■•■■■■■■■SB STADSNIEUWS Uitreiking Identiteitskaarten ■■•■JACK HANSEN™ De koiendistributie Distributie vaste brandstoffen. De boterprijs De nieuwe winterjas Kantongerecht m. BUI 227, SCHIEDAM Voor BADEN, GEYSERS, enz. Fa. C. C. VAN DER HEIJDEN, Dr. H. FABER, Hv. Omliggende. Gemeenten Zomerschoeisel Wie is aan de beurt? Het Stedelijk Museum Niet-economische vereenigingen R.K Leeszaal en Bibliotheek September -bedroeg-: - - D6 inlevering Ontslag van arbeiders „Slipp-overs" warmer dan 'n vest Inkwartiering van Duitsche militairen GROOTE MARKT 31-33 Voor Uw BEHANG WERK W. S. DE GOOYER Contract en ontslag Te laat op straat VRIJZ.-GODSDIENSTIGE PREDIKING Pakhuisbrand Verbreeding Schiedamsciiedijk De indeeling in categorieën. Omtrent de koiendistributie rijzen nog steeds vragen. De te verwarmen ruimten zijn ingedeeld in verschillende categorieën. Tot Al behooren woonhuisen, verwarmd met haarden en kachels. Tot A2 woningen met centrale verwar mingsketels. Tot li. openbare gebouwen, ziekenhui zen, sanatoria, rijks-, provinciale- en ge- meentoKantoren, gestichten, kerkm,.gevan genissen, kazernes, scholen, cenha'e keu kens, apotheken en wadht- en behandeling- kamers van artsen. Tot G. warenhuizen, winkels, hotels, pen sions, kamerverhmuntersrestaurants, café's, particuliere kantoren en lesruimten in par ticuliere huizen. Tot D. gehouwen voor publieke verma kelijkheden, vereenigings- of vergaderloka len, mits cïeze niet behooren tot de cate gorieën A B en C, Tot E. de kléin-industrie inet een vast gebruik aan vaste brandstoffen van minder dan 240 ton per jaar. Voor de A. categorie worden kolenkaar- ten beschikbaar gesteld met, 16 eenheden, als een woning 4 of minder en 21 een heden, als zij 5 of meer vertrekken heeft. Met de voorraad vaste brandstoffen wordt rekening gehouden; van de kolen kaart wordt een overeenkomstig aantal bonne'jes verwijderd. Voor groep A2 geldt een andere rege- hng. Is in een huis met 6 of minder kamers een centrale verwarming, dan wor den 36 eenheden en zijn in het huis 7 of meer vertrekken, dan worden 48 een heden toegestaan. Ook bij deze categorie wordt rekening gehouden me', de voorraad vaste brandstoffen, die op 29 September aanwezig was. Een eenheid is: 1 H.L. anthraciet oE steenkool; 2 mud cokes; 309 turven. Er -zullen steekproeven worden eenomen of de als voorraad opgegeven hoeveel heid wei klopt met de werke'ijkheid. Hoe het nu met do verdere distributie zal gaan, is nog niet bekend. Blijkens de nummering der bonnen ligt het in de bedoeling, zooals bij de andere waren, telkens voor een bepaalde periode een ben geldig le verklaren. Hoe groot die periode zal zijn, moet nog nader ge publiceerd worden. Vast staat ook nog met, of een periode misschien verschil lende bons zal omva'ten. Het spreekt vanzelf, dat allereerst de lage nummers der bonnenkanrt ge'dig zul len worden verklaard. Dit beieekent. dat zij, die rog geen kolen hebben ontvan gen. alsnog aan de beurt komen. De an deren, die bun 20 pet. reeds kregen, moe ten wachten tot de eerstvolgende niet-ge- kniple bons geldig worden verklaard. Kamerbewoners of bewoners van hotels of pensions komen voorloonig niet in aan merking. voor toewijzing van. een brand stoffen kaart. ook n'e', wanneer zii op lmn stamkaart uitdrukkelijk als hoofd" s'aan vermeld. De verhuurder zal voor de brand stof van den huurder moeien zorgen, zelfs wanneer dit. met in overeenstemming is met een vroeger geomakfe afspraak.' Ook alleen verkrijgbaar op bon. