FOKKELMAN Tijd om te verduisteren De Gemeentelijke Woningdienst Het colportageverbod Regeling noodsiachtingen 'lO BINNENLAND Inventarisatie van banden Sluiting der Schoolwerktuinen Nieuwe zaak agenda. Bommen op Rotterdam Zes personen bij bomaanval op Monster gedood Meisje door bominslag të Oirschót gedood Rijksmaarschalk Goering vloog boven Nederland De veroordeeling van prof. de Vries Rechtszaken De strijd om den baby Handel en Bedrijf In 1939. Verschenen is hot jaarverslag over 1939 van don Gemeentelijken Woningdienst, Bouw- -en Woningtoezicht. Daarin wordt o.a. meegedeeld, dat on der controle van den Gemeentelijken Wo ningdienst in Juni on December door een intellectueele verklooze een onderzoek is ingesteld naar eventueele huurveranderin- gen .van pirn. 9S0 z.g. representatieve wo ningen. Bij dit onderzoek is gebleken, dat geen belangrijke veranderingen in de'huur prijzen der woningen zijn voorgekomen. Door B. en W. werden in 1939 12 bouw vergunningen voer den bouw .van 110 wo ningen en 9 vergunningen voor verbouw van'woningen verleend. In totaal kwamen 199 woningen gereed. Door woningspliising, verbouw, afbraak, verandering van bestemming e.d., vermin derde dit aantal per saldo met 5S wonin gen, zooslat, de woningvoorraad met netto 141 woningen vermeerderde. Voor het stallen van automobielen wer den 22 vergunningen verleend. Voor werk zaamheden van kleinen omvang werden ten kantore van den Gemeentelijken Wo ningdienst in totaal 102 vergunningen af gegeven. Ingevolge de bepalingen van de Hinder wet werden 24 vergunningen voor oprich- yig en 8 voor-uilbreiding verslrekt. Er werd 27 maal een onderzoek inge steld naar de hechtheid van gebouwen of onderdeelon van gebouwen. In verschil lende gevallen bleek het gevaar voor in storting niet denkbeeldig. - De betrokken eigenaren hebben, na aanschrijving van B. en W., steeds de noodige voorzieningen getroffen. Behalve algeheele slechte toestand van gebouwen betrof het meestal in gevaarlij ken toestand verkeeronde topgevels, voor- en achtergevels, in slechten toestand zijnde erfscheidingsmuren laugs den openbaren Weg, enz. De bevolking. Een berekening volgens de methode Halle wees uil, dat de woningbehoefte in 1939 steeg met 297 woningen. In de eerste vier maanden was er een daling van de .behoefte met resp. 22, 9, 12 en 1G wo ningen; daarna trad een stijging in, die in November het grootst, n.l. 64, was. Op 31 Decpember 1939 bedroeg het aan tal inwoners 62.679, togen 62.627 in 193S. Het geboorteoverschot was 811; er ver trokken 766 personen moer uit de gemeen te, dan zich hier vestigden. Het aantal geboorten in 1939 bedroeg 1266; het sterftecijfer, 455, het aantal hu welijken 641 (in 193S 481, wat toen reeds een record was). Woningonderzock. De herstelling van de afvoerrio-leering van het perceel Copemicusstraat 10 en van de panden Wilhelminastraat S14 en Zuid- landschcslraat 410, geschiedde op grond' van art. 70 der Woningwet vanwege den Gemeentelijken Woningdienst voor rekening van de betrokken eigenaren, in beide ge vallen werden de werkzaamheden opgedra gen aan een particulieren werkgever. Op 31 Decern her 1939 bedroeg het aan tal woningen hier ter stéde 15.884 en het aantal gezinnen 15.986, zoodat hot woningtekort 102 bedroeg. De gemid delde gezinssterkte was 3.93. In het verslag zijn 12 grafieken opge nomen, die de cijfers omtrent de bevolking, woningbehoefte en aanlal verleende hin derwetsvergunningen in beeld brengen. Maatregelen ter voorkoming - van ongeregeldheden. De secretaris-generaal van' het departe ment van justitie heeft, volgens een buiten gewoon Pólilieblad, een rondschrijven ge- ircht aan de procureursgeneraal