BO OSNS IN ROTTERDAM m m Gèmengd Nieuws Kranig zeiler duikt voor andermans leven mmm TWEEDE BLAD SGHIEDAMSCHI COURANT Rotterdammers zoeken verstrooiïng. Maar er zijn geen schouwburgen, geen concertzalen, te weinig café's en bioscopen. In Een wollen draad Sj§| - DINSlMOl té 'Angnsrtirs 1910, no. 22551. Veel niiiwler dan Den Haag of Amster dam heeft Rotterdam ooit een cafélevm gehad! met een sterk ontwikkeld eigen ka rakter. Natuurlijk waren er wel café's, maar een Retnbrandtplei n-sfeer, oen Groen markt-entourage was er nooit, ook niet op den Coolsingel, die toch altijd' wel zeer representatief is geweest. Maar de oorlogsgebeurtenissen hebben vooral in dit opzicht een geheel nieuwen toestand' geschapen. Van de groote café- en restaurantbedrijven was er aanvanke lijk geen enkele, dlie zoo weinig te lijden kadi gehad', 'dat de poorten, onmiddellijk konden worden geopend. Zoo1 was Rotter dam eenige d'agen lang een stad', waar men in de binnenstad! met den besten wil van de wereld' geen kopje koffie kon bemachti gen. Gelukkig ging spoedig 'Centraal op de Kruiskade open, d'at tezamen met het Luxpr-theater gespaard was gebleven. Vrij spoedig daarna volgde Atlanta, dat even wel nogal gehavend was en d'at aan in tieme gezelligheid deerlijk heeft verloren. Gezelligheid heeft do Rotterdammer' voor het eerst weer teruggevonden in het nieu we café-restaurant" Erasmus in de behou den Erasmusflat op het Van Hogendorp- plein, waar men er ook voortreffelijk :a geslaagd is het weinig aanlokkelijke uit zicht op de pu'iniioopen weg te werken. Kort geleden heeft voorts ook een nieuw Tivoli zich aangemeld' in d'e rijen der her opende cafébedrijven en wel in het pand op den hoek van de Kruiskade en den iWestersingel. Hiermede zijn dan do „zit jes" in hot centrum van de stadi opge noemd! Maar daarbuiten heeft men ont spanning gezocht in café's, die het vroeger uitsluitend van „buurtklanten" moesten hebben. Du Nord en Bécude in liet Noor den, Westerpaviljoen, 'Cosy Corner en Cor ner House in het Westen, om maar eenige van de bekendste te noemen, kumien d'e drukte op het oogenhlik nauwelijks af. De toekomst van de kunst. dit betrekkelijk drukke cafébezoek spiegelt zich reeds af, hoezeer Rotterdam behoefte heeft aan ontspanning, een be hoefte, die ongetwijfeld' nog aanzienlijk zal toenemen. In d'e eerste dagen na de ramp immers werd men nog te zeer bezig gehóu den door het" gebeurde, maar zooal's~mem aan alles in dit leven went, zoo beginnen dé- Rotterdammers - gewend te rakenaan dèn toestand, waarin toch de leefkracht onverminderd is blijven beslaan en waar zich de hunkering naar een mooie, nieuwe toekomst steedé sterker doet gevoelen. De overgangsperiode, die de Maasstad nu doormaakt. De tijd, welke nood'ig zal zijn om een moderne wereldstad' te scheppen, zal moeilijk zijn en wel in het bizonder het eerste gedeelte daarvan, dat is het gedeelte aan den vooravond' waarvan wij (nu staan. Juist nu alles zich allengs ge normaliseerd heeft, zal het gemis aan sommige zaken zich doen gevoelen, ster ker dan in de eerste dagen, toen mén ahidere zórgen had. Wie zal er b.v. in die eerste dagen ge dacht hebben aan schouwburgbezoek? Ühalns .evenwei zal deze. vraag zich' ont wikkelen tot een probleem. De oorlog lieeft immers d'e Maasstad van' haar heide schouwburgen beroofd. Het gaat niet aan, dat Rotterdam d'e eerste jaren verstoken zal blijven van tooneelkunst. Gelukkig is •deze kwestie ai onder oogen gezien. Reeds I staat vast, dat gedurende de wintermaan- deh iedéren Donderdag in het bioscoop theater Arena,, toónéelvoorstellingen wor- den', gegeven;--.