Gebruik van peulvruchten LAATSTE NIEUWS Luchtaanvallen! Een geheel volwaardige voeding ook zonder vleesch of spek Gemengd Nieuws Twee villa's geplunderd binnenland De ongeregeldheden te Amsterdam Aanval op een Britsch konvooi Actie in Albanië duurt voort Franco bij Pétain Handel en Bedrijf Pag. 3 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 13 Februari 1941 Daders en helers na drie maanden opgespoord Hooge prijzen in den Haag Mededeel ing en van bevoegde zijde BUITENLAND De Duitsche luchtactie in Cyrenaica Aanvallen op scheepsdoelen Felle aanvallen in Oost-Afrika De Amerikaansche hulp aan Engeland Verzegelde orders voor de bevelhebbers der Britsche vloot De Britsche beleggingen in Amerika Onder valsche vlag r Erwtensoep met kluit en capudjners met gebakken spek waren vaste gerechten van het wintermenu. Nu alleen de peulvruchten beschikbaar zijto en het vleesch en spek niet besluit menige huisvrouw om peen erwten en capudjners te koopen, daar er toch niets lokkers van te maken is. Dat is uit voedrngsoogpunt en uit keuken technisch oogpunt een onjuiste opvat ing. Uit voe dingsoogpunt is het gebruik van vleesch in peulvruchtensoepen enz. niet noodig, daar de peulvruchten zelf eiwit bevat e De peulvruchten zijn als eiwit-, koolhydra ten- en vitamine B-bron van belang, zij behooren tot de weinige voedingsmiddelen, welke niet te lijden hebben door het be reiden in hooi kist of couranten, zoodat het gebruik van erwten, boonen en capudjners geen bezwaar behoeft te worden voor het brandstoffenverbruik. Samen met melk en aardappelen vormen de peulvruchten zelfs een geheel volwaardige voeding, waarbij het vleesch of het spek gemist kuni e i worden- Er valt in de keuken met do peul vruchten nog heel wat te bereiken, maar men moet de goede recepten kennen. Hier volgen er eenige als voorbeeld, zij zijn bere kend voor 4 volwassen personen (of man, vrouw en 34 kinderen). I Groene erwten met winterpeen en peterseliesaus. 500 gram groene erwten, 1 K.G. winter peen, 11/2 liter water, 11/2 K.G. aardap pelen, aardappelmeèi, wat boter, peterselie zout. De erwten wasschen, 'ndag en 'n nacht weekenp den volgenden dag met het week- water en wat boter ongeveer 3/4 uur koken. Dan de geschrapte en gesneden wortelen en het zout toevoegen en alles nog drie kwartier koken. De erwten en de peen uit het water nemen. Het water binden met aangemengd aardappelmeel en de saus af maken met de rest van de boter ei fijin gesneden petersel'e De saus dan niet meer laten koken. Gekookte aardappelen er bij geven. Hutspet 1. 11/2 K.G. aardappelen, 111/2 K.G. winterpeen, 500 gr. groene erwten, 50 gr. uien, vet of boter, zout Do erwten wasschen, een dag en een nacht weeken in ruim water, den volgen den dag gaar koken in het weekwater zon der zout, zout toevoegen als de erw e 1 bijna gaar zijn. De aardappelen sclioonboenon, wasscben en met weinig kokend water en zout op zetten. Hierop de schoongeboende, gexvas- schon en klein gesneden peen en uien leg gen en samen gaar koken. Kooktijd onge veer drie kwartier. De stamppot doorslam pen en afmaken met vet De erwten door den stamppot roeren. Hutspot 2. Een moderne wijze vati bereiden, waar bij vitaminen zooveel mogelijk bewaard blijven. Bestanddeelen ais voor recept 1. De aardappelen schoon boenen, putten, slechte plekken wegsnijden wasschen en met weinig kokend water en zout opzetten, Hierop het grootste gedeel e