LAATSTE NIEUWS WANDELING OP DE BODEM VAN DEN MAAS Noodweer in Spanje 8$ De brand in Santander Aanvallen op de Britsche Oostkust Strijd aan het Grieksche front duurt voort Het laatste schot in den Maastunnel te Rotterdam doorgebroken Gemeentebegrooting van Rotterdam Omliggende Gemeenten EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdag 18 Februari 1941 Gemengd Nieuws 'Ur - A Vl V 1 Trein van een brug geslingerd Spanje heeft Zaterdag en Zondag een hevig noodweer beleefd. Op het spoorweg traject van Bilbao naar San Sebastian ge raakte een stroomvoorziening defect, soodat de trein op een brug boven een rivier kwam te staan. De orkaan slingerde dne volle wagons in de diepte. Tot dusver zijn 22 dooden en e*n groot aantal gewonden geborgen. Te Onate is een brand uitgebroken, die zich ten gevolge van den storm snel uit breidde. Vijf huizen zijn verwoest. Te Igueldo hij San Sebastian is een boer derij ingestort, waardoor alle bewoners be dolven werden. Eerst na uren werken kon den zij in veiligheid gebracht worden. Zij haddnn lichte kwetsuren. Het spoorwegongeluk bij Sari Sebastian Bij het treinongeluk op de brug van Vrola, bij San Sebastian, waarbij drie wa gons in de rivier vielen, zijn tot dusver behalve de 25 dooden, ruim 120 gewonden, jmeerendeels ernstig gewonden, gewonden ten naar het militaire ziekenhuis van Zu- maya vervoerd. Daar de electrische stroom ■verbroken werd, moest het eerste reddings werk bij kaarslicht verricht worden. Er stond ook geen water ter beschikking, om dat de waterleiding gesprongen was. Do drie in het water liggende wagons zijn do postwagen, een wagon eerste en een wa gon derde klasse. Men vreest onder de in het water liggende wagons nog een aan tal lijeen te zullen vinden. Thans zijn ©enige duikers bezig de wagons met dyna miet los te maken. De overige acht wagons van den trein vielen wel niet in de rivier, maar leden toch ook groote schade, om dat zij van een helling vielen, waarhij teen aantal passagiers gewond werd. Nader wordt nog gemeld: Uit alle deeten van Spanje komen be richten binnen over de groote schade, die door den vreeselijken orkaan Zaterdag en Zondag is aangericht In de provincie La Rioja is het plaatsje Trevijano, dat op een heuvel ligt, volkomen vernield!. In Baracaldo, in de provincie Logrono, zijn vele huizen ingestort. bi Pestao zijn 19 huizen totaal verwoest en 8 huizen zwaar beschadigd. Vierhonderd' menschen zijn daardoor dak loos geworden. Aan de haven van Bilbao zijn eveneens s verscheidene' huizen' 'zwaar beschadigd. Aan dte haven van Gueche zijn 15 gezinnen dakloos geworden. De stormschade te Bilbao Urt Bilbao wordt gemeld, dat daar vrij wel geen huis door den storm onbescha digd is gebleven. Meer dan vijftig huizen zijn ingestort, talrijke hoogoven- en <a- brieksinstallaties hebben ernstig© schade ge leden. Alle stralen zijn bedekt met puin, ontwortelde boomen en omgevallen licht masten. Talrijke personen, hebben min of meer ernstige verwondingen opgeloopem. De overstroomingen in Hongarije De toestand' in de door de Dooau over stroomde gebieden in Hongarije is zeer ernstig. In de omgeving van Koskmet zijn 'ruim. 150 woningen vernield. De verbin dingen met Boedapest zijn op eenige plaat sen verbroken. De minister-president heeft zich vannacht naar het commissariaat voor de overstroomingen begeven om zich op de hoogte te stellen en richtlijnen aam te geven. Talrijke ministers hebben zich naar de geteisterde streken begeven. De overstroomingen in Hongarije zijn steeds ernstiger geworden. Boeren en troe pen blijven