gemeentebedrijf EEN ERNSTIG GEDUPEERD H.V. ÜEflfMSlEK A TIEM De Vervoer- en motordienst, Reinigingsdienst ën öntsmettingdienst. 16 Mei werd het huisvuil al weer opgehaald - Kou - Griep - pjjn Naam!. Venn. „KLUITKALK" Hij ons mi Rotterdam De verliezen van den vervoer en motordienst BUITENLAND Zeegebied ten Westen van Ierland verlaten De houding van; Berlijn MACHINEFABRIEK A. F0NTIJNE KURKEN - KURKENBONDELS vissckersjkurken Fa. Wed. A. VOGELEZANG 2 amvebloerti Tarwemeel Tartveafvallen A LLE BO VtVMA TERIAJLEN HOOFDSTRAAT 28 - Telef. 69570 - 69590 De Amerikaansche hulpverleening aan Engeland Het bezoek van Roosevelts vertrouwensman aanTsjoengking De krijgsbedrijven in China Conferentie der La Plata landen gesloten De Vereenigde Staten en Nieuw Zeeland Gemengd Nieuws Moeder liet drie jonge kinderen aan hun lot over Sneeuwtocht van den A.N.W.B. Er zijn van die schijnbare kl$jnigheden in liet leven,'die daarvan in wezen, toch oen zeer belangrijk déél uitmaken, èn waarvan we dé beteek'cnis eerst goed bescffï ihd'én' ze min Ier;'.v1ot' vèrio-opëin dan normaal; - Zulle oen --betrekkelijk© kleinigheid "is'ongetwijfeld het ophalen van het huisvuil, een onderdeel der ge- meeu.tehuishouding,..die, zeker_in.',de groolere gemeenten, een dusdanig ge meengoed isgeworden, dat men er nauwelijks meer bij stilstaat. Op -14 Mei van dit jaar werd'Rotterdam zevr zwaar getroffen. Op 16 Mei daaraanvolgend, na verloop van slechts' twee dagen, dus, kwam de vuilnisman alweer aan huis en zeer spoedig daarna werd ook liet straatvuil al weer verwij derd. Men was er blij om, dat dit gebeurde, men had er misscliien heel even ook bewondering voor, maar toen de vuilnisman weer met dezelfde regel maat van vroeger terugkeerde, werd hel ophalen van het huisvuil al weer als dc gewoonste zaak ter wereld scliouwd. En lo<h moesten deze werkzaamheden verricht worden door een gemeent-ebe- drijf, dat wel zeer ernstig van de Mei- getóünênissënte lijden heeft gehad, den Vervoer- en Motordienst, Reinigingsdienst enOntsmettingsdfenst, wiens direcleur, dr. ir. M. F, de Bruyne, wij bereid vonden ons het een en ander te vertellen van de vele moeilijkheden, waarmede zijn dien sten te kampen hebben gehad en van de wijze, waarop die moeilijkheden geheel of gedeeltelijk zijn opgelost. Ons kantoor en hoofdgebouw, aldus dr. De Bruyne, zijn vernield, alsmede onze terreinen en werkplaatsen aan liet Bos- land en onze garage aan den Boezemsin gel. FM gevolg is geweest, dat niet minder dan 70 voertuigen verloren zijn' gegaan, waaronder er waren, die zeer noode ge mist konden worden. Van de 44 rol trom- meiauto's zijn er b.v. 17 verbrand. Voorts zijn al onze spoelwaschmachines verloren gegaan. Vijf putzuigm.ichines, drie auto's van den >reegdienst, vijf Janson-motordrie-, wielers en zeven molorvegers moesten ver der nog als verloren worden geboekt. Ook hot verlies aan liet Bosland;- waar zeer moderne werkplaatsen waren gevestigd met voortreffelijk uitgeruste werkbanken, was niet gering. Uitomaro stond cnze dienst in den be ginne voor eer: ontzaglijk moeilijke taak. Wij hebben ons er evenwel zeer snel door heen kunnen slaan, waarhij wij allerwege bizondcr veel modewerking hebben onder vonden. Onmiddellijk is een groot aantal monteurs aangenomen. Voorts hebben wij zooveel mogelijk cliassis gekocht. Het aan tal beschikbare chassis was evenwel be perkt en zoo zagen wij ons voor de taak geplaatst uit de verbrande garages nog te redden, wat er te redden viel. Op dit terrein heeft men in Nederland weinig er varing. Wij hebben echter gedurende de o'geloopen maanden geleerd, dat uit wat aanvankelijk een chaos lijkt, nog veel waardevols te construeeren valt. Zoo heb ben wij van de resten der vijf verbrande ,pnlzuigmachines drie nieuwe kunnen ver vaardigen. Van de 17 rol trommel auto's hebben wij nog vier nieuwe kunnen con strueeren. en van de zeven motorvegers vier andere. De buisvesting. Vc.orts verkeerde onze dienst in de.ge lukkige omstandigheid, dat juist een groote nieuwe garage in aanbouw was aan do Zóegraolenkade.Daar konden wij spoedig onzen intrek nemen, nadat