de Den Haag legitimeert zich WAT BIEDT 67777 69802 69551 69109 68109 Groenelaan 681 1 0 Singel 68111 Kreupelstraat 69744 St. Liduinastraat LEDERWAREN 68484 68251 88886 69440 67525 68735 67593 69899 68295 69400 67556 68796 67664 68421 67863 68752 Vit het Haagje Schapen en bokken. 10.000 per uur. DE DAGELUKSCHE VRAAGBAAK levensmiddelen Algemeen Installatiebureau Anthracïet Bakkerij Bankiers JAN HOOGENBERG, HOOGSTRAAT 24. BIJLOO'S WINKELS Meelfabrieken Meubilcering (Complete) Bedrïjïsldecding door 'j. foeclidolt BnoiLso'tuipficri Bouwkundige Drukwerk Glas Goud- en Zilverwerken Hoeden, Petten (ook in laken) Huis- en Decoratie-Schilder G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Machinefabriek Papiervernietigiug Pompen Rund- Kalfs- en Varkensslagcrij Schoorsteenvegen Stoffen-Manufacturcn Timmerman-Metselaar - Aannmner Woningbureau Zalen te huur Burgerlijke Stand Den Haag heeft 507.000 inwoners. B.iar- van moeten er. op 1 October circa 380.000 in het bezit van een legitimatiebewijs zijn. Administratief was het niet mogelijk hun zoo'n bewijs volgens het voorschrift uit te reiken, daarom heeft men er, evenals in een aantal andere gemeenten voorloo- pig mee volstaan hun distribuliestain- Srhapen en bokten. 10.000 per uur. Revenons.il nos moulons. De vorige week hebben in de heele start de papieren Ier lezing gehangen, waarop wij instruc ties kregen over dc manier om onze stam kaart als Icgilimntiekaart in orde te doen maken. Men zag daar nogal wat mensehen Kaarten voor de identificatie geschikt te ,.f F voor staan, die, met gefronst voorhoofd, hevig piekerende, er blijkbaar weinig of niets van begrepen, wamt wat in de ambte- makeu, waartoe hun beroep er op bijge schreven en er ecu gewaarmerkte foto aan gehecht moest worden. Dat dit geen klein werk was, laat zich hooren. Als dit praaije verschijnt, zal het, meuscheüjker- wij/e gesproken, reeds achter den rug zijn. Var. wat eraan vastzat kan men zich een vaag denkbeeld vormen als men weel, dat voor de "conti* Je van de kaarten, het belangrijkste onderdeel van het Bevol kingsregister, het pei.-ootiskaar enstel el, naar de voor de behandeling van de slam- kaarien aangewezen lokalen moesten wor den overgebracht. Geen peuleschil! Immers, toen ruim een jaar geleden het lijke terminologie helder als glas worJt geacht, is den gcmiddelen burger, vooral den min-geletlerde, niet zelden minder duidelijk dan koffiedik. Het was zóó, dat er vier dagen bepaald waren, waarop de behandeling van de stamkaarten zou .gebeuren en dat men, al naar gelang van de beginletter van zrjii naam, op een van die dagen in oen van de zes in de publicatie aangegeven loka len moest wezen om die behandeling deel achtig te worden. Het stelsel scheidde als voorheen het gemeentelijke volkszoebad Je schapen van de hokken. Terwijl meneer aan dit bureau moest Bei olkingsregister, toen nog in het een- zjjn 0p j<jZCn, moest mevrouw zich aan DE RADIO MORGEN? ZATERDAG, 28 September 1940. Jaarsveld, 414.4 M. AVRO uitzending. 8 ANP, gramofoon. 10 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Zang met piano. 11 Causerie. 1L.20 Orkest. 12 Ber. en gramofoon. 12.45 ANP, gramofoon. 1 Musette-ensemble en gramofoon .1.30 Viool en piano. 2 II Trovatore, opera. 4. Orkest en solist. 5.15 ANP. 5.30 De Romancers. G.25 Gramo foon. 6.45 Ber. 7 Vragen van den dag, 7.15 Gramofoon. 7.40 Causerie. 