i A:-' - - Duitsch oordeel over de rede van Ghurchill volger van Pétain Aflossing van de Grüne Polizei WANDGEDIERTE BUITENLAND Actie van de Duitsche luchtmacht De Engelsche verliezen - Duitsc-hë stoijdlrtachton hebben Zcndag- middag door goedgéïicht afweerviiur een aanval van Britec^éftorpedovliégtuigen op de .Zuidwestkustvan Noorwegen 'afgesla gen. Alle. afgeschéfe'torpedo's misten hun doel. Een v!i?gtmg^èrcl, voor het uitwer pen vari zijn torpedo,,zoo zwaar getroffen, dat het niét meér'gan don slrijd kon deel nemen en waaxsdiyïgijk op den terugtocht is - omjaaggestort- BINNENLAND Britsche aanval op de Kanaalkust Défilé voor den Rijkscommissaris De Nederlandsche textiel- - industrie op de a.s. voorjaars beu rs Oprichting van oorlogsmonu menten voorloopig stopgezet Gemengd Nieuws De Engelschen verlaten Roemenië Kunst en Wetenschap Fa, W. VAN .OO N STAUNOUDERSLAAN 37 De Zondag door Churchill gehouden rede is een bewijs voor de reddelooze Brit- sche positie, aldus, zoo verneemt het A.N.P. te Berlijn van goed ingelichte zijde, is de opvatting in Duitsche politieke krin gen, waar men de rede gelezen beeft met' een belangstelling, die onder de tegen woordige omstandigheden loskomt aan de uitlatingen van den man, die van al het leed, dat Engeland op het oogenblik te verduren heeft, de voornaamste schuld draagt. Met betrekking tot de uitlatingen van Churchill over de» gebeurtenissen in Noord Afrika, acht men het opmerkelijk, dat men in Tonden erkent, dat de ge beurtenissen aldaar van geen beleekemis zijn voor den afloop van den oorlog en dat .de oorlog op het Engelsche eiland beslisf. zat worden. Men doelt in Berlijn volledig de reeds uit neutrale landen en vooral ook' uit de Vereenigde Staten ontvangen opvattin gen, dat Churohdli tot dusverre in den grond genomen nog nooit zoo pessimis- tisch gesproken beeft. Men acht het ook zee* begrijpelijk, dat Churchill de aan- staande .gelxurtenis met groófce bezorgd heid tegemoet ziet. Dat hij hot voor hem en Engeland dreigende- gevaar thans .'nóg evenm'. in. zijn vollen omvang begrijpt als een jaar- geleden frankrijk,- is echter in Eerlijn hoven lederen twijrel verheven. Als meest' opmerkelijke bekentenis voor de zwakheid van Engeland noemt men te Berlijn het in de rede klinkende roepen om hulp tot de Vereenigde Staten. De poging van Churchill aldus gaat dit 'berichtverder in de reddelooze Engelsc.be positie nog eens de Balkan- mogendheden tegen Duitschland in het har nas te jagen, wordt te Berlijn slechts met een schouderophalen opgevat. Men ziet hierin dezelfde takliek, waarmede de Brit- sche politiek reedshet vorige jaar de Zuidoost Europeesche staten aan haar zijde trachtte te krijgen, ook al gebeurt het thans op een méér voorzichtige manier. Wanneer Churchill ten aanzien van de Balkan mogendheden wederom de verg lij king met den wereldoorlóg denkt te kun nen gebruiken, dan toonthij hiermede, naar. men.