zich intensief inspannen om te beletten, dat de overstroomingen nog ernstiger omvang aannemen. Lm de stra ten van Epostag Zijn twaalf dorpen ant ruimd, andere dorpen zijia gebeel van de 'buitenwereld afgesneden. Talrijike huizen zijn ingestort .De rijksbestuurder Ilorthy, heeft per vliegtuig een bezoek gebracht aan de overstroomde streken. Nieuwe overstroomingen in Zuidslavië 1 Tengevolge van het smelten der sneeuw zijn in verscheidene dealen vau Zuid-Sla- vie de rivieren weer buiten haar oevers getreden. Bizonder groote overstroomingen worden gemeld uit Mostar, de hoofdstad der ilerzegowina, en uit het gebied van de groote Morava in Oud-Servië. Overigens zijn door het warme weer de Donau en zijn zijrivieren op het ge ihecie Zuid-Slavische gebied ijsvrij gewor den, zoodat de scheepvaart tusschen No- .visad en de Zwarte Zee hervat is. Noodweer in Marokko. In Marekech en omgeving, in Marokko, zijn gisteren door een zwaar noodweer tal rijke huizen vernield. Tien personen, o.m. een Fransch agent van politie, werden bij het instorten van buizen gedood). Do schade aan de velden Is aanzienlijk. Groot deel van de stad In de asch gelegd Het officieel© £ipiaansch!e persagent schap meldt, dat vier kerken, de kathe draal, het gebouw van de financieeie dien sten, het douanekantoor, de centrale van de sociale hulpvedeeming, de tabaksfa briek, een aantal winkelhuizen en verschei dene dozijlnen huizenblokken een prooi der vlammen zijn geworden, De braad heeft het handelscentrum van Santander zwaar geteisterd. Hier zijn een dozijn winkel straten totaal door den brand verwoest. Tot dusver zijn 20.000 datloozen welke gedeeltelijk in het vroegere zomerverblijf van den koming onder rijn gebracht. Tot nu toe zijn er meer dan honderd ge wonden. Volgens nadere berichten uit San tander is hoofdzakelijk de oude stad met haar historische gebouwen en nauwe straat jes bijna geheel in de asch gelegd. Dertig duizend personen zijn dakloos geworden. Volgens voorzichtige ramingen zou de schade 90 tot 150 miiiioeu. peaeiaa be dragen. Naar verder uit Santander wordt ge meld, schijnt het vuur in de oude stad ontstaan te zijn tengevolge van kortslui ting, of doör een schoorsteenbrand. Door den razenden storm breidden d'e vlammen zich toe" uit. In strijd met de eerste berichten zijn de petroleum- en benzine opslagplaatsen van de Spaansche -monopo liemaatschappij niet verbrand. Alleen het kamtoorgeLouw der maatschappij werd een prooi der vlammen. Behalve de kathedraal, zouden twee groote hotels en het gebouw van het provinciale financieeie Lestuur zijn afgebrand. Veertig vrachtwagens met pioniers uit San Sebastian zijn gistermiddag naar San tander vertrokken Zij zullen met hun ge reedschap aan het werk gezet worden bij de reddingswerkzaamheden in Santander Ter ondersteuning van de door den reus- acht igen brand dakloos gewordenen zijn uit Bilbao levensmiddelen en vcrsche'deme vrachtauto's met wollen dekens, onder goed etc, die ter beschikking zijn gesteld door de militaire intendance en dte fa- lange naar San'ander gezonden. Volgens de laatste berichten zijn als ge volg van de geweldige brandcatastrophe ongeveer 35.000 menschen dakloos ge worden. De schade wordt op 250 millioen pesetas geraamd1. Van de handelshuizen is 95 procent verwoest, waaronder alle groote zaken. In totaal zijn ruim 300 hui zen uitgebrand' of ingestort. Voor Santan der en omgeving is het oorlogsrecht af gekondigd en op plundering de doodstraf gesteld. Uit alle deelen van Spanje komen giften binnen in den vorm van levensmid delen en