Methodische aanvallen op Loaden Gisteren en vannacht voortgezet EERSTE BLAD LONDEN ONTWRICHT Dinsdag 8 October 1940 93ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53! I. BUITENLAND In den afgeloopen nacht heeft de Duit sche luchtmacht een aanval op Lon den ondernomen, die een nieuw hoog tepunt beteekendie in de golf van ver gelding, welke Engeland teistert. In nog grooter aantal dim gewoonlijk ver schenen de bommenwerpers boven de Brilsche eilanden. Hun aanvallen op voor d'en oorlog belangrijke doelen wer den door liet heldere weer bizonder begunstigd. Sinds de vroege morgenuren waren de Dfujtsohe aanvallen op Londen en sleden van Zuidoost- en Midden-Ëngeland weer aan den gang. In de groote bocht van de Theems -werden industrie-installaties met hommen van zwaar kaliber bestookt. Dichte roöknevels en een brandlucht 1 lan gen sinds vanmorgen boven de stad. Gis termiddag zijn weer nieuwe formaties voor den aanval gestart. Op andere plaatsen zijn fabrieksinstallaties, stations en spoorweg emplacementen getroffen en ten deele door voltreffers vernield. Op een vliegveld wer den treffers op de gebouwen geplaatst. Vrijwel onafgebroken lucht alarm te Londen. Te Londen werd gisteren haast onafge broken luchtalarm gemaakt. Duilsche ge vechtsvliegtuigen vielen teu deele onder be scherming van jachtviiegers Londen en doe len in het Zuiden en Zuidoosten van het Britsche eiland aan. Ilaven-ïnslaliatïes, wa penfabrieken, ravitailleeiings installaties, spoorwegen, vliegvelden en andere belang rijke doelen kregen treffers, die brandden en verwoestingen ten gevolge hadden. Op verschillende plaatsen ontwikkelden zich luchtgevechten on trad luehtdoelartilferie in werking. Bij de luchtgevechten weiden 22 vijandelijke en 7 Duilsche toestellen neer geschoten. De stemming in Londen D'.N.B. meldt uit Stockholm. De stemming in die wijken van Oost- Londen is zoo dreigend geworden, naar uit Londen gemeld1 wordt, dat de nieuw benoemde minister van binuenlamdsche za ken, Morrison, gisteren een inspectietocht moest ondernemen door de openbare schuil kelders en de onderkomens in den onder grondsche. Deze inspectietocht was een uitvloeisel van den toenemendan ernst der verslagen, die bij het ministerie van bin- nenland'sche zaken en de politieautoritei ten binnenkomen over de gemocdsgesteld1- heidl der bevolking, wier zenuwen in een male, als een zich eenvoudig niet kan voorstellen, overprikkeld zijn, niet in d'e laatste plaats ook omdat tot aan het einde van de vierde week der Duitsche lucht aanvallen nauwelijks een minister of an dere hooggeplaatste persoonlijkheid zich in het East End' vertoond had. Morrison trachtte op zijn tocht die men- schen er van te overtuigen, dlat nu alles beter zou worden en werkelijk doortasten de maatregelen voor betere bescherming en betere \erzorging dor bevolking geno men zoudten worden. Ook na de vierde week der aanvallen zijn nog steeds honderdduizenden bewo ners der voorsteden van het East End zonder eenigerlei bescherming tegen lucht aanvallen. Men heeft thans hevel gegeven het pasgebouwde station van den onder- grondsclie in Bethnal Green voor vluchte lingen open te stellen. Daar kunnen ove rigens ten hoogste achtduizend personen ondergebracht worden. De Duitsche luchtstrategie Van dcsKimdige zijde is aan het D.N.B. een uiteenzetting gegeven betreffende de Duilsche luchtstrategie. Daarin worden de successen, welke tot dusver door de duit- schers in de lucht zijn behaald, in vijf pun ten samengevat. 