mm Het Haagsche huisvuil de spoorweg: N.V. MEELFABRIEK TIEMiM TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT 4 '1 - Uit het Uaaffje en wat er a! zooa! mee gedaan wordt. door j. Riechdolt BINNENLAND De bommen op de fabriek te Puttershoek De toewijzing van rundveevoeder Naaral. Venn. „KLUITKALK" HOOFDSTRAAT 28 Telei 69570 69590 MACHINEFABRIEK A. FONTIJNE Gymnastiek op alle lagere scholen a S ff n i II 1S ri;:. o'ri: 'riP- tij"* 3.5 «t, V- ®r. Nu wij al gauw een wettelijke regeling met betrekking tot de inzameling van huishoudelijke en andeie afvalstoften krijgen, die op ©enigerlei wijze nog dienstig voor de industrie kunnen zijn, is het wel aardig eens na te gaan wlat er in dit opzicht van een stad als Den Ilaag te wachten is. In het algemeen wordt het Haagsche vuil nuttig gebruikt. Het wordt per trein naar Drente vervoerd, waar het dient als mest stof A-oor ontgnonen gronden. Op deze mar nier is „r verleden jaar ongeveer 475.000 M3 Haagsch vuil naar Drente verladen. De ophaaldienst van de Reiniging neemt ajles aan: de akker schaamt zich niet en het is een wonder, wat de natuur zelfs met de meest-onwaareckijnlijk© „mestRslof- fen weet te doen. Evenwel wordt er op het Drentsche ontvangstation Wijister, waar het vuil tot compost wordt verwerkt, een sor- teering gehouden, waarbij allerlei zaken, die als meststof piersé géén waarde hebben, maar op andere wijze nuttig te gebruiken zijn, zooals glas, koper tin, lood, blik, vod den, rubber en beenderen, eruit worden gehaald. Op dez© wijze werd er bijvoor beeld heel wat blik van conservenbusjes, ingezameld. Dat zal nu al wel aanmerkelijk minder geworden zljjln, want ten eerste zijn de conserven moeilijker te krijgen en ten tweede hebben de fabrieken in vele ge- Vallen de blikjes door papier vervangen. Ook met glas is men zuiniger geworden. Maar hierover hebben wij geen gegevens; houden wij ons aan de cijfers van vroeger, dsan zien wij, dat er in 1937 aan blik en ijzer uit het Haagsche vuil tusschem de 6000 en 8000 kilo werd gehaald; in den laatsten tijd voor den oorlog was het nog wel w*at meer dan het laatstgenoemde ge wicht. Dit materiaal ging naar de hoog ovens. Er 'kwam dan nog wat tin, lood, ko- p|er enz. bij, alles te zamen met een op brengst van. f6000, buiten de sorteerkos- ten. Een overeenkomstige opbrengst maak te men. van lompen, glas, rubber, en oud papier. Geso-rteerd afval. 'Maar hiermee is nog niet alles gezegd, Onze Reinigingsdienst haalt of tenminste haalde ook velerlei zaken op, die niet eens naar Drente meegestuurd werden. De op haalwagens vanhet oude type hadden hiervoor zelfs een soort van imperiaal, waarop men vaak' de meest onwaarschijh- lijjkio voorwerpen, zooals een canapé zon der veeren, een ontzield ledikant, smeten zonder-zitting,"- invalide*-tafels; "-matrassen, Waar het zeegras uitpuilde, defecte kachels, haarden, kachelpijpen ,enz. naar hun laat-j ste rustplaats kon zien brengen. Alleen aan ijzer was dit een aardige hoeveelheid; ver leden jaar 600.000 kilo. Men zal allicht de opmerking maken, dat er nu vermoedelijk van zulke zaken veel minder weggedaan wordt dan voor heen. Dat is ongetwijfeld juist. De vuil nisbak is een barometer voor de conjunc tuur, In een royalen tij1! heeft de huis vrouw een ruimere hand, wordt de nering schraler, dan past /.'ij veel meer op de kleintjes. Met het afdanken van kachels en ledikanten, oude hekken ed. zal men op het oogenblik, nu er zooveel moei|ijker aan nieuw goed te komen is, zeker wel heel wat bedachtzamer geworden zijn en om nog even op den Drentsclien oogst terug te komen en een product te noemen, dat voorheen in