STADSNIEUWS NV. MEElfilüEI JL TIEMAH VOOR 1>. Ooykaas Nieuwe distributiebonnen Beschuit koek en banket Naaml. Venn. „KLUITKALK" De tf&Jerlaridsche Pijttstfll&r J. SCKR1UDER Af schilder - DECORATEUR TUINLAAN 34 - TELEFOON 67870 Filmnseuws Zaterdag 9 November 1940 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Kostwinnersvergoeding en groot verlofgangers Vrachtwagens moeten rijden MACHINEFABRIEK A. FONTUNE HOOFDSTRAAT 28 Teiei. 69570 69590 Nieuwbouw-, Verbouwingen- Voor soiied Metsel- en Tegelwerk Hoofdstraat 1f 75 Geref. Kerk Passage-theater Ned. Prot. Bond Zondagsdienst Monopole-theater Ons breipatroon Gespan te water „Je hebt 't of je hebt 't niet „De laatste wals" Voor de volgende week. De secrelaris generaal, waarnemend hoofd van hel departement van landhouu en risscherij, deelt het volgende made: Brood: Bon 14. Elk dc-r met ,,1-1" genummerde bonnen van de broodkaart geelt gedurende de week van Maandag 11 tot en met Zondag 17 November a_s. recht on bet koopen van 125 gnun roggebrood of 1(X) gram ander brood. De op 17 November nog niet ge bruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 17 tot en met 21 .November as. Met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet gebruikt mogen worden voor het koopen van brood in hotels, restaurants, e.d. Botter cn vetleu: Ban 16. Gedurende het tijdvak van Zaterdag tot en met Vrijdag 15 November a_s. geeft de met ,,16" genummerde bon van de bo- teikaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vetkaart geeft geduren de genoemd tijdvak de met „16" genum merde bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bosuien, welke op 15 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Vrijdag 22 November a_s. Ylceseh cn vlecscliwarcn Bon 0$. Van de vleeschkaart geeft gedurende het tijdvak van Maandag 11 tot en met Zondag 17 November a.s. elk der vieesch" gemerkte bonnen recht op het koopen van 105 gram vieesch, been inbe grepen, of een rantsoen vieesch waren. Da met „OS worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft gedurende dat tijdvak uitsluitend crecht op het koopen van oen rantsoen vieesch waren. De bonnen, welke op 17 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en mei Zondag 21 November a.s. Ook voor déze bonnen geldt, dat zrj geduren de de tweede week van hun geldigheids duur dus van IS tot en met 21 No vember a.s. niet gebruikt zullen mo gen worden in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfs- vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, red- pens en knakworst, 125 gram voor Iever- Bon 14 van liet broodbon- bockje. De seeretans-gencraai, waarnemend ïoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt mede, dat elke der mei „14" genummerde bonnen van het brood bonbeekje gedurende het tijdvak van Maan dag 11 tot en met Zondag 17 November a.s. recht geefi op het koopen van een rantsoen gWiak. Dit rantsoen Lednuigt voor de versed lillende hieronder genoemde soor ten gebak, ten minste hot telkens daarachter genoemde gewicht: Beschuit 75 gram. Biscuiis en waiets 90 gram. Speculaas 110 gram. Andere koekjes 200 gram. Koek 160 gram. Cake 300 grata. Gevuld klein korslgebak (b.v. amandel broodjes), 401 gram. Gevuld groot" korstgebak (b.v. boterlet ter), 500 gram. Ta;ir. en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bioem gebakken artikelen, welke hierboven niet zijn genoemd, geldt, dat een rant soen omval een hoeveelheid, waarin 70 gram meet oi bloem is verwerkt. De bonnen, welke op 17 November niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en mei Zondag 24 November a.s., met dien versianae, dat zij gedurende de week van IS tot en met 24 November a.s. niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.o. Een regeling voor groot verlof na 15 October. Aan den burgemeester is medegedeeld, dat in de vorige maand een aantal dienst plïchtigen die zich nog bij de regelingsbu- reaux van de Nederlandsche weermacht in werkclrjken dienst bevenden, wegens reorganisatie met groot verlof gezonden