Het hart van Rotterdam WÊÊÊÊiii m TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT r 1 aiiiii Tooneelspel, dat spreekt van verleden en toekomst. De inhoud van het spel. BINNENLAND Het postverdrag van Buenos Aires in werking Verbond van Nederlandsche journalisten Rechtszaken Het Duitsche landgerecht Handelsverkeer tussehen Zweden en Nederland? Generaal-pardon zegelwet 1917 Umm. Ia ons blad van Zaterdag j.i. hebben we reces kort gemeld; dat op. initiatief van Anton Koolbaas een vijftal Kotterdam- sclie journalisten een gi'oot tooneelspel Ken- ben samengesteld met een revue-karakter, waarin de onbluschbare levensliefde van Rotterdam tot uiting moet komen. Omtrent den inhoud' van lieL stuk, dat voor het eerst op 30 Augustus a.s. in Arena zal worden opgevoerd, kunnen we nog het volgende meededen „Wij moeten verder". Het lot, dat Rotterdam ondergaan heelt vco vertelde de heer Koolhaas dezer dagen in een persconferentie, waarin bij: een exposé van liet stuk gaf leende zich met voor een vroolijke revue. Het spel moest gebaseerd zijn op. de slad, zoo mogelijk iets aangeven wan de toe komst van de slad en in de eerste plaats moest liet den opbouw op, waardige wijze propagceren. Daarom werd ook een his torische scène ingevoegd, die duidelijk maakt, dat Rotterdam het in het ver leden vaak moeitijic heeft gehad, maar dat de werkwil de slad er steeds weer bo venop gewerkt, heelt. De proloog vertelt wat er leeft in de slad, wat er mooi was en wat er verloren is gagaan. De eerste scène speelt dan .in 14-10 voor de Groote kerk. Toen was er ook nood; ziekte en el lende hadden de bevolking geteisterd. On danks abes, wil zij feest tieren. De bur gemeester tandt échter dat de omstandig heden met van dien aard zijn, dat er feest gevierd kan worden, maar dan treedt een koopman naar voren, die als zijn mee ning te kennen geeft, dat al dat stil zijn met van beteekenis is. Men zal zich moe ten aanpassen en men zal moeten aan pakken en dan kan er ook wel vertier zijn. Zoo is het ook thanswij moeten verder, en er moet ook tooneel zijn. „De Welvaart'* opgedolven. Tussehen do eerste en tweede scène wordt een schimmenspel vertoond, dat laat zien hoe de stad groot geworden is, oudere schepen worden door nieuwe op gevolgd', de groote kranen verschijnen en een mannenkoor zingt de lof van de wer kende stad. Dan gaat het doek opên om de stad van 1939 te toonen, waar weer de zorgen heerschen, waar de werkloos heid! rond grijpt. Het leven van de stad en de burgerij ontrolt zich in een katei- dosoopiscli beeld. Weer is bel «en jaar verder. Rotterdam ligt in puin en te midu dm van do overblijfselen is een arbei- derswoniug als door eon- wonder ge-, spaurd gebleven. Hel huisje wordt be-" woond door bet gezin .van een steuntrek ker, wiens vrouw verheugd' is, dat haar. man hij liet puinruimen werk lieeft ge vonden; sir aks zal er weer gebouwd moe ten worden en haar man zal blijven wer ken. De puinruimers hebben opdracht naar een brandkast te zoeken en zij vin den een uithangbord met het opschrift „De Welvaart". Het optimisme komt bo ven uit de puinlioopen is de welvaart opgedolven.Dan volgt de semi-finale met balletten en koor. De zaken gaan dour! Na de pauze wordt de toeschouwer ver plaatst :naar een café aan den rand van de stad en hij ervaart boe er zaken wor den gedreven in idyllische kroegje®, die uitzicht bieden op weilanden en koeien. Al ligt de stad in puin, de zaken gaan door. Het hart vari Rotterdam is weg, inaar het tempo leeft nog en de nieuwe slad1 zal in dit tempo haar karakter vin- dén. De slotscène speelt op de beurs, do stemming is onzeker, ér gaan geruchten over een relletje, maar niemand weet het juiste en er wordt iets gefluisterd Over een mannetje met een baard', dal rond het beursgebouw sluipt! Dat mannetjetreedt dan O'p het tOoneel: 't is Koos Speenhof!, die twee oude Ilotterdanischo liedjes zingt p.]