vele gezinnen in den vuil nisbak terecht kwamoud papier. Wie oude kranten h'eeft, is er zuinig op, want w'ij hebben al geleerd (als" wij het niet van den vorigen oorlog wisten), dat men 39) ,Dat doe ik!" zei hij, opeens driftiger, dan ze hem ooit meegemaakt had. Schande, dat hij zoo tegen "haar sprak; schande, dat ze daar zoo uitdagend voor hem stond. Alsof ze volkomen vreemden voor elkaar waren 1 Verbaasd, overbluft, verward en ge- ergerd keek hij op haar neer en zei ge jaagd: „Ada Moseby heeft niets met me uit te staan. Ik ken die vrouw nauwe lijks. Ik heb haar bijna nooit ontmoet." „Dat is niet waar! Je sprak haar vaak. in het geniep. Je hebt haar gesproken op den dag van het proces, toen je mij wilde wijsmaken, dat je met een zaken vriend moest spreken. En daarna heb je haar vaak ontmoet.hier in de buurt zelfs!" Hij schrok ervan en kreeg een kleur. Ze had medelijden met hem kunnen hebben; als ze niet zoo razend was geweest, zou ze om zijn vernedering hebben kunnen hui len van verdriet. De man, dien zij lief had, stond om een andere vrouw als een bedremmelde schooljongen te liegen! „Ik heb je gezegd, dat Ada voor mij niets beteekent! Dat moet je op mijn woord gelooven! Ik weiger er verder over te praten." Het klonk beslist. Uitdagend keken ze elkaai' aan. Plotseling gleed Ben uit het zadel en kwam naar tiaar toe. „Marvl Liefste Mary, zoo kunnen w krantenpapier geschikt tot ballen kau kne den, die kunnen meehelpen om den. dier baren hui gelijken haard brandende te houden. De omvang vau alle en de oplage van vele kranten is trouwens sterk ver minderd, zoodat men al aanstonds minder papier in huis krijgt. Zoo is er meer, dat mea thans de Reini ging niet zoo grif zal gunnen als in een beteren tijd. Het wemelt adviezen voor*de nuttige bestedmg van dingen, die vroeger met ui tel waren. Schillen. Ivlaar er is althans één soort afval, waar mee zelfs de meest uitgerekende huisvrouw niets meer kan beginnen: aardappelschil len. Varkens mogen wij particulieren toch niet houden, het zou dus alleen kunnen zijn, dat wij den raad van de vitamine deskundigen opvolgen en onze aardappe len koken en d!an „pellen", zoodat er ai- leen die eigenlijke schil afgaat. üh Hen Haag zijn er bij ons weten een 50 60 schillenboeren, die vooral in de arbeiderswijken, waar d'e meeste aardap pelen worden gegeten, rondgaan om de schillen op te halen. Zijl betalen (betaal den) 1 a 2 cent per kilo en haalden te zamen naar het schijnt per dag ongeveer 12.000 kilo weg. fa onze wijk hadden wij nooit zoo'n schillenboer gezien, maar van die week kwam er plotseling een aan de deur. De animo voor de schillen is blijkbaar, ver klaarbaar genoeg, stijgende. Volgens ge gevens uit den vorigen oorlog was de ge middelde opbrengst per hoofd van de be volking aan aardappelschillen ca. 35 kilo per jaar. Zondter eenïge bedenking kan men dus zeggen, dat er van de schillenophaierij zeker nog heel wat meer te maken is dan er althans in Den Haag (te Amster dam is het bedrijf veel meer geïntensi veerd! en zijn er wel 300 a 400 schillen boeren) van gemaakt is, al moet men er zich voor de varkensmesterij vooral niet te veel van voorstellen. D© schillenboeren nemen ook etensresten in-ee. Dat beiiep vroeger een 1500 kilo per dag, ongerekend de hotels en "restaurants, die' inet" eigen contractanten werkten en waarvan wp de hoeveelheid niet weten. Op het oogenblik heeft men bij dit alles nog te maken met de „concurren tie" van d'e voddenrapers, de snuffelaars, die van vuilnisemmer tot vuilnisemmer gaan en meepikken wat van hun gading is. Hit is een volgens de politieverorde ning verboden