HET DUITSCHE VOLK STAAT AANGETREDEN Tijd om te verduisteren Dinsdag 25 Februari 1941 No. 22716 Proces tegen Neder- landsche organisatie De financiëeie moeilijk- Het burgemeestersgezin heden bij den weder Reorganisatie der Fransche regeering BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) EERSTE BLAD 93ste Jaargang POSTREKENING 5311 99 93 Hitler over den komenden strijd Het offensief ter zee De Duitsche economische politiek Duitschland is voorbereid Het nieuwe gevechtsjaar brengt groote beslissingen Voor het Duitsche krijgsgerecht STA DSNIEÜWS Reorganisatie Luchtbescherming Een bijeenkomst ten stadhuize opbouw Speciale regeling voor bijdragen a fonds perdu Gaat verhuizen Ministerraad van vijf leden onder leiding van Darian VANDAAG: 19.11 UUR MORGEN: 19.13 UUR ZONSOPGANG NORGEN: 3.34 UUR Dew Mur«nt ver»chijnl dagelijks, met uitzondering Z«- en Feestdagen. Prgs per kwartaul f 2 franco per post 2.50 Pnjs per week- 15 eta. Afzonderlijke nummer» j ft» Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adrertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten ▼óór clf uur aan het Bureau bezorgd zijn, Zater- dag» Vüör 9 uur. Een bepaalde plaat» %au adrer ten tien wordt met gewaarborgd SCHiDAIV SCHE iIOURAf Prys der advertentifn: van 1—5 regels f 155$ iédere regd meer f 0 30; in bet Zaterdaguummer regels f 1.80, iedere regel meer f 0 35 1—S Reclames f 0.7S por regel, postkwi tan ties 15 oU Tai Bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Incassokosten 5 cls 'aneven van advertentiën postkwt tan ties 15 ots »ii - Dagelijks worden tegen vooruitbetalmg Kleine Advertentie» opgenomen i 0 50 t/m 15 woorden, f0 75 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woord Woendugs Kleine Advertentnfu tot 25 woorden 1 0 25, mits vóór Dinsdagavond G uur aan het Bureau bezorgd '«Zaterdags: Kleine Adt ertentidn f i 00, indien mot vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. Ter gelegenheid van het feit, dat van daag 21 jaar geleden de N.S.DA.P. word' opgoncht, heeft tie Fuhrer te Munchen het woord geroerd tot zijn oude gard©. De Fuhrer begon zijn rede weer met ©en uitgebreideu terugblik te werpen op de oprichting der partij en op de afkondi ging van het partijprogramma. Voor ons lag het schawlehjk dictaat van Versailles, dat Duitschland' tot slaaf wilde maken. De heb dit schandelijk dictaat van Ver sailles geheel in mij opgenomen en niets er van vergeten. De tegenstanders wilden een democratisch Duitschland, omdat al leen zulk een Duitschland dit vordrag zou nakomen. Ik zelf heb er nooit over in tv/ij fel verkeerd, dat op het oogenblik, waarop het Duitsch© volk zijn binnenland^ sche crisis had overwonnen, het vervol gens als krachtig volk van tachtig millioen zielen ook klaar zou spelen met de crisis van buiten af. De Fuhrer herinnerde er voorts aan, dat de beweging uit alle tegenslagen, ook uit de grootste tegenslagen van het jaar 1923, sterker dan tevoren te voorschijn is gekomen. Evenwijdig met ons leidde ook de fascistische revolutie tot hetzelfde re sultaat Er bestaat geen twijfel, dat de band, die de bedde revoluties en de beide man nen met elkaar verbindt, onverbreekbaar is en dat, wanneer het den eenen man slechter gaat, de andere hem zal helpen. Bovendien zullen wij immer een gerneea- schappelijken vijand verslaan. Er is een tijd geweest, waarin Italië zeer sterke vijan delijke krachten voor ons heeft vastgehou den. Talrijke Britsch© schepen zijn .opge houden en eveneens talrijke Britsehe vlieg tuigen in de Britsehe koloniën van Noord- Afrika, aIsme ,1e talrijke strijdkrachten te land Dat was voor ons heel goed. Onze strijd ter zee kan nu pas beginnen. De