De conferentie te Weenen is hier iets voor U bij EERSTE BLAD Fa. A. J. v. d. VEN Aanvallen op vliegvelden en 'Bavea werken Vlot verloop der besprekingen Vrijdag 30 Augustus 1940 $ch©©B- en Teekenartikelen HEMRI REBERS' ,,'T VINKJE" Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Internationale DonauGommissie legt haar taak neer De besprekingen vandaag reeds geëindigd? Regeermgscrisis in Frankrijk Zwitsersch protest tegen Engeland De naleving der Belgische taalwetten Groote verwoestingen te Alexandrie Japan ontslaat pro-Engelsche diplomaten Amerikaansche steunpunten HOOGSTRAAT 51 - TEL. 68546 Slijterij en Wijnhandel Singel I03 - Telefoon 67641 Mariastraat 54 - Beyerlandscheslraat I Uit een konvooi werd een Nederiandsch schip tot zinken gebracht Aanvallen op Liverpool en Birkenhead Gemengd Nieuws Brugdeel in de Waal gestort Nieuwe oorlogsschepen en vliegtuigen in Amerika Dczo courant verschijnt dagelijks, met uit- 93ste sondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 5 ct3. Abonnementen wordon dagelijks aangenomen. Advertentiiin voor bet eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Burcatt bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Mn 225B6 Prijs der Advertentiën: van I5 regels 1155; iedere repel meer 10.30; in het Zaterdasnu mm er i5 regels fl.BO, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokosten ets.; postkwitantleslS ets. Tarieven van advertentiën bij abonnement zyo aan het Bureau verkrijgbaar. - Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen T0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer '5 cent tot een maximum van 30 woorden. *s Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, nilts vóór Dlnsdagavouii f» uur aan het Bureau bezorgd. '6 Zaterdags: Kleine Advertentiën i 1.G0, indien niet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. Van semi-officieele zijde werd gister avond gemeld: Naar men uit -ringen der aan de conferentie te Weenen deelnemende delegaties vérnéemt, z;ijn heden in. het hotel Imperial kort na aankomst van. de Hongaarsche delegatie de eerste be sprekingen tussclien de ministers ran. buitenlandscho zaken van Duitschland Italië en Hongarije begonmen. Over het besprokene Zijn geen berichten beschikbaar, doch' het is bekend, dat Duitschland én Italië hét als een gemeen schappelijk belang beschouwen, in Zuid oost Europa een toestand verwezenlijkt té zien, die op den duur iTode, rust en stabi liteit waarborgt. Terwijl de onderhandelin gen tussclien Bulgarije en Roemenië, waar toe de asmogéndheden indertijd den stoot hébben gegeven, de hoop rechtvaardigen, dat een voor beide partijen bevredigende regeling der tusschén lieide staten hangen de kwesties bereikt wordt, hebben naar men weet de Hongaarsch'-Roemeensche onderhandelingen zulke moeilijke vraagstuk ken opgeworpen, dat aan oplossing er van in tweezijdige besprekingen niet meer ge dacht kan worden. Duitschland en Italië staan, naar in dit verband vernomen wordt, op het standpunt, dat de juiste oplossing van deze problemen ccn bestanddeel van de nieuwe Europeesche ordening van het geheel moet vormen. Het doel van de thans, gevoerde bespre kingen zal waarschijnlijk in de eerste plaats zijn aan het liclit te brengén', welke moge lijkheden tot toenadering tussclien de standpunten van Hongarije en Roemenië aanwezig zijn. Later op den avond werd gemeld De besprekingen der ministers van bui- tcrJandscbo zaken der: spiliriogendlieden met de delegaties van Hongarije en Roe menië zijn voor vandaag geëindigd. Voor vandaag zullen, dus, afgezien van zuiver normale recepties en persoonlijk contact zoeken, woj geen besprekingen over de ter tafel zijnde problemen meer volgen. De besprekingen worden morgen voort gezet. Of als plaats van bijeenkomst het BeWédèrepaleis zal worden gekozen, staat nog niet vast. De thans te Weenen gehouden besprekin gen worden van toonaangevende zijde ge kenmerkt als een soort arbeïdsconferen- tie. Uiterlijk wordt dit reeds zichtbaar door dat geen vast program is opgesteld. Zuiver zakelijk gaat het er bij de be sprekingen in de eerste plaats