LAATSTE NIEUWS t Het Rotterdamsche Roode Kruis in Boerderij door brand vernield Vervalsching oudheden Groote diefstal van broodbonnen De Elfstedentocht Actie der Duitsche marine Aanval in Erythrea afgeslagen Pag. 3 EERSTE BLAD DER SCHiEDAMSCHE COURANT Dinsdag 4 Februari 1941 BINNENLAND Ir* oorlogstijd Loffelijk werk in moeilijke omstandigheden De credieten van de Stichting Rotterdam De Rijks-Messe in Leipzig De aanmeldingsplicht voor Joden Gemengd Nieuws Elf koeien en twee paarden in 'vlammen omgekomen Oude sieraden waren goed nagemaakt Oude vrouw verbrand De Haagsche politie ontmaskert een complot Sport SKIëK Finland wint den 4 x 10 km estafetteloop te Cortina ■S7VI nSNIEUWS De Ijsbaan SPOBT Deelname overtreft stoutste verwachtingen Toestemming van de autoriteiten BUITENLAND Luchtaanvallen op Londen Niewe stellingen bij Agordat en Barentoe Birma-weg weer gestagneerd Handel en Bedrijf 'de eindstreep ging. Rotterdarruche veemarkt Aan liet jaarverslag over 1940 van de Rotterdamsche transportcolonne van het Roode Kruis omtleenen wij het volgende over de werkzaamheden der colonne ge durende de oorlogsdagen van Mei jJ. Op 10 Mei des morgens vroeg werd' de colonne per telefoon en per ordonnans ge mobiliseerd. Verzamelplaats was het Roode Kruisgebouw in het Paxk. Doordat de Maasbruggen direct waren bezet, was het voor de coionnisten van den Linker Maasoever onmogelijk den centra llen post in het Park te bereiken. Gelukkig was de telefonische verbinding met dit ge deelte van de stad nog intact, zoodat de colonnecommandant aan den sectiecom mandant dr. Muller, het commando over deze manschappen kon opdragen. Hij stelde zich in verbinding met den adjudant Van tfer Pol, die reeds met het oproepen van de manschappen was begonnen. Des morgens vroeg op 10 Mei verzamel den de Roode Kruismannen van den Rech ter Maasoever zich in het Roode Kruis gebouw in het Park. Het verblijf daar was zeer kort, omdat de telefonische verbin ding met de stad direct verbroken werd. De colonne nam toen haar intrek in de hal van den „Doelen" gelegen, aan den Coolsingel. Op den 12en Mei verhuisde de colonne op verzoek van het hoofd van 't Zieken huiswezen naar een school aan den Vrede- hofweg. Daar werd', evenals dit in „De Doelen" was geschied, dag en nacht, tot en met 18 Mei, onafgebroken dienst ge daan. Van dezen post uit werden op telefo nisch verzoek op verschillende plaatsen in de stad1, zooals Beursplein, Maasslation, ^Watertoren, Oude Plantage, Merwedehaven, enz., enz., vele gewonde militairen ver bonden en per auto naar te voren opge geven ziekenhuizen vervoerd. Goede hulp bij het inrichten van nood ziekenhuizen enz. werd ondervonden van «en tiental leden der Transportso! orme van bet Nederlandsche Roode Kruis, afdee'.ing Eindhoven. Niets dan lof komt den manschappen van hoog tot laag toe, voor de wijze waar op zij het Roode Kruiswerk, onder zeer on gunstige omstandigheden hebben verlicht In de hedenmiddag gehouden vergadering van de kamer van koophandel en fabrieken voor Rotterdam heeft de voorzitter mr. K. P. van der Mandele medegedeeld, dat na de laatste vergadering het verleenen van bedrijfs- en andere credieten door de stichting Rotterdam 1940 nog in be trekbelijk bescheiden mate is voortgegaan. Het totale bedrag daarvan beloopt thans i 21.906.592,50. Fr blijkt hier en daar bij hen, die naar de van 2 tot 7 Maart te houden Leipziger Voorjaars-Messe wenschen te gaan, eenig misverstand te zjjn