Het hart van Rotterdam E TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Tooneelspei, dat spreekt van verleden en toekomst. De inhoud van het spel. BINNENLAND Het postverdrag van Buenos Aires in werking Verbond van Nederlandsche journalisten Rechtszaken Het Duitsche landgerecht Handelsverkeer tusschen Zweden en Nederland? Generaal-pardon zegelwet 1917 11.' ^-/TV Ia ons blad van Zaterdag j.l. hebben we reeas kort gemeld, dat ©pi initiatief van Anton Koolbaas een vijftal Rotterdam- scbe journalisten een groot tooneelspei Reb ben samengesteld met een revne-karakter, waarin de onbluschbare levensliefde van Rotterdam lot uiting moet komen. Omtrent den inhoud van bet stuk, dat voor bet eerst op 30 Augustus a.s. m Arena zal worden opgevoerd, kunnen we nog het volgende meededen: „Wij moeten verder". Het lot, dar Rotterdam ondergaan lieeft 200 vertelde de heer Koolhaas dezer dagen in een persconferentie, waarin hij een exposé van liet stuk gaf leende zich met voor een vroohjke revue. Het spel moest gebaseerd zijn op de stad, zoo mogelijk iets aangeven van de toe komst van de slad en m de eerste plaats moest het den opbouw op waardige wijze pi opaderen. Daarom werd ook een his torische scène ingevoegd, die duidelijk maakt, dat Rotterdam het in het ver leden vaak moeolijiv heeft gehad, maar dat de werkwil do stad er steeds weer bo venop gerverki heeft. De proloog vertelt wal er leeft m de stad, wat er mooi was en wat er verloren is gagaan. De eerste scène speelt dan in 1440 voor de Groote kerk. Toen was er ook nood; ziekte en el lende Lalden de bevolking geteisterd. On danks ahes, wil zij feest vieren. De bur gmeester vmdt echter dat de omstandig- leden met van dien aard zijn, dat er feest gevierd kan worden, maar dan treedt een Koopman naar voren, die als zijn mee ning te kennen geeft, dat al dat stil zijn niet van beteekenis is. Men zal zich moe ten aanpassen en men zal moeten aan pakken en dan kan er ook wel vertier zijn. Zoo is het ook thans: wij moeten voider, en er moet ook tooneel z_ijn. „Do Welvaart" opgedolven. Tusschen de eerste en tweede scène wordt een schimmenspel vertoond, dat laat zien hoe die stad groot geworden is, oudere schepen worden door nieuwe op gevolgd, de groote kranen verschijnen en een mannenkoor zingt de lof van de wer kende stad Dan gaat het doek open om de staid van 1939 te toonen, waar weer de zorgen heerschen, waar do werkloos heid ïond grijpt, liet leven van d'e stad en de burgerij ontrolt zich in een kalei- d'oscopisch beeld. Weer ps het «en jaar verder. Rotterdam ligt in puin en te mui- den van de overblijfselen, is een arbei derswoning,, als dooreen -wonder ge spaard gebleven. Het huisje wordt be-4 woond door het gezin van een steuntrek ker, wiens vrouw verheugd is, dat haar man bij liet puinruimen werk heeft ge vonden; straks zal er weer gebouwd moei ten worden en haar man zal blijven wer ken. De puinruimers nebben opdracht naar een brandkast te zoeken en zij von den een uithangbord met het opschrift „De Welvaart". Het optimisme komt bo ven uit de pu mho-open is dc welvaart opgedolven. Dan volgt de semi-finale met balletten en koor. De zaken ga.au door! Na die pauze wordt de toeschouwer ver plaatst naar een café aan d!en rand van de stad en hij ervaart hoe er zaken wor den gedreven in idyllische kroegjes, die uitzicht bieden op weilanden en koeien. Al ligt die stad in puin, de zaken gaan door. Het hart van Rotterdam is weg, maar het tempo leeft nog en de nieuwe stad! zal in dit tempo haar karakter vin- den. De slotscène speelt op de beurs, de stemming is onzeker, er gaan geruchten over een relletje, maar niemand weet het juiste en er wordt iets gefluisterd over een mannetje met Oen baard, dat