1. De Engelsdie luchtverdediging is stap voor slap van het Kanaal naar de Zuidkust en van de Zuidkust naar de Zuidelijke graafschappen, en van daar naar Londen teruggedrongen. Dat 'blijkt onweerlegbaar dit de plaatsen der luchtgevechten, zooals deze ook in de Engelsdie berichten ondub belzinnig vermeld worden. Het Kanaal en het Zuiden van Engeland zijn daarmede tot gebieden van.de Duilsdie heerschappij in de lucht g-ovordm. 2. Het hart van het Engelsche wereld rijk, Lonaen, is is in zijn functies ernstig gestoord. Deze verlamming van het leiding gevend apparaat heeft noodzakelijkerwijze momenten van zwakte tengevolge, en deze zijn thans reeds duidelijk waar te nemen. Er zri hier hennnerd aan de verdedigings commissie te Delhi, die zich bezig moet houden met de nauwere aaneensluiting van de ten Oosten van. het Suez-kanaal gelegen deelen van het empire, aan den steun, die 'Canada bij oe Vereenigde Staten zoekt, aan de sluiting van de katoenbeurs te Li verpool e.d. Deze feekenen spreken een duidelijke taa. voor het geheel© empire. '3. De blokkade ter zee, die door duik- booten en de luchtmacht gehandhaafd wordt, wordt op doelmatige wijze door de methode van de hamerslagen der „lucht macht aangevuld. De vernieling van de havenwerken, wapenfabrieken, opslagplaat sen van olie en levensmiddelen, gas- en electricite'tswerken en van* de. spoorwegen in de beide oentra Londen en Liverpool, verlamt niet sledhts het geheele zaken- en bedrijfsleven en de productie, doch ook het alledaagsohe leven vau het menschel ijk be staan. 4. De Duitsche aanvallen strekken zich uit van Londen, over Zuid- en Midden- En geland, tot de Slietlands-eilanden. De uitweikmg, die de verschrikkelijke hamer slagen van de Duitsche luchtmacht in hun onverbiddelijke consequentie op liet moreel der aanvallen hebben, blijkt uit verklar ngen van gevangenen en uit neutrale uitatmgen." 5. De Brilcnhe luchtverdediging is door de verliezen aan jachtvliegers de laatste weken zwaar getroffen De methode van de hamerslagen dwingt de jachtvliegers steeds weer, "in tegenstelling met hun in structies den strijd aan te binden en daar mede hun beproefde terughouden Iheid, die zij nog voor het laatst fijdens den slag in Vlaanderen ten koste van den Franschen bondgenoot aan den dag legden, te laten varen. Zijn zij echter gedwpngen, den strijd aan te binx'en, dan zijn zij echter ook aan de steeds op afzonderlijke punten in massa en bij verrassing optredende Duitssche ja gers overgeleverd. Daarmede is de weg.via superioriteit m de lucht naar heerschappij in de lucht voor de Duitsche luchtmacht afgebakend. Toenemende criminaliteit te Lorden. Volgens berichten uit Londen veroorzaakt de eenvoudig beangstigend." toeneming van de criminaliteit groote bezorgdheid bij u© autoriteiten. Gelieele misdadigersbenden hebben zich in de havenwijken gevormd en gaan tijdens de luchtaanvallen stelsel matig op roof uit. Zij vinden ook rijken buit, daair de politie anderszins bezigge houden wordt. Men heeft thans versterkte politiepatrouilles in dienst gesteld om mees ter to worden van het misdadigersgilde. Men vreest evenwel, dat een doeltreffendei bestrijding va,n het misdadigeisgilde in Oost-Londen niet mogelijk is, zoolang de Duitsche aanvallen in den huidigen vorm voortgezet worden. Die onderwereld, die thans steeds brutaler uit haar schuilhoeken te voorschijn kruipt, overstroomt ook de openbare schuilkelders en vooral de tun nels van -den ondergrondsche, waar dief stallen en roofovervallen aan de orde van den dag zijn. Maarschalk De Bono naar Spanje Naar het officieele Spaansche persbureau Cifra meldt, zal de Itaiiaansehe maarschalk De Bono de komende dagen in Spanje aaitr komen om generaal "Franco de versierselen te overhandigen van de orde der Ammnzi- ata, welke de koning van Italië aan het Spaansdhe staatshooïd verleend heeft. Bij deze gelegenheid zal maarschalk De Bono een rondreis door