«I® spin De tien milüoen van het Herstelfonds 69744 Si Liduinastraat LOTERIJ KANTOOR De verdeeling der gelden en hun bestemming, 69802 67912 69551 69109 68109 Groenelaan 681 1 0 Singel 68111 Kreupelslraat BIJLOO'S WINKELS 67578 69400 69676 68886 68076 69404 68735 67593 69899 68295 68484 68251 69773 67556 67664 68421 67863 68193 68752 68611 Gemengd Nieuws 8BSP|iP8pi@iPPII|i door Johnston Mc. Cnlley Algemeen Installatiebureau Anthraciet Autodiensten Bakkerij Bankiers Levensmiddelen LEDERWAREN Machinefabriek Meelfabrieken Bedden en Tapijten Bedrijfskleedin, Boodschappendienst Corsetten-Dam eskonsen Frigidaire- iïuisboudkoeikasten (xlas Groud- cn Zilverwerken Hoeden, Petten (ook in laken) Huis- en Decoratie-Schilder G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Meubiieering (Complete) Papiervernietiging Pompen Rund- Kali's- en Yarkenssiagerg Schoorsteenvegen Stoffen-Manufacturen Timmerman-Metselaar - Aannemer Yischhandei Woningbureau Woning-inrichting ■Gelijk men uit vroegere mededeelingen kan v eten, hemt onlangs de rijhscommis-n ris voor ue bezette h'-ederlandsehe gebieden bepaald, dat -.an de inkomsten van liet fonds voor oen wederopbouw hcrstelfond 19-10", oen be irag van f 10 0CO 000,— in het biiondor mar sociale gezichtspunten zou wortfen besteed en dat de bestemming van dien post can ook door het departement van sociale zaken zou worden bepaald. Ier rrt\ oering daarvan is aanstonds na gegaan, welke bestemming bet best aan een dergeiijk-n post kon worden gegeven. In cerr-emiemming met het wnd. hoofd van het cepartement van financien, onder wiens zorg overigens het beheer van het hersteltonas va' en met goedv:ndert van de Doitsche autoriteiten, is zoo deelt in een areuln-re de secretaris generaal, wnd. hoofo van het Dop van sociale zaken aan de gemeentebesturen mede besloten, den post op de volgende wijze te bestem men. Ie. Bijdrage ten behoeve van voorloopige inrichtiu van een nieuwe woning door personen, óm door oorlogsgeweld daartoe zelf niet in staai zijn f 6.ÖOO.OOO,— 2. Bijdrage, om kleine zelfstan iigen, die door oorlogsgeweld zijn getroffen en hun 2aak hebben heropend, of hun bedrijf heb ben hervat, zoo noodig gedurende korten tijd in na kosten van levensonderhoud tegemoet be komen f 500.000, 3. Bijdraw, in daarvoor in aanmerking komende gevallen, aan de organen, die be last zijn met steun en andere hulp voor door oorlogsgeweld getroffenen f 1.50Ö.C09,f 4. Uitgaven, ter voorkom "ng dat het oor logsgeweld blijvende lichamelijke of geeste lijke go volgen zal hebben voor de betrof- ienen: a. Subsidie en andere steun in het be lang van personen, die door oorlogsgeweld invalide dreigen te worden of zijn geworden f 1.500.000,—; b. Subsidie ra andere steun in het be lang van personen, die door tijdelijke maat regden over <re gevolgen van oorlogsgeweld kunnen woraen heengebolpen f 500.000, Tezamen f ÏOOÖÜCOQ, Tot de noodige uitvoeringsmaatregelen zal onverwijld worden overgegaan. Dan zal ook kunnen worden bepaald, welke ge meenten uil dezen post belmoren te wor den geholpen. In het algemeen zullen het de zc-alanige zijn, die in belangrijk mate door het oorlogsgeweld zijn getroffen. Het geld zal echter daar worden bo- schiklraar gesteld, waar het voor de aan gegeven doeleinden het meest noodïg blijkt. Blijvend verval moet voorko men worden. Ter toelichting van de verschillende pos ten moge overigens het volgende