rond liet beursgebouw sluipt. Dat mannetje treedt dan op liet tdoneel't is Koos Speenhoff, die twee oude Rofcterdamsche liedjes zingt o-p den ouden geest van Rotterdam. „Zio je" zeggen de memsclien „dat is de Rotterdamsche geest". Maar als in 1440 d'e koopman, treedt nu de reeier naar voren. Hij wijst erop, dat men moet aanpassen, Rotterdam ligt aan de zee en de horizon kan nooit wijd' genoeg zijn. Rotterdam zal weer gereed gemaakt moe ten worden tot de havenstad, die een rol kan speten in het nieuwe Europa. Het spel eindigt dan in een liedje- het hart van Rotterdam. De medewerkenden. Uit den aard der zaak is dit maar een vluchtig overzicht van den inhoud. De spelcommissie was -zoo gelukkig me dewerking te ondervinden, van vele eer ste rangskraditen. Zoo "uilen o.m. in het spel optreden Jan Musch, Math, van Eys- den, John Gobau, Folfcert Kiamcr, Tatia Wyma, Ko v d, Bosch en Koos Speenhoff. Voor de balletten werd' medewerking ver kregen van de danseressen Netty v. d. Valk en Corry Hartong en de muziek wordt uitgevoerd door een orkest van 17 leden, vrijwel' alten afkomstig van het Rotterdamsch Phiiharmonisch Orkest, terwijl Eduard' El ipse a's kapelmeester optreedt. Prof. M Rosse uit Delft, die om. voor de Paramount heeft gewerkt, ver klaarde zich bereid' om de eusoeneering te ontwerpen, terwijl om zooveel mo gelijk Rotterdamsche kunstenaars in de opvoering te betrekken een aantal schilder» ontwerpen maakt voor onder delen van de ©nsceneerïng, om. die zoo mogelijk ia het algemeene kader van prof. Rosse in te voegen. De regie tenslot te wordt gevoerd' door Anton Koolhaas zelf. I I Het spreek!, dat ondanks vele arbeid, die belangeloos verriobt werd', de tot standkommg van een dergelijk spel veel kosten meebrengt. De splcommmissie ver trouwt echter -op een behoorlijk over schot, waarvan dan 25°'o tpn goede zal zomen van de artisten, die voor een zeer geringe gage speten. De overige 750/o is bestemd voor Rotterdamsche kunstenaars, aan wie, m overleg met de autoriteiten, opdrachten zullen worden verstrekt. Gunstige bepalingen vu er blinden Ruimere opvattingen inzake druk werken en monsters. Enkele bui- tcnlandsehe posttarisven gewijzigd De bepalingen van liet op 23#Jei 1939 te Buenos Aires gesloten algemeen post verdrag en de gelijktijdig aldaar gesloten overeenkomsten zijn thans m werking ge treden. Als gevolg daarvan zijn thans de volgende uijzigmgen m de P.T.T. verzen- dmgevoorwaarden en tarieven van kracht geworden. Birinenlandsch verkeer. In het bmnenlandsch verkeer worden eenige faciliteiten ten bate van het ge- darhtenverkeer met en voor blinden inge voerd. Zoo is het maximum gewicht voor braille drukwerken verhoogd van 5 tot 7 KG. Voorts mogen cliohé's met teekens in bhnaenseïmft op den voet van en tegen het zeer lage tarief voor braille-druku erken worden verzonden. Hetzelfde geldt voor gramofoonplaten (z.g. sprekende boeken), uitsluitend ten behoeve van blinden, mits verzonden door of gericht aan een officieel erkend blindeninstituut Drukwerken. In de tv.'eerie plaats worden inzake de verzending van drukwerken eenige ruimere bepalingen van kracht en wel ten aanzien van formulieren in gebruik bij bibliotheken vow ftet aanvragen of uitlecnen van boeman. Deze formulieren kunnen ooi (aan als dmkwerken worden verzonden, mits zij geen andere vermeldingen bevatten dan de titels der werken, het aantal g'vraagde, resp. verzonden exemplaren, de namen der .schrijvers err uitgevers, de nu.inmftrs._van 'dén calaloghs, *"hel'aantaK-leésdagen,""dê' naam van den aanvrager ea andere korte aanwijzingen, betrekicing hebbende -dp --de betreffende boelcwerkcn r Op als drukwerk verzonden platen i-ijn voortaan evenals thans reeds op