SCHIEDAM de spin NI MEELFABRIEK A. TIEMAN TWEEDE 8LAD SCHIEDAMSCHE COURANT Rotterdamsche kinderen Naam!. Venn. „KLUITKALK" ZATERDAG, 24 AUG. 1940. No. 22561. BINNENLAND Engeische bommen Tien doodca te RiOtterdam Gistermorgen omstreeks kwart over tien hoeft een. Engelsch toestel1 een tiental bom men laten vallen op den Schulpweg in het Zuidelijk dee. van Rotterdam. Burserarbeiders waren daar bezig met hot bouwen van huizen en de bommen zijn op korten afstand' van deze buizen ontploft. Van do arbeiders werden er tien op slag gedood, terwijl 19 werklieden ge wond0 werden, van wie enkele ernstig. De dooden en gewonden zijn naar het Zuiderzickenhuhs gebracht. De schade aan de huizen is gering, aangezien de bom men in de weilanden er achter, op den weg en. naast de huizen terechtkwamen. Een bcerderg aan den Cliarloisdiendijk no. 711 werd' door bomscherven en den luchtdruk beschadigd. Het dak werd ge deeltelijk vernield, alle ruiten werden ver brijzeld'. Van de tién bommen zijn er vier niet ontploft. Twee daarvan liggen, in de on middellijke omgeving van de boerderij, zoo dat deze door do bewoners ontruimd moest worden. Ook de twee andere „blindgangers" zijn onder bewaking gesteld. Vijf bommen op Bergen (N.H.) Gisterocntena omstreeks twaalf uur ver scheen oen Emgelsdh' vliegtuig hoven Ber gen (N.H.j. Vijf bommen werden uitge worpen. Drie Mervan kwamen niet tot ontploffing, zoodat het waarschijnlijk tijd bommen zijn. De ma-terieele schade is zeer gering. Persoonlijke -ongelukken kwamen niet voor. Mijnen bij Westkapelle Gisteren zijn te Westkapelle (Walcheren) twee mijnen aangespoeld' en tot ontploffing gekomen. Een ervan ontplofte bij het z.g. ijzeren, torentje, waar veel schade werd aangericht aan d'e lichtwachterslihisjes onder aan den dijk, terwijl aan den Noord kant van het dorp verscheidene ruiten h'et moesten ontgelden. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De andere mijn explodeerde meer naar liet Noorden, maar lichtte geen schade aan. Op het oogenblik liggen nog andere mijnen voor Westkapelle. Door het slechte weer is het niet mogelijk ze le demonteeren. Kabelballon ontploft Beven Harmclcn. Te Woerden werd een. Engelsch kabel banen' waargenomen, drijvende in de richting van Utrecht, d'ns van West naicur Oost. loer. de ballon hoven' Harmeien was gekomen, sloegen er plotseling vlammen uit, waarna een ontploffing werd gehoord. Waarschijnlijk is de ballon door den blik sem getroffen, daar juist een hevig on weer woedde. Uit Gelderland naar huis vertrokken. -Gisteren zjjn plus minus 1500 Rotterdam sche kinderen, die oen vacantio van ruim 31/» week in Gelderland hebben doorge bracht, naar de stad van hun inwoning teruggekeerd. O.m. vertrok gistermiddag een extra-trein met 550 kinderen uit Arnhem en uit den Achterhoek naar de Maasstad. Do Amhomsdie' Vrouwelijke Vrijwillige Huïp, (V.V.H1.) h'ad een en ander georgani seerd. Tal van pleegouders vergezeldon de Milderen, 'die er allen goed uitzagen, naar den trein.s Er werd op hartelijke wijze afscheid ge nomen en. een "luid gejuich' steeg op, toen do trein zich in beweging zette. De burgemeester van Arnhem1, de heer H. P. J. Bloemers, woonde het vertrek bij. De huiden-, leder- en schoen- branches fn een bedrijfsorgaan samengebracht. In een op 20 Augustus j.l. te Utrecht ge houden vergadering hebben de afgevaar digden van alle bestaande a organisaties in' de h'uidmV leder./schoen- ga aanverwante 'branchébesloten,"' door wijziging van liét statuut van', het sinds