Haagsche wind de Sf]»fin 67777 Fa, Wed._M. van Meurs, Broers- 68109 Groenelaan 681 1 0 Singel BIJLOO'S 68111 Kreupelstraat l WINKELS 69744 St. Liduinastraatj 67593 69899 63400 Boterstraat 2832. Scheveningen gaat sluiten. De kleine zorgen van dezen tijd. TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT 63802 69551 69109 68076 67525 68295 67664 4 w"e" 68421 68752 Prijsopdrijving «foor Johnston Mc. Culley Mej. E. Eeuwijk, Lange Haven 128 Dames- en Kinderkleeding naar maat. DE DAGELUKSCHE VRAAGBAAK Algemeen Installatïebureau Antliraciet Bakkerij Bankiers Bedden en Tapijten Levensmiddelen Be drijf skleeding Meelfabrieken Meubiieering (Complete) Machinefabriek Bouwkundige Boodschappen dienst Drukwerk (Ras Goud- en Zilverwerken Hoeden, Petten (ook in laken) Huis- en Decoratie-Schilder Papiervernictiging Pompen Rund- Kalis- en Varkensslagerij Schoorsteenvegen Stoffen-Manufaeturen Woningbureau Woning-inrichting Gemengd Nieuws Pp Sclie\ enmgen is het seizoen met deze week vrmvc Hen einde. Dat het een slecht seizoen is geneest, behoeft men heelemaal niet te betwijfelen November is liefelijk xn vergelijking bij het weer, dat wij een groot gecloeite vun don „boston tijd. go- had hebben. In het Kuiliaus is het Zondag het laat ste concert, Cor Ruys scheidt er vandaag jut, in het Circus en het Palais de Danse 'is liet morgenavond afscheidsvoorstelimg. Van de kleinere hotels is Savoy reeds gesloten, de andere hotels, voor zoover met aan Lm gewone beslemming onttrokken, maken aanstalten om dit voorbeeld binnen kort te volgen, het zal blijkbaar van liet ■weer afhangen, hoelang men de exploi tatie nog rekt. De zeebaden zijn vanzelf al niet meer, want badgasten zijn geen ijsberen Het is treurig, dat het zoo geloopen is, want het had, zooals enkele mboie warme dagen, die, (als eenzame krenten m een goedkoop leren tebrocdje), af en tce lusschen de sombere, koude, natte dagen ziin voorgekomen, hebben be wezen, best heel anders kunnen zijn. Het pubheic wou wel, maai ja, als het weer zóó tegenzit! Vroeger dan anders heeft zich het leven in Den Haag dan ook weer naar de stad teruggewend. Na de eerste week m September begint van het jaar reeds de winterslaap onzer badplaats Verre vrienden. Intusschen worden wij er ons van be wust, dat het steeds vroeger donker gaat worden en dat dit in een stad als Den Haag, die zeer uitgebreid en niet zoo ge makkelijk te „bereizen" is, zijn eigen moeilijkheden zal meebrengen. Het is toch al zoo, dat verscheidene gedeelten van Den Haag, Duinoord met het Staten kwartier, de Boornen- en Bloemenwijk en de Vogelbuurt, het Benoorden- en liet BezuidcDhout een min of meer afzonder lijk bestaan leiden Het gebeurt met zei- -den, dat men als men van de eene zijde van de star naar de andere verhuist, min of meer Let contact met zijn vrienden en kennissen verliest en degenen, die eenmaal aan een bepaalde wijk gewend zijn, loopen dan ook met gaarne naar de tegenvoeters over. Tusschen het Bezuidenhout en het Voire Veslen Van Den Haag ligt al in normale omstandigheden een bezw aarlijke reis. Hoe moei. dat worden, als straks de duisternis nog vroeger invalt, het fietsen moeilijker wordt en men do tocht moet gaan maken in de verduisterde tram of bus? Daarbij heet het, dat eerlang de twee busdiensten, die verschillende bui tenwijken liun veibindmg met de stad verschaffen, nog meer beperkt zullen wor den dan zij reeds zijn, of heelemaal zullen ophouden Dan maar allemaal op de hels? Haar hoe als het weer slechter en slechter wordt, zooals