van de goed geboende en klein gesneden poen en alle gesneden uien leggen en samen gaar ko ken. Kooktijd ongeveer drie kwartier. Bo ter of vet,i de apart gekookte groene erw ten en wat rauwe geraspte peen toevoegen en de massa zonder stampen vlug dooreen mengen en direct opdoen. Een zestal Scheveningers heeft sedert November. van het vorige jaar huisgehou den in twee villa's in Den Haag. Zij hebben _\1. alles wat maar eenigszins ver koopbaar was, uit deze villa's weggesleept en voor een appel en een ei aan enkele opkoopers verkocht. De Ilaagsche politie is op het spoor van deze lende gekomen, omdat eenige van hen den laalsten tijd royaal met geld omsprongen. De villa's, waarnaar hun arbeidsterrein zich uitstrekte, zijn gelegen aan de Johan van Oldebameveltlaan en aan den Ge vers Deynootweg. en waren tijdelijk on bewoond In de villa aan de Johan van Oldebameveltlaan stond eenig meubilair en de bewoners vertoefden op cte Vel uwe De villa aan den Gevers Deynootweg daaren tegen was compleet gemeubileerd. Dit was aan eenige Scheveningers ter oore geko men, n.l. den 19 jarigen K. R. en den 16-jarigen L K., beiden visscher van be roep. Zij kwamen in het huis aan de Johan van Oldebameveltlaan door een keuken ruit te vernielen en op den Gevers Dey nootweg door een deur te foroeeren. Nu begon het wegsleepen van de inventaris sen. Uit de villa aan de Johan van Olde bameveltlaan werd een schrijfbureau weg gehaald, maar uit de andere villa veel meer, n.l. een slaapkameraueublerr.enf, drie buffetten, Japansche vazen,» schilderijen, vloerbedekking, enz., enz. Inmiddels hadden 4 andere Schexenin- gers bemerkt, dat bun kameraden ruim over geld beschikten en - zij warden, nu eveneens in het complot opgenomen. Hot waren de 20-jarige visscher L. v. d. B., de gebroeders W. D. em A. D., 1x1-3p. 18 en 17 jaar en los-werkman vau beroep en de 18 jarige los-werkman A. de M. Ook ■deze boeren brachten nu geregeld bezoe ken aan de villa's. Hierbij werd gebruik gemaakt var. een bakfiets en in de snee-uw- penode zelfs van een stee. De goederen werden vervolgens naar opkoopers go- bracht, waarvan de voornaamste de 27-ja- rige P. K. van de Statenlaan was. f)o lende en de opkooper zijn de/er dagen ontmaskerd en gearresteerd, waarbij bleek, dat de meeste van hen reeds eer der met de justitie in aanraking waren geweest. De gestolen goederen zijn voor het groot ste gedeelte achterhaald en vertegenwoor digen een waarde tusschen f6000 en f 7000. Het geld, dat de Scheveningers voor het meubilair hadden ontvangen, was reeds opgemaakt. Peulvriichtenseep. 500 gr. groene erwten, bruine of witte boonen of capuoijlners, 1 K.G. aardappelen, '4 liter water, een kleine selderijknol en wat groen, een flinke prei, 3/i liter melk, wat vet, wat zonk De gewasschen peulvruchten een dag en een nacht in de helft van de aangegeven hoeveelheid water laten weeken. Ze den volgenden dag met het weekwater en wat vet opzetten (het vet maakt ze vlugger zacht) en een half uur laten koken, vlug in de hooikist zetten of in couranten pak ken en 4 uur laten staan. Een uur voor het eten de pian uitpakken. Do gare peulvruch ten fijnstampen en verdunnen met de rest van het water en de melk. De soep weer aan de kook brengen. De fijngesneden prei en selderijlknol met de geboende en in stukken gesneden aardappelen toevoegen, een half uur laten koken. Af en toe iu de soep roeren om ze mooi gebonden te krij gen. De soep afmaken met wat zout en fijngehakte selderij, zo dan niet meer laten koken. Boonrnmaaltijd met mosterdsaus. 