De aanvallen werden gisteren voortgezet Het raderwerk der millioenen- stad is verstoord EERSTE BLAD Dinsdag 10 September 1940 Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). bureau lange haven (HOEK HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De luchtaanvallen van gistermiddag Ook vannacht voortzetting der aanvallen De Londensche levensmiddelen voorziening bemoeilijkt Het dagelijksche leven is ontwricht De slachtoffers"-- - Engeland zoekt piloten Goering leidt de operaties Engelsclie bommen op Hamburg De uitbreiding van de Amerikaansche vloot President Kallio is niet overleden Het programma der Roemeensche regeering Gemengd Nieuws Diefstallen van koffie en thee Doze courant verschijnt dagelijks, met uit- 93ste zondering van Zon- en Feestdagen, Trijs per kwartaal f 2.—: franco per post f 2.50, Prijs per week: 15 cis. AfzoD- derlgke nummers 5 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vdör elf uur aan bet Bureau bezorgd zijn, "s Zaterdags voor 9 nur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. COURANT M/i 00^ 7^ Prijs der Ad verten tién* an 15 regels tl 55; IIU. iedere regel meer 1030, in het Zaterdagmimraer io regels fl.80, iedere ïegel meer f0.35 Reclames fü.75 per regeU IncassokostcnS cts.j postkw itanties 15 ets. Tarieven van advertentien bg abonnement zyn aan het Bui eau verkrijgbaar. Dagelijks wonlfen tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen f0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een mnximum van 30 woorden. 'a Woensdags* Ki tnc Ad verten tién tot 25 woor den f025, mits vóór Dinsdagavond 6 uuraan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags* Kleine Advertentien 11.00, Indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Londen s havenwijk in vlammen Een beeld van de vernietigende slagen van bet Duitsche luchtwapm, toegebracht san de hoofdstad van Groot-Brittannie, ge ven de Londensche correspondenten van verscheidene Zweedsch© bladen, die uit eigen ervaring de kracht van de Duitsche aanvallen hebben leeren kennen. De Londensche correspondent van Stock- holms Tidningen schrijft o.a.In den nacht van Zaterdag op Zondag braken honderden Duitsche bommenwerpers door en deden in een groot deel van de Engelsch© hoofdstad branden, uitbreken. De vlammen waren ki lometers ver te zien. De rook stond in dikke, zwarte, witte en gele wolken boven Londen. Nooit heeft de geschiedenis een zoo vreeselijke hichtsfrijd beleefd als dien ik Zaterdagavond boven de Londensche ha vens gadegeslagen heb. Vliegtuigen raas den naar de aarde, versperringsballons suis den brandend tegen den grond, zwarte rookmassa's wentelden in golven naderbij. Telkens en telkens weer stegen dichte rook wolken op. Toen de strijd boven ons oen einde nam, reden wij naar het brandende gebied. Op vele plaatsen waren de brand weermanschappen in het geheel nog niet m«»l huin werk begonnen, toen wij kwa men. Do weg er heen voerde door open gereten straten. liet heftigst woedden de branden op den Zuidelijken oever van de Theems. I De correspondent schildert zijn ervarin gen bij hel vijftigste luchtalarm te Landen scdext het begin van het grooto offensief in de volgende bewoordingen: Die kanonnen begonnen in het Oosten te donderen. In den -zonneschijn zagen we twee Dnitscho eskaders van elk omstreeks tien machines, die juist met donderend lawaai naar het Noordwesten vlogen. Rondom hen explodeerden granaten als witte hallen, maar de Duiitsche toestellen) zetten onverstoorbaar hun weg voort. Twee minuten later leek het wel of de vlieg tuigen werkelijk uit alle hemelstreken op de stad neersuisden. Wij hoorden het fan tastische motorgehuil der toestellen, die tot den duikaanval op de versperringsbal lons overgingen. Ik heb vijf ballons geteld, die in vlammen opgingen en neerstortten, omgeven door een vettige zwarte rook wolk. Terwijl deze strijd zich nog afspeelde, naderden nieuwe eskaders met donderende motoren. Met een oorverdoovend lawiaai, dat de lucht om ons heen aan flarden leek te scheuren, stortten zij zich op de haven. Deze aanval heeft alles in de schaduw ge steld, wat tot dusver in den, luchtoorlog voorgevallen is. Wij voelden hoe de lucht