Mr. Stevens uit Detroit C WINTERHULP Verslag van den Gemeenteraad wmsmi WAT BIEDT 68535 67976 68735 68589 69899 68295 69400 Boterstraat '28—32. 68484 68251 67556 68796 68604 L. Heyerman van Ouwerberk nr. 67777 691 OS 68886 68440 67672 68421 68142 Ketel ontploft NEDERLAND Dinsdag 7 januari 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT De begrooting DOOR R. ARDEN 48) Algemeen InstaUatiebureau Bankiers Bedrijfskleodin Pag. 2 Boodschappendienst Boter, Margarine, Vet Corsetten-Dameskousen Damestasschen Glas Haarden en Kinderwagens Heeremnode-artikeien Hoeden, Petten (ook in laken) Huis- en Deeoratïe-Schiider G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Machinefabriek Meelfabrieken Papiervernietiging Pompen Postzegelhandel Schoorsteenvegen Stempels - Naamplaten Stoffen -Manufacturen Stoomen-Verven Vischhandei Woningbureau Gemengd Nieuws -v - 1 i P O S T G I R O -_N U MMER S Winterhulp Nederland, Afdeeling Schiedam no. 3 9 8382 Winterhulp Nederland, Den Haag no. 8 5 53 Bank Winterhulp Neder land Kasvereening N.V. Amsterdam no. 887 (■(Qie op een deZet nummeii itokt, dienst geiuk in vtieH. ievtit Vergadering van Vrijdag 27 December 1940, 's namiddags 1.30 uur ten Stad- huize. Voorzitter: de Burgemeester, de heer Dir. dr. F. L. J. van. Haar cal. Hulde. De - heer Slavenburg herinnert er aan, dat door leden van den raad ook in openbare vergadering, opnieuw hulde is gebracht en. waardeering is geuit voor het beleid van B. en W. Het college van B. en W. is voor die woorden vau dank zeer gevoelig. Voor zoover die hulde in het bizonder was gericht aan het adres van den Burge meester en van den gemeente-secretaris, meent spr. stellig de tolk te zijn ook van de andere wethouders, als hij zich daarbij volledig aansluit. ■Ook het gemeente-personeel komt een woord van dank toe, want tusschen de behandeling van deze en van de vorige begrooting, liggen vele moeilijke oogenblik- ken, waarin het personeel trouw zijn. plicht heeft gedaan. Er zijn bij de behandeling van deze be grooting door de raadsleden geen politieke beschouwingen gehouden, al heeft ook één hunner meegedeeld, dat het uitgangspunt bij het bepalen van zijn standpunt ten aan zien van de gemeente-zaken, bet zelfde is gebleven. De nïet-poiiüeke beschouwingen zijn ook zeer sober gehouden. Het beeft spr. in- tusschen genoegen gedaan, dat aandacht is gewijd aan tal van onderwerpen, die .van belang voor onze gemeente zijn. De ramingen. Het tekort op de begroeting heeft de aandacht van twee leden gehad. Intusschen is daar niet zoo heel veel over gezegd. Het is inderdaad juist, zooals ook reeds van de zijde van B. en W. is opgemerkt, dat het moeilijk is thans meer dan ooit te komen tot eenïgszins juiste ramingen. Zelfs tusschen het indienen en de behandeling van deze begrooting zijn n.og maatregelen getroffen, die van groe ten invloed zullen zijn op de gemeente- financiën. Spr. denkt daarbij o.a. aan de bekend gemaakte belastingherziening, die ter tafel kwam, toen de ontwerp-begroe ting reeds gereed was. De nieuwe belastingen. Door twee leden is gevraagd, welke in vloed de nieuwe belastingen zullen heb ben op onze begroeting. Het spijt spr. die vraag niet te kunnen beantwoorden. De opcenten op de Gemeentefondsbelasting vervallen, wat zijn invloed' zal uitoefenen op het bedrag, dat binnenkomt voor het Gemeentefonds. Daardoor zal ook het aan deel, dat de gemeente uit diat fonds ont vangt, geringer zijn. Hoeveel dat zal zijn, kan spr. niet