omtrent de te vervul len formaliteiten voor het pasvisum en de reis. Het koselooze pasvïsum moet aan bet Reichsrness"amt te Amsterdam of van de verschillende honoraire vertegen woordigingen worden aangevraagd, waartoe de benoodigde formulieren aldaar verkrijg baar zijn. Het is echter niet mogelijk, met het bestellen van de legitimatiekaarten, spoorbiljetten, enz. te wachten totdat bet visum is verleend. Deze bestelling dient reeds thans te ge schieden. Mocht onverhoopt geen visum worden toegestaan, dan heeft restitutie van hetvoor de spoor- en andere kosten ge storte bedrag plaats. Leider „Vreugde en' Arbeid". Naar de Persdienst van het N.K.K. mede deelt is met ingang van 1 Februari 1941 door den commissaris van het N.V.V. be noemd tot leider van „Vreugde en Arbeid de heer J. A. van den Werken, te Amster dam. "Wederinvoering verzocht van den drie jarigen cursus aan de ambachtsschool. De gedelegeerde inzake vakopleilings- vraagslukken van den commissaris van het N.V.V., dr. ir. G. de Gelder, heeft bij den secrelaris generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming een verzoekschrift ingediend. Om den drie-jarigen cursus voor de ambacht scholen, althans die, welke op leiden voor metaalbewerker, timmerman en elcctrinën, te willen herstellen en voorts het !e< rlingenstelsel te willen herzien en de reeds bestaande regelingen volgens de nijverheids-onderwijswet krachtig te willen doen toepassen. In de Nederlandsche Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van binnen- fcmdsche zaken, betreffende de verordening inzake den aanmeldingsplicht van personen van geheel of gedeeltelijk Joodschen bloede. Hierin wordt o.a. bepaald, dat ten be hoeve van do in het bevolkingsregister te stellen aantoekening omtrent de hoeda nigheid van den aangemelde als persoon van Joodschen bloede, wordt onderschei den tusschen Jood' J en bastaard-Jood R. De aanduiding J. wordt gesteld ten aan zien van ieder, die: 1. Uit ten minste drie naar ras voljood- scho grootouders stamt; 2. Uit twee naar ras voljoodsche groot ouders slamf eu a. hetzij zelf op den negenden Mei 1940 tot de Joodsch-kerkelijfce gemeente behoor de of na dien datum daarin is of wordt opgenomen; b. hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood was gehuwd of na dien datum met een Jood it' het huwelijk treedt of alsnog iu het huewlijk treedt De aanduiding. R. wordt gesteld ten aan zien van ieder, die ten eerste: van twee naar ras voljoodsche grootouders stamt en die niet valt onder de bepalingen van het tweede lid, onder 2.; ten tweede: van één naar ras voljood- schen grootouder stamt. Ten aanzien van laatstbedoelde.personem, wordt onderscheiden tusschen: 1. hastaard-jood I B. I, indien de per soon van twee voljoodsche grootouders stamt; 2. bastaard-jood JJ B. II, indien de persoon van één vol joodschen grootouder stamt. i Bij dit besluit is een model-opgenomen van het te bezigen bewijs van aanmelding. In het gehucht de Bonte Poort nabij Bunschoten, ontstemd gis;ermidd,ag brand in de veeboerderij van den heer J. Bast, een der grootste boerderijen rut deze om geving. liet vuur greep zoo snel om zich heen, dat men er slechts in slaagde zes Loeien van een vuurdood te redden. Elf Loeien en twee paarden kwamen in de vlammen om. De brandweer van Bunscho ten, welke een half uur na het uitbreken van den brand ter plaatse verscheen de boerderij is moeilijk te bereiken en ook de sneeuw op den weg gaf vertraging kon