VOOR Wat is goéde voeding in de praktijk van het leven? FÖKKELMAM 1). Ooykaas "10 SlGQMWASSCHEiüJ „EDELWEiSS" ïlec£ame-tfiex. J. D. VAN MEURS N.V. j Omliggende Gemeenten Prijsopdrijving Nieuw R. K. ziekenhuis J. SCHREUDER Af schilder - DECORATEUR TUINLAAN 34 - TELEFOON 67870 Het veerongeluk in Zweden Een voedingstabel. Het eiwit in onze voeding. Nu rund- en varkensvleesch schaarscber zijn. Recepten. in grote keuze van het goedkoopste tot 't beste toe woning-inrichting ebo BINNENLAND Streng optreden tegen overtreders van het slachtverbod Koop en Verkoop van Onroerende Goederen RADIO - ELECTRICITEIT C. V. <1. MOST Westmolenstraat 16-18 - Telef. 68519 Vcrltonifen, Gebr. Huyskes - Pr. Fr. Hendrikstr. 39 Schiedam» Uw woonstad dan BROOD van KROMMENHOEK Singe! 101, Hoogstraat 72, Tel. 69551-67545 Fa. V. L. BORRANI - SCHIEDAM Schoorsteenveger, Rookverdrijver, Metselaai FIRMA ZOETMULDER-Hoogstr. 171 Gemengd Nieuws OE^E^S f* CA II SINGEL 128 TEL. 67844 j Toepassing vestigingswet banket bakkersbedrijf Twee jeugdige globetrotters Rechtszaken Nieuwbouw-, Verbouwingen- Beton- en Grondwerken Voor solied Metsel- en Tegelwerk Hoofdstraat 175 Handel en Bedrijf Zonder te vervallen in lange en geleerde betoogon, waarvan er in den laatsten tijd genoeg zijn te vinden in dagbladen en tijd schriften, over wat goede voeding is, kan er toch wel een enkel woord aan worden gewijd. Menige huisvrouw en moeder gaat zich eigenlijk nu pas rekenschap geven van de samenstelling van dat, wat zij haar gezin al sinds jaren heeft voorgezet. Dat is be grijpelijk. Zoolang ieder kon koopen, wat zijn beurs en zijn smaak toeliet, en zoolang de gezond heid van de verschillende gezinsleden geen bijzondere voorzorgen noodig maakte, deed het er eigenlijk zoo weinig toe. Men at en at met smaak, de kinderen ge dijden goed, de volwassenen voelden zich goed, waarom zou er gepiekerd worden over ie bestanddeelen van het voedsel? Nu wordt echter deze stevige stut wegge slagen onder het huishoudelijk bestaan. Er zijn a'lerlei levensmiddelen niet of in klei nere hoeveelheid. Hoe kan iemand zonder .vleesch leven of met minder vleesch zich toch goed voeden? Kijk, daarvoor is een beetje kennis van de samenstelling van voedingsmiddelen 300 nuttig. Een te groote bezorgdheid, ongerustheid over het welzijn van de gezinsgenooten is met noodig en is te voorkomen als men zich zelf kan oriënteeren. Daarom volgt hier een goede raad, die misschien wel heel theoretisch lijkt, maar toch niet zoo is bedoeld: „Schaf U een voe- dingstabel aan", "die naar zeer recente ge gevens is samengesteld door dr. E. G. van 't Hoog en mej. M. Wittop Koning, ten dienste van de Commissie inzake Huishou delijke Voorlichting. Zij is te verkrijgen bij mevr. B. v. d. Berg-Falkena de Bruyn- straat 54, Den Haag. Giro 341979. De prijs is 15 cent. Natuurlijk zal ook uw boekhandelaar deze tabel gaarne voor U willen bestellen. Met deze voedingstabel gewapend, be hoeft niemand in den blinde rond te tasten, maar kan er bewust worden gezocht en vervangen, zoolang er nog iets te vervan gen ts. Minder vleesch. Iemand maakt zich b.v. ongerust over de hoeveelheid vleesch, die het gezin nu krijgt, -faant dat is minder dan vroeger. De vraagt blijft open of dat wel zoo heel erg is en of we 't niet-heel-goed met wat minder kunnen doen. In het algemeen wordt geoordeeld, dat er werkelijk heel goed kan borden huisgehouden met minder vleesch niet alleen, doch ook met wat minder van de meest