zeggen en nog minder kan worden meegedeeld, wat diaarvoor in de plaats zal komen. Op de persconferentie in Den Haag is daaromtrent gezegd, dat een regeling op komst is en dat binnenkort nadere bizan derheden zullen volgen. Het is zeer aangenaam, dat een nadere regeling te wachten is en ook B. en W. zien verlangend naar haar uit! Gunstige kapitaalspositie. De kapitaalspositie van onze gemeente is intusschen niet slecht; deze wordt zelfs steeds gunstiger. Dat blijkt uit het terug- loopen van de vaste leenïngsscbuid. Het vorig jaar heeft spr. reeds meegedeeld, dat de vaste leeningsschuH terug liep en dat door conversies de rentelast voor de ge meente is verminderd. Op 1 Januari 1940 bedroeg de vaste schuld dezer gemeente f 15.900.000 en deze zal 1 Januari 1941 bedragen f 14.572.000 Öus f 437.000 minder. En dit, terwijl in de vaste schuld van 1 Januari 1941 is be- Hij droeg een bonten doek om zijn hoofd en zag er over het algemeen precies als een echte zoeroover uit. De derde man luisterde naar den sckóonen naam van Ivill. Of dat van Killer zooals men weet het Engelsche woord voor iemand, die er zijn bedriji van maakt, menscheu te doo- den was aigeleid, bleef vooreerst een ge; leun. In ieder geval was het een Ame rikaan, dat zag Beverly op het eerste ge wricht. Kill was kle;n, gedrongen en leek op een bulldog, Zijr gezicht zag er steeds even wrevelig uiï en hij gunde den passa giers geen enkelen blik. De vierde man wem Roger genoemd. Hij was waarschijn lijk een FranscLman. Hij maakte den in druk van een teringlijder in het laatste stadium^ hij was in tegenstelling tot de andere blanken, wier .huid er bjjna_ als brons uitzag, zeer bleek en op zijn inee- vallen wangen dansten teringachtige roode vlekken. Ook Lopez, de kapitein van dit merk waardige vaartuig, was een Franschman. Lopez was de bloem in dezen krans van klaarblijkelijk tamelijk roekelooze gezel len. Lopez droeg een klein zwart snorre tje op zijn bovenlip. Hij kon een goede grepen een bedrag van f500.009 voor den bouw van het abattoir. Do rentelast over dat half millioeu moet worden verdeeld over de verschillende gemeenten, die tot den Keuringskring Schiedam behoor en. Ook de tijdelijke schuld is nu iels min der; in 193S was deze f447.GG4 en in 1940 f560.000. Inkomsten en uitgaven. Is dus de kapitaalspositie niet slecht, tusschen de inkomsten en uitgaven beslaat een minder gunstige verhouding. Al is Schiedam dan ook woonstad, een zeer groot dee! der inwoners Lehoort tot de arbeidersbevolking. Toch hebben we do touwtjes steeds aati elkaar kunnen knoo- pon. Er waren in het verleden tekorten, maar dié zijn altijd gedekt kunnen worden. Zeer belangrijke verander: ".ge i zijn voor gekomen voor wat betreft de inkomsten. Zoo zijn b.v. de uitkeeringen uit liet Ge meentefonds zeer aanzienlijk gedaald. Voor bet belastingjaar 19331931 be droeg de bijdrage uit dat fonds aan de ge meente Schiedam f856.000; 19341935 £820.000; 1935—1936 f 785.000; 1936— 1937 f717.000; 1937—1938 f 694.000; 1938 1939 onder invloed van de waardever mindering van den gulden f 70 t.COö; 1939—1940 665.000; 1940—1941 f625.000 en nu is de uitkeermg geraamd op £473.000. Van 1933—1934 tot 1941—1942 is er dus een vrijwel ononderbroken daling vast te stelten van f856.090 tol f473,G0u, dus een vermindering van bijna 4 ton. Desniettegenstaande hebben» B. en \V. nog een begroeting, zooals die aan' den. raad is aangeboden, kunnen samenstellen. Gevraagd is, of de nieuwe loonbelas ting