zrpn. Ook is medegedeeld, dat in den loop van deze maand en mogelijk ook later, met het verjeenen van groot verlof aan zoo danige personen zal worden doorgegaan. Het is wenscheiijk, dat na het vertrok met groot verlof van deze dienstplichtigen de kostwinnersvergoeding nog eenigen tijd doorbetaald wordt, waarbij de volgende re gelen in acht te nemen zijn. Ten aanzien van alien, die na 15 October artikelen, longen worst en nierbrood en 15011940 met groot verlof zijn gezonden, wordt gram voor bloedworst. Ide kostwinnersvergoeding doorbetaald tot ■Niet langer dan vijf dagen bui ten bet normale bedrijf. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van waterstaat van 5 Au gustus 1940 werd verboden om vracht wagens met een grooter laadvermogen dan 1 ton, welke aan natuurlijke- en rechtsper sonen van Nederlandsche nationaliteit toe- behooren zonder vergunning van den be voegde© rijksverkcersinspecteur langer dan 5 dagen builen de tot het normale be drijf beboerende standplaats te doen ver blijven. in den laatsten tijd werd herhaaldelijk geconstateerd, nat in strijd met deze ver ordening gehandeld wordt en zelfs getracht wordt bemiddeling te verleen en bij het verhuren of verkoopen van vrachtwagens naar België of Frankrijk zonder bovenge noemde vergunning. De bepalingen van bovengenoemde ver ordening worden bij dezen nogmaals uit drukkelijk een ieder in herinnering gebracht Personen, die bij dergelijke verboden trans acties bun bemiddeling verleenee, worden, evenals de houders der vrachtwagens, die aan dergelijke aanbiedingen gevolg geven, onverbiddelijk vervolgd terwijl de betrok ken vrachtwagens in beslag worden geno men. Met betrekking tot overtreding van de voorschriften, bij of krachtens hoogor genoemd besluit gegeven, is bet bepaalde in de artikelen 3, 4, 5 en 6 van de wet gebruik vervoermiddelen 1939 van over eenkomstige toepassing. VEGISOL" GLASZIJDE Isolatieachalen VEREEN GLASFABRIEKEN SCHIEDAM Fabriek van KURKEN - KURKENBONDELS VISSCHERIJKURKE N Fa. WED. A. VOGELEZANG Korte Achterweg 13- IS Modern ingericht reparatiebedrijf Bolerstraat 24-32. Schiedam. Tel. 69400.(8 lijnen) VACANT Tel. 68872 Oir A. Lauwaars ALLE BOUWMATERIALEN HOOFDSTRAAT 3» Tel. 68484-682S1 TARWEBLOEM TARWEMEEL TARWEAFVALLEN m Kaas: Bon 25. Gedurende het tijdvak van Maandag -11 tot en met Zondag 17 November, as. gpeff de met „25" genummerde bon van het algemeen distribuliebonboekje richt op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op 17 November a.s. nog niet ge bruikt zijn, blijven neg geldig tot en met Zondag 24 November a.s., niet dien ver stande, dat deze bonnen gedurende de week van IS tot en met 24 November a.s. niet gebruikt mogen worden ter ver krijging van kaas in hotels, restaurants e.d. Eieren: Bon 38. Gedurende hel tijdvak van Maandag 11 tot en met Zondag 17 November a.s. geeft de met „38" genummerde bon van het al gemeen distributie boek je recht op het koo pen van één ei. De bonnen, welke op 17 November nog niet gebruikt zijn, blijven voorts geldig tot en met 24 November a.s., niet dien verstande, dat ook zij gedurende de week van IS tot en met 24 November niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Koffie en thee: Bon 81. De met „81" genummerde ben van het algemeen distributieboekje geeft gedurende het tijdvak van Zaterdag 9 November tot en met Vrijdag 20 December a.s. recht op het koopen van 250 gram koffie of 75 gram thee. In verhand met bovenstaande bonaan- wijzigingen voor eieren en kaas wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd dat do bonnen 1 tot en met 13 van bet algemeen distributieboekje niet aan gewezen zullen worden en dus vernie tigd kunnen worden. l'etrolcomdistribotie. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart, maakt bekend, dat gedurende liet tijdvak van Maandag 11 No vember a.s. tot en met Zondag 15 Decem ber a.s. de met „periode b" gemerkte zegel van de serie, welke is uitgereikt ten behoeve van hen, die vocht verlichting in hot huishouden uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen, recht geeft -op het koopen van twee liter petroleum. SCHOTEL, STADHOUDERSLAAN 27 TELEFOON 68732 en met de week, volgende op dio, waarin het groot verlof wordt verleend. Ten aanzien, van de in het vorige alinea bedoelde personen, die op bet einde van Je week, waarin het groot verlof werd verleend, nog geen loongevenden arbeid hebben gevonden, wordt de kostwinners vergoeding doorbetaald gedurende twee we ken, volgende op eerstbedoelde week. Ln de gevallen, waarin de militaire in komsten hebben gehad op het bedrag van de kostwinnersvergoeding, wordt deze met ingang van den dag, waarop het groot ver lof ingaat, nader vastgesteld in dien zin, dat de militaire inkomsten net worden medegerekend. In gelijlken zin wordt ge handeld, indien als gevolg van de mili taire inkomsten geen kostwinnersvergoeding kon worden toegekend. Dank stood voor het gewas. Daar de Gerei, kerken niet verduisterd zrjn, kan 's avonds geen dankstond voor het gewas worden gehouden. Deze zal nu morgenochtend in de drie Geref. kerken plaats hebben. De model-echtgenoot. In „De model-echtgenoot" isHeinz Rühmann de Londensche bankier Bartlett, wiens leven met de gelijkmatigheid van een uurwerk verloopt. Zoo is hem door zijn dokter een uur tennis per dag voorgeschreven en zelfs wanneer hem onder het spel een telegram wordt aangeboden, dat hem voor een zakenconferen lie naar Venetië roept, laat hij het telegram ongelezen tot het tennis- uur verstreken is. Op den dag dat hij in Venetië aankomt is er een tennistoumooi en ziet hij zich plotseling voor het feit geplaatst daarin als plaatsvervanger op te treden van zijn vriendi Wheeler (Hans Sëbnker) tegen den tenniskampioen Evans (W'emer Fütterer). Kis zijn kansen op winst staan is echter zijn tennisuur om, doch ook dan legt hij zijn racket uit die hand en laat Evans de overwinning. Door een samenloop van om standigheden wordt hij de begeleider van de knappe Margret (Leni Marenbach). Op een gondelvaart verlooft, bet tweetal zich en daarna wordt Bartlett de mcxlel-echtge- noot. Doch na een paar jaar gaat hij Margret vervelen en deze zoekt troost bij Evans. In zijn wanhoop zoekt Bartlett zijn vriend Wheeler op, die hem de raad geeft wat minder „model" te zijn. En dan volgt er een serie van buitengewoon lustige episodes, die men moet gaan zien om er de volle vreselijkheid van te genieten. Ten slotte komt alJes weer op z'n pootjes te recht Er is veel en hartelijk gelachen om de wederwaardigheden van dezen model echt genoot Het voorprogramma, wordt gevuld met Polygoon- en Ufa-nieuws. Jeugddienst Met het oog op de venluislcringsmaat- regelen, die avonds moeten werden ge nomen, zal de jeugddienst in de kerk aan de Weslyest morgenmiddag reeds om half 3 aanvangen. Dr. H. Faber zal deze liturgische dienst leiden. Kern vergadering. Vrijdag a.s. wonii in liet bijgebouw der kerk een „kemverca lering" gehouden. Daartoe zijn uitgenoódigd allen, die op eemgerlei wijze door een functie met het werk van de afdeeling van den Ned. Prot. Bond verbonden zijn. Koorvereeniging. Het 30-jang bestaan van de Koorver- eenigmg van den Ned. Prot Bond zal in de godsdienstoefening op Zon :armorg?n 17 November a.s. een J>:zonder karaktor geven. Het koor za. een 24al liederen zingen, één met mep Mar(,ha Ringma uit Den Hang als sopraan-soliste, mevr. T. Schaberg Qualm zal zinnen en de organist, de heer J. J. Th. Penning, een orgelsolo geven. Dr. H. Faber zaï 'den dienst leiden. en blijft daar meteen hangen, want er is een aardig meisje. Hei paard in kwestie heeft vóór de rennen zijn jockey afgewor pen, deze jockey is verloofd met de doch ter van den renstal-eigenaar, die terwille van zijn dochter het paard niet meer laat uitkomen. Het wordt zelfs verkocht Dan komt Peter de zwerver in actie; hij ver dwijnt ermee, treedt op in een circus, rijdt er tenslotte zelfs de gvcote race mee, wint glansrijk, maar het aardige meisje is voor een anderPeter neemt dan weer afscheid en zwerft verder. Dokters en» apotheker. Morgen nemen voor