niets meer redden. Ook het woonhuis is met deu inboedel in vlammen opgegaan. De schade wordt door verzekering gedekt Men vermoedt, dat de brand is ontslaan door vonken uit een gasfornuis, waardoor het rieten dak der boerderij vlam heeft gevat. In het kunsthistorisch museum van Bar celona is een sensationeele vervalsching aan het licht gekomen onder de tentoon gestelde kostbaarheden bevonden zich tal rijke sieraden, die van Punische en West- Gotische herkomst zouden zrpa en die af komstig waren uit de verzameling van den bekenden Spaanschen collectiotmeur van oudheden, Daniël Mateu, uit wiens bezit z ijovergingen naar het archaeo[ogische pro vinciale museum ran Barcelona. Het Spaan- sche commissariaat ge e aal voor archar o- logische uiigïavmgen he.ft thans ondubbel zinnig vastgesteld, dat deze sieraden en vooral die van West-Gotische herkomst, die bizonder waardevol geacht werden, ver- valschingan zijn uit den laatsten tijk De collectioneur die bijna een half millioen pesetas had betaald, had de stukken voor echt gehouden. Zaterdagmiddag is aan den Schijndel- schemeg tc St. Michielsgestel, een tragisch ongeluk gebeurd, waarvan de alleen wo- nuiJt 87jarige weduwe Blummel het slachtoffer s geworien. Hoe het n;eluk is geschied, weet men net. De bejaarde vrouw moet zich bij de kachel of door middel van <v-r. stoof hebben wijlen ver warmen, waarbij haar kleeren vlam heb- beu gevat. Bran lend is zij daarop het huis ust gevlucht om le trachten hulp te ha len. Achter haar woning bjj den put is zij neergevallen Buurtbewoners, die de vrouw, m vlammen gehuld, buiten zaten, Waren ijlings toegeschoten en vonden ha >r geheel mei brandwonden overdekt. Zij bleek reeds te zijn overleden. Oagriuk in staatsmijn te Geleen. Gistermiddag is de 29-jarige VV. H. Da men uit Echt. in de nitraatfabriek van het stikstofb-nd ngsbedrrjf der staatsmijn te Geleen, aoor <xn draaiend kettingwici gegrepen. De man ua| onmiddellijk dood Broodbonnen is een artikel, dat momen teel niemand onverschillig laat. Bakkers schieten nog wel eens een bonnetje voor aan hun klanten, met het gevolg, dat zij, mede door inbakken e.d., tekort aan meel krijgen om nieuw brood te bakken. Bou- nen, welke zij dus extra kunnen bemach tigen, zijn uit den aard wolkom. Dit ge beurde den laatsten tijd nog wel eens, want op verschillende pmatsen in Deu Haag werden broodbonnen verkocht. Ze werden meestal aangeboden in cellofaan- zakjes van 700 stuks (de hoev eeiheid voor een baal meel) door deu 38-jarigen G. M. van 0. uit de Medemblikstraat, voor prij zen varieerende van f2.— tot fa.— per pakje. Deze Van O., die zelf bakker was, kwam uit den aard veel met collega's in verbinding, die meestal gretig op zijn voor stellen ingingen. De politie kwam echter op de hoogte van de praciijken vau dit heerschap eu besloot zijn gangen ua ie gaan, Hierbij bleek, dat hij ee.i bode onl.r zijn ken nissen had, the verbonden v aan de distributiekantoren in de A. aie-utraru en de Marcellisiraat. Op 16 J.muan des avonds bracht Van 0. dezen, den Sljaii gen Ch. C. de Keen bezoek in zijn woning aan «len Loosduinsrhewel Hrj bleef evenwel maar kort en keerde naar zijn woning terug. Even later vervoegde zich liier een öb-jarige oakker tn toen deze binnen was, besloten de inspecteur eu de vier rechercheurs, die dit alle; ga ledcn- gen, zich zelf te inviteeren. Dit was gemakkelijk, want de deur stond op een kier Binnen vvvrd druk onderhall deld over een partij van 