om ons heen trilde. Men kreeg den indruk van een aardbeving bij den holders ten zon neschijn. En toen stegen overal rookmas sa's op. Ik geloof, dat de strijd maar twintig tot dertig minuten duurde, maar men vergeet den tijd, als men zelf aan een dergelijke ge beurtenis deelneemt. Ik volgde de grooto meerdeiheid van de brandweerauto's naar het Oosten. Weldra stuitten wij op dei eerste bommenkraters. Toen wij iets ver der naar het Oosten gekomen waren, leek het vuur een reusachtige muur, die alles voor ons afsloot. De vlammen begonnen langs de straat op te laaien en doen door rijden te gevaarlijk werd, sprangen wij' letterlijk door muren van vuur. De bonten pakhuizen brandden knetterend. Uit de Theems pompte men onophoudelijk water 1 want de waterleiding zeif was al be schadigd. Van den Zuidelijken oever van de Theems zag ik hoe het vuur zich aan -den- 'Voordelijken oever uiibreidde. De zou stond bleek en onwerkelijk achter een dik ken rooksluter. Hier kent men d!ag noch nacht, slechts reusachtige branden, d'ie 'als een prairie- vuur steedis verder om zich heen vreten. Het is wel duidelijk, zoo besluit de Zweed- sche journalist, dlat het vuur niet aüeen terwijl ik dit schrijf in de haven is ontstaan, maar dat de Duitsclie aanval tegelijkertijd ook tegen ind'ustrieele instal laties langs die Theems en in het Oosten van L'ond'en gericht was Dfe eleetrische centrale en andere installaties van open bare diensten zijn beschadigd. Wij bevin den ons in het slotoffensief en Engeland strijdt voor zijn leven. Zeer indrukwekkend is ook het verslag vanden Lond'enscheri medewerker van Dogens Nyheter, die oa. schrijft: In den nacht van Zaterdög op (Zondag kon men op de Theeros bruggen zonder moeite in het schijnsel van de geweldige branden de krant lezen Die hoofdstad1 van het Brit- sc.be imperium heeft haar tot dusver zwaar- sten slag geïncasseerd. Het gedunde Zon- dagsverkeer in de straten van Londen en d'e leemten in het aulobusverkeor oa de ondergrondsche spoorlijnen toonen den toe valligen bezoeker het duidelijkst wat in den afgeloopen nacht voorgevallen is. Naar het D.NB. verneemt, zijn de Duit- sche luchtaanvallen van gistermiddag bui tengewoon doeltreffend geweest, lie aan val geschiedde in golven met een tusschen- pooze van 30 tot 40 minuten. Ruim 300 vliegtuigen wierpen hun regen van ijzex op de brandende haven- ©11 industrie-instal laties ten Noorden en Zuiden van de Theems neer. Daar laaiden nieuwe branden op. De dikke rookwolken trekken tot aan de monding van de Theems. Men heeft den indruk, te vliegen over een zee van vlam men. Terwirjï de eerste golven terugkeer den, vliegen reeds andere formaties uit het Zuidoosten, het Zuiden en het Zuidwesten naar Londen. De Duitsche vergelding voor de Engelscbe aanvallen op de Duitsclie bur gerbevolking is onverbiddellijk, Van afweer as nauwelijks iets te bespeuren. De schoten van het afweergeschut rijn slecht gericht. Jagers zijn zelden te zien. Behalve den aanval op Londen heeft het Duitsche luchtwapen gisteren ook aanval len ondernomen op militair belangrijke doe len van Canterbury, welke met bommen werden bestookt. Blij de luchtgevechten bo ven Londen en Kent verloren dp Engelschfein ruim 40 vliegtuigen. 16 Duitsche toestellen zijn nog niet teruggekeerd'. Ook na het aanbreken van. den nacht golfden de aanvallen der Duitsche vlieger formaties voort tegen de militair belang rijke doelen van Londen'. Urenlang duurde in de hoofdstad h'et luchtalarm. Onder het vet gedrukte opschrift: „Lou dens levensmiddelentoevoer afgesneden", publiceert! de „New York Sun" een be richt van Associated Press uit Londen, vol gens hetwelk de officieren der Britsche me minacht openlijk toegeven, dat de mo kerslagen va,n de Djulitsche luchtvloot op de strategische objecten in de Londensche havenwijk het havenverkeer volkomen tot stilstand hebben gebracht. Levensmiddelen voor de bevolking van Londen kunnen nog slecht met vrachtwagens en trein aange voerd worden. Het tweemaal op Londen gerichte zware bombardement heeft volgens te Stockholm binnenkomende berichten, een fcteslissenden invloed uitgeoefend ojp !het dagelijksche leven der reuzenstad. De vernieling van