-in. Berlijn verklaart, opnieuw de prineipieele vergissing van de Britsche opvattmg, die misschien als de meest nood lottige beschouwd - .kan,: vvorden. - Engeland schijnt nog- steeds niet" begrepenr-":(è'; heb- ben, datd» wereldoorlog met dezen-oor log niet vergeleken kan wórden, noch wat den algemeénen toestand op buitenlandsch politiek gebied betreft. Van een aanwezigheid van Duitsche troe pen in Bulgarije, zoo verklaarde men in dit verhand gisteren in de Wilhelmstrasse, is in Berlijn niets' bekend. Wat overigens de "onwaarachtigheid van de lowering van Churchill betreft, wordt gewezen naar een passage in zijn rede, waarin h!j de "bewering uitte, dat het Duitsche luchtwapen in twee of drie da gen van 150 bommenwerpers er mei dan negentig verloren heeft. Dit is «ca illusie, waamuxl" de Britsche minister-piesident klaarblijkelijk het eilanden volk moet troos ten óm de stemming er in te houden. Door geen zin in-de rede van Churchill zijn de Britsche zorgen, zoo is men in Berlijn van móenrng. zoo duidelijk opge somd al« door de aanwijzing van den Engelschen premier, dat het voor den af loop van den oorlog van beslissende be- leekenis zal zijn of het van Amerika naar Engeland gestuurde materiaal ook compleet in Engeland aankomt. Men wijst in dit verband te Berlijn op de zin in de laat ste rede van Hitier, waarin hij zeide, dat de geheole Duitsche duikbootoorlog pas in het voorjaar van dit jaar zal begin nen. In aanvulling -op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D.N.B., dat de actie van gewapende verkenningsvliegtui gen, waarhij een door den vijand beziet vliegveld op IJsland in scheervlucht, doel treffend met machbnegeweervuur werd be stookt, waardevolle verkenningsiesiilta en hééft opgeleverd. Aan de Schotse he Oost kust voor de haven Peterhead werden bom- treffers geplaatst op het achterschip van een Rritsch patrouillevaartuig, waardoor dit bewegingloos bleef liggen. Een aantal ste- Hoi^erdtwintig drnzeiuS measchcnlevens, burgers 011 militairen tezamen, heeft, do oorlog in 1940 aan Engeland gekost, naar ontleend kan worden 'aan een optelling der Metropo.ï.an Life Insurance Company, wel ke gebaseerd is op officieel© rapporten. Bij luchtaanvallen "alléén zijn. 39031 burners gedood. .Bovendien heeft de luchtoorlog het aantal doodelijtoe ongelukken' in En geland doen toenemen. Tijdens de eerste vijftien maanden van den oorlóg' zijn 11.424 doodelïj&e ongelukken voorgekomen tegen over 3141 in dezelfde periode voor het begin van den.oorlog. Britsche. aanvalop deNoarsrhe ;kust. den in bet Oosten en Zuid-Oosten van Engeland, waaronder Great Yarmouth, dei Admiraal Daflan OD- havenwerken van luswich en het. in de r 'havenwerken van Ipswich en het in de laatste wekèn meermalen aangevallen Nor wich werden wederom met bommen be stookt. Pogingen van Engelsche bommen werpers, Noorwegen binnen te vliegen, wer den verijdeld. Verder deelt het D.N.B. nog het volgende mede: Een Duitsche duikbommenwerper heeft gisternacht een treffer van het zwaarste kaliber op een- Engelsche luebtdoelhatterij bij Harwich geplaatst, Blij dó luchtgevechten aan de Franscbe kust van gisteren is nog een Spitfire neer geschoten. Volgens de berichten zijn im totaal vier toes'elleii neergeschoten. Volgens een bericht aan de reederij te Oslo, is het motorschip „Morviken" uit Bergen (5008 b.r.t.) door een Du-tseh oor logsschip in overze-sche wateren tot zin ken gebracht, na/lat die bemanning aan boord genomen was. De „Morviken" voer in Engelschen dienst. Gisteren in de middaguren hebben en- Gisteravond is, te f Vichy een grondwet telijk decreet -gófHibllceerd- volgenshetwelk admiraal Daxlmi.'.rtdt opvolger van maar schalk Pétain; als chef, van den Franschen staat is, aangewezen.' Deze bij grondwettelijk decreet bepaalde opvolging Van hét. 