509 gr. bruine boonen, witte boonen of capudjners, 2>/o K.G. aardappelen, wat vet, aardappelmeel, mosterd, azijn. De peulvruchten een dag en evn nacht Als de aardappelen gaar en droog zijn, te voren weeken en den volgenden dag de boonen vlug aan de kook brengen, uit gaar laten word on op de manier als bij het vocht scheppen en het vocht met wat de peulvruchtensoep is aangegeven. aangemengde aardappelmeel binden. De Do aardappelen koken, met een bodempje saus op smaak brengen met wat mosterd kokend water en wat zout opze ten. Zoodra en azijn. de aardappelen koken, de uitgepakte boo- Om afwisseling in den smaak te brengen, Kenpan er als deksel opplaatsen. Er voor kan men een fijngehakt preitje, wat ge- zorgen, dat het goed afsluit. Wat zout hakte peterselie, wat kerry of eeu jnslablet blij de peulvruchten voegen. gebruiken. De Haagsche politie heeft weer enkele overtreders van het prijsbeheerschingsbe sluit opgespoord. Een eigenaar van twee winkels aan het Plein en aan den Demneweg verkocht ge condenseerde melk voor 30 cent per blik je, hoewel de eigenlijke verkoopsprijs 20 cent was. Ongeveer 400 blikjes zijn. in beslag genomen. Bij een slager in de Fahrenlieitstraat ge beurde hetzelfde met 10 rauwe ossetongen, die verkocht weiden voor f7,50 per stuk; de inkoopsprijs was £2,50 per stuk. Een kruidenier in de WilheJ min astraat rekende voor peper f2.per ons. De po litie vond dit wel een beetje al te „ge peperd", daar de gewone prijs voor peper f0.35 per ons is. Daar de peper echter juist uitverkocht was toen de politie ver scheen, werden eenige z.g. gevoelige arti kelen in beslag genomen, n.l. een hoe veelheid koffie, thee en zeep. In de Veeneslraat was een schoenwinke lier, die schoenen voor veel to hooge prij zen verkocht. Het gevolg was, dat 14 paren in beslag werden genomen. Een schoenmaker, die zaken heeft in de Prins Hendrikstraat en de Marcellistraat leverde halve achterlappen voor schoenen af met 300 procent winst. Ook hier werd1 ingegrepen en leer en huiden in beslag genomen. Van bevoegde zijde wordt aan het A.N.P. medegedeeld1: Zondag, den 9den Februari 1941 is het na afloop van oefenmarschen der Amsterdamsche W.A. tusschen afzon derlijke W.A.-lieden en politiek anders denkenden op verschillende plaatsen in de hoofdstad en vooral op het [Waterloopjein, (Jodenbuurt) tot botsin gen gekomen.' Verscheidenen van de daarbij betrokken personen en van de Amsterdamsche politiebeambten, die voor het herstel der orde tussclien- beide gekomen varen, zijn gewond. Op den avond van den volgenden dag en in den loop van den llden Februari hebben troepen jeugdige Jood- scho elementen, die van allerlei wa pens voorzten waren, in de Jodenbuurt wonende nationaal-socialisten, onder wie ook schoolkinderen, voorldurend aangevallen en voor een deel zwaar gewond. Ook zijn in de Jodenbuurt winkels van nationaal soc alisten door Joden vernield Daarop heeft de politie talrijke van wapens voorziene Joden gearresteerd. Ter verzekering van de orde is in den naJht van 11 op 12 Februari de Oude Jodenbuurt afgezet en voor in- en uitgaand verkeer gesloten. Nu de rust in de Jodenbuurt hersteld is, zijn met ingang van 13 Februari de beperkingen ten aanzien van het in- en uitgaand verkeer verzacht. Met het door bovengenoemde incidenten