Ons volkskarakter en de drang naar eenheid A.R. en C.H. gaan samen X Dr. H. Colijn over de bezwaren tegen de Nederlandsche Unie i Mê i s Gemengd Nieuws Argentijnsch Stavisky-schandaal Wolkbreuken van Amerikaanse!? formaat *nrmn Christelijk is nationaalaldus pro A dr. Slotemaker de Bruine Zaterdag zijn in de Apollohal te Amster- Idaim drie Vergaderingen gehouden, Vel ito door het provinciale comité van A.R. Iries- vereenigingen in Noord-Holland, in overleg niet de betrokken instanties der Chr. Hist. Unie' is belegd en in welke vergadering als sprekers het woord voerden de heeren dr. H. Colijn en prof. dr. J. R. Slotemaker de Rruïne. Voor deze vergaderingen bestond groote belangstelling. 1 Rede dr. H. Colijn. Spr. ving aan met de herinnering aan 'den titel van zij jongste geschrift. Hij! heeft de critiek vernomen, dat men niet op de grens van twee werelden moest blijven staan, doch moedig de nieuwe wereld, die voor ons lag, moest binnentreden. Op zichzelf vereischt die critiek geen wederlegging, omdat spreker het er mee eens is. Alleen is het niet juist om het nieuwe, dat nog grootendeels onbekend is, ongezien te aanvaarden en het oude als wiaardeloos weg te werpen. Met name geldt de crRiek dan ons staatsbestel en het partijwezen. Wanneer spreker met die critiek gedeel telijk instemt, dan is dat geen novum Twintig ]aar lang heeft hij in woord «u geschrift op de fouten van de moderne democratie gewezen. Fouten, die tot ge volg hadden onzelfstandigheid van de ka binetten, afhankelijkheid van de politieke partijen, verzwakking van het eigen recht der overheid. Rustig waarnemen schijnt thans voor velen moeilijk. Vjan alle kanten klinkt 'liet haastig geroep: er moet wat gebeuren, er moet '-wat-gedaart-waxden^jen'..dan ,]iefst„in. hetzélfdfa - tempé,---- twlaarmefe- .-de~ Htritschte- weermanht haar aanvallen, verricht. Begrijpelijk is het, dat "men zoekt -naai een nauwer aaneensluiting, naar een hech ter samenbinding van het Nederlandsche volk, omdat men niet ten onrechte daarin een soort Waarborg zoekt voor het behoud van wat ons lief is. De Nederlandsche Unie, ■In dit verband wilde spireker iets mede- deelen over den gang van zaken met de Nederlandsche Unie en van déze gelegen heid gebruik maken, om zijn advies aan de IdesVereenigingen in het openbaar toe te lichten. De eersten Juli van dit jaar is te 's-Gra. venhage bijeengekomen een twaalftal per sonen, twee aan twee afkomstig uit de zes groote politieke partijen. Deze personen, overtuigd van de nood zakelijkheid van grooter eensgezindheid, be sloten er naar te streven dat de politieke partijen hun verschillen laten rusten en dat1 zij' zich zouden vereenigen op een kort program van actie, dat aller instem ming zou moeten hebben. Die algemecne instemming werd gemakkelijk verkregen en vijf dagen later (6 Juli) Werd een tweede vergadering gehouden, waarbij ook aan wezig waren drie heeren van de Neder landsche Gemeenschap. Weer twee dagen later, den achtsten Juli, werd ook met deze heeren overeenstemming verkregen over een gemeenschappelijk door de 15 heeren uit te vaardigen manifest. Op 18 Juli was er dus een Nederlandsche Unie, een ge meenschappelijk gekozen naam, die geacht ken worden na verloop van tijd waar schijnlijk 90 procent van het Nederlandsche volk te representeeren. Om redenen, die niet gelegen zijn in verschil tusschen de vijftien heeren, heeft de uitvaardiging van dit manifest geen voortgang kunnen hebben. Een goede veertien dagen later duikt nu plotseling een nieuwe Nederlandsche üinie op, geleid door dezelfde personen (althans twéé personen van de drie), die aan'd'e vorming der eerste Nederlandsche Unie hadden 'deelgenomen; dit optreden ging vergezeld van een geheel nieuw pro1- grain, dat sterk afweek van het program, -waarover, overeenstemming verkregen was - inde eerste Nederlandsche Unie. Dit nieuwe program wekte al dadelijk het ver moeden, dat voor sommige volksgroepen het moeilijk zou zijn met deze tweede Unie, waarover zij trouwens