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nij- ontvangt na overlegging van het ingevulde De uitreiking van kolenkaarten, die men verbeid en scheepvaart maakt he kend, dat met ingang van heden de verkoop van zomerschoeisel niet meer is toogc-staan zonder dat hiervoor oen bon ol vergunning wordt ingeleverd. De vrije verkoop van dit artikel aan het publiek, welke tot dusverre mocht plaats vinden, is dus thans verboden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd, dat schoeisel, hetwelk! na ver kregen marhtïg'nï van den directeur van het rijksbureau voor huiden én leder te Amsterdam is gestempeld met de woorden „vrij van bon" of „afge keurd schoeisel r.h.l.", thans aan het publiek kan worden verkocht, zon der dal hicr\ oor een bon of een vergunning behoeft te w.ordcn ingele verd. Hel opi-ave-fcrrmulier, buurkwifanties en distri- buties tam kaart van het gezinshoofd, wordt morgen voortgezet voor: W ij k 1. In het bureau Aiidabewaarscbool Le liestraat voor de bewoners van: Lekstraat, Leliestraat, Maasdamschestraait Maasdijk, Maaskade, Maasstraat, Middelbar- nisschestraat, Nieuwe Maasstraat en Nu- mansdorpschestraat. W ij k 1L In bet bureau school Van Ostadelaan, ingang kleuterschool voor de bewoners van Jan Steenstraat, Jan v. Avennesstraat, Jan Vermeerstraat, Jozef IsraëlstraaJ, Ju lianalann, Juliana van Stolberglaan, Korf» landstraat, Louise de Colignystraat, Maxia- straat, Mesdaglaan en Nassau Dillenburg straat W ij k III. in hel bureau gymnastieklokaal Oude Maaimaai 11.85 per K.G. rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be- Kerkhof voor de bewoners van: ken-:'., dat tot nader order voor de Ie-j Korte Kerkstraat, Kreupels',raat, Laan, vering van boter aan verbruikers eenLaan ons Genoegen, Lange Achterweg, maximumprijs van f 1.85 per k.g. en L. Haven, Lange Kerkstraat, Lombardsteeg, een minimumprijs van f 1.75 per k.g. geldt. Voor levering van boter op z.g. „toe wijzingen" ingevolge de boter- on vet- distnhntie geldt deze minimumprijs niet. Nogmaals wordt er uitdrukkelijk op ge wezen, dat a'.levering van boter aan den consument slechts tegen afgifte van bon nen van da boten- of vetkaart mag ge schic-den. Aflevering van boter aan een bepaalde categorie van verbruikers zooais bakkerijen, restauranis, hotels en dergelijke grootver bruikers mogen slechts geelheden op z.g. toewijzingen. De openingsnrrn. Het Stedelijk Museum zal van 6 October af des Zaterdags- en des Zondagsmiddags Morgen moeten, zij, wier familienaam met van 14 uur voor het publiek geopend j één der letters N tot en mot S begint en zijn tegen een kleine vergoeding. i die hun stamkaart nog niet tot identiteits- Iti verband met het wéinig beschikbare kaart lieten waarmerken, zich tusschen 9 geld kan voorloopig althans heten half 1 cf half 3 en 7 uur meiden met museum niet meer dan tweemaal 3 uren stamkaart e:i behoorlijke pasloto aan bet per weck worden opengeste'd. Louronstraat, Nieuwe Buurt, Nieuwe Sluis straat, Nieuwstraat, Noordmolenstraat en Noord vest. Wijk IV. In het bureau school Lange Singol- straat, voor de bewoners van: Laurens Costerstraat, Van Leeuwenhoeck- straat, Leibnitzsfraat, Lorentzlaan, Lo- rcntzplein. Makkerstraat, Marconislraat, Van Marumstraat, Morsestraat en Van Mus- schem broekstra^t. bureau schoot Oude Kerkhof. De opgave-plichf. Zoo men weet moeten alle veret nigingen er. stichtingen zonder economisch doel", voor sêhe Crt.'V waarop het zich reeds in 1830 "IA A »t /-1, nn n OA /dn<T/\n tl O h/it In September. Het aantal door d.e R.K. Leeszaal en Bibliotheek uitgeteerde boeken in de maand T. Dam: totaal 3439; romans 2025; jeugd Wie een meUwé winterjas of -mantel 995; Gorzen: totaal 1332. wil aanschaffen, mort een in goeden s'aat I verkeerende winterjas, -mantel, heeren- Gouden bruihfi. costuum of .wollWrr deken inleveren; aan Het echtpaar Th. Hendriks—J. v. d. Akker Eet bureau gevestigd in het voormalig St. zal Woensdag a.s. 9 October, 50 jaar Jacobs-Gasthuis aan de Hoogstraat,^ tus- getrouwd zijn. De bruidegom is 73, de schen half 9 en 12 uur of half 2 en 5 uur. bruid 69 jaar en beiden genieten ze nog Morgen bestaat daarvoor ge.egenhei 1 vcor een goede gezondheid. Alleen, de hoe: hen, wier familienaam'met een der Tetters Hendriks heeft geen werk meer ei'dat is Ëj F G begint, ook de reden, waarom het gezin thans geen krant meer leest. Anders zou het zeker nu nog lezer zijn van de „.Schiedam-! 10 October a.s. (binnen 20 dagen na het in wei ling treden der betreffende veror dening), bij den bevoegden directeur van abonneerde. Het gouden echtpaar woont Bo'.erstraat politie (procureur-generaal) een vragen'ijst ^2- en een vermogensstaat inleveren. Over- wal verslaan moet worden onder niet-economische vereenigingen, bestond eenige twijfel; vallen daaronder b.v. ook weïkgeversvereenigingen De Werkgevers centrale heeft zich om inlichtingen tot de bevoegde instantie ge- Uitspraak in principale kwestie. ,Het verschil tasschen verbod en gebod. De directeur van de scheepswerf „De Nieuwe Maas" te Vlaardingen, A. J. de Beroepen. W., stond veertien dagen geleden voor De heer J. W. Verhev Jr. alhier, candi- het kantongerecht terecht wegens overtre- daat bh de Vrije Evang. Gemeenten, is -ding van de verordening vaa den njks- beroepen bij de Vrije Evang. Gemeente comimssariss van 11 Jnn, j.I., waarbij het Het feest zal met een kerkelijke plech tigheid in de Havenkerk worden herdacht. Ze zitten gemakkelijk en ze staan goed, de moderne „slipp-overs" van lekker zacht wol, in mooie sorteering. DE IDEALE DRACHT. Besteed uw punten goed bij de mcdedeeling ontvangen, dat werkgevers- vereenipngen geacht worden n iet te val len onder de verordening. Uitsluitend met toestemming van den plaatselijken comman dant. Op enkele punter, in de stad zijn borden geplaatst, waarop te lezen staat, dat liet Duitsche militairen verboden is op eigen houtje inkwartiering te "zoeken. Zij behoe ven daarvoor de toestemming van den plaatselijken commandant. Deze za! de be trokkenen een schriftelijk bewijs mcégeven en slechts op vertoon daarvan kunnen de burgers inkwartiering verleenen. Zonder overlegging van een dergelijk bewijs is buisvesting uitgesloten; degenen, die mili tairen in buis hebben gehad, zullen slechts op vertoon van het briefje van den com mandant vergoeding voor de inkwartiering ontvangen. Kan men het briefje niet over leggen, dan vervalt ieder recht op verhaal. Melk over de straat. Ten gevolge van het losschieten van een der zijkleppen van een vrachtauto, zijn gistermiddag op het St. L'duinaplein een drietal melkbussen op straat gevallen. Ongeveer 50 liter melk ging hierbij ver loren. Dhfstal. Terzake diefs'al van verf en gereed schappen ten nadeele van zijn patroon, is AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater Van 2—6 uur doorloo- pc-nde voorstelling; aanvang 'aat- ste voorstelling 7 u.; einde 9 u. Een hopeloos geval. Op het too nvel: IX' 8 Brox (accordeonisten). Monopole Theater, 2 en 7 uur: De ver dwenen bruid. 3 Oct. Volfcskoffïehuis, Lange Haven. Ver gadering Jong Hervormden. 5 October. Musis Sacrum, 3 uur. Sluitings- brjeenkomst S. V. C. ROTTERDAM. lieden e.v.d. Arena. 2.15 u. 7 u. Herman Bouders Volkstooneel. Zeemans vrouwen. Bioscopen. Capitol. 