DB DR@©M Well te fe©iiM"en HUISHOUDELIJKE PROBLEMEN IIM OORLOGSTIJD Penlirnclaten en Iwrntterswaren ake bakken. Een, niet alledaagsch nagerecht. Gebruikt waterglas en gebruikte wol Zaterdag 8 februari 1941 ~y TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Eén onzer lezers schrijft over het recept van cake, gemaakt van aardappelen en priesmeel met drie eieren. De schrijster heeft het recept gemaakt en was er zeer tevreden over, maar zijl vindt het O'iprac- tisch. Drie eieren en uur gebruik van den oven dat is te veel van het goede, meent zij. Wij zijn het niet met. haar eens niet «m de eieren, want als je geen eieren hebt ingemaakt, dan is het rantsoen te klein voor dat soort grapjes. Er zijn andere redenen voor ons om het niet eens te zijn. Bovengenoemd recept werd gegeven, om dat er gevraagd was naar iets dergelijks; wat voor mevr. v. BH. nu niet practisch is, zal voor een andere huisvrouw héél geschikt zijn. Een baktijd van y>> uur voor cake is kort,- de oven wordt dus korter gebruikt den anders. Wil men zijn oven (waar ge lijk met de cake nog allerlei andere din gen in kunnen trekken en koken) niet ge- bruiken, dan is er niets dat haar belet om, volgens beschrijving en reoepten in het blad van 22 November, het gebak te be reiden in een z.g. 20 minutenpan. Maar dat kost 2 maal 20 minuten op het gas en als het gasverbruik van de getem perde oven 30 minuten en van de weinig getemperde gasbrander wordt vergeleken dan zal het verschil in brandstoffenge- bruik niet zoo groot zijn. De vraag of er geen recept is van gries- meel, aardappelen, en/of meel, weudg bo ter, weinig eieren (geen suiker?) en dan in een pannetje op ue kachel, (één gas vlam) heeft ons deen denken aan de soep, die van heisteenen gekookt moest worden. Die soep wordt niets, als er niet het een en ander dat lekker is, in komt Met de cake gaat het net zoo Waarom maken we eigenlijk cake, als er van de dingen die het gebak stempelen tot iets lekkers, niets mag worden ge bruikt? Laten we dan toch een trommel koek, broeder warme pudding e.d. ma ken. Die hebben niet de pretentie's van ge bak, maar zijn ook veel goedkoopter en eenvoudiger. Wil xnen tóch gelaak eten, dan kan mean beter goed gebak bestellen bij den vak man. Tot nog toe kost dat alleen geld en bloembonnenboter, eieren en suiker krijgt men er op den koop toe bij. Brandstof bost zulk klaar gekocht gebak ook niet en als er over practisch wordt gespro ken, dan is dat, zéker ia dezen tijd, het meest practisch. Niemand zal het ons kwalijk nemen dat we niet zelf bakken als we de ingrehénten niet hebben of niet beschikbaar willen 'stellen, want ieder weet dat men slecht een vuist kan maken als er geen hand is. En nu het bakken in een pannetje op één gasvlam. Alleen vrij zwaar gebak, zooals gist beslag voor broeder, kan en dan nog met héél veel voorzorgen gebakken wor ld en boven op een vlam. Het luchtige deeg voor cake zou aan den onderkant plaatselijk te bruin zijn, voor bet stevig genoeg was om to worden om gekeerd. Als het werkelijk mogelijk was om goed te bakken op een open vlam, dan varen er geen ovens noodig. Zonder zeer goede hulpmiddelen is bakkei boven op eer gas vlam niet mogelijk. Wil men eens een heel eenvoudig gebak maken, dan is kruidkoek daarvoor het aan gewezen recept. Wordt de oven niet gebruikt of is er geen oven, dan is een los opzetoventje, een 20 minuten pan of een geïmproviseerd oventje, bestaande uit een asbcstplaal, koek- of taartvorm en omgekeerde vlecschpan om de warmt© ook boven over het gebak te laten strijken, noodig. Het recept van die koek is reeds eenier gegeven, We herhalen het hier met een kleine wijziging. Kruidkoek met krenten. 