tal rijke verkeerswegen, de versperring van vele straten heeft de toevoeren van le vensmiddelen naar de stad gevoelig ver stoord. De wensch der Londenaars om zich in ieder geval met levensmiddelen te dekken, teneinde bij komende verdere lucht aanvallen in ieder geval een eigen reserve in huis te hebben, heeft, geleid tot een bestorming der levensmiddelenwinkels. Yooral in de dichtbevolkte arbeiderswijken waren tegen den middag alle winkels totaal leeggekocht. De winkeliers konden niet me- dedeelen, wanneer zij nieuwe voorraden zouden ontvangen. De post is in Londen gis teren slechts in enkele wijken liezorgd. Telegrammen kunnen slechts opr^enkele kan toren worden opgenomen. De brandweer die bij,.a 62 uur ononderbroken dienst hee't gedaan, zal ter versterking uit de provincie krijgen. Vete arbeiders en bedienden waren gisteren niet meer naar hun wjerk gegaan, omdat zij hun gezin niet alleen wilden laten of doordat de verstoorde verkeers verbindingen hun dm rrt naar het werk onmogelijk maakten. Anderen keelden na een tocht van uren weer naar huis terug, daar zij in plaats van de fabrieken, waai zij werkten, rookende puinhoopen hadden aangetroffen. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat tijdens dc- aanvallen- op Zaterdag 306' perso-aen gedood en 1.337 personen zwaar gewond zijn Men gelooft niet, dat het aantal s'achtoffers, dat Zondag is gevallen, dat van Zaterdag overtreft. In hot communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart en het ministerie van bmneulandsche veiligheid wordt ge zegd: bizonrnrhedcn over de aangerichte schade door do luchtaanvallen van gister nacht op Londen, zijn nog niet bekend, doch enkele cijfers kunnen thans reeds worden gegeven. De aanvallen waren zeer hevig en zij hebben, geduurd zoolang het duister was. Er werd ernstige schade" aan gericht. Het aantal slachtoffers kan thans nog met geschat worden, ofschoon volgens tot dusver ontvangen berichten het cijfer vau Zaterdag niet zou zijn overschreden. Dn havenwerken aan beide oevers van de Theems ziyn opnieuw gebombardeerd en brisant- en brandbommen hebben talrijke branden doen ontslaan. Vele dezer branden werden reeds geblusohf, de overige zal' men spoedig meester zijn. Londen was opnieuw het voornaamste doel van den vijand. Gebroken ruiten. De Londensche correspondent van de World Union Press meldt, dat op talrijke Engelschen het feit, dat millioenen venster ruiten in den loop der beide laatste nach ten in scherven zijn gevlogen, emstigen in druk! heeft gemaakt. Nog is het betrekkelijk warm, maar hoe zal het worden, zoo vraagt de verslaggever, wanneer b'ij de naderende winterkou steeds nieuwe bombardementen ten slotte de laatste vensterruit in Londen aan scherven geslagen wordt en millioenen menschen onbeschermd aan de koude zïjln blootgesteld De correspondent is van mee ning, dat deze -overweging vele Engelschen doet huiveren voor een voortzetting van den oorlog. i Het D.N.R. meldt uit Buenos Aires: De groote bedrijvigheid voor het aanwer ven van vrijwilligers door de Britsche bu reaux alhier, bewij'st dat England's zorgen voor h'et vliegercorps dagelijks grooter wor den. Met de belofte van zeer groote voor- deelen, ook van eeonomisch'en aard, wordt getracht vrijwilligers te vinden voor de Royal Air Force. De opjleiding geschiedt in Engeland. De Voorwaarden voor het in dienst treden, Voorzien ook in een uitkee- ring aan de vrouw van dein' piloot, indien deze komt te overlijden. Ook wordt zelfs een uitkeering betaald', indien de betref fende vlieger, indien dit bewezen kan wor den, zes maanden met een vrouw heeft sa mengeleefd, zonder sanctie Van den staat of de kerk. Dat xnein ondanks alle pogingen klaarblijkelijk geen groot succes verwacht, blijkt! w# uit h'et feit dat heb aantal aan- stellingsbewijzen slechts In zeer beperkte oplaag wordt gedrukt. ln bevoegde militaire kringen te Berlijn legt men den nadruk op het feit, dat rijks maarschalk Goermg persoonlijk de operatics der luclitmaclmtafdeelmgen tegen Engeland leidt. Daaruit kon met zekerheid worden opgemaakt, aldus zegt men, dat het de Duitsche oorlogsleiding ernst is met de aangekondigde vergelding voor de nog steeds voortdurende Britsche nachtvluchten en bombardementen op de burgerbevolking in \ersclisllende doelen van Duilschland. Men verklaart tevens, dat uil dc persoon lijke leiding van Goering blijkt, dat men vastbesloten is de actie tegen militaire en stiategische objecten in Londen en geheel Engeland niet met een of twee groote aanvallen tc laten afloopen. De persoon lijkheid van den maarschalk staat er borg voor, dat de actie van de luchtmacht even krachtig als aanhoudend zal zijn, naar aan leiding van het zwakker word.