wij eonige maanden overal verdeeld gehuisvest wa ren geweest. Ook het kantoor Icon hier worden ondergebracht, zij het uiteraard •provisorisch, aldus dr." de Bruyne. Inder daad is de huisvesting vooralsnog eenigs- zins' .primitief. Zoo treft «ven bureaux aan tusschen de fonteintjes der waschlokaton van het personeelen zoo is liet privé- kantcor van den directeur tijdelijk on dergebracht in een ruimte, waarvan de oorspronkelijke bestemming was': opzich terskamer. Onze vooruitzichten ten aanzien .van een hetere behuizing zijn gelukkig gun stig, zoo vervolgde dr.de Bruyne. De plan nen voor den bouw van een nieuw complex verkeeren in een vergevorderd stadium van voorbereiding, zoadat er goede hoop bestaat, dat wij onze nieuwe behuizing eind 1942 zullen kunnen betrekken. Öp het oogenblik hebben wij één derde van de normale ruimte te onzer beschikking en dat, terwijl de hoeveelheid werk ook nu nog belangrijk meer is dan normaal! Het onderdeel van deze bedrijven, dat wel het sterkst tot de massa spreekt, is ongetwijfeld de reinigingsdienst. Vooral als men rekening houdt met de verliescijfers, die dr. de Bruyne ons mededeelde, dan is er toch.wel plaats voor groote bewonde ring voor het personeel van dezen dienst, dat het verwerken van het huisvuil zoo vlot. is verloopen. Het zal een bewonde ring zijn, die aan dank gepaard kan wor den, aangezien verontreiniging, vooral voor het Rotterdam van me.lio Mei zeer ernstige gevolgen gehad- zou kunnen hebben. „•Op welke wijze kon de dienst zoo uit stekend fonctionneeren als het geval is geweest", zoo vroegen wij den lieer 'De Bruyne. „A3 het materieel, dat daarvoor maar eenigszins in aanmerking kwam, heb ben wij ter beschikking gesteld van den .ophaaldienst", aldus de directeur. „Ook. alle veegvuillaadauto's werden bij- den op haaldienst betrokken. Zoo kon deze dienst, mede dank zij de groote toewijding van het personeel, onmiddellijk goed function- neeren. Groot waren en zijn nog do moeilijkheden van den spoelwascli- en veegdienst. Groot zijn ook de moeilijk heden geweest bij het sneeuwruimen.. De sneeuwploegen waren verbrand, de veog- machines orntbraken. Wel hadden wij de ploegen tijdig hersteld, maar het gemis van veegmacliines heeft zich tocli doen gevoelen. Daarbij kwam, dat de manke menten aan de rioleeringen zich uiteraard ook deden gevoelen. Dank zij een uiterste krachtsinspanning is het evenwel gelukt ook de sneeuw, toen de dooi inviel, snel te verwerken, zoodat de stad niet langer dan één dag in een modderpoel herscha pen was, een inconvenient, dat zich ook overal elders heeft voorgedaan. Het werk gaat doer. Het spreekt vanzelf, dat de werkzaam heden vian den Vervoer- en Motordienst volstrekt niet beperkt konden blijven tot herstelwerkzaamheden aan den eigen dienst. Deze tak van bedrijf werd juist op groote schaal betrokken bij de werkzaam heden met betrekking tot het bergen van het puin .Niet minder dan ruim 1500 auto's kwamen daardoor onder administratief be heer te staan van den Vervoer- en Motor dienst Zeer voel waaxdeering had dr. de Bruyne in dit verband voor de medewer king der gemeente Den Haag, die een staal tje van voortref'elifkon burgerzin aanden dag legde, door een twintigtal auto's ter beschikking van hét puinruimen te stellen, welk'e aangelegenlieid door de gemeen Ie Den Haag gefinancierd werd. •Voorts zal de Vervoer- en Motordienst mede te maken krijgen met het toene mende" gebruik van gas generatoren. Met het oog hierop wordt in het nog sleeds in aanbouw zijinde garagc-comp eaan de Zaagmolen kade een ruimte v an circa 100 vierkante meter afgeschoten, welke uitge rust wordt met gas compressors en van waar. de gemeentelijke auto's ran persgas kunnen worden voorzien. Ook aanrijdingen zijn nog steeds sche ring en jnslag en aan het Bosland heeft nien do resten der oorspronkelijke gebou wen al wear van een dak voorzien en in gericht als noodwerkplaats. De ordento'ijüt- heid en verzorging der intcrieuren wa en vroeger do trots van deze-diension. Daar van kan nu uiteraard gecn:sprake zijn. liet is evenwel alleszins gerechtvaardigd, dat daarvoor