200 gram bloem en 1 lepeltjo bakpoe der of 200 gram zelfrijzend bakmeel, 40 gram custardpoeder, aardappelmeel of maï zena, pl.m. 1 d.L. melk, 20Ö gram donker bruine suiker, 1 lepeï speculaaskruiden, wat zout, 100 gram krenten, 50 gram su cade. Meng al deze ingrediënten, de krenten gewasschen -~n de sucade gesnipperd, goed dooreen. Roer ze tot het deeg de consis tentie van cakedeeg heeft. Besmeer «M 20 minuten pan of een plat koekvormpje met boter. Doe het deeg hierin en bak de koek langzaam gaar. Dit zware deeg vraagt véél tijd om gaar te wovlen en een gelijk matige warmte. D© i.igreuieuton zijn op dit oogenblik in onze omgeving alle nog te koop Of dat overal het geval is, kunnen wij niet beoordeelen. De dames, die zelf willen hakken, moeten die moeite nemen om hier en daar eens te informeeren als de ge wone leverancier hen met meer kan helpen. Wij blijven echter bij onze meen mg, dat het beter is om ingrediënten, zooala boter en eieren, die in de huishouding zoo goed bunnen worden gebruikt, niet te verwerken in een gebak, dat toch met vverke'ijk „f'jn" is. Zelfs een heel eenvoudige en kleine cake, zooals bakkers, die tegenwoordig wel verkoopen, kan met weinig moeite worden verwerkt tot een aardig gebak, dat a's een feestelijk nagerecht geen slecht figmir slai Y\aaroni zouden we dit dan niet liver doen en het bakken overlaten aan den bakker? Cake als nagerecht. Dit recept geeft geen nagerecht voor luttele centen, maar wel voor we-uig bon netjes, voor vveimg brandstof ea weinig meeite. Melkpeeder. Een audeie vraag, die ons is gestel, gold de melkpoeder. Of melkpoeder geschikt is voor het ma ken van melk om te drinken? O i. is ze dat niet. blootstellen en ze dan nog afkeuren. ze voedzamer te maken en in soep. Ileeft men volle melk poeder, dan geeft „„t ook meteen vet aan het gerecht en kan men volstaan met minder boter of vet te nemen. Bij magere melkpoeder is toevoegen van wat vet wel gevvenscht. Melkpoeder kan ook gebruikt worden om bruine jus te krijgen. Strooit men wat melkpoeder in heet vet of heet© boter, dan is ze dadelijk bruin en geeft kleur aan de jus. Al geeft melkpoeder dus geen ideale „drink melk", ze kan toch goede diensten bewijzen en de huisvrouw, die melkpoe der heeft, moet niet nalaten zo nu eens te gebruiken, juist nu' er minder melk is, zoo als bijna ieder voorjaar. Waterglas. Door EHeanor Eliot Carroll 13) Ze bemerkte, dat Oscar haar aandachtig opnam. Ze we'gerde de overige gangen van het dmer, nam slechts een kop zwarte koffie en begaf zich aan dek. Ze had zich Sn haar leele leven nog nooit zoo ter neergeslagen gevoeld en zoo afgesloten van Be rest der wereld. Die vreemde toestand was haar volkomen onverklaarbaar. Waar om had mevrouw Madland tegen neef Ambrose vertelddat zij, Gvvyrne, ziek wa-i voor het diner? En waarom had Robin, na vat er tusschen hen beiden den vori- 'gen a vend voorgevallen was, het schip verlaten, zonder zelfs een boodschap voor laar achter te laten? Later kwam het gezonde ve~s'an 1 weer bij haar boven. Gwynne hield zich zelf voor, dat het dwaasheid was, zich ver ongelijkt te gevoelen, omdat de fanilie MaiÜar.d aan wal gegaan was, zonder haar mee te nemen. Ze was toch slechts als verpleegster voor Inez meegevraagd? Robin was ecMer hun gast en dat maakte een groot verschil. Hij kon niet weigeren mee te gaan, als zp erop stonden, dat hij hun gezelschap hield. Misschien kwam hij wel vroeg terug. i Maar waarom had mevrouw Maitland dien leugen over haar hoofdpijn verteld? Eén klein droog stukje gebak in cake vorm (35 a 40 ct,), wat limonadestroop of puddingsaus, een paar lepels fr.ssehe jam en chocoladevlokken of