IDE IDIOOM VOORJ A ARS-SYM PTOM E N Voor OSTMARK—osneratoren (boot on toif] on OPEL-trucks, Drie zomersche dagen in de sprokkelmaand. De eerste zang van lijster, merel en vink Rotterdamsche gemeenteraad 69109 68886 n R'"grg' ^oogstraat 17* 68535 68260 68107 68932 68484 68251 68421 68826 68604 Heyermans^en van Ouwerkerk, 68142 „Kofa'-Bertels, Dam 926. Stoomen-Yerven 69651 ---/ Fa. Kruynè en Jonker, Broersvest Vrijdag 28 Februari 1941 TWEEDE BLAD DER SCHiEDAMSCHE COURANT Vor/els in Februari 30) BINNENLAND Crediet voor nieuw maritiem museum Oud-hoofdcommissaris A. H. Sirks overleden '.DE OAGELIJKSCHE VRAAGBAAK Algemeen Inslallaticbureaa Hotel- Café-Restaurant Bankiers Be drijf skleeding Boodschappendienst Boter, Margarine, Vet Bouwkundige Carrosseriefabriek Damestasschen Expeditie Glas Haarden en Kinderwagens Dagelijksche Motorbootdiensten op AMSTERDAM BEURTVAART SCHIEDAM-AMSTERDAM Heerenmode - artikelen Hoeden, Petten (ook in laken) Huis- en Decoratie-Schilder R89Q5 G- VAN meurs, Kantoorboekhandel LEDERWAREN Machinefabriek Meelfabrieken Papiervernietiging Schoorsteenvegen Sport Stempels Naamplaten StoffenrManufacturen Y^nduhuis Woningbureau Wijziging kinderbijslagwet AUTOMOBIELBEDRIJF GARAGE „UNIQUE" Eindelijk kwam op 7 Februari de dooi. Naar we hopen, is het nu met de vorst gedaan. Met een zucht van verlichting heb ben we afscheid genomen van een guren kouden ■winter. Weliswaar werden dezen winter niet zulke lage temperaturen geno teerd als in het vorige jaar, doch in duur behoeft hij voor zijn barren voorganger haast niet onder te doen. Maar hoe het ook zij, het leed is ge leden en nu gaan we weer eens uitkijken of er al voorjaars-symptomen te zien of te hooren zijn. De grootste optimisten waren ditmaal de roeken, bijgenaamd schurftkraaien, van wege het onbevederte gedeelte rondom den snavel. Zij trotseerden zelfs sneeuw en vorst en reeds waren zij in het begin dezer maand allerwege bezig met de restauratie van hun oude broednesten. Hun overigens weinig welluidend gekras klinkt zoo in het barst van den winter als heerlijke muziek in de ooren en men blijft geboeid onder het rijtje hooge iepen staan, waar de montere vogels doende zijn. Zij beredderen de oude horsten, ma ken elkaar het hof, ruziën ook een beetje en gaan ten laatste met z'n allen een toer tje rond om kort daarna luid roepend in de kolonieboomen terug te vallen. Toonbeelden van zuiver optimisme, jul lie hebt er bij ons ook den moed inge houden en wie jullie heeft gade geslagen, moet wel door jullie geïnspireerd worden. Zoo koud kon het niet zijn of jullie wa ren met de voorjaarstoebereidselen bezig, omda' jullie wisten, dat de tijd daar was en dat onoaukr het voorjaar in aan tocht is. Hoe jullie er nog zoo den moed in kunt houden, is dikwijls een raadsel,'daar ieder een toch weet, dat jullie onder de voge len des hemels niet bepaald een benijdens waardige plaats innemen. Worden niet jaar lijks de nestboomen door houthakkers be dreigd en is het zelfs niet meermalen gebeurd, dat men jullie nesten eenvoudig uit de hoornen gestooten heeft, terwijl er reeds jongen in aanwezig waren? .Onze waardeering is.er des te grooter om. Deze zwartrokken hebben vaak in Maart al eieren in het nest en met de aalschol vers zijn zij een der eerste vogels, die zoo haastig gebakerd zijn. Lijsterzangi De 10de Februari heeft ons onverwachts de eerste van de drie zomersche dagen in den sprokkelmaand geleverd, waarop we een beetje recht hebben. Maar het fijnste van alles was, dat we juist op dezen eersten mooien dag voor het eerst de zanglijster hebben gehoord. Wat klinkt dat feestelijk na zoo'n kou den winter, waarin je bijna geen enkel "vogelgeluid hoort, dan nu en dan een fluitje van een spreeuw of het gekrijsch van een hongerige meeuw. Verleden jam* hoorden we het eerste lijstergezang den 2 Is ten, we zijn dus elf dagen vroeger. Maar in kwakkelwinters hoorden we de eerste zanglijster doorgaans reeds den 12den Januari, dus daarmee gerekend zijn we nog