kostbare voedingsstof, die 't vleesch levert, n.L met eiwit. In de bewuste voedingstabel staan vele levensmiddelen met haar samenstellende bestanddeelen genoemd. Zij zijn dus ge makkelijk te vergelijken en als het de be doeling is om een plaatsvervanger te vinden voor het eiwit-rijke, doch slechts op bons te verkrijgen vleesch van varkens en van runderen, dan dient deze tabel te hulp te worden geroepen. Schapcnvleesch. In die tabel valt dan al dadelijk op schapcnvleesch. En daarvan is meteen te constateeren, dat het zoowat van de zelfde samenstelling is als het andere vleesch Als er dus schapenvleeseh in de plaats Uwer inwoning is te krijgen, maak dan ge- rast eens schapenvleeseh klaar en bereid het op een wijze, die het tot een tractatie voor de heele familie maakt. Een recept om U daarbij te helpen, volgt aan het eind van dit artikel. In diezelfde tabel staat ook het vleesch van konijntjes geboekt als eiwit-rijk maar armer aan vet dan gewoon vleesch. Die nuchtere cijfertjes vertellen er dus bij, dat er méér vet of boter zal moeten worden gebruikt voor het klaarmaken van 'n ko nijntje dan voor vleesch. De kookpractijk had menige huisvrouw dat ook al geleerd, zónder tabel. Kippenvleesch (maar daar hebben we nu niets aan) is ook best en ieder, die bogen kan op een echtgenoot, die jaagt, zal het goed doen te hooren, dat wild en ook ge vogelte met succes de plaats van vleesch kan innemen. Er is maar één maar-: over het algemeen is dit vleesch droger, minder vet. Het kost dus-vet hij de bereiding en moet dat ook kosten, wil het, wat voedzaam heid betreft, gelijk komen te staan met vleesch. Visch is over 't algemeen oen goede eiwit bron, doch geen goede leverancier van vet. Uitzonderingen zijn de vette vischsoorten, die ieder kent. Misschien zijn er veel huisvrouwen, die met verwondering zien, hoe ook de organen levqr, nier, hart, tong en zwezerik bronnen van eiwit en soms van vet (de hersenen) zijn. Haché van een runderhart b.v.? Nooit geweten, dat het zoo goed kon zijn? Kaas en peulvruchten. I^'t is hier niet de plaats om alle. voe dingsmiddelen en de samenstelling de revue te laten passeeren, het is slechts de bedoe ling belangstelling te wekken voor die samenstelling en voor de perspectieven, die deze wetenschap voor de keuken opent. Dat kaas en ook peulvruchten veel eiwit bevatten, dat boekweitengort maar ook macaroni, zich niet onbetuidg laat, even eens. Nu is de zaak wel niet heeiemaal zoo eenvoudig als het'hier lijkt, meu kan tapkam NJEUWC BINNENWEG 283.294 niet zonder meer bruine boonen in plaats van vleesch nemen maar een eindje m de goede richting brengen ons de boonen we!. Vult men de boonenmaaltijdon aan met wat aardappelen, dan kan zoo'11 maaltijd, ook zonder vleesch, zeer goed worden. De voedingstabel leert ons wel met alles, wat er op dit gebied te loeren valt, maar toch wel- wat. Leer daarom de tabel hanteeren en ver diep U in de nieuwere inzichten in de voedingsleer. Zij zijn speciaal in dezen tijd van véél belang. De bezorgde huisvrouw zal zich rustiger gevoelen ais zij wat meer weet wat hoi lijden kan. Tracht men zoovee! mogelijk va ruft ie te geven ook in een schaarschen tijd van voedingsmiddelen, die eiwit bevatten, zelfs al bevatten ze dat eiwit maar in geringe hoeveelheid (aardappejen b.v.), dan kom' men toch nog wel aan" de goede samensetl- ling. Ook om andere reden is variatie ge- wenscht maar dat is een ander chapiter. Wij hielden ons vandaag bij 't duurste in