2 J.5 u 4.30 u. 7.15 u. Winter sport en minnebrieven. Prinses. 2.15 u 7 u. De gentleman vage bond. (Zondag 1, 4 en 7 uur voor stelling). TELEFOON 67621 een VAKKUNDIG ADRES Ruime keuze uit de nieuwe stalencolleotie gisteren aangehouden de 17-jarige timmer- Burg. Knappertlaan 2 - Telefoon 68677 •mansknecht J. H. Hfj is aan het poütiebu-1 0«eer reau in bewaring- gesteld. Sioffeerderij, Beddenmakerij, Compl. Woninginrichting verboden werd arbeiders te ontslaan en de ondernemers werden verplicht ontslagen na 9 Mei weer ongedaan te maken. De W. had vier arbeiders ontslagen op 16 Mei. Nadat deze zioh na een'gen tijd hadden gewend tot de Arbeidsbeurs en de Arbeidsinspectie, liaJ verd. drie hunner op 26 Juli weer in dienst genomen. De ambtenaar van het 0. JL, mr. Gras- so, zeida :n zijn requisitoir, dat het eer ste lid van het eerste artikel van de desbetreffende verorden.ng van 11 Juni jd. spieckt van een verbod van ontslag, doch dat het tweede lid' het gebod be vat om de na 9 Mei verleende®ontslagen weer in te trekken. De verordening bevat verder weliswaar de vermelding welke straf is gesreld' op overtreding van het ver bod in art. 1, doch niet van het gebod. Op grond hiervan verzocht de ambtenaar verd. te ontslaan van rechtsvervolging. In verband mét de principieele zijde van deze zaak heeft de kantonrechter schrif telijk mispraak gedaan en zich daarbij accoord verklaard met de opvatting van het 0. M. Mr. Cos achtte het ten laste gelegde wel bewezen, doch hij verklaard/a Ihet niet strafbaar en ontsloeg verd. derhalve van alle rechtsvervolging. JIct verband tusschen heide en dc verordening van den rijks commissaris van 11 Juli j.I. Een hve-ede principieele zaak, verband houdende met de verordening van den rijks commissaris van 11 Juni jj., betrof de nveslie of een contract met tijdsduur al of niet automatisch ontslag inhoudt. Als gevolmachtigde van den directeur van Scheliings Oliehandel trad op mr. W. A. Hoek. Deze onderneming had een proces aan hangig gemaakt, teneinde zekerheid om trent bovengenoemd vraagstuk to verkrij gen. Een liarer reizigers was bij haar in dienst op een twee-jarig contract, dat 22 Mei j.I. afliep. Op 3 Juni werd een nieuw contract aangegaan voor den duur van twee maanden, een proef overeen komst. Mr. W. A. Hoek, ontkende nu, dat na afloop van dit contract de reiziger was ontslagen. Scheliings Oliehandel had slechls doen we ten, dat hij geen prijs stelde op verlenging van het contract. De heer H. L. A.'van der Hurk, contro leur in bet derde district der arbeidsinspec tie, gehoord als getuige-deskundige, was een andere meening toegedaan. Contracten van vóór 10 Mei vallen niet onder de verorde ning van den rijkscommissaris, doch con tracten, na dien datum gesloten, behoeven volgens de opvatting van betrokken instan ties bij het eindigen de goedkeuring van den secretaris-generaal voor ontslag. Het eindigen van een contract met tijdsduur is dus volgens deze redeneering niet voldoen de; om de dienstbetrekking te doen eindi gen, dus om tot ontslag over te kunnen gaan dient de werkgever vergunning te hebben. De kantonrechter merkte op, dat hieruit volgt, dat contracten met bepaalden tijds duur thans practisch onmogelijk zijn. Het O.M. achtte het tenlaslegelegde be wezen en eischte f5.50, subs. 2 dagen hechtenis. Mr. Hoek voerde aan, dat het nieuwe contract op 5 Juni was gesloten, ingaande 3 Juni, toen er dus nog geen sprake was van de verordening. Deze verordening stelt ontslag zonder vergunning strafbhar. Hiér is echter geen ontslag gegeven. Het dienst verhand