Spanje maken en de oorlogsterreinen bezichtigen van den Spaan- scthen burgeroorlog. De positie van Japan in het Verre Oosten De Japans che minister van buitenland- sche zaken, Matsoeoka, heeft in een ver klaring uitgezet, dlat bepaalde staten tot dusver steeds weer gepoogd1 hebben de politiek van Japan en zijn noodzakelijke taak binnen Groot-Oost-Azië te onderdruk ken. Dit "heeft ten slotte tot het sluiten van het idrielandenpaet geleid. Japan is niet voornemens gebieden te. annexeer en of Aziatische volkeren te onderdrukken en uit te zuigen, zooals dit eenige Euro- peesche en Amerikaansche staten gedaan hebben. Integendeel, Japan wil deze vol keren van'den imperialislischen druk be vrijden en op grondslag van gemeenschap pelijke welvaart met heil samenwerken. De botsing in China, zoo vervolgde Mat soeoka, toont twee verschillende opvattin gen; Japan heeft de stabiliseering van Oost-Azie op het oog door vreedzame samenwerking, terwijl Tsjang Kai Sjek de stabiliseering tracht te bereiken door front tegen Japan te maken. Wat de betrekkin gen tusschen Japan en die Sovjet Unie be treft, meende de minister^ dat het gezien den tegenwoordigen toestand' der wereld verkeerd) zou zijn, indien beide mogend heden in het Verre Oosten met elkander in conflict zouden geraken. Eventueele mis verstanden dienen terstond te worden weg genomen en hangende vraagstukken dienen te worden opgelost. Het parool moet lui den: Voor een groot doel samenwerken. Voor sommige landen zo\i het de grootste vreugde zijn, wanneer Rusland en Japan met elkander in conflict geraakten. Daar om is in het drielanden-pact ook de Sov jet-Russische kwestie duidelijk vastgesteld. Zoolang dte oorlog in China duurt, is niet te vermijden, dat -de rechten en be langen van vreemde mogendheden geraakt worden, vooral wanneer deze belangen lig gen in het gebied.van de Japanscbe opera ties. Wanneer derhalve vreemde mogend heden hun rechten en belangen w-efnsclitetn te beschermen, behoorden zij geïnteresseerd te zijn bij een spoedige bipegging van het conflict. D'e Japanscbe regeering, zoo ging Mat soeoka voort, verwacht thans met d'e groot ste belangstelling of Engeland' den* weg door Birma zal heropenen. Japan heeft niet het voornemen om twist te zoeken met een of ander land, maar moet met beslistheid iedere poging van de hand wij zen om den vrede in Oost-Azië door ver deren steun aan Tsjang Kai Sjek te ver storen en daarmede den,oorlog langer te doen duren. Voorts sprak Matsoeoka den wenseh uit dat Nederlandsch-Indié, Fransch-IndoChina en Thailand gemeenschappelijk met Japan aan den opbouw zouden, medewerken. De spilmogendheden-en Roosevelt In verband met de uitwijzing van den Amerikaansche journalistfllerbert Mat'ews, correspondent vau de - New-York. Times", geeft de „Giornale een. commen taar, Waarin gezegd wordt/dat deze journa list ter begunstiging van de verldez.ngs- canipagne van Roosevelt aan zijn blad een aanteekening liad gezonden, waarin beweerd werd, dat er een Italiaansch plan bestond om de herkiezing van Roosevelt te ver hinderen. Dat is onjuist en bovendien is reeds gezegd, dat Italië en Duilschland zich vrijwel niets gelegen laten liggen aan het succes of de mislukking van de derde candidatuur van B coscvMt. Zij maken er zich zelfs geen r.orgen over of zij'n politiek een politiek van vrede of van oorlog is of zal zij'n. Itf.lie en Dnitschland weten, dat Zij den oorlog zullen winnen, wat er ook gebeurt, en zij maken zich geenszins bezorgd over nieuwe eventueee bondge nootschappen, die Engeland nog zou kun nen sluiten. Italië wenselit echter, dat nie mand, zelfs om verkiezingsredenen, specu leert op zijn politiek. Italië bemoeit z.ch niet met de