Aanvallen op de Britsche Oostkust De luchtactie neemt steeds toe i EERSTE BLAD W. A. VERWAYEN Zaterdag 24 Augustus 1940 mM'- «iilü Nog zondier punten t 93ste Jaargang. No. 22561 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUlfÈNLAND 'Hot frontbericht van het, D.N.B. merkt op, dat het. geen. tooval is, dat het jongste optreden van d'e Duitsche vhegerafdéelin- gon' wederom was gericht tegen 'de Oost kust van Engeland! en Schotland. Bij den luchtaanval op het Engelsche - konvooi iri het zeegebied voor Berwick upon Tweed ris een handelsschip van 4000 br. reg. ton door bommen van middelzwaar kaliber ge troffen, ten gevolge waarvan het luchtaf weergeschut van dit schip zeer spoedig tot zwijgen was gebracht. Een andere koop vaarder van 1500 br. reg. ton werd', te oordéelen naar de uitbrekende branden, éveneens zwaar beschadigd. Bij den aan val op een ander, door vliegers on door. torpedobootjagers beveiligd konvooi van dtertiou handelsschepen hij Duins zijn ver scheidene schepen klaarblijkelijk zwaar be schadigd. Duidelijk kon worden gezien, dat On koopvaarder van 3000 br. reg. ton en een andere van 250 br. reg. ton door treffers van zware bommen niet langer in slaat was om te manoeuvreeren. In to taal moet ten gevolge van deze aanvallen op Engelscbe konvooien rekening worden gehouden met 11.000 br. reg. ton verniel de vijandelijke scheepsruimte. Boven ZuidL Oost Engeland' is liet tot luchtgevechten gekomen met de beveiligingsvliegtuigen der Brilsche konvooien, die voor de Duitsche jagers met succes eindigden. In het Ka naal zijn een Bristol-Bleuheirn en drie. Spilfires neergeschoten. Evenals de vorige dagen is ook gisteren het belangrijke spoor wegkruispunt bij Southweld aan de Oost kust van bet griutfscliap-. Su£féik~'fj(iet. tab rijke bommen bestookt, zonder dat-het ten gevolge van het laag hangende wolkendek mogelijk was, bizondlerheden over de aan gerichte verwoesting vast te stellen. Juist deze bedrijvigheid' van liet Duilscke luchlwapen schaadt de reeds moeilijke transportverhoudingen van den tegenstan der in hooge mate. Bij de overbelasting van de laadinrichtingen iin d'e EngeJsche havens, ten gevolge van den oorlog, voegt zich nu ook nog een verdere vertraging van het vervoer met d'e spoorwegen. De tijd voor het omslaan wordt ten gevolge hiervan voor de Britsche koopvaarders thans reeds met minstens twee tot orio weken vertraagd'. Het steeds toenemende mijnengevaar voor de Engelsche havens draagt nog het zijne er toe bij dé aanvoeren nog meer te bémoeilijken. Een Engelsch vliegveld verrast. Naar de leider van een vltegerafdeeiing meedeelt is hemt Donderdag tegen het val len van den avond, een aanval gelukt op het Engelsche vliegveld Eval, zonder dat de Engelsche vliegers iels van de Duit- scheis merkten, voordat de bommen ont ploften. .Waarschijnlijk, aldus de Duitsche vlieger, is dit te verklaren uit het feit, dat erop hel vliegveld toestellen- met loopende motoren stonden, waarvan liet lawaai liet geluid der Duitsche vliegtui gen -overstemde. De neervallende bommen richtten onder de vliegers óp bet veld- een heilioozeverwarring aan. Op d'e vliegtui gen werden brandbommen geworpen, ter wijl dé hangars getroffen werden door tal rijke explosieve hommen. Er ontstond oen zeer groote brand, welke vliegtuigen en hangars verwoestte.- Eigen toestel neergeschoten. Een Duilsch verkenningsvliegtuig, dat gisteren op' den terugweg was van de Ier- -scho Zee, werd door eenigo-Britsche jagers in d'e nabijheid van Liverpool zoo fel .ach tervolgd, dat: het er slechts met moeite in slaagdein de beschermende wolkenlaag te ontwijken'.