geld'. •Ook in andere provincies hebben bran den en instortingen ernstige gevolgen ge had. Te Sestao in de omgeving van Bil bao zijn 200 huizen door brand) verwoest. Het dorp Trevijana in de provincie Logrono is gebed in de asch gelegd. Redder overleden Te Maassluis is op 82 jarigen leeftijd overleden Bote van Noord, die, hoewel j het reeds lang geleden is, dat hij zijn' lsatsten schipbreukeling wist te redden, toch als één van de helden onzer gevaar- j Irjke kusten gekenmerkt moet worden. Van 1S70 tot 1880 voer hij op 12- tot 22-jarigen leeftijd op de reddingboot, j die te Maassluis gesiationneerd was enl bij noodseinen den «-Waterweg werd afge- steept. In dit tijdvak wist hij 80 schip breukelingen te redden Van de Lark „Lodewijk" in 1876 haalde bij 16 man en 3 iooasen; van de Duit- sehe kof „Wodan" in 1876 6 man; van s.s. „Stelling" in 1879 18 man De red ding van de bemanning van het Engel- sche s.s. „Luna" in 1879 was zijn mooi ste werk. Aan zijn optreden was het te danken, dat toen 18 man, benevens del loods, na veel moeite uit de masten van' bet gekapseisde schip in de reddingboot i konden springeo. Hiervoor kreeg de overledene van het Engelsche gouvernement de gouden me daille „For galantry and humanity", ter wijl de Nederlandsehe regeering hem de bronzen reddingsmedaille overhandigde. Nadat hij geruimen tijd als eigenaar van een schokker de kuslvissehenj beoe fend had, trof Van Noord in 1929 een ongeluk en was hrj gedwongen om zijn levensavond met een klein pensioentje aan wal te slijten. Slachtoffer van de duisternis. Gisteravond is te Leiden de 21-jarige mej. J. L., vlak fcjrjj haar woning aan de Middelstegracht in de duisternis te water geloopen. Zij werd spoedig door handreiking op het droge geholpen en verloor geen oogenblik het bewustzijn, zoodat het scheen, dat dit avontuur geen onaangename ge volgen zou hebben. Vermoedelijk heeft zij evenwel verkeerde stof'ei binn en gekregen. In den af geloopen nacht is zij althans in het academisch ziekenhuis aan de gevolgen van dit bad overleden. BUITENLAND Brand- en op brisantbommen Londen-** Februari. (D.N.B.) Het op- Duitsehe weermacht maakt Berlijn, 18 perbevel der bekend Gevechtsvliegtuigen hebben gisteren met goed gevolg strategische doelen op de Bntsclie eilanden aangevallen. Bomtreflers veroorzaakten branden en verwoestingen in havens aan de Oostkust. Bij een aan val in scheervlucht op een fabriek ten Z.O. van Huil, veroorzaakten voltreffers herige ontploffingen^, Aan de Moray-Firth in Noord Schotland wenl' een olie-opslag- plaats in brand geworpen. Voorts werden geslaagde aanvallen ondernomen op pak huizen op de Shetland-edanden en op scheepsdoelen. Een vijandelijk schip van 4009 brt. werd' tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht hebben sterke formaties gevechtsvliegtuigen brand1- en brisantbommen op Londen geworpen en met succes havenwerken en zoeklichtstel lingen aan de Zuid- en Oostkust aange vallen. De vijand heeft noch boven het Duit- sche rijksgebied, noch boven de bezette gebieden gevlogen. Afweergeschut aan de kust heeft een ge vechtsvliegtuig van het type Bristol-Blen heim neergehaald. De marine heeft oven- eens een vijandelijk toestel neergeschoten. Nachtvliegeirs hebben in het Kanaalgebied vijf drijvende versperringsballons vernie tigd. Twee eigen vliegtuigen worden ver mist Van de in het weermachtbericht van gis teren als vermist opgegeven vijf eigen vliegtuigen is er inmiddels een terugge keerd. Gevechten in Oost-Afrika Men meldt ons uit Rotterdam: Vandaag zijn. de journalisten, die