om een platform te vinden, vanwaar de "verdere kansen op succes der onderhandelingen kunnen worden overzien. Door de ministers van buitenlandsclie zaken van groot-Duitschland en Italië zijn beiden delegaties talrijke nieuwe gezichts punten ter overweging voorgelegd. Door dat de spilmogendheden er eerlijk naar streven de beide betrokken partijen de vormmgslieginselen van hun meer intieme levensruimte zelr te laten vinden, wordt het streven van Berlijn en Rome als mo gendheden. dor ordening vóór den nieuwen Europeeyehen opbouw, ondubbelzinnig dui delijk om de betrokkenen niet het voor werp te laten worden van een machts politiek, maar onderwerp van hun eïgën levfj^tvorming. Terwijl hef gemeenschappelijke streven naar een vreedzame oplossing van het ge schil tussolïcn Roemenië en Hongarije gaande is, zoo schrijft de „Voelkischer Beo- bachter", lienfr deinternationale Donau- commfssie haar taak moeten neerleggen. Voor instellingen van dit soort is in het nieuwe Europa geen plaats meer. De in ternationale Donaucommissie was een schepping van den Parijsdhën vrede van 1856, welke een einde maakte aan den Krimoorlog der Westelijke mogendheden tegen Rusland, en Engeland en Frankrijk tot eerste mogendheden ook van Zuidoost- Europa moest maken. De vertegenwoordigers van die landen in de Donaucommissie hebben hun positie in dezen oorlog gébruikt om een wijd vertakte verkeersspionnage te bedrijven. Voorts hebben de Engelschen begin Mei zelfs geprobeerd door handelingen van sa botage dén Donari ép Roemeensch grond gebied te versperren. Er is een eind ge komen aan oen toestand,wélke nog slechts e^> zinloos overblijfsel van voorbij gegane -tijden was. Ook hedenmorgen is de aandacht van de ILaliannsche peTs geconcentreerd op de conferentie te Weenen. Naar de Popoio di Roma verklaart -zijn er teekenen, die er oii wijzen, dat men in den loop van den dag hel einde der besprekingen kan ver wachten, hetgeen een overwinning van den vrede in het Zuid-oosten van Europa en een veelbelovend toeken voor do conti nentale wedergeboorte onder leiding van de asmogend heden zal vormen. De democra tieën wilden ook ditmaal weder den Bal kan tot een brandhaard maken. Aan het snelle ingrijpen van de asmogendheden is het'te danken, dat de brand niet het eerst in het losten uitbrak. De as oefent geen druk uit en heeft ook niet de bedoeling, over dé volken met gruwelijke onverschil ligheid te beschikken, zxmals de gewoonte was van de democratieën, die in andere volken haar slachtoffers zagen. De reeds sedert eenige weken latente regeermgscrisis in Frankrijk is, naar uit Vichy gemeld wordt, in de laatste 48 uur tijdens de afwezigheid van den vice-presi dent Laval buitengewoon verscherpt. Naar liet schijnt gaat het hier om strijd om de macht binnen de regeering. In liet hizonder schijnen militaire leringen critiek uit te oefenen op de door vice-president Laval gevoerde politiek. Stetani meldt uit Bern: Men meent te weten, dat de president vau de Zwilsersche eedgenootschap giste- renop zeer energieke-wijze persoonlijk brj 'den Britschen gezant heeft geprotesteerd tegen de systematische schendingen van het Zwitsersclie luchtruim door do Britsclie luchtmacht. Anderzijds verneemt men uit wel ingelicht en bron, dat indien de schen dingen zich herhalen de federale regeerihg, onócT druk van de algemeene vcrontwaar- idging in den lande, zich zou genoodzaakt zien op ernstige wijze den geheelen diplo- «malieken toestand, welke' tussclien Zwit serland en Engeland bestaat, te bcsludee- ren. Inüisschen is liet luchtafweergeschut versterkt en is hevel gegeven met alle middelen op te treden tegen de schenders van de Zwitsersche neutraliteit. Andere militaire maatregelen zijn in overweging. De bevoegde Belgische departementen hebben een verordening uitgevaardigd, welke van groot belang is voor do taal kundige: en volksclie -vraagstukken van. België. Het betreft de benoeming van een commissie, welke tot taak krijgt de taal wetten ingang te doen vinden ook op liet gebied van' het bestuur, van de rechtelijke macht en van het onderwijs. Deze com missie