liep af, zoodat geen ontslag be hoefde itie worden gegeven. Volgens de zienswijze van de arbeids inspectie zou de werkgever in dit speciale geval niet strafbaar zijn, indien de werk nemer ontslag neemt. De verordening spreekt zich in dit op zicht niet voldoende duidelijk uil, volgens de meening van pleiter, zoodat hij" conclu deerde tot ontslag van rechts ven» olging. De kantonrechter zal over veertien da gen schriftelijk vonnis wijzen. De preventieve werking der opgelegde straffen. Gisteren hebben wij zeer in het-kort mel ding gemaakt van de zestien gevallen-van- overtreding van het uitgaansverbod, welke gisterochtend de kantonrechter te behande len kreeg. Wij hebben er daarbij op gewe zen, dat in één enkel geval de verzachtende omstandigheden van zoodanigen aard wa ren, dat zrj don kantonrechter aanleiding ga ven. tot een -— in. vergelijking met an dere straffen mild vonnis van tien gulden. De overige vijftien uitspraken be vatten echter allen hoogero boeten. Het is gebleken, dat de poliüe nog steeds personen moet verbaliseeren, die zonder daartoe bevoegd te zijn, des avonds na tien uur op straat wandelen. Het is ons voorts opgevallen, dat een aanmerkelijk gTooter aanlal op slag van tienen nog aan liet hollen gaat om juist nog op het nip pertje binnen te zijn. Wij willen zoowel de eerste als de tweede categorie nog maals ernstig waarschuwen en er op wij zen, dat de politic niet de geringste con sideratie gebruikt. Tien uur is tien uur, doch gisteren reeds waren er verscheidene verbaliseerden, die meenden als verzach tende omstandigheid te kunnen aanvoeren, dat zij slechts vijf minuten te laat waren. Het is te voorzien, dat zij, die de komende weken met den kantonrechter kennis maken door middel van een procesverbaal omdat zij te laat op straat waren, nog strengere straffen zulten krijgen. Wij hopen van harte, dat wij met deze waarschuwende woorden ertoe medewer ken, dat de Schiedarrisch© burgerij zich in de toc-komst strikt lioudt aan dit verbod en 's avonds na tien uur niet meer d© straat betreedt. Tor illustratie en in aanvulling op het bovenstaande als preventief werkend middel! dienen d© volgende gevallen. In de eerste plaats de zaak van den- gene, wien de kantonrechter een boete van tien gulden oplegde. De chauffeur L. A. II. van L.^ reed rhet zijn vrachtwagen naar Brabant. Ilij moest in Tilburg vrij lang op vracht voor do terug reis wachten en had onderweg oponthoud Kerk N.e<b ProL Bond Westvest 90 ZONDAG 6 OCTOBER voorm. 10.30 SCHIEDAM tengevolge van het passeereh vain militaire colonnes. In -verbond met het feit, dat de auto wordt gedreven door middel van een hout gas-generator kon verd. den verloren tijd niet inhalen dofrr sneller te rijden. Toch was het precies tien uur toen hij de autol in de garage aan de Lange Nieuwstraat had staan. Daar moest hrj echter eerst nog de ld ef;pen van den generator openen om! het gas te laten ontsnappen, zoodat het beruchte tijdstip was gepasseerd, toen hij de- deur van de garage sloot. Hij stond' op het punt naar het politiebureau te slap pen, om geleide te vragen of vergunning om verder naar huis te gaan, toen een agent lit-m aanklampte. Ondanks dezen gang van zaken, ondanks de omstandigheden, welke tezamen den verd.' bijna in een force majeure-posilie plaatsten, veroordeelde de kantonrechter hem en wei tot f 10 subs. 5 dagen. De ambtenaar van het O.M. had geëischt f 20 subs. 10 dagen met een week hech tenis voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Een RoMerdamsche juffrouw, die op een avond om negen uur met de bus