nog invloed zal hebben, op de gemeente financiën. Dat is ongetwijfeld bet geval, want door de invoering van de loonbelas ting vervalt de Gemeentefonds!, e' as ling daardoor vervallen ook de opcenten en moet de gemeente dus ook de uitkeering uit het Gemeentefonds missen. Toeslag. De beer Hoogendam heeft aandacht ge vraagd voor het laagst bezoldigd gemeente- personeel. Deze groep, die behoort tot loonklasse I, heeft reeds de volte aandacht van B .en W. Maar bet is niet zoo eenvou dig voor de gemeente op dit terrein iets te doen .Er zal eerst afgewacht móeten wor den, wat het rijk ten opzich e van de 1-aagsf- bezoldïgden doet en wil en dan zal ook rekening mceten worden gehouden met het gecombineerd Georganiseerd Overleg van de gemeenten boven 40.000 inwoners. Bij de beslissing daarvan sluiten wij ons gaar ne aan. Dat is ook halen middag nog geble ken bij het vaststellen van een nieuwe verordening voor den kindertoeslag. Be en'W. volgen met aandacht de ontwik keling der dingen; zij zuilen contact nemen en zulten zelfs trachten op den gang van zaken een invloed tem goede uit t oefenen. Dc Arb-Mstrurs. De heer Hoogendam heeft ook eeJre op- merkingen over de Arbeidsbeurs gemaakt Het is zeker te betten:ei, dat -de zelfstan dige Arbeidsbeurs hier for stale ia ver dwenen; zij functioneerde goed e: stond goed aangeschreven bij werkgever? en werk nemers. Het rip: heeft de arbeidsbemiddeling wil len centraliseeren. De overwegingendie daartoe geleid hebben, willen F. <sn W. ten volle eerbiedigen, maar dat de ge meentelijke Arbeidsbeurs is opgeheven; spïjt hen. De heer Duikelaar en spr. zijn nog. naar Den Haag. geweest om een poging te wagen om de Arbeidsbeurs bier ter stede te hand haven, maar het was moeilijk om in de bestaande plannen nog verandering te bren gen; daarvoor waren zij reeds te ver ge vorderd. Men dacbt dat Schiedam, dat zoo dicht onder den rook van Rotterdam ligt, geen behoefte had aan eer; eigen Arbeids beurs. Gaardingen, en Maassluis krijgen wel een zelfstandig kantoor," dat za! wer- DE RADIO MORGEN? veertig jaar oud zrpn en scheen in het bezit van een gro-rte mate van ruwe lichaamskracht. Een verwarde haardos, die vermoedelijk in vele maanden niet met den schaar van een kapper ia aanraking was gekomen, za; hem als een pelsmuts op het hoofd. Voor het overige deed hij zijn best, een weiges telden indruk te ma ken, want hn droeg een paar reusachtige ringen aan zijn vuile vingers, in het lin ker oor een gomicn oorrina en in het rrebter oor een lidteeken, dat vermoede lijk daarvan afkomstig was, dat men hem zijn gouden oorring aan dezen kant had afgescheurd. Deze beden konden wel met hon kotter omgaan, daaraan bestond geen twijfel. De tnotor was reeds lang afgezet en de „Dol fijn" lag goed onder de bries. Zachtjes kreunde de sterke mast. Nadat Ben Beverly a'les aan een nauw keurig onderzoek hal onderworpen, wend de hij zicb tot Peters, „Nu. hoe bevalt je de bemanning?" „Die bevalt tnc heelemaai niet," zei Pe ters. „De een zien er al erger uit dan de ander. „Naar hel schijnt allemaal zware misdadigers. Je hebt een allerliefst schip uitgezocht, Edna"' „Die is goed flan'ik dan de dteuaneboot moeten vragen, dit kleine, extra tochtje voor óns te maken Het is de schuld van Beverly 1" Ben Beverly was verrast „Ik?Waaróm ik, juffrouw Bosch?" „Ll had Peters met rost moeten laten," zei Edna „dan was deze vlucht niet noo dig geweest WOENSDAG, 8 Januari 1941. Hilversum I, 415 M. Noderlandsch programma, NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Ge wijde muziek (opn.). S.30 ANP. 8.40 Gra mofoon. