De bespreking Hitler-Pétain Over de middelen tot herstel van den vrede EERSTE BLAD Maandag 28 October 1940 Geef Uw handen PUROL Tijd om te verduisteren Hifier naar Florence 93ste Jaargang. No. 22616. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). §3 Postrekening No. 53II. BUITENLAND De Fransdie bladen publiceeren een officieel communiqué van het vice- presidium, dat den volgenden inhoud neeft: De bespreking, die 24 - October plaats gevonden heeft tussahen rijks kanselier Hitier en maarschalk Pé- tain, in tegenwoordigheid van den Dmlschen rnimster van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, en vice-pre sident Laval, heeft zich in een sfeer van de grootste hoffelijkheid afge speeld. De maarschalk is ontvangen met de eerbewijzen, die strooken met zijn rang. De bespreking van de beide leiders die hierop volgde, heeft gelegenheid gegeven tot een algemeene bchande- lrag van üe situatie en Inzonderheid van de middelen tot herstel van den vrede in Europa. De beide deelnemers aan de bespreking zijn het eens ge worden over de beginselen van een sa menwerking. De uitvoeringsmodalitei ten zuhen later onderzoent worden. Pétain en Laval brengen ver slag uit. Officieel wordt te Vichy medegedeeld: De ministerraad is Zaterdagmiddag om vijf uur oaaer voorzitterschap van maar schalk Pétain bijeen gekomen. De maar schalk en. vice-president Laval hebben den ministerraad mgeli'dht over hun onderhoud paet den rijkskanselier, waarbij ook de Duitsche minister van buitenlandsche za ten, Van Ribbpnirop, tegenwoordig was. De ministerraad heeft hun verklaring een stemmig goedgekeurd. Voorts wordt uit Vicliy gemeld, dat de Fransche ministerraad, die, zooals reeds senelu is, met a'gemeone stemmen goed keuring heeft gehecht aan de verklarin gen van maarschalk Pétain en vioe-presi- Öent Lamil, betreffende het resultaat van hun besprekingon met den Fiihrer, van daag weer zal bijeenkomen, om den door het Duitsdi-Fransche contact on'sianen toe stand te bespreken. Naar uit welingelichte kringen te Vi chy verluidt, zou de koning van En geland een boodschap aan maarschalk Pclain gezonden hebben. Reuter meldde gisteren nil Londen: Het feit, da.t koning George de zes de een boodschap heeft gestuurd aan maarschalk Pétain, wordt door l>e- voegde Londensche kringen bevestigd. De ontzaglijke spanning, die bij de bekend making der bijeenkomst van den Fiihrer met maarschalk Pétain te Pari.s ontstond, is ietwat geluwd. De pers geeft de gebeur tenissen van de laatste 48 uur zeer zwaar opgewerkt en spreekt daarbij van een be gin van samenwerking. Do „Pelit Parisien" schrijft, dat de toe komst van Frankrijk in aanzienlijke mate afhangt van de historische ontmoeting van den Fiihrer met het staatshoofd, Pétain. Ba Fiihrer heeft bewezen, dat hij een op- bouwenden vrede wij scheppen. Maarschalk Pétain heeft besloten den weg der samen werking in te slaan. Het zou voor Frankrijk gemakkelijker en minder pijnlijk geweest zijn, dezen weg voor den oorlog en voor de nederlaag te bewandelen. Omtrent de ontmoeting zelve schrijft het blad', dat bijl het einde van den wereldoorlog in 1918, den overwonnene nimmer een dergelijk© gelegenheid geboden is. In de geheelo geschiedenis bestaat daarvan geen enkel voorbeeld. Het Fransclio volk en de openhare meening moeten begrijpen, dat met het verleden gebroken is en dat de weg tot een vrede zonder daarop volgenden oorlog open staat. ,,La France au Travail"* verklaart, dat essentieel is, dat een overeenkomst tot stand gekomen is. Indien de volken van het vasteland van Europa zich tot een" ge meenschappelijk bestaan yeieenigdcn en daarofn gaat liet zal er ook. een hetero toekomst voor de werkende bevolking ko men. Het b]ad bericht tenslotte, dal maar schalk Pétain, toen hij do demarcatielijn weor overschreed, gezegd heeft: „Ik hen tevreden". De „Oeuvre" nierktop, flat de