momm STADSNIEUWS Agenda 3fCwieüscüoon Die Hoest bedreigt Uw Kindf Nieuwe wegen Drie circulaires Notstandsbeihilfe Bezoek aan de eilanden Winterhulp Nederland Peulvruchten moeten goed zijn Critiek op scheids rechters Rechtzinnig en vrij zinnig Vrijdag 28 Februari 1941 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT ren Noorden van de spoorbaan RotterdamSchiedam Als men met den trein, van Rotterdam naar Schiedam reist, kan men zien, dat noordelijk van de spoorbaan een neg wordt aangelegd, die ongeveer paral el aan de spoorbaan loopt en begint bfij de Sdhie, ter hoogte van het fabrieksgebouw van de firma Wed. van Nelle. Deze weg nadert reeds den Laansloot- scheweg, dus Schiedamsck grondgebied. Kaar we vernemen is dit een weg, die de gemeente Rotterdam aanlegt om het Zuidelijk gedeelte van den Spangenschen pol der te ontsluiten voor de vesliguig van in dustrieën. Dit. is dus niet de Rijksweg no. 20, waaroier reeds zooveel te doen is geweest. j Hoe het tracé van Rijksweg no. 20 zal loopen, is neg niet bekend, ofschoon er den laats ten tijd wel weer eenige aandacht aan dit vraagstuk wordt besteed. Waar de nieuwe weg, die thans wordt aangelegd ten Koorden van de spoorbaan zal eindigen, kon man ons te bevoegder plaatse niet meedeelen. Vermoedeiijk zal dat, voorloopdg althans, wel op Rotler- damscüi gebied zijn, omdat voor het ge deelte Schiedam ten Koorden yan de spoor baan in Oud Matheuesse nog geen uitbrei dingsplan is vastgesteld. Van het distributiekantoor Door den leider van den distributie kring Schiedam is aan detaillisten een drietal circulaires gezonden, met op de enveloppe de mededeelmg: „Zeer belang rijk", als aansporing om kennis te ne men van den inhoud. De eerste circulaire, die blijkens den inhoud, in opdracht van het Centraal Dis tributiekantoor is verzonden, drukt allen, die distributiebonnen aan het Distributie kantoor Broers vest 111 inleveren, op het hart geen geschonden, geen valsche of ver- valschte en geen vervallen bonnen op de oppiakvellen meer te bevestigen. Van heden af zal daarop streng wor den gelet en mochten deze ongeldige bon nen worden aangetroffen, dan zal een po litie onderzoek worden ingesteld, waaruit dan een strafvervolging kan voortvloeien, Als de opplakrellen eenmaal aan den ambtenaar zijn afgegeven, is geen pardon meer mogelijk want elke ongerechtigheid moet onmiddellijk gerapporteerd worden, De tweede circnlaire bevat de mededee lmg, dat van 3 Maart af een nieuwe re geling geldt voor het inleveren van de brood-, de boter- en margarine-, de kaas-, de ei er- en de vleesch- en vlecschwaranbon nen. Daar met de nieuwe regeling alleen de detaillisten te maken hebben en deze de regeling zwart op wit thuis hebben ontvangen, heeft het geen zin daarop rn details in te gaan. Er zijn strenge bepa lingen gesteld omtrent het tijdstip van in levering van deze 5 shorten bonnen. Tenslotte wondt in een derde circulaire nog bekend gemaakt, waarvoor de op- plakvellen oud model MD 18, dus de groote vellen, alleen maar mogen wor den gebruikt De leiding van het Distributiekantoor beseft levendig, dat de detaillisten door de distributiebepalingen, welke nu eenmaal noodig zijn, veel, feitelijk -on be taalden, ar beid hebben te verrichten en dat niet weinigen bovendien groote zorgen heb ben, omdat hup debiet beperkter is ge worden. Daarom ook wil het Distributie kantoor gaarne de helpende hand bieden, waar dat kan en gewensebt wordt Maar de bepalingen moeten worden nageleefd en als van hun zijde de detaillisten dat zoo goed mogelijk trachten te doen, wor den de moeilijkheden, die te overwinnen zijn, gemakkelijker opgelost Wie in aanmerking komen Voor een uitkeering van de Notstands beihilfe van den rijkscommissaris komen in aanmerking alle Schiedammers, die reeds voor 10 Mei 