IDE DIRODM I 69440 69899 68535 68260 68197 boekhandel -'ünSurerif",, 69400 Boterstraat 2832. 67976 68421 68107 68735 68589 68826 68142 „Kofa'-Bertels, Dam 926. Stoomen-Verven 67828 68752 m Gemengd Nieuws Auto-ongeval 69109 68886 De spanning in het Verre Oosten 67777 68295 68154 68811 68484 68251 67556 67672 RADIO morgen; Dinsdag 18 Februari 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT BUITENLAND -De aanvallen op Engeland Duitsch-ltaliaansche vloot- bespreking mêm Pag- Op bewaakten spoorweg overgang Bankiers Bedrijfskieedmg Boodschappendienst Willkie naar China De Japansche Zuidzee-politiek Di positie van Australië Algemeen Installatiebnreau Huis- en Decoratie-Schilde» Hoeden, Petten (uok iu laken) Kantoorboekhandel Boter, Margarine, Vet Bouwkundige Rijke vischvanhst aan de Vlaamsche kust Opgravingen te Doornik Papiervernietiging Schoorsteenvegen Damestassehen Expeditie Sport Glas Haarden en Kinderwagens Heerenmode - artikelen Sport* Stempels - Naamplaten Stoffen-Mannfacturen Woningbureau WAT BIEDT DE WOENSDAG 19 FEBRUARI 1941 Een klein aantal Duitsche gerechts- en verkenningsvliegtuigen is ook gisteren, on danks de zeer ongunstige weersomstandig heden, opgestegen voor gewapende verken ning en bewaking van bet Britsche kustge bied. Op het oogenblik zijn nog geen uit voerige berichten over gevechtshandelin gen ontvangen. Alleen is reeds bekend, dat een vliegtuig de haveninstallaties van Great Yarmouth met verscheidene bom men heeft bestookt, waardoor branden wer den veroorzaakt Een tweede vliegtuig heeft eenfabriek in de buurt van de kust in het Noorden van Engeland in duikvlucht aangevallen. De bommen troffen de fabriek en richtten groote verwoestingen aan. In een officieel bericht van het Engel sche ministerie van luchtvaart en van het ministerie voor de binnenlandsche veilig heid wordt medegedeeld, dat vijandelijke vliegtuigen in den loop van gisteren bom men hebben neergeworpen in het Oosten en Zuidoosten van Engeland alsmede in Noord-Schotland. Er is onbeteekenende schade aangericht Een klein aantal slacht offers valt te betreuren. l Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren'in den loop van den dag de haven Eastbourne aangevallen Er ontstonden ver scheidene branden. De haveninstallaties van Dover werden eveneens met bommen bestookt. Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft gis termiddag in do buurt van de Engelsche kust een koopvaardijschip van 4000 ton tot zinken gebracht Van de vliegtuigen, die gisteren voor gewapende verkenning aan de Engelsche kust waren opgestegen, waren vannacht reeds verscheidene berichten ontvangen. Zoo werden in het Kanaal een lichtschip en een klein koopvaardijschip met bommen bestookt Voor de monding van de Hum- ber kreeg een patrouillevaartuig een tref fer voor den boeg vanuit zeer geringe hoogte, waardoor het voorschip werd' ver nielde Tusschen den onderstaatssecretaris der ItaJiaansche marine admiraal Riccardi en den opperbevelhebber der Duitsche marine, groot-admiraal Raeder, zijn op 13 en 14 Februari te Merano besprekingen gevoerd. Bfij deze door een kameraadsehapp&lijken geest bezielde gedachtenwisseling, bleek de volledige eensgezindheid ten aanzien van de gemeen schappelijke oorlogvoering ter zee tegen Engel ani ÏM<M Pedro Aguirre Oerda, die kort geleden het derde jaar van zijn zesjarige ambts periode als president van Chili intrad. Dit staatshoofd overleefde reeds'een militaire revolutie, twee andere pogingen tot een staatsgreep en een aantal kabinet senses. (Associated Press, Zander). <3 LIJNEN) F. Röttgering, 'Hoogstraat 17» Grootst Speciaalh.ua. «j^ssociated Press verneemt uit be trouwbare bron, dat Willkie zich' naar Chi na zal begeven, om den toestand aldaar te bestudeeren. Engeland roept lichting 1921 op. Naar