dienen. Voorop staal, dat het hersteifonds dient te voorzien in schade aan door oorlogs geweld getroffen. De thans bedoelde post van 10 miilioen vormt daarvan een onder deel, met een speciaal sociale strekking. Dit laatste komt het best tot zijn recht, wanneer aan dit geld een bestemming wordt gegeven, die getroffenen lichame lijk of geestelijk zoowel als financieel ge troffenen in bepaalde gevallen over de moeilijkheden van het oogenblik heen- helpt en ze mede daardoor voor blijvend verval Jrehoedt, Daarbuiten staat in het algemeen tweeërlei: zoowel een definitieve regeling van de tegemoetkoming in de ge leden materieel© schade, die van grooter omvang kan zijn (dit probleem wordt on der ooger gezien door de commissie-van Leeuwen) als de normal# ondersteuning, welke de getroffenen voor hun levenson derhoud noodig hebben en waarvoor van den aanvang af door de betrokken gemeen ten en voorts door het regeeringscommis- sariaat van mr. J. A. de Wilde wordt ge- „Door een speeialen besteller gebracht, mijnheer," zex hij.' „Verdraaid! Wat word ik een gewel dige zakenman, vind je niet?" riep War wik. Hij herkende de enveloppe als een van het door de Spin gebruikte soort. Geachte Heer Warwik, Ik verneem zoo even, dat enkele per sonen van avond een poging zuilen doen, om zeR te bereiken, wat u is opgedragen. Ga door met uw werk en trek u nergens iets van aan. Ik heb al gezorgd, dat iemand u tot op zekere hoogte helpen en beschermen zal, voor zoover noodig. Let op het teeken van, de Spm. De onderfeekening was het stempel met ïte sp'n in een web. Warwik glimlachte vergenoegd- en legae den brief voor zich op tafel. Op era -der hoeken stond het uur aangegeven, waarop de brief geschre den was en Warwik wist, dat een uur later er niets meer van het schrift te lezen zon zijn. „Zoo, dus die slimme ouwe spin zal Zorgen, dat er hulp hij de hand is," mompelde Warwik, „fk weet niet, uit wel- zoig<i. Toch is voor dit laatste doel oen ptst van f 1.3UO.OOO.uitgetrokken (on der 3). Die post welke in hot alge meen zal zijn bestemd voor gemeenten, waar de ramp een minder massaal ka rakter draagt dan in Rotterdam kan die nen, zoovel om tegemoet te komen in de normale gemeentelijke kosten, welke to zwaar zouden drukken, a's om de mogelijk- henï te openen, in bizondere behoeften (b.v. bleeding) iets ruimer te voorzien dan door de plaatselijke hulpbronnen mogelijk zou zijn. De omschrijving van dezen post is zeer ruim. Eerst do practyk kan toonen, wat hier het meest noodig is. Hoe de aanvragen van de gemeenten 2uilen moeten inkomen en naar welke algemeene regelen die be schikking zal volgen, zal nader moeten worden bepaald. Inrichting van ui en we woningen. Wat de overige posten betreft, staat gelijk die onder 1 genoemd', op den voorgrond1. .Meer en meer blijkt, dat de bewoners van verwoeste poreeelen er dik wijls wel in slagen een nieuwe woning te vunlen, al of niet in de eigen gemeente en ai of niet een woning van permanent karakter, maar dat zij dan onmiddellijk komen te staan voor de vraag, hoe de stoffeering e.i de meest noodzakelijke rueu- bileering te vinden. Indien later een stel selmatig geregelde tegemoetkoming in hun schade zal worden toegekend', zouden zij daarin ook de bron vinden, om zich thans reeds voorloopig nieuw in te richten, maar in vele gevallen kan men daarop niet wachten. Daarom wordt thans reeds een som van 6 miilioen