men toch \an. den lieifst en den winter kan verwachten? Wij zullen het wel zien en komen daar ook wei over heen In mijn vorigen brief heb ik in verband ermee de vraag geopperd, hoe het met de vermakthjbheden moet gaan. Als wij daar nog eens even op d;oordenben dan komen wij inderdaad voor vragen. Hoe zal het bij- vooibec-ld met de avondconcerten van liet Residentie-orkest moeten gaan, zonder welke ons orkest, dat toch al zoo'n haiden dobber hao. geen bestaan meer schijnt te kunnen hejjben? Zullen er nog Men gelberg-concerten mogelijk zijn? En de schouwburg Vermoedelijk zal men wel zooveel mo gelijk op de middaguren verzetten. De Kamermuziekvereenigmg, die altijd op Donderdagavonden haar leden bijeen riep. heeft dat alvast gedaan. Op de Zaterdag en Zondagmiddagen zal er vermoedelijk een groote run van allerlei ondernemers komen. Maar als men nu weet, dat er in den normalen Haagsehen winter door toch altijd we,'een paar honderd concer ten waren, dan begrijpt men meteen wel', dat er hee. wat uit de agenda- geschrapt zal moeten worden. 40) „Hoe dat zoo?" vroeg Curly. „Wel, we gingen een kraakje zetten. En Curly sloeg weer met zijn vuist op ta fel en de twee" mannen kropen ia hun schulp. „Laten we dat nou maar voor wat het is willen jullie doen wat ik zeg, of niet?" „la natuurlijk, Curly." „Jullie hebt mot veel te doen, maar het moet goed en precies gedaan worden. We moeten de Spin tot onderhandelen zien te krijgen en daar zijn verschillende manie ren voor. Hij" heeft een nicht, weet je?" John Warwik verdubbelde zijn aandacht ïoen hij 'dat hoorde. Het ging nu over Sylvia en zijn hart begon sneller te ldoj>- pen. Ze zouden toch niets legen haar in het schikt voeren? Dat zou niet ge beuren, dan was hij er ook nog, „Hij heeft een nichtje, dat zoo onschul dig is, dat je ervan zou staan te kijken," vervolgde Curly. „Een echt onnoozel Idrid. Daar zijn we zeker van. En dan heeft de %in n«.? een zekeren John Warwik, die voor hom werkt. Dat is een fijn" heertje, maar hij neeft sievige knuisten aan zijn lijf en lef voor tien." ,.Tk wed. dat het de zelfde kerel is. Yerdnistcrings-p roblemen, Het kouten van de dagen doet ook het probleem van de verduistering voor win kels en... scholen acuut worden. Ik heb al van scholen vernomen, die hun lessen op de Woensdag- en Zaterdagmiddagen gaan doorzetten, omdat zij 's ochtends moeilijk vroeger kunnen beginnen (en zelfs later dan gewoonlijk zullen moe ten beginnen, omdat het anders nog met licht genoeg is) en 's middags vroeger geemdigd moeten zijn. Een groot probleem is hierbij het schoonmaken van de loka Ion, dat anders hij avond placht te gebeu ren. Het gebouw van de Bataafsche Petro leum Maatschappij was 's winters na kan toortijd altijd één-en al licht terwille van de schoonmaaksters, die dan haar werk deden. Dat zal nu slecht meer kunnen, ten zij men al de honderden ruiten mocht af schermen. Het is maar één voorbeeld uit een eindelooze reeks. Hoe denkt men zich de verduistering van glasvlakken als de Bijenkorf, Vroom en Dreesman of het bijna lieelemaal glazen huis van de coöperatie de Volharding? Misschien kunnen Duitscke voorbeelden hier uitkomst brengen, anders zou! men de winkeldochters wel heel vroeg naar huis moeten sturen. In alle geval is wat wij tol dusver aan verduistering heb ben "beleefd zeker nog maar een voor proefje. Ook voot de particulieren nemen de vera ui ster in gs zorgen toe, Karakteristiek is het gearang, dat er in een zaak als de Bijenkorf heerscht rondom de uitgebreide