de Britsche nieuwsdienst mee deelt, moeten alle Engelschen van de lich ting 1921 zich a.s. Zaterdag voor den militairen dienst melden. Beperking van autoverkeer in Italië. Met ingang van 1 Maart zal het geheele burgerlijke autoverkeer in Italië aanzienlijk beperkt en aan nieuwe bepalingen onder worpen worden. Van genoemden datum ai zullen auto's en wel ook die, welke op „autarkische" brandstof rijden, nog slechts gebruikt mogen worden in verhand met be roepsbezigheden, of wanneer er een eco nomisch of ander belangrijk doel mee ge diend wordt, 'in geen geval echter voor plezierritten» Door EUeanor Eliot Carroll 21) XI. De orkaan. Beiden zagen Robin op hetzelfde oogen blik. Bij ontweek den blik van Gwrihne. Met door inspanning bijna onherkenbare stem zei hij tegen Julian: „Oh ik kom om jou, Eaust Er dreigt gevaar. De storm wordt erger en - de kapitein heeft alle mannen aan dek noodig. Kom gauw meel" Dat er gevaar dreigde, was spoedig meer dan duidelijk, zelfs voor de bemanning, die toch wel aan erg weer gewend was. Het werd onmogelijk te gaan dineeren. Het jacht slingerde en stampte zoo ge weldig, dat niemand op een stoel kon blij ven zitten. Inez en mevrouw Maitland kregen. zenuwtoevallen en de anderen konden hen nauwelijks een weinig tot bedaren' brengen. De "hofmeester en zijn helpers liepen zenuwachtig rond om de patrijspoorten te sluiten. Telle bliksemstralen doorlichtten liet.vaartuig tot in alle boeken en lieten, ais ze verdwenen waren, een verstikkende duisternis na. Gwynne. draaide een lichtschakelaar om, maar het bleef donker. De ©lectrisché leidingen waren defect. Ze hoorde den De plaatsvervangende Japansche minis ter van buitenlandsche zaken Osoesji, heeft gisteren, in het Japansche Lagerhuis de Japansche Zuidzeepolitiek als alleszins vredelievend bestempeld. Japan wenscht, zoo verklaarde hij, dat alle onderhande lingen, welke de Zuidzeegebieden betref fen, op vreedzame wijze gevoerd worden. Met betrekking tot Nederlandsch-Indië zijn bij de eerste besprekingen zekere misver standen gerezen, die echter intusschen we der opgehelderd zijn. De ondierhandelingeh worden thans hervat. Bepaalde pogingen van Britsche zijde, de atmosfeer te verontrusten, zijn er op gericht, de Zuidzeegebieden in het geweer te brengen tegen militaire operaties van Japan, die zoogenaamd te verwachten zou den zijn, en de Vereen. Staten in steeds scherpere tegenstelling tot Japan te bren gen. Het Zuidzeeprohleem is geen politiek probleem. Daarom dient men in een zoo sterk gespannen atmosfeer als de tegen woordige uiterst voorzichtig te zrjn, om Japan niet tot tegenmaatregelen te pro- vooeeren. Voor de Philippijnen heeft het de natuurlijke belangstelling van een buur land en het hoopt daarom, dat van deze zijde alle eventue&le provocaties achter wege zullen blijven. Volgens berichten uit Sydney heeft de Australische minister van marine, Hughes, verklaard, dat de toestand in het Verre Oosten van de gebeurtenissiea in Europa en de houding der Vereerdgd'e Staten af hangt. Hughes noemde den toestand ern stig. Gistermiddag omstreeks half vier is op den bèwaakten 'spoorwegovergang bij bet Provinciale Electrische Bedrijf te .Gronin gen een auto-ongeluk gebeurd, dat zeer gelukkig is afgeloopen. Een auto van het Provinciaal Electrisch Bedrjjf bevond zich op dien tijd' voor den gesloten overweg. Het is d© gewoonte, dat wachtende automobilisten signalen ge ven, waaraa de overweg wordt geopend. Het rangeerverbeer daar ter plaatse'is zeer druk. Do hoornen gingen inderdaad' om hoog, doch -toen -de auto ongeveer in bet midden van de spoorbaan was, werd zij gegrepen door een goederentrein, die met vrij groote snelheid rangeerde. De auto werd in dé flank aangereden en 25 meter meegesleurd. Eerst toen de trein tot stil stand was gebracht, bleek, dat de auto vlak voor de locomotief vastzat en totaal vernield 'was. Met snijbranders heeft mem een half uur gewerkt om den bestuur der, den 39-jarigen M. J. de V. uit Gro ningen, te bevrijden. Hij liep slechts een gecompliceerde beenbreuk op en werd naar! CaiTOSSeriefabriek het Academisch ziekenhuis overgebracht. Een onderzoek naar de schuldvraag is ingesteld. Het verkeer over dén over weg was gedurende een uur gestagneerd. Fa. Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5, Heerenmode-artikd'enfaSSa''e Vraagt tel. zichtzending. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36. Alle Bankzaken Assuranties, MEIJER's Zakentelefoon. Vlotte verzending. Alle boodschappen. Experts in teletoonreclame. HOOIKADE 2, Servio, Westmoienstraat 4» Engros detail. Het Duitsche win terhulpwerk. De op 1 en 2 Februari in Duitsch- land gehouden inzameling voor het oorlogs winterhulpwerk heeft 17.575.480.20 R.M. opgebracht. Dit beteekent ten opzichte van dezelfde collecte van het vorig jaar een verhooging met zestig procent. kapitein zijn bevelen rondschreeuwen, bet onafgebroken been en weer hollen over het dek en de schrille kreten der beide vrouwen. „Oh. we zijn verlorenl Verloren,! O, Robin, laat me toch niet alleen! Ik beu zoo dcodsLang!" gilde Inez, door de gang wankelend. „Ik moet weg," antwoordde Robin. „Ik moet helpen. We zijn allemaal noodig. Ga maar naar den rooksalon, daar heb je het minste last van het slingeren. We komen bij je, zoodra het maar mogelijk is." Gwynne vond in het donker de deur van den salon op het zelfde oogenblik dat een bliksemflits B.obin en Inez, die zich kramp achtig aan hem vastklampte, in fel wit ten gloed zette. Hij zag het meisje en wendde zich smeekend tot haar: „Toe, neem In-tz in den rooksalon hij je. Dat is de beste plaats tijdens den storm." Ze brachten het overspannen meisje tusschen zich in den rooksalon binnen. De meubels gleden over den grond bij elke stijging en daling. Even later kwam mevrouw Maitland met Rachel, elk voor zien van een zaklantaarn. Een uur kroop voorhij en onophoude lijk schommelde het schip als een dron ken man van den eenen naar den ande ren kant. Do machines, hadden bet zwaar te verantwoorden en het stampen ervan klonk zoo, alsof ze élk oogenblik stil zou den staanl En boven alles uit klonken de kreten der mannen aan het dek. Nu en dan boorden ze het kraken van bout, als Aan de Vlaamsche kust en de kust van Noord-Frankrijlk, is dézer dagen een school baringen aangespoeld, 't Hoog-e öj had de vangst aangevoerd en toen het water zich terugtrok, is eendeel van de school toch nog blijVen vaststeken. Zoo heeft de kustbevolking zich aan een ware wonderbare vischvangst kunnen over geven. De 'burgiers en Duitsche soldaten die langs de kust 'liggen hebben daar dan 'ook gulhartig gebruik 'van gemaakt om een rijl- keu oogst aan yisch op te doen, welke een welkome afwisseling zal uitmaken op de dagelïjifsche spijskaart. Spoedig ook kwamen echte visschers ter plaatse met him netten. Op sommige plaatsen wasde' school zoo compact dat men de haringen met' beele karrevTachlen kon wegvoeren. Zulks Was onder meer het geval te Boulogne. Weldra liep dé mare van dit ongewoon gebeuren rond en d[e keepers kwamen van heinde en verre tot van Brussel toe, naar de kust gesnéld. Natuurlijk bleven ook hier weer de woekeraars niet achterwewgè, en zoo gebeurde het dat de haringen, die in den namiddag nog werden verkocht togcin anderhalven frank per stuk den zelfden avond reeds tegen "3 tot 4 frank werden aangeboden. Beè'edigd Taxateur van Onroe rende Goederen, J. Bokhorst, Overs chi eschescraat 106 Carrosserie, wagenbouw ea alle reparation ARY JORDAANS, Hoofdstr. 