uit' Vlaaxdingen naar Schiedam was gereden; liad niet in de gaten gehad, dat zij op de Koemarkt was aangeland, waar zij moest overstappen op de tram naar Rotterdam. Zïj bleef domweg in de bus zilten en reed Weer mee ierug naar VlaardingenDaar kwam haar onnoozejheid vanzelfsprekend aan het licht en toen is Wij maar gaan wandelen. Inmiddels!;.was de klok natuur lijk niet stil blijven staan, zoodat zij, toen zijl het Westen van Schiedam had t e eikt, werd opgepikt door de politie. De ambte naar van' het O.M. kwalificeerde dit géval aan een „toppunt-vanweetik-wal". Hij vroeg f 30.subs. 20 dagen en oen week voorwaardelijk en de kantonrechter maakte er f 15.subs. 10 dagen van. Een Maassluissche winkelier; die pech met zijn motor hadgehad, hoó zich veroordeelen tot f 25.subs. 10 dagen; een Schiedamsclie bouwkundige, d enkele arbeiders voor bet verrichten van een ext-a karweitje had getracteerd op een. biertje, kreeg 20.subs. 10 dagen, en zoo ging het maar door. Steeds kwam-er weer cén ander excuus. Hoe vindingrijk de ile'inquen- ten echter waren en hce geloofwaardig de omstandigheden bleken, de veroordertirig bleef niet uit. Wat de ontvangsten bclreft was do zit ting van gisteren niet ongunstig. Alleen aan dez.e tiqn uurs-zaakjes werd voor f285 aan boeten gegaard, behalve nog de boeten van de kinderzaken. Wij hopen echter, dat deze geldstroom spoedig gch-el zal ophouden. Dit is met recht-„zonde-geld". VLAARDINGEN. Haringinteggerij en papiorvcT- nictigiugsdienst leden schade. Gistermiddag te ruim drie uur is brand! uitgebroken ia het pand Willem Bcukels- zoonstraal no. 9. In do benedenverdieping van dit pand was de haringinteggerij „De Volharding' gevestigd/terwijl op de eerste en tweede etage de pap'iervemietigings- dienst van den heetr J. v. d. Water „Dei Opbouw" uit Sdiiedam, ,was ondergebracht De heer Huyser, eigenaar van deharing- inleggerij, had'juist de kachel aangemaakt, zonder center de huurders boven te waar schuwen. Door de warmte van den schoor steen, die aoor het geheele pand loopt, is vermoedelijk het papier op de bovenver diepingen in brand geraakt. Het vmir greep zoo snel om zich heen, dat spoedig het geboete pane ir een vuurzee was herscha pen. Meters hoog sloegen, de vlammen uit alle ramen, wat een fantastisch schouw spel opleverde, dat door veten werd gade geslagen. De hrand.weqr, die spoedig met twee motorspuiten en twee z.g. „vuurvreters" ter plaatse was, pakte het vuur onder leiding van commandant Spuvbrook, met vijt .stralen aan en wist zoodoende uit breiding te voorkomen. Het pand zelf echter is geheel uitgebrand. Het was eigendom van do erven wijten -den heer J. M. van der Schalk uil Schie dam en legen brandschade verzekerd. IV. invenlans, eigendom van de he:do huur ders, echter niet. Ecu crcdict van f 30.010. B. en W. schrijven aan den raad Reeds op 28 October 1938 doden wij u eén voorstel tot aankoop van een aantal hoeislagen aan den Schiedamscheiijk, Lu verban< met de voorbereiding van oen plan tot bet verbreeden van liet gedeelte van dien dijk, gelegen tusschen don Korte- d'ijk en Vlaardingen-Oost. Op 23 November d.a.v. werd dit voorstel aangenomen. Bij uwe besluiten van 7 Maart 1939 en 22 Juli 1940 werden verder nog eenige hoef slagen aan d'ien dijk aangekocht. Inmiddels is tot gedeeltelijke uitvoering, van bet werk overgegaan door grondstor- ling. Wij wenschen echter thans bet ge deelte van. Vlaardingen-Oost tot voorbij den Julianasingol volledig te doen afmaken. De kosten hiervan worden begroot op rond £30.000.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2