strooisel. Snrjdt de cake m de lengte door, zoodat twee of drie lange dikke plakkken ontstaan. Besprenkel de plakken met wat limonade stroop of met puddingsaus. Bestrijk de snij vlakken met een beetje jam en zet de cake weer in elkaar. Bewaar het gebak, stevig in papier gewikkeld, gedurende eenige uren Besmeer de cake vervolgens aan alle kan ten met jam, bestrooi het gebak met cho coladestrooisel en snijdt het, bij het op dienen in plakken. De cake blijkt bij het doorsnijden eeheel doortrokken van limo nadestroop en jam en is heel smakelijk ge worden. Daar moes» toch een reden voor zijn. Deed ze misschien haar best, Robin en haar van elkaar af te houden? In elk geval, Gwynne zat te wachten, uit te kijken en te luisteren, of ze iets van het terugkeerende gezelschap be- meikte. De uren kropen voorbij en ze waren nog steeds niet aan boord terug. Het wa= ver over elven, toen ze verJnetig en ellendig naar bed ging Ze hoorde hen niet aan boord komen, maar werd uit baar sluimering gewekt door het dreunen der turbines, waaruit ze opmaakte, dat ze op weg waren. Ze keerde zich om en sliep weci in. VI. Geslaagd opzet. In de ©ogen van Inez vertoonde zith gc-en spoor van slaap, toen ze over éénen Rachel ontbood en de voorbereidselen ging treffen v oor haar tooneelspel. Intusschen had zc ovf r een zwart zijden pyama een luchtig kanten negligé aangetrokken en sprak fluisterend met het meisje, dat her haalde'fjk met haar hoofd knikte. „Dus nu begrijp je het goed?" zei Inez, naar haar deur gaande. „Het is kwart voor twee. Om tien minuten over tweeen moet je naar de hut van mijn vader gaan en hem wekken. Je zegt tegen hem, dat ik me zon vreemd gedroeg, toen je me naar bed wilde helpen, dat je besloot op den divai in mijn hut te blijven slapen. Je fcent bijna dadelijk in slaap gevallen, met een schok wakker geworden en hel: gezien, dat ik verdwenen was. Je hebt het Een le/eres vraagt wat zij nu nog doen kan met het waterglas, dat is overgeble ven van de inmaak van eieren De bovenste laag zal misschien niet véél meer doen, maar de onders'c lagen zouden moge'ijk nog bruikbaar zijn voor de wascli. Als re-ept voor het wasschen met wa terglas gaven wij voor eenige weken een verhouding van 1 dl. op 12 1. water. Gchuiikl waterglas is "verdund en wel met 9 deelen water Men zal dus méér v?"i dit waterglas moeten nemen en wel 1 liter op 11 liter water Omdat het wel wat minder werkzaam zal zijn ook, kan het geen kwaad er nog wat bij te doen, maar dat dient men zelf even te pro- beeren. Verder is bet waterglas bruikbaar om vuile straatsteenen achter liet huis weer helder te maken. Vroeger gebruikte men daarvoor het aai d appel water, maar dat gooit r, ©mand meer weg, willen we ho pen. Aardappelen koken met weinig water is voordeeliger^ wat aardapp; el en en wat brandstof belreft en het is beter voor "smensvhen gezondheid Kan zoo luidt de vraag van een an dere lezeres eens gebruikte wol niet meer benut worden voor andere doelein den? Uit de vraag maken wij op, dat de vraag stelster doelt op gebreide kleeding^tukkea Natuurlijk kan die wol weer worden uitge haald en opnieuw gebruikt. Om een zoo goed mogelijk resultaat te krijgen, doet men goed, de afgetrokken wol op een plankje te winden en ze zoo in het water te leggen. Als de wol door en door nat is, moet ze uit het water ge haald en goed r uitgeslagen worden. Daar na moet ze drogen (niet bij de kachel of bij de verwarming). Als ze droog is en tot kluwens gewonden wordt, zijn de krullen en kronkels, die afgetrokken wol zoo lee- lijk maken verdwenen. Natuurlijk is ieder een nu zoo zuinig mogelijk op haar wol len kleed mgstukken en heeft men er graag de moeite voor over ze nog eens over te breien, als voor het werk alleen ©en nieuw kleedmgstuk wordt verworven. R. L.