34 COQQO v. Duinhoven, B. K.Laan «u DÖSdZ Vertegenwoordiger Albert Heyermans Stempelfabriek J Graveerinnchting damschedijk 234. - Schie Goedkoopste Kantoorboekha^f LEDERWAREN Broersveld'^^il!ai52 Leder-fouxnituren, Koffers, Machinefabriek tasschen' Reparat>«a P lïjnen) Modem ingericht reparatiebedff^ Meelfabrieken N.V. A. Tieman, Hoofdstraat 39, Tarwebloem Tarwemed Tarwe-afvallen. Jac. v. d. Waal, Westmolen» straat 25*27» Inkoop slit* soorten oud papier en metalen. F. REISS, BROERSVEST 21. Speciaalzaak in: Damestassehen, koffers en alle soorten lederwaren. Reparatie-inrichting. v. d. MOST, LANGE NIEUWSTRAAT 23 Alle expeditie en zware transporten N.V. Van Katwijk's Glas handel. Lange Kerkstraat 38, Alles op dit gebied. FIRMA A. GOOS, Spedaalhuis in haarden en kinderwagens. G. Verboonstr. 21, t.o. Hav.Bank. JACK. HANSEN, ROTTER- DAMSCHEDIJK 227. Heerenmodes, Kamerjassen, Pyama's. Verbetering van Schoorsteentrek Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. Speciaalhuis voor alle artikelen. Sporthuis Olympia, Passage 10. Heyermans en van Ouwerkerk wOUvt Passage 8. Chablonen voor vaten en kisten, numeroteurs, datum* stempels. Alle soorten gietvormen, graveerwerken- Stoomververij en Chemische Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 Woningbureau„Schiedam-West* Nieuwe Haven'83. Adm. van Onroerende goederen. Die opgravingen, welke te Doornik door arbeidsvrijwilligers worden ondernomen, teneinde de overblijfselen der Romednsche stad bloot te leggen, hebben reeds belang rijke resultaten opgeleverd. De ontdekking van een hoekinuur in Romeinschen bak steen en cement in de Rue de Ture, schijnt de personen aldaar in het gelijk te stellen, die beweerden, dat vroeger zich aldaar de „Villa de Tumns" bevond, welke de bakermat der stad was. Op geringen afstand vond men In de een geweldige breker van schuimend water zich met donderend geweld' over het schip heenstortte. Ai die geluiden te zamen maakten den indruk alsof een geweldig monster lag te kermen ea te steunen. Tweemaal slaagde Ambrose er in, den salon, waarin de vrouwen zich bevonden, te bereiken. Hij deed zijn best, zoo opge wekt mogelijk te praten. „Blijven jullie nu toch in vredesnaam bedaard," bemoedigde hij hen. „Het is erg, dat geef ik dadelijk toe, maar het kon nog heel wat erger zijn. Doe vooral geen pogingen om bier vandaan te gaan. Jullie hutten zijn door het water over stroomd." En na die waarschuwing verdween Krj weer. Dit nieuws bezorgde fnez weer een aanval. Haar wilde kreten overstemden het lawaai van buiten. „We gaan naar den kelder daar bén ik zeker van. Over een paar minuten zijn we allemaal verdronken I Verdronken in dat verschrikkelijke donkere waterl Oh... ik wi'. nog niet dood! Ik ben zoo hang om dood te gaan." Met moeite wankelde Gwynne den salon door naar de rustbank, waarop Inez lag te kermen. Ze legde haar koede hand op Inez' hoold en streek haar kalmeerend over het gelaat, zooals ze reeds zoo vaak haar overspannen nicht tot bedaren had gebracht. „We komen best door dien storm héén," bemoedigde ze haar. „Geef dén moed nou toch niet op. Flink zijn, beste meid. Ze „Louchorio" een Teehthaekigen toren, welke de tweede poort van de „Louche- rie" zou vormen en van den tweeden ringmuur van de aloude vesting zou deel uitmaken. De opgravingen warden voort gezet. Hilversum I, 415 M. NederLandsch programma. N. C. R. V. 7.30 Gramofoon. 7.45 Ochtendgymnastiek1. 7.55 Gramofoon. 8 Schriftlezing en medi tatie. 8.15 Orgel. 8.20 Ochteudgymnastiék 8.30 ANP. 8.45 Gramofoon. 10.30 Morgen dienst. 11 Kamermuziek en gramofoon. 12.15 Gramofoon. 12.42 Almanak. 12.45 ANP. ,1 Jac. Staffer's sextet en gramo foon. 2.20 Zang met piano en gramo foon. 8 Chr. lectuur. 3.30 Graimofoon. 