foto's éeri zeer beknopte, toelichtende besöbiij- ving en. aneere korte aanduidingen, op deze betrekking hebbende, toegelaten Munsters. Voor monsters zijn er de volgende nieuwe bepalingen Hierop mag een korte aan wijzing voorkomen betreffende den fabri kant en uen leverancier of betreffende den persoon, voor wien het monster is bestemd. Voor verzending van monsters in luchtdichte verpakking zijn, zoowel voor het binnenland als het internationaal ver keer, thans eenvormige regels vastgesteld. Onder luchtdichte gesloten verpakking mo gen worden verzonden monsters, be\ attend© industrieele of landbouwproducten, die in een door de fabriek gesloten verpakking worden ter post bezorgd' of zijn verze geld door een in het land van herkomst gevestigde controle-instantie. Verrek (Uizendingen, Ook voor de verrekenzendingen is, zoowel in het bmnenlandsch als in het inter nationaal verkeer (dat voorloopig voor deze zendingen nog is opgeschort) een nieuwe faciliteit vastgesteld. De afzenders van zulke zendingen kunnen vooitaan ver- hoogmg.vau liet verrekenbedrag verzoeken. Zijii hierdoor koojere rechten verschul digd1, dan worden deze alsnog berekend. Tenslotte is, alleen voor het bmnen landsch verkeer, de mogelijkheid van kosle- looze na-vraag naar verzonden pakketten, geopend. Verzoeken hiertoe dienen uiterlijk 9 maanden na den dag van terpostbezor ging te worden ingediend. Buitenlandsoh verkeer. Als meest opvallende noviteit zij hier genoemd, dat mededeeling van adreswijzi ging voortaan ook in het internationaal ver keer door middel van een, in de Fransclie en Nedorlandsche taal gesteld formulier zal kunnen geschieden; deze formulieren kun nen voorloopig alleen naar Duitschlan'd wor den gezonden tegen 2% cent per stuk. Inzake de .verzending van drukwerk wor den de hierboven onder „bmnenlandsch verkeer" vermelde bepalingen nok voor het verkeer met het buitenland voorloo pig alleen Duitschland van kracht. Als briefkaarten zijn voortaan in het in ternationaal verkeer evenals thans reeds in het Mnneidandsclrwerkeer toegelaten door de particuliere nijverheid vervaardigde formulieren, bestaande uit bladen papier, waarvan de twee helften over de geheele oppervlakte tegen elkaar geplakt. Ta ri efwij zigin gen buitenlandscli verkeer. De andere tariefwljzigingen betreffen alle het internationaal verkeer. Identiteitskaarten kosten voortaan 30 cent Antwoordcoupons zullen voortaan 15 cent per stuk' kosten. DER DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940. No. 22557 Het exppesserecht wordt voor briefpost zendingen, ook voor doosjes met aangege ven waarde (momenteel niet toegelaten), verlaagd tot 20 cent. (Momenteel alleen naar Duitschland), Het minimum recht voor doosjes met aangegeven waarde (momenteel niet toege laten) wordt gebracht op 40 cent (tot en met 200 gram) en voorts 10 cent voor elke 50 gram meer. Koor postpakketten is de bestaande tarief schaal van 1 tot en met 5 K.G. in het buitenlandsch verkeer gesplitst in tweeen, n.I. van 1 tot en met 3 K G. en 3 tot en mot 5 K.G., De nieuwe taxieven zullen gaandeweg worden bekend gemaakt. Couranten, tijdschriften en landkaarten kunnen, ook door anderen dan de uitgevers of hun lastlubbers, in het verkeer met sommige landen thans alleen Duitsch land worden verzonden tegen het ver laagd drukwerk tarief van l'/a cent per 50 gram. Een recht van 20 cent is voortaan in het internationaal verkeer o.a. verschul digd voor Doosjes met aangegeven waarde, post wissel of postpakket, bericht van ontvangst, gevraagd na ter post bezorging van oen aangeteekend stuk, doosjes met aangege ven waarde of postpakket; navragen naar overschrijvingen door tusschenkomst van den post girodienst naar. het