heeft verstrekkende volmachten en haar uitspraken moeten richting geven aan de Belgisdié ministeries. Tot voorzitter ran de commissie werd professor De Vleéschauwer van de univer siteit van Gent benoemd, tot vertegenwoor diger van de Vlaamschë volksmeerderheid, de Vlaamschë nationalist Florimond Gram mens en tot vertegenwoordiger van het Waalsche volksdeel de ambtenaar van liet provinciale bestuur, Gaillard. De commis sie moet de taalwetgeving, welke door de vroegere Belgische regeeringen nooit goed is nageleefd en deels door de regceion- de kliek is gesaoboleerd, definitief en vol komen laten uitvoeren. De zuivering in Frankrijk. Het te Marseille verschijnende weekblad van Bioriot de „Emancipation Nationale" schrijft, dat men bij de zuivering van het openbare leven niet halverwege mag blij ven steken. Het parlement is weliswaar dood, doch in de steden en gemeenten leeft liet oude systeem verder. Menigje afgevaar digde of hij nu voor of tegen, de nieuwe grondwet gestemd heeft, is m zijn ge meente teruggekeerd, waar hij als burge meester in het klein de par tijdictatuur voortzet. Kanonnen in plaats van levensmiddelen. Naar, de New York Times" uit Londen verneemt, heeft do Engelsche regeering den AnieTikaanschen autoriteiten én in het bi- zender hét Amerikaansche Roiod© Kruis verzocht, geen levensmiddelen als geschenk naar Engeland té zenden. Alle beschikbare Engeisclié scheepsruimte moet gereserveerd worden voor kanonnen en munitie, die En geland'het meest noodig heeft. Daar do haven van Alexandria al te zeer aan ItaJiaansche bombardemenlen bloot staat, gebruiken die Engelschen, vol gens berichten uit liet nabije Oosten, den laalslen tijd hoofdzakelijk dé haven van Suez voor him transporten. De havenwer ken, depóts en arsenalen van Alexandria zijn reeds voor een groot deel verwoest. Het vrachtverkeer wordt derhalve naar Suez verlegd1. In de Golf van Suez hebben talrijke Engelsche wachtschepen een toe vlucht gezocht, die tot dusver in de haven van Alexamlrië lagen. Volgens een bericht in de „Popoio di Roma" is bij den laatsten luchtaanval op Haifa de olieieiding, die de olio uit Mosoel naar Haifa brengt, vernieldl. Nadat de Irak Petroleum Company dien Noordelijken tak van de olieleiding, die in Tripoli uitmondt, reeds eenigen lijd' geledén gesloten heeft, zou na het jongste, bombardement van Haifa ook den Zuidelijken tak IrakHaifa gesloten zijn. Zou dit bericht juist zijn, dan zoudén de Engelschen in het Ooste lijk deel van dé Middellandsche Zee vol komen van deu olietoevoer uit Irak afge sneden zijn, waardoor de Britsche vloot en het Britsclie leger in Egypte in een moeilijke positie zouden -komen. Burgerlijke ongehoorzaamheidscanr .gne in Britscb-Indië.- Te Cawnpore, de woonplaats van Pan dit Nehru, is Donderdag, zoo wordt uit Bombay gemeld, de actie van burgerlijke, -ongehoorzaamheid tegen Engeland begon nen als protest tegen liet 'feit, dat niet terstond aan Indië onafhankelijkheid ver leend wordt. In een persgesprek met een Amerikaan- schen journalist verklaarde- Nehru, dat de wonschen van liet Indische yolk volkomen veronachtzaamd zijn. Bovendien heeft de Indische regeering honderden bekende In diërs laten arresteeren om het Britsche Im perialisme in Indië te verstevigen. Jn verband; met de onlangs begonnen wisseling van diplomaten kondigt de Ja- pnnsche pers uitgebreide verandering aan in de leiding van bijna alle afdéelingen van liet Japansdie departement van bui tenlandse!:;: zaken. Tevens noemen de bla den de eerste namen voor de nieuwe posten in liet buitenland. Bizondere betee- kenis word'l geliedit aau het gerucht, dat Alatsoeniiya benoemd is tot ambassadeur iu bizonderen diensL voor de Zuidzec-eilan- den en Indië. De minister van buitcnland- scbo zaken MaLsoeoka zou voornemens zijn, sdirijft de Nilsji-Nitsji, om naar de bevriende landen en liet gebied van do Stille Zuidzee alsmede naar iZuid-Amcrika personeri te zenden die de nieuwe Japan- scho politiek volgen. Dc pro-Engelsdie en pro-Amerikaansclie diplomaten, meent het blad, dienen ontslagen en hun betrekkin gen met het departement