bedrijf, maar de politie kan niet overal wezen en het wordt toch druk beoefend, tegenwoordig weer ceel drukker dan voorheen. Merkwaardiger wijze is ook dit een conjunctuur bedrijf, waarvoor de animo toe- of afneemt, ai naar gelang die prijzen voor de afvallen, die in d'en vuilnisbak te vinden zijn, stij gen of dalen. Als er een algemeen© rege ling komt, zal het allicht wel aan banden gelegd! worden. Ook wat overlaten. De directeur van den Haagsehen Rei nigingsdienst heeft zich nog voor den oor log eens uitgelaten over het vraagstuk van een georganiseerde inzameling van nog bruikbare afvalstoffen, dat toen ook al ter sprake was gekomen en daarbij Ms zijn meening te kennen gegevein, dat men het verstandigst zou doen, zich de erva ring van den vorigen oorlog ten nutte te maken, in dezen zin, dat men met te veel van boven af moet willen regelen, aange zien er onder de op die wijze ingerichte regeling van den vorigen oorlog veel nut tige afvalstoffen door bederf onbruikbaar zijn geworden, maar liever het „particu liere initiatief" te baat moei nemen. En voor wat hel Haagsche vuil be treft heeft hij! toen ook de opmerking gemaakt, dat men er niet te veel moet willen uithalen, omdat men daarmee de mestwaarde vermindert: het kunst je van vestzak-broekzak, wat men hier wint, verspeelt men ginds. Terloops gezegd blijkt ook hieruit nog eens, dat d'e zaak niet zóó een voudig is als zij lijkt. „VEGISOL" GLASZIjDE Isolatieschalen VEREEN GLASFABRIEKEN SCHIEDAM Fabriek van KURKEN - KURKENBONDELS VISSCHER IJ KURKEN Fa. WED. A. VOGELEZANG Korte Achterweg 13-15 - Tel. 68872 niet doorgaan! We houden immers van elkaar! We zijn verloofd! We moeten elkaar vertrouwen, als we ooit gelukkig willen worden!" „Als weherhaalde Mary en hield zich plotseling stil. Hij liet zijn uitge strekte armen zakken „Hoe meen je dat?" vroeg hij. „Vraag jij dat? Zoodra jij me vertelt, wat die vrouw \_or je is, waarom je tegen me liegt, als het over haar gaat en wat ze voor macht over jou heeft, dan zal ik je vraag beantwoorden." „Mary!» „Je zegt, dat je me liefhebt," gooide ze eruit. „Je beweert, dat het je er alleen om te doen is, mij gelukkig te maken! Maar als ik hang ben, dat die bende van Moseby je naar het leven staat, dan lach je me uit. Als je die vrouw wilt spreken, lieg je tegen me, alsof ik een kind was, dat zulke domme leugens gelooft, en als ik je naar de waarheid vraag, dan weiger je die te vertellen. Als dat de liefde van een man beteekent, dan heb ik die niet noodig!" Rechtop en bleek stond hij voor haar, lot ze uitgesproken was. „Je zegt het wel heel duidelijk," was zijn eenige opmerking. „En dan zal ik je nog wat zeggen," schreeuwde ze, razend van angst. „Ik ge loof', dat je meer van Ada..."." „Dat is een beleedigmg!" viel hij haar half verstikt in de red En toen keerde hij haar den rug toe en sprong in het zadel. Hij gaf zijn paard de sporen, het-schichtige dier deed een zijsprong en rende in wilden vaart den weg op. Ze verdwenen in 'een stofwolk, die" lang boven- de prairie bleef hangen en ©zich als een zandhoos naar de stad ver- Vier en twintig dooden ge borgen. Nader kan ten aanzien van do gister ochtend te Puttershoek gevallen bommen worden gemeld, dat een aantal voltref fers do fabrieksgebouwen trof, waardoor brand ontstona en vele personen gedood worden. ij' Het aantal dooden, dat gisteren geborgen kon worden, bedraagt vier en twintig, ter wijl ©enige zwaar gewonden naar het zie kenhuis te Dordrecht zijn overgebracht. Do vele licht gewonden werden ter plaatse verbonden. Hierin hadden, behalve de plaat selijke geneesheer dr. Hes, ook zr. Oos- tinga en do