uitgetrokken, die de gelegen heid zal geven, aan de iiierbedoelde per sonen, die zelf de noodige middelen, mis sen en voor een voorloopige installatie naar het oordeel van het plaatselijk or gaan in aanmerking komen, de gelegesa- beid te openen, ach in de nieuwe woning voorloopig min of meer te installee.en. De te v fcrstrekken som die men zich gemid deld denkt tot een hoogte van f309 zal dan kunnen dienen voor vloerbedek king, eenvoudige keukeninrichting, gordij nen en het meest onontbeerlijke meubilair. Wanneer de betrokkenen later voor een definitieve, li ooger e vergoeding in aan merking zullen blijken te komen, zal het thans geschonken bedrag daarmede uiter aard' worden verrekend'. Rotterdammers krijgen het iecnwendeeL Het ligt voor de hand, dat het grootste deel van dezen poet ten behoeve van Rot terdammers zal moeten worden besteed, omdiat de behoefte hier verreweg het meest massaal zal zijn. Maar ook de andere in aanmerking komende gemeenten zullen op gelijken voet worden behandeld'. De onder 2 bedoelde post bedoelt spe ciaal tegemoet te komen aan de zelfstan digen, die niet hun zaak hun bedrijfsinstal- latie of hun gereedschap hebben verloren. Voor het wederaanschaffen van de ver loren zaken wordt, zoo noodig, gezorgd' door de provinciale stichtingen, die in het leven zijn geroepen (voor Rotterdam door de aldaar geschapen Stichting 1940), zoo dat daarvoor thans geen post behoeft te werden uitgetrokken. Maar het iigt voor de hand, dat de aldus opnieuw geïnstal- leerden, die wellicht in een geheel andere wijk van de stad' terecht komen, den eer sten tijdi, b.v, een of twee maanden, hun klanten nog moeten terugvinden. Om de op ken hoek die komen zal zal dus het malle teeken moeien lelten." Togo kwam weer binnen, ,Ecu heer om u te spreken, mijnheer," diende lip aan. ,,lk rnoet me kleeden voor het diner," wierp Warwik hem tegen. „Wie is het?" „L moet me niet kwalijk nemen, mijn heer, als ik zeg, dat zijn uiterlijk mij met aanslaat.'" „Hm. Dan moet hij er wel duivels woest uitzien, als jij zoo iets van hem zegt." „Hier is zrjn kaartje, mijnheer. Hij zegt zijn naam fames Brown is. Mijnheer, een man iederen naam op kaartje kan laten drukken." „Juist," zei Warwik. „Dat heer schijnt niet bij jou m de gratie te s'aan. Zullen we legen hem zeggen, dat ik het te druk heb, om hem te ontvangen?" „Is het niet te algemeen bekend, mijn heer, dat mijnheer John Warwik zelden druk heeft?' vroeg logo. „Zeg,'Togo, j'i; maakt ookf snelle vor deringen in de wijsheid," zei Warwik, hem aankijkend. „Zorg maar, dat je voor je eigen welzijn niet al te veel te weten komt." „Togo weet veel dingen, waarover hij niex spreken," antwoordde de huisknecht. „Zijn meester hem vertrouwen kan." „Uitsteken'!. Maar wat doen we nu met dien James Brown?" „Togo zou voorstellen, u hem ontvangt, mijnheer." „Hm." „En dat u een pistool bij de hand zult hebben, mijnheer, tijdens de bezoek." moeilijkheden van het levensonderhoud1 in die maanden te overbruggen, kan eau tij delijke extra-hulp noodig zaju, waarvoor de thans bedoelde post de gelegenheid opent. lichamelijke en geestelijke ver zorging. Eindelijk de uitgaaf, onder 4 bedoeld, zooals de omschrijving van dien post aan geeft, wil hij voorkomen, dat blijvend) let sel of blijvende maatschappelijke onge schiktheid' ontstaat van per^ouen, die on der het oorlogsgeweld' hebben te lijden gehad. Gedacht wordt met name aan