van buitenland- sche zaken volledig verbroken le worden. Ontspanning in Griekenland. Er wordt, volgens een Stefani-bericlit uit Athene, een zekere ontspanning geconsta teerd na do nervositeit van de afgeloopon dagen, welke was gevoed door valsche be weringen van de Engelsche propaganda over zoogenaamd optreden van dó as te gen Griekenland. Naar in Congreskringen te Washington vernomen wordt, heeft de regeering der Vereenigde Staten het voornemen land aan te koopen voor het aanleggen van lucht en vloolsteunpuntcn ter verdediging van het Panamakanaal. Leger en vloot zijn speicaaJ geïnteresseerd bij de inrichting van steunpunten op de Cocoseilandon, die aan Costarica belmoren en op de Galapa- gos-eilanden, die in het bezit van Ecuador zijn. Naar, verluidt zou ook in de genoem- uo landen z.elf land worden aangekocht voor dergelijke steunpunten. Sa niet naar Scfiool zonder van BOEK- EN KANTOORBOEKHANDEL HOOGSTRAAT 146, TELEF. 67820 Hèt adres voor Passcrdoozen Teekenplanken Tcekenhakcn Driehoeken Vulpenhouders Atlassen Woordenboeken Leerboeken SUPRA JENEVER190 p. Liter BRANDEWIJN 3.— CITROEN JENEVER 2.90 COGNAC 3.10 ADVOCAATvanof 1-1S >>Flesch BORDEAUX.vanaf RIJN- cn MOEZELWIJN vanaf 1-2S VERMOUTHvanaf 1— Llc.fl. OUDE JENEVER vanaf 2.95 „Llt.kr. Tel. 67885 Het fron f bericht van liet DNB van gis teren luidde: Terwijl de afdcelingen Duilscho gevechls- vliegers op deu voorgaandeu dag hun actie tegen Britsche vliegvelden hadden gecon centreerd op de Westelijke verdedigings- z.óne van Londen, waren de aanvallen ran gisteren gericht tegen een reeks; vliegvel den in het Oosten en het Noorden van Londen. Buitengewoon zwaar getroffen zijn de vliegvelden Southend en Eastehurch, waar verscheidene rechts treeksche treffers op de vliegtuigloodsen en talrijke bominsla gen in het vliegersnest en op andere onder komens geconstateerd konden worden. In het Noorden van Londen zijn in het begin van deu nacht nog de vliegvelden van Hat field en Hemswell met succes gebombar deerd. Andere aanvallen zijn volgens het weermachifaericht ondernomen, op de har vemverken eri de dokken van Middlesbo- ro.Kgh, Tbameshaven en Chatham en voor al op Liverpool en liet naburige Birken head. De verwoestende uitwerking der bom men juist hier aan den Mcrseyrnond kon volledig worden bevestigd door Duitsche verkenners, die van verre de branden kan den zien. Het zwaartepunt tegen de hevige aanvallen op het Britsche wapeuingscen trum in het binnenland lag ditmaal op de lijn Sli e ff i eld-Birmi ffghain- Coven try, terwijl meer. aan de kust de vliegtuigfabrieken van Norwich doeltreffend gebombardeerd werden. Bij de gevechten, die zich in den loop van deze krijgshandelingen ontwikkelden, zijn 44 Britsche vliegtuigen, én een Ver sperringsballon neergeschoten. Vijftien Duit sche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Britsche aanval op Berlijn. Vijandelijke vluchten boven havens aan aan die Fransche Kanaalkust hébben even weinig succes gehad.' als twee Britsche vluchten in dé huurt van Hamburg. Ook bij: dé Eeunafabrieb hebben de vijandelijke vliegers geen noemenswaardige schade aan gericht. Daarentegen moet d!egisternacht herhaalde luchtaanval op Berlijn beschouwd worden als de eerste stelselmatige actio der Engelschen tegen woonwijken. Vér- seheidéne vliegtuigen wierpen brandbom men en explosieve bommen over liet stads gebied1, troffen eenige woonhuizen en. ver oorzaakten hier en daar zolderbrandén. Tién liurgers werden gedood' en 28 ge wond', doch geconstateerd' moet worden, dal dé slachtoffers uitsluitend' personen zijn, die hebben nagelaten du schuilkelders op te zooken. De 1 u ch tl) es cl 1 erm i ngsnia al- regel en te Berlijn zijn bij dezen aanval in eik opzicht voldoende gebleken. Mili taire objecten zijn niet getroffen. Een der Britsclie vliegtuigen is door hel luchtdoel geschut neergehaald', voor het de slad be reikt had'. Successen van Duilschc da ik booten. Terwijl die Duitsclie luchtmacht door liet voortdurende mijnen leggen voor Engel sche havens en voor uitgestrekte deelen van de kust de Britsche scheepvaart steeds meer