Mr. Stevens uit Detroit C 3 WAT BIEDT 69109 67777 69551 68484 68251 68886 69440 ,69400 67556 68535 67550 67976 68735 67593 69899 68796 67664 68421 68142 68604 67828 68193 68295 68752 Donderdag 7 November 1940 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Kantongerecht Ontslagen op staanden voet Fouten van weggebruikers Kunst en Wetenschap Aardbevingen Algemeen Installatiebureau Bankiers Bakkerij Bedrijfsklcedin LEDERWAREN Meelfabrieken Meubileering (Complete) RQ77T G; I* de Jag«- Machinefabriek Boodschappendienst Nekkramp bij militairen Papiervermetïgmg Pompen Boter, Margarine, Vet Corsetten-Dameskousen Damestasschen Glas Goud- en Zilverwerken Hoeden, Petten (ook in laken) Huis- en Decoratie-Schilder Rund- Kalfs- en Yarkensslagerij Schoorsteenvegen Stoffen-Manufactuxen Stempels - Naamplaten Stoomen-Verven Yischhandel Woningbureau G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Sterrenwacht in de Albaneesche bergen Burgerlijke Stand Veertien dagen geleden heelt voor het kantongerecht terechtgestaan de direc teur van een vroegere Rotterdamsche 'onderneming, thans te Overschie ge vestigd, wien ten laste was gelegd, dat hij zonder vergunning een lid van zijn personeel had ontslagen. Hij be liep zich toen op art. 639 van het Burgerlijk Wetboek, dat ontslag op staanden voet om dringende redenen behandelt, welke vorm van ontslag de eenigo uitzondering is in de betreffen de verordening van den rijkscommis saris, waarvoor geen vergunning noodig is. Do kante orjuf fro uw, die ontslagen was, hing in de vorige zitting als getuige gehoofd een omstandig ver haal op vo-j de toestanden op het kanto-o" er. uit haax woorden zou men de conclusie gekregen hebben, dat de chef van het personeel eigenlijk schuld had aan deze onaangename affaire. Deze chef eveneens een juffrouw mocht haar niet lijden, maakte steeds ruzie en niet alleen met haax, maar 'ook met de andere leden van het per soneel, zoodat de sfeer niet bepaald aangenaam wqs. De directeur zeide, dat de ontslagene reeds vroeger verscheidene malen moei lijkheden had veroorzaakt en dat haar optreden het best gekwalificeerd zou kunnen worden als lijdelijk verzet. Zij was zelfs eens een daagje uit wandelen gestuurd. Op den bewusten ochtend van het ontslag had zij de post moe ten halen, hetgeen zij niet had gedaan en toen de directeur op het kantoor kwam, zat zij inet een andere juffrouw gekheid te maken en te lachen. Hij kreeg den indruk, dat hij uitgelachen werd en toen .var. de maat vol. De juffrouw werd .oen aangezegd, dat zij op staanden voei was ontslagen. Teneinde wat meer licht over deze kv. estie te doen schijn0'., was de be handeling veertien dagen aangehouden en gisteren weiden de chef en een col lega van de ontslagene, een faeturiste, als getuige gehoord. Beiden verklaarden, dat de sfeer nu veel heter is. De chef zeide, dat zü het was geweest, die de ontslagene den vorigen dag had opge dragen de post te halen. Zij had toen geantwoord: „Compliment aan meneer R. (den directeur) dat ik het niet doe" Zij had ook inderdaad deze order niet uitgevoerd en toen zij den volgen den ochtend bovendien nog zat te lachen had de heer R. haar op staan den voet ontslagen. Na deze getuigenissen nam de ambte naar van het 0.51., mr. Grasso, aan, dat met recht een beroep was gedaan op art. 639 B.W., waarom hij ont slag van rechtsvervolging eischte, welke opvatting door den kantonrechter werd gedeeld. Een tweede ontslagkwestie even- ef