aan den laten kant. De houtduiven beginnen ook reeds actief te worden. Bij eenigszins gunstig weer hooren wij ze allerwegen koeren en dat is eveneens een bewijs, dat we het ergste achter den rug hebben. Door Ellecmor Eliot Cctrxoll „Daar lig ik me nou als een stumperig oud wijf, terwijl jij bezig bent, mo» voor een ander bed te verzamelen, hout te sprokkelen, het dak te herstellen en zoo meer. Ik kan het niet hebben 1 Ik sta op en ga mee aan het werk. We moeten toch wat te eten hebben, is het zoo 'niet?" Hij zei dit herhaaldelijk en wierp dan telkens het geïmproviseerde dek van zich af. Doch Gwynne legde het telkens weer recht. „Je doet niets van dat alles, ondank bare patient, dat je bent! Nu doe Ik zoo mijn best, je aan het zweeten te krijgen! Je bent op" het oogenblik gelukkig door nat Als je kmlne ingenomen hebt, moet je heel voorzichtig zijn. Blijf dus stil lig gen en goed onder dek. Wat het eten be treft, hebben we voorraad genoeg hij de hand." Hij keek nu niet meer stroef en. volgde zwijgend al haar bewegingen. Al had ze dan ook nog zoo'n hekel aan hem, toch was ze een wonderlijk lief meisje. Zou ze hem altijd blijven haten? Als ze nu eens niet gered werden? Als ze nu eens samen Zelfs vernamen we nog in de eerste helft van deze maand "s avonds het ge roep van overtrekkende of liever terug trekkende steltloopers. Eerlijk moet ik be kennen, dat ik de geluiden van één troep vogels, die ik hoorde, niet kon thuis bren gen. Ik heb me suf geprakkezeerd, wat het toch wel konden zijn, maar ik ben er helaas niet achter kunnen komen. Zoo als men ziet, zijn we dus iu de vogelarrj nog lang niet uit-gepuzzled. De optimisten. Een paar dagen daarna kwam er een groote troep vogels over precies te mid dernacht Dat waren wulpen, hetgeen dui delijk te hooren was. Ze vlogen, naar het geluid te hooren, in Noord-Oostelijke rich ting; kwamen dus uit het Zuiden en waag den zich dus reeds in ons land, terwijl het ijs nog lang niet overal weggedooid1 was. Ze bekijken de zaak dus wel erg op timistisch, aangezien zij zich voeden met allerlei insecten, die bij bevroren bodem en wateren zich ten eenen male niet ver- toonen. Betrekkelijk kort na de zanglijster heeft ook de merel zijn zang voor het eerst laten hooren. Heerlijk, die eerste zang van een vogel, die je sedert Juli niet meer gehoord hebt. Weliswaar betrof het nog slechts een enkeling, doch spoedig zullen we de merels van alle kanten hooren. Den daarop vol genden dag hoorde ik er al twee en om streeks dienzelfden tijd was het aantal zingende lijsters al aardig gestegen. Op 18 dezer hoorden we tot onze groote verrassing een vink slaan. Niet meer zoo'n beetje of een deel van zijn repertoire; neem, de complete vinkenslag. U weet wel, met aan het eind het gebruikelijke „se-wie". Ontluikend flora. Als nu de kou van de laatste dagen eens verdwijnen wil, kunnen we in de natuur eiken dag voor nieuwe belevenissen komen te staan. Den eenen dag zien we de sneeuwklokjes al met knoppen tusschen de blaadjes en een volgenden dag ontdek ken we, dat crocus en narcis hun neuzen al een heel eind hoven den grond- hebben uitgestoken. Be hazelaar (hazelnootenboompje) pnjkt reeds met fraai bloeiende katjes en de el zen zullen ook wel spoedig volgen. De elzen zitten niet alleen vol met kat jes maar ook met leutig zingende sijsjes. Vrijwel den heelen whiter door hebben we ze kunnen hooren, doch hun zang klinkt nu toch wel een beetje anders, uitbundi ger of eigenlijk vroolijker. Ook onze meezen, kool- en pimpelmee zen, zijn van de partij. De koolmees brengt fraaie melodieuze tonen voort, waarnaar het werkelijk een genoegen is te luisteren. De pimpel daarentegen roept slechts in allerlei toonaarden zijn „tjiterr". Zoowel als angstkreet, als alarmsignaal en ook ais uiting van blijdschap wordt die roep aan gewend, maar het s-erschil is zeer duide lijk waar te nemen. Het wordt nu de tijd om er weer op uit te trekken. In de komende weken ein maanden kunnen we naar hartelifst ge nieten