niet geraad pleegd waren, mee te gaan. - Vooral die toelichtingen, die van tijd' tot tijd' in interviews op het program gegeven werden, versterkten dien twijfel. En na den 3en Augustus werd' die twijfel zeker heide Het blijkt niet het doel té zijn om te trachten de bestaande organisaties en stroomingen in ons volksleven in een bodL ding te brengen, teneinde een groote na tionale beweging te verkrijgen, maar feite lijk te komen tot de stichting van oen nieuwe partij, met de daarbij gedachte al- geheele oplossing van die andere op begin selen opgebouwde partijen. Ook is vrij dui delijk aangekondigd', dat bijv. onze jeugd beweging, die brjna een eeuw oud' is, zal moeten worden samengesmolten met do andere onder eenhoofdige leiding. Teen spreker op 31 Juli in zijn advies aan d'e kiesvereönigingen den raad gaf zich voors hands te onthouden, zal dit voorshands thans dienen te vervallen. Zoo, vervolgde spr., kaïn het niet, want zoo wordt het voor één-dterde van het Nederlandsche volk onmogelijk mee te doen. Dit doet spreker leed1 voor de zaak, die hem zeer ter harte ging. Het dioet hem ook leed' voor het driemanschap, dat van goeden wille is, maar dat door onvoldoen de inzicht in de structuur vau het Neder- lamdische volk het spoor bijster is geraakt Op allerlei de tail bezwaren tegen het pro gram gaat spreker thans niet in. Want veel belangrijker blijft do vraag: Als het dan niet zoo kan, wat kan er dan wel geschieden? Spreker begint op den voorgrond te steilen, dat hij voor zich nog altijd bereid is tot samenwerking op zoo breed' moge lijke basis. Die samenwerking was ver kregen in het program van die eerste Ne derlandsche Unie. Die samenwerking is nog mogelijk, indien men zich niet ver liest in fantasieën, maar die nuchtere, kla re werkelijkheid tot uitgangspunt neemt. Die nuchtere, klare werkelijkheid! beLeekent internationaal, dat men de gewijzigde toe standen op het continent ran Europa als feit moet aanvaarden. r* J Hoe dd oorlog -ook eindigt, naar den mensch gesproken kan men geen andere uitkomst zien .dan dat hc4~-Dtjhae:b,e - over wicht op het vasteland "'v5Tn='Ehropa moet werdén aanvaard;. Dat) éejï, nieuwe orien teering .op nationaal'' terrein- 'noodzakelijk is, behoeft wel geen betoog. Maar even duidelijk is het, dat wij aan een vernieu wing van ons staatsbestel tijdens d'e be zetting niet kunnen bouwen en ook niet moeten willen bouwen. Heroriënteering is ook op sociaal en economisch gebied) nood zakelijk, al was het alleen maar dloor de veranderde verhoudingen, die op het con tinent van Europa geboren zijn. Alles wat kan strekken tot versterking van het gemeenschapsbesef, tot hechter samenbinding van het Nederlandsche volk met eerbiediging van de geestelijke ver scheidenheid, verdient met la-acht te wor den gesteund. Contact tusschen anti-revolutio nairen en christelijk historischen. Op zulk een basis zou het mogelijk zijn, samenwerking 1e verkrijgen, waarvan nu een d'erde deel van het Nederlandsche volk om gewichtige redenen zich zal li-ebben te ointhouden. In dit opzicht is er ook in eigen kring nog heel wat te doen, want Ook daar werd' wel wat lu-pl erg naast el kaar lieengeleefd. Het is dan ook verheugend' te kun nen zeggen, dat anti-revolutionairen en christelijk-his torischen begonnen zijn hun eigen organisaties met elkan der in aanraking te brengen, door een contact-commissie ia het leven te roei pen, waarin die organisaties met el kaar him parallel loopende belangen kinnen hespreken. Spreker besloot met de betuiging vau zijn inzicht, dat de vormen waaronder een groote nationale beweging zich moet openbaren, bijzaak zijn, mits de leidende gedachte van die vormgeving Nederiandsch is in den historischen zin, dat volksin vloed niet wordt buitengesloten. Prof. dr. Sloleraakcr de Bruine over het Nederlandselie volks karakter. Vervolgens sprak prof. dr. J. R. Slote maker de Bruine. Het is geen toeval, dat meer dan vroe ger de menscliheid zich bewust wordt van de grootsche innerlijke