dringend noodig geworden vorirek van allo niet-Joodsche bewoner;? uit de Jodenbuurt is reeds 13 Februari een begin gemaakt,,, Onder voorzüfcerijjcjiap van den koop man A. Asseher 'professor Cohen is een Amsterdamsche"'Jodenraad ge vormd, die liet Amsterdamsche gemeen- lehestuur bepaalde garanties voor de handhaving van de veiligheid binnen de Jodenbuurt gegeven heeft Berlijn, 13 rebruaii. (D.N.B). Het op perbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Na de xernietigende slagen, die de laatste dagen door duikboolon en bommenwerpers met grooten actieradius aan het Britsche konvooistelse] ten Westen van Portugal zijn toegebracht, hebban thans in den Allan- tischen Oceaan opereeremde Duitsche oor logsschepen een groot vijandelijk konvooi aangevallen. Zij slaagden er in, 13 gewa pende vijandelijke koopxaardijschejien, waar onder verscheidene groobe Ooeaansthojen, die zwaar geladen waren met oorlogsmate riaal voor Engeland, tot zinken te bran- gem Door dezen aanval word het konvooi verstrooid. Biij aanvallen op militaire doelen aan den mond van Theems en Dumber, hebben gevechtsvliegtuigen treffers geplaatst op eon scheepswerf en op rotsversterkingen. Ge wapende verkenningsvliegtuigen hebben mot goed gevolg een vrachtschip aan de Noord kust van Schotland en een patrouillevaar tuig aan de Zuidoostkust, van Engeland aangevallen. Verdragend geschut van het leger heeft overdag en in den afgcloopcn nacht voor don oorlog belangrijke doelen in het Zuidoosten, van Engeland beschoten. In hot Noorden van Cyrenaica heeft de Duilsche luchtmacht bomlreffers van zwaar kaliber geplaatst op Britsche Iroepenkam- peu en militaire installaties. Op een vlieg veld bij Benghazi werden op den grond staande vliegtuigen door bommen getrof fen. Autocolonnes werden verstrooid door machinegeweervuur en bommen. Gevechtsvliegtuigen hebben met succes het vliegveld Luca op Malta aangevallen. Bij luchtgevechten boven het eiland' ver loor de vijand drio vliegtuigen van het type Hurricane. Sedert middeu-Januari hebben Duitsche gevechtsformaties verscheidene geslaagde luchtaanvallen op het Suez-kanaal gedaan. Bij deze moedige aanvallen der Duitsche luchtmacht zijn bomlreffers geplaatst op de Kanaalvakken, spoorwegemplacementen en havenwerken. Zooals reeds gemeld, is bij de lplitver kenning gebleken, dat als gevolg van de/e actie ook twee koopvaardijschepen midden 111 de vaargeul zijn gezonken. Bij hot on derzoek der luchtfoto's kwam tevens vast te staan, dat zich ten Noorden en ton Zuiden van de versperde plaatsen aan zienlijke concentraties van schepen be vonden. Het zinken der schepen heeft dus geleid tot ernstige belemmering van de scheepvaart door hot Kanaal. Een duikbooljager heeft gisteren aan de Atlantische kust een Brilscli bombarde mentsvliegtuig dat zonder resullaat bom men had geworpen, neergeschoten. In den afgeioopen nacht zijn noch boven Duitschland noch boven het be zette gebied vijandelijke vliegtuigen ver schenen. Drie eigen vliegtuigen worden vermist". Beriijh, 13 Februari. (D.N.B.). De Duit sche luchtmacht heeft, naar liet D.N.Bl ver neemt, gisteren verscheidene geslaagde aan vallen op scheepsdoelen ondernomen. Een koopvaardijischip van 4000 b.r.t. aan de N.O. kust \an Schotland werd door twee treffers midscheeps geraakt. Het scliip bleef gestopt liggen. Een mijnenveger werd op dezelfde hoogte in schoerviucht gebombar deerd en