binnenlandsehe Amerikaansdie jx>]itiefc en wil, dat de Amerikanen liet geen plannen toeschrij'ven, die bet niet heeft. I Engdschc vliegtuigen boven Berlijn. In den afgeloopen nacht hebben Brit sche vliegtuigen een aanval gedaan op Ber lijn en op verschillende plaatsen explosieve en brandbommen laten vallen. Getroffen werden onder meer twee ziekenhuizen, ver scheidene woonhuizen en verder pakhuizen en sp oor weg werkenMen was de uitge broken branden spoedig meester. Er zijn verscheidene dooden en gewonden. Een vliegtuig is door afweergeschut neerge haald. Vliegtuig boven Gibraltar. D.N.B. meldt uit Madrid Uit de richting1 van de Middellandsehe Zee dook gistermiddag een vreemd vliegtuig op, dat boven Gibraltar vloog, zonder bom men te laten vallen. De batterijen der luchl- doelaitilleTie traden zonder resultaat m werking. Het Spaansdhe motorschip „Ciudad de Valencia* wera op de reis vin Cadiz naar Barcelona door de Engelsehe' autori teiten gedwongen, in de haven van Gibiallar voor anker te gaan, om onderzocht te wor den. De Itaiiaansehe vloutverliezwi. Het hoofdkwartier der Itaiiaansehe strijd krachten publiceert een lijst van verliezen der marine gedurende de maand Septem ber. De lijst hevat de namen van 57 dooden, onder wie 2 burgerarbeiders, 116 vermis ten en 60 gewonden. VeTder zijn 6 As-" kari-matrozen omgekomen. Engelsch schip getorpedeerd. Een Engelsch koopvaardijschip van 600 ton is getorpedeerd ter hoogte van Punta Teneriffa, buiten de Spaansche waleren. De Spaansche treiler Net.uno heeft 28 schipbreukelingen opgepikt. Het scliiji had 31 man'aan boord. Uit de Pers Werkloosheid geen noodlot maar een dwaasheid In „De Unie", hel weekblad van de Ne- derlandsche Unie, wordt in een artikel „De Arbeid Fenige bron van Welvaart" o.m. verklaardDe werkloosheid is geen noodlot, dat wij geduldig hebben to dragen. Ze is een dwaasheid. Aan de werkloosheid' kan een eind worden gemaakt, en als zij wordt opgeheven is er in ons land de mogelijkheid van welvaart voor allen. Daarom diént thans ia alle deelen van ons volk het besef door te dringen, dat bet belang van de gemeenschap gaat hoven hot belang van het individu, en dat men liet economische leven van ons volk ziet als een werkelijke eenheid en niet als een on geordend samenstel van persoonlijke be langen. Dit houdt in de eerste plaats m, dat het gekl de overheerscheade positie, die het thans in ons economische leven inneemt, afslaat aan den arbeid. Dit be- teekont een grondige wijziging van. ons finaneieele systeem. Zonder deze wijz'gmg is een uitemcelijke oplosssing van het werk loosheidsvraagstuk niet te bereiken. Niet langer zaï het geld bepalen of er arbeid zal zijn, maar de arbeid zal bepalen of er geld zal zijn! In de tweede plaats beteekenl liet stellen van het algemeen Wang boven het per soonlijke en groepsbelang, dat er een einde moet komen aan de jammerlijke tegenstel ling van betogen tusschen de verschillende takken van bedrijf, die in de laatste tien jaren in ons land tot zulke droevige ge volgen aanleiding Iieeft gegeven. Bij alle bedrijfstakaen, landbouw, handel, industrie, enz. dient het besef door te dringen, dat óófc wat zijn samenstelling uit de verschil lende beorijfstakken betreft, ons economisch leven een onverbrekelijke eenheid vormt, dat het onmogelijk handel en industrie goed' kan gaan, als onze landbouw kwijnt en om gekeerd. Er moet thans een rechte en stevige lijn kunnen worden getrokken. Deze lijn staat de leiding van. De Unie duidelijk voor oogen. Een neutrale diplomaat vertelt van zijn ervaringen. Londen een tweede Carthago? „Over enkele weken zal het zinneloos zijn, d'at Duitsche vliegers nog langer Lon den bombardeeren, wanneer tot zoolang de