onze voeding, het eiwit en de beperkingen, ons door een gelimiteerde vleeschvoeding opgelegd. Geen rund- of varkensvleesch, dan lams- vleesch of schapenvleeseh. En bij gebrek daaraan vleesch van visch, wild of gevo gelte, zoolang het voorradig is Als ook dat met meer mogelijk is. dan boren we andere eiwitbronnen aan. Daarover later. Vandaag volgt een recept voor Lamsragout met tomaten cu dopelwten. Voor 4 personen is noodig: Jkdo lams- of schapenvleeseh, kilo kleine tomaatjes, een half blikje doperwten, wat zout, een lepel bloem, een snuifje nagelgruis, 50 gram boter (ol wet), een lepel zeer fijn gesneden peterselie. Snijd het vleesch m kleine dobbelsteen tjes. VVaseh het en laat het droog uitlekken. Schud het met zout, nagelgruis en bloem dooreen, zoodat de stukjes vleseeh aan alle kanten droog zijn. Maak in een vuurvasten schotel (van emaille b.v.) het vet of de boter goed heet en maak het vleesch hierin aan alle kanten bruin. Bijzonder geschikt hiervoor zijn de giet ijzeren geëmailleerde schotels mot deksel, die als dekschaal op tafel kunnen worden gebracht. Dat spaart meteen een stuk in den afwaseh. Wasch de tomaatjes, dompel ze in heet water en ontdoe ze van de huid. Zet de tomaatjes naast hei vleesch in den schotel, nadat het vleesch wat opzij is geschoven. Voeg wat water toe, opdat het vleesch kan stoven. Laat 't vleesch en de tomaatjes zachtjes sudderen tot het vleesch bijna gaar is. Voeg de doperwtjes toe, (met nat, als het vleesch wat droog mocht zijn ge worden en zonder nat als er voldoende vloeistof op aanwezig is). Laat de doperw tjes mee warm worden en dien het gerecht, bestrooid met fijngesneden peterselie ,op Geef er aardappelen (en liefst in de schil gekookt) bij. Voor een gekruid stuk lams- vlcesch kan het recept \an „Pi kante Lamsbout" dienen. Voor een paar dagen: 2 kilo lamsbout (of zooveel meer als noodig is om een goede bout te maken) twee teentjes knoflook, een handvol peterseliesteeitjes, pl.m. 75 gram zout, wat peper, een half theelepeltje paprika (als droog rood poeder verkrijg baar) 10 gram suiker, één uit, puree van versche tomaten of tomatensap uit glas (pl.m. 1 d.L.) ook te vervangen door 1 volle eetlepel tomatenpuree uit blik, 50 75 gram schapenboter of -vet, J liter water. Wascb de ontbeende lamsbout en wrijf hem in met een mengsel van 't zout, peper en paprika. Halveer de knollookteentjes en steek ze in het vleesch. Steek hier en daar een peterseliesteeltje (vooral op de" plaatsen, waar het been is weggenomen). Maak bet schapenvet en de olie heet of braad in boter of vet alleen. Braad de lamsbout aan alle kanten vlug bruin. Maak de jus af door bij het vet het water te voegen, de fijngesneden ui, de suiker en de tomatenpuree. Sluit de pan en laat het vleesch op een zacht vuur langzaam en zachtjes gaar worden. Draai het vleesch af en toe om en probeer na a 2 uur of het goed gaar is. Maar de jus, zoo noodig op smaak af. Vul tijdens het smoren bet verdampende vocht met wat water aan. Bind de jus desgewenscht met een beetje aardappelmeel, opdat zij niet te dun en te waterig is. Behalve deze twee bizondere gerechten kan er van lamsvleesch en schapcnvleesch gemaakt worden: een heerlijke Irish Stew; een goulaseh; pikante ragout met kerriesaus of met tomatensaus; een gemarineerd gebraden vleesch; coteletjes, gepaneerd of gebakken; of op de gewone wijze bereide lappen, benevens op"de geijkte manier gebraden groot vleesch. Op alle manieren smaakt het lams- en het schapen vleseeh goedhet kan varkens- rand- of kalfsvleesch volkomen vervangen, R. L.