us een aangehouden zaak liep niet zoo goed af voor den verd. Deze, een caféhouder hier ter stede, had een kellner eveneens op staanden voet ontslagen, omdat hij dronken in het café was gekomen, maar eigenaardig genoeg had hij hem een bizonder gun stig getuigschrift gegeven. Daarin stond, dat verd. den kellner „tot zijn spijt jvegens familie-omstandigheden" had moeten ontslaan. Het O.M. en den kantonrechter von den dat wel een beetje raax en had den verd. aangeraden met getuigen te bewijzen, dat de kellner dronken was, hetgeen deze overigens pertinent ont kende. Daarom werd de behandeling veertien dagen uitgesteld, maar verd. had gisterochtend geen getuigen bij zich om zijn beweringen waar te maken. Het O.M. achtte het tenlaste gelegde daarom bewezen en eischte f 20. subs. 10 dagen hechtenis. Indien de kellner intusschen geen werk had ge kregen, zou het 0.51. zeker ook nog geëischt hebben, dat verd. hem zou terugnemen. De kantonrechter veroordeelde verd. tot f 35.subs. 10 dagen hechtenis. Voor het overige bevatte de rol van de zitting een reeks weinig belangrijke verkeersovertredingen. De afsluiting van den Schiedamsche- d(jk onder Vlaardingen schijnt voor vele fietsers een soort muizenval te zijn geweest, want verscheidene onop lettende wielrijders hadden de borden niet gezien en waren zonder erg in de armen van een politieagent gereden. Het uniforme tarief bleek een rijks daalder te zijn; de ambtenaar van het O.M. eischte drie gulden. Slachtofffers waren de 41-jarige slij per J. van V. uit Rotterdam, de 20- jarige landarbeider P. J. uit Kethel, de 20-jarige bakker D. K. uit Kethel de 19-jarige mej. F. II. 51. van Th. uit Schiedam en haar zuster, de 23-jaiige J. B. 51. van Th. Deze Saaiste trachtte zich te verde digen door op te merken, dat als je op den drukken dijk op de auto's let, je geen oog hebt voor borden, maar het 0.51. zeide daarop, dat als je zooals de juffrouw zelf had verklaard dertien jaar op de fiets zit, je toch warempel wel tegelijk op het verkeer en de borden kunt letten. Zy kon niet betalen, «zei zij toen. Dan moest zij maar een dag gaan zitten. „Ja, maar ik wilde dat graag Zater dagmiddag doen, want anders heb ik geen tijd." Daarin kon de kantonrechter moeilijk raad geven. Wegens een defect achterlicht thans met de verduistering veel ge- vaailijker dan vroeger kreeg do 22-jarige Schiedamsche arbeider W. H. een geldboete van f 4.subs. 2 dagen hechtenis, conform den eisch. De 21-jarige broodbezorger uit Rot terdam, F. S., thans soldaat in den Opbouwdienst, had op den hoek van de llroersvest en de Lange Kerkstraat zijn Imkerhand met uitgestoken. Dat kostte hem een rijksdaalder. De 30-jarige Rotterdamsche chauffeur A. A. van der W. had op den rijks weg onder Overschie een auto inge haald, welke op zijn beurt een voor ganger passeerde. Dit tripleeren vond het O.M. zoo ernstig, dat het f 50. sijbs. 10 dagen eischte. De kanton- iechter veroordeelde Van der W. tot f 10.subs. 5 dagen. De 19-jarige Rotterdamsche expeditie knecht M. van B. had op den rijksweg onder Overschie met zijn carrier op het fietspad gereden, wat hem kwam te staan op een rijksdaalder boete. J. A. G. V., een 33-jarige expeditie knecht, eveneens uit Rotterdam, was ook in Overschie geweest, maar om te visschen. Hij had een dag vrij-af en was met zijn hengel alleen maar een top-endje, zei hij naar een plas bij Overschie getogen om te trachten op deze alleszins gezonde manier zijn vrije uren door te brengen. 