Duitsche aanvallen even intensief wor den voortgezet, als het geval was tijdens de laalsle dagen van mijn verblijf in Lon den. Die verwoesting van Londen zal dan in de geschiedenis worden opgeteekend als de ondergang van Carthago", zoo ver klaarde een neutrale diplomaat, die op 23 September uit Londieu is vertrokken en die thans in Geuève is aangekomen. De laatste dagen vau zijn verblijf in Londen, zoo wordt in deze indrukwekken de beschrijving gezegd, was hij er zich be wust- van geworden, dat het grootste eoo: nonnsche centrum der wereld ten onder gang was gedoemd. Er bestaat in Londen en omgeving geen industriewijk meer, die met geleden beeft onder de Duitsche bom- aan; allen. Economisch Icvsn in Londen ge desorganiseerd. Geen verstandig menscli kan meer spre ken vau een normale voortzetting van bet voor Groot-Bnltanje zoo beslissende Lon- densche economische leven. Ieder econo misch en handels;eikeer, dat zich op het oogenbhk nog in Londen en een Londtin- sche haven afspeelt, dient alleen nog tot het Iranspoiteeren van de daar aanwezige grondstoffen naar het binnenland, en om liet machinemateriaal van belangrijke Lon- densche oorlogsmdustrien van de vernie ling te redden. D'e desorganisatie van het Londensthe verkeersleven is reeds .door de Duiischer» tot stand gebracht. De voor ziening van de Loudensche bevolking van levensmiddelen is intusschen tot een nete lig probleem der autoriteiten gewonden, nu aan duizenden dakloos en broodeloos ge worden menschen oog nog maaltijden moe ten worden verstrekt. Hoe dapper de Lon- denaars zich tot dusverre ook gehoudeu hebben, toch kan hun moreel gezien d'e slechte voorbereiding van Londen op het groote Duitsche luehtoffensief, niet op peil gehouden worden. Alleen zij, die een enkele maal een nacht hebben doorgebracht op een der Loudensche ondergrondsche sta tions, kan met eenige recht een oordeel uitspreken over de zenuwproef, die de Lop denaars sedert weken dagelijks moe ten afleggen. Hij, de bovengenoemde diplo maat, zelf heeft tweemaal moeten vluch ten in een ondergrondsch station. Nooit zal hij de paniekstemming vergeten, die hij beleefde op Waterloo station, toen eeni ge seconden lang de electrisclie stroom door het dreunen der in. de nabijheid' in slaande bommen verbroken werd. De twee de maal bevond hij zich in d'en onder- grondschen tunnel van Piccadilly Circus, toen plotseling uit den tunnel der spoor lijn een dikke rookwolk te voorschijn kwam. Tengevolge van het lichtzinnige geroep „gas", was onder de opeengepakte menigte een vreeselijke paniek ontstaan. Wat bij daarbij beleefde, behoort lot dfe verschrik kelijkste indrukken van zijn leven. Even als vele anderen heeft hij er de voorkeur aan gegeven, de hel onder de openlucht le beleven dan ooit weer zich to begeren in de hel van Piccadelly Circus. Industrie- en havenwijken afgezet. Van dp aangerichte schade kunnen de Londenaars zelf zich volstrekt geen denk beeld vormen, zoo bevestigt de neutrale di plomaat verder. De bet meest getroffen industrie- en havenwijken zijn afgezet. De journalisten van Europeesche dagbladen: kunnen zich nog alleen door middel van hun Amerikaansche Collega's eenigszinseea indruk vormen van hetgeen bij de laatste bombardementen is aangevallen. De offici- cieele mededeelingen bevatten in den regel gegevens over schade, die acht dagen to voren is aangericht en volgens de richt lijnen van de hoogste instanties verzwegen. Men kan alleen nog in de City komen, wanneer men kan aantoonen, dat men ii dal deel woont of iets te doen beeft. Se dert 20 September kan de gewone sterveling noch aan de St. Pauls kathedraal nodi aan de Bank van Engeland - een bezoek brpn- geii, .zoo verklaarde dp diplomaat, woorde