reden ligt in het feit, dat wij eerst de nieuwe bemanningen wilden opleiden voor de duikbooten, die thans komen. Dat zij thans komen gaan, daaraan behoeft men mietigd werd met 125 000 ton. Juist twee uur geleden heb ik van den opperbevelhebber der vloot het bericht ontvangen, dat zoo juist de rap porten zijn binnen gekomen van twee dagen, waarop strijdkrachten ter zee en duikbooten 215 000 ton tot zin ken hebben gebracht, waarvan alleen duikbooten 110 000 ton en daaronder een geheel konvooi, dat gisteren ver- tigd werd met 125 000 ton. De hoeren zullen zich echter van Maart en April af op heel andere dingen voorbereid moeten houden en dan zullen zij bemerken, o! wij dezen winter weer geslapen hebben en wie zijn tijd goed gebruikt heelt In deze lange maanden van tevoren, waarin wij met zoo weinig duikbooten streden, heeft Italic voor ons sterke krachten vastgehouden. Ons kan het thans on verschillig zijn, oï onze Stuka's Ea- gelsehe schepen in de Noordzee of in de Middelhuidsche zee kunnen aanval len, het blijft steeds hetzelfde. Diteene is zeker. Waar de Britten aan het continent raken, zullen rij hen ter stond tegemoet treden en waar Britsehe schepen zich vertoonen, treden onze duik booten daar tegen op, totdat het uur van de beslissing slaat Wanneer mijn tegenstan ders gclooven mij met den tijd te kun nen. afschrikken, zeg ik het volgende- Ik heb loeren wachten, maar in den tijd van het wachten, heb ik nooit geluierd. Wij hebben immers ook van 1923 af tien jaar lang moeten wachten, totdat wij eindelijk aan de macht kwamen Maar in die tien jaren hebben wij gewerkt. Ik behoef slechts aan een beroemde uit spraak van Oen grooten Britschen staats man te herinneren, die nog enkele dagen voor den 9derf April 1910 verklaarde: God1 zij donk, zij hebben de autobus gemist. Of aan een uitspraak van don Bngelschen opperbevelhebber: Benige maanden geleden was ik bezorgd', thans hebben zij den tijd voorbij laten gaan. Bovendien heeft hij uitsluitend jonge generaals, dat is zijn fout. Enkele weken later heeft deze generaal zijn ontslag genomen, waarschijnlijk was hjj ook nog te jong. Ook thans bepalen zij weer termijnen. In het najaar zeiden, zij; vanneer er thans geen landing komt, .«f.* «fcv V (Foto Archief) is alles in orde. In het voorjaar 1941 zal Engeland het offensief op liet vasteland nemen. Ik blijf op het Britsehe offensief wach ten. Zij hebben het naar ergens an ders verplaatst. Wij moeten hen achter na loopem om hen te vinden. Maar wij zullen ze vinden, waar zij ook heen gaan. En wij zullen ze ook daar vin den, waar de slag voor hen de ver- nietigendste uitwerking zal hebben. De Fuhrer herinnerde eraan, dat hij van de wereld niets anders verlangd' heeft dan dat zij aan Duitschland dezelfde rech ten zal^geven. Er zijn dingen, -die, Duitsch.- land hebben moet oln'daï rij willen leven. En het is daarbij onverdraaglijk voort durend onder voogdij van and'ere volken te staan en ons te laten voorschrijven welke economische politiek wij moeten voeren. Wij voeren de economische politiek, die van nut is voor het Duitsche volk. Ik meng mij ook niet in de zaken van anderen. Wanneer zij op zakken goud willen gaan zitten, iaat zij hun gang gaan. Maar wanneer men zegt: „Doet u het ook", dan zal ik mij er voor hoeden om voor de Duitsch© *Hverkkracht dood goud te koopen. Ik, heb de Duitsche arbeids kracht, de producten van het Duitsche le ven op bet spel gezet en het resultaat van onze economische politiek getuigt voor ons en niet voor de goudstaten. Men kan dus geen staat meer opbouwen op een kapitalistisehen grondslag. Op den duur ontwaken de volken en wanneer men meent, door den oorlog het