-Maar er bestaan grootore plannen. Wellicht zal juist in dezen tijd iéts geéorén worden, waarnaar de Alaaó- stadjaren - lang met verlangen heeft uit- .'gezieji, n.l.'een eigen tooneelgezelschap! Zoo'n gezelschap zal, mils het goede stuk ken brengt en uit veelzijdige elementen is. samengesteld," blijvende belangstelling' voor het. topheil kunnen wakker roepen en daarmede breede exploitatiemogelijkheden voor een nieuw te verrijzen schouwburg. Trouwens, het tooneel was er in Rotter dam nog niet zoo slecht aan toe. De Groote Schouwburg'werd! op zeer behoorlijke wijze geëxploiteerd. Helaas is er met den brand' in dit. gebouw, ,w:aarvandé kelders gedu rende het bombardement nog aan 700 per- sblneh een veilige schuilplaatsT haddén ge boden, veel waardevols verloren gegaan, ónder, meer een zeer kostbaar ameuble ment uit het paleis, van Potsdam, een pronkjuweel 'van'; afzetting. TaÜöoze fraaie meubels tokken' in- alle denkbare stijlen,- ais^RóaqóóV. Hin- vdel^pop'pnjiBpclewijk XIV, Dódéwijk; XjVy' L'ö dcwrjk XVI, Biedermeier, Louis Philippe, One., zijn verlóren gegaan". Door een vraeni- dé spelling is middéri tusschéii de ruïnes ■een pakhuis blijven staari," ".waarvan zelfs dó ruiten niet gesprongen zijn! HieidoÓr zijn', nog groote deelen vaii Opera-décors, zóóals van Tannliiiuser, Aïda.en Siègfriêdl," Kehónderi gebleven, ie betreuren is vooral ook hét verlies van vdé schilderijen van bekende actrices en acteurs, zooals van Marie vain EysdenVink, Legras, Haspel?,- Van Zuilen, Faasscn, Alida Tartaud, Annie van Ees en anderen. De nieuwe schouwburg. Omtrent den wederopbouw staat uiter aard nog 'niets geheel vast, aangezien een on ander ten nauwste samenhangt met de plannen van ir. Wiltoveen. Do kans is wel zeer groot, dat de schouw burg op dezelfde plaats als voorheen zal verrijzen, misschien zelfs wel met behoud van den heslaandeii voorgevel. Er zal dan een moderne schouwburg gebouwd worden mei groote balcons en 'niet zooals voorheen, met een groot aantal onbruikbare plaatsen! Ook zal men zeker op do verschillende rangen geen onderscheid maken in de bekloe- ding! Voorts iigt bet in do bedoeliug <Ie schouwburg zoo mogelijk diensl- baar te maken voor concerten. Dat blijkt ook uit een oogpunt van goede exploitatie, niet kwaad gezien, want Rot terdam was in de laatste jaren uitgegroeid tot een veelbelovend muziekcentrum, het geen voor een zeer groot deel te danken is geweest aan den pioniersarbeid van Eduard Fjipse, die, ondanks het uitblijven van subsidie, met rijn Rolterdamsch PliiL- harmonisch Orkest, niet moe werd goede en. begrijpelijke muziek binnen liet:; bereik der massa te brengen. Ook het Rotter damsch Philharmonisch Orkest is zwaar door den oorlog getroffen. Een kostelijke bibliotheek en tallooze partituren en mu ziekinstrumenten, zijn verloren gegaan, Geen moment heeft men bjijl de pakken neergezeten en nog dezen zomer zijn vele zomerconc'erten gegeven op D'ijkzigt en in Lommerrijk te Hillcgersberg. De Doelen- concertzaal is verloren gegaan. Maar reeds heeft men de gelegenheid gevonden om toclivoor dezen winter een concertleven mogelijk te maken en daarmede bij te dragen tot het brengen van cultuur en ontspanning aan de Rotterdammers, die hieraan onverminderdbehoef te hebben, nu zij' zoo eendrachtig do schouders zullen zetten onder het werk, dat zal leiden tot de monumentale wedergeboorte van hun geliefde slad. Zoo_ zal, men liet dezen win ter zien gelieuren, dat het Rotterdamscb Philharmónisch Orkest zijn cctacertea ton gchoore zal brengen ia.de Koninginne- kerk aan den Roezemsingel,. .waar tevens lezingen gehouden zulten worden. Ook noodgebouwen ten behoe ve der ontspanning. Iniusseheti zal ook aan. de behoefte aan ontspanning tegemoet gekomen kunnen worden door middel van de noodgebouwen die nu overal in de stad als paddenstoelen uit den grond verrijzen. Onder deze nood gebouwen zullen er n.l. ook rijn, die als café-restaurant zullen worden ingericht Zoo zal er op D'ijkzigt een tijdelijk Caland verrijzen, waarin behalve een flink café, ;oqk eéh behoorlijke vergaderzaal zal ko men,'die plaats biedt aan 300 personen. Voorts is mén1 bij het Nenijto-tèrrein druk Misschien een draad iu het op sporingsonderzoek naar Johanna de Nigtcre. Hoewel liet reeds langen tijd geleden is, dut Nederland werd opgeschrikt door do opzienbarende verdwijning van de loen 19-jarige Johanna de Nigtere, heelt de Anislerdanische politie het opsporingswerk 