eens par maand zich komen overtuigen van den stand der werkzaamheden aan den groeten Maastunnel, voor de eerste maal onder de rivier van den linker oever naar den rechteroever gewankeld Slechts op één plaats waren de werk zaamheden nog niet zoover, dat er van een wegdek bon worden gesproken, doch die luttele meters beteekenem weinig meer. Voor bet overige is de tunnelweg voor bet verkeer van rechter oever naar linkeroever bestraat en rijn de wanden voor een groot deel reeds afgewerkt Werd de maand Januari gekenmerkt door bet belangrijke feit dat, men voor de eer ste maal door de Maastunnel droog on der de rivier bon doorloopen, nauwelijks een maand later werd wederom een belang rijke étappe genoteerd., n.l. het doorbreken vanhet schot, dat tot nju toe nog tus schen bet ventilatiegebouw op den linker Maasoever en het Zuidelijkste riviertunnel- stüfc bestond. Dit beteekent derhalve, dat de voeg tussohen deao constructiedee'ei onder toepassing van 'luchtdruk in die maand werd gesloten en dat daarmede het luchtdrukwerk is beëindigd. Wat thans nog te doen valt, het maken van de fun- deeringspdaten voor de Lademuren nabij het ventilatiegebouw van den linker Maas oever, vialt, wat den toegepasten luchtdruk betreft, zoo bij do vorige werkzaamheden in het niet, dat het nauwelijks meer de aandacht van de technici trekt. Men prijst zich gelukkig, dat dit werk in luckloverdruk,_ dank zij rigoureuze toepas sing van de daarvoor geldende voorschrif ten, zoo goed is verloopen. Thans rest nog het verder vergrooten van de gemaak te doorbraak in de naast elkaar gelegen tunnelbuizen en dan zal het oogenblik be reikt zijn, dat de volledige doorgang van oever tot oever en van tunnelportaal tot tunnelportaal begaanbaar is. Men komt dan geheel in het stadium der volfooiïngswerk- zaamkeden, waarmede men overigens ook thans reeds in ruime mate bezig is. Zooals gezegd is van een der beide auto- buizen de beslrating reeds groofcendeels voltooid, terwijl in de andere nog slechts 'n gedeelte man Keert en ook nog 'n deel van den eigenlijken rijvloer moet worden aangebracht Allerwege is men bezig met het tegel- zetten en'met het installeeren van kabels, schakel - apparaten, verbindingsmoffen, lichtomamenten en wat nog meer voor het tunnelbedrijf aan outillage noodzakelijk is. Sommige gedeelten zijn daardoor reeds zoover, dat zij zich in niets onderscheiden van in bedrijf genomen tunnels. Slechts de vakman ziet daar de detailversclnllen, waarin de Maastunnnel naar het uiterlijk thans afwijkt van andere onderwatertun nels voor autoverkeer. Ook in den tunnel voor voetgangers en wielrijders wordt aanzienlijke voortgang gemaakt Een groot deel van den scheid in gs vloer tusschen de beide boven elkaar gelegen doorgangen is aangebracht, terwijl in den ondersten doorgang, voor voe'gangers be stemd, de luiken zijn gemonteerd, welke de onder bet voetpad ge-legen kabelkanalen waterdicht afdekken. Nu de vorst uit den grond is, zijn ook de bovengrondsche werkzaamheden hervat. De afrit van het Velgersdijkplein naar den tunnel in de Doklaan werd vol tooid, zoodat men daar al een zesr dui- delijken indruk krijgt van de wijze waarop het tuimel verkeer op den linker Maasoever zich in de toekomst zat verdoelen over de richting Pleinweg dat is onder het plein door en in de richting rielsche- laan en Wolphaertsbochf. Evenals aan den rechteroever staat nabij de kunstwerken aan het Noordelijke eind van de Boar- goensehestraat een garage, die in het ruwe is gereed gekomen. Op den rechteroever zijn eveneens de werkzaamheden aan