? den ouden geest van Rotterdam. „Zie je" zeggen dé menschen „dat is d'e Rotterdamsche geest". Maar als in 1440 d'e jcoopman, treedt nu da rceder naar voren. Ilij wijst erop, dat men moet aanpassen, Rotterdam ligt aan de zee en dé horizon kan nooit wijd' genoeg zijn. Ro-ttcrdain zal weer gereed gemaakt moe ten worden tot do havenstad', die een rol kan spelen in liet nieuwe Europa. Het spel eindigt dan in een liedje: het liart van Rotterdam. De medewerkenden. Hit den, aard der zaak is dit maar. een vluchtig overzicht van den inhoud. De spelcomnkssió was zoo gelukkig me dewerking te ondervinden van vele eer ste rangskraehtcn. Zoo zullen.o.m. in het spel optreden Jan Mnsdi, Math, van Eys- den, John Gobau, Folkert Kramer, Tatia Wyma, Ivo v. d. Bosch en Koos Speenholf. Voor de balletten werd' medewerking ver kregen van de danseressen Netty v. d. Valk en Corry Hartong en de muziek wordt uitgevoerd door een orkest van 17 leden, vrijwel' allen afkomstig van liet Rolterdamsch Plrilharmomsch Orkest, terwijl Eduard F]ipso als kapelmeester optreedt. Prof. M. Rosse uit Delft, die o.m. voor do Paramount heeft gewerkt, ver klaarde zich bereid' om de ensceneering te ontwerpen, terwijl om zooveel mo gelijk Rotterdamsche kunstenaars in de opvoering te betrekken een aantal schilders ontwerpen maakt voor onder dooien van óe ensceneering, om die zoo mogelijk m het aigemeene kader van prof. Rosse in te voegen. De regie tenslot te wordt gevoerd door Anton Koolhaas zelf. I Het spreekt, dat ondanks vele arbeid, die belangeloos verricht werd', de tot standlcommg van een dergelijk spel veel kosten meebrengt. De splcommmissie ver trouwt echter op een behoorlijk over schot, waarvan dan 25°/o ten goedé zal komen van de artisten, die voor een zeer geringe gage spelen. De overige 75% is bestemü voor Rotterdamsche kunstenaars, aati wie, in overleg met de autoriteiten, opdrachten zullen worden verstrekt. Gunstige bepalingen vuur blinden Ruimere opvattingen inzake druk werken en monsters. Enkele bui- tcnlandsche posltarievcn gewijzigd Do bepalingen van het op *23®Mei 1939 le Buenos Aires gesloten algemeen post verdrag en de gelijktijdig aldaar gesloten overeenkomsten zijn thans in werking ge lreden. Als gevolg daarvan zijn thans de volgende wijzigingen in de P.T.T. verzon- dmgevoonvaarden en tarieven van kracht geworden. Binncnlandsch verkeer. hi het hinnenlandsch verkeer worden eenige faciliteiten ten bate van liet ge- dachtenverkeer met en voor blinden inge voerd. Zoo is het maximum gewicht voor braille drukwerken verhoogd' van 5 tot K.G. Voorts mogen cliché's met teekens in bhnüenschrift op den voet van en legen liet zeer lage tarief voor braille-drnkwerken worden verzonden. Hetzelfde geldt voor giamofoonplaten (z.g. sprekende hoeken), uilsluitend ten behoeve van blinden, mits verzenden door of gericht aan een officieel erkend blindeninstituut. Drukwerken. In de tweede plaats worden inzake de verzending van drukwerken eenige ruimere bepalingen van kracht en wel len aanzien van formulieren in gebruik bij bibliotheken voor fiet aanvragen of uitleerien vat: boeken. Deze lormulieren kunnen voortaan als drukwerken worden verzonden, mits .zij. geen andere vermeldingen bevallen dan de titels der werken, het aantak ge vraagde, resp. verzonden exemplaren, de namen der .schrijvers eiruitgévers, de nu.mmdrs_van 'dén 'eaia.'ogVis, 'hetannfaP léesdirgén;- dé' naam van den aanvrager én andere 'korle aanwijzingen, ^betrekking- hebbende op --dé betreffende boekwerken. Op als drukwerk verzonden p.'aLcii zijn voortaan