fgd, di recteuren van politie, ter voorkoming van ongeregeldheden bij de colportage van bla den van politieke partijen of bewegingen. Voorkomen moot worden, dat oolporleurs van verschillende richtingen naast of vlak bij elkaar hun bladen aanbieden. Verzocht wordt maatregelen te nemen, dat bepaalde slandplaatsen bij uitsluiting worden toegewezen aan de colporteurs van een bepaalde politieke partij of beweging, zoodat deze colporteurs zich op minstens 300 meter afstand bevinden, waarbij reke ning moet worden gehouden met bestaande usances, welke als een soort verkregen recht kunnen worden aangemerkt, en voor het overige liet systeem van afwisseling kan worden toegepast. Verboden wordt op een standplaats met meer dan twee per sonen to colporteeren. Een volksoploop om en bij den colporteur moet terstond wor den verspreid. Voor zoover dit nog niet is .vastgesteld moet de colportage uiterlijk een half uur na: zonsondergang zijn beëindigd. Hier: ter stede zijn de moeilijkheden nog anders opgelost, n.l. door het opnemen in de politieverordening van een colportage verbod voor de drukste straten in d'e 1 innen- stad. De verordening is nog niet afgekon digd; drie dagen na de afkondiging treedt zij in werking. '..'Appelen... Mei ingang -van hedenis ook alle ver voer van kroetappolen verboden, tenzij het vervoer .gedekt is door een geldig ver- voerbewijs af te geven door of namens de NederI'aadsche Groenten- en Fruitcen- tiate. Goedgekeurd vlcesch wordt door toewijzingscommissic ge distribueerd. Het rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat ten aanzien van noodsiachtingen van varkens en rundvee de navolgende regeling is ge troffen. 14e burgemeesters zullen bij noodslacb tingen namens de Nederlandsche Veehou derijcentrale een slacbtvergunning verstrek ken, resp. ontheffing van het slachtver bod verleenen, op voorwaarde ,dat liet van noodsiachtingen afkomstige' vlcesch, zoo wol voorwaardelijk als onvoorwaardelijk goedgekeurd, door dengene, die do nood- slacliting laat verrichten, ter beschikking van genoemde centrale wordt gesteld. Aan de plaatselijke toewijzingscommis sies, welke uit vertegenwoordigers van sla gers en grossiers rijn gevormd, is opgedra gen den verkoop van het van noodsiachtin gen afkomstige vloescli op normale wijze d.w.z. tegen inneming van vleeschbonneai, te bezorgen. Voor wat betreft den verkoop van voorwaardelijk goedgekeurt vleesch over de vrijhank, welke verkoop eveneens uitslui tend tegen vleeschbomien mag geschieden, moeten de ttfêwijzings--commissies gebruik maken van de diensten van hem, die ook in het verleden zich met dezen verkoop hebben beziggehouden. Voor het van noodsiachtingen afkomstige onvoorwaardelijk, goedgekeurde vleesch gel den uiteraard de normale prijzen, welke de slagers blijkens de ten gemeentehuize goed gekeurde prijslijsten in rekening mogen bren gen. Ten aanzien van de prijzen tegen wel ke het voorwaardelijk goedgekeurde vleesch moet worden verkocht is aan de plaatse lijke toewrjzi"g"commiss:e opgedragen deze in overleg met de hoofden der gemeente lijke keuringsdiensten voor vee en vleesch vast te stellen. i Na verkoop van het vleesch wordt de opbrengst daarvan order aftrek der ge maakte kosten door de plaatselijke toewij zingscommissie ter hand gesteld aan den- gene, die de noodsiachting heeft -laten ver richten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze regeling bepc-rkt blijft tot de nood- slachtingen, bedeeld in artikel 3 der Vleeschkcuringswet en derhalve niet geldt voor do z.g.n. spoedgevallen. Deze laatste moeten door de leveranciers op de nor male wijze ter levering worden opgegeven en zullen dan zoo noodig bij