8 ANP. 8.10 Amusements-orkest en solisten. S.55 9 ANP. Sluiting. Kootwijk, 1S75 M. 7 Ber Duitsch. 7.15 Rer. Engelsch. 7.30 Wij beginnen den dag. 8 ANP. 8.15 Gra mofoon. 11.15 Ber. Engelsch. 11.80 Gra mofoon. 12 Rococooclet. 12.30 Ber. Duitsch. 12.45 ANP. 1 Grainoloon. 1.15 Orkest. 2 Ber. Duitsch. 2.15 Gramofoon. 3.30 Rer. Engelsch. 3.45 Gramofoon. 5 Ber. Duitsch. 5.15 ANP. 5.30 Musii|uelte en gramofoon: 6.15 Ber. Engelsch. 6.30 Reportage. 7 Vragen van den dag, ANP. 7.15 Amusements-orkest en solisten. 8 Rer. Duitsch. 8.15 ANP gramofoon. 8.30 Ber. Engelsch. 8.45 Gramofoon. 8.50 Wij sluiten don dag. 8.559 ANP. Sluiting. Fa. Wed. M.,van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. .Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. 2 I.I.IM' Nl Bestel nu kolen Krommenhoek, Singel 101. Uw bakker. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36 Alle Bankzaken - Assuranties RÖÖ11 Maltha's Lederhandel, w O 9 I Broersveld 145 - 152 Leder-fournituren, Koffers, Actetasschen. Reparation N.V. A. Tieman, Hoofdstraat 39, Tarwebloem Tarwemeel Tarweafvallen, trum van de stad- tegenover het stadhuis gevestigd, meer en meer te klein behuisd geraakt was en naar een ander gebouw moest worden omgezien, heeft men de gro-otste moeite gehad er een te vinden met een zaal, groot genoeg om de kaarteu- kasten van het persoonsfcaarlenstelsel te bergen, in de heele binnenstad was zoo'n zaal niet beschikbaar en men kon er, zon der onnoodig hooge. kosten, ook geen bou wen. Daarom heeft men toeu nolens volens dan ook maar besloten de bevolkingsadmi- nislralie naar de tamelijk excentrisch ge legen Goudenregenstraat, in het nieuwe Westen, over te planten, waar er een school van onder tot boven voor'kon wor den verbouwd. Toen dit werd voorgesteld, was er nogal gesputter; de gemeenteraad vond het on- practisch de burgerij, die met het Bevol kingsregister te doen krijgt, zoo'n lange reis te maken en er is vrij wat over redingskracht van burgemeester de Mon- chy noodig geweest om den raad tot zijn fiat te bewegen. Wat heeft, zoo zei de burgemeester, -de gemiddelde burger in den loop van het jaar met het Bevolkingsre gister te maken 7 Verhuizingen kan men schriftelijk opgeven, voor het aanvragen van nieuwe en het verlengen van afgo- loopen passen zou er op het stadhuis een afdeeling blijven en voor de rest krijgt, afgezien van jacht- en vischaclen en zekere formulieren, waaraan men ook niet om den haverklap behoefte heeft, het moeren- deel van de bevolking slechts bij gelegen heid van huwelijk (om aan te teekenen) of- geboorte aangifte contact met dit ge deelte van de gemeentelijke administra tie. Ocharm, hoe anders kan het in de wereld loopen dan zelfs de meest-voor- zienige magistraat vermag te bevroeden! Op de nieuwe omstandigheden past dit alles allerminst meer. Dagelijks hebben op het ocganblik honderden en honderden met het kantoor van de Bevolking te maken, b.v. omdat daar ook de Centrale Dïstri- imliedienst is gevestigd. Want wel is de uitreiking van distributiekaarten over de heele stad gedecentraliseerd', maar het aantal personen, dat het met het filiaal niet kan doen en op het hoofdkantoor moet wezen, loopt in de duizenden! Had inen dat alles kunnen voorzien, men zou zich zeker nog wel eens bedacht hebben eer men Bevolking uit de binnenstad had laten vertrekken. 