Luchtgevechten boven Zuid Engeland Nieuwe branden aan de ?heems°monding ontstaan iU f :|i I EERSTE BLAD Donderdag 12 September 1940 fs 1 I w bfi Hl W 1M If! ill -ii Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Ia alle Duitsche militair© kwartieren ■werd gisteren de barometer met de grootste aandacht bestudeerd. Vroeg in dm middag was bet weer zoo veel beter geworden, dat wederom een groot aantal Duitsche vliegerformaties opstegen. Van de kust van Het Kanaal werd gemeld, dat - de sterke afdeelingen reeds door de ver sperring aan de Engelsch© Zuidkust waren gebroken en in den loop van den middag boven Londen verschenen. Daar kwam het tot talrijke luchtgevechten. De Duitsche bommenwerpers slaagden er in, een refeks objecten van strategisch belang met suc ces aan te vallen. Gistermiddag hebben Duitsche bom menwerpers nieuwe branden in indus trie- en havenbedrijven te Londen doen ontstaan. Bizonder omvangrijk Zijn de brandhaarden aan de monding van de Theems. Engelsche jagers trachtten de Dnifsche gevechtsvliegtui gen tegen te houden. Zonder zich hier van iets aan te trekken, zeiten de Heinkel-hommenwerpers hun vernieti gingswerk voort. Er ontstond on hier en daar weer hevige luchtgevechten. Bij den aanval zijn ook verscheidene hallen van de Spitfire vliegtuigfabr eken te Southampton beschadigd. B'ij de verbitterde luchtgevechten, die gisteren in het Zuidoosten van Engeland zijn geleverd, werden volgens do eerste cijfers 54 Britsehe vliegtuigen neergescho ten. Achttien Duitsche vliegtuigen werden vermist. 1 Een formatie Duitsche gevechtsvliegtui gen heeft gistermiddag de groote tankin stallaties van Port Victoria met talrijke bommen aangevallen. Uit verscheidene tanks schoten geweldige vlammen omhoo-g. Dikke zwarte rookwolken kenmerkten van ver af de plaats dter vernieling. Bovendien werd een aldaar lossend tankschip door een bom in brand gestoken. Aanvallen gisteravond voortgezet De Duitsche gevechtsformaties hebbeu Wij het invallen der duisternis den vergeldings slag tegen Engeland voortgezet. Liverpool werd vannacht bestookt Duitsche bommenwerpers hebben e\en na middernacht Liverpool en andere be langrijke steden in Zuid-Engeland met sue. ces aangevallen. 1 f 1 Alle toestellen van een formatie bom menwerpers, die met succes strategische doelwitten in Londen bobben aangevallen, rijn teruggekeerd. De vergeldingsaanvallen duren voort. liet D. N. B. meldt: Van een kwartier der Duitsche lucht macht in België komen zoo juist do eerste berichten ever de successen der aanvallen van den afgeloopen nacht binnen. Van eela formatie rijn vijf vliegtuigen reeds terug gekeerd op hun basis. Een toestel moest wegens motorstoring op een ander vlieg veld dalen. Do bemanningen dezer vlieg tuigen meldden dat rij op groote hoogte vliegend en bij het beste weer Londen bereikten. Ongeveer 10 kilometer van de stadsgrenzen flitsten de eerste zoeklichten aan en kort daarna begon het afweergeschut op verschillend© plaatsen te vuren. Af en toe werd een vliegtuig door ©en zoeklicht gevonden. In twee gevallen ontploften de granaten van hot afweergeschut vlak bij de vliegtuigen. Een der toestellen kreeg daardoor, naai' het schijnt, een moloistoring. De Theems en-de „Docks" waren duidelijk zichtbaar en zonder moeilijkheden kon men de hommen laten vallen. De vliegei's, voor al in de bocht van de Theems, zagen naast de oude, kleine nieuw© branden ont staan. Elders hoorde men ontploffingen, liet zicht was dezen nacht zoo Helder, dat do vliegers het brandende- Londen nog konden zien, toen zij reeds lang op de thuisviurht waren. Geschut aan de kust Laat in den voormiddag zijn volgens Reuter aan de Z.O.