I W I We\K lot is konden beschoren? Keuze tusschen Warschau en Parijs I 8' EERST blad I i Maandag 16 Septeniber 1940 Een hard werker met principes m fe $?.-: p i? fe r Jaargang. 22580, Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De Duische aanvallen van Zaterdag Aanvallen op Londen duren voort Taaie luchtgevechten boven Londen De ontruiming van Londen in vollen gang Aanvallen van hedenochtend De Engelsche/verliezen „Beslissing in de lucht" Het Ita liaansche-dl^snsief aalri de Egyptische grens STADSNIEUWS Onderhoud met ing. W. A. Hoek, directeur van de N.V. W. A. Hoeks Machine- en Zuurstoffa- briek, bij zijn 70sten verjaardag. De nieuwe toestand in Roemenië De dienstplicht in de Ver. Staten Iv'v-, s%> S8s 5 Dfifcu couraiu veiscMjul il;i-ei;, ks, met uil-'. QQcfp jondcring van Zou- cn „Feestdagen: Pxija per kwartaal f 2.—; franco per post 2,50. Prijs per week: 15 cts. Afeon- Jerlijke nummers 5 cts. Abonnementen worden dagelijks aangonomen. .-."• Advertentiën voor het eorstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bëïorgd zijn, 's Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats van advertentie» wordt niet gewaarborgd. I'rljs der Advcrtentiën: van 15 regels I *1.55; icdero regel meer f0.30; in het Zaterdagnummer t5 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.85 Reclames fü.75 per regel. IncassokostenS cta.; postkwitantieslö cts. Tarieven van advertentiön b\j abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Ad verten tiën- opgenomen 3 t 0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van SO woorden. 'b WoensdagsKleine Ad vertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiön 11.00, Indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Londen is thans in een stadium ge- komen, waarin het móet kiezen tus schen het lot van Warschau, en dat. van Parijs. Dit is de meening, die in welingelichte Duitsche kringen tot uiting gebracht wordt. De zelfde krin gen kenmerken de En gels die poging om de hoofdstad hals over kop te onl ruimen, als een hopelooze onder neming. ïvaar Duitsche opvatting zou het juist zijn geweest, wanneer met de evacauatie ,van Londen voor het begin van de Duit sche aanvallen begonnen was. Thans is het naar men hier meent, te laat. üc milhoenen die thans trachten met hun have en goed uit de gevaarlijke zone te geraken, konien daardoor juist midden in levensgevaar, want de omgeving van Londen is geen open bouwgrond, maar een verward dooreen gebouwd industrie gebied. Juist dit industriegebied' vormt door zijn militaire beleekenis het voornaamste doel der aanvallen van liet Duitsche lucht- wapeu. Dé Lóndenscho bevolking zal daarom door de schuld' van de Engelsche regeering verschrikkelijke weiken tegemoet <gaan, -waarinzij aan. honger, koude en - Bevoegde1, kringen- te'BMhja-Sverklaren,- dat de eens als hondgenootón van En geland 'voorgestelde .factoren vainr weer,: mist en walcr, tlians vijanden van Groot Britiannië zullen blijken te zijn. De veel vuldig vernomen opvatting, dal na de ver woestende aanvallen der Duitsche bommen werpers op Londen de vergelding tegen Engeland als afgeloopen beschouwd kan worden, wordt in de zelfde bevoegde lain- geeon ten sterkste betwist. Dó Duitsol.e weermacht, zoo wordt te Berlijn nadrukkelijk verklaard, beschouwt dezen oorlog met als „voetbalspel", waar bij men slagen ontvangt en terug geeft, om dan lnel te zijn, Veeleer zou het er thans om kunnen gaan de vernietigende slagen van het'Duitsche luchtwapen tegen Londen tot de beslissing toe onvermin derd voort te zetten. Dit is, zoo verklaart men, vooral van belang wegens de mi litaire overweging, dat Londen ruim een derde van" het Engelsche oorlogspotentieel herbergt. Bovendien ging tot dusver 43 pot.van den geheelen Engelschen invoer over de Londensdhe haven. Alleen daarom reeds zullen de aanval len op Loncien met toenemende hevigheid worden voortgezet. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Za terdag, voor zoover de weersgesteldheid het toeliet, verscheidene militaire doelen in Midden- en Zuid-Engeland met bommen, aangevallen. Hel. zwaartepunt van deze aan vallen lag weer op Londen, waar in den loop van den dag viermaal luchtalarm gemaakt is. Op eenigc plaatsen ontston den kleine luchtgevechten, waarbij, vodgens tot dusver ontvangen berichten, 21 vijan- delijke vliegtuigen zijn., neergeschoten. Het getal der eigen verliezen staat nog niet vast, daal een deel der vliegtuigen nog aan den aanval deelneemt. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Afdeelingen van het luchtwapen hébben, ond'anks de minder gunstige weersomstan digheden, ook op 14 September en in dten nacht van 14 op 15 September d'e vergeldingsaanvallen óp door den oorlog belangrijke doelwitten in Midden- en Zuid- Engeland', met het zwaartepunt op Loon den, voortgezet. In het gebied1 van d'e Britsche hoofdstad' werdén dok- en haven installaties getroffen. De haven van Liverpool en dé plelterij van AVarringlon, alsmede verscheidene vliegveJdén, verkeersinstallaties en haven- plaalseri in het Zuiden -van Engeland, wer dén doeltreffend met hommen bestookt. Bij' aanvallen op konvooien gelukte het ten Noordten van Ierland een koopvaardij schip van 8000' br.'t. tot zinken te bren gen. Éoven Londen ontwikkelden zich en kele voor onze. jagers succesvolle lucht gevechten". - - Enkele vijandelijke vliegtuigen wierpen in de nachtelijke uren hoven België en Nederland', alsmede in liet West-Duitsche grensgebied1 bommen op kleine plaatsjes en op een-troepenkamp, als eenige mili taire doel. Zeven personen werden gedood en zestien gewond: De aangerichte schade is onbeteekenend1, Vijf vijandelijke vliegtuigen werdén door dé luchldoelartillerie, vijf-en-twintig andere dóór jagers neergeschoten. Vijf eigen vlieg tuigen keerden niet terug. Eerste-luitenaint Muencheberg behaalde zijn twintigste over winning in de lucht. Naar uit latere berichten blijkt, ging ook gistermiddag de gevechten boven Lon den door. Afzonderlijk en in kleine groe pen zijn Duilsche gevechtsvliegtuigen ook in den namiddag tot Londen doorgedron gen, waar zij ondanks het hevige afweer- vuur bommen van elk kaliber op militaire objecten wierpen. Te Woolwich en in de groote bocht van dé Theems ten Noord' Westen van Greenwich zijn nieuwe groote branden waargenomen. Er ontstonden even eens wederom verscheidene luchtgevech ten.' Dc aanvallen op, Londen .duren nog TOört.:;yf'./f'7'f' Duitsche bommenwerpers beven de Engelsche Zuidkust. - Duitsche bommenwerpers hebben gister middag weder op verscheidene plaatsen boven dé Engelsche Zuidkust gevlogen. (Zij werden deels door Messerschmitt-jagers be geleid. Wcst-India-docks aangevallen. Een deel der Duitsche vliegtuigen heeft, naar- het D.N.B. van het front verneemt, Londen reeds bereikt en bommen gewor pen. De jjVest-India-docks waren weder liet doel van dé Duitsche bombardemen ten, welke geen tijd' laten voor het blus- schen der branden in de havens. Brisant- en brandbommen van verschillend