Maatregelen op economisch gebied TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Wet Zetelverpïaatsïng-1940 van naamlooze vennootschappen buiten werking gesteld. Verplaatsing van den zetel Rechten uit aaniieelen in onder nemingen Afstempeling van aandeelen Straffen 'f1 Verdere maatregelen Verbod van verlaging van loonen en salarissen De reguleering van den Kaashandel Geïnterneerde Nederlanders Het pensionbedrijf De benzinebesparing üll Oorlogsmolestcredieten voor bedrijven Het Verordoningénblad bevat een; ver ordening v:an den rijlrscommissaris voor bet bezette Nederlandsche gebietl betreffen de bizondere maatregelen op economisch gebied. j Hierin wordt het volgende bepaald. Artikel 1: (1). De wet van 26 April 1940, houdende bizondere voorzieningen met be trekking tot de in gebiedsdeelen van Met koninkrijk der Nederlanden gevestigde naamlooze vennootschappen' en andere rechtspersonen, alsmede met betrekking tot zeeschepen,die gerechtigd zijin tot het vioeren van de Nederlandsche vlag (Staats blad no. 200), treedt buiten werking. (2). Verplaatsingen van den zetel, die op grond van de in lid 1 genoemde wet voor het in kracht treden van deze ver ordening- hebben plaats gehad, moeten vóór 15 September 1940 bij den secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart' worden, opge geven. Hij, die aan zulk: een verplaatsing van den zetel in overweg-and© male beeft medegewerkt, is verplicht de opgave te doen of ta laten doen. (3). Een -op grond van do in lid 1' genoemde wét verrichte verplaatsing wan den-zetel of een op laatstgenoemde handeling berustende maatregel of 'daaruit voortvloeiend rechtsgevolgkan geheel of ten deele nietig verklaard of opgeheven worden. Deze beslissin- gen gaan uit van. dein secretaris-gene. raai van het departementvan handel, nijverheid en scheepvaart. Deze kan tevens die maatregelen treffen, die ia 'dit verband verder noodig blijken te zijn. (4). De wettelijke vertegenwoordigers van ondernemingen zijn verplicht de verande ringen op grond van lid 3 ten aanzien van den zetel in de Nederlandsche staats courant bekend to maken. Deze verande ringen moeten ambtshavo kosteloos in het Handelsregister w-orden ingeschreven, ju- dien de. verplaatsing van den-zetel, we-llee op grond van de in lid '1 genoemde wet is geschied, daarin is ingeschreven Artikel 2. (1). Zijn effecten, waarin aandeden in binnen- en buitenlandsche privaatrechte lijke rechtspersonen of yereenigingen van. personen tot uitdrukking komen, naar een gebied! buiten het rijk in Europa gebracht, dan kan hij,' die recht op het aandeel heeft, de 'uit dit aandeel voortvloeiende rechten ook dan uitoefenen, indien hij ten gevolge van den oorlog niet in staat is die aandeelbewijzen tot. .zich" te nemen of aan te bieden. Dit geldt slechts ton be hoeve van die natuurlijke 'of rechtsperso nen, 'vereenigingen van personen, instellin gen, stichtingen en andere doelvermogens en handelszaken, die door één persoon worden gedreven (ondernemingen), die zich in het bezette Nederlandsche gebied' ophouden of aldaar hun zetel hebben. (2), De bepalingen van lid' 1 gelden ook tón aanzien van een rechtspersoon, die op grond! van de in art. 1, lid1 1, van ge noemde wet haar zetel verplaatst heeft. In een dusdanig geval kunnen de uit het effect voortvloeiende rechten slechts door de(nj zich binnen het bezette -Nédérland- sche gebied bevindende bestuurder(s) gel- dend gemaakt worden. Als bestuurder is ook aan te zien een ingevolge de veror dening no. 26/1940 aangestelde beheerder. (3). Indien door een ander dan den in de léden 1 en 2 aangewezen gerechtigde rechtshandelingen zijn verricht of worden verricht, die door het feitelijk bezit der aandé el be wij z eh mogelijk zijn geworden, zijn déze van onwaarde, tenzij de secreta ris-generaal van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart anders mocht bepalen. Artikel 3. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied kan bepa len; dat de effecten, waarin de aandeelen en het vérmogen eener naamlooze vennoot schap of van éen andere privaatrechtelijke rechtspersoon of vereeniging van perso nen tot uitdrukking zijn gebracht, binnen een .door hem., bepaalden termijn ter af stempeling worden aangeboden. Hij kan tegelijkertijd bepalen, welke de rechtsge volgen zuilen zijn,voor. hét geval dé be doeldeaanbieding niet binnen dén aan gegeven' termijn plaats vindt. Artikel 4 bevat de maatregelen van straffen; opze,: wordt gestraft met gevan genisstraf van,.- ten hoogste vijf jaar en met geldboete van ten hoogste honderddui zend gulden óf met een van deze straf fen; schuld met ten hoogste een jaar of met een geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. 1. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied treft de voor de uitvoering van deze verordening noodige maatregelen en geeft de voor haar uit voering of aanvulling noodige voorschrif ten. Hij oordeelt over 'twijfelgevallen;' die zich bij de toepassing van de voorschrif ten dezer verordening voordoen. Zijn be slissingen hebben algemeene rechtskracht. 2. De rhkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied kan de hem inge- volg-elid.,1 toekomende bevoegdheden overdragen. - - - Deze verordening treedt onmiddellijk in werking. -. DER VRIJDAG 30. AUGUSTUS 1940. No. 22566 Wegens de herhaalde schending van het Zwitsèrschc luchtruim door Engelsche vlies gers moest het Zwilsersche luchtafweerge schut meermalen in werking treden. (Foto Zander) Zonder vergunning niet toegestaan. In het gisteren verschenen Verorde ningenblad is opgenomen een verordening van dén rijkscommissaris voor het. bezette Nederlandsche gebied1 betreffende het ver bód! van verlaging van loonen en sala- rissen. .1. 1 .- Hierin wordt het volgende bepaald1: Verlaging van dé ten aanzien vande arbeidsverhoudingen in landbouw-, indu strie- en handelsbedrijven, alsmede in de vrije beroepen geldlende loonen en sala rissen ïs zonder vergunning verboden. Geen toestemming is noodig, wanneer bij een collectieve arbeidsovereenkomst de desbetreffende partijen, in andere gevallen dé partijen bij een arbeidsovereenkomst het over de verlaging eens zijn. Onder geldende loonen 'en salarissen wordén d'e voor een bepaald1 werk werke lijk uitbetaalde tijd1- en stukloon en, als mede salarissen, met inbegrip van regel matig terugkeerend'e toeslagen en andere vergoedingen, verstaan. De voor d'e uitvoering van deze veror dening noodige voorschriften wordén door den secretaris-generaal van het départe ment van sociale zaken uitgevaardigd eti in de Nederlandsche Staatscourant bekend gemaakt. Deze voorschriften mogen strafbedrei gingen bevatten. (1). Deze verordening treedt onmiddellijk in werking, terwijl tegelijkertijd het besluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht van 24 Mei 1940 (Staatsblad! no. 0S0Ö) buiten werking treeclt. Opslag in het binnenland In het dezier dagen gepubliceerde commu nique inzake de nadere maatregelen ter tegjuleermg van den kaashandel, waarbij o.m, aan handelaren en handelaren-produl- centen met vergunning een aanmeldings verplichting wordt opgelegd, kwam de vol gende zinsnede voor: „Na ontvangst van de opgave zal de centrale wekelijks