1940 en thans nog te Schie dam woonachtig zijn, voor zoover zij een lager inkomen hebben dan per week: f 11.voor alleenstaande personen. f20.voor gezinnen zonder kinderen onder 16 jaar. f20.voor gezinnen met 1 en 2 kin deren onder 1G jaar, 121.voor gezinnen met 3 kinderen onder 16 jaar f22.voor gezinnen met 4 kinderen onder 16 jaar. f 23 voor gezinnen met 5 kinderen onder 16 jaar. f24.voor gezinnen met 6 kinderen onder 16 jaar. f25.voor gezinnen met 7 kinderen onder 16 jaar. f26.voor gezinnen met 8 kinderen onder 16 jaar f27.voor gezinnen met 9 kinderen onder 16 jaar f28.voor gezinnen met 10 kinderen en meer onder 16 jaar. (Gezinsinkomsten worden voor de helft bij het loor van den kostwinner gere kend). De aanvrager moet, zoo we Woensdag j.l. reeds meldden, de volgende stukken medebrengen 1. Stamkaart. 2 Trouwboekje. 3 Laatste belastingbiljetten. 4. Werkgeversverklaring, indien men in loondienst is (ook voor werkende kinderen moet een werkgeversverkjartng worden overgelegd). 4b. Een verklaring voor kleine zelfstan digen, indien men zelf zaken doet. (Ook voor werkende kinderen moet een werkge versverklaring worden overgelegd 5 Huurkaart. Formulieren voor werkgeververklaring (wit) en verklaring voor kleine zelfstan digen (blanw) zijn verkrijgbaar brj de po- litie-bureaux De inschrijving. Voor inschrijving komen thans in aan merking Alle gezinnen met 7 kinderen en meer heneden 16 jaar. Op Maandag 3 Maart a.s. van 917 uur, wier naam begint met de Ietter A K op Dinsdag 4 Maart as. van 917 uur, wier naam begint met de letter L.Z. Het aanme'dingskantoor is gevestigd in den St. Joris Doele aan het Doeleplein. Siuismoeders, wees leep spaart zeep voor de Wasch en Vaatwerk (zoadar boa) PRODUCT VAN AZINOL - SCHIEDAM In de Piantagesloot geloopen Tengevolge van de diepe duisternis is gisteravond de 43-jarige mandenfabrikant C. v. d. B., uit Tiel, in de Lange Kieuw straat tegenover de Geref. Kerk ra de Pian tagesloot geloopen. Hij geraakte languit in de sloot en kon zich niet loswerken. Op zijn hulpgeroep snelden eenige agenten uit het vlak bij gelegen politiebureau toe, die den man op het droge hielpen, fn het politiebureau heeft v. d. H. zich ge reinigd en is hij van droge kleeren voor zien. Nog steeds toestemming noodig Voor een bezoek aan de eilanden (ver blijf in de deelon van het land, welke voor vreemdelingen verkeer verboden zijn), kan een vergunning worden aangevraagd Jbij den burgemeester van de gemeente, welke men wemscht te bezoeken,, dus niet bij den burgemeester van zijn woon plaats. Bp die aanvrage moeten volledige gegevens worden verstrekt omtrent: naam en voornaam, beroep, geboortedatum en geboorteplaats, woonplaats (nauwkeurig adres) van den bezoeker; voorts: doel van de reis, duur van het verlangde verblijf 'in kalenderdagen), nadere bizonderhedem omtrent Let reisdoel. Ingeval verschillende gemeenten moe ten worden bezocht zij het ook slechts voor korten duur behoeven ook deze met vermelding van den duur van het oponthoud in elk daarvan te worden, aan gegeven In bizoader dringende aangelegenheden als ernstige ziekte of sterfgevallen, waarin de verblijfsvergunning niet tijdig langs den gebruikelijken weg (den burgemeester) kan worden aangevraagd, kan zulks rechtstreeks bij het bureau van den stafofficier, toe gevoegd aan den gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor Zuid-Holland, So- phialaan 4 te 's-Gravenhage, geschieden. De vijfde collecte De vijfde collecte voor de Winterhulp vertoont tot nu toe, d.w.z. tot hedenmid dag kwart voor 3, het zelfde beeld als do vorige collecte. Tot genoemd tijdstip waren 18 bussen binnen gekomen m het bureau aan de Broersvest en de opbrengst was bijna f ISO, dus pl m. f 10 par bus. Het hoogste bedrag, in een der 18 bus sen aanwezig, was f 