beschoten. Het geheele schip was in een waterfontein gehuld. Ten Oosten van BH act o-n on ,8 ca is eein patrouillevaartuig gebombardeerd en in een ecnigo malen herhaalde schoerviucht met do boord wapens beschoten, zoodat de be manning in de booten ging c-n liet sohip prijsgaf. Een koopixaarJijbchip van 3C00 b.r.t. kreeg verscheidene voltreffers x an bom men ter hoogte xan de noordpunt van de S li etl a n d -e ianden. Ergens in Italië, 13 Februari. (Stefani) Het Iialiaansche opperbevel publiceert weer- maclitsbericht no. 251. Het luidt als volgt Aan het Griekscli© front bedrijvigheid van patrouilles en de waderzijdsch© artil Jerje. Vijandelijke bases, wegen,verbindin gen, arfiKericste-lliiigeb sperdendoêü{heffend bestookt door onze formaties vliegtuigen, Troepen, kampementen en wagens werden in scheervlucht aangevallen en met lichte bommen getroffen. Een formatie jachtvlieg tuigen heeft op 11 Februari een vijandelijk vliegveld aangevallen en talrijke, op den grond slaande vliegtuigen met mitrailleur- vuur bestookt en ernstig beschadigd. Tij dens een luchtgevecht is een vijandelijk, txreemolorig vliegtuig neergeschoten. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. Op Malta is het vliegveld Mikabba door onze bommenwerpers aangevallen. In Noord-Afrika hebben vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps offensieve acties ten uitvoer gelegd tegen een concentratie van troepen, oprukkend© colonnes en een vliegveld van den vijand'. In Oost-Afrika zijn in de zóne vamCheren felle aanvallen van den vijand, gesteund' door een luchtbombardement, duidelijk af geslagen door onze tegenaanvallen. De luchtmacht heeft moedig onze troepen ge steund gedurende hun heldhaftige verdedi ging- In den Beneden ^oedan, in de zóne van de rivier Omo, hebben onze troepen vijan delijke colonnes afgeslagen, die talrijke dooden en gewonden op het terrein ach terlieten. bi den nacht van 11 op 12 Februari hebben vijandelijke vliegtuigen eenige bom men en talrijke lichtfakkels op het eiland Rhodes neergexvorjien. Twee x-rouxx-en en een knaap werden gedood'. Eenige schade werd aan woningen aangericht. Monfpellier, 13 Februari (D.N.B.). Na a Havas meldt, zou maarschalk Pétain van middag ter cere van het Spaansche staats hoofd Franco, een noemaal aanbieden, xxaai aan zou worden deelgenomen door Sierra ac Fun er, admiraal Darlan, Peyrouthon en de? Frartschen ambassadeur jn Spanje, Pielri Washington, 13 Februari. (Reuter). De Amerikaansche Senaatscommissie x-an bui- tenlandsche zaken heeft een amendement op de wet inzako do hulp aan Engeland aangenomen, dit amendement heeft betrek king op dat xvat do tegenstanders van de wet de „carte blandie" vail den presi dent noemen, de volmacht, oorlogsmate riaal te lex eren. Dit amendement beperkt niet slechts do uitgaven, doch ook de volmacht van don president, contracten te onderleekeucn voor lexering aan het bui tenland x-an materialen, xvaarvan de waar de speciaal door het Congres is vastge legd. 1 Nexv Vork, 13 Februari. (D. N. B.). De hier verschijnende dagbladen puhlicce- ren een bericht x-an de International Nexvs Service uit Washington, volgens hetwelk president Roosevelt er op zou staan, dat da Britsche regeering voordat de Vereenig- de Staten oxcreenkoipstig de wet op do' steen vei leening verder oorlogsmateriaal lef beschikking stellen zich ermede accoori verklaart, dat de hevelhebbers der Engel- sche