De toekomstige taak van het Nederlandsche bedrijfsleven m 1 msÊt* Belangrijke verklaringen van Commissaris- generaal dr. Hans Fischböck S3T-* BENNEM1AND Ordening Het vermogen der vrijmetselaars- 1 tioges Ned. Roode Kruisambulance if Nf! Brandplaatjes Dir. Hans Fischböck de commissaris-gene raal voor financiën en economische zaken bij het Rijkscommissariaat schrijft in de D.ivilsche Zeitung in denKinderlanden over de toekomstige Laak voor liet Nederland sche economische leven. Die capaciteit van de Nederlandsche in dustrie wordt, volgens dr. Fischböck, beter gebruikt dan in vele jaren voor den oorlog, maar nog geenszins bevredigend. Het doel is orn te komen tot een volledige inge bruikneming van alle productieve, voor liet gcheele economische leven nuttige krachten, gelijk dat in liet Duitsche rijk liet geval is. Voor zoover hiertoe de verschaffing van grondstoffen ivordt vereisckt, die binnen lands niet ter beschikking staan, kan er mee gerekend worden, dat deze grond stoffen in dezelfde mate en onder dezelfde voorwaarden aangeworven en verschaft z:ul len worden, als in liet Duitsche rijk. Het Nederlandsche economische léven zal zich' daarbij moeten verzoenen met het feit, dat do door de beperking noodzakelijk geworden voorzieningswijzo voor den iu- kooper andere problemen stolt, dan op de vrije wereldmarkt waren op te lossen. Voor den ondernemer zelf volgt daaruit de ver dere taak zijn, produclieprogramma niét alleen te regelen naar de vraag van zijn. clientele, maar in do eerste plaats naar do noodzaak van den staat, die bij de ver- deeling van de aanwezige voorraden grond stoffen den doorslag geeft. Tol de problemen, waarvoor de Duitsche volkshuishouding gestaan heeft, behoort naast de verschaffing van de noodzakelijke grondstoffen in vele gevallen ook beschik baarstelling van de noodzakelijke werk krachten, en de vrije industrieeJo capaciteit. Beide zijn in vele bedrijfstakken in Neder land nog rijkelijk, menigmaal al te rijkelijk, voorhanden en de taak beslaat nu daarin de' in bet Duitsche rijk bestaande"behoefte in Nederland te dekken. - .Om de belanghebbenden nader lot elkaar te brengen en do beslaande mogelijkheden te onderzoeken bestaat h'et ;plan om in-.besprekingien,van. voor aanstaande irtdustriêelen uit het Duit-, ïcvzsche; rijfc-eu-uit- Nederland - lot-resirlta- ten te komen, welke zul'en., leid en. tot de grondslagen voor een arbeids-' verdeeling 'binnen de lijst dér bestóan- dé producti etakon op dén grondslag van gclijkgereclitigheidDaarbij wordt er geenszins aan gedacht de in Neder land sedert den wereldoorlog bedreven industrialisatie terug te schroeven, in tegendeel de bedoelingis daar, 'waar de i ndus 1 rial i see r in g s p os i tie van het góhoele Europa de uitbreiding óf dé oprichting'.van nieuwe industrieels in richtingen. wensclieljjk laat schijnen, eend et gelijke taak op te dragen aan de Nederlandsche economie en daardoor aan de ondeinemerswérkzaamlieid ook: op industrieel, gebiedde overeenkom-; stige nieuwe mogelijkheden ,te openen. Kauwen economische be trekkingen. Bjj de verwezenlijking van deze of der gelijke taken zal het óók dikwijls "nuttig blijken nauwere economische betrekkingen lusschen Nederlandsche fen Duitsche belang hebbenden te vestigen, inaa.r levendig zal ook wórden begroet, dat Nederlandsche on dernemers. en kapitalisten meer dan tot dusver reeds hétf geval was belangen in het Duitsche rijk, zoeken. Moeilijkheden op het gebied van bet betalingsverkeer zullen dergelijke transacties niet in den weg slaan. Het laat zich aanzien, dal binnenkort ver dere uitbreiding gegeven zal worden aan de reeds tot stand gekomen