-H. Drastische maatregelen zullen worden getroffen. Aangezien is gebleken, dat op sommige plaatsen het slachtverliod won.lt overtre den, tengevolge waarvan vkesch zonder bon wordt afgeleverd, wordt door het rijks bureau voor de voedso|\oor/ie 1 g in oor logstijd uitdrukkelijk de aidutlil er op gevestigd, dat zeer streng cgM de/e over treders zal worden opgetreden. Behalve dat tegen den landbouwer, die zich schuldig WONINGBUREAU „SCHIEDAM-WEST" NIEUWE HAVEN 63 - SCHIEDAM - TEL. 68752 Huur en Verhuur ROTTERD DIJK 2S0 - TELEF. 67776 G. A. DE WINTER onderhoud van huizen enz. TIMMERL3EDEN - METSELAARS Telefoon 67713 BEZORGING OOOR DE GEHEELE STAD Speciaal m hei verbeteren van schoorsteentrek ALLÉÉN Unci; Achterweg33, Tel.68421 N.V. MELKHANDEL AREN VEREENiGING „Dl LANDBOUW" Vellevest 16-1 fc iCHIEDAM telefoon 68239 Vroagt Uw leverancier onze GESTERILISEERDE MELK en HAVERMOUTPAP Haagsdie schuilplaatsen zullen elee triseh verlicht worden. De eriichliiig \au de schuilplaatsen en maakt aan een overtreding \an 'iet slat ht-j kolders, die in Den Haag ter beveili gng verbod op de gewone Wijze een vervolgingvan het publiek in en op de openbare zal worden ingesteld, zal de landbouw-1 straal, zij i aangelegd, geschiedde tot dus- crisis organisatie, waarbij hij s aangesloten verre door middel van lampen, gevoed door van haar bevoegdheid gebruik maken omaccumulatoren. hem als georganiseerde te schorsen, waar- In de jractijk blijkt dit systeem echter door hem de uitoefening van zijn bedrijfmi houd la ar Herhaaldelijk komt het voor, geheel onmogelijk lean worden gemankt. 1 dat de lampen en accu's worden ontvreemd. De handelaar, die zich aan overtredingen j (Jok raken de laatste dikwrjüs uitgeput, als bovenbedoeld schuldig maakt, zal van;doordat de bewakers 'snachts de lampen de levering aan de Nwieriandsclie veehou-- derijeentrale worden uitgesloten. Ile'zelfde ontsteken. t l>e oplossing van dit vraagstuk kan. naar z.al geschieden met ©en andere i hand daar de meening van B. en W. alleen wordeu die voor hem zou oprtredei of voor hem gevonden in aansluiting van de openbare vee aan de Neder!audsche vcehouderijcen- j schuilplaatsen op het lichtuet en. wel zoo- trale zou trachten te leveren. j danig, dat de binnenruimte zal worden Indien een slager zich aau overtreding verlicht door een met draadgaas bescherm- vau het slachtverbod schuldig maakt, zal de lamp. hij, behalve, dat hij op de gewone wijze Terwijl buiten sen lamp zal worden aan- vorvolgJ wordt, geen tcewijzi g voor rund- gebracht, die overeenkomstig de voorschrïf of varkensvleesch meer ontvangen, waar- ten verduisterd is. door hij zijn bedrijf niet meer zal kunnen uitoefenen. De kosten van dezen maatregel worden op f21.300 geraamd, terwijl de stroom- Het voorgaande moge een ernstige waar-kosten drca f 10 fer P« schuil" schuwing zijn voor ai diegenen, die nog Idaats kunnen worden gesete. niet inzien, dat overtredingen als h er- bedoeld ia de huidige tijdsoinstaucligh© 'en de voedselvoorzieni >g van het gehce'.e volk ernstig in gevaar brengen en derhalve vol strekt ontoelaa.baar moeten v\ orden ge acht ISO X ZOO II I Verbod van vestiging uitge vaardigd. Blijkens een beschikking van den secre taris generaal van het departement vai han. in.beslag genomen en ook tegen hem is VLA VRDINGEN. Dure thee» koffie en zeep. Bioor de politie allner is procesverbaal opgemaakt