700 bonnen, toen de politie deze tr.ni-artis kwam ver storen. Tijdens tie huiszoeking wer 1 er gebeld. Een der rechercheurs po-teerde zich achter de buiten leur en vroeg wi? er was. „De schoenmaker, de bakker en de melkboer, doe maar gerust open', was het ceaigsz-ns zonderlinge antwoord. De recbcrchtui voldeed d,reet aai het verzoek en inderdaad stond er ee i schoenmaker voor d<* dear, the gerepareerde schoenen kwam tei ughrengi n Maai wat hem .meer interesseerde was de bode De K., -die eveneens buiten stond en verzocht -<wsfd bjntïéii te komen. Zijn fiets werd ir, de gang gereden en hierop bevond zich een aetetasch, welke bij nader onderzoek 85 X 705 bonnen bleek te be vatten. De K.. van O., en de adspirant-kooper werden gearresteerd en naar het hoofd bureau gebracht. Bij het verhoor van den bode De K. kwam aan het licht, dat deze bij het wegnemen van de broodbon nen medeplichtigen had gehad in twee tijdelijke crisisambtenaren, die op de ge noemde distributiekantoren werkzaam wa ren. Zij stelaen hem de bonnen ter hanjd voor de helft van den prijs, welke hij er zelf voor .kreeg. Deze ambtenaren, de 38-jarige J. II. L en de 22-jarige R. A L. G. M. werden eveneens aangehouden en het vermoeden bestaat, dat hij deze affaire nog meer ambtenaren iu het spel ziju. Het onderzoek wordt dan ook nog voortgezet Beide ambtenaren en de bode zijn voor den officier van justitie geleid en in het huis van bewaring ingesloten, Van O. en zijn klant zijn na verhoor voarloopig op vrije voeten gesteld. Diat de bakkers, die bonnen van Kan O. hebben betrokken, nog nader van dit zakendoen zullen hooren, staai eveneens vas.t Hedenmorgen is do ijsbaan van S.LLV. weer geopend. Men is nog bezig sneeuw to ruimen, m;iar intusschen kan toch ge reden wordenhedenmorgen was reeds een flink stuk vrij van sneeuw gemaakt. Het ijs is vrij goed. Gisteren zou de Sclnedamsche Politie Spoitvireen oadeil.ngo wedstrijden op do baan gehouden hebben, maar dat was in verband met den toes'and der baan. niet mogelijk. Hedenmiddag half één stond de thermo meter op do ijsbaan in Spieringshoek 1 k 2 giaden onder nul. De «meeuw. Hedenmorgen is door Gemeente Reini ging geen huilppérsoneel meer aangenomen vocht sneeuwruimen. De tweeden dag van de wereldkampioen schappen te Cortiua d'Ampezzo, i3 Finland erin geslaagd den 4 x 10 K.M. estafette loop te winnen. Aan dezen wedstrijd werd deelgenomen door de ploegen van Italië, Duitschland, Zweden, Finland Zwitserland en Slowakije. De eerste loopers gingen onmiddellijk na den start in een zeer snel tempo weg. Nadat aanvankelijk de Zweed Pahlin de leiding had, moest hij na 5 K.M. deze af slaan aan den Italiaan Aristide Conipag noni. De Fin Lauronen veroverde voor zijn land de tweede plaats. In deze volgorde kwamen de loopers aan het eerste wissel- punt De tweede 10 K.M. werd geheel beheerscht door den Fin Kurikbala, die, nadat hij eerst den achterstaand ingehaaald had, op zeer fraaie wijze Finland een ruimen voorsprong bezorgde. Op het laatste traject gaf de Zweed Daiilquist al zijn krachten om de Finnen nog te bereiken, maar hg kon toch niet Nader wordt gen.e.d: Nauwelijks was Lekend gemaakt, dat het centraal bestuur van de Friesche Elfsteden- vereen iging had besloten de groote tocht definitief vast Ito stellen op Donderdag a.s., of de eerste aanmeldingen stroomden reeds binnen ten kantore van den voor zitter mr. Hepkema te Leeuwarden. Om belangrijke vertragingen voor deze aanmel ding