kaliber zijn in groot aantal gevallen. Voorts ont wikkelden zich", luchlgevecliten. Een for matie Duitsche- vliegers meldt reeds het neerschieten van vijf Engelsche vliegtui gen. Engclsch konvooi aangevallen. Gistermiddag hebben Duitsche vliegtui gen een Britsch konvooi voor de Oostkust van Engeland' aangevallen. Daarbij is een koopvaarder van 8000 br. reg. ton zoo zwaar door bommen getroffen, dat liet in vlammen opging. Tijdens de aanvallen, die het Duitsche luchtwapen gisteren op dé Britsche hoofd stad heeft ondernomen, ontwikkelden zich taaie en talrijke luchtgevechten, daar dé Engelschen blijkbaar al hun jagers boven Londen hadden geconcentreerd, die zij konden vrijmaken voor het afweren van de Duitsche 'bommenwerpers. Déze consla- teering wordt bevestigd d'oor het feit, dat de Duitschers biji hun aanval op Liverpool bijna geen afweer van jagers hebben ont moet, Ondanks deze ongewone en, naar van goed ingelichte zijde wordt toegegeven, verrassende concentratie van Britsche ja gers is het dén Duitsehen gevechtsvlieg tuigen opnieuw gelukt, in vier zware aan vallen dood' en verderf hoven Londen té zaaien. Naast elkaar woedden de branden in de Londensche dokken, waar vooral dé Al hert en IndSardokken zijn getroffen; groote felle brandten in Woolwich, vernielde wa terleidingsbedrijven, alsmede een electri- sche centrale en een pompstation, die 'dóór voltreffers werdén getroffen, bewijzen, dat de Duitsche bommenwerpers hun taak heb ben vervuld'. Terwijl de gevechtsvliegtuigen hun boinmenlast uitwierpen, moesten dé ter bescherming meegevlogén jachttoestel- len een zwaardereh strijdi leveren dan ge woonlijk. Dok het weer was ten gunste van de Engelschen. Desóndanks werden 71 En gelsche toestellen neergeschoten, terwijl 34 Duitsch'o vliegtuigen niet 'zijn teruggekeerd. Van Duitsche zijde namen, in achtereenvol gende forma ties in totaal i79 vliegtuigen deel. Andere Britsche havens be stookt. Duitsche bommenwerpers hebben gister middag de haven van Portland en de olie opslagplaatsen van Portland Harbour met succes aangevallen. Enorme branden met hooge steekvlammen en een sterke rook ontwikkeling konden door de terugvliegende machines nog lang worden waargenomen. De ontruiming van Londen is, volgens een bericht ,uit Londen van ,,Nya Diagligt Allehande'yin vollen gang. Trein na trein, autobus na autobus, verlaat de hoofdslad van het Britsche rijk, schrijft het blad. Lange rijen mensehen staan te wachten voor de stopplaatsen van' de autobussen. Reeds in de vroege ochtenduren van he den hebben' Duiitsche gevechtsvliegtuigen Londen opnieuw aangevallen. Er ontston den verscheidene luchtgevechten. Nadere bizonderheden ontbreken nog. Bij de luchtgevechten, welke gis teren boven Londen zijn gehouden, zij.n. volgens de laatste door het D. N. B. ontvangen inlichtingen, 60 En gelsche vliegtuigen neergeschoten, ter wijl 20 Duits die machines worden ver mist. 'v Wanneer Engeland den. thans aan den gang zijnden luchtslag verliest, heeft het dén oorlog verloren,schrijft de militaire medewerker van Dagens Nylieler. Ilij ver volgt:'De beslissing valt in de lupht. Het gaat hier om den totalen'luchtoorlog, die Brans feit géwordén is. Het Britsche eilandenrijk gelijkt een belegerde vesti.ng. De belegerde krachten zijri daarbij de min dere van den voor, dé muur staandeni vijand. De Engelschen- hebben reeds thans niét meer de heerschappij in.