vergemakkelijking van overmakingen tusschen bet Duitsche rijk en Nederland. Het in Nederland beslaande prijsniveau schijnt voorloopig door den u-ettelijk ver ordenden prijsstop vastgelegd. Uitzonderin gen zullen geenszins worden toegelaten in dien daardoor bet Duitsche prijsniveau zal worden overschreden, fnzooverre hierdoor een aanpassing van de Nederlandsche prij zen aan die van het Duitsche rijk zou vol gen zal moeten wordeii overgegaan tot een herziening van de beslaande invoerrech ten ten aanzien ran Tiet Duitsche rrjk. Oók de fMitschë invoerrechten uit Ne derland zullen dienovereenkomstig behan deld moeten worden, wanneer den Neder- landschcn producenten voor hun leveranties aan het rijk. de Duitsche biimenlaridsche prijzen verzekerd' zullen wodren. .v'.' >*;i\v;';r>; - Hervorming van de belastingen. De- te verwachtenachteruitgang van de douane-inkomsten van den staat 'en de buitengewone uilgavén, welke óp dó be- grooting'drukken, maken menige belasting hervormingnoodzakelijk, welke tot deel moet liebbén dó belastinginkomsten aan zienlijk ie doen stijgen. Bij deze hervor ming wordt in de eerste plaats rekening gehouden met de eischen van sociale rechtvaardigheid'. 'Overigens zal de Nederlandsche bevol king steeds voor oogen moeien hou den, dat zij per hoofd van de bevol king ongeveer half zooveel belasling betaalt, als de Rijksduitscher. Wel licht zal bij deze gelegenheid ook de mogelijkheid blijken te bestaan hier bizonder gecompliceerde fiuancieclo be trekkingen lössclicn den staat en de andere openbare lichamen, in het bi- zonder de gemeenten, te vereenvoudi gen. De handel, zoowel de groot- als de klein handel, schijnt iri vele takken overvoerd te zijn. Voorzoover dat het geval is, moet daardoor de chronische werkloosheid aan sprakelijk worden gesteld!, die talrijke werk zoekenden genoodzaakt heeft bezigheid: in den handel te zoeken. Overwogen zal kun nen worden, óf.-ten 'in welken vorm hier geholpen kan worden door vermindering an het aantal bedrijven, waardoor de om zetten van den1 afzonderlijken ondernemer grootcr worden en het mogelijk wordt de hier vc-elal buitengewoon hooge handels marge in de prijzen te verminderen. De daaruit voortvloeiende besparing zou dan, hetzij den producenten, hetzij den consu menten ten goede kunnen komen. De Nederlandsche scheepswerven Dr. Fischböch constateert, dat een ho- langrijk deel der Nederlandsche koopvaardij vloot vaart in direct of indirect Britsch be lang en flat, nog niet is' te voorzien, wat daarvan de consequenties na 1 den Oor lóg: zullen zijn van Duitsche zijde Daarentegen kan .ter mee. gerekend wor den, dat de .Nederlandsche werven reeds thans in toenemende mate van opdrachten én devdaarvoor-vérefschté grotidsloffón.voor 'zien'"(zullen"" wórden, dmte' üi" aanmerking mOet' vvörTea"gerionien, dat na den oorlog' Óen aanzienlijke behoefte aan alle soorten zeeschepen zal bestaan, tol dekking waar yan de Nederlandsche werven evenals de Düitschb tot hun volle capaciteit zullen kunnen en moeten medewerken. principioelen' aard op het gebied van - het bedrijfsleven noodzakelijk en on vermijdelijk zijn. Op den grondslag van eigen beheer en branclic-orgajiisalie ral een unificatie van dg bestaande organi saties onder centrale, op de ojienbare belangen gericlile leiding moeten wor den nagestreefd. Arbeiders naar Duitschland. Dó tewerkstelling in bel Duitsche lijk in liet l.hiilsche, in liet Europeesche, inaar vooral ook Nederlamlsche belang is nood zakelijk en inoct met klem worden nage streefd. Aangenomen inag worden, dat liet (ot dusver bereikte aantal van 50.000 in het Duitsche Rijk tewerkgestelde Nederland sche werkkrachten