ontwaken der volken te kunnen verhinderen, dan meent men verkeerd, want daardoor wordt het ontwaken juist bespoedigd. De volken zul len het in de toekomst van de hand rijzen om van een bankier voorschriften in ont vangst te moeten nemen over hun han delspolitiek. Wij voeren geen economische politiek! volgens de wenschen van de bankiers in New-York of Londen, maar uitsluitend vol gens de belangen van het Duitsche volk. En op dit ,punt ben ik een fanatiek socia list, die altijd, slechts de gezamenlijke be- lanen van zijn volk voor ooggen houdt. Ik ben niet de knecht van een der inter nationale hankconsortia. Ik 'ben 'aan geen enkele kapitalistische groep iets verplicht. Onze beweging is een Duitsche volksbe weging.' Wij zijn daarom verplicht aan het Duitsche volk. Zooals ik vroeger al gezegd heb, moe ten wij. sterk genoeg* zijn om niet alleen slagen van de etgenpartij af te ivoren, maar ook terstond 'te vergelden. Zoo heb ik ook hel staatspolitieke instrument van de Duitsche weermacht gevormd, niet om slagen in ontvangst .te nemen, maar om, wanneer het niet "anders gaaf, ook slagen uit te deélen. Wanneer ihans* de anderen /eggei.We doen dit en dat, 'dan-kan ik'slechts zeg gen: Ik heb liet al gedaam Zij vertellen mij geert spiookjes .want ik' ben, deskun dig, specialist in bewapeningsaangelegen- he&en. Ib weet heel precies wat men van mersclien kan maken en wat men er niet van kan maken. Ik heb tijdig het Duitsche Toik daarop ingesteld. Ik kan ook Europa er op instellen en doe het ook. Ik zie het conflict met kalmte tegemoet, moge slechts de andere partij bet met dezelfdo kalmte tegemoet zien. Ik steun daarbij op de beste weermacht ter wereld, op de beste weer macht, die het Duitsche volk ooit bezeten beeft. Zij is numeriek sterk, wat de wa pens betreft, maximaal uitgerust, wat de leiding betreft, heter dan ooit tevoren. Volk en weermacht, partij en staat, zij zijn thans een ondeelbare oenheid. Onze democratieën koesterden altijd hoop op oen binnenlandsche .politieke ontbin ding. Daarvan leefden zij vroeger en thans weer. Zij .zeggen: Binnen zes weioen tijds is er in Duitschland 'revolutie, maar zij weten niet, wie die revolutie zal maken. De reolvulionnairen zijn n.l. bij ons Dan zeggen zij weer- Er zal honger komen Op dat punt hebben wij voorzorgs maatregelen genomen, want wij kermen de vrieadel'jbe gevoelens van onze legensten ders jegens meaeiruaris-clien Wij weten, dat de honger daar eerder komt dan bij ons. Vervolgens beroepen zij zich op den tijd, die moet helpen De tijd helpt echter altijd slechts diegene, die werkt En in Duitseh- lam. word' gewerkt. Alles wd'eschouwd, zijn r,deze vage verwachtingen terecht naïef. Ik heb het reeds met-vele democrali- sclie tegenstanders oyg'ViOmen Tot dusver ben ik attiid nog als overwinnaar uit dezen strii.l te voorschijn gekomen Ik ge loof, dat ook deze strijd niet onder an dere omstandigheden plaats vin H, d w.z. dat de sterkteverhouding dezelfde is als toen Wij hebben een jaarachter ons van onge'.oofljke successen, ook van zware of fers, niet gezien in heb a'gemeen, maar toch in het afzonderlijk verband Wij we ten echter, dat wij niets cadeau hebben gekregen, doch dat onl ei bare Dui'sclie man nen aan het front met de grootste dap perheid hun leven op het spel hebben gezet en nog onverstoorbaar op liet spel zetten. Wat zoovele van onze miniei pres toeren, leeft men nog nooit meegemaakt. Nog "nooit 'waren ©riBiX-re en dapperder soldaten. Wij oude nationaal socialisten, zjju bi zond er trotseh op hen Wij staan voor een r.ieuw gevechfsjaar. Wij weten allemaal, dat het groote beslis singen zal brengen en blikken met vast vertrouwen in de