éenigé jarén be staande contact-orgaanin dit. bedrijf, de samenwerking te versterken door aan de leiding van...dit instituut;de bevoegdheid, te verleehéh voor gemeenschappelijke: be langen der braüch'es 'op te kómen'. - Gevormd werden, dé navolgende vakgroe pen: looistoffenhandel, inlandsche'.hmden- handel, exotische huidenhande], ledenndüs trie, lederimporfhandol, schoenindustrie, schoenimport- eu engroshandè], lederhandel, schoenhaudel, Tedenvarenindustrie, drijfrie menindustrie en schoenmakerij'. Van al deze vakgroepen kan een verte genwoordiger zitting hébben in het be stuur: tot leden van het dagelijksck bestuur werden gekozen de hoeren P.'F. Scheeren, voorzitter, L. J. Uyteridaal en. A. W. Sabel Tzn., tehvijl mr. 'H. A, J. C.-.-Muyser belast werd met het secretariaat, dat gevestigd ■is op 'de Leidschegracht 18 te Amsterdam. Een bedrijf van'ongeveer 16000 groote en 'kleine ondernemingen heeft hiermede do beschikking over een top-organisatie, welke gemeenschappelijke bedrijfsbelangen ten overstaan van de overheid en hare instel lingen Kan behartigen. Sport Rechtszaken door Johnston Mc. Ctilley ,,Maar als je die nalatenschap van je oom loskrijgt, bezit je een fortuin. Wat zou je voor die papieren overhebben. Ik ben bang, dat je geen handige inbreker genoeg bent, om ze zelf te stelen." „Ikik zou er alles voor over lieb- bon" „Vijfligdüizëëhd dollars?" „Jazeker! zei Pelkingham. „Uitstekend. Ik zal zorgen, dat je die documenten terugkrijgt en als jij je. 'geld hebt, betaal je mij vijftigduizend dollars in contanten Mocht je datverzuimen, dan zal ik. ié méér afnemén èn...... op een voor jou onprettige manier." „Ik zal mijn woord' houden): mijnheer." „Dat geloof ik. graag, beste jongen. Luister nu eens. Als we die papieren'krij gen, _kc-n je' oom je wel eens aanklagen van inbraak in zijn brandkast. Je moet dus een dégelijk alibi hebben. Van mor genavond zes uur af tot dén volgenden morgen moet je. zorgen,' voortdurend iemano m je gezelschap te hebben en er gens le verblijven, waar - minstens, een half dozijn roenschen je goed kan zien. Begrijp" je me?" „.la, mijnheer." „Ik zai je wat geld' geven, zoodat je een paar vrienden "kunt "onthalen;,'pfineen Beleediging van de Duitsche weermacht Door twee loden van den Opbouwdicnst. Het Duitscne krijgsgerecht lieeft gisteren in de zaal van het Amhemsche gerechts hof de eerste zitting gehouden ter behande ling van een tweetal zaken. Het gerecht werd gepresideerd door dr. Lelimamn en bestonu voorts uit majoor vou Sell li c!ht en obergefreiter Schuck. Terecht stonden allereerst de 22-jarige D. H. en de 20-jange A. F. F„ beiden soldaat van aen Opbouwdienst te Ede en resp. uit Vlissingen en Renkum afkomstig. Beide soldaten stonden op 14 Juli j.l. hij een ijsco-wegen op de Ericalaan le Ede, toen daar oe meisjes H. U. en G. R. pas seerden, die met Duitsche soldalen om gang hadden. Beiden hadden de meisjes deswege be dreigd, terwijl de verdachte R„ zicih bo vendien beleedigend over de Duitsche weermacm had' uitgelaten. Zij hadden tegen de meisjes o.m. gezegd, dat hun namen genoteerd zouden worden en dat zij, als de D-uitschers hier weer weg zouden zijn, een kopje kleiner gemaakt zouden worden." Togen,de.verdachte H. eisdite de aan klager acht maanden gevangenisstraf, "fégèlï' verd'. ftwee maanden. Na raadkamer werd II. wegens Ixilee- dig'ing van do Duitsche weermacht ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf terwijl F., wien alleen bedreiging was ten laste gelegd, werd