verliezen toebrengt, heeft ook de Duitsche marine haar aandeel in dén han delsoorlog tegen Groot-Brittanië. Een duik boot onder bevel van kapitein-luitenant Schepke meldt zoo juist, d'at hij zeven ge- wapendé vijandelijke vrachtschepen met een gezamenlijke inhoud van 43.000 ton tot zinken heeft gebracht. Dit bericht zegt voorts, dat vijf dezer schepen, die in één konvooi voeren, door steeds herhaalde aan vallen tot zinken werden gebracht. Van denzelfdén strijdgeest der Duitsche duik- bootvloot getuigt het even kranige optre den van twee andere duikbooten, dat eerst nu bekend' is gewordenpassagiers van het 6792 ton metende Britsche m.s. New foundland' van dé Fumess-lijn hebben bij aankomst verklaard, dat bun konvooi van ongeveer 50 schepen dien 16en Augustus op ongeveer 800 zeemijlen van de Engel sche kust hardnekkig is aangevallen door twee. Duitsche duikbooten. De duikbooten slaagden er in, lioewe! het konvooi zeer door Britsche oorlogsschepen werd be schermd, vier groote schepen tot zinken te brengen en wel twee Engelsche, een Nederiandsch en een Zweedsch.Een tref fend',bewijs voor de toenemende onveilig heid! in dé Britsche konvooien. De aanvallen van liet Duitsche luclit- wapen hebben zich, naar het D.N.B. ver neemt, in dén afgeloopen nacht hoofdzake lijk tegen dé havenwerken van Liverpool en Birkenhead! gericht. Nachtelijke vluchten van Engelsche vlie gers strekten zich uit tot vooraan in Wëst- Duitschland' en het Roergebied'. Zij bom bardeerden weer uitsluitend woonwijken. Aan militaire doelen werd' geen schade aangericht. Kwam op tivcc bakken terecht. Drie docilen cn twee zwaar gewonden. Vanochtend omstreeks negen uur is bij de herstelwerkzaamheden aan de spoor brug te Zaltbonimol een ernstig ongeluk gesclüedl. Bij liet opblazen van de spoorbrug in de eerste oorlogsdagen is hel Noordelijke gedeelte, van deze brug intactgebleven. Dit gentel!© was men thans bezig le ver wijderen, ten einde liet over te brengen, naar de spoorbrug te fiedel, waarin dit gedeelte juist past. Het bniggcdeeltc word lussehen de pijlers losgebrand en daarna op hulppijlers geplaatsl, ten einde het met zoogenaamde hokken naar de nieuwe plaats van bes lemming le vervoeren. Vanochtend nu,bij het wegslcepen. van het bragsliik tussclien de pij lers is liet door tot nog toe onbe kende oorzaak in schuine richting ko men te hangen, tengevolge waarvan het gevaarte kantelde en in de Waal stortte. Bi) zijn val kwam het brug- stuk op twee „bakken" terecht, die in het water Jagen en waarop zich on geveer veertig arbeiders bevonden van de Nedertandsche Droogdok Maatschap pij, die het werk uitvoert De bakken.' werden m de diepte gedrukt en allen raakten te water. Het reddingswerk werd onmiddellijk ter hand genomen. Twee dooden konden on middellijk worden geborgen; een lijk moet nog vrijgemaakt worden. Vérder zijn twee zwaar gewonden in het. ziekenhuis te Zalt- bonvmel opgenomen, waarheen ook de lijken zrja vervoerd. Zes andere gewonden bon den ter plaatse worden geholpen. Tweehonderd dweilen ontvreemd. Ia het Westelijk gedeelte der hoofdstad heeft de politie gisteren een voorraad bretels en dweilen in beslag genomen; welke afkomstig is van diefstal. In ver verband hiermede zijn tevens twee mannen aangehouden, die van heling verdacht worden. Het aantal in beslag genomen dweilen bedraagt het niet onaanzienlijke aantal van tweehonderd.' De Amerikaansche Senaat heeft gisteren dé aanvullende begrooting aangenomen." welke voorziet in een bedrag van 5.1 milliard dollar voor dén bouw vau 200 oorlogsschepen en 14394 vliegtuigen. Het voorstel gaat wegens eenige geringe wij zigingen naar het Huis van Afgevaardig den terug, d'at het door president Roose- velt in het belang van de „totale verdedi ging" aangevraagde grootere bedrag reeds onlangs heeft goedgekeurd. Petroleumbrand in Oklahoma. In een petroleumonderaeming bij Okla homa (Ver. Staten) is een brand uitgebro ken welke tal van .slachtoffers heeft ge maakt. Zes werklieden kwamen om bet leven, tien anderen werden zeer ernstig gewond.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1