23.66V2- ln totaal werden heden 71 collectebus sen uitgereikt. Vischtaria De Vischhandel„Neptunus", Hoog straat 3, is geheel gemoderniseerd1 en heeft ook een tweeden naam gekregen n.l. Vischtaria. Dat duidt er reeds op, dat de heer Dorsman zich vooral gaat toeleggen op het verstrekken van gerechten, die ter plaatse genuttigd kunnen worden en waar bij visch een belangrijke rol speelt Maar behalve visch wordt ook soep ge serveerd, broodjes met worst, eieren, fruit, gebak, pudding, enz., enz. Er zijn nieuwe bakinrichtingen geïnstal leerd, de winkel is naar achter uitgebreid en alles ziet er even frisch en appetij le lijk uit. De vele. bloemen, die heden in verband met de opening waren bezorgd, verhoogden nog den prettigen aanblik. Sotterdamschediik 227 speciaalzaak voor ISBrBlffllOdSS, Hosdgll, PyafTia'S eilZ. aankondiging 'sHaandags tot 1 tmr GESLOTEN BINNENLAND Neem dan slechts 's PVerelds beste Hoestsiroop Onderzoek naar de kwaliteits- eischen De kwaliteitscommissie der peulvruch- teii-studie-combinatie heeft in eon daartoe gehouden vergadering de mogelijkheden besproken om de kwaliteit van peulvruch ten meer in overeenstemming te brengen met de eischen, die door de verbruikers hieraan worden gesteld. Ten eind© deze eischen nauwkeurig te leeran kennen, zul len enquêtes onder de verschillende be- langheblvmden worden gehouden (handel, splitterijen, coaservenJabrieken, vries inrich tingen, consumenten). Het ligt in de bedoeling deze eischen aan de kweekers van peulvruchten ter kennis te brengen, zoodat bij het zoeken naar rassen meer met de kwaliteitseisehen. wordt rekening gehouden dan dit tot nu toe het geval was. Het kwaliteitsonderzoek zal plaats vinden aan het Centraal Insti tuut voor landbouwkundig onderzoek te Wapeningen waar reeds een aanvang is gemaakt met bet uitwerken van verschei dene onderzoekingsmethoden. Hier wordt ook voor kweekers de mogelijkheid open gesteld om nieuwe rassen op kwaliteit te laten onderzoeken. Sport Geen wedstrijden in Noord- Hclland Zondag a.s. zullen in de provincie Noord- Holland geen sportwedstrijden mogen wor den gehouden. Voetbal Christelijke .vakorganisatie naar het N.V.V. Naai de persdienst van het N.V.V. meldt, heeft het bestuur van de „Christelijk Na tionale Vereeniging van werklieden in het Landboiiw-, -Tuinbouw-, Zuivel- eu Veen- bedrijf" aan den commissaris van het Ne- derlandsch Verbond van Vakvereanigingen bericht, dat de vereeniging zich aansluit bij het N V.V. Deze organisatie, telt ruim 1800 leden. Kerk en School Eenige der 20 kruiden AKKER 'S wfetëxJdte tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. MÜLO-elub N.LO. De MULO-club N.I.O. (Na Inspanning Ontspanning) van de ULO-school aan den Singel, hoofd de heer Vis, treedt Zon dagmiddag in het Volksgebouw aan de Tuinlaan voor het eerst in het openhaar op. Er zal gedeclameerd worden, een klein tooneelstukje wordt opgevoerd en voorts is er muziek en zang. Eervol ontslag k" tfi te! Ongeval in machinefabriek Gistermiddag wilde de 21-jarige S. B., in een machinefabriek aan de Warande, met eenige anderen een ongeveer 120 k.g. zware trammel as van een schaafbank lichten. Daarbij is B. gestruikeld, waardoor de as op een zijner beenen viel, dat brak. Da jongeman is ter verpleging in het gemeente ziekenhuis opgenomen. In verhand met het bereiken van d«S pensioengerechtigden leeftijd zal met in gang van 1 April as de heer H. J. M. Rammers, adjunct-commies ten kantore van den gemeente-ontvanger, den gemeente dienst veriaten. De heer Rammers zal dan 35 dienstjaren hebben, waarvan 15 wer den doorgebracht ten kantore van den Ha vendienst. De heer Rammers is steeds een wel willend ambtenaar geweest, die aan het loket steeds even rustig zijn taak vol bracht. 