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gra mofoon. 11.35 Cello met piano en gra mofoon. 12.15 Reportage. 12.45 ANP. 1.00 Ensemble en gramoloon. 2.15 Gra- mofoon. 3.0Ü Chr. lectuur. 3.30 Do Vede laars en gra mofoon. 4.30 Voor do jeugd. 5.00 Gramofoon. 5.15 ANP. 5.30 Onder wijsfonds voor de Scheepvaart. 6.00 Ber. 6.05 De Postillons. 6.45 reportage of gra mofoon, 7.00 Economische -vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramofoon. 7.30 Ber. Engelsch). 7.45 Gramofoon. 8.00 ANP. 8.15 Orgel (opn.). 8.30 Ber. En gelsch. 8.45 Gramofoon. 9.20 Zang met piano. Hierna: Schriftlezing. 10.0910.15 ANP, sluiting. Hilversum II, 301 M. VARA. S.OO Gramofoon. 8.28 Almanak. S.30 ANP en gramofoon. 10.00 VPRO: Morgenwij ding. 10.20 -Esmeralda en solist. 10.50 Orgel. 11.20 Gramofoon. 11.30 Esmeralda en solist. 12.00 Ber. 12.15 Orkest In de pauze: Almanak. 12.45 ANP. 1.09 Gramo foon, 1.15 Orkest. 2.09 Voor de vrouwen. 2.25 Gramofoon. 3.15-Vocaal-en instru mentaal programma. 4.10 Declamatie. 4.30 Orgel. 5.00 VPRO: Cyclus „Het gees telijk karakter van ons volk". 5.15 ANP. 5.30 Esmeralda en soliste. 6 00 Boekbe spreking, 6.15 Gramofoon. 6.40 Almanak. 6.45 Reportage of gramofoon. 7.007.15 Rrabanlsch praa'je (ANP), shilling. ken voor het geheide gebied om die steden. Hoe bet ook zij, il. ea vv. hebben Den Haag niet kunnen overtuigen, dat bet gevvenscht was ook te Schiedam een zelfstandige Ar beidsbeurs te behouden. Het college biijit diligent en als er op dit terrein nog wat te bereiken is, zui.ea daartoe zoker de uoodige stappen worden gedaan. V oor bet vestigen bier ter stede van een bijkantoor of filiaal Van dó Amadsinspec- tie voelt spr. persoonlijk veel. Spr. kan wel toezeggen, zonder oaar voorat rugge spraak over ie nebben geitouden, dat deze aangelegenheid'de aandacht van B. eu W. zal bebben Eenstemmigheid. Na wat bier reeds is gezegd -en wat ook in de Memorie" van Antwoord daar- omtnant is opgemerkt, is het noodig nog iets te zeggen over de annexaüe. Gemeten is, dat alle raadsleden óp het standpunt slaan: Annexatie is niet weusclielijk eu ze ker nu niet. Die gedachte leèff'óók voor zoover spr. dat heeft kunnen nagaan bij do bevolking. Hoe hier over annexatie van Schiedam door Rotterdam wordt gedacht, zal te be voegde! plaatse wel bekend worden en als aan die annexa ie mocht worden gedacht, dan hoopt spr., dat deze uiiiugen in onze gemeente van invloed zullen zijn. De heer De Haan wil streven naar wat vereent en niet naar wat verdbelt. Die een heid is reeds in ruime mate in den Raad te vinden -en hij heeft zich ook aangesloten bij den dank die is gebracht voor de be toonde wil tot samenwerking. De heer De Haan heeft gezegd: De Raad bestaat niet uitsluitend nit renteniers. In een persverslag over deze raadsvergade ring zou die uitlating wel eens een min der juister: indruk teweeg kannen brengen. Daarom wil spr. er op wijzen, dat de Schie- damsche raad uitsluitend bestaat uit niet- rnnteniers B. on \V. zullen, onder Gods zegen, voort gaan de belangen van deze gemeente, dio zoo'n grootó plaats heeft in hun hart, te dienen en te bevorderen, zoolang zij daar toe in staat worden gesteld I fWordt vervolgd). !S LIJNEN) Fa. Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36 Alle Bankzaken Assuranties F. Röttgcring, Hoogstraat 17. Grootst Speciaalhuis. MEIJER'S Zakentelefoon Vlotte verzending Alle boodschappen. Experts in telefoonreclame HOOÏKADE 2 Servio, Westmolenstraat 4 Engros en detail 7 C C fl N.V. EMADA, Rotterd.dijk 199? U «JclU Ruime sorteering en steeds het nieuwste. F. REISS, BROERSVEST 21, Speciaalzaak in: Damestasschen, koffers en alle soorten lederwaren Reparatie-inrichting N.V. Van Katwijk's Glashandel, Lange Kerkstraat 38, Alles op dit gebied. FIRMA A. GOOS, Speciaalhuis in haarden en kinderwagens. G. Verboonstr. 21, t.o. Hav. Bank JACK. HANSEN, ROTTER- DAJMSCHED1JK 227. Heeremnodes, Kamerjassen, Pyama.'s. Piet Heniger, Passage 1. Heerenmode-artikelen. Vraagt tel. zichtzending. LEDERWAREN 68All Maltha's Lederhandel, UUCtlf Broersveld 145 - 152 Leder-fouraituren, Koffers, Actetasschen, Reparation (2 luwen; Modern ingericht reparatiebedrijf N.V. A, Tieman, Hoofdstraat 39, Tarwebloem Tarwemeel Tarweafvallen, Jac. v. d. Waal, Westmolen» straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Verkoop, Verhuur en Reparatie Willem Fontijne's Pompen-en Motorenhaadel, Noordvest 85, Benzine- en Electromotoren, 87^78 --MED1A1R' Hoogstraat 56 UI sJ I U In- en Verkoop van Postzegels Kabé-, Schaubek-, Schwaneb albums. Catalogi. Stockboeken. Gompapier. Verbetering van Schoorsteen trek. Fa. V. L. Borranj. Alléén Lange Achterweg 33» Passage 8. Chablonen voor vaten en kisten, nummeroteurs, datum stempels, Alle graveerwerken. „Kofa"-B«tels, Dam 9-26. avOOO Stoomververij en Chemische O/©ZO .Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L, Nieuwstraat 71 CDIQO A. FPiekes, Hoogstraat 81. UUI ud Specialiteit in versche en ge bakken visch. Dagelijks versche aanvoer. CQ7CO Woningbureau„Schi edam-W est" 00/wZ Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen Ben Beverly schudde zonder iets te.zeg gen het. hoofd. Daarna trok hij zijn jas rit en legde hot kleedmgstuk breeduit op den grond, om te drogen. Lopez kwam naar hem toe. „U kunt in de kajuit iets anders aan trekken." zei hij tol Peters. „Daar liggen de spullen, die bet meisje voor u gekocht heeft." „Wat heb je gekocht, Edna?" vroeg Pe ters, met een zrjdolmgsohen blik op den rillenden Beverly. Edna begreep do situatie onmiddellijk. „Onze gevangene kan zioh pok verklee- den,' zoi ze, halt tot Beverly, half tot Lopez. „Anders wordt bij in zijn natte klecren nog ziek en. sterft hij en dan krij gen we heelemaai geen geld meer van hem-'" „Voor mijn part," zei Lopez. „Ga jij je eerst verkleeden," fluisterde Beverly tot Peters. Lopez verwijderde zicih, want hij zag een ander vaartuig, naai het scheen een mo torboot. „Waarom zullen we niet samen gaan?" wilde Peter. weten. Beu Beverly schudde zijn hoofd. „Slecds roeer," zei hij, „kom ik tot de overtuiging, dal je geen echte gangster en hoogstens nog maar een groentje bent, Als wij tegelijk gaan en de heeren hier doen her luik dicht wat dan, jongen? En onze dame is dan alleen." Peters kreeg opeens den schrik te pak ken. 7 „Je hebt gelijk, Beverly. Eerst ga ikea dan ga jij. Ik laat patronen voor* je be- Van een centrale verwarming. Tengevolge van het opendraaien van een verkeerde kraan is gister-en een ketel van de centrale verwarming van de Noorscbe kerk aan den Westzeedijk te Rotterdam ontploft Hetgebouw is op het oogenblik in gebruik bij de Volksuniversiteit en er was een stoker aan het werk. Door de explosie geraaide de 20-jarige stoker K. Westdorp uit de Heer Nicolaas- straat bewusteloos. Op den slag van de ontploffing drong een toevallig passeeren- de brandweerman