evenals thans reeds' op' foto's een zeer beknopte, toelichtende beschrij ving én aneere korte aanduidingen, op deze betrekking hebbende, toegelaten. Monsters. Voor monsters zijn er. de volgende nieuwe bepalingen. Hierop mag een korle aan wijzing voorkomen betreffende den fabri kant en eten leverancier of betreffende den persoon, voor wien het monster is bestemd! Voor verzending van monsters in luchtdichte verpakking zijn, zoowel voor het binnenland als het internationaal ver keer, thans eenvormige regels vastgesteld. Onder luchtdichte gesloten verpakking mo gen worden verzonden monsters, bevattende industrieele of landbouwproducten, die in een door de fabriek gesloten verpakking worden1 ter post bezorgd' of zijn verze geld door een in het land van herkomst gevestigde controle-instantie. "Verrek cuzendingen. Ook voor do verrekenzcnlingen is, zoowel in liet bmnenJandsch als in het inter nationaal verkeer (dat voorloopig voor déze. zendingen nog is opgeschort) een nieuwe faciliteit vastgesteld. De afzenders van zulke zendingen kunnen voortaan ver hooging.van liet verrokenbedrag verzoeken. Zijn 'hierdoor Jioogere rechten verschul digd, dan worden deze alsnog berekend. Tenslotte is, alleen voor het hinnen landsch verkeer, de mogelijkheid van koste- looze navraag naar verzonden' pakketten, geopend. Verzoeken hiertoe dienen uiterlijk 9 maanden na den dag van terpostbezor ging te worden ingediend. Buitenlands<di verkeer. Als meest opvallende noviteit zij hier genoemd, dat mededeeling van adreswijzi ging voortaan ook in het internationaal ver keer door middel van een, in de Franscho en Nederlandsche taal gesteld formulier zal kunnen geschieden; deze formulieren kun nen voorloopig alleen naar Duitschl and wor den gezonden legen 2% cent per stuk. inzake de .verzending van drukwerk wor den de hierboven onder „binnenrandsdh verkeer" vermelde bepalingen ook voor het verkeer met liet buitenland voorioo p'ig alleen Duitschland van kracht. Als briefkaarten zijn voortaan in hét in ternationaal verkeer evenals thans reeds in het binn en Iandsclrverkcer toegelaten door de particuliere nijverheid vervaardigde formulieren, bestaande uit bladen papier, waarvan de twee helften over de gehcele oppervlakte tegen elkaar geplakt. Ta riefwijzigingen bui tenia nilscb verkeer. De andere tarief wijzigingen betreffen alle liet internationaal verkeer. Identiteitskaarten kosten voorlaan SO- cent Antwoord coupons zullen voorlaan T5 cent per stuk kosten. 1 DER DINSDAG 20 AUGUSTUS 3940. No. 22557 Het expresserocht wordt voor briefpost- zendingen, ook voor doosjes met aangege ven waarde (momenteel niet toegelaten), verlaagd tot 20 cent. (Momenteel alleen naar Duitschland). Hef minimum recht voor doosjes met aangegeven waarde (momenteel niet toege laten) wordt gebracht op '40 cent (lot en met 200 gram) en voorts 10 cent voor elke 50 gram meer. Foor postpakketten is de bestaande tarief schaal van 1 tot en met 5 K.G. in liet builenlandsch verkeer gesplitst in tweeën, n.l. van 1 tot en met 3 K.G. en 3 tot cn mot 5 K.G., De nieuwe tarieven zullen gaandeweg worden bekend gemaakt. Couranten, tijdschriften en landkaarten kunnen, ook door anderen dan de uitgevers of hun lasthebbers, in het verkeer met sommige landen thans alleen Duitsch land worden verzonden tegen het ver laagd drukwerk tarief van 1 Vn cent per 50 gram. Een recht van 20 cent is voorlaan in het internationaal verkeer o.a. verschul digd voor: Doosjes met aangegeven waarde, post wissel of poslpakket, bericht van ontvangst, gevraagd na ter post liezorging van een aangeleelcend stuk, doosjes met aangege ven waarde of postpakket; navragen naar overschrijvingen door tusschenkomst van den post-gïrodienst naar, het