het verkeersknooppunt bij bet tuimeleind, het cireulatieplein aan den Westzeedijk, grootendeels volend Bin nenkort zullen bier de bestratingswerk- zaamheden worden hervat. De Zuidelijke helft van het circulatieplein zal binnen eenige maanden voor het Oost-West ver keer in gebruik kunnen worden gesteld. Ergens in Italië, 18 Februari. (Stefani) Het 256ste communiqué vau het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche, front hebben zich gisteren den geheelen-dag hardnekkige ge vechten afgespeeld in den sector van het elfde legen-, - arbij de vijand1 zeer groote verliezen leed oa er niet in slaagde, ons uit onze stellingen te verdrijven. Ook onze verliezen zijn aanzienlijk geweest. Onze luchtmachtafdeelingen hebben den geheelen dag met de troepen tactisch samengewerkt en vijandelijke detachemen ten met bommen en madiinegeweervuur bestookt. Escadrilles van het Duitsche vlieger corps hebben de achberwaartsche verbin dingen en de troepenkampem van dten vijand1 in 'Oyienaiea gebombardeerd. In de Aegeisch© Zee hebben vijandelijke vlieg tuigen brisant- en brandbommen op Ita- liaansche eilanden laten vallen. In Oost-Afirika actie van plaatselijk ka rakter aan het front van Erythrea. Aan bet front in Kenya heeft een onzer colon nes gevechtswagens en gemechaniseerde strijdmiddelen van den vijand op de vlucht gedreven. Aan den benedenloop van de Joeba zijn heftige aanvallen van den vijand, die de rivier wilde overstekon, afgeslagen. Na de haven volkomen versperd te heb ben, hebben onze, dekkïngstroepen in So- maliland de basis Kisimaïo ontruimd. In dezen sector duurt de strijd voort De luchtmacht van het rijk heeft de be wondering van het Italiaansche volk ver diend voor haar bijdrage tot den srijd), haar volharding en het bloed, dat zij sedert het begin der operaties groot moedig heeft geofferd en in het bizonder voor de stoutmoedigheid1 en de offers in de laatste slagen". Zuidslavië en het Bulgaarsch-Turksche verdrag Belgrado, 18 Februari. (D.N.B) Het slui ten van het Bulgaarsch-Turksche niet-aan- valspact wordt in politiek© kringen van de Zuid Slavische hoofdstad oprecht begroet als een nieuwe Mjldrage tot beveiliging van den vrede op den Balkan. Ook in de Kroatische hoofdstad Agram spreekt men in leidende politiek© kringen voldoening uit over deze tusschen de beide Balkan! anden bereikte verzekering der ontspanning. Algemeen boort men in politiek© kringen van. Zuid slavië de meening, dat d© vrede op den Balkon thans beveiligd is tegen. Engelsche verstorings manoeuvres. D© ochtendbladen te Sofia schenken bi zondei© belangstelling aan bet nieuw© ver drag. Alle bladen laten bet licht er op vallen, dat deze verklaring niet alleen, voor Bulgarije, maar voor den geheelen. Balkan van bi zonder groote beteekenis is. Door deze verklaring wordt, volgens de mee- nlng van het blad „Sora" ,in het Oostelijk deel van het Balkan schkaeHacd de vrede verzekerd, hetgeen in overeenstemming is met de wenschen van Duitscbland en d< SovjetUnie. „Utro" schrijft, dat niet Ui de laatste plaats door deee nieuwe oves» eenkomst de vriendschap tusschen de beid* landen wordt vers levend igd, die in eeat grooten oorlog is ontstaan an in een twee den, wellicht nog grooteron. oorlog, ver nieuwd is. Zij zal in de toekomst nog menige oogst opleveren. De „Serja" wijst er op, dat deze nieuWo verklaring do betrekkingen der beide lan den met andere staten niet zal raken. Scherper toezicht op buiten landers in Italië Rome, 18 Februari (ANP). De jongste gebeurtenissen, zooals het bombardement van Genua, het verschijnen van Engel sche parachutisten in Zuid-Italie en ver scheidene vijandelijke luchtaanvallen, heb ben de Ifaiiaansche autoriteiten doen be sluiten, scherper toezicht uit te oefenen op de bewegingen der buitenlanders in Italië. Het betreft hier slechts voorzich- tigbeidsmaatrcgelen, die door den oorlogs toestand noodzakelijk zijn geworden. Op de Italiaansche spoor- en straatwegen zal het verkeer waarschijnlijk aan strenge con trole worden onderworpen. 