15, Hoefslagen wekten hem uit die over peinzingen, en (oen hij opkeek, zag hij Mary komen aanrijden. Ze zag er jonger uit en ze bloosde van verlegenheid, toen haar blik den zijne ontmoette. Ze voelde .het als een te groote vrijpostigheid, dat ze hem achterna kwam. „Ik was gmds op den heuvel en zag, hoe je dien intocht stond te bekijken," zei ze, bij wijze van verklaring. „Het' is een vrij sombere optocht. Ik zal er juist over te denken, hoe je me vertelde, dat het hier vroeger zoo veel lief lijker en rustiger was. Ik moet toegeven, dat het tooneei daar voor ons nu juist niet zoo aanlokkelijk is." Mary keek hem ernstig aan en uit haar oogen sprak liaar dankbaarheid over het feit, .dal hij haar scheen te begrijpen. „Oom zei altijd, dat niemand tegen een spoorwegmaatschappij opgewassen is. Ik geloof, dat hij gelijk had. Maar het alge meen belang gaat voor, dat begrijp ik ook weL" -'„Zullen we dus voortaan niet meer vijandig tegenover elkander staan?" „Kom, we zijn immers nooit vijanden ftilWHT*1 dat aanmelden op genen dag, want daar het naar de voorletters ging en mevrouw in Jtet bevolkingsregister met haar meis- jescaam te boek staat, zou het wet een wonder geweest zijn als zij alfabelisdi- lexicografiseh (zooals het, naar ik meen, in de technische terminologie heet) pre cies onder hetzelfde bureau gevallen wa ren. Te Botterdam had men hot meer over eenkomstig het gezinsverband ingericht door de menschen wijksgewijz-e op te roe pen. Voor een snelle „service 1 s gezorgd. Niet minder dan 238 ambtenaren waren daarvoor gemobiliseerd, van wie, denke lijk volgens het Taylorstelsel, berekend was, diit zij per kaart 1 1/2 minuut werk zouden hebben en in dil tempo van des ochtends S tot 's avonds 6 elk 409 per sonen zouden kunnen afhelpen, of wel met zijn allen 10.000 per uur, met éénrichtings verkeer in de lokalen om gedrang te ver mijden. Dat was geen overbodige voorzorg. De stad zag er de dagen, dat men de voor- loopigo identiteitsbewijzen moest afhalen, uit als of er een soort van volksverhuizing aan den gang was, zulke drommen men schen trokken er heen en weer. De drukte van een verkiezingsdag, die ook heel wat menschen op straat placht te brengen, was er niets bij en voor den Dierentuin bijvoorbeeld', waar er tussehen 8 en 6 uur circa 25.000 „behandeld" moesten worden, stond het grootste gedeelte van dien tijd een file, wier lengte niet ver bened'm een kilometer gebleven zal zijn. Toch heeft er blijkbaar niemand meer dan een uur behoeven te wachten. Odz© „bureaucratie" heeft dus we! een pluimpje verdiend! Dit was dian maar de eerste étappe. De tweede komt als de officieele identiteits bewijzen uitgereikt worden. Maar vóór dien tijd zal het Bevolkingsregister zeker wel even moeten uitblazen. Hausse voor de fotografen. Vanwege het feit, dat iedere kaart van een foto voorzien moet zijn, hebben de fotozaken, speciaal de druk-op.den- fcnop-zaken, („klaar terwijl u wacht") een hausse beleefd als nauwelijks ooit te voren. De Haagsche binnenstad heeft een reeks van zulke zaken, die het voor het meerendeel niet bar druk hadden, zeker niet nu er niet meer gereisd wordt en dus niemand een pas noodig heeft. Meestal stond er een mannetje buiten, in het koeterwaalsch stoepier genaamd, die den „0," zri Ben. „Dus moet ik aannemen dat het slechts een soort Wild-West speelschheid van je was, toen.je dien re volver op me richtte?" Ze begonnen allebei te lachen. Hij vroeg haar naar haar oom en Mary ver telde hem, dat de laatsie berichten van Les en Sarah heel bemoedigend waren. Hij