aan de hand van de hoeveelheden kaas, noodig voor uitvoer, zoomede voor gebruik en eventueelen op slag ia het. buitenland, vaststellen, welk percentage van de aangemelde hoe veelheid hij haar moet worden ingeleverd". In dezetn zin moet in plaats van „in het buitenland" worden gelezen: in het bin nenland. Da aantal in Duitschland aan merkelijk gedaald. Men meldt aan hét „Ned. Dagblad" uit Bérlijln: l i Het aantal in Duitschland gevestigde Nederlanders, "dat thans - nog geïnterneerd is, bedraagt 291; sedert 18 Juli jj. zijn 153 Nederlanders uit' de .interneering -ontslagen. j j Wordt bij den Ncdcrlandsehcn Middenstandsbond georganiseerd. De Nederland'sche Middenstandsbond schrijft ons; Het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf heeft onze aandacht erop gevestigd', dat het de er varing heeft opgedaan, dat er in het pen sionbedrijf geen landelijke organisatie be staat, welke alle of de groote meerderheid' van pensionhouders -omvat. De distributie van talrijke eerste levens- benoodigdheden maakt bet noodig voor het beroepspensionbedrijf bepaalde richtlijnen vast te stellen. Willen daarbij de belangen van dé beroepspensionhouders tot bun vol le recht kunnen komen, dan is een eerste eiscli, dat deze zoo leiachtig mogelijk in een landelijke organisatie vereënigd zijn. Ier bereiking van dit laatste, doel heeft hét rijksbureau voor het hotel-, café, restau rant- en pensionbedrijf de medewerking van den N.M.B. ingeroepen, welke van die- zijde gaarne zal worden verleend. Het eerste, wat nu zal moeten gebeuren, is de oprichting van een algerneene lande lijke organisatie van uitsluitend pensionhou ders, welk doel alleen "dan bereikt kan. worden, indien een. zoo groot mogelijk aan tal belanghebbenden daartoe medewerkt. Bij voldoende deelneming zal dan op zeer korten termijn in Utrecht oen bijeen komst wórden belegd, Waarin een ver tegenwoordiger. van den Nederlandschen Middenstandsbond een korte inleiding over nut en vorm van organisatie zal geven, terwijl de directeur van het hierboven ge noemde rijksbureau de bij dit bureau te dezer zake bestaande plannen nader zal toelichten. De drukte op het IJsélmcer met de paling- en snoekbaarsvisstherij is great. Groote hoeveelheden worden dan oolc aan de vischafslag tc Enkhuizen aangevoerd» De oudste vise kkoop man in ons land, de 102-jarige heer Sicperda, bijgenaamd „Oude ï'ilder", die zoo nu en dan oen maaltje visch aan den afslag komt koopen, laat zich door «enige Urkervisseliers een snoek kaars toonen van pl.m. 7 pond. M (Polygoon) Nu de da-gen korten en de avond reeds vroeg valt, is dc vraag naar verduisterings- papier zeer groot. De machines van een papierfabriek in Wormer werken dag en nacht om aan de behoefte te hunnen voldoen. Het zwarte papier wordt op de Gas-genera toren. - In- aansluiting op .'helgeen wij gisteren reeds melden over de maatregelen tot be sparing van benzine, kunnen wij nog het volgende rn cd cd eel en: Een verdere besparing op autobrandstof fen kan worden bereikt door bet ombou wen van benzinemotoren in gasgenerato ren. Deze ombouw kan natuurlijk slechts zeer geleidelijk gebeuren. Eerst komen dc vrachtauto's en tractors aan de beurt, ech ter geen vrachtwagens onder de 1.5 ton. Ook zullen de motoren van personenauto's en. van taxi's niet worden omgebouwd. Die beste brandstof voor gasgeneratoren in Ne derland is anthraciet. Turf is in mindere mate geschikt: hout is niet in voldoende hoeveelheid voorradig. Vermindering van wegenbe lasting. Om omhouw te bevorderen zal den af nemers van gasgeneratoren de zekerheid worden gegeven,, dat zij