1 BINNENLAND Rapport van het afdeelings- onderzoek Vandaag is hel centraal rapport van hef afdeeiingsonderzoek der gemeentebegroo ting door den ïaad van Rotterdam versche nen. Bijna alle leden spraken groote waar deering uit voor den arbeid, zoowel van den burgemeester als van bet gebeele col lege van B. en W. dat, onder uitzonder lijk moeilijke omstandigheden belast met het dngelijksch bestuur, er in geslaagd is op gelukkige wijze leiding te geven aan de vele krachten, gericht op leniging van; don nood en op herstel en wederopbouw van Rotterdam. t Met B. en VV. werd ook dank gebracht aan al degenen, die het door de oorlogs omstandigheden geteisterde Rotterdam in zoo ruime mate met raad en daad', ja dikwijls met inzet van den geheelen per soon, terzijde hebben gestaan Dit woordi van dank is gericht tot taliooze personen uit alle lagen der Rotterdamsche burgerij en tot de zeer velen ia den lamste, die de Rotterdamsche gemeenschap in moei lijke uren van hulp 'gediend hebben. Het gaf voldoening dat B. en W. aller wege den wil om de gevolgen van den ern- sfigen schok, dien Rotterdam heeft onder gaan, op te vangen en de stad opnieuw tot bloei te brengen, htóbben aangetroffen. Men was met het college van oordeel, dat bet juist nu te tijd' is om op herstel bedacht te zijn, het gemeentelijk apparaat zoo goed' mogelijk in te richten en de voorwaarden te scheppen, waaronder Rot terdam, dat d'oor zijn ligging groote na tuurlijke voordeden biedt, eerlang zijn taak in het wereldverkeer in ruime mate op nieuw zal kunnen vervullen. Daaraan zal men gaarne algemeen© medewerking geven. Bizondere lof werd geuit voor het ge- meentepersoneel in den ruims ten zin, dat in het algemeen op het moment, waarop, de geliede persoon moest worden ge- eischt, zich met de uiterste plicihfsiietrach ting aan zijn. zware taak heeft gegegeven. Drie inbrekers te Zwolle aangehouden. Do Zwolsche politie heeft twee jonge lui, H, Dt M„ uit Zwollerkerspel en O. B. van der B. uit Zwolle, aangehouden, die hebben ingebroken in het kantoor der firma Roosendaal aan den Katerdijk. Fan' de gelegenheid, dat hef kantoor tijdelijk! onbewaakt was, hebben de inbrekers ge bruik gemaakt om een bedrag van hon derd gulden uit de brandkast weg te nemen. Toen zij werden aangehouden, hadden zij nog zestig galden op zak. Beide jongeman nen zijn goede bekenden van de politie. Voorts heeft de politie aangehouden een zekeren L„ die een inbraak heeft ge pleegd in het kantoor van zijn patroon aan de Wesieriaan. L. was tijdens de duister nis door een raampje naar binnen geklom men en heeft vervolgens uit een kast 40. gulden weggenomen. Ook hij zal ter beschikking van de justi tie worden gesteld. t YLAARDINGEN. Winterhulp-collecte. De Vrijdag en Zaterdag hier gehouden collecte vooor de Winterhulp, heeft rond, f400 opgebracht (de vorige resp. f1015, f 685 en f 1134,051/2). I De collecte te Ylaardinger-Ambacht bracht f 141,97 op (de vorige resp. f201* f 150 en f 245,521/2). w*®? .rl ti 5* f© itjLs f4. *s« 5 f i&nbf t J i 3 VLv' "-'Ss

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3