-kust duidelijk hevige ontploffingen gehoord. Men heeft tot dusver niet kunnen vaststellen, of deze ontplof fingen veroorzaakt werden door bommen of door granaten, die aan de Fransehe kust werden afgeschoten. Aan de kust zijn nog meer ontploffingen gehoord. Van de Fransehe kanaalkust werd ver nomen, dat het geschut aldaar in den loop van dezen dag tegen de Engelsche kust in werking is getreden. Dcitsehe lucht aanval op Britsch konvooi Gistermiddag kreeg een Duitsche afdee- ling gevechtsvliegers bericht van een ver kenner, dal een Britsch konvooi van*©en twintigtal schepen de Theems had verlaten. Als een zwerm wespen vlogen de gevechts- loestellen op de Britsehe schepen af on, in weerwil van het hevige afweervuur slaagden de stuka's er in, door bommen biand te veroorzaken op een torpedoboot- jager en zes vrachtschepen. De rest van Let konvooi nam de vlucht en trok zich in de monding der rivier terug. Het dagelïjksche leven in Londen gedesorganiseerd liet DOB meldt uit Stockholm: Ondanks uo strenge censuur verneemt men uit berichten der correspondenten le Londen welken omvang de desorganisatie van het burgerlijke leven in de Engelsche hoofdstad reeds heeft aangenomen. Mil- lioenen menschen brengen practisch den meeslen tijd in de schuilkelders door zon der eenige mogelijkheid om te koken, in- koopen te doen, te werken of in ©en bed te slapen, -De toevoer van levens middelen is grootemdeels gestagneerd, groote pakhuizen aan de Theems staan in brand. Melk c!n groente zijn nauwelijks te krijgen en de prijzen voor vleeseh en visch zijn enorm gestegen. Talrijke wijken in Oostelijk Londen zitten al dagen lang zonder gas, water en clectriciteit. Die ban ken betalen particulieren nog slechts tot tien pond sterling per persoon uit, pas munt is schaarsch geworden en voor dol larbiljetten worden fantasieprijzen betaald. Barclay's Bank heeft Maandag als gevolg van den „run" op de loketten de betalin gen tijdelijk volkom-en gestaakt. In de stads wijken waar sinds Vrijdag onafgebroken branden woeden, is practisch geen verkeer. De bewoners van deze buurten, bijna een kwart mi'lic-cn, zijn dakloos en hebben veelvuldig -een onderdak gezocht in de tunnels van den omclergrond schen spoor weg. In de geteisterde wijken heeft de politie verscheidene personen doodgpscho ten die op plundering uit waren. De be volking schijnt teleurgesteld te zijn, dat ondanks de berichten van radio en pers over het enorme aantal z.g. neergeschoten vijandelijke vliegtuigen, de Duitsche aan vallen in hevigheid toenemen. Die New York Times schrijft o.a.: Zoodra de Duitsche gevechtsmachines voor een nieuwe bestor ring van de uit geputte en verminkte stad verschijnen, ra ken de straten bevolkt met menschen, die offers en bundels met rich medevoeren en die zich haastig' voortspoeden en op nieuw een nacht in de afschuwelijke ho len van den Lomdemsche ondergrondschen spoorweg door te brengen. In een overzicht van de schade, die in de laatste dagen is aangericht, schrijft do Associated Press", dat het bureau der Loodensclie waterleidingen de bevolking tot de uiterste spaarzaamheid heeft aan gespoord Van officieele Engelsche zijde wordt be vestigd dat do waterpompslations en reser voirs in de omgeving van IJford zijn ge troffen. Vele café's hebben reeds geen gas en electrlciteit meer en kunnen derhalve nog slechts koude maaltijden opdienen. In de voornaamste straten in het, Eastend stonden mannen en vrouwen, bepakt en gezakt, en bedelden, bij de voorbijrijdende automobilisten om medegenomen te wor den. Wordt Londen geëvacueerd? In toonaangevende Londensche regee- ringskringen wordt, naar men van