vrijgesproken. Val sche geruchten verspreid. Vervolgens stond terecht de 43-jarige agent van politie A. G. te Arnhem wegens het versprei-den van valsche geruchten. Op 11 Juli j.l. had hij tegen iemand uit VaassOn gesproken over geruchten o.m. over „groote transporten Duitsche dienst weigeraars". De verdachte gaf dit feit toe, maar voer de tot zijn verontschuldiging aau, dat hij in Juli volkomen in de war was geweest door enkele sterfgevallen in zijn familie. De aanklager verklaarde niet aan te kunnen nemen, d'at verdachte's zenuwge stel niet in orde zou zijn geweest. Een politieman in uniform behoort niet het eerste het beste kletspraatje aan een vreem de verder te vertellen. Bovendien leent de Duitsche weermacht geen dienstweigeraars. Spr. eischic eeti jaar gevangenisstraf. Het gerecht legde na raadkamer den agent zes maanden gevangenisstraf met aftrek van zes weken voorarrest op. Wandelen Eenheid in de wandelsport De Ned. Wandelsport Bond gesticht. -De vertegenwoordigers van: 1, da Christelijke Ned. Wan del organisa tie;. 2. den Ned. Waudelbond; 3. de Ned. W|audëlojpganisatiej ,4. dfel Ned.- .Wans délfederatie; 5. de Nieuwe Unie voor do Wandelsport; 6. het Nijmeegscho Wandel- verband, en 7.den Zuidelijken Wandel- sportbond hebben .op 9 Augustus j.l. in een bespreking onder.leiding van den heer D» D. Iv. Kramer, lid van 't dagelijksch bestuur .van de Nationale Stichting tot be vordering van delichamelijke opvoeding, ten departement© .van onderwijs, kunsten èn wetenschappen in beginsel besloten tot het vormen van een eenheid-in de wandel sport. -U"; v. "Va!,-j De Doxdtsche Wandelsport Federatie gaf schriftelijk kennis niet de plannen tot uni ficatie van de wandelsport in te stemmen. Nadat het besluit in principe was be krachtigd eri besloten was lot stichting van "de „Neüeriandsche Wandelsport Bond", heeft gisteren de/' raad van'; voorbereiding de eerste bespreking gehouden en de richt- jijnen vastgesteld voor de unificatie van de wandelsport. ';j Majoor Breuucs'e werd verzocht het voor zitterschap van den nieuwen bond te wil len aanvaarden, doch hij kon tot zijn leed wezen hieraan geen' gevolggeven, inede in verband met zijn huidigen werkkring. Wel verklaarde de heer Breunese zich gaarne bereid als adviseur van den N.W.B. op le treden en- zijn groote,- ervaring ten dienste van den N.W.B. te stellen. In het hoofdbestuur zullen voor de eerste maal zitting liebben: de heeren Kool en Senden (R.K.); Vos (Chr. wandelsport); Visser en Munzert (N.W.F.); Stirler en Groningen (N.W.B.); D'e Jonge en Rein- ders- (N.W.W.), en Pos en Beekhof (NWO). Tot voorzitter werd bij acclamatie de heer Stirler aangewezen. lil!!®!!! HOOFDSTRAAT 28 Telei. 69570 69590 MACHINEFABRIEK A. FONTIJNE Cricket N.C.B. Het programma year morgen. Voor morgen zijn door deri N.C.B. o.a. vastgesteld: Noord I: VVV—Rood en WitjVRA—ACC, SCHC—Haarlem. Zuid I: HBS—HCC 2,. Sparta—VOC. Zuid Lil: Hermes-DVS 2-Excelsior 2. Zuid IV: Quick 3—VCC 2, HCC 4—NLOC Rollerdamselie CricWtliiHtd. Hedenmiddag wordt gespeeld de wed strijd VOC 3Excelsior 4. nachtclub kunt rondhangen, waar je het zoo opmaakt, dat het ieders aandacht trekt, zoodat er verschillende mensahen zijn, die later onder eede kunnen beves tigen, dut ze je daar gezien hebben en dat je er met weg geweest bent. Dan kun je de misdaad en inbraak dus onmogelijk bedreven hebben. Ik denk echter niet, dat Cardlewi er herrie over zal' maken Hier hef» ,je watgeld'. Ik kan de kamer niet verlaten en je zult dus op dezelfde