5Iaar na tuurlijk wist hij niet, dat je zoo maar niet in alle hinnenwateren mag vis schen. Deze onkunde kwam hem gis teren op een boete van drie gulden te staan. In October 22. Het Ebro observatorium in Spanje deelt mede, dat in October 22 aardbevingen zijn opgeteekend. Die zwaarste deden, zich voor op 4 October in Chili, op 11 October in Galifomië en op 22 October in Roemenië. DE RADIO MORGEN? VRIJDAG, 8 November 1940. Jaarsveld. 414,4 M. NCR V-uitzend mg. 3.00 ANP. S.10 Schriftlezing en medi tatie. S.25 Gewijde muziek (opn.). 8.35 Gramofoon. 9.30 Altviool, piano en gra- niofoon. 10.10 Grrmofoon. 10.30 Morgen dienst. 1Ï.00 Gramofoon. 11.20 Zang met piano en gramofoon. 12.00 Gramofoon. 12.30 Reportage. 12.45 ANP. 1.00 Orgel. 1.45 Motto Cantabile en gramofoon. 3.00 Vroanvenhalfuurije. 3.20 Octet. 3.50 Gra mofoon. 4.00 Bijbellezing. 4.30 Gewijde rnu/.iek (gramofoon). 5.00 VPRO: Ge sprekken met luisteraars. 5.15 ANP. 5.30 Utr. Sted. orkest en solisten (opn.). 645 lit portage of gramofoon. 7.007.15 ANP shilling. Koatvi ijk, 1875 M. VARA uitzending. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Gramofoon. (7.30-7.45 Bar Engelsch). S.OO ANP, gianiLffoon. (9.009 15 Ber Duitsch). 10.00 Orgel 10 30 Orkest 1130 Ber. Piigehch. 11.45 Cramofo a 12.00 Ber. 12.15 Gramofoon. 12 30 Ber. Duitsch. 12.45 ANP. 100 Esmeralda en solist. 1.30 Ber. Engelsch 145 Gramofoon. 2.00 Ber. Duitsch. 2.15 Gramofoon. 2.30 Ber. Ber. Duitsch. 5.15 ANP. 5.30 Orkest. 600 Engelsch. 2.45 Gramofoon 3.30 Ber. En gelsch. 3 45 Gramofoon. 4.15 Orkest 5 00 Orgel. 6.30 Ber Engelsch 6.45 Gramo foon. 7.007.15 ANP, sluiting. DE-OAGELUKSCHE VRAAGBAAK (3 LIJNE-N) Fa. Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Ni 6 uur tel. 67879. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36 Alle Bankzaken Assuranties Krommenhoek, Singel 101. Uw bakker. CQQ11 Maltha's Lederhandel, UOOi 1 Broersveld 145 - 152 Leder-foumituren, Koffers, Actetasschen, Reparatiën N.V. A. Tieman, Hoofdstraat 39, Tarwebloem Tarwemeel Tarweafvallen, xJU I 1 \J Dirk van Wassenaarstraat 35. Showroom Rembrandtiaan 7. F. Röttgering, Hoogstraat 17. Grootst Speciaalhuis. DOOR R. ARDEN 4; „Maar dan," zei Peters, „is dit ook niet de goede manier. Hebt u. er niet aan ge dacht, dal ik achterop mijn auto een nummer heb?" „Ja zeker, natuurlijk. Maar uw nummer was, toen ik u inhaalde, al zoo onder het vuil, dat veen mensdi het lezen kon. Wat zegt n nu nog?" „fk zeg alleen maar, dat u de opmer- kinesgave van een gangster hebt" Peters grinnikte vergenoegd. Hij vond de kennis making tot nu toe prachtig. „Als ik nu in een hotel kom," sprak Stevens, „moet ik daar dubbel opvallen, Geen koffer en zelfs geen hoed. Bent u dat met me eens?" Peters was het ermee eens. Hij reed dus naar zijn kamers in een groot blok van "woningen, ergens in het Zuiden van de stal en noodigde Stevens uit binnen te komen. Terwijl hij de binnengekomen post, be slaande uit een gasrekening en een re clame voor autopoiitoer, inkeek, schar relde Stevens rona, terwijl hrj lulde zijn oprdeeI_ kenbaar maakte. Hij vond, dat hij zich hier zeer op zijn gemak zou Vin den en dat hei hier erg gezellig was. Nu hij zulk een prettig cm derden had gevonden, was er niet zoo'n haast meer bij zijn vertrek. Peters liet de kaart van de politoer- firrna, die hij hezïg was te lezen, zakken. „Wilde u luer voor langer tijd blijven?" „Een paar daeen maar, mijnheer Pe ters," zei