vroeg verder omstandig naar Bess en vernam, dat Bess en Mary den winter bij Etta Han ley en haar zoon zouden door brengen, waarop hij beloofde, dan eens te zullen aankomen. Hij snapte heel goed, dat Mary hem niet toevallig achterop gereden was. Ze was natuurlijk verlegen, om met bet doel van hair komst voor den dag te komen. Maar toen ze er over begon, viel ze ook dadelijk met de deur in huis. „Ik had willen vragen, of je nog iets nieuws over Allan Bowuen gehoord hebt? Mijn zuster en ik nebben enkele geruchten ge hoord. Wc maken ons nog al bezorgd." „Ik heb Allan met in het oog gehou den. Mary. Ik meende, dat jouw raad heel goed was en ben daarom uit zijn buurt gebleven zooveel ik kon." „0, ja. Doe dak Blijf dat alsjeblieft doen. Bess is aldoor al zoo ontzettend bang geweest voor ongelukken. En ik na tuurlijk ook." Ben keek haar recht in de oogen. „Ver tel me eens eerlijk, hij ïs immers dolver liefd op je zuster, niet waar?" „Ja ja, dat geloof ik web" „En hij is toch ook goed bevriend met jou?" voorbijganger tracht te (e paaien om zich te laten folografeeron. Er zijn wel lijden geweest, dat in de prijzen zoozeer de klad gekomen was, dat verschalende Druk-op den-knops de koppen bij elkaar hebben moeten steken om nog venleren afbraak te v-oorkomen. De laatste dagen rnoch en zij echter wel een uitsmijter voor hun deur hebben om het opdringende publiek, dat hen in lange rijen belegerde, in toom te houden. Want de meeste menschen laten zich wél af en toe fotogral-eeren, maar hebben, als het noodig is, geen foto bij de hand; men raadplege zijn ondervinding: op het critieke oogen blik zijn dio dingen onvindbaar. Verschillende fotozaken moes ten in verband met de run em naburigon winkèlier bijvoorbeeld ..in' sigaren te hulp roepen, waar de: voor aflevering gereed zijnde foto's op tafels uitgelegd werden, omdat het bij zpovele honderden facies niet mogelijk scheen te zijn, dat zrj er in hun eigen ruimte nog een overzicht van hielden. Ook zag men hier en daar, in de kamer achter een "drogisterij, een kapperszaak e.d., fotografische ateliers geïmproviseerd met sterke lampen, een paar stoelen voor de poseerenden én natuurlijk de kiekkast. Voor de foto's was oen eenheidsprijs vast gesteld i een kwartje de drie. Als men weet, dat er heef wat fotografen 1000, '15C0 en zelfs 2COO opnamen per dag hebben gemaakt, kan men begrijpen, dat er flink verdiend en uitgegeven is met de id entitei tskaarten. Maar de wal keert het schip. Volgens een berekening van een der Iaagsche bladen moeten er voor de identiteitsbe wijzen in "ons land in het geheel ciica 6.COO.COO foto's worden gemaakt, tezamen (van elk drie afdrukken) een «-trook vor mende tot een lengte van 720 kilomeier, d.i. van Den Haag naar Bazel en mot een gezamenlijke oppervlakte van 2 H.A. af- drukpapier. Voor het ontwikkelen daar van. zou 24.000 liter ontwikkelaar noodig wezen. Zulke hoeveelheden fotomateriaal, gezwegen nog van de films en platen, zijn er in ons land heelemaal niet beschik baar. Bij tal van Haagsche. fotografen moesten de menschen dan ook binnenkort ongefotografeerd" weggestuurd worden, omdat de boel op was. Zij zijn met een foto uit hun album voor den ambtenaar verschenen, die er, voor de noodzakelijk heid bukkende, als het eenigszins leek, genoegen mee genomen heeft. F. Röttgering, Hoogstraat 17. Grootst Speciaalhuis. MEIJER'S Zaksntelefoon Vlotte verzending Alle boodschappen Experts