manier,waarop je, binnen, gekomen bent, heen moeten gaan." „Maar...... meneer... meent u dit? vroeg Pelkingham. „Zeker. Hét is een zakelijke transactie... en ik soit- blij zijn, als je dien schurk te pakken kon nemen. Ik heb wel iemand die het een buitengewóón prettig werkje zal vinden,George William Cardlew van een deel van zijnonrechtvaardig verwor ven gelu at te halen. Maak nu maar gauw dat je hiér vandaan komt, jongmenscb, want ljinneen een paar uur is het klaar lichte dag-. En del storm is ook over. Kom hier ovennorgenavond precies om negen uur en bel aan dé voordeur als een fat, soenlijk- man" Peelkipgham stond' op en haastte zich naar buiten. XXIV. Ontsnapt. John Warwik kpoopte zijn handschoenen dicht en1 nam zi|h stokop. „Togo," zei hij'"t?gen zijn Japansohen huisknecht, „ik ga- naar de club. Na een Waterpolo Om liet landskampioenschap. Naar wij vernemen is besloten de be slissing ton aanzien van liet landskam pioenschap in de naodco-mpetitie van den N.Z.B. te laten afba.^m van het resul taat van de beide wedstrijden, welke zul len worden gespeeld op 31 Augustus a.s als onderdeel van het tournooi te Hille gersberg. H.Z. en P.O. 1 zal hier dan moeten uitkomen tegen U.Z.€. 1, terwijl het eer ste zevental van 't IJ,den strijd zal moe (en aanbinden met S.V.H. Wanneer H.Z. en P.O. en 't U als win nende ploegen uit den strijd,.komen zul len beiden in een beslissingswedslrijd uit maken wie kampioen is. In het andere geval/ dus wanneer een van beide ploc gen verliest, zal een- andere regeling wor dén getroffen oïn tot een definitieve be slissing te komen inzake het landskam pioenschap. peesje zal ik daar weggaan en. me ergens anders heen begeven.' Misschien kom ik niet voor mórgenochtend' vrceg terug. Maar dat' pat joix natuurlijk niet aan. „Neen, vereerde meester.". „Mocht iémand komen, dan weet je niet zeker, waar ik heen ben." „Begrepen, mijnheer." „Hml Je bent erg begrijpend! 'ri. Snug gere kop ben jehè?.'! „Ja, mijnheer." „Hij geeft hét; nog toe ook!'? mompelde Warwik zón woning verlatend'. De club'was vrij ver weg, maar Warwik besloot toch te wandelen. Het was een mooie avond na een prachtigen dag en hij voelde behoefte-om rustig te kunnen denken. „Rare orders..,.), wat?" bromde hij, denkend aan wat de Spin hem dién mid dag opgedragen had. „Ouwe George Card- lew....-Stel je. voor! Cardlew een van m'n beste vrienden'. Zóó best, dat hij in vereemging met eenigo andere goede vrienden ine voor "ettelijke duizenden be nadeeld heeft 1" De Spin had' Kern de geschiedenis van Pelta'ngbam oververteld en .Warwik had de taak .gretig op zich genomen. Tot nog toe had hij openlijk gewerkt en zijn suc ces aan zijn handigheid té ..danken ge had'. Vanavond móest hij een echte mis daad vólvoert-n; hij moest inbreken in een huis en- een pat papierentw de. brandkast vaneen anderfreghalen. De-Spin had hem' oe. combinatie" van' hét tètterslót. óp- .War^ïk feehdé dfe' hrandkafet goéd ge-, gegeven'. - I Schaken Bondswedstrijden N.S.B. De eiuil-uitslag. De groote bondsscliaakwedstrijden vair den Ned. Schaakbond werden gisteren in liotel „Gooiland" te Hilversum besloten met de laatste ronden in alio groepen en de afgebroken partijen. Eeu uitmuntend geslaagd schaakfestijn, waar sport van goede kwaliteit werd ge boden, behoort hiermede tot liet verleden. In de hoofdgroep moesten Kramer (Leeu warden) en Landau (Amsterdam) tenslotte de eerste en tweede plaats doelen, met 5 1/2 punt. Wijnans (Den Haag) bezette de derde plaats- in de hoofdgroep