betrouw bare zijde ml Londen verneemt, onder den indruk van de steeds meer toenemende Duitsche vergeldingsaanvallen overwogen, Londen door de burgerbevolking te doen ontiuimen. Men zou hiermede een einde willen maker, aan de reeds begonnen on geregelde massale vlucht, die thans reeds de belangrijke toegangswegen dreigt le ver stoppen. Militaire kringen hebben de regeering er nadrukkelijk op gewezen, welke gevolgen een dergelijke verstopping van de belang rijkste wegen tijdens den veldtocht iri Frank rijk op de militaire acties heeft gehad. De belangrijkste kruispunten der wegen kon den toen niet voor militaire doeleinden worden gebruikt, omdat het den troepen niet mogelijk was, snel genoeg door de hen tegemoet slroomende vluchtelingen 1 een te komen. In xegeeringskringen heeft men er weinig hoop op, dal een dergelijke evacuatie van de Engelsche wereldhoofdstad practisch door te voeren is, daar er voor de acht millioen -inwoners van groot-Londen in het beperkte gebiea van het Britsehe eiland geenerlei voldoende mogelijkheden bestaan om uit te wijken. Het industriegebied in niidden-E-ngeland is reeds dermate overbe volkt, dal het met nog eens enkele mil- lioenen menschen zou kunnen opnemen. Hierbij komt, dat het niet voldoende is de menschen te evacueeren, doch dat men ook de fabrieken, waarin deze men schen werken, moet evacueeren. Een der gelijke evacuatie kan echter niet geïmpro viseerd werden. Een toonaangevend ter zake deskundige verklaarde volgens een bericht uit Londen. „Engeland zonder Lon- deg,is een mensch zonder hoofd". Rede van Churchill Ministerpresident Churchill heeft gister avond een radiorede gehouden, waarin hij vei klaarde: Elk oogenblik van gunstig weer duiken hoven het Britsehe eiland heele golven van Duitsche bommenwerpers on der bescherming van jagers op. Menig maal zijn het drie tot vierhonderd Duit sche machines in een keer. Zij komen in het bizonden van den kant van het graaf schap Kent. Wij hebben hier te do-en met pogingen van d'e Duitschers,, de iuehtheer- schappij over Engeland' overdag te win nen Dit is natuurlijk een beslissende fac tor voor het geheele verloop* van den oor log. Tot dusver zijn doze pogingen, zoo beweerde Churchill niet gelukt. Engeland kan zich zelfs veel sterker voelen dan destijds in Juli bij het begin van d'en strijd m de lucht, want door de voortdurende aclie word't van de Duitsche govechtsvlie- gers veel gevergd en zij zullen, als dit nog talrijke weken zoo doorgaat, uitgeput raken. Dit verschaft Engeland een zeer groot voordeel. Vervolgens wees -Oh'urchill op het drei gende gevaar van. een Duitsehen inval, dien hij' „een zeer doldrieste onderneming' noemde. De Duitsche voorbereidingen strek ten zich langs de Europeesche kust tot Brest uit. Niemand weet weliswaar, of de Duitschers ook maar zullen trachten te komen, doch niemand mag zijn oogen slui ten voor het feit, dat met alle Duitsche zorgvuldigheid een krachtige inval voor bereid! wordl en dat hij elk oogenblik tegen Engeland kan beginnen. Churchill spoorde vervolgens de bevol king aan, haar plicht te doen. Ter gerust stelling verklaarde hij, dat de Engelsche vloot sterk was, hoewel de Engelsche lucht macht numeriek in de minderheid was. Hij herhaalde, hetgeen hij reeds in vroe gere redevoeringen over de paraatheid van de Britsehe landstrijdkrachten had gezegd en wees er opnieuwop, dat geen civiele overwegingen zullen gelden. Ilij verklaarde "'hier woordelijk: „Iedere duimbreed gronds in elk dorp en in elke straat zal den vijand duur verkocht wor den". De leden van de vrijwillige burger wachten voor de plaatselijke verdediging waren volgens de