in telefoonreclame HOOIKADE 2 COIC/f Beëedigd Taxateur van Onroe- UUI dt rende Goederen. J. Bokhorst, Lange Nieuwstraat 145. Drukkerij Wïjchers, Walvischstraat 3, Handels- en Vereenigingsdruk- werk. N.V. Van Katwijk's Gütshandel, Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. H. Th. v. d. Vlerk, Rotterdamschedijk 268. Gediol. Uurwerkmaker. Piet Heniger, Passage 1. Heerenmode-artikelen. Vraagt tel. zichtzending. RQ770 G. J. de Jager. U Q O Dirk van Wassenaarstraat 35. Shpwroom Rembrandtlaan 7. (2 LIJNEN) A. Fontijne, Boterstraat 2832. Modem ingericht reparatiebedrijf Jac. v. d. Waal, Westmolen straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Verkoop, Verhuur en Reparatie Willem Fontijne's Pompen-en Motorenhandel, Noordvest 85. Benzine- en Electromotoren. Fa. J. H. v. d. Water, Dam 52. Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. 0g*| 42 t»Kofa"-Bertels, Dam 9-26. N. Scheurkogel, Lange Vlieuw- straat 177179. Uitvoering van werken in gewapend beton. Woningbureau„Schiedam-West" Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen ->01 AC voor uitvoeringen, feesten, ver- 3(5 J 40 gaderingen enz. Gebouw Musis Sacrum, L. Haven 115. Na tien nar. Eén dezer dagen stond er in de Haag sche Courant een plaat, waarop men een halfdonkere en totaal verlaten straat zag, op het middenpad waarvan alleen twee katten op stap waren. Onderschrift: ,;Na tien uur 's avonds in de kuststrook". Zóó is het en bet is voor de menschen die van elders komen, wet zaak daar reke ning mee te houdten. Het verbod van tus sehen tien uur 's avonds en vier uur 's nachts op straat te rijn, wordtonver biddelijk gehandhaafd. Wie na -negenen met den trein aankomt, moet er op voor bereid zijn, dat hij geen tram of taxi meer vindt, dé taxi's rukken uiterlijk .om kwart over negenen in, de laatste trams van de stations gaan om en bij kwart over négen tot half tien. lui rijn reispro gramma moet men ook altijd vertraging verdisconteeren. Wèl kan degene, die over tienen aankomt, maar met een trein, die vóór tienen binnen had moeten rijn, van den stationschef een be wijsje krijgen, waarop hij ook in den „spertijd" nog over straat mag, dit echter alleen als het maar „Ja, zeker/Ben. Als jij hem kende, zoo als ik, dan zou je inzien, dat hij geen ruziemaker oi onruststoker is. Heusch, hij is niet kwaad vanaard. Hij is nogal op vliegend en kan. zich soro3 niet beheer- sóhen, maar hi) doet er wel al zijn best voor." „ik begrijp het, Mary. Ik neem het hem heelemaal niet kwalijk. Ik heb hein nooit als een schurk of zoo beschouwd, heusch nieL Het was me genoeg, dat hij een vriend van jullie was, om er van over tuigd te zijn, dat hij een behoorlijke kerel is." „Ik ben blij, dat je hét zoo -beschouwt, Ben." „Maar hij moet niets van me hebben. Dat is duidelijk. En zooa'.s de zaken er voor staan, kan ik hem geen ongelijk ge ven... Misschien zou ik* me net zoo voe len, als iemand, anders een heel aardig meisje voor mijn neus wegkaapte." „Juist," zei Mary zachtjes en ze bleef hem glimlachend aankijken, als gaf ze hem de verzekering, dat ze hem volkomen begreep. Ben aarzelde een oogenblik, in de war gebracht door dé eigenaardige schittering in haar oogen Want achter dien glimlach lag iets tragisch verborgen, dat hij niet z op "dadelijk doorgronden kon. Een oogen blik vroeg hij zich zelfs af, of Mary soms ook van Allan Bowden hield. Die ge dachte maakte hem van streek. Wat