0 WAGENBOUW Q voor paardentractie Reparaties AR IJ JORDAANS SCHIEDAM Passage Theater, half 3 en half 8: Een leven lang. Zaterdag en Zon dag 2, 4.15, 7 en 9 aur. Monopole Theater, 2.15 en 7.15 uur: De postiljon, van Lonjumeau. (In het voorprogram.: De volkstuin- koningin) Zaterdag 2.15, 7 eim 9 u., Zondag 1, 3, 5; 7 en 9 uur. 1 Maart. Maison Westhuis, 7 uur. Club avond Korfbalclub S.C.S. 2 Maart Volksgebouw, 2 uur. Feestmid dag MULO club N.1.0. 8 Maart Ambachtsschool, half 3. Jaar- lijksehe ledenvergadering Vereen. „De Aiübacbtssehool voer Schie dam en omstreken". 15 Maart Volksgebouw, half 8. Schied. Arb. Toon eel vereen. Kunst na Ar beid: Hoogmoedswaanzin. 17 Maart. Geref. Jeugdhuis, half 3. Ned. Chr. Vrouwenbond. W. A. J. Balmayer: Onze Zoodagsbeschou- vting. ROTTERDAM Bioscopen. Arena, 2.15 es 8 Raket Variété (Veer tien atfcractie's). Zondag 2, half 5 en 8 uur. Capitol, van 2 uur af doorloopend. Tusschen Hamburg en Eaïta. (Zaterdag *4.15—11 uur). Prinses, 2.15 u., 7.30 u. Morgen gaat het beter. (Zondag 1, 3.15, half 6 en 8 uur). Derde predikantsplaats te Hengelo bi dte Hervormd© gemeente van Hengelo heeft jarenlang een heftige strijd bestaan tusschen rechtzinnig en vrijzinnig, het geen tot heel wat onverkwikkelijke dingen aanleiding heeft gegeven. Dan laatsten tijd is ©en verbetering in den toestand ge komen, aldus de N.FL-G., o.a. door de be paling, dat de voorganger der Vrijzinnig- Hervormden, de em. predikant ds. G. W. Melehers, in het verband der kerk zijn arbeid zou voortzetten. Thans schijnt een definitieve oplossing te zijn verkregen door het besluit, om naast de beide rechtzinnige predikanten (waarvan de eene, dö. L P. v. d'. Waal) binnenkort naar Haarlem zal vertrekken, een vrijzinnig derden predikant te beroepen. Dan zal, naar men hoopt, aan den strijd tusscheu beidia groepen een einde komen. Rechtszaken Veroordeelingen door Duitsche krijgsgerechten Duitsche krnvsgerochten hebben weder om twee veroordeelingen wegens zware beleediging van de Duitsche weermacht moeten uitspreken In oen geval werd een tramconducteur, die tijdens zijn dienst oen twist meteen Duitschen soldaat begon en daarbij hand tastelijk werd, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dezelfde straf van een jaar gevangenis werd opgelegd aan een jong meisje, dat in het openhaar Duitsche soldaten met een zwaar beleedigende uitdrukking be schimpte. Eettinghandel en diefstal te Gouda. De Rotterdamsche rechtbank heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak tegen een aantal personen, die zich te Gouda aan ketiinghandel en diefstal hadden schul dig gemaakt Drie personen, die groote hoeveelheden goederen, behoorende tot de uitrusting van den Opbouwdienst, waarvan zij deel uit maakte, hadden gestolen, werden veroor deeld tot gevangenisstraffen, varieerende van zes tot twee maanden. Zeventien bur gers te Gouda, die gestolen goederen had1- den gekocht en in sommige gevallen weer hadden verkocht, werden veroordeeld tot straffen varieerende van twee maanden gevangenisstraf tot geldboeten van £40, £15 subs. 16 of 6 dagen hechtenis. De huisvrouw G. v. d. N. te Gouda weid vrijgesproken. De heer C. E EL de Korver te Vlaardiur gien schrijft ons: „Dat u door opname van mijn artikeltje onder boven staand en titel, voorkomend© in de „Sportkroniek" van 24 Febr. j.l., er meer bekendheid aan gegeven hebt, kan mij niet anders dan dankbaar stemmen. Vooral, daar mi. uw bijlschrift de' kern van mijn opmerkingen niet aantast. Het zij mij vergund nog enkele kautteekeningea op het door u geschrevene te maken. Ik sclireef inderdaad, dat ik het gelukkig achtte, dat de- „Sportkroniek" geen on- gunstige critiek over den betrokken scheids rechter had opgenomen. Hieruit conclu deert u: I „Als dus het Bondsorgaan verzwijgt, dat een arbiter niet deugt, vindt de heer De K. dat