speciale étalages van verduistermgsartike- len, waaT men honderd- en-één variattes op het thema verduistering kan krijgen. Er is echter ook hier weinig nieuws onder de zon. De indruk is, dat veel menschen nog aan hei experimenteeren zijn. De vraag naar zwart papier is enorm. In de groote winkels kan men kant-en-klare verduiste ringsgordijnen krijgen in de meest uiteen- loopende der corn-ante maten, rolgordijnen en gordijnen in jalouzievorm, die men 's avonds niet laat zakken, maar optrekt. Druk wordt over de voor- en nadoelen van de diverse systemen gedelibereerd. Men haalt het blokhoofd erbij om zijn verduis tering te laten keuren en als, wat nog al eens vooorkomt, de cutiek ongunstig uit valt, begint men voren af aan. De verduiste ring is een onderwerp geworden van huise- l'jke onecnigheid, ik heb al gemerkt, dat de vrouwen bet over het algemeen oók in dit opzicht beter willen weten dan de man nen, die voor lastig worden uitgekreten ais zij nog niet tevreden zijn en wier baTl stiekum van voldoening opspiingt zoo na bezetten tijd de luclitbeschernungscon- trole komt aanbellen, om aanmerking op de verduistering, die volgens mevrouw „meer dan voldoende" nas Ik weet, dat dit problemen zijn, die overal voorkomen, maar in een aan uit gaan en avondleven gewende stad1 als Den Haag doen zij zich toch nog wel een beetje anders voor dan in menige andere kleinere gemeente, r et kleinere afstan den en nxmder avondvertier. Maar het was heelemaal niet mijn be doeling u in een sombere stemming te brengen en ik hoop ook, d'at gij over al deze dingen het hoofd niet te veel zult breken, omdat het tenslotte allemaal toch maar bijzaken zijn, waarlijk niet waard, d'at een mensch er zijn humeur door laat vergallen. Dit vastgesteld! hebbende wip ik naar een ander chapiter over De begonia van mevrouw X. Mevrouw X, mijn buurvrouw heeft in haar tuin een pracht van een begonia, waar wij-ïn-de buurt allemaal jaioerseli op DER Zaterdag 31 Augustus 1940. No. 22367, BMSuitthtacrt* dien we vannacht tegen het lijf geloopen zijn." „Hoe dat zoo?" vroeg Curly. „Wel, we gmngen een kraakje zeiten. En toen kwam die vent binnen en snapte me. Maar ik wist zijn revolver af te pakken *-'n_ ei- vandoor te gaan. En toen hij het huis uitkwam, hebben we hem aange pakt en aen buit afgenomen. En daarmee zijn we er vandoor gegaan." „Toch waai?" vroeg Curly smalend. „Die kerel is anders drommels handig, wat ik je zeg. Wie weet, of hij ons op het oogenblik niet staat af te luisteren." „Geen denken aan. Hrj kan hier toch niet in zijn avondpakje komen, wel? Ver tel liever verder." Met groote belangstelling had Warwik loegeluistera. Dus de lui uit de onder wereld' wisten, dat hij tot de bende be hoorde? Och, wat kwam dat er eigenlijk op aan, zoolang de lui uit zijn kringen het maar met te weten kwamen. „Dat nichtje van de Spin heeft 'n oogje op dien Warwik," vertelde Curly verder. „Daar zijn we ook al achter. Hij neemt haar in zijn auto mee uit rijden en zij is het eemge op de wereld, waar de Spin nog iets om'geeft. En nu hebben we een plannetje." Warwik luisterde aanachlig toe. Het ge sprek interesseerde hem niet alleen, hij voelde er zich ook ten nauwste bij betrok ken. Sylvia mocht' geen haar worden ge krenkt, dat zwoer hij, bij al wat hem heilig was. Gelukkig, dat hij zoo vlak in de "-buurt was. Hij omklemde zijn revolver waren. Waren, zeg ik, want dat is nu voor bij. Wel is namelijk de begonia nog altijd even mooi, een pronkstuk zeg ik u, waar iedere speciale kweeker trotsch