geneeskundige diensten uit Rot terdam en Dordrecht een werkzaam aan deel. De brand werd door de brandweer uit Puttershoek, welke" üog eerder dan de fabricksspuit water gaf; met assistentie van die van 's-Gravendeel' ten Dordrecht, ge- bluscht. De Rotterdamsche en Zwijndrecht- sche brandweer waren ook spoedig aan wezig, maar behoefden, geen hulp te ver kenen. De meeste 'slachtoffers kwamen van elders. In totaal werden zeventien bom men geworpen waarvan tien op de fabriek. De verslager.neia is groot. Voor de periode van 11 November 1940—26 Mei 1941. Het rijksbureau vdor; de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt ter vervolge op het persbericht en d'e .publicatie betreffen de de rundveevoedertoewij'zmg het volgen de bekend. Do bedrijven, welke in "klasse 1 vallen, krijgen 110 K.G. mengvoeder toegewezen voor bovengenoemde p'ériode; voor bedrij ven, welke in klasseff vallen, wordt "in voornoemde periode t 140 K.G. mengvoe der toegewezen, terwijl dte bedrijven, welke in kiasso 8 vallen; 165 K.G. mengvoeder krij'gen toegewezen Bij de classificatie is uitgegaan van het aantal stuks vee, aanwezig per 21 Januari 1940 Ook de toewijzing van het rundvee- voeder zal geschieden op de basis van het aantal stuks vee, op d'ien datum bij de veehouders voorradig. Slechts in bizondere gevallen, namelijk wanneer een veestapel een sterke wijziging zal hebben ondergaan, kan de provinciale voedselcommissaris andere maatstaven toe passen. De toewijzingen zullen worden verstrekt per melk- of kalfkoe, per stuk hoogdrach- tig jongvee en per stier, alle voor zoover zij oudter dan een jaar. Ten behoeve van vrouwelijk jongvee boven een jaar wordt de halve norm toegewezen. Bovendien is bepaald, dat die consump- tiemelkbeJ rijven, welke in 19381939 een gemiddelde winterproductïe van 9 L. per koe per dag hebben behaald, ©en extra- rund'veevoedertoewijzing zullen ontvangen, Oir A Lauwaars ALLE BOUWMATERiALEh Modern ingericht reparatiebedrijf Boterstraat 28-32. Schiedam. Te!. 69400 (2 lijnen) VACANT HOOFDSTRAAT 39 - Tel. 68484-68251 TARWEBLOEM TARWEMEEL TARWEAFVALLEN plaatste. Als ontwaakte ze langzaam uit een nachtmerrie staarde Mary om zich heen. Ze was uitgeput van overspanning. Dit was dus het einde van hun liefde 1 Ze had onvergeeflijke dingen gezegd die niet meer ongedaan gemaakt konden worden. Het was voorbij! Vernuft liep ce naar binnen, tastte als een blinde naar den deurknop, kon den klink mei, vinden en begon ter snikken als een klein kind. Ben reed in een warrelende stofwolk naar het spoorwegkamp. ?Hij was er ook van overtuigd, dat ait verschrikkelijke tooneel het einde van alles was. Hij was niet meer razend op Mary om haar ja- loerschheid. Hij vroeg zelfs niet wie de schuld van het gebeurde droeg. Het was immers toch voorbij. Mary zou hem zijn leugens niet vergeven en hij kon haar die redelooze jaloezie niet vergeven. Die was redeloos en ongegrond. Hij had gelogen, maar dat had hij gedaan, om de vrouw te beschermen, die hem diensten had bewezen en bereid was, hem nog ver der te beschermen. Omdat hij haar be loofd had, niemand iets van hun ontmoe tingen te vertellen. Hij wist immers, dat Ada door hem vriendschap te betoonen, haar eigen leven op het spel zette. Hij had het aanbod van McLean ver worpen, nadat Ada hem dien middag be langrijk nieuws had meegedeeld. Ze" was terstond na haar ontmoeting met Mary naar hem toegereden, hóewei hij dat niet wist. Onderweg had ze een plan gevormd, in verband met den afkeer van Ben voor haar man. „Ace maakt zich echt ongerust over je," had ze gezegd. „Hij is er achter gekomen, hoe je de landeigenaars hier in