te voorkomen heeft het bestuur deze over vijf telefoon nummers verdeeld, zoo dat de candidaten nu niet moer zooals verleden jaar, eenige uren, soms een halve dag behoeven te wachten op de aansluiting. Daar de plaats van aanmelding thans over vijf poslcn is verdeeld kou men ons zoo juist nog niet het ge'al opgeven, dat reeds was hrineig -komen, doch dit aantal moet de stouts'e vcrwaï klingen nog over treffen. liet centraal bcs'uur Jat gemeend herft te moeten afzien van eenige lemid deling ten aanzien van de huisvesting der deelnemers, hoeft zich toch over dit be langrijke punt verstaan meit den voorzitter van de V. V. 'V. te Leeuwarden, die op zijn beurt terstond de nood iga maa'rege len heeft getroffen om zooveel moge'ijk iu allo behoeften te kunnen voorzien. Het centrale punt zal wederom het concertge bouw De Harmonie" te Leeuwarden zijn momenteel sneeuwt het in Frics'md doch niet zoo ernstig, dat mei vrees koeslert ten aanzieii van het doorgaan van den tocht De vrij straffe wind veegt over het alge meen de neergevallen sneeuw terstond van het ijs. De start der wedstrijdrijders zal Donderdagmorgen plaats hebben om 5.45 uur, terwijl de tochtceioo'en een half uur later, dus om 6.15 uur zuilen kunnen star ten. Koor hen, die zich mochten hebben verslapen of om andere redenen te laat arriveeren op de startplaats, bestaat nog de gelegenheid om te 6.45 uur te starten. Friesland en in het bizonder Leeuwarden maakt zich reeds op, den gTooten stroom Elfstedenrijders waardig te ontvangen. Met ieder uur stijgt de spanning, hetgeen aan de juiste karakteristieke sfeer, zoo onmis baar voor het slagen van dezen tocht, ten zeerste ten goede komt. Kast staat, dat de start in het Concertgebouw De Harmonie gesel) iedt .De rijders zullen dan eerst een klein eindje moeten loopen naar de Dok kumer Ee, waar zSj de schaatsen kunnen onderbinden en de tocht over het ijs aan vangen. De finish bevindt zich te Schen kenschans', ten Zuiden van Leeuw arden. Uit Leeuwarden meldt men ons ten slotte: Thans staat het doorgaan van de Elf stedentocht, ijs en weder dienende, niets meer in den weg, want het cen traal bestuur van de ElLtedenvereeni- ging ontving zoojuist de toeslemming van de officieelo autoriteiten. Berlijn, 4 Februari. (D.N.B.). Het op perbevel der Duitseho weermacht deelt mede: Een oorlogsschip liceft hij op, ralies iu overzeesche watoren 29.000 h.r.t. aan vijan delijke koopvn.mlij 1 omiage tot zinken go- bracht een duikboot meldt, dal zij twee gewapende vijandelijke koopvaardijschepen vau 11.000 h.r.t in totaal tot zinken heeft gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben den 3den Fe bruari strategische doelen rond Londen en in Z O. Engeland met succes aangevallen. Bij Maidstone hebben bommen van zwaar kaliber een fabneksuis'.allntie ge ti of feu. Op verscheidene vliegvelden werden hangars, gehouwen e.i een groot aantal vliegtuigen vernield. Een duikbommenwerper heeft voor Itamsgate een koopvaardijschip van. 3000 br.t. door voltreffers van bommen tot zinken gebracht. Hef leggen van mij nen voor Rritsohe havens werd voortgezet. In den afgeloopon nacht heeft de lucht macht met goed gevolg vliegvelden en stra- togi&che dcelen in Oost Eugeland aange vallen. De vijand is het Duitsche rijksgebied niet binnengevlogen. Drie eigen vliegtui gen worden vermist. Rome, 4 Februari. (Stcfani). Hot 242ste weermachtsbericht van het I'aliaanscho hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front