op zou kunnen zijn, maar... wij hebben er oog voor gekregen, d!at de pot, waarin zij staat toch nog wel zoo hard! de moeite waard! is. Ik zal u nu verder maar met in spanning laten over wat die pot dan wel voor bizonders mag wezen en u liever meteen vei tellen, d'at het een inmaakpot van groot model is. En: iiunaakpotten wor den hoe langer hoe zeldzamer; er is een oogenbhk geweest, dat zij moeilijker te krijgen waien dan een kostbare Japansclie of Cluneesche vaas Daarom kijken we mei afgunst naar de pot van mevrouw X en zegt niemand meer: „wat een mooie !>e- goma" maar wel: „wat een zonde van die pot. dat die voor zoo'n begonia wordt gebruikt. Je kon er zuurkool in inmaken, of wat een eieren zou je er niet m kun nen inleggen!" En onderwijl glijdt onze blik hefkoozend' langs zijn glanzend-krui nen buik Ik ben tot de conclusie gekomen, dat mevrouw X verstandig zal doen kaar pot in veiligheid! te brengen. Niet dat wij- uit-de-buurt hem zullen stelen, maar er kon eens een voorbijganger met niet zulke strenge principes komen,'die profiteerend van de verduistering, hem verduisterde Ja, ook wij stadsmenschen, die het in maken door de conserven in blik en het gemis aan contact met het land! heelemaal ontwend! waren, zinnen nu op inmaak Al leen het gebrek aan Keulsche potten zit ons tegen en wordt er ergens een winkel tje ontdekt, dat er nog heeft, dan ver spreid het gerucht daarvan zich als een loopend! vuur, zood'at ook daar binnenkort alles weer weg is. Inmaken is niet ieders werk naar het schijnt en de mislukkingen waarvan men hoort zijn. legio Ook op huishoudelijk ge bied wordt men pas door schade en schan de wijs In hoevele gezinnen, is men niet reeds tot de conclusie gekomen, dat het gehamsterde zijdje spek met goed wou blijven en „raar" begon te doen, zoodat men nu tegen heug en meug eiken dag spek, boonen met spek, spekpannekoeken, spiegeleieren met spek, eiken dag spek moet eten om er doorheen te komen eer bet werkelijk bedorven is. Zulke gebeur tenissen zijn niet zonder, een zekeren galgenhumor. O.B.T. Van lu.mr»r gesproken, by" -u zijn de si- aien en sigaretten zeker ook schaarscii Op een gigeven oogenblik kon men om zoo te, zeggen nergens een sigaret meer kijgen, vootal geen Amerikaansche of En gcische. En nu komt liet veelal op „rela ties" aan of men. een pakje krijgt. Een sigarenwinkelier Inj uien gij nooit geweest zijt zal er u vast geen geven en verklaart ijskoud, dat hij niets heeft, maar de man bij wien gij altijü hebt gekocht, zal als gy hem smeekend in de oo-gen ziet, de hand over zijn hart strijken en haar ver volgens naai een aan het oog van het pu bliek ver onttrokken plekje onder de toon bank brengen om u, als niemand het ziet, met een pakje van dit of dat merk te ver!Velen. Er zijn den iaatsten tijd vele fantasiemerken in omloop gekomen. Ik vrees, dal het sigaretten zijn, die vroeger goedkooper waren en die men een ander jasje heeft gegeven om er meer voor te kunnen vragen. En weet gij wat het nieuw ste merk is? De mop is van Cor Ruys in het Kuïhaus cabaret. Het nieuwste merk is- O.D.T. Wal beteekent dat, vraagt Theo SINDS JAREN GEVESTIGD ATELIER steviger in zijn hand. „We zullen dat meisje oppakken en ergens verstoppen," vervolgde Curly. „De Spin zal er razend over zijn, wat ik jullie brom. Hij zal de politie niet erbij durven halen en zijla eigen lui zullen dat meisje niet vinden. De meestem van zijn bende zijn deftige lui en die weten hier in de buurt den weg niet. En dan, vijf onder ons weten er maar van