twee groepen van gevallen. Wat die sub b aan gaat, deze omvat h.v. kinderen, die door de ramp in de verdrukking zijn geraakt of dreigen te komen en waarvoor een tijde lijk verblijf, met goede verzorging, elders aangewezen is, vrouwen, die door den schok zijn getroffen, eemgen tijk m een andere omgeving zouden moeien verkoaren en daartoe ia haar huishouding door be taalde hulp moeten worden bijgestaan, e.d De hier te verleeuen hulp zal het best ge schieden, door aan de gewone organen oor dergelijk maatschappelijk werk extra- middelen ter beschikking te stellen, vol gens nader te bepalen regelen te besteden. Oor! ogsin validen. De post onder a bedoelt mede te wer ken aan een zoo goed mogelijke regeling van het probleem der oorlogsinvaliden, dat terecht reeds de aandacht van de open bare meenifig heeft getrokken en zoowel de militairen als burgerlijke bevolking om vat. Thans is reeds te overzien, over hoe veel ptrsanen het bij de nnhtairen zal kunnen gaan. Dat aantal van hen dus, die door oorlogsgeweld blijvende invalide zijn geworden of dreigen te worden is gelukkig boven verwachting klein. In welke mate dit getal vermeerderd- zal wor den niet invaliden, door oorlogsgeweld, uit de burgerlijke bevolking, is uiteraard eerst na bet eind! van den oorlog fce zeg gen. Maar aangenomen mag worden, dat het totaal niet zoo groot zal zijn, stat niet door een iudividueele behandedug ,-r naar zou kunnen worden gestremd, zoovern mo gelijk getroffenen voor invaliditeit to bo- waxen en voor de toch blijvend invalide geworden er- een plaats en arbeid, in de maatschappij te verzekeren. Dat zal, naast veel persoonlijke zorg, waartoe de Jxeirokken maatschappelijke or ganen zich reeds bereid hebben verklaard, cehter geld1 kosten. En wel in tweeerlei opzicht. In de eerste plaats moéten zij, die invalide dreigen te worden, zoo spoe dig mogelijk do gelegenheid vinden voor zoodanige specialistische behandeling, dat zij hnn functioneel geschiktheid zoo vol ledig mogelijk terug knjgen. Daarvoor be staan hier te lande uitnemende inrichtin gen, die vermoedelijk voldoende in de be hoefte kunnen voorzien, maar uiteraard' kosten moeten berekenen. En voorts zul Ien sommige personen, die zoodanig blij ken getroffen, dat zij uit eigen kracht niet meer in hun levensonderhoud kunnen voorzien, min of meer blijvend' moeten worden geholpen. Biertoe is een post van f 1.500.000. uitgetrokken, die, over eenige jaren ver deeld, ongetwijfeld in de hier bestaande nooden zal kunnen voorzien. In het bovenstaande zijn de algemeene lijnen getrokken, waarnaar de bestemming van den specialen post zal worden gere kend'. Tezamen met hetgeen vrijwillig wordt bijeengebracht dient hij om in bepaalde nooden te voorzien. Omtrent de regeling zelve zal zoo spoedig mogelijk nader over leg volgen. Volkomen wordt beseft, dat spoedige hnlp hier dubbele hulp is. Daar om verzoekt het wnd. hoofd van het dep. van sociale zaken reeds thans, dat de ge meenten die voor gelden uit dezen post in aanmerking meen en te bomen, zich met een schrijven fot hem wenden, waarin de gevraagde hulp nader wordt gemotiveerd en in groote lijnen omschreven. R7777 F'.v Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Ni 6 uur tel. 67879. JAN HOOGENBERG, HOOGSTRAAT 24. Bestel nu kolen '2 LIJNEN) 2 x daags op Rotterdam J. de Ronae (Fa. F, v. d. Velde) Boterstraat 77 Krommenhoek, Singel 101. Uw bakker. Amsterdam he Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36 Alle Bankzaken Assuranties Loterijkantoor MEDIAIR rioogstraal 56 Postzegelhandel Toekomst, Hoefijzer, Origineeie Haco Thuisbezorging gratis. Maltha's Lederhandel, Broarsveld 145 - 152 Leder-fournituren, Koffers, Actetasschen, Reparation (2 LUNEN) A. Fontijne, Boterstraat 23—32. Modem ingericht reparatiebedrijf Fa. Willems Emstmg. Rotterdamschedijk 233-235-237. F, Röttgering, Hoogstraat 17. Grootst Spetiaaihuis. MEIJER'S Zakentelefoon. Vlotte verzending. Alle boodschappen. Experts tn teiefoonreclame. HOOIKADE 2, G7 K C O N.V. EMADA, Rotterd.dij"k 199a O/dvlU Ruime sortecriag en steeds hec nieuwste- t2 LIJNEN' N.V Pietereen Ca's Automobielbedrijl Broersvest 74-76 N.V. Van Katwijk's Ulashandel, Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. H. Th. v. d. Vlerk, Rotterddmschedijk 268, Gediol. Uurwerkmaker. Piet Heiliger, Passage 1. Heerenmode-artikelen. Vraagt tel. zichtzending. N.V, A. Tieman, Hoofdstraat 39, Tarwebloem Tarwemeel Tarweafvallen, G. J. de Jager. Dirk van Wassenaarstraat 35. Showroom Rembrandtlaan 7. Jac. v. d. Waal, Wastmolen- straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Verkoop, Verhuur en Reparatie Willem Fontijne's Pompen-en Motorenhandel, Noordvest 85. Benzine- en Electromotoren. Fa. J, H. v. d. Water, Dam 52. Verbetering van Schoorsteen'.rrk. Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. j,Kofa"-Berte!s, Dam 9-26. N. Scheurkogel, Lange Niettw- straat 177179. Uitvoering van werken in gewapend beton. A. Fïliekes, Hoogstraat 81. Specialiteit in Versche en ge bakken visch. Dagelijks versche aanvoer. Woningbureau,,Schiedain-West" Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen Fa. Rijnbende Hoogstraat 32. Van Hoek, Ongeluk met daodelijkea afloop. Gisterochtend' is den zeslien-jarigen H. Entjes, wanende te Scharmer, een ernstig ongeluk overkomen. De jonge man was in het land' aan het werk met paard en wagen. Op een gegeven oogen- h!ik geraakte hij door tot nu toe onbe kende oorzaak onder een wiel van den wagen. Hij bekwam zware verwondingen en .moest naar bet Academisch ziekenhuis te Groningen worden overgebracht, waar hij gisteravond aan zijn kwetsuren is over leden. „Verdraait.. Is die kerel dan een ban diet?" vroeg Warwik verbaasd. ,Ik niet zeker weet, mijnheer, maar ik heb opgemerkt, dat pistool soms kalmee renden invloed heeft." ,Jouw opmerkingsgave is bewonderens waardig," zei Warwik. „Laat dim James Brown maar over drie minuten binnen en tob maar met over een pistool. Ik heb een browning in mijn jaszak zit ten en daarmee heb ik je al on Ier schot van het or-genbiik af, dat je hier de ka mer binnen kwam." „Maar mijnheer?" „Niet. dat ik je niet vertrouw, Togo, het was maim bh wijze van oefening, snap je? Binnen drie minuten dus." Met een buiging verwijderde Togo zich vlug. Warwik keek de kamer rond en liep ten slotte naar een venster, waar van hij een der gordijnen zoo hoog mo gelijk optrok. Het avondlicht slroomde het vertrek binnen en er vormde zich een licht Iran van het venster naar de deur, waardoor de vreemde zoo dadelijk binnen zou komen. James Brown zou ge noodzaakt zijn, eenige oogenblikken in het volle licht te staan, zooflat Warwik hem goed' kon opnemen, Togo diende hen> aan. De bezoeker was een man van middel baren leefiijl, sloer gebouwd, met een norsch gekicht en het uiterlijk van een boef, die tot