en al mag deze plaats voor den jeugdigen Hagenaar ia alle opzichten eervol genoemd worden-, toch kregen wij den indruk, dat zelfs een le of 2e plaats voor hem te bereiken was seweest. Van dt hoofdklassers willen wij nog noemen den Rotterdammer, Broer, uit groep 3, die dc eenige speler in dit tournooi was, die al zijn partijen wist te winnen. Ook Orkaan (BUthoven) in groep 5, die slechts 1/2 punt verspeelde, verdient ver melding. Na afloop van do wedstrijden werden de prijzen met een toepasselijk woord aan de winnaars uitgereikt. Luchtvaart Verkeersvliegtuig in Roemenie verongelukt. Het gisterochtend! om acht uur van Boekarest naar Weeneu verlrokken ver keersvliegtuig der Luchtvaartmaatschappij Lares is ten Oosten van Arad in het ge bergte in een zwaren storm geraakt. Het toestel moest een noodlanding maken waar bij het vernield! werd. Dit vliegtuigongeluk beeft 14 dooden ge- eisclit. De namen der omgekomenen zijn nog niet bekend. Voorts zouden vier pas sagiers zijn gewond. De plaats, waar het toestel is neergekomen ligt lioo-g in het gebergte. Op een afstand! van vier uur gaans wonen pas d'e eerste mcnschen, zoo- dut -de berging en het verdere onderzoek geruimen tijd zullen kosten. Naar het schijnt :heeft zich tijdens een hagelstorm ijs gevormd op het toestel en is het bij de noodlanding vernield. Onder de passagiers bevonden zich de directeur van het Roe- meenschebureau voor vreemdelingenver keer en vijf Roemeenschen journalisten, die uitgenoodigd waren voor een bezoek aan dó Leipziger Messe, - benevens een aantal DuitscJiers. - Gemengd Nieuws Schandelijke prijsopdrijving Koffie van twee kwartjes, voor ten daalder verkocht. Dezer dagen heeft de Baariisclie politic in samenwerking met de Hilversumsche po litie een partij koffie van 25 pond, in be slag genomen wegens prijsopdrijving. Deze koffie, die door deskundigen niet meer dan 50 cent per pond waard was, bevonaen, werd in den omtrek o.m. to Hilversum via tusschenpersonen verkocht tegen den exorbitantcn prijs van f 1.55 per pond. Tegen den eigenaar van de partij koffie is proces-verhaal opgemaakt. Schip gezonken In hel Hellegat. Gistermiddag om 4 uur is met het Helle gat in zicht b'ij den strekdam in het llol- landsch Diep gezonken liet sleepschip „Ru bens", groot 1136 ton, van de reederij Plu vier te Antwerpen, kapitein schipper Bosch, woonachtig to Capelle aan den Usél. Alle opvarenden zijn gered en opgepikt door die sleepboot „Ecm" van P, Smit te Rot terdam. j Diefstal van paardenvocr. Twee militairen van den Opbouwdienst te Amsterdam zijn aangehouden, wegens diefstid van twee zakken paardenvoer uit d'e manege aan d-e Voudtelstraat. Een der militairen werd' in het Vondelpark op heeler daad' betrapt door twee agenten, toen hij de tweede zak voer op zijn fiets vervoerde. De man bekende liet feit en vertelde dat een ander hem geholpen had. Ook deze is thans aangehouden. Kapitale boerderij afgebrand. Te Werkhoven ontstond gisteravond om kwart over zeven waarschijnlijk door liooi- broci, brand in den hooiberg van den land bouwer A. C. Spuithoven. De met riet gedekte kapitale boerderij', die Óp korten afstand van den hooiberg stond, vatte na korten tijd vlam en ging met den geheelen. inhoud verloren. Van den inboedel kon ©en groot gedeelte gered worden. 