tegen den winkelier v. L, ter zake van ernstige prijsopdrijving. Deze win-j kolier verkixht thee zonder bon voor f 1.05 per ons, the door tusschenkomst van den wederveikooper v. d. S. don consument voor f 1.50 per ons werd verkocht. Koffie zonder bon verkocht do winkelier voor f2 per lialf pond, die weer door derueifden v. d. S. werd verkocht voor f2.50 per half pond. Stukjes zeep, die een winkel- verkoopprijs hebben van 12 1/2 ct, ver kocht v. L. voor 28 ct. per stuk en de wederverkooper v. d. S voor 35 ot Bij v. d. S. is een partij koffï.e, thee en zeep Ze waren gaan kijken in Tuia- dorp-öostzaan. Yau school naar huis was "'en stap voor tvvee kinderen uit de Nieuwe Kerk straat te Amsterdam, resp. aoht eu ben. jaar oud Om vier uur gistermiddag ging de school uit, een kwartier later zag meu het jeugdigf tweelal voor de deux tan het ouderlijke huis vredig spelen. Zij hadden echter nog andere plannen: zij wikten meer van de wereld zien en. begaven zich omstreeks half vijf op weg. Poen de kinderen met etenstijd nog niet thuis gekomen waren, waarschuwden do verontruste cu Ier, de politie Omstreeks halt twaalf gistei avond kwam de vader met de gelukkige mededeeling, dat zijn spruiten terecht waren Zij waren eens een kijkje gaan nemen bij de ver woestingen, a an eericht door het bombarde ment van Tuindorp-Oostzaan Vermoeid, maar met een ervaring meer, waren zij laai m den avond thuis gekomen. Frauduleus slachten op de Meluwe. De Bameveldsche politie heeft druk werk om bij vele Veluwsche boeren, die op groote schaal frauduleus slachten, proces verbaal op te maken. Alleen al te Bameveld zijn lien varkens die op onwettige wijze geslacht waren in beslag genomen. Ook te Ederveen, Scher- pemzeel en Lunteren zijn groote partijen vleesch ontdekt, afkomstig van frauduleus slachten, reeds zijn in bepaalde gevallen boeten van f5CO opgelegd. del, nijverheid en scheepvaart, betreftende de uitvoering van de vestigingswet k'e nbo drijf 1937 is het verboden esn inricht ng, bestemd of mede bestemd voor de uitoefe ning van het banketbakkersbedrijf, onder scheidenlijk van 't banketverkooptersbedrijf voorzoover die uitoefening betreft, te vesti gen zonder vergunning van den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het de partement van handel, nijverheid en scheep vaart. Onder de uitoefening van het banket bakkersbedrijf wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan: a. Het ten behoeve van het publiek ver vaardigen van: 1. Groot of klein gebak, als taarten, taartjes, koekjes, petit-fours en banket; 2. schuim-, slagroom-, suiker- of dra. gantwerk; 3. fondant, borstplaat, chocolade of mar sepein 4. ragoutzerk; b. het ten behoeve van het publiek ver vaardigen, gepaard gaande met den ver koop aan het publiek, van producten, als onder a. genoemd, behoudens indien deze uitsluitend of in hoofdzaak bestemd zijn voor verbruik ter plaatse van dien verkoop. proces-verhaal opgemaakt. Te Apeldoorn. In tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten is te Apeldoorn het nieuwe R. K. ziekenhuis St. Liduina" aan den Arn- hemscheweg officieel in gebruik genomen. Het nieuwe deel van hel gebouw, dat aan het reeds bestaande ziekenhuis is ge bouwd, biedt plaats aan ruim negentig patiënten, welk aantal 130 zal bedragen, wanneer ook een verbouwing en uitbrei ding van het tot dusver in gebruik zijnde gebouw zal zijn tot stand gekomen. Het zie kenhuis beschikt verder over twee operatie zalen, afdeelïngen