- Het afweergeschut"; vuurde uiterst levendig. Daarbij werd waargeno men, hoe een dezer Britsche jagers, een Spitfire zich plotseling met een langen rookpluim afwendde. Hij liad door liet luk rake schieten van liet eigen afweergeschut een treffer gekregen. Afdoend Voor de grondigheid, waarmede het D|u,itsche Inchtwapen' dé vernietiging vani militair hélangrijke objecten ten' uit voor legt, is de - volgende gebeurtenis kenmer- kendBij den aanval op do vliegtuigmo toren fabriek Rochester en op de vliegi- tuiigrompenfaliriek Luton gisternacht waren.' R'rpote branden- ontstaan. Duitsche v.lieg- l"igen, op groeten afstand voorbij vlogen, werden door het lichtschijnsel aan getrokken en vonden aanleiding hun hom men. eveneens op deze loonende objec ten neer to werpen, teneinde het vemie lingswerk tö voltooien. Britsch konvooi aangevallen. Do piloot van een nabij de Schotscho kust vliegende Junkersmacliine heeft, naar het D.N.B. vernoemt, gisternacht in liet maanlicht een konvooi in het oog gekregen aan den ingang van de Murray Firth. Hij maakte een duikvlucht en wierp, vier zware bommen op het achterdek van een 15.000 ton niétend koopvaardijschip, dat in do diepte verdween. De Engelsche behoefte aan aluminium. Volgens het Zweedsche blad' „Aftonbla- dét"- zal Engeland! binnenkort een luchtlijn openen -over dien Atlantischen Oceaan hoofdzakelijk ten dienste van het transport van aluminium en legeeringen voor de Britsche vliegtuigindustrie. Vroeger delete Engeland!, naar het D.N.B. van deskundige zijde verneemt, zijn behoeften aan alumi nium in Noorwegen. Daar aluminium, voor al in dén vorm- van platen en profielen zeer veel plaatsruimte in beslag neemt, zal een enkel vliegtuig maar betrekkelijk weinig biervau kunnen vervoeren. Indien men er niettemin toe oveigaat liet vo-or de vliegtuigindustrie onmisbare materiaal door dé lucht naar Engeland- te halen blijkt daaruit wel, welk een tekort aan dit materiaal in Engeland beslaat. De - bombardementen op Tsjoenking. Van ofiicieele zijde te Tsjoenking wordt er in verband met de verklaring van het Japansche hoofdkwartier, volgens welke 3300 Japansche bommenwerpers in het tijd vak van 18 Mei tot 14 Augustus boven Tsjoenking 2500 ton bommen hebben neer geworpen, op gewezen, dat 64 van de Ja pansche vliegtuigen zijn neergehaald. Tot 15 Augustus zijn 2051 personen gedood en 3479 gewond. V' De toestand te Gibraltar. Slefani meldt uil Tanger: Volgens berichten uit La Linea is de Britsche genie te Gibraltar bezig de ren baan aldaar in een vliegveld te verande ren. Voorts wordt vernomen, dat ondanks dén spoed-, welke wordt betracht bij de hersteÜIngswerkzaamhedén aan liet oor logsschip „Resolution" dit toch nog een geruimen tijd zullen vorderen, daar de schade, welke door dé Italiaansche bom men is aangericht grooter blijkt te zijn, dan mén aanvankelijk heeft gedacht. Do zware geschutstoren nummer 4 is ver woest, evenals een gevechtstoren en die meetmrichting op het achterdek. Engeland verwacht Amerikaansche hulp De Daify Mail meldt, zoo wordt ui-t Londen vernomen, dat Engeland binnen kort verdere zeer aanzienlijke liulp van president Roosevelt zal' krijgen. Men ver keert echter in absolute onzekerheid over de plannen van Roosevelt te dien aanzien. Roosevelt heeft herhaaldelijk met stelligheid verklaard, dat de levering van torpedojagers aan Engeland niets met bet Engelsche aanbod van steunpunten op de Engelsche bezittingen van bet "Westelijke halfrond le maken heeft. In d'e gisteren gehouden persconferentie hoeft de president verklaard niets over dezo steunpunten of dé levering van torpedo jagers te kunnen meedeelen. De bladen vermoeden daarom-,, dat Engeland alleen dan do steunpunten wil verpachten, indien d'e torpedojagers geleverd worden, doch dat Roosevelt wegens de sterke oppositie in het Congres aarzelt 'op hét aanbod in te gaan. De Britsche ambassadeur lord Lothian liéeft een langdurig onderhoud met admiraal Slark gehad om- hem om te pralen, daar hij "onlangs officieel' 'verklaard heeft het afslaan van torpedojagers onmogelijk te achten, omdat in dit geval deelen van de Stille Oceaanvloot in dep Atlantischen Oceaan dienst moeten doen'en deze daar door op ongewenschte. wijze verzwakt zouden worden. De Engelsche franctireurs Het lïez-oiek van den -koning van Enge land aan de franctireurs (de z.g. liane guard) vormt het onderwerp van een com mentaar in de Nachlausgabe. Het blad. kenmerkt dit bezoek als in strijd met het volkenrecht. Dit komt vooral tot uitdruk king doordat de koning van Engeland zich door afdeelingen franctireurs een aanval liet toornen op een „,tank", waarhij niet zoo-zeer geregelde wapens, als wel, zoo- aJs de Daily Telegraph schrijft, de zgn. „MoJolof-cocktail" gebruikt