'tStaatshoofd treedt in werking, indien' maarschalk „Pétain sterft of hem op andere Hvijze de uitoefening van zijn ambt belet .wordt. Diarlan heeft gisteren hot departement van Flandin, overgenomen.. In. welingelichte": politieke kringen ver neemt men, dat dé aanvullende reconstruc tie der regeering wel niet voor het mid den-dezer, wéék verwacht kan worden. Maarschalk Pétairl heeft een decreet uit gevaardigd, waarin de opbouw en de or- garisatie van de regeering is vastgelegd. Volgens dit decreet?heeft Sen zeke; aantal van bij decreet béjpaalde staatssecre aris- sen de prerogatieven van minister. Ieder mi Ister bij decreet heeft tot laak de werk zaamheid van een ^zekcr aantal .staatssecre- keie Britsche gevechtsvliegtuigen, die door frissen te coürclineeren e:i te conroloe jagers vergezeld, waren, geprobeerd lio\e.i jren ten aanzien óan de toepassing der het gebied aan -de kust .van het -Kanaal teprincipieel© besjiseiiigen en der besliss in vliegen, .Evenals' kort geleden,- stootten de gen. ton opzichte, van do algemeene, polltlék vliegtuigen ook'thans wéér op het krach tige afwoervuur, afdus meldt het D.N.Bl., er-ontstonden luchtgevechten, waarbij!, vol gens de yoqrloopige berichten, Duitsche jagers één en luchtdoelartillerie twee toe- stellen van het type Spitfire hebben neer geschoten. Aan Duitsche zijde werden geen verliezen geloden. Hét Britsche luchtwapen heeft in den, af- geloopen nacht, napr het D-.N.Bi. vem-eemt, aanvallen ondernomen op verscheidene ste den in Noordwest en Midden D-uitsohland. Een poging van eenige vijandelijke ma chines om de rijkshoofdstad te bereiken, mislukte. Het Duitsche afweergeschut ver hinderde de Engelschen overal hun bom men welgericht, neer te werpen. Nergens is militaire schade ontstaan. De overige schade is betrekkelijk gering. der regeert ng, Een der ministers wordt hij decreet be noemd tot" vioe presjd©:: t, (reeds geschied). Onder het hoóge gezag van den maar schalk, dief van den staat on chef van dé regeerin'g, leidt en controleert hij de werk zaamheid der ministers en staatssecreta rissen in alles, wat de toepassing betreft van-de princjpieele beslissingen en de be slissingen ton. opzichte van de algem-eeine politiek der ncgcering. Hij hel vioe-presidentschap wordt liet se cretariaat gen-eraal v-oor voorlichting, peis en radio aangesloten. Rijkscommissaris rijksminister dr. Seyss Inquart hóeft gisteren op het voormalige IJsciubterrein aan liet Museumplein - te Amsterdam, drie bataljons aflossende groene politie geïnspecteerd. De troepen stonden tegen vier uur inspectie gereed opgesteld, toeu rijkscommissaris rijksminis ter Seyss In quart, vergezeld van generaal Schumann en vele hooge officieren, van de groene politie, het terrein betrad. Na de inspectie, die o.a. werd bijge woond, door Brigade-fiihrer Knoblauch, den Beauftraehtor voor de stad Amsterdam se nator Boemcker, Kreisleitor Paustian, en eenigc Nederlandsche mar-Kihatissee officie ren, sprak dó rijkscommissaris de troepen toe De rijkscommissaris begroette de man schappen en sprak de verwachting uit, dat zij hun volle krachten zullen inzetten in een lijd; waarin iedere Duitsche man en iedere Duitsche vrouw het uiterste rnoe- ten' geven on, dezen grooton besüssenden strijd met succes ten einde te brengen, ©óh strijd, die niet alleen beslist over eigen lot maar ook over dat van onze kinderen en over dat van de toekomstige generaties „Wij allen", zoo