lijk:. Mettertijd is de Londensclie bevolking er aangewend overdag ie vluchten in de parken, ofschoon dat verboden is.' Het be wust zijn, dat de Duitsche vliegers alleen economische^ en militaire objecten aan; al- Jen, geeft een grooter gevoel van veiligheid dan. de schuilkelders. Wanneer liet in de bedoeling der Duitschers zou hebben ge legen om Londensclie monumenten te ver woesten, zou er aarschijulijk thans noch een parlementsgebouw, noch een Westmin ster Abbey, noch een St. Paulus Kathedraal meer zijn. Een bewaker van het St. James Palace heeft hem verteld, hoe een Duitsche vlieger vlak over de Trafalgar-zuil is ge vlogen. Het leek bijna of hij in Whitehall ;;ou landen, zoo laag was hij plotseling gedaald, waarop liïj vlak langs de Big Ben over het parlementsgebouw was gevlogen. Daarop had hij waargeuomen, hole Jiet Duitsche vliegtuig in een steile opwaarlscbe curve over de Theems was gezwenkt om zijn bommen te werpen op het groote kantoorgebouw van een scheepvaartmaat schappij. Hit gestagneerde verkeers. trein- Toen in de week van 16 lot 21 September het plaatselijke Loudensche postverkeer tweemaal was onderbroken, deed het ge rucht de ronde, dat het Londensclie hoofd postkantoor eveneens vernield moest zijn, Het postverkeer had de laatste dagen vau mijn verblijf in Londen steeds nog zwaro% storingen. Zoo had een brief ;an heken- den uit Surbiton, dat met den trein van Waterloosfption 25 minuten af ligt, tien dagen noodig. De voorsteden van Londen zijn door de Duitsche luchtaanvallen onbe reikbare streken geworden. Omgekeerd kun nen de meeste bewoners der voorstelen niet meer naar Londen rifden. Het spoornet van de spoor voor de bui tenwijken, d.w.z. de lijnen die in Waterloo- station uit Surrey binnenkomen, moet zwaar geleden hebben. Van de ongeveer 18 lijnen, die in Waterloostation aankomen, zijn er drie geheel uitgevallen. Evenals de meeste Londenaars, kan ook ik geen omvattende medeelingen doen orer de in Londen ontstane schade. Wie niet dringend zijn huis uit moet, doet al sedert weken gee'n stap meer naar buitei. De Lon- denaar weet van den omvang der schade precies evenveel en even weinig als de buitenwereld, die aangewezen is op bet Reuterhericht Wanneer ik er aan deuk, dat sedert mijn vertrek uit Londen dc Duit sche aanvallen verdubbeld zij'n, zoo besloot de neutrale verslaggever, lijkt liet" mij on mogelijk, dat men in korteu tijd an Londen nog als een' stad kan spreken, die in' eco nomisch of strategisch opzicht oen, nuttige functie voor de Britsche verdediging kau verviillen Deze courant verschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- cn Feestdagen. Prijs per kwartaal 2.Banco por post 2 50. Prijs per week* 15 ets. Afzon- derlflko nummeis 5 ets. Abonnementen -worden dagelijks aangenomen. Advertentien vooi het ceisjyolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijnt 's Zateidags vóór 1> uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd SCHIEDAMSCHE COURANT NO 22599 PrlJS (ler Advertentien. \an 1j ugtis 1155? li v« fafcuMi#» iedere regel meer f0.30, m het Zaterdagnummer - i5 regels f 1.80, Iedere regel meer f 0.3a Reclames f0.75 per regel. lncassokoston5cts gostkwitanties 15 ets. Tarieven van ad vei fentiën ij abonnement zijn aan hot Bureau verki ygbaar Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Adverienüén opgenomen f050 t/m 15 vvoor- fen, f 075 t/m. *25 woorden. Elk woord meer cent tot een maximum van SO wooidcn Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 woor den f 0.25, mits vóör Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zateidags- Kleine Advertentiön 1 1 00, indien met vó5r Vrijdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1