werd. Déze be staat uit flesschen, gevuld met springstof fen. Zoo-als men weet worden de franc- tireiiiTs er loc opgeleid om deze flesschen in gereedheid te houden en te gebruiken voor aanvallen uit een hinderlaag op Duit sche. soldalen en voor aanvallen op pant serwagens en legerauto's, Het is de eerste maal in de geschiedenis van de beschaafde menschlieid, zoo gaat do Nachlausgabe voort, dat bet hoofd van een staat zich! bezig iióudl -inct een benöfo, wolker open lijke deel slechts, beslaat fn": sluipmoord. Alle Engelsche kranten hebbenerop ge wezen, dat do opleiding in de z.g. bur gerwacht gegeven wordt door mannen, die in den Spaanschen burgeroorlog aan den kant der rooden stonden en die zich daar do-Or moorden onderscheiden hebben. Na dit bezoek van den koning van Engeland a,a.n een bende franctireurs moet men ver wachten, dat de Engelsche generale sfaf, de ontoereikendheid van bet geregelde le-; ger in geval van een oorlogvoering op Engelschen bodem inziende, inderdaad ge bruik wil maken van alle burgers en van de tot moordenaars geschoolde leden der burgerwachten voor de verdediging van- dorpen en steden. Ontevredenheid over Duff Cooper. De diplomatieke correspondent van dé News Chronicle meldt, dat afgevaardigden van verscheidene partijen over het werk van Duff Cooper als minister van voor lichting ontevreden: zijn. De jongste radio- redé van den minister is het voorwerp vain felle aanvallen. Den minister-president is verzocht, naar aanleiding van dleze rede stappen te- ondernemen, hetgeen echter van de hand is gewezen. Nu de Invoer van katoen en hennep stil ligt, Is men voor dc fabricage van louw, wcefgaren en koord geheel aangewezen op het Ncderlandsche product vlas. Juist in dezen lijd is een belangrijke vinding tot volmaking gekomen, n.l. het chemisch roten van vlas, hetgeen thans voor de vlasindustric van zeer groote waarde is. Hét za.l kunnen leiden tot vervanging, althans grootendcels, van de belangrijkste grondstof voor onze textielindustrie, de katoen. Vroeger wend ongeveer tweederde deel van onzen vlasoogst, dat in ongeveer 90 milliocn K.G., ter verwerking naar België en Frankrijk gezonden. Ongeveer 4 millioen gnldcn werd hierdodr aan arbeidsloon naar het buitenland gebracht. Thans komt daarin verandering. Op groote schaal is men nu bezig met het verbouwen van vlas, terwijl in dc Nedeir- la.ndschc louwfnbrickcn en garenspinuerijen hoogconjunctuur hcersclit. Het hekelen van vlas. (Polygoon) DUITSCHLAND HEEFT ENGELAND GEBLOKKEERD Do kaart geeftin een zwart gedéelte de Duitsche: blokkade-zone rondom' Engeland weer; neutrale schepen, die zich binnen deze' gevaarlijke zone l>e- geven, stelten -zich bloot aan het gevaar te worden vernietigd. De verovering van Somaliiand Italiaansche journalisten aan het front in Somaliiand hebben een bezoek gebracht aan liét nEgelsche verdedi gingsstelsel in hét bergland, in de eer ste plaats aan de Mout Santolio, waar de laatste slag werd gestreden. Zij be richten, dat de vijand een ontzaglijk stelsel van verdedigingswerken had in gericht. Hierin opgesteld vond men marinegeschut op platforms, zware stuk ken geschut in galerijen, mitrai lteurs- nesten, talrijke kleine cementen forten, mijnen en arsenalen met wapens en levensmiddelen. - In versterkte grotten van den Mout La- farouk beeft de Vijand groole hoeveelheden levensmiddelen achtergelaten, vooral be schuit, sigaretten, wliisky, verder gasmas kers, kisten munitie „medicijnen alsook por nografische prenten. Langs de wegen, waar langs de v'ijand is .weggetrokken hebben de journalisten een groot aantal pantserwa gens aangetroffen met munitie. Vele En gelsche pantserwagens en geblindeerde Ford wagens, die in goeden staat waren, zijn reeds door de Italianen in gebruik ge nomen. De journalisten hebben o.a. bet verhoor bijgewoond van de bemanning van een neergeschoten Engelschen bommenwer per. De commandant dezer machine ver klaarde, dat Engeland wel machines bezit, maar gebrek heeft aan! piloten. Vele vlie gers hebbe-n maar een gebrekkige oplei ding ontvangen en zijii maar weinig ge- ■oeefnd. Wat betreft het optreden van de Indische troepen, die aan het Somalifront