nog aanzienlijk kan stij gen, met het' oog op de gunstige arbeids voorwaarden, do onbeperkt mogelijk ge maakte overmaking van loonoverschotteu en de aan de gezinnen der arbeiders van Nederlandsche zijde toegestane sociale toe lage. Het spreekt-, vanzelf, dat aan liet be ginsel van vrijwilligheid bij de aanvaarding van werk in het Duitsche rijk zal wocg&ï vastgehouden. De dislributiemaatregcbu. Aan hel slot van zijn artikel stelt dr. Fischböck vast, dat de consumptie tenge volge van de noodzakelijke distributiemaat regelen principieel op dezelfde grondsla gen geregeld is als in het Duitsche rijk bij het begin van den oorlog zijn inge voerd'. Dit stelsel,; dat in het Duitsche rijk de proef reeds doorstaan heeft, zal ook de Nederlandsche bevolking ervoor be schermen, dat de noodzakelijke beperkin gen de breeïte massa in ellende storten en tot verrijking" van voldane plutocraten leiden. De vereisctitc voedings- on voeder- middelen worden' -in liet binnenland in een omvang geproduceerd, welke de lcvcns- middelenvoorzièning van liet Nederland sche volk overeenkomstig de thans gel dende normen onvoorwaardelijk verzekerd laat schijnen, ternc-.r daar de voorraden zoo zorgvuldig beneend worden, dat de door den oorlog teweeg gebrachte achter- uilgang in de productie op 'menige gebie den voor vrijwel 'onbeperkien tijd- kan wor den opgevangen. De bouwbedrijvighcid. De schrijver merkt op, dat de bedacht zaamheid van- het Nederlandsche bedrijfs leven. de ontwikkeling der bouwbedrijvig- heid hinderlijk in den weg staat. Het mag rijln, dat niet voor ieder houw plan reeds bij het he-gin van liet grond werk' alle grondstoffen en materialen tot aan de voltooiing toe ter beschikking slaan, het kan ook niet geloochend worden, dat stagnatie in dejrijftouw van invloed is op do rentabiliteit, „xpaar in de huidige bui tengewone omstandigheden is het de plicht van den ondernemer risico's van dit soort op zich te nemen en het algemeane be drijfsleyeri daardoor: te dienen, dat die werkzaamheden, die thans uitgevoerd kun nen worden en waarvóór materialen en ar beidskrachten aanwezig zijn, als fu'ndee ringen en dergelijke'- het eerst begonnen worden en met kracht worden uitgevoerd. Autosnelwegen Er moet voor gezorgd worden, dat de aanleg .van den autoweg in aansluiting aan den rechts Van den Rijn uit het Roer gebied komende verbinding óver Einnie rik wordt voortgezel, tot waar deze zijn aansluiting vindt aan den NederlandSchon stedendriehoek. Verder moet ook meer naar het Noorden een West-Oostelijke autoweg tot stand worden gebracht om een kortere verbinding te scheppen met de provincie Overijsel en verder naar het Oosten met aansluiting naar. Berlijn. ElcclrieiteiLsbci'rijveii als melkkoetjes. In het electriciteitsbedrijf heeft de beper king tot de behartiging'van individueel e be-, drijfsbelangen tot schade van het geheel zich bizonder duidelijk daarin geuit, dat een verbindingsnet, dat de bedrijven in slaat stelf elkaar over en weer te helpen en daar door; "hétbedrijf economischer te maken, niet aanwezig is. liet valt óp; dat vrijwel alle. Nederlandsdie centrales óver aanzien lijke technische reserv'esfbe.scliikken1. V! je niet worden gebruikt; Dte verbinding van de be drijven onderling zal tezamen met de reeds vóórbereide aansluiting aan liet West-Duit- ,'sche. hóógspaniiingsnet een rationeel ge-, bruik van;dó aanwezige productiemogelijk heden scheppen. - Ter behartiging van de vérstrekkende taken van het economische leven zul len organisatorische maatregelen van In beslag genomen; De commissaris-generaal voor brzondcre aangelegenliedóh-,heeft in opdracht van den rijkscommissaris