voorrang wor den afgenomen. Het spreekt vanzelf dat bij de boven omschreven regeling, alle bepalingen van de Vleeschkeuringswet volledig van kracht blijven. Slaapkamers Huiskamers Zitkamers V/ONtNC-tNKlCH TING NIEUWE BINNENWEG 288-294 Een 'herinnering. De A.N.W.B. schrijft ons: Hoewel in do bladen alleszins duidelijk bekend gemaakt is, dat alle houders van motorrijwiel- en autobanden, tractorbanden en vliegtuigbanden (zoowel buiten- als bin nenbanden) verplicht zijn opgave hiervan te doen door middel van formulieren, ver krijgbaar bij de (listribuliediensten, is den A.N.W.B. gebleken, dat zeer vele particu lieren om de een of andere reden moenen, dat de ge-noemde verplichting niet voor hen geldt. Aangezien dit misverstand zeer onaange name' gevolgen voor de betrokkenen kan hebben, vestigt de A.N.W.B. er de aandacht op, dat alle bovengenoemde banden op gegeven moeten worden, onverschillig of deze gebruikt worden of niet, ook wan neer zij aangebracht zijn aan opgelegde auto's of motorrijwielen of aan karren of wagens, die niet met mechanische kracht voortbewogen worden. De termijn voor de opgave is reeds op 19 dezer verstreken. Belanghebbenden, die nog in verzuim zijn, wordt dringend aan geraden alsnog zoo spoedig mogelijk aan hun verplichting te voldoen. Zangers-1 jubileum. Ter intentie van den lieer C. J. v. d. Klink, die 25 jaar deel uitmaakt van het koorgezelschap „In Honorem Dei", werd gistermorgen in de Singelkerk een Hoog mis opgedragen, waarbij liet koor de Mag- dalena-mis van Loots en later „Jubilate" van Aiblinger heeft gezongen. In de pastorie werd na afloop van dein kerkdienst de jubilaris toegesproken door den voorzitter van liet koorgezelschap, pastoor L. H. Meijer, die een draagmcdaille overhandigde cn door den vice-voorzitter, den heer J. C. Breve, die oen schilderij 'aanbood. Van de gelegenheid'den jubilaris in het Patronaatsgebouw aan de Lange Haven te Uitreiking der prijzen, Het was een hijsia zomersch genot Za-'cornp;irncnteerert hebben 's middags familie terdagmiddag te vertoeven op de School- j jeden en vele kerkzangers gebruik ge werktuinen, waar de zon heerlijk scheen en maakt talrijke rappe jeugdige tuiniers en tuinier sters bezig waren de laatste bloemen te plukken en groente te oogsten. Hel sei zoen was afgeloopen en evenals vorige jaren werd met een kleine plechtigheid de turn gesloten. Maar in tegenstelling met vorige gelegenheden was ditmaal de leider der schoolwerktuinende heer AI. Germ-e- raad, niet aanwezig. Hij was wegens ziekte- verhinderd. De heer T. Krebbers deelde dit mede in een korte speech, waarin hij de kinderen opwekte het volgend jaar weer present te zijin. Vervolgens werd het woord gevoerd door het bestuurslid der vereeniging de heer J. Penning, die over do resultaten van het werk van dezen zomer wel tevreden bleek. Er is over het algemeen goed ge werkt en de resultaten waren gunstig. Ook de belangstelling liet niets te wenschen over; soms leek het er op, dat de tuin le klein zou zijn, zoovee! aanvragen kwamen er binnen. Gelukkig behoefde geen enkel kind afgewezen te worden. Vervolgens werden aan de volgende kin deren de prijzen uitgereikt: Groep I (leider de heer T. Krebbers), Marie Lobman, Jan Baron, Fina Bakker. G.roep II (C. Serodino), Riet van Ras teren, Cor van Dijk, Rika Swartjcs. Groep III (C. Batenburg de Jong), M. Hcmminga,' Arie Reedijk Thijs Landman. Groep IV (A. Huksliorn), Joh. Wester- meijer, P. Paulusson. Groep V. (II. C. van der Gaag) Gerard Gerlagh, Dick Lngardo, M. Molendijk. Ook de tuinman, de heer L. Landman, wérd niet vergetenhem werft als dank voor zijn hulp een kistje sigaren over handigd. Daarna hebben de kinderen, waarvan