spoedgevallen de volgende geneeskundigen den Zondags dienst waar De Bruijn, Nieuwe Haven 167; Van der Griend, Rubenslaan 16; Kunze, Singe, 70j en Ris, Tuinlaan 92. Morgen is geopend de apotheek van de firma A. Gouka, Hoogstraat 29, die tevens den nach'dDnst waarneemt De amateur-jockey. Het komt in ©en bioscoop veel voor, dat bezoekers wat later komen. Meestal is het niet beleefd le laat te komen, soms „slaat het deftig". In de bioscoop kan men zich ae weelde van te laat komen per mit loeren, zonder voor onbeleefd te wor den versleten of voor verwaand te wor den aangezien. Niemand stoort zich'eraan, omdat men in een bioscoop veel erger dingen beleefd. Op de film, wel te ver staan. Het eenige nadeel, dat de laatkomer zich berokkent, is dat hij te weinig waar voor zijn geld krijgt Hij ziet een gedeelte van liet programma niet, het journaal, een aardige teekenfilm, een humoristische korte film, een leerzame reportage en wat er zooal meer in het bij-programma wordt ver toond. Daar heeft de directie van Mono pole-theater wat op gevonden. Het pro gramma, dat voor de pauze werd afge draaid, kreeg gisteravond nog een beurt na de hoofdfilm, zoodat zij, die het eerste gedeelte van de voorstelling niet hadden bijgewoond, konden blijven zitten, om het verlorene in te -halen.' Het experiment slaagde gisteravond niet bijster, het pu bliek was er nog niet aan gewénd en bo vendien scheen men de goede indrukken, welke men bewaarde van de hoofdfilm, niet te willen verdringen door andere beelden. Deze hoofdfilm „De amateur-jockey" is een van de oudere Heinz Rühmann-produo- ten, maar deae 'begaafde „Koeniker" is bij het Nederlandsche publiek te-zeer ge liefd, dat het jaarlal van zijn films ook maar eenig gewicht Ln de schaal zon leg gen. -Rühmann is inderdaad in deze füm minstens evengoed als in zijn jongste. Hij is hier een zwerver en zwerver spe len kan hij goed. Hij zwerft steeds zoo on geveer tusschen het normale leven en het gedroomde. In dit speciale zwerfstadium. komt hij een paard tegen, een erg lastig paard, dat een steen in zijn hoef heeft en deswege is weggeloopen van de renbaan. Hij brengt het beestje terug naar zijn stal Rectificatie. In het breipatroon voor een „Vlotte dumes-jumper", opgenomen op de Vrouwen pagina in ons blad: van gisteren, dat vol gens een deskundige toch al niet uitmunt door duidelijkheid, is bovendien door don zetter nog een stuk overgeslagen in. het gedeelte, dat het voorpand behandelt. Dit gedeelte had! moeten luiden: Het voorpand. Aan dén kant van het armsgat minderen wij 18 steken weg, verdeeld ov<?r 9 ribben. Dus telkens twee steken aan liet begin van den toer. Dan breien we op 60 steken 22 ribben. In de 11e ribbe begint do re vers, die recht heen en weer gebreid wordt, beginnende op twee steken. Dit geschiedt dus als volgt: 2 steken recht, patroon ver volgen. Recht terug breien. Volgende rib be: 3 steken recht, patroon vervolgen, recht terug. Het werken van dé knoopsgaten ver valt hierbij. De revers worden 24 steken breed. Nadat het voorpand' 22 ribben hoog is, wordt, voor den schouder aan het be gin van een ribbe 2 maal 12 steken af- gekant. De f overige steken worden los af- gekant 17 Nov. Volksgebouw, 7 uur. R.T.G. Onto spanning: Logement „De Vreugde". Eiken Zaterdag en 'Zondagmiddag 14 u. Stedelijk Museum vooim. SL Ja cobs. Gasthuis. ROTTERDAM. Heden e.v.d. Arena, 2.15 u. 8 u. uperette- Gez. Boskamp Van Aerschot. Rose- Marie. Bioscopen. Capitol, 2.15 u., 4.30'u., 6.30 u., 9 u. Je hebt 't of je hebt 't niet Prinses, 2.15 u. matinée; 7 u. De laatste wa's. Op het tooneéL Alex de Haas. (Zondag 1, 4 en 7 uur voorstelling). Een kranige voerman. Gistermiddag omstreeks 5 uur brak op de Westvest bij de Walvischmo- len, de disselboom van een wagen van de-Vereen. Glasfabrieken, waarvoor twee paarden waren gespannen. De paarden schrokken, raakten verward in bet tuig en bet geheele gespan, de voer man G. J. v. S. incluis, kwam in de Nieuwe Haven terecht. Dadelijk schoten burgers en politie toe om hulp te bieden. Van