den kelder binnen. Hij wist een begin van brand1 te blus- scken. De gewande werd per G.G.D. naar een hospitaalschip vervoerd- en daar ter verpleging opgenomen. In het kerkgebouwtje weruen alle ramen vernield-, terwijl verschillende deuren en paneelen schade opliepen. Zware brand te Madrid. In een groote meulielfabriek te Madrid is brand uitgebroken. Het vuur sloeg snel op ue belendentlt- huizen over. Ook het pa leis van den hertog van Veragua, waar het iiot voor politieke verantwoordelijk heid zitting houdt, liep gevaar een prooi der vlammen te worden. Daarom trad, behalve de brandweer, ook de Falange-jeugd neden in den zak van de broek. Wat heb je allemaal meegenomen, Edna?" Edna kreeg oen kleur. „Ondergoed en twee witte pakken of ze passen, weel ik niet, ik heb voorzich tigheidshalve maar de grootste genomen. Verder, -nog linnen schoenen, ook twee paar, maat tien." „Die passen me," gromde Beverly te vreden. Peters verdween en kwam na tien mi nuten in andere klceding terug. Zijn ver schijning beteekende een kleine sensatie, want aiies was hem te groot en zijn jas zat in reusachtige plooien om zijn lichaam. Zelfs Jim, de neger, grijnsde en liet zijn witte {ancien zien Daarop ging Beverly naar beneden. HOOFDSTUK XXXVI. Toen Beverly weder aan dek verscheen, glom zijn geziethi van tevredenheid. Zijn dikke vetl aai Liet na zijn jas geen plooien toe; de kleuren pasten hem. „Kun je de patronen gebruiken?" vroeg Peters zacht, toen Beverly weer naast hem zat. Beverly knikte. „Ja, hetzelfde kaliber. Denk ver om dat ze -je schiettrommel - niet zien." Edna keek Beverly peinzend aan. „Gek is dat, mijnbeer Beverly, gisteren had ik een hekel aan u. Ik had u hef ergste kun non toewensoheri. Maar vandaag vind ik u heel sympathiek." ;.r „Zooals altijd," grijnsde Beverly. „Wie op, om de acten van dit hof, waar re- pubiikeinsche politici tetecht moeten staan, in veiligheid te brengen. Na zes uur werken slaagde men er in den brand tc blusschen. De kap van het hertogelijk, paleis brandde af. Men zag even wel geen kans in de rest van het gebouw, dat behalve hol archief van het hof, waardevolle tapijten, smeedwerk en meube len uit Renaissance en Barok "bevat, te redden. me nader leert kennen, moet wel van me houden!" „Nou," zei Peters, „ik heb je leeren ken nen, maar ik moet zeggen, dat ik je aan wezigheid e^rsi aangenaam v.-nd, sinds ik weet, dat -je niets doen kunt. Ik bedoel, se dert je die Grizzard-Stevens-Pelers-kwes- tie moet laten rusten." Beverly's glimlach werd grimmig. „Wacht maar, tot ons niebaan vals ver drag niet meer geldt. Ik zal je het vunx wel aan de schenen, Stevens." „Peters, alsjeblieft.'' „Voor mijn pan ook Peters." Beverly betaste voorzichtig zijn hoofd." „Een nette buil heb ik door jouw beroerden slag met die roeiriem." „Dat komt er van," grijnsde Peters. „Je moet de dmgen met te licht opvatten." Peters pauzeerde even/ alsof hij over het verleden nadacht." „Maar om van wat anders; te spreken," ging hij na een tijdje voort, „gelooft u werkelijk, dat ons van de bemanning bier gevaar dreigt?'" „Gelocven Deverly zette een slim ge- zioht. „Gelooven, man? Ik wed «tien tegen één,, dat- ze ons in geen geval naar Gam bia brengen. Ze transporteeren ons er gens anders heen. Ze wiüen jou en juf frouw Bosch ter dood brengen en mij een tijdje afpersen en dan ook om zeep bren gen." - „0, mijn hemel,1 zei Peters. „Wat zul len we doen?" [Woriit-verwlgd).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6