toekomst En dat kan ik thans zeggen, zoo Iie- sloot de Fuhrer zijn redevoering, die steris weer met /©er groot en bijval werd onderbroken, wanneer ik naar mijn tegen standers kijk, in andere landen, dan wordt het mij niet bang te moede bij bet afwe gen van mijn gevoelens. Wie zijn zij, deze egoïsten? Elk van hen komt slechts op voor de belangen van zijn stand. Achter henallen staat of wel de Jood, of wel de eigen geldzak Zij zijn allen niets dan geld verdieners Zij leven van den winst van dezen oorlog Daarop kan geen zegen rus ten. Tegenover deze lieden treed ik op als niets anders dan de strijder voor mijn volk. Voor dit volk kom ik op en ik ben er van overtuigd, dat, evenals deze strijd door de voorzienigheid gezegend werd, hij ook in de toekomst gezegend zal zijn 21 jaar geleden kwam ik ook voor mijn volk op als een onbekende ©n in deze 21 jaar is er een nieuwe wereld ontstaan. De weg van thans naar de toe komst zal gemakkelijker zijn dan de weg van 24 Februari 1920 tot heden, op deze plek. Zoo zie ik met een fanatiek vertrou wen de toekomst tegemoet Het geheele volk staat thans aangebeden. Ik weet, dat. wanneer het commando: Voorwaarts marsch weerklinkt, alles optrekt. Het A N.P. meldt: Gisteren is voor een Duitsch krijgsge recht te 's-Gravenhage een proces begon nen tegen, leidende functionarissen vain een intusschen opgeheven organisatie van Nederlanders, welke organisatie zich ten doel had gesteld niet slechts sabotage- en. terreurdaden tegen leden van die Duitsche weermacht en daartoe behoorende inrich tingen te begaan, doch ook aan het vijan delijke buitenland niet het oog op lucht aanvallen enz. inlichtingen en gegevens over de militaire verhoudingen in Neder land te verstrekken en daarmede op de meest ernstige wrjze ook het Nederland- sch© volk en land in gevaar had gebracht. Over het resultaat van het proces zul len mededeel in g-en volgen. Ten sladhuizc is gistermiddag een bij eenkomst gehouden onder leiding van den burgemeesler, mr. dr. F. L. J. van Haaren, waartoe waren uitgenoodigd alle hoofden van gemeentelijke diensten, be stuursleden van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming, afdeeiing Schiedam en de vakhoofden. In deze bijeenkomst heeft de rijksinspec teur voor de bescherming van de burger bevolking tegen luchtaanvallen, de hoer A. van Balenburg, die vergezeld was door den lerritorialen inspecteur voor de lucht bescherming in Zuid-Holland en Zeeland, den heer J. J. M. Wiegman, mededeclm- gen gedaan over een voorgenomen reor ganisatie van den luchtbeschermingsdienst. Naai* wij vernemen zijn de secretaris generaal van financiën en de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw tot overeenstemming gekomen inzake een regeling, welke het mogelijk maakt aan degenen, die op grond van de hypotheekregeling 1940 en ook met een bouwpremie van 10 procent niet in die mate geholpen zijn, dat her bouw van hun verwoeste panden rede lijkerwijze kan worden gevergd, op een bizondere wijze worden geholpen. Voor hen namelijk, a ie een zoo geringe fi- nancieele draagkracht hebben, dat zij niet in slaat zijn zonder steun, tot' Her bouw over te gaan, is de mogelijkheid thans genoemd dezen steun van rijks wege te krijgen, ten deele in "den vorm van oen bijdrage a fonds perdu. Deze bijdrage zal geval voor geval vast gesteld worden, a! naar gelang de maat schappelijke en fiiiantieele positie van den getroffene dit noodig maakt. Is de mogelijkheid \an financiering van den herbouw op andere wijze, bijvoor beeld door rentedragende of rentelooze voorschotten aanwezig, dan zal uiteraard dit systeem toegepast worden; is deze wijze van financieimg eeliter niet