—H. éan. ié gezien, dat ik verdwenen was. Je hebt het heele schip afgezocht, maar me niet kun nen vmden; je bent bang, dat er een on geluk gebeurd is Goed begrepen, Rachel? Je krijg' honderd dollar, a!s mijn plan gelukt en jij je rol goed speelt Morgen ochtend zal ik ze je geven Het donkere gezicht van het meisje vertrok in een verrukt grijnslachje „Honderd dollar? Groote goedheid, ju frouw Inez, dan u zien zult, hoe goed ik toonee!sp<]en Nee, ik niets verge'en zal Laat u geru«' aan mij over." De deur ging zachtjes dioht Inez sloop op hear te en en door de halfdonkere gang naar het anlerc einde van het scliip, wam dokter Fausi en Robin naast elkaar een hut halden. Buiten de deur van Robin bleef ze s'aan luisteren Onder door de kier der deur scheen een straaltje licht en binnen hoorde ze hem bezig Mooi. Hij was iiog met naar bed. Ze behoefde de kans du.- niet te wagen, ook den dokter wakker te maken Ze klopte neel zachtjes aan. „Wie is daar?" antwoorddde hij. „Inez/ fluisterde ze zacht. „Ik moet je even spreken, Robin, Heel even moer. Dringend noodig!" „Ik ben zoo bij je," antwoordde hij. Robin schoot zijn kamerjas aan. Wat kon er zoo laat aan de hand zijn? Was er soms iets met Gwynne? Was baar iets overkomen? Ze hadden die arme schat achtergelaten, ziek en akelig, terwijl ze zelf gingen fuiven. Het was een verve lende, einddooze avond voor hem ge weest, waarin hij aldoor met zijn gedach ten bij bet beminde meisje verkeerd had. Hij opende zijn deur. „Wat is er aan de hand?" vroeg hij gejaagd, toen hij Inez „en négligé" voor zich zag staan. „Is ze erger? Zal ik Faust er bij roepen?" „Kom even mee naar den salon, Robin, toe," smeekte Inez, hem bij de mouw van zijn kamerjapon grijpend. „Ik ik denk, dat je me wel voor krankzinnig zult aanzien, maar ik voel zoo'n onweerstaan bare neiging om overboord te springen er een eind aan te maken. Het leven is de moeite niet meer waard. Ik heb geen zin meer in het leven." Er scheen een krankzinnige gloed uit de verwilderde oogen, waarmee ze Robin aan staarde. Ze beefddc over al haar leden. „Maar luister nu eens," zei hij, haar met tegenzin volgend. „Dat is toch al te gek. Laat me den dokter er even bij roe pen, Inez. Hij zal je wel wat geven om te slapen. Je hebt kou gevat. Je handen zijn zoo koortsig gloeiend. Wacht een oogeublikje..." „Nee, ik kan niet wachten. Ik moet niets van Julian hebben. Toe, roep hem niet, Robin." Snikkend klemde Inez zich aan zijn arm vast. „Praat zelf maar wat met me heel eventjes maar. Ban voel ik me wel kalmer. Ik zal heusch weer naar bed gaan, dat beloof ik je. Ik ben toch zoo diep ongelukkig!" Robin gaf toe. Het diende immers ner gens voor, met een vrouw, wier zenuwen overatuur waren, te redeneeren. Hij volgde haar in den donkeren salon, stak oen lees- lamp aan en bracht haar naar de rust bank. Ze liet zich er ineengedoken op neervallen en begon bitter te schreien. Hij kwam naast haar zitten." „Kom, vertel me nu alles maar eens," zei hij, als tegen een lastig en onrustig kind. „Wat scheelt er nu toch aan, Inez?" „Och, mijn leven mijn verknoeid© en totdal nuttelooze leven," jammerde ze. „Als ik alleen ben, overvalt me t zoo vaak. Het is net, of iets me besluip'' eii overdekt en bijna doet stikken. Als het zoo is, durf ik niet alleen, te blijven. En, buiten hoor ik het water ruischen klotsen en me roepen... Hoor jj} het niet? Luister dan tochi" Ze had haar bleeke gelaat naar hem opgeheven. Haar vreemde, gloeiende oogen fonkelden angstwekkend. Robin Lee hui verde. Was zo gek geworden? Wat moest