zeide hij verder, „heb ben de zekerheid, dat het oen goede strijd is; De Fülirer heeft in uiterste zelfoverwin ning alle? gedaan om hem te vermijden, maar de Engelschen hadden tot onze ver nietiging besloten, omdat dit vereenigde Duitsche volk een veel te sterke niachls- faktöi is. Wij zijn thans echter aangelre- deu om onze levensrechten eens en voor altijd veilig te stellen". fn het verdere verloop van zijn toe spraak wees de rijkscommissaris er op, da,t men tegenover de Nederlandscli© be volking niet als vijand moest optreden, maar dat tegen elke poging tot ongeregeld heden, die hier of daar mogelijk zou zijn en die alleen zou kunnen berusten op een grenzeloozc onwetendheid of een ge brek aan verantwoordelijkheidsbesef, met volle sterkte en scherpte zou moeten wor den opgetreden. Tenslotte wees de rijkscommissaris nog eens op. de bizondere taak, die de Duitsche politie lii-er te, vervullen hoeft. Later beeft de troep op den Dam voor den rijkscommissaris gedefileerd. Den sècretaris-generaa] van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten, komt het ongewenscht voor, dat er ter nage dachtenis van de gesneuvelde Nederland sche militairen overal in dein land© door plaatselijke comiti's g:.-d enk teek-enen worden opgericht. Dit geeft aanleiding tot versnip pering, waar eenheid gewonscht is. Het maakt hij hem een ernstig punt van overweging uit, of men in do toekomst zal moeten komen tot één nationaal ge- denkteeken, dan wel tot een beperkt aan tal monumenten, eventueel op de plaatsen, waar het hevigst is gestreden. In verband hiermede merkt de secretaris generaal op, dat het, om teleurstellingen: te voorkomen, gewenscht is, af te wachten met het nemen van persoonlijk initiatief, totdat zijp nader besluit openbaar zal zijn gemaakt. Dader .aangehouden van diefstal bij de spoorwegen. Do politie te Amersfoort heeft weer eenig licht gebracht in de diefstallen, wel ke den iaatsten tijd- op het terrein van de Nederlandsche Spoorwegen aldaar zijn gepleegd. Als verdacht, zich aan een dezer diefstallen te hebben schuidig gemaakt, is zekere T. J. te Amersfoort aangehouden, die bekend heeft, uit de loods .van de Spoorwegen een hoeveelheid1 sigaren en sigaretten te liebben ontvreemd1. Hij zal ter beschikking van deii officier van justi tie tv orden gesteld. Zwerver aangehouden. Een 20-jarige zwerver te Amsterdam heeft in te afzeloopen week in een schip, dat gemeerd lag in den Amstel, geslapen. Den volgenden ochtend vertrok hij met medeneming van twee trossen touw, die op het Waterlooplein werden verkocht. Thans Leeft de politie den zwerver we gen? diefstal aangehouden en opgesloten in het hureau Pieler Aerlszstraat. Er zal voorloopig wel niets meer vaa „zwerven" komen. Tt'j'iaansclie matruztn hij het transport van een reusachtig© tor pedo. (Associated Press, Zander). '(./■te: Volgens een Reuterbericht wordt in Londen gemeld', dat de Engelsche regee ring besloten heeft den Britsehen gezant uit Boekarest terug te roepen. Men ver moedt, dat Sir Reginald Hoare de Roe- meeiische hoofdstad over eenige dagen zal verlaten. Hoare heeft gistermiddag in het Roe- meensche ministerie van 'buitenlandsche za ken een nota overhandigd; waarin hij mede deelt, dat hij van zijn regeering de op dracht heeft gekregen tezamen met het liog iii Boekarest zijnde personeel van zijn gezantschap Roemenië op 15 Februari te verlaten. De