-de lucht. lilpolitieke kringen te Rome verluidde hedenavc/nd, 'dat- de in het laatste Italiaan sche weermachtsbcricht genoemde opera ties aan de Egyptisch-Lybische grens gun stig verloopen. Hoewel een officieele Ita liaansche bevestiging niet beschikbaar is, heeft men in dezelfde leringen den indruk, dat deze geruchten, die van een oprukken tot voorbij Solloem spreken, op juiste in lichtingen berusten. Engelsche (roepen trekken bij Solloem terug. Naar dc Engelsche radio heeft medege deeld/hebben do Britsche troepen inNoord- Afrika zich hij Solloem, voornamelijk we gens gebrek aan water, moeten terugtrek ken. Ook hel plaatsje Bernoe, zeven kilo meter ten Zuiden van Solloem, zon door de Italianen bereikt zijn. Ofschoon ook gisteren liet Italiaansche weermachtsbcricht geen bevestiging gaE van de op Engelsche meldingen uit Cairo ge gronde berichten over de bezetting van Solloem door de Italianen, is men in Ita liaansche politieke- kringen er van over tuigd dat aan de juistheid van dit -bericht niet meer getwijfeld kan worden. Om mili taire redenen, zoo verklaarde men verder, zullen nog geen nadere bizonderheden kun nen worden gegeven, zoolang niet ook nog andere doelen, bereikt zijn. Nader wordt gemeld De sedert eenige dagen waar te ne men buitengewoonn levc-ndige activiteit van dc Italiaansche luchtmacht aan cle Libyscb- Egyptisehe grens beoogt, naar in aanvul ling op de jongste weemuidiLsberichtea in welingelichte Italiaansche luchtvaart kringen vernomen wordt, de stelselmatige vernietiging van de Engelsche verbindings lijnen, alsmeue de strategisch taclisehe ver kenning. Daarbij hebben Italiaansche bom menwerpers belangrijke mililare.doelen I-a het gebied van Solloem,waaronder oen fort, en voorts verscheidene vrachtauto- colonnes met bommen bestookt cn vijan delijke tan koenheden, verkemringswagensen artiüerieslélkngen lievig onder vuur ge nomen. Onder do doeltreffende, bescher ming van de Halianusche jachtvliegtuigen konden de bommenwerpers zonder verlie zen terugkeeren. Ook in den Midden- en. Boven-Socdan is do activiteit in dc lucht toegenomen. Bij Khartoem werden voltreffers geplaatst op vliegluighangars. Voorts werd-ctn het spoorweaknooppimt Haya zwaar bescha digd, de vlieghaven Atbava in brand' ge worpen en in tiet bïzondér kt den Boveii- Soedan troepen, in sohcervlucht onder ver nietigend machïnegeweervuui' genomen. Tenslotte zijn oófc in de laatste dagen de luchtaanvallen op de Engelsche vloot- basis Aden en in het. Oostelijk deel van Kenia krachtdadig voortgezet. O.a,. wer den hij El Catoele 60 vrachtauto's en groote troepenéenheden met vernietigende uitwerking onder vuur genomen. W. A. Hark naar oen schilderij van Antoon van Welie. In eeu huis vol bloemen, aan het St. Liduinaplein, lieeft ons heden ing. \V. A. Hoek, die aan net hoofd staat van een groot bedrijf, dat hij zelf heeft opgebouwd, ontvangen. We hadden gevraagd hem eeni ge vragen te mogen stellen, nu hij 70 jaar is geworden en ook hij waarschijnlijk wel een blik achterwaarts lieeft gewor pen op den afgelegden weg. Het geheim, waardoor ik wat men noemt in liet leven geslaagd ben? Och, een geheim is dat niet; osn- ver dienste evenmin. Verschillende factoren hebben samengewerkt, dat ik iets voor an deren heb kunnen bereiken en ik zelf een vrij mensch in de ware beteekenis ben geworden, tk heb een harde jeugd doorgemaakt; ik heb een pracht-mooder gehad; ik bezit een sterk lichaam 'en be schikte over een normaal hoofd, zoodat ik kon wat ik wilde; ik bon tweemaal gelukkig geweesthij de keuz van een levensgezellin, en ik heb tot devies