'nog niet gestaakt. Naar het N. y. dl. D. thans uit Moer d'ijk verneemt, heeft men daar dezer dagen een grondig onderzoek ingesteld. De Am- sterd'amscho politie had n.l. een me:leJoo ling gekregen, d'at het meisje zou zijn ver moord en in hel. Hollandscli Diep onder de Aloerdijkbrug geworpen. Alen gaf zelfs met vrij groote zekerheid eon plaats aan, n.l. dicht bij den zevenden pijler van de brug, gerekend' van den Noordelijken oever. De politie, die. lot nog toe geen enkele aanwijzing verworpen lieeft, wilde ook deze mcdodeeling 'nauwkeurig onderzoeken. lieeft een duiker tweemaal een cider-.m in het diepe water ingesteld. Voor <!it -v was toestemming-noodig van de Dui se autoriteiten, die haar medewerking ton volle verlc-'enden,. Twee Ainsterdamscbo rechercheurs van'het bureau Alarnixslraat marechaussee en rijksveldwacht, alsmede Duitschc politic-ambtenaren waren ter plaat se aanwezig toen de duiker van v. d'. Tak's Berging Mij. te VIaardingen zich va'n een politiebod! liet zakken. Geruimen lijd heeft dé duiker de plaats bij den zeven den pijler van de brug afgezocht, doch hij lic-eft niets gevonden. Een spoor gevonden? Eenigen dagen later werd' nogmaals op dozedde plaats gezocht en ook nu weer ging de duiker naar den bodem van de rivier, waar hij opnieuw een minutieus onderzoek instelde. Het eenige, wat de man bovenbraeht, was een wollen of katoenen draad, die op don bodem lag. Hoewel men aan dezen draad' weinig waarde schenkt, zal de politie toch nog nagaan, of deze mogelijk afkomstig zou kunnen zijn van dé kleeding va:n het meisje, d'at op den dag van haai- verdwijning een blauw wol len gebreid mantelpak droeg. f r" "V Jongedame van verdrinkingsdood gered. Het is alleen aan het kranig optredon van eén-zeiler *fé danken, geweest, d'at èen jongedame, die noch zwemmen noch zeilen kon en zich Zondag toch op de woeste Lo'osilrechselle plassen waagde, liet er nog levend' lieeft afgebracht. Een groote. zeilboot, waarin drie dames en twee heeren gezeten waren, sloeg n.l. om atusschen dén vierden en den vijfden plas. Geen der drie dames kon zwemmen, dé beide heeren wel. De laatste zwommen direct haar dé gekantelde boot en. konden twee vain dé. d'ames door handreiking uit het water trekken. De derde dame was in middels echter te ver afgedreven en de beide heeren hadden niet d'e tegenwoor digheid van geest om naar haar toe te zwemmen. Ze begonnen luidkeels om liulp te roepen. Snel kwam een B.AI.-er aanzei- len, waarvan die stuurman het hulpgeroep bezig met .den, bouw van een noodcafé vattj had gehoord'. De tijd' drong en juist toen restaurant „Eden", dat voorheen aan. den Roerensteiger een typisch en gerenom meerd eethuis was. Een specifiek amuse mentsbedrijf verrijst voorts op D'ijkzigt, waar een gelegenheid geschapen zal wor den voor tooneel, revue ea cabaret. Hoewel! dit laatste zeker in een behoefte zal voor zien, dringt zich do vraag op, of men niet verstandiger had - gedaan door een werke- tij'kén noodschouwburg te bouwen, een schouwburg mét' een behoorlijke accomo- datie, eeri flink' .ruim tooneel, waar het mogelijk zou zijn-elk toeneelstuk en elke révue 'op te"'voeren.' BSj ontspanningsoorden dient het zwaartepunt van het begrip, „nood" dat wliji liever door. „hulp" zou den willen vervangenniet' naar hét too neel, maar meer naar de zaal zelve ver legd te worden. Voegt men hierbij' neg de zeven biosoo- ppn, die behouden zijn gebléven ér zijn er twaalf verloren gegaan dan laat liét rich aanzien, dat ook in den eersten tijd het Rotterdamsclie amusementsleven in stand gehouden zal kunnen worden, al 'kan dat niet zonder eenig passen en meten geschieden. En dat er in de Maasstad een toenemende' behoefte aan amusement en lichte ontspanning bestaat, blijkt wel uit het feit, dat zoowél de café's als de bios copen'vaak stampvolritten. Alleen de hotels zijn slecht bezet. Er zijn op het oogènblik' slechts een pjaar behoorlijke ho tels .