af, dus dat komt wel in orde." „En hoe gaat het dan verder?" ,.We houden dat meisje vast, snap je? We sturen de Spin een boodschap, dat inj de stao verlaten moet en er uit blijven. Voorgoed'. Smeert hij *m, dan brengen we dat meisje terug. We willen baar geen kwaatt doen- als haar iets overkwam, zou de Spin ons het vuur na aan de schenen leggen, al kwam hij zelf d'aardoor in de kast," „En wat hebben wij eraan te doen?" „Jullie moeten d'at meisje bewaken," zei Curly. „Geen denken aan," riep een hunner uit. „Zooiets wagen we niet tegenover de Spin. Nooit." „Ik zeg, dat Jullie dat meisje moeten bewaken," schreeuwde Curly. „Jullie hebt te doen, wat ik zeg, niet waar?" De mannen knikten angstig van ja Curly, had hen blijkbaar geheel in zijn macht. „Maar hoe wil je dat meisje tn handen krijgen en waar wil je haai' verbergen?" „We hebben h'aar al." Toen Warwik dat hoorde, schreeuwde veld 33. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. JAN HOOGENBERG, HOOGSTRAAT 24. Bestel nu kolen Krommenhoek, Singel 101. Uw bakker. (2 LIJNEN) Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36 Alle Bankzaken Assuranties LEDERWAREN RQfi7R Fa- Wdiems Emsting. U3Ö/Ö Rotterdamschedijk 233-235-237. CQ011 Maltha's Lederhandel, O O I 1 Broersveld 145 - 152 Leder-fournituren, Koffers, Actetasschen, Reparatie» (20AQA N.V. A. Tieman, O O tOt Hoofdstraat 39, nnnrj Tarwebloem Tarwemeel DO £.01 Tarweafvallen, CQ77Q G. J. de Jager. UO /d Dirk van Wassenaarstraat: 35. Showroom Rembrandtlaan 7. CjQCQC- F. Rottgenng, Hoogstraat 17> OÖOOO Grootst Specïaalhuis. OOI Beeedigd Taxateur van Onroe- UOIdT rende Goederen. J. Bokhorst, Lange Nieuwstraat 145. MEIJER'S Zakentelefoon Vlotte verzending. Atle boodschappen. Experts in telefoonreclame HOOIKADE 2. Drukkerij Wij'chers, Walvischstraat 3, Handels- en Vereenigingsdruk- werk. GQT3K N.V. Van Katwijk's Glashandel, ÖO ö%J Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. H. Th. v. d. Vlerk, Rotterdamschedijk 268, Gedinl. Uurwerkmaker. Piet Hemger, Passage 1. Heerenmode-artikelen. Vraagt tel. zichtzendmg. (2 lijnen) Modern ingericht reparatiebedrijf 67 56 Jac' v* Waal, Westmolen straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. RQ7QK Verkoop, Verhuur en Reparatie 00/30 Willem Fontijne'js Pompen-en Motorenhandel, Noordvest 85. Benzine- en Electromotoren. Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L, Borratu. Alléén Lange Achterweg 33. 031 42 gKofa"—Bertels, Dam 9-26. Timmerman-Metselaar - Aannemer Q"TOCO N. Scheurkogel, Lange Nieuw- OO J straat 177179. Uitvoering van werken in gewapend beton. Womngbureau„Schiedam-West" Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. COm 1 Fa- Rijnbende «5c Vaa Hoek, OÖU I I Hoogstraat 32. Fienkel aan Coi Ruys. Wel, antwooidt Cor Ruys, hel beteekent: „Onder Die Toon bank" Een puntdicht. Tot slot een citaat uit een puntdicht, dat ik dezei dagen m een van de Haag scbe bladen heb gevonden en dat u naar ik hoop nog met bekend is Het is een echt puntdicht, want het gaat over het puntenslelsel cn is de ontboezeming van een jongeman, die. op het punt staat te gaan trouwen. Ik schrijf er twee cou pletten "van af: lu 't Mjf en-zestig punts-complet (de nul purbs hoed op 't hoofd gezet) en wand'lend op haar zomerschoenen en met baar achtpuntskousen aan zie 'k haar tevreden naast mij gaan Ja waarlijk vrienden, om te zoenen... Ik, in mijn nulpuntsregenjas houd aan haar zijde flink den pas. Mijn tienpunts borstrok voel ik zwellen van tiots en 'k heb mijzelf vergund haar