velen nog kool toebedeeld kregen, de reis naar huis aanvaard. Dit jaar zijn er 336 ge weest, die op de:i tuin gewerkt hebben en velen hebben er aardig wat afgehaald. Er werd tenminste flink gesjouwd. Boek- en Icantoorbocklisndel Van Duinhoven. O}) het drukke punt Burgemeester Rnap- perllaan, hoek Warande, heeft de lieer A. van Duinhoven een boek- en kantoorboek handel geopend. De zaak ziel er keurig'uit. In de étalage aan de zijde van de Bur gemeester Knapperüaan zijn boeken uit gestald, voor elk wat wils; romans, po pulair wetenschappelijke werken, encyclo paedia's en kinderboeken. En in den win kel is nog een grootere voorraad. De andere étalage, die aan de zijde -der Warande, toont iets van de aanwezige collectie kantoorboeken en schrijfbehoeften. Achter den winkel is een knus kan toortje ingericht. Vele bloemstukken sieren den winkel. De melkprijs. De SrhiedamsrhV Melkhandel heeft, om dat de inkoopprijs van de melk bij de vee houders is verhoogd-, met'ingang van heden den detailprijs van melk met 2 ets per liter verhoogd. Jubileum. Dinsdag 29 October a.s. zal liet 40 'jaar geleden zijn, da' de heer K. Liebeek bij de firma 8,milders te Slikkerveer indienst trad. De. heer Liebeek, die te Ridder kerk geboren word, was toen 14 jaar. Door studie en-noesten arbeid, daarbij ge-j helper, door een goea verstan I,heeft de jubi'aris van de volgende week het ge-, bracht to- chel' van de teekenkamer,, af-i deeling scheepsbouw bij de Werf „Gusto"! firma A. F. Smulders alhier.; Ook in hef vereenig ngsleven isde heer Lichee1' geen onbekende. SCHIEDAM. Passage Theater. 2, 4.15 en 7 uur. Dos Lied der Wiistc. Monopole Theater. 2.15 en 7 uur. De kas sier vergist zich. Op het tooneel Jack Willard. (Zondag van 1 tot 9 uur doorloopend). Elkèn Zaterdag en Zondagmiddag 14 u. Stcdi-F' irn voorm. St. Ja cobs .10.1. ROTTERDAM Arena. 2.15 u. 4.30 u. 7.15 u. Dansmeisjes. Capitol. 2.15 u. 4.30 u.. 7.15 u. Hart van prikkeldraad. Prinses. 2.15 u. matinée; 7. u. Kermisgas ten. (Zondag 1, 4 en 7.uur voor- stelling). VANDAAG: 18.33 u.. MORGEN: 18.31 U. ZONSOPGANG MORGEN: 8.17 u. Zeven gewonden en vrij veel schade. Wederom hebben vliegeniers van de Rc-val Air Force in de Rotlordamsche binnenstad schrik en ontzetting gebracht. Zondagavond hebben Brilsche piloten on verwachts he' rustig wandelend publick in het centrum van do stad bestookt met een viertal bommen van vrij zwaar ka liber cn weer zijn hierbij slachtoffers ge vallen. Vast staat, dat op zijn minst der of vijr voetgangers min of meer érn stige verwondingen hebben opge'.oopon door de roncvlic/mde bomscherven. Tvvce hun ner werden zeer ernstig gewond. Met een ziekenauto van den geneeskundigen dienst zijn zij naar een der ziekenhuizen vervoerd. De eerste bom eischic geen slachtof fers. Zij kwam terecht in het water van de Rotte Onmiddellijk daarop word een drietal bommen geworpen in het centrum van de staa. De eerste hiervan viel op het kruispunt KruiskadeMau rils weg en kwam terecht op het puin naast den rij^ weg. Een vijffal voorbijgangers liep hierbij kwetsuren op. De volgende twee bommen vielen op eemgen afstand én kwamen terecht op het voormalige Sophia zieken huis. -Hierbij werd vrij veel schade aan gericht. Onverwijld rukten de hulpdiensten uit. Manschappen van de Ordnungspoli- zei alsmede de Rotlerdamsohe politie zorg den voor een afzetting v;fr\ het terrein. Over de gehoele lengte van den Wes- tcrsingei werden de ruiten van de per- ceelen uit de sponningen gerukt, doch aan de electrise,ie geleiding van het tramnet werd weinig of geen schade toegebracht, zoodat het verkeer niet op ernstige wijze werd belemmerd. Het St. Antoniusgeslicht bescha