® van de Britsche afweer, zegt men te Berlijn dat het opvalt, hoezeer het optreden van En- gelsche jagers afneemt. Opmerkelijk is ook, dat de Engelsclie jagers ernstige gevechten steeds meer trachten te vermijdenIn de Reuterberichlen van den laats ten tijd w-ordt zeer veel gesproken van het in liet vuur brengen van Poolsche en Tsjechische vlie gers. Aan Duitsche zijde ziet men daarin niet zoozeer een opwekking voor de vliegers van die volken als wei een laatste bittere noodzaak. Het staat vast, dat de Royal Air Force zich genoopt heeft gezien, verschei dene scholen voor jachtvliegers te sluiten, liet lialf-geoefende personeel werd in den strijd gebracht, waardoor de minderwaar dige kWklite't van «enige Engelscbe jacht vliegers verklaard wordt. Ook zijn bestuur ders van gevechtsvliegtuigen voor jacht vliegtuigen gereed gemaakt, hetgeen nieuw teeken van zwakheid is. Gisternacht heeft geen enkel Engelsch vliegtuig getracht tot boven Berlijn te komen. Om toch nog iets van zich te doen hooren, kozen de Engelschen veel liever, zoo-als reecis gemeld, voor lien diolitslbijgelegen en gemakkelijkste te be reiken stad. Zij lieten n.l. hun bommen vallen op dichtbevolkte woonwijken van de stad! Hamburg. Talrijke brand en dynar mJefbommen vielen in straten en op woon huizen, in d'e omtrek waarvan geen mili taire objecten of industriegebouwen ie vinden zijn. Verscheidene particuliere huizen en vil la's stortten in. Ook werd o.a. de garage van een groe »ie» 'iadelaar getroffen, een kantoorgebouw en veerboot vernield' Drie zwaar en acht i. ht gewonden wer den naar de ziekmliui-en vervoerd'. D'e reactie van d'e bevoik'eg van Hamburg op deze oorlogsdaad' teg n te burgerbevol king is buitengewoon sc. erp. D'e op het oogenblik aan d'en gang zijnde vergeldings actie tegen Londen wordt daarom in Ham burg hizonder levendig loegejnichd'. In den afgeloopen nacht zijn tegen 12 uur eenige Britsche vliegtuigen gevlogen naar d'e door luchtafweergeschut sterk ver dedigde stad Wesermuende. Een deel der toestellen werd, voor ze de stad' bereik ten, verdreven door welgericht af weer vuur, een and'er deel door zoeklichten zoo ver blind, dat het zijn bommen lukraak op bet veld! wierp. Het Amerikaansche ministerie van ma rine heeft aan particuliere en staats'iver- ven opdrachten gegeven tot den bouw van 201 oorlogsbodems voor een totaal bed'rag van 3,8 millioen dollar. De opdrachten om vatten bijna alle d'oor het congres op grond! van het nieuwe vlootprogram goed gekeurde schepen, welker bouwlijd tot vijf jaar bedraagt. Besteld' wer-dén o.tn. zeven slagschepen van 100 nfillioen dollar elk, acht vliegtuigmoedierschepen van 15 mil lioen elk, zeven en twintig kruisers van 30 millioen per stuk, 115 torp-ed'obootjagers van 8,1 millioen per stuk, 43 d'uikbooten van 6 millioen dollar per stuk. Het bouwprogram zal waarschijnlijk eerst over ongeveer zeven jaar gereed! zijn. Na de aanvankelijke berichten, dat d'e toestand van Kallio, den Finschen presi dent, die reeds eenigen tijd ziek is, slech ter zon zijn géwordén (er was reed's oen bericht, dat hij overleden was), wordt thans gemeld!, dat zijn toestand' als bevre digend beschouwd' kan worden. De geruchten, dlat de president gestor ven zou zijn, dtedén in het Olympisch Sta dion fle rond'e en werden van daar naar het buitenland doorgegeven. Over den gezondheidstoestand van 3en Finschen president Kallio is Zondagavond' laat het volgendie bulletin uitgegeven: Er is geen merkbare verandering gekomen in den toestand van den president. Direct levensgevaar is er niet. In een bijeenkomst van den Itoemeen- schen ministerraad heeft de staatsleider, Antonescu, een uiteenzetting gegeven tan het programma der regeering en de vraag stukken, waaraan zij haar bizondere aam» dacbt za] liesteden. Deze psunten zijn: 1. Opheffing van den boerenstand door economische, administratieve cn hygiëni sche maatregelen. Overheidsorganisatie van den landbouw en van den afzet der land bouwproducten. De organisatie van „vlie gende" gezondheidsposlen in de dorpen. 