voor Röntgendiagnostiek en therapie en is zoer modern ingericht. Speciale kraamvrouwen- en kinderafdeelin- gem zullen in bet thans nog te verbouwen deel worden ondergebracht. Te vroeg uitgestapt. Bij binnenkomst van den trein van even acht uur uit Rotterdam, stapte de 39 jarige M. B. uit de Heemraadstraat alhier, mis leid door de duisternis, te vroeg uit den nog rijdenden trein, met het gevolg, dat hij op het voorperron viel. Hij kreeg ©en gapende hoofdwond en een hersenschod1- ding Per ziekenauto weid hij naar het ziekenhuis gebracht en na daar verbonden, te zijn naar zijn woning vervoerd. Onbevoegd nil oefenen der,geneeskunde. Do kruidkundige J. 1. uit Almelo, heeft op 11 October in hooger beroep voor de Zulte nsrbe rechtbank terecht ge staan van ren vonnis van den kanton rechter te Zt.tfem, die hem wegens het onbevoegd uitoelenen der geneeskunde een boete hal opgelegd van honderd gulden, subsidia r dertig dagen hechtenis. De officier van justitie bleef bij zijn eisch niet on'vankeiijk verklarng van het beroep. De verdediger was van oordeel, dat deze zaak vreeselijk opgeblazen was. Hrj concludeerde tot vernietig ng van het gewezen vonnis met oplegging \an ge ringe geldboete. De rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan en den verdachte veroordeeld tot 200 gulden boete, subs. 20 dagen hech tenis. SCHOTEL, STADHOUDERSLAAN TELEFOON 68732 27 Het bootje was overbelast. Het Zweedsche dagblad „Nya Dagbgt Allehanda" meldt aanvullende bi zonderhe den omtrent 't veerongeluk van Armasjuer- vi, waarbij meer dan veertig Zweedsche soldaten om het leven gekomen zijn. Het ongelukkige bevel om het kleine veer met meer dan honderd man te Masten, zou afkomstig geweest zijn van den bevelheb ber van «ten troep, een reserveluitenant, die zelf ook ot» het leven gekomen is. Gebrek aan booten heeft het reddingswerk zeer vertraagd. Het grootste deel der ver ongelukten stamt uit Korriand. Als oor zaak van het verbazingwekkend! hooge aan tal slachtoffers beschouwt men de lage temperatuur van het water. Wat het aan tal tkxxten betreft is dit ongeluk waar schijnlijk de" grootste ramp in die nieuwere geschiedenis van Zweden. Het Zweedsche rijkscomité heeft gisteren een bedrag van 10.000 kronen als eerste hulp voor de gezinnen der verongelukten, beschikbaar gesteld. Het noodweer ia Caialonië. Het Ebro-ohservatorium te Tawagona deelt naar aanleiding van het noodweer in Catatonia mede, dat in de dagen vaa 18 tot 20 October een neerslag komt over een met een fhoeveelbeM regen van negen, maanden in een gewoon jaar. Het obser vatorium heeft nog nooit een derge'ijken hevigen regenval ook maar bij benadering opgeteekend. Sigacetteml ie ven gesnapt. De Utrechtseh© politie heeft de hand gelegd op een tweetal mannen van 23 en 23 jaar, die zich regelmatig schuldig maak ten aan diefstallen van pakken sigaret en. Zij konden op bee terdaad worden betrapt, toen zij juist bezig waren ,uit eon pakhuis aan de Mineurslaan 5000 sigaretten te ont vreemden, na verhoord to zijn, werden de sigarettendieven opgesloten m het hoofd bureau van politie aan het Paarden veld. ZATERDAG 2S October. Officieels rwteermg van de Commissie uit de hamer van Koophandel. Moutwijn geen noteering. Zonder fust en zomier belasting. Niet officieel. Brnneniandsehe spiritus Melasse ÏOO»/- f 29.— per H.L. Ruwe 50°/o f 14,50 per H.L. Zonder fust en zonder belasting. Spoeling f 1 50.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3