1 nog. Hij was vaak in de bibliotheek van Cardlew geweest. Hij zou zijn zaklantaarn zélfs niet noodig heblien, totdat hij aan de lettercombinatie begon. Hij had er echt zin in. Hij liep zijn club hinueu en bracht drie uur door met praten, rookon, drinken en eten, kaart- on biljartspelen. Hij was al spoedig het. middelpunt. Tegen midder nacht verklaarde hij moe (e zijn en ging nog een half uurtje de krant zitten lezen. En toen de anderen in oen, feilen politie-, ken redetwist gewikkeld waren, sloop'hij er stillefjes vandoor. Er was geen maan en Warwik hiela zich zooveel mogelijk in de schaduwen op de Avenue. Toch wandelde hij niet sluiperig. Hrj liep stevig door,- als iemand, die" naar huis verlangt, zwaaiend met zijn stok ca zijn hoed achterop het hoofd'. Warwik paste ér wel vóór op, dat een kennis hem langs de straat zag slui pen. Hij ha., bijna een uur noodig om aan iet huis; van Cardlew té komen. Het was é.eh voordeer voor liem, dat hij het huis door en door kende. Hij wist precies,, waar de familie en waar hét personeel sliep. Hij wist, hoe hij van de serre in de huiskamer moest komen en boe hij door de gang ge makkelijk naar da bibliotheek kon gaan. Hij was nergen .bang voor. Op een donkeren hoek dicht bij het huis bleef hij staan én verkende den om trek, Er brandde nergens licht in hét huis. Warwik vèrliet het trottoir en liep geruisehlops over h'et grasveld; zich al door ih de schaduw houdend. -Hij sloop maarhét huis toe en bereikte de serre. Eenmaal meende hij niet ver weg iemand Overval te New-York. Zes met automatische pistolen en zes- loopsrevolvers gewapende bandieten hébben raidden in de New-Yorksche stadswijk Man. hattan een trein aangehouden. Zij knevel den de beide postbeambten en stalen ©en postzak, waarin zij ten onrechte een bedrag van 100.000 dollar aan loonen vermoedden. Tot dusver heeft de. politie de daders nóg niet kunnen vatten. to hooren kuchen op hield' zich een poosje schuil! Nu vóélde'Hij een. beetje angst. Maar het wa; ook gevaarlijk het huis van een ander binnen te dringen, als di'e an der allicht zou schieten, voordat hij on derhandelde of vragen stelde! Vrij. ge waagd! Maar lieel gewone kerels deden het als iets van weinig beteekenis, dus mocht hii niet falen. Hij kroop de serre binnen en -trachtte voorzichtig een dér glazen deuren te openen. De knippen za ten er nief. op. „Vrij zorgeloos van het personeel, dacht hij. ,,'n Inv'ilatie voor dieven en zoowat?" Hij duwde de deur zachtjes open en trad' de huiskamer binnen. Geen enkel ge luid trof zijn oor. Een oogenblik stelde hij zich voor, wateen arrestatie v oor hem beteekenen zou. Groote artikelen" in de kranten.. Consternatie onder zijn vrien den, zijn clubgenooten, de dames, die hem graag tot man' gehadzonden heb ben. En dan...... Sylvia! Hij zette-dïe ge-. dachte zuchtend opzij. Hij moest nu zijn- hoofd' bij zijn werk zien te houden. Lang zaam slcop. hg dè huiskamer door, tas tend naar de meubels, om er niet tégen, aan te slooten.Hij wilde zijn zaklan taarnniev gebruiken, als het niet beslist noodig was. In de gang aangekomen zocht hij zijn weg'verder naar de bibliotheek. Vlak voor de deur bleef: hij slaan luisteren. Geen geluid drong tot hem door; hij begon zich veilig te voelen, (Wordt vervolgd). DEK Weinig schade. 34, „YEGISOL" GLASZIJDE Isolatie schalen VEREEN GLASFABRIEKEN SCHIEDAM Fabriek von KURKEN - KURKENBONDELS VISSCHERIJKURKE N Fa. WED. A. VOGELEZANG Korte Achterweg 13IS - Tel. 68871 Dir. A. Lauwaars ALLE BOUWMATERIALEN Modern Ingericht reparatiebedrijf Bolerstraat 28-32. Schiedam. Tel. 69400 (2 lijnen) VACANT HOOFDSTRAAT 39 - Tel. 68484-682S1 TARWEBLOEM TARWEMEEL TARWEAFVALLEN

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5