Ateor-dthezette Nederland scbe •gebieden de volgonde" béscllikki'ng "ge nomen- over de- inbeslagneming van de vermogens dór ontbonden vrijmetselaars loges .en gelijksoortige vereenig ngen. 1. Het hij beschikking vt? den bevel hebber van dé Sichorheikpolizo en'van den Sionerheitsdïenst van '3 Sootcmber 19.40 voorloopig in beslag g-momti ver mogen der ontbonden vrijmetsolctovslo, ;es en soorlgelijke vcroenigingen, met inbegr'o van hun onder- en neven organisaties,, en Oi.er turn invloed slaande privaatrechtelijke rechtspersonen, stichtingen en inrichtingen, wordt op grond van art. 1 der verordening nr. 33—1940 van den rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, voor doeleinden van algemeen nut overeenkom stig art. 4 van de verordening nr. 331940 in beslag genomen. 2. Als beheerder van het in beslag ge nomen yermogeh is aangewezen de advo caat inr. Joan Muller,BentincksLraal 6, Den Haag. 'Hij is gemachtigd om tot liqui datie over te gaan. De tweede reis naar Zuid- Frankrijk: Zaterdagavond is de Nederlandsche Roode Kruis-ambulance van haar tweede reis naar Zuid-Frankrijk; teruggekeerd mot "48 zieke Nederlandsche vluchtelingen, waar onder 26 vrouwen. Eén twintigtal werden naar hun woonplaatsen in België terug gebracht, de overigennaar diverse, plaat sen in Nederland. Onder hen waren oude vrouwtjes van over de zeventig jaren, ter wijl de jongste vluchteling een baby van 6 weken was, op de vlucht geboren. De route die de ambulance gevolgd heeft was Parijs Vichy Toulouse Per- P'ignan ArgelozeSt. Cyprien en Le Vernet en vervolgens terug over Toulouse, Montauban en Parijs. Deambulance had een groote hoeveel heid geneesmiüdelen, kléine, antidysente- rie en antityphussera meegenomen voor de kampen St. Cyprien en Le Veritfet. Vooral de lcikine kwam zeer góed van pas, aan gezien juist oen malaria-epidemie was uit gebroken. Bij aankomst te Vioh y werd aan de Santé Pubh'quc een lijst van déze genees middelen overhandigd. De Frausche auton- teiten waren daar mee zoozeer ingenomen, dat zij als tegenprestatie de 16 nog in het kamp Le Vernet verblijvende Neder landers in vrijheidstelden en aan Sè am bulance meegaven. De ambulance bestond uit 2 groote reis- autobussen én 1 vrachtauto. Een dorp, dat men op de meeste landkaarten tevergeefs zal zoeken, is Rips, editor mei om zijn onaanzienlijk aanlal inwoners van slechts 500, want er zijn kleinere plaatsen, die ai sinds jaren met eere vermeld worden, doch eenvoudig om liet leil, (lat het nog pas kort beslaat. Dit dorpje ligt in de Brabantsdie Klotter- pcel, en is ontstaan door het ontginningswerk van deze woeste gronden, die nu onder leiding der Nederlandsche Heide Mij. in mnci 200 beclaren vruchtbaar bouwland, wordt omgezet. Eenige landelijke buizen m het dorp. (Polygoon). De dienst der Amsterdamse lie gemeentetram, die kers tel werkzaam beden aan de trambaan verricht, beschikt over jiractischc schaftlokalen, n.I. oude autobussen, die er niet., gek uitzien inct oen keurig schoorsteentje er-op. (Polygoon). r,*V.d De strijd voor Solloem. Italiaansche soldaten verdekt opgesteld. Mi (Schor! F, Op een marinewerf in de Yercenigdc Staten worden oude torpedoboot jagers voor Engeland opgeknapt. (Sciierl). In Friesland gevonden. Te Ternaard (Fr.) en omgeving zijn tal rijke Engelscke brandplaatjes gevonden. Sommige kindóren vonden er twintig en meer. Ook in Hantumhuizen (Fr.) trof men dérgelijke plaatjes aan. Meer dan tachtig Engelschc versperringsballons zijn door den storm van dó vorige week naar Zweden afgedreven. Men ziet er hier een, hij Stockholm lot dalen werd gebracht. (Sdierl).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5