buitenland inzage van een adreskaart en inklaring en vrijmaking van briefpostzendingen. Hetrecht wegens inklaring en vrijmaking van oen postpakket blijft echter 25, cent. De doelstellingen van het Verbond. Zooals dezer dagen reeds werd xenneld, is door den Raad1 van Voorlichting der Nederlandsche pers het Verbond van Ne- dcrlandsclie Journalisten ^opgericht De Raad van Voorlichting beeft thans een rondschrijven gezondfen tot de Neder- lariusclie journalisten, waarin de doelstel lingen van het veibond! wordt uiteenge zet en waarvan als voornaamste kan wor den genoemd het bevorderen van de geesle- lijlte en materieel© weivaart der journa listen door o nu bescherming van den ütel van journalist, bet vestigen van universi taire leerstoelen in do „wetenschap eter .perg^het verbindend verklaren van mini- "rnnm ""salarissen en "sociale" vochzienïngen. Het rondschrijven preciseert nader, wie zich journalisten noemen -en uitdien hoof de lid van het verhond kunnen worden. Hiermede wordt eindelijk eon einde ge maakt mm de beunhazerij in de journalis tiek en aan het misbruik, dat tal van jaren van het praedicaat „journalist" is gemaakt Ten slotte roept de Raad van Voorlich ting de journalisten op zich bij het ver bond aan te sluiten, daar de onzekere toe stand, waarin de Nederlandsen© pers thans verkeert, dil eischt ©n omdat de journa listiek een ernstige plicht jegens het Ne derlandsche volk heeft te verrichten. Luisteren naar verboden ziender. Gisteren werd in de zitting van het Duit sche Iancfegoreeht tenslotte nog een klacht over het luisteren naar een verboden zen der behandeld1. De hotelier Giffart uit Arnhem had op 26 Juli met vrouw en dochter en twee pensiongasten in zijn woonkamer naar de Engelsclie radio geluisterd. Beklaagde zegt, dat, terwr|l het gezel schap aan het luisteren was, twee agen ten voorbij het raam kwamen. Die agen ten komen wel meer bij beklaagde in ver band met de nacbtbjslen. Ook nu kwamen heide mannen binnen en zij bleven luiste ren tot het einde van de uitzending, waar na de een het naehlregister controleerde, terwijl de ander proces-verbaal opmaakte. Beklaagde keek" daar zeer van op, om dat wel vaker politieagenten bij hem naar builenlandsche zenders kwamen luisteren. Beklaagde zegt, daardoor dan ook den inJruk te hebben gekregen, dat het luiste ren naar den Engelschem zender in dezen kring niet zoo erg was. Hij achtte zich ge heel te goeder trouw, aangezien hij an ders bij bet zien aankomen der agenten, heel gemakkelijk een ander station had kunnen draaien. Ten slotte deelde beklaagde mede, dat hij geenszins anti-Duitsch gezmd1 is en dat hij beelemaal niet sympathiseert met En geland. De aanklager zeide, Zondag persoonlijk in Arnhem een onderzoek te hebben inge steld'. Vain beklaagdes vrouw en van een pensiongast heeft spr. vernomen, diat men wel wist, dat het luisteren verboden, was, maar dacht, dat het zoo erg niet was. In zijn requisitoir wees dr. Ivoblitz er voorts op, dat iedereen weet, dat de En gelsclie zender leugens brengt .Men maakt daarbij propaganda tegen Duitschland en neemt liet dan niet zoo nauw met de waar heid. Beklaagde heeft met alleen zelf het ver bod! overtreden, doch ook anderen in de gelegenheid gesteld naar voor Duitschland ongunstige berichten te luisteren. Daar door wordt de Duitsche zaak geschaad. Wat de strafmaat betreft, wil spr voor dit geval nog eenige verzachtende omstan digheden in aanmerking nemen en daar om vraagt hij thans niet de maximum straf, doch veroordeeüng tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 2 maanden en bovendien tot een boete van f309 bij niet betaling te vervangen door 30 dagen gevangenis straf. De rechter waardeerde de verzachtende omstandigheden iets hooger en veroordeel de beklaagde tot een gevangenisstraf van 6 maanden en een geldboete van 500 gul den, subs:. 