opvatting van Chur chill evenzeer soldalen als d'e man schappen van het staande leger". De bombardementen op Londen, zoo vervolgde 'Churchill, zijn een deel van het Duitsche ïnvalsplan. Churchill stelde de Duitsche luchtaanvallen op militaire doe len in Londen zoo voor, alsof de Duitsche vliegers „gruwelijk op goed! geluk" hun bommen uitwierpen. Na lastering van Adolf Hitler en lof aan het adres van de Vereenigde Staten besloot iChurchill zijn rede met de Engel- schen nogmaals tot eenheid aan te sporen. Engelsche aanvallen op Noord- Dultsche steden Het schijn f den Engeischen niet voldoen de te zijn, dat zij Berlijn aanvallen. Van nacht zijn twee sted'en in het Noord-Westen van Duilscliland op de wijze van Berlijn gebombardeerd'. Op woon- en zakenwijken viel een geheele' reeks bommen, die wei nig materieele schade veroorzaakten, doch waardoor verscheidene burgers! gedood of zwaar gewond zijtu Een houtopslagplaats ging in vlammen op. Verscheidene arbei ders- en ambten aars wonin gen zijn door bommen vernield. Een eengezinswoning en een tuinhuis zijn geheel uitgebrand. Ten Westen van Oldenburg is een Engelsch vliegtuig, dat aan den aanval had deelge nomen, door afweergeschut neergehaald. In den afgeloopen nacht hebben d-e En geischen, evenals hij hun vroegere aan vallen op Berlijn, blijkbaar getracht de woonwijken der arbeiders en beroemde na tionale monumenten te treffen. In den Tiergarten zijn bommen gevonden, die klaarblijkelijk voor hetzelfde doel moesten dienen als die, welke in den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn gevallen. Een deel der Engelsche aanvallers werd in West-Duitsehland door de Duitsche afweer tot den terugtocht gedwongen. Op verschei dene plaatsen lieten zij hun bommen val len om ze kwijt te zijn. Eenige Britsehe vliegtuigen zijn na mid dernacht op groote hoogte over de door het afweergeschut gelegde versperring te Berlijn gevlogen, waarna luchtalarm werd' gemaakt. Op enkele plaatsen werd' spervuur on derhouden. De Engeischen kwamen van het Westen en het Noord-Westen en cir kelden boven de stad. In het Noord-Westen wierpen zij een brandbom op een fabrieksgebouw'. Er ont stond een kleine brand, die snel gebluscht ken worden. Op verschillende andere plaat sen in d'e binnenstad vielen brandbommen op woon- en zakenwijken. Steeds was de brandweer spoedig ter plaatse. De brand haarden werden snel gebluscht. Engelsche bommen op Brussel. Engelsch© vliegers hebben ook gister nacht weaei op niet-mililaire doelen en vooral woonhuizen, lukraak bommen ge- woipen. Zoo hebben zij in de omgeving van Brusso. in salieervlucbt 8 bommen op woonhuizen laten vallen, waai bij tijf burgers om het ieven gekomen zijn, waar onder een gezin bestaande uit vader, moe der en twee dochters van 12 en 16 jaar. De bommen hebben bovendien aanzienlijke schade aan huizen aangericht. Tot ver in den omtrek van het Britsehe aanvalsdoel bevinden zich geen objecten van militai ren aard. Groote ontstemming heeft het onder de 1-evoiking gewekt, dat de Engei schen ook nog de woonwijken onder mi- ttaillcurvuur genomen hebben. Tel-Aviv verzoekt interventie wegens bombardement- De eerste burgemeester van Tel-Aviv ia Palestina, Israel Rokah, hoeft heden vol gens Associated Press aan president Roose velt een telegram gezonden, mot het ver zoek naar aanleiding van het bombarde ment op de jodenslad Tel-Aviv te interve- nieeren. Kritiek op Roosevelt Het A.N.P. meldt uit Washington: Van democratische, zoowel als van re- publikeinsche zijde is Dinsdag in den Se naat en het Huis van Afgevaardigden op nieuw kritiek geleverd op het tusscheu Roosevelt en Churchill gesloten acooord