ïn dö Haasstail, maardezerijln toch' nóg'ruimschoots., ih staat de weinige gas ten 'onderdak te verloenen, z'oodat er zelfs 'al stommen zïjlri opgegaan óm het be kende' hotel Atlanta voorloopig als kan toorflat Iti te richten. ROTTERDAMMER. de kleine zeilboot d'e drenkeling bereikte, ging .zij voor dte dérd'e. maal onder. De stuurman bédacht zich geen óogènblik en dook ia het water, d'at ter plaatse zeer diep is. Na twee maal duiken mocht hij het succes'boeken'de d'amó te grijpen en weer boven water te brengen. Ze liad» reeds veel water binnengekregen en bon wel zeer op het nippertje weer bijgebracht wor den. Daarna échter .kwam zij spoedig -weer op haar .verhaal. (Vad.) v-y Uit betrouwbare bronvernemen wfjjj datEd. Flipse naarDiuitschland vertrok ken is'om miirieldnstruménten i[njfo k<jo- pen, waardoor Hef ontstane tekort opgevhlt kal woixlen. (Réd.), I AHaver-zonder vergunning- vervoerd. De brigadecommandant van de rijksveld wacht te Loénen ontdlekte, toen hij sur veilleerde op dén rijksstraatweg Amster dam—Utrecht, onder dé gemeente Loener- sloot, d'at Onder dé zittingen van twee huurkoetsjes verdachte voorwerpen waren verborgen. Hij hield de wagens aan en ondervroeg de koetsiers. Dezè, zekere B. uit Maartensdijk en van O. uit Utrecht, verteldén, dat zij een zakje haver voor het paard onder dé bank hadden gebor gen1. Do rijksveldwachter maakte hen er opmerkzaam op>, dat haver niet mag wor- den vervoerd'. Bij ee'n nader onderzoek von'd hij in het éene voer tuig twee groote zakken haver, terwijl hij uit bet -andere drie groote zald. haver te voorschijn haalde. Het voer d in beslag geuomon en tegen beide koetsiers prooes'-verbaal opgemaakt, terzake het Ongeoorloofde ver voer diaarvaln, aangezien beiden niet wil den m'eédeelein, vanwaar de haver afkom stig ïs. Naar de herkomst wordt' eon on derzoek ingesteld. Tc water geraakt en jammerlijk verdrenken. Gisternacht is de 42-jarige gehuwde weg werker J. Zwart, wonende le ^tuid hoorn (Gr.) door de duisternis met zijn rijwiel te Groningen in het Eendrachtkanaal ge raakt en jammerlijk verdronken. Het lijk is later opgehaald. Vliegtuigongeluk in California. Een nieuw type duikbommenwerper, ver vaardigd in de Douglas-vliegtuigenfabricken' to Santa Alonica, is gisteren tijdens do proefvlucht omlaag gestort. De piloot kwam hierbij c-m het leven. Kind verdronken. Gistermiddag werd uit het gezin van den arbeider R. Snoejer te Dcdemsvaart liet twee-jarig zoontje, de jongste der zeven kinderen vermist. Na geruimen tijd zoeken vond men het knaapje in een achter de woning gelegen diepen w'ij'k. De levens geesten waren reeds geweken. Fietser onder auto geraakt en gedood. I Bij liet achteloos oversteken van de niette we Ceintuurbaan om Aleppel, is de 74- jarige II. Haverman met zijn fiets onder! een auto uit Leeuwarden geraakt en op( slag gedood. De Nederlanders te Hamburg. I Ongeveer 3000 in Hamburg wonende New derlarulcrs hebben zicli bij elkaar aange sloten in „De Nedcrlandsche Kolonie inl Groot-Hamburg". Db vereeniging wil allo, in de Hanzestad Hamburg wonende Neder landers, in zooverre zij van Arische al? slamming zijn, bijeen brengen. Telegrafische postwissels naar Duitsclilnnd. In liet verkeer met Duitscliland zijn thans ook in beide richtingen telegrafische postwissels weer toegelaten. Elke post brengt nog groote hoeveelheden formulieren hij de schade-enqucte-eom- missie in het Beursgebouw te Rotterdam binnen. Ecu kijkje in de postkamer, -waar manden vol binnengekomen seliadc-formuliercn worden geopend en. gesorteerd. Nuttig werk van den Opbouwdienst. Alanschappcn van het 27ste korps van den Opbouwdienst werken in de bosschen van liet Staatsboschbeheer te Noordwijk aan Zee. Zij kappen en zagen hout en brengen de nieuwe aanplant aan, De leden van den Opbouwdienst, die hier vele maanden werk zullen vinden, moeten ook een verblijfplaats hebben en bouwen daarvoor zelf een blokhut. Een foto van den Duitschen aanval op teem Britsch eonvooi in Het Kanaal. DER Een straatversperring van de „Churcliill-ïinie", tergen» In EngeJand.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 11