100 dagen gevangenisstraf. Verduistering door een commandant. Voor den zeekrijgsraad1 te 'sGravenbage had' zich te verantwoorden de luitenant ter zee 2e klasse J. J. W., ter zake ver duistering in dienstbetrekking als ambte naar. Beklaagde liad als commandant van de huip-mijnenleggers 1 en 2 te Vlissingen 200 gulden ontvangen om daarmede dienstuitr gaven ten behoeve van de mijnenleggers ie doen. Bij de overdracht van de kas kon hij 136 gulden niet verantwoorden. Tijd'ens het vooronderzoek heeft W. bekend, het geld voor persoonlijke doeleinden te hebben be steed1, doch ter terechtzitting trok hij dit in. Echter kon. hij nu evenmin het zoek geraakte bedrag verantwoorden. De fiscaal vond de zaak, door de hou ding van beklaagde, die geen spoor van berouw of eergevoel toont, onsmakelijk. De mentaliteit van dezen man is beneden criiiek. Hij eïschte 2 maanden gevangenisl- straf met ontslag uit den militairen dienst en aftrek van preventief. Voorts eïschte spr. staande de zitting, den beklaagde In arrest te stellen. Dit laatste werd' door den krijgsraad geweigerd'. Nader zal dei beklaagde gelegenheid hebben zich, te ver dedigen, J f Voorloopige maatregelen. Het DNB meldt uit Stockholm: Het Zweesche ministerie van buitenland- sche zaken deelt mede, dat maatregelen ge nomen zijn om een hervatting van het han dels- en betalingsverkeer tusschen Zweden en Ne eiland in beperkte mate mogelijk te snaken. Naar uitdrukkelijk wordt vastgesteld zal het hierbij slechts om een voorloopig© xraatregel gaan, daar in September onder handelingen voor een blijvende regeling van het liane! sverkeer tusschen Zweden en Ne derland geopend zullen worden. Termijn crlcngd tot 31 Augustus a.s. Do Vereemging vooor den Effectenhandel deelt mede, dat zij van den ontvanger van liet zegel te Amsterdam bericht heeft ont vangen, dat do termijn voor het z.g. „gene- raal-paidon" voor overtreding van de ze gelwet 1917 wat betreft zegel mg van bui- tonlandsche effecten (art. 63 lid 2 der ze gelwet 1917), welke termijn aanvankelijk zou eindigen op 15 Aug. 1940, verlangt is tot en met 31 Augustus 1940. De ontvanger heeft er speciaal de aan dacht op gevestigd, dat slechts voor de effecten, welken uiterlijk op 31 Augustus a.s. voor sluiting van zijn, kantoor (om 12.30 uur) aan zijn kantooor zijn aange boden ol ontvangen, het generaal-pardon kan worden toegepast, zoodat men met postzendingen er rekening mee zal moeten houden de stukken zoo tijdig af te zenden, dat Meraan Wordt voldaan. D(e regelingen met belanghebbenden getroffen pp grond van de daarvoor geldende voorschriften! blijven natuurlijk van kracht. Voor verdere uitvoering van deze speciale regeling kan uiterlijk tot 31' Augustus a.s. met den ontvanger overlég worden' gepleegd. Na! 31 Augustus 1040 gai1 geen verlen ging van den téïffiyn m'eer worden gegeven. Vacantiegangers moeten ditmaal binnen de landsgrenzen, blijven. Daarvan profi- teert de Veluwc ende echoput bi] Apeldoorn. Meermalen staat een ri] aiJspirant-bezoekcrs voor bet kleine gebouwtje, dat over den put is opge trokken, te wachten, tot een paar harde klappen op de denr het einde van de „seance" aankondigt cn nieuwe belangstellende het verhaal kunnen gaan hooren van den put, die koning Bodewijk Napoleon liet graven em die 220 voet diep is! (Foto Oolygjooa), W -V, yorf. •!?-: Oude auto's op een weide in Engeland die de landing van Duitsche vlieg- (Foto Zander). tuigen moeten beletten. Ooit in Engeland worden thans de lickkcn weggenomen om ijzer fo verzamelen- (Foto Zamfèr)«

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5