den om- groot 20 K G. per melk- of kalfkoe en per stuk hoogdracktig jongvee De kleine bedrijven, dit zijn bedrijven met minder dan drie stuks melk- en/of kalfkoeien, terwijl de oppervlakte niet groo- ter is diau 5 H.A., ontvangen een extra- toewijzing van 30 K.G. per melk- en/of kalfkoe en per stuk hoogdrachtig jongvee. Bovengenoemd© toeslagen worden, niet gegeven ten behoeve van jong vee en stieren. Van die toegewezen hoeveelheid' rundvee voeder per bedrijf wordt do veehouder in kennis gesteld! door middel van oen brief kaart. Indien hij deze briefkaart voor 27 October 1940 ontvangen heeft, kan hij op de registratiekaart kenbaar maken, boe- veel rundveevoeder hij wenscht af te nemen in de eerstvolgende distributieperiode, met dien verstande echter, dat hij nooit meer dan 1/4 gedeelte van do hem toegewezen hoeveelheid rundveevoeder per periode kan afnemen, indien hij deze briefkaart na 27 October beeft ontvangen, kan hij zich wen den tot den plaatselijken bureauhouder, ondter wiens ambtsgebied hij ressorteert, ten einde kenbaar te maken, welk© hoe veelheid rundveevoeder hij in de eerstvol gende distributieperiode wensclit af te nemen. Door het rundveevoeder op deze manier toe te wijzen is de veehouder in de ge legenheid, al naar de behoefte is, in do eene periode meer en in de andere min der rundvee voeler te betrekken Daar d'e totale hoeveelheid beperkt is, zat dte veehouder het voor hem beschikbare rundveevdeder zoo economisch mogelijk over de geheele winterperiode moeten ver deden en in die perioden, dat liet rundvee met ruwvoeder gevoederd kan worden, zoo veel mogelijk krachtvoeder moeten sparen. Door 'liet indeelen in verschillende klas sen heeft men beoogd de bedrijven miet eon dichte bezetting, bedrijven dus, welke ge midideld minder ruwvoeder kunnen win nen, meer krachtvoeder te verstrekken. Gezien het vorenstaande en gezien hel feit, dat, behoudens zeer bizondere om standigheden, in geen geval meer kracht roeder kan worden toegewezen dan do hoeveelheid, welke door den provincialen voedselcommissaris aan de veehouders wordt medegedeeld, wordt er nogmaals op gewezen, dat de uiterste zuinigheid dient te worden betracht; daar, ook indien er door een strengen winter een tekort aan ruwvoeder zou ontstaan, in het voorjaar in geen geval een extra hoeveelheid! rund- •piejjsroA uoproAL uommsj jez lopooaaoA trek organiseert, om hem eruit te werken en daar is hij bang voor. Nu heeft hij een plan gevormd, om je uit den weg te rui men en daar loop je zeker in, als je hem niet doorziet." „Wat nu weer?" Stuurt hij weer moor denaars op me af?" vroeg hij ontstemd. „Neen, ditmaal niet. Het is een heel sluw plan. Er zal je binnenkort een heel goed baantje worden aartgeboden.... bij wijze van promotie." Ze zag aan zijn gezicht, dat ze hem ver rast had. Hij zei niet dadelijk: „Dat is me al aangeboden." Zoover vertrouwde hij haar niet. Maar hij luisterde met belang stelling en eerbied voor haar scherpzin nigheid. „Als je dat aanbod gedaan wordt, dan zal het heel natuurlijk en gewoon ge schieden. Daar kun je op rekenen, Het zal een heel vleiend aanbod zijn, maar ik kan je te voren wel zeggen, wie erachter zit. Moseby en niemand anders!" „Het komt me toch wel een beetje ver gezocht en ingewikkeld voor, Ada." „Wat ben je bescheiden! Dat mag ik toch zoo graag in je. Het is echt een tee- ken van grootheid in een man." „Nu wordt het nog ingewikkelder en ge heimzinniger," zei Ben lachend. „Waar wil je eigenlijk heen?" „Maar, lieve jongen, snap je dat dan niet? Je bent een bedreiging voor de za ken van mijn man. Jij zult niet tevreden zijn, voordat je hem