4 Chr. kinderkoor Lenteleven én gra- doen al bet mogelijke om ons te redden en het jacht is zoo sterk gebouwd en..." „ik moet Robin hebben," jammerde Inez. „Haal hem toch hier. Toe, ga hem ba len! Hij hoort nu bij, mij te zijn! Hij zal nog van hot dek afgespoeld worden." „Hij kan niet komen, Inez," zei me vrouw Maitland. „Dat is gewoon onmoge lijk. Ze hebben alle mannen 'aan boord veel te hard noodig. Wees nou toch ver standig. Het minste, wat wij voor hen kun nen doen is toch wel, dat we hen steu nen door ons moedig te toornen. Houd je dus bedaard!" Maar terwijl ze nog sprak, stopten de machines plotseling. De salon helde ang stig schuin over, ging met een schok terug en bleef daarna scheef liggen. Gwynne werd dwar3 door het vertrek geslingerd' én kwam met haar hoofd terecht tegen een boekenkast en wel zoo hard, dat ze het bewustzijn verloor. Op hetzelfde oogenblik drong een golf water door een' gebroken venster naar binnen. Margaret, Inez en Rachel kropen schreeuwend en gillend naar do deur toe. Boven hen klonk de vreeselijke kreet, die aan schipbreukelin gen reeds zooveel angst heeft aangejaagd: „In de booten! We vergaan!" Op het ten ondergang gedoemde jacht heerschte een vreeselijke paniek. Nergens brandde eenig. licht meer. De rooksalon was niet meer dan een door water over stroomde vloer in dichte duisternis gehuld'. De drie vrouwen kropen langs den vloer omlaag naar de deur en. tegelijkertijd trachtten eenige mannen - naar binnen te mofoon. 4.30 Voor de jeugd. 6 Gram» foon. 5.15 ANP. 5.30 Onderwijsfonds voos de scheepvaart 6 Ber. 6.05 Or il, 6.42 Almanak. 6.45 Reportage ef gramofoon^ 7 ANP. 7.15 Gramofoon. 7.30—7.45 Bes. Engelséh. 8 ANP. 8.15 Gramofoon. 8.301' Bier. Engelsch. 8.45 Utr. Steel. Orkest 9.10 Goed gekauwd is half verteerd. Iet zing. 9.30 Gramofoon, Hierna: Schriftle zing. 9.45 Engelsche 'ber., ANP. 10 ANP. en sluiting. Hilversum II, 301,5 M. V. A. R. A. 7.30 Gramofoon. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.65 Gramofoon. 8.20 Ochtendgymnastiek! .830 ANP. Hierna: Gramofoon. 10 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Gramofooo, 10.30 Zang en piano. 11 Declamatie. 11.20 Es meralda en solisten. 12 Bier. 12.16 Orkest 12.45 ANP. 1 Gramafooo, 1.15 Orkest. 8 Naai- en knipcursus. 2.30 Gramofoon). 2.40 De lichamelijke opvoeding van de schoolvrij!© jeugd, lezing. 3 Residentie- orirest en solist. 4 Gevarieerd program! ma 5 VPRO: Cydlus „Hef geestelijk ka rakter van ons volk". 6.15 ANP. 5.30 Gra mofoon, 6 Orkest. 6.46 Reportage of gramofoon. 77.15 ANP en sluiting. komen. Het waren Ambrose en enkele Ra deren. Doordat het schip zich plotseling weer wat oprichtte, waren ze in staat de vrouwen te bereiken. "„Zijn jullie hier allemaal?" schreeuwde hij met zijn zware stem. *„Er valt geen oogenblik te verliezen. We hebben nog maar twee sloepon over. De andere zijn- weggeslagen." Hij nam zijn vrouw in zijn armen. Een bliksemstraal zette Robin een oogen blik fel in het licht. Inez greep hem in wanhoop beet, ea klemde zich aan hem vast. Ben matroos trok Rachel, die, ge heel overstuur, tegenspartelde, mee. Ze moesten tegen het gevaarlijk hel lende dek opklauteren en in de panische verwarring miste niemand Gwynne. Elk hunner dacht, dat zij bij de anderen was. Ze wisten, dat zij er het type niet naar was, om het hoofd kwijt te raken, zelfs niet in levensgevaar. Eindelijk hadden ze de 'sloepen bereikt. Ze werden neergelaten en door de nu eens wild stijgende, dan weer dalende golven op cn neer gesmeten. De matrozen' wierpen zich op de riemen en roeiden uit alle macht van het overhellende schip?, weg. Maar op het ondergaande, langzaam verder zinkende schip, kwam Gwynne langzaam aan tot het bewustzijn terug. Ze hief haar pijnlijke hoofd op en be sefte plotseling het groote gevaar, waar in zever keerde. Ze lag in hief water, dat ze langzaam voelde stijgen. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6