histori sche bijeenkomst van 24'Odqbei het uit gangspunt van een „nieuw area in 'de be stemming van het vaste land van Europa kan worden. Adolf. Hitler wil niet verwoes ting, doch' samenwerking. Marcel Beat wendt zich vooral tot da Fransehen en tegen het gekuip van de Engelsche radio, waarbij hij verklaart, dat het er voor de Éngelschen om ging, de Fransche openbare meeriing in opwinding te brengen en tegeli de Fransche regeering, tegen iedere dis cussie en tegen alle overeenstemming op te stokeru De Franschen mogen niet verge ten, dat Frankrijk den oorlog verloren heeft. De overleggingen van den. overwonnene strekken zich echter verder dan de neder- laa guit, de overwinnaar denkt verder don slechts aan zijn zege. Moeilijkheden aan de Griekscn- Aibaansche grens Stelani meld't uit Tirana: Een gewapende Grieksche bende heeft Zaterdagochtend) met geweerschoten en handgranaten een. aanval gedaan op Ai ba ilees die posten bij Koritza, ten Zuiden van Kapestiza. Dte onmiddellijke reactie van dé Albaneesche patrouille en het daarop volgende ingrijpen van andere detacher menten maakten het mogelijk den troep, van dien tegenstander, die op Albaaosch gebiedl doorgedrongen was, terstond terug te slaan. Zes van do Grieksche aanvallers werden gevangen genomen. D'e Aibaan- sehe verliezen beloopen tweö gesneuvelden en drie gewonden. Gisteravond ontploften twee bommen in 'de nabijheid van het bureau van den Ica- liaansehen gezaghebber te Porto Edda. Er zijn twee lichtgewonden te betreuren. .Naar 'dé'Griéksché' of Britsche~agenten, aan wie de aanslag toegeschreven moet worden, wordt ijverig gezocht. Uit Porte Edda werd gisteren verno men, dat er weer een bom ontploft is bij het station van do kustwacht op kaap Sti- lo, waardoor aanzienlijk'; schade is aange richt, maar gelukkig geen slachtoffers ge vallen zijn. De aanwezigheid van een ver dacht vaartuig is opgemerkt. Ten aanzien van de door een bericht van Stefani bekend) geworden Grieksch Albaansohe incidenten wordt in bevoegde Italiaansche kringen nog geen standpunt bepaaldt Alen wil integendeel eerst hei re sultaat afwachten vanhet terstond) door Italiaansche en AJbaansche autoriteiten in gestelde onderzoek. Ondanks deze reserve is het echter on miskenbaar, dat de gebeurtenissen in Itomo met d!o grootste aandacht worden gevo-lgd. Tot Zondagmiddag waren verdere berich ten omtrent de incidenten niet ontvangen. Griekenland in oorlog met Italië D.N.B. meldt uit Athene: Het officieel» Grieksche nieuwsagent schap publiceert een bondschap van minister-president- Melaxas aan hel Grieksche volk. In deze bondschap wordt gezegd, dat Italië hedenoch tend van hem, den minister-president, de uitlevering ge'cischt heeft van deelen van ihet Grieksche gebied en heeft medegedeeld, dat 't zijn troepen om zes uur in den ochtend zon doen opmar- cheeren om deze gebiedsdeelen te' be zetten, Hij, Metaxas, heeft den Ita lian nschcn gezant verklaard, dat hij dit beschouwd als een oorlogsverkla ring van Italië aan Griekenland. De boodschap- van den minister-presi dent besluit met een oproep tot den strijd. Stefani meldt het volgende: Be Fiihrer zal heden te Florence een ontmoeting met den Duce hebben. In den macht van Zondag op Maandag heeft de trein ran Fiihrer den Bren ner gepasseerd. Be Fiihrer wordt op zijn réis vergezeld door den njksminis- ter van buitenlandsche /aken, Von Rib bentrop. De duc'e is, in gezelschap van den Italiaansche minister van buiien- landsch'e zaken, graaf Ciano, naar FIo- lencc vertrokken. Engeland en de Grieksche eilanden „New York Journal" meldt uit Boeda pest, dat de Briische ambassade in Tur kije dé Briische regeering heeft aangera den K'reta -én andere Grieksche eilanden door de Middelkmdsche Zeevloot te la ten bezetten. De Duitsche aanvallen op Engeland Het Duitsche vierjarenplan met vief Het Duitsche legerbericht van gisteren luidti i Onze lichte en zware gevechtsvliegtuigen formaties hebben gisteren gedeeltelijk onder escorte van jagers hun aanvallen op Lon den en andere plaatsen in Zmd- en Midden Engeland voortgezet. „Ondanks plaatselijk 'Icrachtigen tegenstand van jagers en lucht doelartillerie gelukt ehet voor den oorlog belangrijke doelen succesvol met bommen te bestoken. Bizonder hevige ontploffingen konden in een chemische fabriekt te Bir mingham waargenomen worden. 