nóg in Roemenië vertoevende En gelsche staatsburgers, enkele journalisten, ingenieurs, handelsvertegeiiwoordigers, enz. hebben reeds enkele dagen geleden van het gezantschap de mededeeling ontvangen zich reisvaardig- te houden om tegelijk met het'gezantschap Roemenië te verlaten. Hopkins heeft zijn missie in Engeland! beëindigd. Volgens een Reuterbericht heeft de Ame- rikaansche-ambassade te Londen meege deeld, dat Hopkins zijn missie in Engeland Beëindigd beeft. "Hij is naar de Veróen. Staten vertrokken. De bloem van do Nederlandsche textiel industrie, zal op de voorj aars beurs te Utrecht in de maand Maart verschijnen met een collectieve deelneming, die de ge heel© vierde etage van bet derde jaarlears- gebouw beslaat.- Op initiatief en onder leiding van de N.V. Internationaal Kunstzijde Verkoopkan toor te Arnhem zullen de kunstzijde-spiii- nerijten va,n de Nijma te Nijmegen, van de HoRandsche Kunstzijde Industrie te Breda en vian de Algemeene Knnstzijile Unie te Arnliem en Ede en bijna 10Ü, waaronder de voornaamste kunstzijde verwerkende in dustrieën in Nederland haar producten ex- poseeren. Er verschijnen niet minder dan 33 weve rijen en drukkerijen, 22 tricotagefabrieken, 14 band- en lintfabrietóen, 4' fabrieken van kousen en sokken, 3 ttójpfabrieben, 2.kant- fabrieken, 2 ververijen, 2 naaigarenfabrie- ken en 8 fabrieken van breigaren, haakga- ren, sajet en fantasiegarens voor de textiel industrie. Het is voor de eerste maal, dat do gele genheid geboden wórdt om xri een. bestek een beeld te krijgen van de'zoo fraaie pres taties van de Nederlandsche toxtïel-indus- trie en een bezoek aan deze belangrijke deelneming zal voor iedereen zonder uit zondering esn openbaring zijn. De Nederlandsche' te'xtiól-iudustrieeleri hebben in het Laatste halfjaar, toen wol en katoen scliaarscli werden, bij de verwer king van kunstzijde (rayon) en. syntheti sche vezels een aanpassingsvermogen, een vakkennis en oen voortvarendheid geloond, die de 'bewóndering van .deskundigen ;ein leek verdienen, en de kunstzijdespajïiterijen beschouwen het daarom als een voorrecht de nieuwe producten van de Nederlandsche textiel-nijverheid op cèn" gróóleshow" te mogen vertoonen. Door vallend gesteente in mijn gang gedood, Elij het plaatsen van een beUmmerang in een nagebroken galerij op de 274 meter verdieping van- de mijn Laura te Eygels- hoven, geraakte de 45 jarige houwer Kuokel- horn uit Haamsrade onder onverwacht af- mllend- giesteente, waardóór hij werd gedood. De overledene was gehuwd en vader van two ekinderen. .-**"*• Treinongeluk in Spanje. De personentrein MadridBarcelona is bij Saragossa met een motorwagen in bot sing gekomen. Daarbij werden 39 perso nen zwaar gewond; Een zwaar gewonde is aan zijn verwondingen bezweken. Itotterdamsch Philliarmonisch Orkest Het vijfde avond-abonnementsconcert van het R. Ph. O. zal plaats vinden op a.s. Vrijdag 14 Februari te 7.30 ure in de Koninginnekerk te Rotterdam onder lei ding van Eduard' Flipsc en met medewer king van Cor de Groot (piano) en het KraJingsche Vrouwenkoor. Uitgevoerd zullen worden: Psyclié van Franck, Trois Nocturnes van Debussy (m.m.v. het Kralingsche. Vrouwenkoor) en het tweede Pianoconcert van Tsjaikowsky. (Cor de Groot, solist). Na aflóöp zijri et tram- of busverbindingen. Zuiveraars van Gebouwen en Schepen

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5