2. Opheffing van de arbeidersklasse door maatschappelijke hervormingen en reorgani satie der industrieel© ondernemingen. 3. Reorganisatie van het bestuursappa raat en het ambtenarencorps, waarborging van een bestaansminimum voor do ambte naren, voor iederen ambtenaar slechts ©en salaris, gezinstoeslag naar gelang van het aantal kinderen, salarisverhooging voor ver dien stelij'kle ambtenaren. 4. Organisatie van het Roemeensche ge zin. Hervormingen op hygiënisch gebied ter bestrijding van kindersterfte, sociale ziek ten en alcoholisme. I Antonescu heeft verder in groote trekken de vraagstukken van school, kerk, justitie en leger en de wijze, waarop tot volledige reorganisatie daarvan zal -worden gekomen, uiteengezet. Itoemeensclie Partij der natie" ontbonden. Bij décreet van generaal Antonescu is dé door ex-koning Carol opgerichte „Par tij dér natie" ontbonden verklaard'. Het anlbindiingsbesluit geldt ook voor dé ou derorganisaties der partij, in het bizon- der voor do zoogenaamd'o „Nationale Gar de", die de laatste maanden in de pro vincie noven-regeeringen hadklen gevormd'. Iïotvge prijzen van levensmiddelen in. Engeland. Volgens otficieele gegevens in de „Board of Trade Journal", zijn de prijzen van levensmiddelen in Groot-Britlanme sinds het bc-gm van den oorlog met bijna vijftig procent gestegen. Britsche duikboot gezonken. De Bntec-he admualiteit deelde gister avond officieel mede, dat de Britsche duik boot „PJipemx" verloren is gegaan. De „Phoeaux" hep m 1929 van stapel. Zij had een waterverplaatsing van 2440 ton en behoorde tot het zg. type, dat wordt gebruikt voor liet patrouilleeren m Over- zeeadie wateren. Dc Amerikaansche torpedojagers voor Engeland. Een groep van do door Amerika aan En geland geleverde torpedojagers is gisteren volgens de Britsche radio, in een Oost-Cana. deesche haven aan Britsche matrozen over gedragen. Hiermede zijn deze schepen in dienst gesteld. i Rcjiatriccring van Fransche vluchtelingen. In het tijdvak van 26 Augustus tot 1 September zijn 314 500 vluchtelingen en gedemobiliseerde soldaten over de demar catielijn naar huis gezonden. De Paris Soir meldt, dat kortgeleden het passeeren van dé demarcatielijn bij Moulin d'oor het vereenvoudigen van de formaliteiten van beide zijden aanzienlijk vergemakkelijkt is. De goederen moesten zooge naamd aan den Opbouwdicnst geleverd worden. Eenige weken geleden hebban zich in de hoofdstad talrijke diefstallen van koffie en thee voorgedaan. Een man, die zeide le komen voor den Opbouwdicnst, bestelde in diverse kruidenierswinkels groote hoe veelheden levensmiddelen en nam dan hij voorbaat kleine hom eel heden thee en koffie mede. Hij verzocht de resteerende goederen aan een bepaald adres, waarin dan de Opbouw- dienst gevestigd zou zijln, af te geven. D© politie zocht tevergeefs naar den dader, doch langzamerhand verkreeg zij' een vrij volledig signalement. B'ij nader onderzoek bleek haar, dat het spoor leiden moest naar Amersfoort. Zij verzocht den Opbouwdicnst aldaar opgave van de afwezige manschapi- pen. Het bleek, dat men hier te doen had met een deserteur, namelijk den 22-jarigm A. J. W., geboren te Amsterdam. De com missaris van politie van de centrale re cherche te Amsterdam heeft thans opspo ring van dezen man, die wordt verdacht van oplichting van partijen koffie en thee, verzocht. Van ©en korcnniijt gevallen en gedood. De 38-jarige gehuwdé S. Riemersma, wo nende te Scheemldermeer, in dienst bij den landbouwer R. te Midwolda. fc gisteravond d'oor tot nu toe onbekende oorzaak, van een hooge korenmijt gevallen. In zorgwek- kendten toestand werd' de ongelukkige naar een ziekenhuis te Winschoten overgebracht, waar hij hedtenochlend aan de gevolgen van zijn val is overledén.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1