prachtig". Een conclusie, welke geheel en al voor uw rekening komt. Want ik veronderstel, dat de moesten uwer lezers het wel anders en beter begrepen) zullen hebben. Immers: mij'n ontboezeming betrof het geval in kwastie en ik wilde hiermee aller minst zeggen het goed ie keuren, wanneer gerechtvaardigde en gemotiveerde critiek op een scheidsrechter ten allen tijde wordt vermeden. Hoewel ik op het standpunt blijf staan, dat, met het oog op den toch al zoo moed- ïrjke taak van den arbiter, men diens lei ding -dan alleen mag aanvallen, wanneer deze totaal onvoldoende is. Eu zulks was naar mijn en veler mee ning toch niet het geval in den wedstrijd Hennes-D.V.S.— Sparta. Het beste bewijs hiervoor is zeker wel, dat deze ontmoeting waarin hot over 't algemeen steeds vrij „heet toegaat", zonder strubbelingen of in cidenten als men wil het omgevenschte kletspraatje, waarbij ten slotte de spelers toch ook niet vrij uitgingen, dan uitge zonderd is verloopfin. 2. Of verslaggevers over bet algemeen optreden van den heer Mooy een opmerking in hum blad moeien maken of met, „staat niet ter beoordeel ing van den beer De Korver". Inderdaad. Doch wanneer dit, zooals in sommige verslagen het geval was, gebeurt op uit sluitend afbrekende wijze, als enkelen het willen doen voorkomen alsof deze wed strijd op een mislukking is uitgeloop-en. door de miserabele leiding van deni heer Mooy, dan, ja dan behoud ik mij hef recht voor dergelijke schrijverij aan den kaak te stellen. 1 3. Mijn opmerking, dat „deze hoeren zich- Men verleiden tot liet weergeven van uitin gen, welke men desnoods den clubmam ver geeft" is volgens u al zoo oud als de voetbalsport zelf. 't Is mogelijk mg was dit niet bekend. Doch em bestrijding van hetgeen ik hier schreef is in deze vermel ding toch moeilijk te vinden. Sterker: U geeft daarmee toe, dat an deren zulks blijkbaar maar al te vaak h'eö- ben vastgesteld. 4. Dat de heer Mooy een tactische fout maakte om een discussie in bet veld toe - te staan, heb dfc erkend. Maar natuurlijk. Waarom zou ik niet? Hierop schrijft u evenwel: „Een tactische fout, inderdaad1, maar een scheidsrechter moet nu eenmaal ©en tacticus zijn, anders is hij geen goede scheidsrechter". Accoord. Doch kan zelfs de grootste tacticus niet eens een tac tische fout maken? En bent u er zelf niet mn overtuigd, dat de Leer Mooy een der gelijke onhandigheid niet meer zal uit> halen? De aanleiding tot mijn schrijven in de „Sportkroniek" was er juist in het belang mn de voetbalsport op te wijzen, dat verslaggevers in het uitbrengen van ongunstige critiek op scheidsrechters uiterst spaarzaam moeten zijn. Lateu zSj vooral niet vergeten, dat bij de toeschouwers, de scheidsrechter toch bijna steeds al de „zondebok" is en dat zij het er voor onze spelleiders niet ge makkelijker op maken, als ze liet publiek nog versterken in de meenïng, dat het ge halte van onze scheidsrechtiers niet op boog peil staat". i 't Is tegenwoordig gezellig in Hotel - Café - Restaurant „DE KROON" Komt ge U daarvan eens -overtuigen? Koemarkt 1 Telefoon 68159 i Aanbevelend, G. v. d. BROEK "z "V I 31 S u, i Zoo noemt men de bekende AKKER's Abdijsiroop» die reeds zoovele ma len de hevigste hoestbuien overwon, verlichting bracht*n de benauwdhe den als 't ware wegtooverde bij haar jonge gebruikers. .Daarom als Uw kind hoest geeft het dan evenals vele anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan Het is een schild voor hun borst Abdysiroop verwydert de met ziektekiemen be zaaide slüm. zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten derademhalingsorganen. Terecht zegt men thans dan ook ,/s-Werelds beste Hoestsiroop" is: icxmii HOOFDSTRAAT 34 - SCHIEDAM TELEFOON 68260 fiö 1 V f. F v t 'ÏT '\5

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2