's Nachts hebben onze formaties gevechts vliegtuigen ononderbroken hun aanvallen op de Britsche hoofdstad voortgezet. Tal rijke bommen werden voorts op industrieel© installaties te Birmingham eat Coventry als mede op de haven van Liveioool geworpen. Zwakkere eenheden gevechtsvliegtuigen be stookten weer Britsche luchthavens in Noord-Schotland in stou.moedig uitgevoer de duiliaan vallen met bommen en schoten loodsen en onderkomens in brand. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht Duitsehland binnen en poogden steden en industrieel© installaties in Noord- en Midden-Buitscbland aan te vallen. Op een plaats werd een treffer op een fabriek geplaatst, waar een arbeider gedood ca schade aan liet gebouw veroor zaakt werd. Een vijandelijk vliegtuig wierp ook bommen op de rijkshoofdstad, die hier evenals in andere groote steden slechts woonhuizen beschadigden. In België' werden verscheidene burgers door brisantbommen gedood, alsmede ver scheidene woonhuizen getroffen. Be tegenstander verloor gisteren negen vliegtuigen. Vier Duitsche toestellen wor- den vermist. Londen is ook gisteren'naar bet Di.N.B. verneemt, voortdurend blootgesteld ge weest aan de aanvallen van het Duitsche luchtwapen. Sedert den vroegen ochtend ochtend startten Duitsche vliegtuigen naar het Britsche eiland!. De Epgelsche hoofd stad) beleefde tot des middags 12 uur reeds tweemaal langdurig luchtalarm. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben van Noorwegenuit, twee vlier velden aan de kust van Noord-Oost Schotland aangevallen, Op het vliegveld' van Wick in het Noord- Oostelijke deel van Schotland kwamen alle neergeworpen bommen terecht op hangars en onderkomens, waardoor groote branden ontstonden. Op het vliegveld Lossiemouth aan den ingang van de Moray Firth werden de meeste hangars door goedigericlite bom men vernield Na korten tijd hadden de branden alle hangars aangetast. D'e gebcui jaren verlengd 0p den rijkspartijdag der eer in 1936 heeft de Fuhrer bet vierjarenplan aangekon digd, welks uitvoering hij met de verorde ning van IS October 1936 opdroeg aan minister-president kol..geneiaal Goering. Nu de indertijd ingestelde termijn is af geloopen, heeft de Fuhrer bij decreet van 18 October 1940 rijksmaarschalk Goering belast met do voortzetting van het vier jarenplan voor nog vier jaren, met de spe ciale instructie het plan aan te passen aan de eischen van den oorlog, de hem bij de verordening van 18 October 1936 verleende volmachten heeft do Fuhrer mederom ter beschikking gesteld van den rijksmaarschalk Treedt Baudoin af? In politieke kringen van Vichy spreekt men van het mogelijke aftreden van den Franschen minister ran buitenlandsche za ken, Baudoin. Uit Vichy wordt nader gemeld: liet bench'. van een Amerlkaansch tele- giaafagentschap, volgens hetwelk de Fran scire minister van buitenlandsche zaken, Baudoin, reecis gisteren m den loop van den avond zou zijn afgetreden, is Zon dagmiddag floor den chef de cabinet van vice-president Laval, op desbetreffend© vragen niet bevestigd. Zaterdagavond werd reeds gemeld, dat een aftreden van Bau doin eventueel m den loop van Zon dag zou geschieden. Vanmiddag komt dc ministerraad bijeen en men neemt aan, dat daarbij een beslissing m deze aan gelegenheid za. vallen. Schuilkelderellende in Engeland De Londensclio correspondent van de .New-York Herald Tribune" beschrijft de toestanden in de