Stevens, „totdat ik voorberei dingen heb getroffen voor mijn verdere reis." „Dat gaat niet," wierp Peters hem tegen. „ïk moet morgen al vroeg weer op reis om andere klanten te bezoeken. Het is nu juist het seizoen voor lichtgekleurde lederwaren." „Nonsens," zei Stevens, terwijl hij zich beliagelijk op den divan uitstrekte. „Doet u nu ook eens uw concurrenten een ple zier en blijft n hier. Weet u wat? Gaat u met me mee naar Afrika?" Stevens geeuwae en rekte z;ch uit „Dat is interes santer dan hand.'asschen verkoopen." Peters grijnsde. „Een reuze idee, maar wat moet ik daar doen?" „Het een ot ander," mompelde Stevens. „Ik vind wpi een baantje voor u." „Dat is u toch geen ernst?" vroeg Pe ters nieuwsgierig. De gedachte om naar Afrika te reizen was nog zoo slecht niet Maar Stevens maakte slechts een bewe ging met de hand, mompelde iets onver staanbaars en sliep in. Nou, goed, dacht Peters, morgen heeft hij zrjn verstand weer bij elkaar. Daarop ging hij weg, om zijn Gedurende de afge'oopeu mobilisatie slechts 32 ge vallen in het Nederlandschc leger. Het Nederlanüsche Tijdschrift voor Ge neeskunde bevat een arukel \an di. Ch. G. J. Dornichx, hygiënist der landmacht, en dr. II. Peeters, indertijd chef van do gezondheidscommissie bij het veldleger, over nekkramp bij militairen. De beide deskundigen komen tot de vol gende conclusie: Gedurende de afgtloopcn mobilisatie zijn 32 gevallen \an nekkramp in liet gemobiliseerde Neder'audsche leger he lend geworden. De in Nederland door Bijl, Peeters en Siestrop uitgesproken meening, dat nekkramp een ziekte is die bij voorkeur mÜi'atren in den re- crutentijd aantast, woidt door de door ons verzamelde gegexens gesteund. Vooi de bestrijding der ziekte heeft het maken van uifstnjkpraeparaten \an con tactpersonen voor onderzoek op de aan wezigheid van ineningococcusdragers g.en beteekenis. Tenslotte wordt gewezen op de groote beteekenis' van dagénan voor de therapie. Wij kunnen toch niet na.'a'en, a'dus het artikel, met nadruk te wijzen op de groote aanwinst, die liet degenen voor de be handeling de^er ernstige ziekte is. Da bijna r.iet te ge loeven snelle verbetering, die men bij toediening van groote boeveelhe den van dit geneesmiddel ziet, was ook bij vele zieke militairen treffend, vooral wanneer met de therapie kort na het ont staan der verschijnselen kon worden be gonnen. In een omzendbrief werden de officie ren van gezondheid op deze therapie ge- i wezen, waarhij un een door den inlhemiet van het militaire hospitaal te Utrecht, dr. Koster, samengesteld schema voor deze be handeling werd gegeven. Van de 32 aan nekkramp lijdende mili tairen zijn er 4 gestorven. Een van hen was reeds op weg naar herstel, toen hij pneumonie kreeg, die hij niet kon door staan. Een tweede kreeg een recidief, waaraan hij overleed. Bij de beide andere patiënten verliep de ziekte foudroyant. Over het achterblijven vaal iestverschijn- selen bij de herstelden, staan nog geen volledige gegevens ter beschikking van een tweetal is een blijvende doofheid Lekend. MEIJER'S Zakeatelefoon Vlotte verzending Alle boodschappen Experts in telefoonreclame HOOIKADE 2 I (2 LIJNEN) Servio, Westmolenstraat 4 en gros en detail N.V. EJVfADA, Rotterd.dijk 199s Ruime sorteering en steeds het nieuwste- F REISS, BROERSVEST 21 Speciaalzaak in: Damestasschen, koffers, en alle soorten lederwaren. Reperatie-inrichting. N.V. Van Katwijk's Gïashandel, Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. H. Th. v. d. Vlerk, Rotterdamschedijk 268. Gedipl. Uurwerkmaker. Piet Heniger, Passage 1. Heerenmode-artikeien. Vraagt tel. zichtzending. A. Fontijne, Boterstraat 2832. Modem ingericht reparatiebedrijf Jac. v. d. Waal, Westmolen straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Verkoop, Verhuur en Reparatie Willem Fontijne's Pompen-en Motorenhande!, Noordvest 85. Benzine- en Electromotoren, Fa. J. H. v. d. Water, Dam 52. Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. „Kofa"-Berteis, Dam 9-26. L. Heyermam van Ouwerkerk Passage 8. Chablonen voor vaten en kisten, nummeroteurs, datum stempels. Alle graveerwerken. Stoomververij en Chemische Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 A. FMekes, Hoogstraat 81. Specialiteit in versche en ge bakken visch. Dagelijks versche aanvoer. Womngbureau„Schiedam-West" Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen Rotterdamsch Philharmonisch Orkest Zooals reeds vroeger aangekondigd, heeft bet bestuur van het Rotterdamsch Pbilhar- monisch Orkest het plan opgevat ten be hoeve van de bewoners van Rotterdam- Zuid een bïzondere serie van vijf volks concerten te organiseeren. Het eerste van deze concerten zal plaats vinden op a.s. Zaterdag 9 November te 3 uur in het Colosseum-tlieater, Beijerlandlschetaan 80, onder leiding van Eduard Flipse. Het or kest zal uitvoeren Konzert für Orchester van Max Trapp en de Vijfde Symphonie van Beethoven, terwijl dte solist Marinus Flipse de eerste uitvoering zal geven van het pianoconcert van Joh. Boretewrjk-Roop- man. auto in de garage te zetten. Toen bij terug kwam, vond Mj Henry Stevens met een van zijn pyanu's aan in zijn eigen bed. Stevens simp, zooals slechts menscben met een rein geweten slapen kunnen. Zijn ldeeren lagen over stoelen en over het kleed verspreid. Wat een brutaliteit Peters, die geen eerbied voor miJhoonen had, als ze hem niet toebehooruen, voelde de lust in zich op komen, zijn. gast uit zrjn bed te gooien. Maar daarop bedwong hij zich, zeide t.ot zichzelf, dat een gast eigenlijk wel zulke voorrechten heeft, "en ging op den divan tig ren. Hij witee nog een poosje over het wonderlijke avontuur van dezen dag nadenken, maar zijn gedachten werden vager en spoedig sliep hij in. Den volgenden morgen werd hij al om zes uur door den Amerikaan gewekt. „Hé. hebt u soms een schoon overhemd voor me „Do duivel mag je halen," antwoordde Peters en hij wierp zich op zijn andere zijde. Henry Stevens lachte. „Ik voel me door uw wenschen zeer vereerd, mijnheer. Zonder twijfel zal de duivel dal wel eens doen, maar waar schijnlijk laat hij me nog een beetje tijd." Peters kwam langzaam in een wat op gewekter stemming. „Daar, achterin de kast, moet schoon goed liggen. Waar om staat u nu al op?" „Ongedurigheid, anders niet," zei Ste vens, terwijl hij zich 'tot het aangeduide De groo.ste van do wereld! Bij de Oostelijk van Nrascati in de Alba neesche bergen gelegen Monte Porzio Ca- tone zal op initiatief van Mussolini de grootste sterrenwacht der wereld worden ingericht. De sterrenwacht zal tegelijkertijd een internationaal verzamelpunt vormen voor het astronomische onderzoek en in verband daarmede voorzien worden van conferentiezalen, een omvangrijke biblio theek en een speciaal hotel voor ongeveer zestig geleerden. meubeistuk wendde. Hij haalde het linnen goed eruit, totdat hrj een overhemd vond, dat hem geschikt voorkwam. Hrj trok het aan, bekeek zien in den spiegel