buitenland; inzage van een adreskaart en inklaring en vrijmaking van briefpostzendingen. HetrechL wegens inklaring en vrijmaking van een postpakket blijft echter 25, cent. De doelstellingen van liet Verbond. Zooals dezer dagen reed® werd vermeld, is door den Raad' van Voorlichting der Nederlandsche pers liet Verbond' van Ne- d'erlandische Journalisten jopgericht. De Raad van Voorlichting heeft thans een rondschrijven gezonden tot de Neder landsche journalisten, waarin de doelstel lingen van liet verbond' wordt uiteenge zet en waarvan ais voornaamste kan wor den genoemd' bet bevorderen van de geeste lijke en materieelo welvaart der journa listen door o.m. bescherming van den titel van journalist, liet vestigen van universi taire leerstoelen in do „wetenschap der .perS',". liet verbindend verklaren: van mini- Tnnm "salarissen en -sóc ia!o""Vóörzié ningen Het rondschrijven preciseert nadar, wie zich journalisten; noemen én, uil dien hoof de lid' vain het verbond' kunnen worden, Hiermede wordt eindelijk een einde ge maakt aa:i de beunhazerij in de journalis tiek en aan liet misbruik, dat tal van jaren van het praedicaat „journalist" is gemaakt. Ten slotte roept dé Raad' van Voorlich ting de journalisten op zich bij het ver bond aan te sluiten, daar dé onzekere toe stand',, waarin de Nederiandsehe pers thans verkeert, dit eiséht en omdat dé journa listiek een ernstige plicht jegens het Ne derlandsche volk heeft te verrichten. Luisteren naar verboden zonder. Gisteren werd in de zitting van het Duit sche lands'gerecht teuslotte nog een klacht over het luisteren naar een verboden zen der behandeld'. De hotelier Giffart uit Arnhem had op 26 Juli met vrouw en dochter en twee pensiongasten in zijn woonkamer naar de Engelsdie radio geluisterd. Beklaagde zegt, dat, terwijl hel gezel schap aan het luisteren was, twee agen- len voorbij liet raam kwamen. Die agen ten komen wel meer bij beklaagde in ver band' met de naclitlijsten. Ook nu kwamen beide mannen binnen en zij bleven luiste ren lot liet einde van de uitzending, waar na do een liet naclitregister controleerde, terwijl de ander proces-verbaal opmaakte. Beklaagde keek* daar zeer van op, om- dal wel vaker politie-agentcn bij hem naar builenlandsche zenders kwamen luisteren. Beklaagde zegt, daardoor dan ook den indruk le hebben gekregen, dat het luiste ren naar den Engelschen zender in dezen kring niet zoo erg was. Hij achtte zich ge heel te goeder trouw, aangezien hij an ders bij liet zien aankomen der agenten, heel gemakkelijk een ander siation had' kunnen draaien. Ten slotte d'eeldo beklaagde mede, dat hij geenszins anii-Duitseh gezind' is en dat bij liccleinaal niet sympathiseert met En geland!. De aanklager zeide, Zondag persoonlijk in Arnhem een onderzoek te hebben inge steld. Vain beldaagdcs vrouw en van een pensiongast heelt spr. vernomen, dlat men wel wist, dat het luisteren verboden was, maar dacht, dat het zoo erg niet was. Iln zijn requisitoir wees dr, Ivoblitz er voorts op, dat iedereen weet, dat de En- gclsche zender leugens brengt. Men maakt daarbij propaganda legen Duitschland en neemt hel dan niet zoo nauw met de waar heid. Beklaagde beeft niet alleen zelf het ver bod overtreden, doch cok anderen in do gelegenheid gesteld naar voor Duitschland' ongunstige berichten te luisteren. Daar door wordt de Duitsche zaak geschaad. Wat de strafmaat betreft, wil spr. voor dit geval neg eenige verzachtende omstan digheden in aanmerking nemen cn daar om vraagt liij thans niet de maximum straf, doch veroordceling tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 2 maanden cn bovendien tot een boete van f309 bij niet betaling te vervangen Uoor 30 dagen gevangenis straf. De rechter waardeerde de verzachtende omstandigheden iets hooger en veroordeel de beklaagde lot een gevangenisstraf van' G maanden cn een geldboete van 500 gul den, subs'. 