eenheid van het volk Alom, waar Duitsbhers wonen; breekt'd'e oene Diuitsche ziel naar huiten. Zoo willen wij een klaar naar buiten treden van de Nederlandsche ziel. Nederlanders zijn niet .gelijk religieus, noch gelijk als* het den invloed geldt van dit religieuze op heel het openbare le vensgebied. Dut is een feit, de kernvraag is nu, hoe dit feil gehanteerd wordt. Men kan het aldus hanteeren: dat de eenheid van het nationale, het „volksche" boven al is, zoodat de elementen, die ver scheidenheid brengen, op den achtergrond moeten treden, al zijn zij op zichzelf nog zoo waardevol. Men kan het bed'oelde feit echter ook aldus hanteeren, dat men de diepste be ginselen niet op den achtergrond kan la ten doordringen, omdat een aidus gekoelde eenheid te duur gekocht zou zijn. Vraag niet zoo klinkt het dan dat wij bij onzen harlstochtelijken dienst aan ons eene v-olk liet geestelijke beneden het nationale schaden. Dit kunhen wij niet. Wij hier lieden in de Apollo Hal al dus spreker 1 zeggen onvoorwaardelijk het tweede. Neem ons, zoo vragen wij, ten bale van ons volk, zooals Wij zijn. Vraag ons niet het heiligste, dat wij bezitten, buiten liet ojenhaio leven te plaatsen. Vraag dut niet. juist ter wille van ons volk. Vooreerst zoudt gij door anders le dr-" onszelf verzwakken en daarmede, dus 1< volksgeheel. Bovendien zal hel nationale, het olk- sche" een geestelijken inhoud moeten lioli- ben; anders blijkt, hoi hol. Nu jn wij bij de kern van de kwestie. De rijkscommissaris heeft op 29 Mei ver klaard, niet onze vrijheid ons te Willen ontnemen en niet ons volkskarakter to willen vernietigen. Best, maar hij zeidc nog iets, ter bepaling van ons volkska rakter noemde hij onzen vrijheidsoorlog te gen den geloofsdwang. Dal sloeg den spij ker precies op den "kop. Zonder 1568 zou ons volkskarakter anders gevuld zijn; 1568 stempelt ons. De geestelijke vrijheid zit ons in liet bloed. 1568 is editor niet 1789 Willem de Zwijger vocht voor de geeste lijke vrijheid om de hooge waarde der geestelijke goederen. Terwijl 1789 leidt tot secularisatie van het openbare leven, be waart 15GS ons het geestelijk goed. Niet van Duitschers, docli van Nederlan ders, particulieren en ambtenaren, ontwa ren wij pogingen, die als z.e doorgczel werden op zeer groot verzet zouden moeten stuiten in do kringen, die h'er vergaderd zijn. Doch waarlijk, niet alleen hij rechtzin nige protestanten,"'doch evenzeer hij roomsch-katholiekön en'-vrijzinnigen. Men moet nog •een stap verder gaan in het bepalen van'' hel Nederlandsche volk. Niemand verstaat de Duitsclie ziel huiten Luther om, nieniand verstaal de Nederland sche buiten CafVijn om. - -5" - Hiermede wordt natuurlijk niet speciaal gedoeld op kerkelijke of-dogmatische groot heden,- het stempel van het garische volks leven is in geding, vvjf iin Nederland vra gen, dat hetgeen God óns geschonken heeft doordringe niet alléén in de kerk doch ooktin de opvoeding, de school, de jeugd beweging, den barmliartigheidsdienst. Onze christelijke instituten willen wij met man en macht bewaren; wie daarvan afdoet, verarmt het Nederlandsche nationale ka rakter. Ccvadi- voor het nationale? Men zal nu vragen, of deze opvatting niet leiden moet tot de vorming van een aantal onderscheiden en elkaar bestrijdende kringen, waardoor het nationale zeer ver te zoeken zal zijn. liet antwoord luidt, dat het tegendeel het geval is. In 1568 bestond een sterk gefundeerde groej>, die lot concenhatie-punt werd voor de velen, liet is waarschijnlijk, dat dit verschijnsel zich herhalen zal. Er is een roep om een steunpunt Het is nationaal, die roep te verhooren; het is on-nationaal, langs het eigenlijke steunpunt heen te werken. Neem de vrijheid. Gij zult haar niet kunnen handhaven doch juist vei vallen eerst tot een chaos en dan lot een mist; tenzij ge in Gods openbaring de lijnen voor de vrijheid vindt. Dat zien thans telkens meerdelen, ongeacht welk geesteskind ze zijn en welke conefs-ie zij belijden. Spr. eindigde met