en maakte aai stalteu om het linnengoed op het tapijt te laten liggen. Peters had naar dat alles liggen kijken. „Hé daar," zei hij. „U bent hier niet op Stevenseastie en ik ben uw kamer- bediende met. Zoudt u met zoo vrien delijk wiUen zijn, de zaak weer netjes op te ruimen?" Henry Stevens haalde zijn portefeuille uit zijn jaszak te voorschijn, nam er een bankbiljet uit en legde het op tafel. „Vijftig do'iai voor al uw diensten. Nu neemt u zeker wel \Cat wanorde op den koop toe, denk ik." Peters stond vlugger op, dan hij ooit gedaan hac>. „Wacht eens. Steekt u dadelijk uw geld weer Irirj c. Ik ben geen hotel. Bij mij heeft men niets te betalen. Waar denkt u wel dat u bent wat verbeeldt u zich eigen lijk wel, hé? U bent mijn gast en u heeft zich als zoodanig behoorlijk te gedragen en geen bankjes op tafel te leggen. Het is me wat moois." Op-Het gezicht van Henry Stevens was groote verwondering te lezen. „Da* ,is ook daarvoor, dat n gisteren dien man zoo mooi in de sloot hebt ge gooid t" „Dat is met te betalen," zei "Peters boos, terwijf' hij nu zelf het linnengoed in de kast ""Begon op te beTgen. „Dat vond ik VLAARDINGEN. Geboren: Arendje, dochter van L. C, 't Hart en Ik van der Spek, Binnensingel 17 Mein 2. 81 Oct. Simon, zoon van B. van Duffelen en W. J. Brinkman, Valerius straat 140. 31 Oct. Hendrik, zoon Van A. van den Hurk en N. Kruidenier, Kuiperstraat 44. 1 Ncv. Bastiaam, zoon van M. A.. Vlet ter en L. A. van Bonen naam, Groen van Prmstererstraat 44. 2 Nov. Maria, dochter van W. Prins en M. Keizerwnard, Haydnstraat 81. Wou- terina, dochter van E. van der Zwan en C. Korlpand, BaJjuwstraat 30. Maar ten, zoon van P. van Rijn en H. van Zeventer, Oosterstraat 18b. 4 Nov. Anna, dochter van J. de Ligt a L de Zeeuw, Hee.uraadstraat 15. 0 verl eden: 30 Oct. Klazina Baksteen, 59 jaar, edhtgj. van J. van der Lee, woonschip. Spoorbaren VL A ARDINGElt-AMBACHT. Geboren: 1 25 Oct. Pieter, zoon van D. van Katwijk en J. A. Helderop, Mauritssingel 22. 27 Oct. Truus, dochter van A. Hoogland en C. van den Bierg, Begoniastraat 26. Gerrit, zoon van J. Polderdijk en F. van den Oever, Kwartollaan 22. noodig «n voor dingen, die ik noodig vind, kan geen merisch me iets betalen. !J schijnt er wonderlijke ideeën op na te houden. Als u bewezen diensten wilt beautwi oorden, dan kunt u dat hoog stens doen, door me straks in een café wat ..-an te bieden. Dat kan een man nog wel aannemen maar bier bet linnengoed op den grond rondstrooien en dan geld op tafel leggen dat vind ik tamelijk nu ja." Peters spraik het niet uit, boe hij het vond. Hij was woe dend. Stevens keek hem met groote belang stelling aan. Stevens kroeg er geenhoogfo van, tot welke categorie van menschen deze Peters behoorde. Klaarblijkelijk "was hij niet met rijkdommen gezegend cn toch nam hij geen geld aan, wanneer roj het krijgen kon. Ja, hij werd er zelfs boos om, als het hem werd aangeln> den. Hij kun het geld toch goed gebrui ken. Een wonderlijke kerel. Hardop zea hij echter: „Neemt u me niet kwalijk. Ik wilde u niet beteedigen. Ik dacht alleen..." n „Denken kunt u zooveel u wilt" Petera boosheid wa? alweer verdwenen. Hij glim lachte. „Maar u kunt beter heelemaa! niets denken aan iets verkeerds. Als u nu hier in de stad eon huis zoudt lueb- ben en ik zou den nacht bij u bobben bradht en dan zou ik u 's morgens geld in de band hebben gestopt, wat zoudt u dan denken?'- - (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6