schuilkelders van het East End. Een stank als in een apenhuis, zoo meldt de Amerikaansche journalist, lieerscht in een soort opslagruimte naast de spoorbaan, die tot schuilgelegenheid dient. Hier zitten driehonderd menschen op stoe len, zonder dat voor ventilatie gezorgd is, Het dak lokt, do grond kleeft van stof en vuil. Slechts enkele kinderen en zieken hebben ruimte om te liggen. In eau hoek liggen dekens op een hoop drek, die slechts met een voet aarde liedekt is. Deze rr.en- schen in Londens armste huurt wachten eiken nacht verlangend op deg©"c:i. die namens i efd ad igheid svor^e" c .11 gen melk en cacao ronddeelen. De schuilplaatsen in het East End, zoo vervolgt de Amerikaansche correspondent onderscheiden zich slechts in de mate van' afschuwelijkheid. Hel ergste is een spoor- wegtunnel, die overdag tot laadruimte dient Hier randen tienduizend menschen toevlucht Zlij liggen in en onder de wagons en op de kinderkopjes van het plaveisel. Bij het morgenkrieken stroomen deze menschen als vluchtelingen naar buiten. In kinderwagens karretjes en op al wat wielen heeft, zeulen ze beddegoed mee, zelf heiaden met an dere bundels. Een groep schoonmakers van) tien man maakt dan de gelegenheid gereed oor devn volgenden nacht en desinfecteert de slaapplaatsen van tienduizend menschen. Lambarene gebombardeerd Do Engetechen hebben, naar het Fran sche ministerie van koloniën mededeelt, een uieuw-n aanval ondernomen op ge bied in Afrika ander Fransche souvereini- teit. Vlieglu.gen hebben op- bevel van een kolonel, die zich ter beschikking van de beweging van de Gaulle gesteld "had, de nederzetting Lambarene in Gabon, gebom bardeerd, waarbij Europeanen en inheem- sctlien gedood en gewond zijn. Derhalve is opnieuw Fransch bloed gevloeid, aldus genoemde mededeeling, Deze nieuwe mis daad maakt de lijst van de reeds te Dakar en Mers el Kebir gepleegde^ Engel sche aanslagen langer." Het door de Éngelschen gebombardeer de gebouwencomplex in Gabon, is, naar nader uit VicJiy verluidt, de wereldbe roemde ziekenkolonie Lambarene. Het bom bardement vond reeds op 22 October plaats. Als gevolg van de moeilijkheden dij het overbrengen van berichten uit deze ver verwijderde kolonie, heeft het Fransche ministerie van koloniën pas in het week einde hiervan bericht ontvangen. In Fransche politieke kringen neemt men wen werden door deti aanval volkomen iln fan> aldus het bericht uit Vichy, dat liet de ascli gelegd bombai dement van Lambarene slechts een als zij ruw of gesprongen zijn. Doos 30 ct. Do „Empress oï Britain" in den grond geboord. Do „Empress of Britain" is, naar bel D.N.B. verneemt, Zaterdagochtend door Duitsche gevechtsvliegtuigen binnen de versperringsztoe teil Noorden van Ierland met succes aangevallen. Het schip werd zwaar getroffen en begon, terstond te zin ken. De bemanning ging in de booten. Briische aanvalspoging op Berlijn. Britsche vliegtuigen hebben in den af geloopen nacht geprobeerd de rijkshoofd stad aan te vallen. Alvorens zij den gor del der luchtverdediging bereikten keer den zij om zonder bommen te'hebben laten vallen. De bedoeling van den vijand werd' tijdig bemerkt, zoodat het luchtalarm kort daarop kon worden opgeheven. De Italiaansche iegerberichten Het Italiaansche legerbericht van gis teren meldde o.a.: In Oost-AIrika hebben onze vliegtuigen een troepenconcentratie van dan vijand1 aan de beek Dhirghir op 40 K.M. ten Noor den van Kassala gebombardeerd. Een sterke vijandelijke patrouille viel een onzer posten 1e El Ducana aan, maar werd! vol komen teruggeslagen. Vijandelijke luchtaarc vallen zonder succes op Assab, Gherille en Kassala. Te Metemma twee d'ood'en, an der wie een ïaheemsche vrouw, acht ge wonden en z.ware beschadiging aan de ka tholieke kerk. Te Boena en D'ebel (Keneya) Baskari's gewond. Te Mors a Teclai vier gewondien. Het Italiaansche weeriuaclitsbericht \an Zaterd'ag meldde o.a.: In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht de spoorwegwerken von Mersa Matroe ge bombardeerd alsmede Foe'.ia en El Diaba, waarhij schade werd aangericht en bran den ontstonden. Vijandelijke marine strijd krachten hebhen dies nachts onze stellin gen in de z.jne van Maktila ten Oosten, van Sidi el Barraui zonder eenigo schade aan to richten, gebombardleerd1. Dte vijan delijke luchtmacht heelt '.robroek gebom bardeerd. Jn Oost-AIrika heeft een van onze luchl- formaties het vijandelijke vliegveld van Mrlindi (Kenya) gebombardeerd. onderdeel is van een vergaande onder- drukkingsaetie, die de Éngelschen in deze streek tegen o© bkanke en gekleurde be volking hebben ondernemen. Deze stelling is dos te waarschijnlijker, omdat de Én gelschen voor het bombardement pamflel- tcn hebber, neergewoipen, waarin tot aan sluiting 'bij ex-generaal de Gaulle werd aangespoord. Toen onderwerping werd ge weigerd, betonnen de Engelsdie vliegers onmiddellijk mei een systematisch bombar dement, waarbij de bevolking en den zie leen geen tija werd gelaten zich in vei ligheid te dellen. "De Britscne geheime dienst 'n E mato riaal-Alrika zou gepoogd hebbe.i, publica tie \an dit bericht te verhinderen. Opleiding van Engelsche vliegers in de Vcreenigde Staten. International News meldt uit Londen, dat tussclien Engeland en de Ver. Staten on derhandelingen gaande zijn over opleiding van Engdsche vliegers aan particuliere vliegscholcn in de Ver. Staten. De Amerikaansche luchtstrijdkrachten Associated Press meldt, dat het ministe rie van oorlog de luchtstrijdkrachten der Ver-eenigde Staten in vier districten heeft ingedeeld. In plaats van de vier bestaan de groepen van liet luchtwapen in het continentale deel der Vereenigde Staten, zijn zeventien groepen gevormd. Later zal het aantal groepen tot 54 worden ver hoogd. f Na de reorganisatie zouden, 12.89-9 ge vechtsvliegtuigen en 6000 reservetoestellen.' ter beschikking staan. Uitvoerverbod van rijst in Nederlandscli Indië. Domei meldt uit Batavia: Be Nederlandse]; Indische autoriteiten) hebben -den uitvoer ran rijst verboden, tem einde ©en tekort aan voedsel te voorko men, waarvoor gevreesd wordt in verband met het gebrek aan regen, dat ernstig de oogst bedreigt. Eenige contracten voor den export van rijst zijn reeds geannuleerd, j Japanschc appelen naar Nederlaiidscli-Indië, Domei meldt uit Kobé: Een eerste zending van dertig kisten Aomori-appelen is met de „Nissjo Maroc" bij wijze van proefzending naar Soerabaja verzonden, daar de Japansohe appelkwee kers nieuwe markten zoeken. Vroegere Japansdie pogingen om appe len naar Nederlandsch-Indië te verzenden, mislukte*1 wegens gebrek aan koelinsta'la- ties op de Japansrhe schepen. Dit bezwaar is thans ondervangen. VANDAAG: 18.19 u. MORGEN: 18.17 u, De Biriuasiraatwcg. die thans aan Japanschc lucht aanvallen blootstaat. (ScherD Deze couraal verschijnt dngeiijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per invartani f2—. franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 5 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het ecrstiolgend num mer moeten v64r elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór 9 uur. Een bepaalde plaats van advertentidn wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Ad\eilentien \an 10 regels 11 05; iedere regel meer f 0.30; in het Zaterdagnuramer 15 regels ft.80, iedere regel meer f0.35 Reclames f0.75 per regel. IncassoKostenS ets.; >ostk\utanties 15 ets. Tarieven \an advertentien ■ij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling kleine Advertentien opgenomen f 030 t/m. 15 woor den, f0.75 t/m. '25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Adv ertentlën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. i ZONSOPGANG MORGEN: 8.30 u

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1