digd. Verscheidene gewonden. •Nader wordt gemeld: De drie tijdens den bomaanslag op Rot terdam gewonde daines zijn de 22-jarige verpleegsters J. H. die Beer en \V. Hl. Re- mijn, beidé werkzaam en inwonend in het ziekenhuis aan d'cn Bergweg. Het derde slachtoffer is mevrouw A. OskampVan der Meer, wonende in de Meubelstraat, die ernstige verwondingen aan een der axmen bekwam. Zij is in bovengenoemd1 zieken huis Ier verpleging opgenomen. Voorts werd het St. Antoniusgesticht op den Nieuwen Binnenweg ernstig getroffen. De voor het gebouw staande ijzeren hek kon drongen naar binnen en richtten daar verwoestingen aan. Plafonds stortten in en een zevental jongens en meisjes be kwam lichte verwondingen. De 13-jarige M. van 't Zand bekwam een vrij ernstige scheurwond aan een der knieën. Per auto van den geneeskundigen dienst- is hij naar het hospitaal overgebracht. Drie lichtgewonden, die op straat door bomscherven waren getroffen, konden na ter plaatse te zijn verbonden huiswaarts keeren. Gisteravond heefteen Engelschvlieg tuig drie bommen geworpen op Mon ster, waar geen militaire installat'es zijin. i Tijdens den bomaanval bevonden zich nog verscheidene personen op straat, waardoor bet aantal slacMof-, fers groot is. Zes personen lieten het leven, terwijl bovendien nog oenige personen zoo zwaar werden gewond, dat voor-hun leven wordt gevreesd. Een bom kwam in de Molenstraatte recht, vlak voor oen bus van de Westland- sche Stoomtram Maatschappij1, welke geheel vernield werd. De inzittenden, M. 'H. Me- tennan uit Loosduinen, J. W. v. d. Veen uit Voorburg en mej. K. Rens uit Monster werden gedood. Van een groep van vijf personen, die op den weg liepen, werden op slag gedood de 22-jarige B. van der Meer, de 20-jarige A. de Koning en de 20-jarige H. Scliellevis, allen uit Monster, Verder moesten zwaar gewond naar het zie kenhuis worden vervoerd de hoer D. Wij- nants, A. H. van Kempen ,A. C. van de Beukei, mej. Iloekenborg, allen uit Mon ster, en mej. Solleveld uit 's-Gravetizandc. Een tweede bom kwam terecht op den tuin van den kweeker L. van Sproaspn en ver nielde een groot aantal druivenserres. De derde bom richtte in een boomgaard groote schade aan. Verscheidene personen, die licht gewond werden, Zijn verbonden door plaatselijke geneesheeren en de leden van dé plaatselijke afdeeling van het Koode Kruis. De materieole schade is grootBenige huizen werden zwaar beschadigd' en dui zenden ruiten worden vernield. De plaatselijke., autoriteiten, bijgestaan door den luchtbeschermingsdienst hebban testond de noodzakelijke maatregelen ge nomen. De verslagenheid in het dorp is grOOt. l ,1. Vannacht wierp een Engelsch- vliegtuig bommen uit boven Oirschob Een brand bom sloeg door het dak- van de woning van den heerCoppens: en kwamterecht op het bedje van een 3 '/2-jarig meisje. Het kindje werd op slag gedood. Dal bom kon onschadelijk gemaakt worden.' Inspectie van verduistering bad gunstig resultaat Rijksmaarschalk Goering heeft in verband' met de door hem persoonlek geleide actie van het iuchtwapen tegen Engeland, ook boven Nederland gevlogen. Ilij heeft niet nagelaten, zelfs hij duister nis enkele beschermingsmaatregelen en spe ciaal do verduistering in allo doelen van' Nederland, zoowel uit het vliegtuig als na tusschenlandingen te onderzoeken. Het resultaat van deze onverwachte vlieg tocht en tusschenlandingen heeft aan de gestelde eischen voldaan. De houding van do desbetreffende Duitsehe en Nederland sche organen had de' waardeering van den rijksmaarschalk en den weerm ach tbeve 1 heb - ber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen. De overwegingen van drn Staalsanwiilt. Omtrent