hij met haar aanvangen? „Dat is allemaal onzin," zei hij met voorgewende ruwheid. „Beheerseh je toch toch wat Je laat je door je zenuwen keele- maal de baas spelen, dat is de heele kwestie!" „Zenuwen?" herbaalde ze, haar gelaat met de handen bedekkend. „Dat zeggen jullie allemaal. Jullie schijnen geen van allen te begrijpen, hoe hopeloos mijn le ven verknoeid is. Je zult nooit begrijpen, Robin, wat het zeggen wil, wat k alle maal meegemaakt heb. Het spookt me door mijn hoofdd, tot ik er gek van word gek stapelgekl" (Wordt vervolgd). Distributie van: Bon No. Geldig tot en met Soort kaart Hoeveelheid Bloem 4 1 23 Febr. Bloemkaai't 50 gr. brood of i rantsoen gebak of 35 gr. mee) of bloem Boter en margarine 28 02 9 (16) Febr 16 (23) Febr Boter- of Vetkaart 250 gr. boter of margarine (of op bon 02: 200 gr. vet) Brandstoffen 8, 9 an 10 11,12 en 13 4e period: 15 t/m 24 25 t/m 32 (14 Febr,) 28 Febr. 28 Febr. (14 Febr.) 28 Febr Brandst krt Brandst bon v. kantoren Brandst krt centr. verw een eenheid vaste brandstoffen Brood en gebak 01 02 9 (16) Febr. 16 (23) Febr. Broodbon- boekje 100 gr. brood of een rantsoen gebak Eieren 03 04 9(16 Febr.) 16(23) Febr Alg, distr - bonboekje een ei Kaas 19, 32, 45 en 58 23 Febr. Alg. distr.- bonboekje elke bon 100 gram ,j Koffie en thee 02 16 Maart Alg. distr.- bonboekje 125 gram resp. 50 gram Petroleum Periode D Periode 8 23 Febr. 23 Febr. Zegel voor verlichting 2 liter voor de keuken Scheerzeep 117 30 April Scheerzeep bon 50 gr. scheerzeep of een tube sclieercreme of een pot scheer zeep Suiker 91 14 Febr. Alg. distr.- bonboekje een kilogram Vleeseh IS 01 (9 Febr.) 16 (19) Febr Vleesch- kaart plm. een ons vleeseh of vet of een rantsonn vleeschwaren Vleeschwaren 16 01 (9 Febr.) 16 (19) Febr Vleesch- kaart een rantsoen vleeschwaren Zeep 01 28 Febr. Alg. distr.- bonboekje een rantsoen (Alle op Alg. Distributie Bonbockje) Peulvruchten 102 16 Febr. 500 gram erwten, capucijners, bruine of witte boonen Gort, gortinout of grutten 44 21 Febr. 250 gram Havermout, havervlokken haverbloem, aardappel- s vlokken, gort or grotten 57 21 Febr 250 gram Macaroni, vermicelli of spaghetti 31 21 Febr. 100 gram Maïzena, gricsmcel, sago, aardappelmeel of pudding poeder 87 21 Febr. 100 gram Rijst, rijstemeel, rijstegries. rijstebloem of gruttenmeei 92 21 Febr. 250 gram i Als een datum tusschen haakjes is geplaatst beteekent dit, dat reeds een nieuwe bon is of wordt aangewezen maar de „oude" bon nog geldig is tot het aangeduide tijdstip. Een rantsoen gebak bestaat uit: 160 gram koek (onbijtkoek); 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes; 290 gram biscuits en wafels; 75 gram beschuit; 200 gram cake; 600 gram gebakjes; 600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebak (boterletter e.d.); 400 gram gevuld klein korstgebak (amandeibroodjes e.d.)een hoeveelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Een rantsoen zeep bestaat uit: 150 gram toiletzeep; 120 gram'huishoudzeep; 150 gram zachte zeep; 250 gram zeeppoeder; 300 gram zachte zeeppasta; 600 gram waschpoeder; 125 gram zeepvlokken; 250 gram zelfwerkende waschmiddelen; 200 gram vloeibare zeep. Een rantsoen vleeschwaren bestaat uit: 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten rolpens en knakworst; 125 gram leverartikelen, tongenworst en nierbrood; 150 gram bloedworst. Een eenheid brandstoffen bestaat uit: 1 H.L. anthraciet of steenkool; 75 K.G. industrie- of eierbriketten; 110 K.G. bruinkoolbriketten; 2 H.L. cokes; 175 K.G. fabrieksturf; 195 K.G. persturf (300 stuks)200 K.G. baggerturf (450 stuks)200 K.G overige soorten turf.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6