zon dat een ellende geven. Allan was geen jongen voor haar. „Wat ik anders over Allan hebhooren verluiden, klinkt niet zoo bizonder gun stig, Mary. Ik ben blij, dat ik de ge legenheid heb, je er wat van to vertolk n, omdat jij en Bess met hem bevriend bent. Ilij is na dat gevecht tussehen ons erg roekeloos geweest en heeft zwaar gedob beld in de speelzaal van Ace Moseby. Na tuurlijk verloren. Niemand wint daar op den duur. En ik kan er niet mét hem over praten. Hij zou me natuurlijk kwalijk neinen, dat ik mijn neus erin sla!:. Maar ik zou graag zien, dat een goede be kende hem er eens over onderhield. Hij doet krankzinnig, met zijn geld te wagen aan die roulette van die Ace Moseby. En hij kan zicih deweelde toch zeker niet veroorloven van ongelimiteerd te verlie zen?" „O, neen Ben, dat kan hij zeker niet. Hij had het geld gespaard, om ben kleine hoeve te koopen. Hij had juist ongeveer genoeg, om te beginnen." „Dat dacht ik wel." Ben keek somber naar de spoorwegwérken. „Ik wou, dat ik dien troep hyena's kwijt kon raken. Maar het is zoo moeilijk de menschen aan het werk te houden, als zo ook niet wat ont spanning kunnen vinden- Dat is echter geen excuus voor zulke schandelijke speel holen, als die van Moseby." „Ik beu erg blij, dat je me dit over Ailaa verteld hebt," zed Mary met trillen de slem. „Ik zal zien, of er iets aan kan doen. Hel zal wél een toer zijn,' hem naar me te cóen luisteren, maar iemand moet toch eens met hem praten." „Als ik cp een of anderen manier hel voer een klein eindje, minder dan een half uur is en een half uur betcekent bij do Haagsche afstanden weinig. Wie oom- plicaties wil vermijden, reize dus liefst overdag. De politie is Lang niet zuinig met be keuringen en gratis nachtlogies op het bureau. Een gewaarschuwd man telt voor twee! P.S. Het stellige gerucht gaat, dat de spertijd na den 6en October, als de klok een uur terug wordt gezet, reeds om 8 uur zal beginnen. 1 EfBer. VL AARDINGEN. Geboren: 23 September. 'Cornelia Petronella, doch ter van J. van der Schee en C. Vlielander, Palrimoniumdwarsstraat 13. 24 September. Jan Cornelis, zoon van P. die Prieëlle en J. N. Mus, Wagner- straat 35. pen kan, laai het me dan weten. Eerlijk, dat meen ik.' Ben slak haar de hand toe. Ze nam die aan en hun oogen ont moetten elkaar. En heel even zag hij weer die eigenaartiigcn glans in haar oogeu, maar spoedig wendde ze haar blik van hem af. „Het is heerlijk, met jou bevriend to zijn," riep hij uit. „Allan Bowden is er niet half zoo slecht aan toe, als Jaij zich voorstelt tenminste, niet, zoolang jij je nog iets van hemaantrekt." Mary trok haar hand schielijk terug. Zé bloosde hevig. En ze vond het een op luchting, toen ze .Jeth Hanley-zag komen aanrijden en wuifde vroolijk. Jeth reed naar hem toe en was blij, hen beiden te ontmoeten. Hrj verkeerde zelf in een uitslckeende stemming. „Waarvocr schudden jullie elkaar zoo de hand? Het had er veel van weg, ot je bezig was een vriendschapsverbond met Indianen te sluiten, Ben. Mary kon best dienst doen als roodhuidige prinses, zoon kleur heeft ze." „We geven elkaar de hand, - omdat we eindelijk iels gevonden hebben, waarover wo het eens konden zijn," antwoordde Ben glimlachend. „We vonden beiden, dat een spoorlijn' het landschap nu juist niet verfraait en dat al die rommel en herrie daar uit den weg geruimd moest kunnen worden.*' Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6