zijn ge bruikt, kan worden vastgesteld, dat deze zich de minderenhebben, getoond van de Italiaansche Askaris. Anderzijds verneemt m-en, dat een con flict is ontstaan tusschen de Engelscbe. commandanten en de Indische troepen over de verantwoordelijkheid voor de. nederlaag. Het aantal manschappen van den tegenstan der wordt geschat tusschen 2500 en 8000 man. Hierbij waren een Indisch- Pundja- regiment, liet eerste Rodhesisclie bataljon van 'liet, regiment Noord-Rodhesisclie fuse liers, een bataljon pantserwagens uit Kenya, een Schótséh batajjon'-van het Clack Match- regiment, dal op 6 Augustus was aangeko men,' een 'regiment va!h -het Kameélcorp-s, talrijke detachemenfenripiolitie en zeer. groo te groepenongeregelde Halos. De Italiaan-' sche troep-én trokkéajlietbrandendeBier- bera binnen bij het.-aanbreken van den 19en Augustus. Generaal Bliatber,. de com mandant van de Brilsche troepen was reeds de 18e gevlucht, voorafgegaan 'dóór dén gouverneur, Glénday, die al 'op 17 Augustus was verdwenen. - - - I Dë krijgsyerrichtingen In China Reuter meldt uil. Pcipiiig: Ten aanzién valnlhetoffensief,'In Noords China heeft de Japansche' woordvoerder .vergrim-el',". dat sedert.20 Augustus, sterke Ghineesche troepen, drie spoorw'e'gtrajéclen aanvallgn,^lrinhan",r/rpengpoe .én!' Sjentai!' De rails .zijn beschadigd en de telegraaf-* lijnen yeriiiéld. Ilet offensief schijntzeer! zorgvuldig té zijn voorbereid'.-.'-Het verkeer! op dé* lijn Kinhan is sedert - verscheid'eno dagén j.verbroken, Andere berichten bevestigen, date groöle gèvéchten worden geleverd' hl de streek tusschen Tsjotsjau eai Sjocntefoe. Verschei dene treinen zijn verwoest en de brug over d'c rivieri.Tsao is zwaar beschadigd'. Karpetten, Vloerbedekking, Tafel-, Divan- en Schoorsteenkleeden, labo-Tapijt, Matrassen, Meubelen Hoogstraat i 84-186 - Telefoon 67518 Beliëvoysstraat 75, Rotierdain. Telefoon 3263I - 36235 Geen Italiaansch ultimatum aan Griekenland Het D.N.B. meldt uit Rome: T' De geruchten, dat Italië aan Griekenland- den soort ultimatum zou hebben gezonden, waarjn geëisebt werd, dat het de Engelsche garantie zou opzeggen, wórden door poli tieke kringen alhier volkomen ongegrond! genoemd. (ll Verder wordt over de berichten, die mel ding maken van een bezetting van Kreta en Korfoe door Engeland, verklaard, dat niets van dien aard bekend - is. Bij deze geruchten heeft men klaarblijkelijk te ma ken met een nieuwe Engelsche manoeuvre^ welke echter Italië niet onrustig kan ma ken. Natuurlijk zal Italië, zooals ook reeds in verband met het tot zinken brengen; van den kruiser I-Iel li, in liet licht werd' gesteld, niet werkloos toezien bij eén beh zetting van Grieksche eilanden door En geland. ij,1' Calais van Engeland uit beschoten. Donderdagavond is de streek van Ca lais door Engelsch ver-dragend geschut, beschoten. Hét DNB verneemt, dat geen' scliadc is aangeTiclit. In het dal van Rome steldé Mussólini hét nieuwe Tiberkanaal in werking. Door dit kanaal krijgt de Italiaan sche hoofdstad iedere minuut 8000 liter versch bronwater toegevoerd. Dwe courant verschijnt dagelijks, metuit- aouSering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 cts. Afzon- dertijke numniers 5 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën Yoor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau Sezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. -a* Een bopaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijs der Advertentiën: van 15 regols i 1.55; Iedere regel meer f 0.30; In het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80,iedere regel meer f 0.35. Reclames f0.75 per regel. Incas6okosten5 cta.; postkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentiën bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegon vooruitbetaling Kleine - Advertentiën opgenomen i 10.504/m. 15 woor den, f 0.75 tfm. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f0.25, mite vóór Dinsdagavond 6 uur aan hot Bureau bozorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, Indien niet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. BLOKKADE-ZONE i- dierl).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1