bij al mijn werk gekozenZaken doen zon der moraal, is varen zonder oompas! Dat alles samen heeft er toegeleid, dat W. A. Hoek's Machine- ein Zuurstoffabriek hier ter stede, in andere plaatsen in den lande cn in Endië, en Oxygenium met haar afdeelingen zijn gegroeid tot wat zij zijn f Maar verdienste mijnerzijds is daarbij meti Jeugd. Over mijn jeugd wil ik u wel wat ver tellen. Ik ben geboren in Goes; ik was de oudste van de jongens eri werd' later de vertrouwde van mijn moeder. Aanvan kelijk hadden wc het good, maar 'tging berg afwaarts; snel en zeer diep! We veihuisden, na ook in Middelburg enVlis- singen te hebben gewoond, naar Veere, omdat men daar. een. groot lieerenhuis kon huren voor 2 kwartjes in de week. Het laatste bezit van eenige waarde: een kist met oud. porcelein en glaswerk, dat vajiniufler' op "ouder was overgegaan,, ging bij de verhuizing verlorende kist, .waar in liet gepakt was, viel van don' wagon en dc inhoud was kapot! Het water trok meIk wilde öf zee officier óf ingenieur worden; liet liefst zee-officier. Maar op 14-jarigen leeftijd werd ik kweekeling aan de Vormschool te Rotter dam. Ik zou onderwijzer worden. Na 3 maanden was reeds mijn ongeschiktheid voor dat vak gebleken! Trouwens, ik zou gestorven zijn, als ik daar gebleven was I Ik kwam op een sleepboot terecht en op lG-jarigen leeftijd was ik al machinist op een sleepboot met eeu ketel, waarop nie- jmand sloom kon houden! Dag en nacht werkte ik; ik onderhield liet ouderlijk ge- zin en studeerde Engelscli en algebra; j later ook wis- en natuurkunde en alge- Zaterdagavond heeft zich in Roemenië opnieuw een belangrijke ontwikkel ing vol trokken. De ijzeren garde is de leidende staalkundige organisatie geworden en er zal een decreet worden uitgevaardigd' op grond waarvan de inrichting van den Roe- meensdben staat zoodanig wordt hervormd, dat Roemenië geheel in het teeken zal staan van de ijzeren garde. De minister-president, generaal Anto- nescu, lieeft inmiddels een kabinet ge vormd, waarin Horia Siina, leider van de ijzeren garde, vree-ministerpresident is. Na de vorming van het kabinet is een ma nifest gepubliceerd, waarin de „legionnai re Roemeens die staat" wordt uitgeroepen. Da legionnaire beweging is de eenigste politieke beweging iri den staat. Zij is er mede belast, het volk niet de nieuwe principes van het staatsbestuur vertrouwd te maken. Minister-president, generaal Anlonescu is chef van den legionnairen staat. Horia Sime is commandant van de legionnaire beweging. Koningin-Moeder üelene. is Zaterdag avond om e' f uur aan het koninklijk sta tion van Boekarest aangekomen. Zij word gisterochloend om 10.30 officieel begroet en langs en haie opgestelde officieren, le- giGnnairs en staatsambtenaren naar de pa triarchale kerlc geleid. De feestelijkheden in deze kerk. werden door de radio in de stad uitgezonden. Het Amerikaansche Huis m Afgevaar digden en de Senaat, hebben nans defini tief do nieuwe dienstplichtwet aangeno men en aan president Roosevelt ter onder- teekéning voorgelegd. De wet verplicht ongeveer IG'/o millioen Amerikanen van 21 tot 35 jaar zicliterstond aan te meidén en eventueel een iaar dieist té doen voor do militaire opleiding. De wét machtigt voorts de regeering om industrie bedrijven ovèr te nemen, waarvan de eige naars weigeren bewapeningsorders om wel ke reden dan ook nieene geschiedenis. Dat was een haroe periode in mijn leven. Ais ïuau naar schaal. Op. 30-jarigen leeftijd ik was intus- sohen al