activiteit der artillerie en van patrouilles, welke dooi de slechte weersgesteldheid belemmerd werd. In Noord-Afrika aan weerszijden groote activiteit in de lucht. In Oobt-Afrika hebben onze troep n aan het Noorde.ijk front ten Oosten van Agordat en Barentoe nieuwe stellingen be trokken. Zij sloegen krachtig een aanval af, welke ïhe'op werd ondernomen door pant serwagens en een der gem-ngle afleeing'ti bestaande uit Engelschcn en Indiërs, die met achterlating van wapens en gevangenen rechtsomkeert maakten. Aan het Zuidelijk froqt hebben onze af deel in gen Doebats vijandelijke troepen aan gevallen en hen onder het toebrengen van gevoelige verliezen genoodzaakt, zich terug te trekken. De vijand heeft luchtaanvallen onderno men op eenige plaatsjes in Erythrea en op Mogadiscio .Er ontstond eenige schade en onder de inheemsche bevolking vielen talrijke slachtoffers. Een Engelsch vlieg tuig werd neergehaald. Twee onzer vlieg tuigen zijn niet op hun bases terugge keerd. Itaiiaansche torpedojagers op de Roode Wee lanceerden op een vijandelijk konvooi negen torpedo's, waarvan er zeven d« schepen troffen. Sjanghai, 3 Februari. (D. N. B.). Da directeur van United Press voor het Verre Oosten, John Morris, beeft Maandag, toen hij per vliegtuig uit Tsjoengking te Hong kong aankwam, verklaard, dat de Japansche vliegtuigen door hun bombardementen ia de afgeloopen week den Burma-weg weder voor het verkeer onbruikbaar hebben ge maakt. Beide bruggen over de rivier de Mekong, op het moeilijkste- punt van den weg, zijn beschadigd. Als gevolg hiervan is een ernstige stagnatie ingetreden in het verkeer der motorcolormes, die de mate rialen van Lasjiö naar Koenming trans porteeren. De man de we luw naar was, laat twee j verhinderen, dat Finland als eerste over kinderen achter. Dc mondelinge aangifte behoort te ge schieden in hotel Spoorzicht. öe route kaarten kunnen morgenavond tusschen 8 en 11 uur in de Harmonie worden a£gj> haaid. Uit welke gebouwen de verschillende groepen zullen starten staat nog niet vast. Een gedeelte zal in ieder geval den tocht in de Harmonie aanvangen. De burgemeesters van de bij dezen tocht betrokken gemeenten hebben hun mede werking toegezegd en treffen inmiddels reeds maatregelen ter beveiliging van de deelnemers, door o a. afhakeuen van wak ken. Als bizonderheïd kan nog worden ge meld, dat nu zelfs het ijs door Harünyen betrouwbaar is, zoodat de rijders zullen kunnen doorrijden tot aan het Heerenloge ment, waar zij ter plaatse de controle kun nen aandoen. Enkele individuede rijders hebben het plan morgen reeds te starten en den tocht te volbrengen. Rotterdam, 4 Februari. Totaal aangevoerd 1685 dieren, waar onder 735 gehruiksvee en 16 bokken en geiten, 291 vette runderen, 52 schapen, 557 nuchtere kalveren en 35 giaskalveren. Prijzen per stuk: Kalfkoeien 545425 325, melkkoeien 540420325, varekoeien 345275225, vaarzen 310285 —200 en pinken 290210165. De aanvoer van melk- en kallkoeien was als vorige week met taineüjken handel en iets hoogere prijzen. De aanvoer van varekocien was iets grooter met kalmen handel en iels hoogere prijzen. Vaarzen eu pinken aanvoer iets ruimer met stuggen handel en onveranderd in prijs. Aardappelen. Bintjes 13.69, Industrie f3.69, Eigenhei mers zand f 3.34, Alpha's f3.69, alle bonte soorten f4.39, alle soorten Eigenheimers f4.04, vooraad: voldoende, handel tame lijk. ...$i

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3