een andere trots in de plaats komt, n.l. die op de voortv,afendhrid, waar mede een der zwaarst getpotfen gemeenle- dionslen de herstelwerkzaamheden ter hand heeft genomen, zoowel om' m de eigen be hoeften te voorzien, als ten dienste der gemeenschap. ROTTERDAMMER, v SCHIEDAM, Doui. bun kou, koorts on pijmntdrij- vende werking helpen hierbij altijd vei lig en vlug een poedei of cache) van Mijnhardl te Zeist. Mijrihardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets eenaam'd .Mijnhard! es" Doos 10 en 50 ct Als aanvulling o-p hètf weermaehtsbe- richt van gisteren verneemt D.N.B.: Duit- sche gevechtsvliegtuigen,' die ondanks liet slechte weer tol den Allantischen Oceaan waren doorgedrongen, troffen' het zeege bied ten Westen van lerlandfvólkómeri ver laten aan. Er konden op dezen uiterst I>e- Iangrjken toevoer weg naar Engeland geen vijandelijke koopvaardijschepen worden waargenomen. Onder den indruk van haar Woensdag geleden zware verliezen, aldus hel D.N.B., ondernam de Royal Air Force, na het val len dor duisternis met slechts enkele ma chines vluchten naar het bezette gebied. Hierbij werd een bommen werp r door hél lu I iluoelgeschul neergehaald. Een ander vijandelijk gevechtsvliegtuig.werd door tref fers genoodzaakt te landen. Van welingelichte zijde wordt te Ber lijn vernomen: Ten aanzien van liet jongste contact tusschen Berlijn en Vie.hy bewaart men in Duitsehe politieke kringen een volko men terughoudendheid, •ftirde* Wilhemslras- se verklaarde men lieden opnieuw, dat het hier eein binnenlandsche f'raiisclie aange legenheid betreft. Mot spreekt daarbij van zelf, dat de Duitsehe instanties door beide partijen over den gang van zaken op de hoogte gesteld- zijn. „VEGISOL" GLASZIJDE Isolatieschaleii^^^wW^^ ®èl"" VEREEN. GLASFABRIEKEN SCHIEDAM MODERN INGERICHT REPARATIEBEDRIJF Boterstraat 28-32, Schiedam. Tel. 69400 (2 lijnen) Fabriek van KORTE ACHTERWEG 13-15 TEL. 68872 HOOFDSTRAAT 39 —.TEL. 68484-68251 Dir. A. Lauwaars VACANT Dc commissie voo-r builenlandsche aan gelegenheden uit liet Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft een belangrijk amendement op de wet tot hulpverleening aan Engeland aangenomen. Volgens dit amendement wordt het gebruik van Ame rikaansche schepen voor het vervoer van goederen naar Engeland verboden. De commissie hoopt hierdoor een tegen wicht in handen to hebben met het oog óp de krachtige oppositie in het Huis van Afgevaardigden tegen deze wet. Het Huis van Afgevaardigden lieeft het voorstel van zijn commissie van builen- landsche zaken nopens de konvooikwestie aangenomen. Naar gemeld luidt dit voor stel, dat 'in de Leen- en Pachtwet niet dusdaniguitgelegd mag worden, dat Ame rikaansche schepen in 'tegenstelling lót de heutralitéitswet van 1939' verlof zouden krijgen tot het. bevaren van oorlogszones. Bommen op Engeland. Op grond van een officieel communiqué van het Britsche ministerie -van luchtvaart en dat van binnenlandsche zaken heeft de Engelsche berichtendienst, meegedeeld dat gisteren bij de Duitsehe luchtaanvallen op Engeland bommen geworpen zijn op een kuststad in het Noordoosten van Schot land. Gistermiddag zijn ook opeen kuststad in Oost-Engejand bommen geworpen. Hier iseéfiigo schade ontstaan en enkele men- schcn zijn ten deele zwaar gewond. Omtrent tiet doel van de, reis van Roose: veU's vertrouwensman Currie. naar Tsjoeng- king, verneemt de YomioeriSjimboen uit Hongkong, dat Currie zich op de hoogte wil stellen' van de verschillende strooinin- gen in dé Tsjoengking-regeering en ook wil vaststellen, in hoeverre Tsjangkai-Sjelc in derdaad vastbesloten is, den strijd tegen .lapan voo-rt te zetten. Currie is volgens het blad voorts voornemens, Tsjoengking, vér strekkende plannen inzake liulpverlee- ning do-o. do Ver. Staten voor te leggen. Tegelijkertijd wil hij onderliandelen over hel gebruik van een leeuing van 103 inillioen. Domei meldt- Na dc verovering van Nanjang een slra - tcgisch punt der Clnncezen in do provincie Hónan, strekken do Japansche afdee'.ingen hun felle zuiveringseampagnes nu uit tot de overblijfselen der Chineesche