kwijt bent en hij weet, dat je de macht ertoe hebt. Ace zit echt in den knoei, zoo erg, dat hij alles op haren en snaren zet, om jou eruit te werken. „Wil je soms beweren, dat Ace Moseby iets te vertellen heeft op het hoofdbureau der spoorwegmaatschappij?" Per 1 Januari verplicht gesteld. Naar het Vad. meldt is thans defini tief vastgesteld, dat per 1 Januari gym nastiek moet worden onderwezen aan alle lagere schollen. De vraag, welke maatregelen zullen moeten worden genomen, wat betreft stichting van lokalen en inrichting van terreinen, om een doelmatig onderwijs: in lichamelijke oefening te verzekeren, plaatst de gemeentebesturen nog voor tal van moeilijkheden. Hieromtrent is echter weldra een besluit van don! secretaris-generaal van het departement van onderwijs te verwachten, dat voor die moeilijkheden een oplossing zal geven. Tot nog toe was de situatie zoo, dat Gedeputeerde Staten de bevoegd heid hadden om tot 1 Januari 1941 van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening voor een bepaalde openbare school telkens' voor ten hoogste twee jaren vrijstelling te verleenen onder voorwaarde, dat aan de school althans onderwijs wordt ge geven in de in art. 2 onder j der wet van 1878 vermelde vrije en ordeoefe- ningen der gymnastiek. Onlangs nu hebben Gedeputeerde Staten van "Zuid-Holland aan den wnd, secretaris-generaal van het departement van onderwijs de vraag voorgelegd, of de mogelijkheid bestaat, dat de ex. art. 195 der wet voor invoering van het vak lichamelijke oefening geldende be voegdheid alsnog wordt verlengd. De secretaris-generaal heeft hierop aan Ge deputeerde Staten geantwoord, dat dit niet in de bedoeling ligt. Hoewel de destijds met goedkeuring van het de partement door het Rijkscollege voor de lichamelijke oefening uitgegeven' richtlijnen voor het onderwijs in lich amelijke oefening reeds in die richting wezen, is hiermede een kwestie, waar omtrent langen tyd onzekerheid, althans] geen definitieve zekerheid heeft bstaan, voorgoed opgelost. DER Zaterdag 26 October 1940. No. 22615, „Onnoozel schaap! Natuurlijk welt Heeft Ace niet alle mogelijke speelhuizen en kroegen in beheer, die overal langs de lijnen rijk worden van het loon der werk lui? En met geld kun je invloedrijke vrien den koopen. „Maar je zult me toch niet kunnen wijsmaken, dat iemand als McLean met geld omgekocht kau worden!" riep Ben uit. „Door niemand!" En toon hij zich aldus ietwat verraden had, vertelde hij haar ook, hoe bij reeds een aanbod van McLean gekregen had. Ze verzekerde hem, dat ze McLean volstrekt niet van een of anderen schurkenstreek betichtte. „Maar anderen kunnen hem dat idee in zijn hoofd gepraat hebben. Eerlijke menschen zijn geschikte werktuigen in de handen van schurken." Ada beschouwde met aandacht zijn ver blufte gezichtsuitdrukking. Ze had alles heelemaal zelf verzonnen. En haar vol gende zet was nog handiger. Ze keek Ben smeekend aan met tranen in haar oogen. „Och, waarom neem je dat aanbod van McLean eigenlijk toch maar niet aan? Hier waag je je leven voor iets, wat je iei- telijk toch zoo weinig aangaat. Wat komt het erop aan, of Ace Moseby dien troep werklui besteelt? Als hij het niet deed, dan deed iemand anders het. Wat kan het je schelen of dit nest hier geregeerd wordt door een schurk, of door een stel fat soenlijke menschen? Wat heb jij er voor belang bij, of deze spoorweg gebouwd wordt, of niet? Ga toch weg! Toe, Ben! Al blijf ik dan zonder een enkelen vriend achter.... toe, ga toch maar, dan ben je in veiligheid en gelukkig." (Wordl vervolgd s ft "A

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5