over de levering van 50 torpedojagers in ruil voor het afstaan van steunpunten op de in Engelsch bezi! zijnde eilanden op liet Westelijk halfrond. In de Senaatsvergadering laakte de de mocratische senator Walter George (Geor gia) in het bizonder het feit, dat Roose velt bij het sluiten van dit accoord' den Senaat uitgeschakeld heeft. Ofschoon het een der belangrijkste en meest verstrek kende verdragen betreft, die de V.S. met een vreemde mogendheid gesloten hebben, is het eenige lichaam, dat krachtens de grondwet tot het sluiten van iuternatio- nale verdragen bevoegd is, de Senaat, daar bij gepasseerd. In het Huis van Afgevaardigden heeft de republikeinsdie afgevaardigde Earl Lewis (Ohio) een ontwerp resolutie ingediend, waarin een onderzoek naar „alle pliazen" van de AmerikaanschBril ache transactie door het congres geeischt wordt. In parle- menlskringen wordt aangenomen, dat de repuhlikeinsche ontwerp resolutie ondanks de pogingen van het regeoringsblok, een door hem niet gewenseht debat over de buitenlandsche politiek te voorkomen, zal leiden tot een bespreking van hot geheele complex van vraagstukken, verhand hou dende met de betrekkingen tusschen de V.S. en Engeland. Antonescu tot het Roemeensche volk Do staatsleider, generaal Anloneseu, heeft zich in een oproep gewend tot het Roe meensche volk en in het bizonder tot de legionairs en de nationale jeugd. Hij ver klaart de vreugde van legionairs en jeugd over de omwenteling volkomen te begrijpen, daar hij zeii voor het zelfde ideaal heeft gevochten en geleden heeft. Thans zijn er echter genoeg vrcugdebetoogmgen geweest, thans moet elk zich weer aan het werk begeven en zich met geduld wapenen, met het oog op de groote moeilijkheden, die Antonescu heeft aangetroffen, leder behoort de geheele week vlijtig voor zich en het volk te werken. Zeer belangrijke maat regelen zijn getroffen om de verandering o vei al te doen doordringen. Antonescu vor- klaait in zijn oproep, dat hij hoopt bin nen enkele dagen met een definitieve re geering aan den opbouw te kunnen begin nen. Hij heeft geen organisatie achter zich, maar staat alleen. Als er een ander wordt gevonden, die meer bekwaam is om den staat te leiden, is hij bereid af te treden, indien men dat van hem zou verlangen. Dag van C»i3reann. Iloria Si ma, de leider der Roemeensche Legionairs beweging hoeft bepaald dat de 13de September als ,dag van Codreann in het geheele land gevierd zal worden. De staatsleider generaal Antonescu, heeft een oproep tot het land gericht waarin hij het volk aanmaant zich niet door anarchis tische stroomingen te laten beïnvloeden. Het land heeft orde, rust en een vaste besloten leiding ntjodig. Demobilisatie van het Roemeensche leger. Het bureau van den Roemeenschen mi nisterpresident deelt mede, dal alle maat regelen zijn genomen voor de demobili satie der legers De vorderingen zullen tot een minimum beperkt worden. Belgische „regeering" ia Frankrijk ontbonden. Het D. N. B. meldt uit Genève: De Belgische schijinregeering in Frankrijk j heeft tot ontbinding besloten. Leening van half milliard dollar aan Zuid- Amerikaaischc slalen. De Senaat heeft met 42 tegen 27 stem men een wetsontwerp aangenomen, waarbij de bank vooi m- en uitvoer wordt ge machtigd, den Zuid-Amerrfcaansche staten opnieuw een teemng van een half milliard dollar, te verstrekken. Het ontwerp gaat thans naar het Huis van Afgevaardigden terug, dat eenige door den Senaat aange brachte wijzifdngen za! behandelen. Setsiestgd nieuws De angst voor dc „vijfde colonne" in Amerika» Het A. N. P. meldt uit New York: Do klopjacht op de vijfde colonne heeft zich ook tot den Tsjechischen