in een pak van dertig punt in tienpunlshemd te vergezellen hij het bijna uit, bij de gedachte aan de tengere, schuchtere Sylvia Rodney in de handen van zulke kerels. „We nebben het fijntjes bedacht," zei Curly. „Een van ons heeft haar gisteren opgebeld en gezegd, dat hij Warwik was. Hij sprak heel zachtjes, alsof de telefoon niet goed werkte, zoodat ze met kon hoo- ren, dat 'teen andere stem was. Hrj vroeg of ze met hem op avontuur wilde uit gaan. Hij wilde haar hulp ergens graag voor hebben, maar baar oom mocht het volstrekt niet te veten komen. Hij zei, dat ze gewoon mar bed moest gaan, maar legen middernacht op de veranda komen en daar kijken naar den Zuidoostelijken hoek van de balustrade. Daar zou een brief voor haar liggen, waarin stond wat ze dom moest." „En hoe ging het verder?" „Een van onze bende legde daar een briefje neer. We wisten papier uit de club van Warwik te krijgen. In dien brief stond dat ze naar de National Avenue moest gaan, precies om één uur. Ze liep er natuurlijk in... Zoo groen is ze nog. Dat kind is verliefd op Warwik en gelooft alles wat hij zegt. Daar hadden we een auto staan met een van onze jongens. Hij sprak haar bij haar naam aan en zei, dat hij haar naar Warwik brengen moest. Het was een aardige keurige jon gen en het meisje rook geen onraad. Ze stapte in.' „Hebben jullie haar toen bedwelmd „Heelemaal niet Ze vertrouwde hem zoo, dat het niet noodig was. Hij is re- Sigarenwinkelier verkocht zeep, eacao en suiker. De Haarlemsche politie heeft een onder zoek ingesteld in een sigarenwinkel te Haarlem, welke gedreven wordt door twee compagnons. Behalve sigaren, vond de po litie ook een vat met 200 liier slaolie, doozen met toiletzeep, emmers met zachte zeep, een groote hoeveelheid cacao en 100 K.G. suiker De winkeliers verkochten deze artikelen tegen te hoi ~>n prijs. Zoo moesten de klanten voor eeu pond suiker 45 cent betalen. De politie heeft de slaolie, de cacao en de zeep meegenomen en ter beschikking gesteld van den distributie- dienst. Een gedeelte van den voorraad toiletzeep en suiker werd in beslag ge nomen, daar deze artikelen waarschijnlijk afkomstig z'ijn van een te Heemstede ge- pleegden diefstal. Tegen de beide winkeliers is proces verbaal opgemaakt. j gelreclit mei haar hierheen gereden, waar ze Warwik zou ontmoeten." „Wat nou?" „Ze is al beneden, of ze zal elk oogenblik komen We zullen haar hier in de kamer brengen cn daar moet ze blijven. De huis baas veel ervan en jullie moeten haar bewake.V' „Maar ik met,' zei de man op het lied. „Dat gaat niet. Ze zal 'n helsch lawaai maken." i „Daar trek jij je niks van aan. Als je, wanneer ze bemerkt, dat Warwik hier niet is, te veel herrie schopt, houden we haar, zoo lang ais ze hier moet blijven, onder morphine Maar we mogen haar. geen kwaad ctoen, denk daar wel om. De Spin moet geen reden hebben, ons te ver moorden... Ze moet goed eten hebben, en zoo meer, denk daarom. Later verlei i"k je nog wel meer." Curly stond op en ging naar do deur. „Als hel tijd voor haar is om te gaan slapen, zullen we haar wel wat ingeven en dan kunnen jullie op de gang de wacht houden. Het eenige, wat ze dan zou kun- nnen doen is een raam stuk slaan en om hulp roepen en dan ben je in een oog wenk binnen om haar stil te krijgen. Blijf hier ik zal haar gaan halen." „Ik moet er niets van hebben be gon de man. die op het bed zat weer. „Wil je doen wat ik zeg, of niet?" vroeg Cnrly. „Ja ja, Curly we zulleu het doen (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5