langen tijd zullen kunnen rijden enSJiij voorkomende gelegen heid voorrang zullen hebben. Verder is te verwachten, dat vrachtwagens, die uitslui (end door gasgeneratoren worden voortbe wogen, niet meer de dubbele, doch de en kelvoudige wegenbelasting zullen hebben op te brengen, zoodat er ook in dit op zicht' geen bezwaren tegen bestaan reeds nu de groote vrachtauto's, van een gas generator te voorzien. „drum" gewikkeld. (Polygoon) Een door de Duitschcrs buitgemaakt Freiisch vliegtuig is tentoongesteld voor het' paviljoen van de weermacht op de Leipziger Messe. (Foto Zander) Een Belgisch Inisterapparaat aim dc kust van Vlaanderen, dat thahgi door Duitsche manschappen wordt bediend. (Foto Zander) Worden verstrekt door stichtingen met voorschotten van rijkswege. Het Verordeningenblad bevat een be sluit van d'e secretarissen-generaal van de départementen van financiën en van justi tie betreffende oorlogsmolestcredieten voor bedrijven. Ondér „oorlogsmolestcredieten" ver slaat dit besluit credieten, welke aan door oorlogsmolest getroffen bedrijven op den voet van de navolgende arti kelen voor rekening en risico van liet rijk worden verstrekt. Zij hebben ten doel dc bedrijven weder op gang te brengen. De verstrekking van déze credieten ge schiedt door stichtingen, welke -uitsluitend1 ■of mede ten doel hebben zoodanige cre dieten te verstrekken. Fan rijkswege kunnen aan déze stichtin gen tot dit doel voorschotten worden, ver leend'. De verliezen, op de credieten geleden, worden, voor zoover zij niet uit die eigen inkomsten d'er stichtingen kunnen worden gedekt, gebracht ten laste van het „her- Vtetforid* 1940". De secretaris-generaal van fin ancien „voegt aan iedere stichting een commissaris toe, Olie op dé verstrekking van d'e credieten (toezicht uitoefent. y;. De toekenning en. die definitieve afwikke ling van oorlogsmolestcredieten wordt in geschreven in het handelsregister. De aan den credielgever toegevoegde oommissiaris doet daartoe onverwijld' op gave aan iedére Kamer van Koophandel en' Fabrieken, bij welke gegevens omtrent de zaak van den credietnemer zijn inge schreven. Voorzieningen in zake oude over eenkomsten. Ondér oude overeenkomsten wordén ver staan: 1. De overeenkomsten, door den crediet nemer vóór 15 Mei 1940 aangegaan. 2. De overeenkomsten, dioor schuldver nieuwing in d'e plaals gesteld van over eenkomsten, door den credietnemer vóór 15 Mei 1,940 aangegaan, tenzij de schuld vernieuwing door den aan dén credietgever toegevoeg-dèu commissaris is goedgekeurd'. Aan de verbintenissen, welke voor dén credietnemer uit oude overeenkomsten voortvloeien, kan slechts worden voldaan en voldoening daaraan kan slechts worden afgedwongen^ voor zoover de aan den credielgever toegevoegde commissaris daar- toe toestemming verleent Zóódanige toestemming is, oókverejscht voor een lussehen den credietnemer en zijn scliuldeischer aangaande de verbinte nissen getroffen regeling. - Voor zoover deze toestemming niet is - verkregen, wordt de schuld als niet op- eischbaar beschouwd. Heigeen zonder toestemming is voldaan, kan teruggevorderd worden. Het bovenstaande betreffende oude overeenkomsten is. niet van toepassing, op: 1. Arbeidsovereenkomsten, behalve voor zoover betreft vóór15 Mei 1940 verval-; len loonentey V «v.l'-'V jte 2. Huur-- en pachtovereenkomsten; 3. Benten van schuldvorderingen, waar voor hypotheek is verleend; 4. Verplichte periodiek aflossingen van schuldvorderingen, waarvoor, eerste bypor theek is verleend. Dit besluit trad gisteren in werking. "j-

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5