schoenfabri kant Bala uitgebreid. Zijn pogingen, in de Yereenigde Staten een schoenfabriek vol gens de Slinn-methode op te richten, heb. ben volgens een bericht in de New York post aanleiding gegeven tot hel instellen van een onderzoek door het departement van justitie. Het blad beweert, dat Bata en 350 naar de Vereonigde Staten geko men Tsjechische instructeurs een belang rijk tleel van de nationaal-socialistisch© stoottroepen op bet Westelijk halfrond vormen. Het gekuip vindt, naar het schijnt, zijln oorzaak in den concurrentienïjd der schoenenindustrie in de Vereeniade Staten. Distributie-wee Onregelmatigheden met den verkoop van petroleum. De distributie maatregelen hebben al tal rijke menschen er los gebracht de bepaliir gen te ontduiken en zich aldus aan straf bare handelingen schuldig te maken. Een speciale afdeeting op het Amster- damsche hoofdbureau van politie houdt zich bezig met het opsporen van deze overtredingen In de laatste dagen waren het vooral petroleumbonnen, die aanleiding waren tol strafbare feiten. Tegen een aan tal petroleumventers is procesverbaal op gemaakt, omdat zij drie of meer liter petroleum op een zegel welke slechts Tocht geeft op twee liter - hadden ver kocht. Een van hen had zelfs in het ge heel geen zegel gevorderd. In andere ge vallen bleek dat zegel 4, welke nog niet gebruik' is, vervalscht was en tot zegel 5 was omgewerkt. De vervalschingen kwamen echter aan het licht en tegen de bedrijver» is even eens piocesverbaal opgemaakt. Voorloopig heeft de politie nog geen voorraden in beslag genomen in deze ge vallen, Slreng optreden kan echter wor den verwacht, - Knaap verdronken. Gistermiddag is de 7-jarige L. Wening, wonende aan hot Meidoornpad le Gro ningen, bij het spelen in het water van de Ooslerhaven gevallen. Hoewel de knaap spoedig op hel droge was gebracht slaag den twee geaeesheeron er niet in het be wustzijn hij den knaap te doen weerkoeren. Diefstal ven kazen. De Amslerdamsehe politie heeft een 17- jatigen fietsenjongen op heelerdaad be trapt, toen hij vijf kazen van een vracht auto gapte. De jongeman werd naar het bureau overgebracht, terwijl bij hom thuis in de Overflakkeestiaat huiszoeking werd gedaan. En daar vond de politie to haar groote verbazing een groot aantal rijwiel- ondeTdeelen, welke van diefstal afkom stig waren. De jongeman werd nogmaals uitvoerig verhoord, cloch heeft tot nog ton oni hond I u fl. Al éi Pl y& y5*"* «-Tt-rfv ft-, ^nJS^v^ jï H^f^ac-vY». v*^ ^Vtër» '"J f v«* «rlj.»-^ t*»*> Ve-ic couuni vei schijnt dagelijks, met uit- 93ste lOinlenng van Zoa- heeatdagen. Prys per kwartaal f 2.—, franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 cts. Afzon- derlijke nummera 5 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór i> uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. Wrj OO^m Prijs der A.d\ei toiltidn van Iregels 'iSS: 1*U, fafcv/ I, iedere regel meer f0.30, mhetZateidagnummer 5 regels f 1.80, iedeie regel meor fö.35 Reclames f0.75 per legel. IncassokostenO cta.j postkv. itanües 15 cta. larie ven van advertentfën dij abonnement zijn aan bet Bureau verki ijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleino Advertentifen opgenomen f0.50 t/m. 15 woor den, f 0."75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden, 's Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 woor den f025, infis vöör Dinsdagavond G uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advêrtentiën 11.00, indien niet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. O"-.' Wz, ai - ■ft A Xf3l 'fy 'V ii 7-t a j A }iz> i,® it p.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1