welstand was geraakt. War wik riam hem onder het opsteken van oen sigaret nauwkeurig op. „Mijnheer eh James Brown?" vroeg Warwik. „Ja. D bent d)us mijnheer John Wat wik?" „Juist, mijnbeer. Mag ik u vragen, wat er van uw dienst is? Vertelt u het me alsublieft een beetje vlug, waat ik moet dadelijk weg." Brown keek naar Togo. „Ik zou u liever alleen spreken, mijn heer Warwik," zei hij. „0, maa- logo is te beleefd, om te luisteren. Enfm je moogt wel gaan, Togo „Maar, mijnheer." Het was bijna een protest. „Ga nu," beval Warwik. „Mijnheer Brovvn wenscht ine onder vier oogen te spreken, Togo." Togo trok zicli buigend terug en sloot de deur aihter zich. Brown ging op den door Warwik aangewezen stoel zitten en deze nam zelf aan de andere zijde van de lafel p'aats, „En, mijnheer Brown?" „U hebt immers mijn brief gistermid dag ontvangen, die..." „Twee zelis, mijnheer Brown." viel War wik hem in oe rede. „Ik bedoel niet den brief van de Spin," zei Brown. „De Spin?" „Och, mijnheer Warwik, u moet goed' begrijpen, dat ik alles van uw zaken af weet. Uw geheim is -echter veilig bij me. Ik woon ir een glazen huisje en laat dus wel na, steenen naar een ander te gooien." „Zoo, zoo." „Laten we dus op de zaak terugkomen, aangezien u zegt, dat xt weg moet. Ik ben u alleen komen bezoeken/om u nogmaals op hot hart te drukken) de door u ont- Brandsticliling te Zeist. Dc-or de politie is een schilder gearres teerd', die verdacht wordt brand te hebban gesticht ia de woning van den heer Ki. aan den Dalweg te Zeist Daar was jJL Zaterdagavond plotseling brand' ontstaan, welke begon bij het rieten diak. Door spoe dig ingrijpen kon erger worden voorkomen. Bij het onderzoek naar de oorzaak van dit brandje viel ernstig© verdenking op den schilder. De man, die wat zonderling is en dien tengevolge onder toezicht gesteld' is van den heer K., ontkende iets met d©n brand te hebben uit te staan, doch de politie vondi voldoende aanwijzingen ons hem te arresteeren en naar het huis vau bewa ring te Utrecht over te brengen. vangen orders niet uit te voeren. We wa ren bang, dat de brief geen indruk ge- -noeg op u maken zou." „We vroeg Warwik. „ik en de mensehen, die mijn mede helpers zijn, mijnheer Warwik, ik wil er u met naoruK op wijzen, dat u uzelf xn ernstig gevaar begeelt, door niet le doen wat wij u zeggen." „En wat is dal?" „U moet wei naar dat diner toegaan, maar uit het huis van Berklan niets mee nemen, vat u niet is aangeboden. U be grijpt me vermoedelijk wel." „Afgezien van de vraag, of ik u begrijp of niet, heeft het er niet veel van weg, dat u uzelf vrijheden veroorlooft die wet wat ver gaan. door me hier op mijn eigen kamer te konien vertellen, wat ik doen en laten moet?" „Dat besef ik volkomen. Maar in dit geval moeien we nu eenmaal van liet ge wone afwijken. Ik kan u ook meededen, dat wij berem zijn iets op geldelijk gebied voor u te doen, indien u die orders nie opvolgt." „Werkelijk?" „Vermoedelijk niet zooveel als u krijgen zoudt, wanneet u die orders wel opvolgt, maar toch nog de moeite waard. Ik kar u ook medeüeolen, dat, wanneer u er wel mee doorgaal, wij niets zullen nalaten om u dat te verhinderen. U bei eer man van eer, mijnheer Warwik en ik heb lus niet anders noodig, dan uw woord, lat u geen poging zult doen, oen zekere enve loppe uit het huis van Berklan weg te nemen." Wordt wrvolgd).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6