S. bleef, slaande in bet water, bij zijn paarden en sprak ze kalmeerend toe, niet tegen staande later bleek, dat zijn rechterarm uit de kom was geschoten, tengevolge waarvan de man veel pijn leed. lérst toen de paarden goed cn wel op hel/droge waren, deelde Van S. mee, dat er' iets met znn arm niet in orde was. Nadat hjrj zich onder doktersbehandeling had gesteld, is hij door de politie naar zijn woning gebracht. De wagen is lieden uit het water gehaald. Paard in sloot geraakt. Gistermorgen bleek het paard' van dén groenteDhandélaar J. v. d'. E., uit Rotter dam, nabij do Daltonstraat -in een sloot geraakt te zijn. Met vereende krachten heb ben eenige burgers het beest met'veel moei te op het droge gebracht. Het paard had geen letsel bekomen. Aangehouden. Ter zake dronkenschap en verzet zijn hedennacht door de politie twee personen genaamd II. v. E. uit Leiden en W. L. R. uit Rotterdam aangehouden en in het po litiebureau ingesloten. Door dé politie is op Donderdag jJ. aangehouden C. J. T. alhier, ter zake een zedenmisdrijf. (Ontucht met minder jarigen). Hij wordt ter'beschikking van dé justitie gesteld. A G E N D A. SCHIEDAM. Passage Theater, 2, 4.15, 7 en 9 uur: De modelechtgenoot. - Momopole Theater, 2.15 en 7JL5 uur: De amateur, jockey. (Zondag van- 1 uur af doorloopende voorstelling). 41 Cr l ol. Hans Moser, de gezellige filn.': .rniek' met zijn Weenschen tongval is in zijn element: hij is kamerdienaar, met haxt en ziel verknocht aan graaf Othmar en diens zoon Willy. Als oudgediende kan hij een potje breken en voert een' rumoerige heerschappij over de be- diendenstoet. Het typische van BanS Moser is, dat hij het alLijd maar druki heeft Al scheldend en orakelend drib belt hü van den een naar den ander ea kan alleen bij de dikke keukenmeid! tot rust komen met de stereotiepe con clusie- „Je hebt 't of je hebt 't niefc. Voor tradities en adel heeft hij een' grenzenlooze bewondering, die hem: zelfs een boetpredikatie doet huaJen tegen een sigkl-seeing toerist, die in' aangezicht met een geschilderden voor vader profaan een cadetje verorbertj. Een baby van Willy en Leni Lugauer, een dochter van den pachter, met-wien Anton, de kamerdienaar in een proce^ gewikkeld is, kegelt alle conservatieve begrippen, die het hoofd en hart van den kamerdienaar vervullen door elkaar Ja, hü moet zelfs tegen conservatisme van zü'n broodheer en diens verloofde een adellijke golddigger ten strijde trek ken en bewerkt zelfs een mésalliancél tusschen Willy en de pachtersdochter. Met een ontslag dreigement bevrijdt' hü graaf Othmar van zü'n geldzuchtige verloofde en legt bovendien zijn veeta met de familie Lugauer by. Behalve Hans Moser speelt Hein? Salfner in den rol van graai Othmri* Elfride Datzig is de móéder van dat kleinen familierevolutionnair. Prinses. Met een fijnen humor, wordlen'' in da film „Do laatste wals", die aan hét Russische hof van den grootvorst Paul speelt, al de voetstukjes, die de hof- velingen voor elkaar opgebouwd heb ben omver geworpen. Forsch is de tegenstelling van de ver veelde waardigheid van den grootvorst en diens misbruik van den versobuldigdeü eerbied, die de zeer knappe gravin Tamarski als onderdane hem betoont Aan een voor haar eer benarde positie wordt een einde gemaakt door. het doortastend optreden van.;, een' adjudant, die den onbeschaamde© grootvorst een oorvijg toedient In de wetenschap, dat hij" bet voor goed verbruid heeft, danst hij met Vera Tamarski op het hofbal een laatste wals. Daar deze film naar een operette van Oscar Strauss vervaardigd is, mag het verbaal geen tragisch einde nemem Ingewikkelde hof intriges, voeren ten slotte d* beide geliefden naar het bui tenland, waar zy veilig in hun liefde kunnen opgaan. Camilla Hom en Ivan Petrovich zyn do hoofdpersonen in dit aantrekkelijk filmwerk. Adéle Sandrock is een ge haaide adellyke tante. - 4 In het vóórprogramroa zmgt Alex de Haas eenige van zijn bekende, liedje^ die een gretig gek'o&r vinden.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2