getrouwd cn vader van twee kinderen was ik chef-machinist bij een klein re-ederijtje te. Rotterdam. Dank zij de hulp van mijn schoonvader, kon ik in Bingen (Ruitschland), aan de technische school gaan idudeeren en na 2 jaar l>e- haalde ik het eind-diploma. Hoehet groeide. Eerst werkte ik nog oen paar jaar als constructeur te Rotterdam, in 1905 begon ik met do fabricatie van den stoom- vrachtwagen, den voorlooper van den ben- zinevrachtwagon. Het is niet altijd gemak kelijk gegaan, integendeel. Véle en gróote moeilijktrederiimftestsn ovèrwonnea.?worden. Op 1 October'' 19Ö7 wérd' eén voorma lige branderij aan den Buitenhavenweg ge huurd en ingericht als maeliinéfabriekje. Er werden allerlei speciale dingen ge maakt: wandboorniacbines, slijpkoppen, pompen, tabletlenpersen, kleine séheeps- stoommaoliines, enz. De relaties met Oxy genium leid oen tot liet óntwerpen van hooge druk compressoren, wat van veel invloed is geweest op de ontwikkeling van het bedrijf. De fabriek verhuisde naar Hoofdslraat 2S; in 1911 werd het eerste luchlzuurstofapparaat gebouwd; het volgend jaar* de N.V. VV. A. Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek opgericht; in 1913 werd be sloten tot oprichting van een zuurstoffa briek te Amsterdam en in 1914, juist even voor het uitbreken van den oorlog, van een fabriek te Tjandjong Priok. Het deoen- traliseeren van de zuurstoffabricatie er zijn thans 7 fabrieken in den lande en 3 in Indië houdt verband met de hooge transportkosten van de fiessdien. In 1919 werd die [n'ieuwe fabriek aan de Haven- straat ingericht en in gebruik genomen; in 1921 werd Oxygenium overgenomen. Na het zilveren jubileum van de zaak in 1932 is de onderneming gestabiliseerd én zijn er alleen nog b'j gekomen de fabrie ken in Dieren en Bandoeng. Een maai leven. Het bereikte resultaat moet u lodi wel voldooning hebben gegeven op uw 70slen verjaardag, merkten we op. Inderdaad; na een leven van voel zor gen, ploeteren en ook groote teleurstellin gen, is er iets bereikt. Maar u lieeft het al meer van mij gehoordEr is slechts één geluk: Plicht; slechts één troost: Arbeid; slechts één genot: Het Sclioone! Er was een drang in mij, die me voort stuwde. Een mensch denkt wel eens, dat hij drijft, maar liij wordt gedreven! Ondanks vele moeilijkheden, die ik heb moc-ten overwinnen, heb ik inderdaad een. mooi leven gehad. Nooit heb ik verlangd naar bezit, naar het verzamelen van groote kapita'en; wel ben ik dankbaar iets te bezitten, waarmee men anderen toch ook weer kan helpen. De vreugde van zelf een zaak te hebben ligt in bet goed liesturen van de onder neming: to zorgen dat zij, die je hun geld toevertrouwden, niet teleurgesteld worden en dat je anderen een bestaan, een werk kring, waarin levensvreugde wordt ge smaakt cn een toekomst verzekerd is, kunt verschaffen. In, dit verband heeft liet mij zoo heel veel voldoening geschonken, dat een pensioenfonds voor het personeel is gesticht kunnen worden, waarin de eerste maal l1/» ton werd gestort, welk kapitaal tot hu too eik jaar nog is aangevuld kunnen worcfou. Er moet in een onder neming een goede verstandhouding hccr- schen; er moet onderling vertrouwen en zoo mogelijk onderlinge waardeering he slaan bij de werkers In dozelfde onder neming. Dal wil met zeggen, dat men als leider van- hel bedrijf alles maar meet goed vinden. Er behoort ordé, regelmaat en tucht te zijn en om die té handhaven fl'ervolg pagina 2, le Blad),

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1