vloot verzegelde bevelen ontvangen, Daarin zouden zij instructie krijgen om ia geval van een verover ing van Groot-Brrt- taimie door Duitschland met hun schepen uil do Engelscho lravons uit te loopen ene havens in de Vereenigd© Staten aan te doen. Washington, 13 FFebruari. (D.N.B.De Amerikaansche minister van handel, Jess* Jones, heeft in de persconferentie meege deeld, dat hij geen reden ziet, waarom niet federale leeningen ter beschikking van de Amerikanen gesteld zouden worden voor het overnemen van do Britsche beleggingen in d e Vereenigde Staten, die de Britsdie ite- geering liquideeren moet, om in het bezit x-an deviezen te komen. Tot dusver was echter geen verzoek om het verstrekken jvan dergelijks leemingen binnengekomea. Er zouden rond 900 miilioen dollar aan directe Britsche beleggingen en <500 miilioen. dollar aan gemakikeKjSce verkoopbare ef fecten aangeboden worden. Het onderhoud van Franco met Mussolini. Rome, 13 rebruari. (D.N.B). Omtrent de besprekingen tusschen generaal Franco en Mussolini op 12 Februari in Bordighera is vanmiddag hier een communiqué uitge geven, dat naar den inhoud overeenstemt met het in Madrid uitgego\"en communiqué. Osjinia in Moskou. Moskou, 13 Februari. (D.N.B.) Op reis naar Berlijn is de nieuxx-e Japansche am bassadeur te Berlijn, generaal Osjinia, van ochtend' in Moskou aangekomen. Osjinia, die zijn introk heeft genomen in de Ja pansche ambassade, zal twee dagen in Moskou blijx-cn om dan zijn reis naar Ber lijn voort te zetten. Dood el ijk ongeval in een mijn. In een steenkolenmijn te Krickelhoxren in Duitschland, is de 22-jarige arbeider J. Kilkens, xvonende te Echt, in oe»i mijn schacht gevallen. Het slachtoffer, dat on gehuwd was, xverd op slag gedood'. De gemeentepolitie van Wageningetn heeft aangehouden zekeren van T., wannende al daar, die zonder bevoegdheid daartoe te hebben, een uniform van xx'erkmeester vaiï den Nederlandschon Opbouxvdlenst droeg, in welkle valsche hoedanigheid liSj ver schillende ingezetenen van Wageningen en omstreken voor geldbedragen heeft opge licht De man is gearresteerd. Zijn uniform is in beslag genomen. I Verduistering van brandstoffen Aangehouden is de 51-jange H. IE fa Groningen, die van een partij' brandstof fen, welke hij van het station Drachlster- Iram naai Eelde moest vervoeren, een; groot aantal zakken erstopte, met heS doel deze te verkoopen. Voorts werd aan gehouden de 23 jarige melkventer G. A. te Eolderxvolde, die dit feit uitlokte. Beiden zijn ter beschikking van do justitie ge steld. Verbod van vellen van populieren. De directeur-generaal van den landbouw, regeeringscommissaris voor de boJempro- ductie, deelt mede, dat door den pro ductiecommissaris voor den boschbouxv en de houtteelt geen vergunningen tot het vellen x-an populieren zullen worden erleond op aanxmagen, ingediend in het tijdvak van heden tot 1 September 1941* DONDERDAG, 13 Februari. Officieele notoermg van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 23.50 per H.L. Zonder fust en zonder belasting. Niet officieel. Binnenlandschc spiritus: Spoeling f L50. Melasse IOQ0/0 f 29.— per H.L. Ruwe 50o/o f 14.50 por H.L. Zonder fust en zonder belasting. Beschermt U tegen de gevolgen van Gij neemt voorzorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom dan niet tegen het zooveel ernstiger gevaar uit de lucht?

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3