de veroordee'.ing voor het Lan- desgericht van prof. C. W. de Vries, rector- magnificus van de Rotterdamsche handels- hoogeschool, tot 18 maanden gevangenis straf en f3000 boete, wegens het luis eren naar een verboden zender, wordt nog het volgende vernomen. In bet requisitoir legde do Staalsanwalt er den nadruk op, dat hot hier een bi zonder zwaar geval betreft van overtreding van de verordening van den rijkscommis saris inzake den radio-omroep. Beklaagde heeft in een toespraak voor 300 luisteraars van de Economische Hoo- geschoo], openlijk verklaard, dat hij over den Oranjezender, naar de verboden rede van Prinses Juliana op 31 Augustus 1940 geluisterd heeft. Een .dergelijke houding is onverantwoordelijk, daar dit geschikt is om de toehoorders en ruimere kringen dor bevolking tot dergelijke wetsovertredingen en in de gevangenis te brengen. Bizonder ernstig weegt de overtreding van beklaag de, daarbij als jurist en professor de draag wijdte van de gepleegde overtreding ten volle bewust moet zijn geweest en unulat hij als rector een voorbeeld voor zijii 1: er- lingen moet zijin. Voorts meende de Sl:;:i s- a-nwalt, dat hier een gevoelige st af op zijn plaats is met het oog op de ge '- gen welke deze daad kan hebben, in Ibi zonder onrust verwekken onder cc be volking. De straf, meende de Staatsanwalt, moet hooger zijn als die, welke zijn uitge sproken tegen kleinere overtreders, zoodat hij 2 jaar gevangenisstraf en f 6000 boete eischte. Voorziening in kasbehoeften en consoli datie van vlottende schuld. Het Zaterdag.yerscher.en Verordeningenblad beval een verordening van "den rijkscom missaris voor het bezette Neder ia.id>3oho gebied betreffende voorziening in kasl>o- hoeftcn en consolidlatie van vlottende schuld'. Daarin wordt desecretaris generaal yan hel. département van financiën gemachtigd, ter voorziening in kasbehoeften, tot het beloop diaarvan, schatkistbiljetten of schat-- kislpromessen uit te geven, schatkistbil jetten te beteenen en looningcm op korten termijn te sluiten. Voorts wordt de secretaris-generaal ge machtigd! ter consolidatie van vlottende schuld' leeningen op langen termijia aan te gaan. Het tijdstip en de voorwaarden van uit gifte worden door hem bepaald. Althans voorloupig geëindigd. Van de uitspraak, welke liet Hnagsch'e gerechtshof op 30 September j.l. dceJ in het proces om den baby, waarvan het bezit na de verwarring, 'ontstaan bij den bominslag in de Bethlehemkliniek aldaar op 10 Mei j.l .werd betwist tussclion de families Steinmietz en Van' derWinden, bij welke uitspraak werd bevestigd het vonnis van den president der llaagscho rechtbank, dat het kind aan tte familie- Steinmetz toewees, heeft all: 0*) nog <ey beToep in cassatie opengestaan. Naar wij thans vernemen, heeft de familie Van der Winden van zulk een beroep afgezien,'zoo dat dit tragische geschil thans geëindigd is. Althans voorloopdg, want de familie Van der Winden is voornemens, de zaak op nieuw aanhangig te mak én wanneer het kind twee jaar oud zal zijn geworden en een: erfelijkheid son derzoek meer kans op succes zal hebben dan thans. Na 10 uur buiten. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Tilburg zijn- twee personen wegens het zioii na 10 "uur 's avonds buiten bevin den, veroordeeld tot ieder een geldboete van 25 gulden 1 MAANDAG, 21 October. Uffidecle nntemng van del Commissie uit de Hamer van Koophandel. Moutwijn geen noteering. T Zonder fnsi en zomler belasting. Kiel officieel. Binnenlandsche spiritus:'; Melasse 100°/' f 29.--".per H.L. Ruwe 50°/o f 14,50 per H.L. Zonder fust en zonder belasting.^ 'Fl.oi'lii'ü. f 1.51).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2