mogelijk, dan kan door een bijdrage a fonds perdu de stijging der bouwkosten opgevangen wor den, zoodat deze geen rem moer behoe ven te zijn om tot oen daadwerkelijken, herbouw te komen. Deze regeling geldt echter niet in vol len omvang voor Rotterdam en Middel burg. In deze beide gemeenten zal de bovenbedoelde regeling slechts toepassing kunnen vinden in die gevallen, waarin de omstandigheden gelijk zijn aan die in de kleinere plaatsen. De bovenomschreven mogelijkheid tot verleening van extra steun treedt eerst in werking, indien andere oplossingen oidoen- lijk zijn gebleken. In alle gevallen, waarin de algemeen gemachtigde een redelijk voor stel doet dal niet boven de inkomsten- en vermogensposilie van den betrokkene ligt, blijft de plicht tol herhouw bestaan. Nt.nr we vernemen, zal de burge meester, mr dr F. L J. van Haa ren, binnenkort verhuizen van deTum- laan 18 naar Nassaulaan 55 Toen de familie Van Haaren hier bijna G jaar geleden kwam wonen, waren er zes kinderen thuis Deze hebben thans practisch allen liet ouderlijk huis verlaten. Dat is editor niet in de eerste plaats de reden, da' het burgemeestersgezin gaat verhuizen. Het huurcontract loopt binnen kort af en de eigenaar geeft er den voor keur aai het pand Tuinlaan 18 te ver- koopen Een oogenblik schijnt nog de mogelijk heid overwogen te zijn, het pand als ambts woning aan te koopen, maar daarvoor is het feitelijk te groot Bovendien heeft de gemeente aan net koopen van een ambts woning mei al te prettige herinneringen I Het huis Groote Markt 25 is na het over lijden van burgemeester A. J. G'rjssn, met •een. gevoelig verlies door de, gemeente van' de band gedaan De meuwe woning, die het burgemees tersgezin nu gaat betrekken, was tot voor kort in gebruik bij tandarts J. T. Chêne- vert Het :s gelegen op den hoek Nassau laan en Willem de Zwijgerlaan. (Vervolg rubriek Stadsnieuws pag. 2) De sedert eenige dagen vernachte her vorming en structureele reorganisatie der Fransche regeering. zal, naar setni officieel gisteravond te Vichy medegedeeld is, van daag definitief voltrokken worden. Omtrent de structureele reorganisatie is gisteravond laat officieel door het agent- scliap Ofi een commentaar uitgegeven. Vol gens dit commentaar stelt een niéuwe wet het aantal staatssecretarissen, die deeln©- men aan den kabinetsraad, vast op vijftien. Een decreet verleent aan vijf staatssecre tarissen de prerogatieven van ministers, die den ministerraad vormen. Hetzelfde decreet deelt mede, dat het ministerie voor productie en arbeid wordt gesplitst in twe© staatssecretariaten, een voor productie en een voor arbeid, en dat een staatssecre- tariaat voor gezin en gezondheid benevens een ministerie voor nationale huishouding en financien in het leven worden geroepen. Voorts wordt een algemeen gedelegeerde voor de economische bewapening van het land benoemd. Tenslotte wordt in het commentaar aan gekondigd, dat do tot dusver bestaan heb bende instanties van den ministerpresi dent ter beschikking wonlen gesteld, om den vice president zijn rol van leider en controleur der ministeries en staatssecreta riaten te vergemakkelijken. Het secrelariaat- generaal voor de inlichtingen wordt opge* heven en bij het vice presidentschap wor den twee toegevoegd" secretariaten-gene-' raai ingesteld, waarvan het eene belast wordt met de inlichtingen. De vroegere gezant van de Vereenigtfe Staten te Londen. Kennedy, begroet in de -Senaatscommissie voor bnitenlnndsehe zaken, voordat hij zijn rede gaat uit spreken, eenige leden. (Associated Press, Zander;. De maart komt op om 8.30 uui en gaai onder om 19.54 uur d.a.v.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1