100 dagen gevangenisstraf. Verduistering door een commandant. Voor den zeekrijgsraad te 's-Gravenhage had! zich le verantwoorden de luitenant Ier zee 2e klasse J. J. W,, ter zake ver duistering in dienstbetrekking als ambte naar. Beklaagde had als commandant van de hulp-mijnenleggers 1 en 2 te Vlissingen 200 gulden ontvangen om daarmede diensluiU gaven ten behoeve van de mijnenleggers te doen. Bij de overdracht van de kas kon hij 136 guldén niet verantwoorden. Tijdens het vooronderzoek heelt \V„ bekend, liet geld! voor persoonlijke doeleinden te hebben be steed', doch ter terechtzitting trok hij dit in. Echter kon hij nu evenmin het zoek geraakte bedrag verantwoorden. De fiseaal vond' de zaak, door d'e hou ding van beklaagde, die geen spoor van berouw of eergevoel toont, onsmakelijk. De mentaliteit van dezen man is beneden critiek. Ilij eischte 2 maanden gevangenist- slraf met ontslag uit don militairen dienst en aftrek van preventief. Voorts éischtei spr. staande de zitting, den beklaagde ia arrest te stellen. Dit laatste werd door, den krijgsraad geweigerd. Nader zal dot beklaagde gelegenheid hebben zich ver- Vooriooaigc maatregelen. Het DNB meldt uit Stockholm: Het Zweeschc ministerie van buitenland- sche zaken deelt mede, dat maatregelen ge nomen zijn om een hervatting van het han dels- en betalingsverkeer tussehen Zweden en Neerland in beperkte mate mogelijk te maken. Naar uitdrukkelijk wordt vastgesteld zal het hierbij slechts om een voorloopige maatregel gaan, daar in September onder handelingen voor een blijvende regeling van het banelsverkeer tussehen Zweden en Ne derland geopend zullen worden. Termijn verlengd tot 31 Augustus a.s. De Vereeniging vcoor den Effectenhandel deelt mede, dat zij van den ontvanger van liet zegel le Amsterdam bericht heeft ont vangen, dat do.termijn voor het z.g. „gene- raal-panion" voor overtreding van do ze gelwet 1917 wat betreft zegeling van bui tenlandsche effecten (art. 03 lid 2 der ze gelwet 1917), welke termijn aanvankelijk zo,u eindigen op 15 Aug. 1940, verlengt is tot en met 31 Augustus 1940. De ontvanger heeft er speciaal de aan dacht op gevestigd, dat slechts voor de effecten, welken uiterlijk op 31 Augustus a.s. voor sluiting van zijn kantoor (om 12.30 uur) aan zijn kantooior zijn aange boden of ontvangen, liet generaal-pardon kan worden toegepast, zoodat men met postzendingeu er rekening mee zal inoefen houden de stukken zoo tijdig af te zenden, dat hieraan wordt voldaan. De regelingen met belanghebbenden getroffen op grond van de daarvoor geldende voorschriften' blijven natuurlijk van kracht. Voor vérdere uitvoering vau déze speciale regeling kan uiterlijk lot, SI' Augustus a.s. met den ontvanger overleg wordén' gepleegd. Nai 81 Augustus 1040. zal geen verlen ging van den térmijn méér worden gegeven. Vaeanücgangers moeten ditmaal binnen de landsgrenzen blijven. Daarvan profi-, teert de Veluwe en de echoput bij Apeldoorn. Meermalen staat een adsp'irant-bezodïcrs voor het kleine gebouwtje, dat over den put is opge trokken, tc wachten, tot een paar harde klappen op de deur het einde van de „seance" aankondigt cn nieuwe belangstellende liet verhaal- kunnen gaan Iiooren van den put, die koning Lodewijik Napoleon liet graven cn die 220 voet diep Is! (Foto Oolygoon). -é ÏP* Oude auto's op een weide in Engeland die de lauding van Duitsche vlieg- tuigen moeten beletten. (Foto Zander). y\ ...v m Ook iu Engeland worden thans de hekken weggenomen om ijzer ie verzamelen. (Foto Zander).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 9