troepen, die thans de gebieden, van Piyang en Piyoe- an onveilig maken. .Donderdag' zijn enkele-Japan sehc qfffee- iingen,' zegevierend Piyöéan binnengerukt en ecu dec! van do Japansche troepen heeft Donderdagavond een punt op 20K.M. ten Noorden van deze plaats bereikt. Do conferentie te Montevideo der La Plata landen, inch Brazilië en Bolivië, is gesloten. Van de Vijftig plannen, welke oorspronkelijk op de agenda tier conferentie stonden, zijn er 27 aanganomem. Juist de prir.cipieele vraagstukken zijl hangende ge bleven. Zooais bekend had de Bijeenkomst als punt van uilgang de door de Engelsche blokkade van het Europersche continent en de verliezen van Engeland aam tonnage .ontstane economische moeilijkheden, voorat van de La P-ata-janden. Door stijging van liet regionale handelsverkeer zou men hen te hulp willen kon en. In de slotrcdevoe- ringeri werd de wcusch tot uiting gebracht, dat het oude handelsverkeer weer spoedig moge térugkésren. 1 Belgische visschersvaartuigen naar hun havens twog. Een uit visschers l>estaande delegatie isnaar Frankrijk vertrokken om e>n aan tal Belgische visschersvaartuigen, die bij het uitbreken der Vijandelijkheden naar Fransche havens gevlucht waren, naar Bel gië terug te brongen. De Duitsehe autoritei ten reiken daarbij' de helpende hand. Op deze wijze wordt de Belgische visschers- vloot versterkt. Currie bij 'fsjang Kai Sjek. De buitengewone gezant, van president Roosevelt te Tsjoengking, Currie, lieeft gis termiddag den generalissimus, Tsjang Kai Sjek bezocht Bij deze gelegenheid over handigde liüj dezen een persoonlijken brief van Roosevelt. Associated Press meldt uit Washington: In bevoegde kringen verluidt, dat de Ver eenigde Staten en Nieuw Zeeland over wegen rechtstreeksche diploma'ieke iie'rek king-en aan te knoopen. Het bureau heeft voorts vernomen, dat de Britsche ambassa deur lord Halifax thans met hel departe ment van buit-enlandsche zaken de inrich ting der gezantschappen lies preekt alsmede de benoeming van gezanten door de beide landen. •Volgens welingelichte kringen te Was hington hebben vooral de toenemende be- t-c-fckeTiis van Nieuw Zeeland in het Zuide lijk deel van den Stillen Oceaan en de belangrijke strategische positie van Nieuw Zeeland tol een nauwer diplomatiek con tact gestimuleerd. Generaal Wa veil in Kenya. I Naar Reuter meldt, is de Britsdie -opiper- lbcvelhebbcr in het Midden-Oosten, gene*, raai Wavell, onlangs onverwacht voor een kort bezoek in Kenya aangekomen. Iiij reisde per vliegtuig en heeft tijden? zijn bezoek deelgenomen aan oen ontvangst ten huizo van den gouverneur in Nairobi. Hot. Canadees cite bewapeningsprogram. De Canadeesche financieelc bladen, voor spellen volgens bet D.N.B., een spoedige) kabinetscrisis als gevolg van de toenemen de oiitc-v roden heid over het bewapenings- programma. De pers toont een algemeen toenemende ongerustheid over hot gebrek aan succes dor bewapeningspogingen eu beweert, dat de regeering de uitvoering en' formuk-ering van een ingrijpend en doelbe wust coürdincerend progTamma niet be werkstelligen wil of kan. i Een bewoner van de derde - Leliedwars straat Ie Amsterdam, die met verlof van zijn werk in Noord Frankrijk terug kwam, trof in zijn woning zijn beide kinderen van. drie en ruim een jaar onverzorgd aan. Dé moeder was verdwenen. De man nam de politie in den arm, door wier zorgen de kinderen in een ver zorgingshuis zijn ondergebracht. Zooals het weer eruit ziet op bet oogen blik, bestaat er niet veel kans dat de tocht, dien de A.N.W.B. voor morgen door het Gooi en Kernland had uitgeschreven-, een sneeuwtocht zal worden. De wandeling kan echter toch worden gemaakt, aldus deelt de A.N.W.B. mede, dat ook een win- tertocht door het buitengewoon mooie ter rein zeer aantrekkelijk is. De verschil lende pnrcoursen, die alle eenigszins zijn ingeko't, zoodat er geen langere is dan 20 k.m., loopt geheel over zandgrond. Er is dus geen reden voor hen, die_ het .plan vormden om deze mee te maken, daar van af te zien tengevolge vaii de dooi.'

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5