een roep om eenheid van allen, die bouwen op hetzelfde fun dament: mei de vaarschmving dat men in dezen kring alle phariz.eïsme moet be strijden; met den drang, dat dit geestelijk bezit de zware verantwoordelijkheid doe beseffen jegens heel ons volk. Want chris telijk is nationaal. i Speculatie niet grond. Een corruptieschandaal, dat sterk her innert aan de S tav is ky-af faire houdt op het oogenblik li arts toch lelijk de Argentijnsobe openbare meening bezig. De kwestie heeft nog gewonnen aan politieke heteekenis, doordat een commissie van onderzoek uit den Senaat, die na een perscampagne van maanden was ingesteld, had' vastgesteld, d'at leidende politici en parlementsleden omkooppenningen, ten bedrage van velo honderdduizenden posos hadden aangeno men. De kwestie komt op het volgende neer De vrouwelijke eigenaars van een groot stuk grond, dat grenst aan het vliegveld Patomar en dat door militaire autoriteiten nu en dan werd gehuurd1 als exereoerter- rcin, boden de regeering liet sluk grond te koop aan. Deze nam het aanbod ech ter niet aan, daar de prijs haar te hoog scheen. Later werd' hel terrein toen door li mdige speculanten verworven voor bij na de helft van den prijs, die aanvanke- 1 j'c door de verkoopsters was gonoomd. Door lusschenpersonen slaagden de/o spe culanten er toen in het object tegen den prijs van het oorspronkelijk geweigerde bo- d'rag aan de regeeiing te verkoopen. On der deze lussclietiperso.ncn bevonden z.ich de vioegere voorzitter van de Kamer, Kai ser en d'e vroegere voorzitter van èa )>e- grootingscommïssie Godoy. De lusschen personen ontvingen uit d'e winst van dit „zaakje" voor hun moeite een gepasto tegemoetkoming. Tienduizend dakloozen door overs!roomingen in Louisiana. In deh Amerikaanschen staat Louisiana zijn wolkbreuken opgetreden, die op som mige punten gelioele gebieden tot een hoog te van twee voet overstroomden. In liet Zuidwestelijk deel van Louisiana zijn meer dan 10.000 personen dakloos. Gouverneur Jones heeft alle beschikbare booten in beslag genomen voor het doen verrichten van opruimingswerkzaamheden en voor het transporteeren van levensmid delen. Deze grootste overstrooming, waar onder Louisiana ooit te lijden Iieeft gehad, heeft op verschillende plaatsen den ge- heelen oogst vernietigd. Door auto overreden en gedood. Zaterdagavond om half acht is in het gehucht Achthuizen hij Ooltgenspkut, de 56 jarige landarbeider R. C. v. d. Capeüe door een vrachtauto, welke achteruit reed, overreden en op slag gedood. Uit een boom gevallen. Een arbeider uit de Stolwijkstraat te Amsterdam, die onder gemeente Baambrug- ge bezig was met liet rooien van boomen en daartoe in een wilg was geklommen, om deze van de overtollige takken te ont doen, viel van een hoogte van tien meier op dein grond, doordat een der takken, waarop hij stond, afbrak. liet slachtoffer brak een arm, enkele rib ben ein liep voorts inwendige kneuzingen, op Na ter plaatse door een dokter behan deld te zijn, vervoerde men hem naar het Wilhelmlna Gasthuis te Amsterdam. <5" 7/, A's SM S ff X/fc' Op weg naar haar standplaats Scbcveningen deed de nieuwe motorreddingsbooi van de Noord-Zuid-IIollandschc Beddingsmaatschappij de „Arthur", Amsterdam aan, waar het ligplaats nam naast het opleidingsschip „Pollux". De „Arthur" geschonken door een onbekende, zal de plaats innemen van de ,,Zce- manshoop", welke op de laatste oorlogsdagen wederrechtellijk in het bezit is ge nomen dew een aantal Nederlandsche militairen, die er zee mee kozen. De Arthur" naast d „Pollux". •V"0" Alles moet thans wijken voor de oogst van het hooi. zoo ook deze twee wielrijders, die op een aanwen landweg in de omgeving van Amsterdam, genoodzaakt waren een duik tc nemen in den rijdenden hooiberg. Een moeilijk probleem. >M X v Italiaansehe vliegtuigen hebben een aan val gedaan op Brilsche oorlogsschepen in, de Middeliandsehe Zee. Zigzag varende trachtten de Engelscltcn te ontkomen.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5