van wat de natuur ons heeft te bieden. Maar vergeten we vooral niet om, als het weer het even toelaat, n u naar bulten te trekken want juist het prille voorjaar biedt de meeste verrassingen. De raad van Rotterdam heeft in zijn gis termiddag gehouden vergadering aan een aantal voikstuindersvereenigiugen in totaal 32 H A. tuinland verhuurd onder voor waarde, dat op deze gronden bruine boonen en late aardappelen zullen worden ver bouwd in verband met de voedselvoor ziening van ons land. Het onlangs vermelde voorstel tot stich ting van een nieuw maritiem museum op Dijkzigt te zamen met het technisch scheep vaartkundig museum, een gebouw dat f 400.000 zal kosten, werd door den raad' aanvaard. De architect ir. A. van der Steur, die o al te Rotterdam ook het mu seum Bojruans ontwierp, heeft verk'aard, dat materialen voor dezen bouw nog ver krijgbaar en ook beschikbaar zijn. Aan de bouwvereeniging Patrimonium zullen, met medewerking bereids verkregen van het rijk, voorschotten worden ver strekt voor den bouw van 18 woningen voor groote gezinnen aan de Portland- straat. De oud-hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, de heer A. II. Sirks, is gister in den namiddag, bij het uitstappen uit een tram op de Kneuterdijk te 's-Graven- hage, in elkaar gezakt en kort daarop over leden. De heer Sirks was sedert de oprichting directeur van den centralen crisis-controle dienst in Den Haag. De heer A. H. Sirks werd1 in 1879 te Rotterdam geboren. Hij verd in 1899 aangesteld als adel borst aan boord van Hr. Ms. „Noord-Bra bant", waarmede hij naar Nederlandsch- Indië voer. Hier werd hij te werk gesteld bij den hydrografischen dienst en in het jaar 1904 keerde lirj naar het vaderland terug, waarna korten tijd later een aanstel ling volgde als" leeraar in den scheeps bouw aan de machmistenschool te Helle- voetsluis. Hier reeds nam hij tevens de functie van officier van politie waar. In 1907 voer hij weer op Hr. Ms. „Piet Hein", maai- nog datzelfde jaar nam de heer Sirks ontslag uit den zeedienst in verband' met een benoeming als adjunct-havenmeester te Rotterdam. Zeven jaar later, in 1914, volgde zijn benoeming tot hoofdcommissaris van po litie in dezelfde stad, waarna de heer Sirks bijna 20 jaar lang het Rotterdam sche politiecorps leiding heeft gegeven. De verdiensten van den overledene zijn officieel erkend door zijn benoeming tot officier in de Orde van OTanje-Nassau. C7777 Fa* Wed. M. van Meurs, Broers- O' veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879, (2 UJNEN) Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36. Alle Bankzaken Assuranties. vwvvv Grootst Speciaalhuis. CQAAf\ MEIJER's Zakentelefoon. vvt tU Vlotte verzending. Alle Experts in telefoonreclame, HOOIKADE 2. Servio, Westmolenstraat 4. Engros detail. o fj*j CA Beeedigd Taxateur van Onroe- 0 O I rende Goederen, J, Bokhorst, Overschieschestraat 106 Carrosserie, wagenbouw en alle reparatièn. ARY JORDAANS, Hoofdstr.34 R7Q7R R BROERSVEST 21. w/w# V Speciaalzaak in: Damestasschen, koffers en alle soorten lederwaren. Reparatie-inrichting. v. d, MOST, LANGE NIEUWSTRAAT 23 Alle expeditie en zware transporten RQ7QR N.V, Van Katwijk'; Glashandel, O O O *1 Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. op dit eiland moesten blijven, tot ze oud en grijs geworden waren en dan toch nog even ver van elkaar af stónden, als nu? Dat zou ondenkbaar erg, dat zou een on dragelijke kwelling worden! Heel den nacht kletterde de regen op het door Gwynne zoo goed mogelijk her stelde dak. Hij lag met half gesloten oogen naar haar te kijken. Ze lag in den anderen hoek der hut en hij durfde zich nauwelijks verroeren, uit vrees, dat ze het hooren zou en opstaan, om te kijken, of hij iets noodig had, „Wat moet je toch een uitstekende ver pleegster zijn geweest," zei bij eens, toen ze zijn gelaat met frisch water wiesch en hem warm water, dat ze in een goed ge reinigd blik gekookt had, te drinken gaf. „Doe je dat soort werkjes graag?" „Bedoel je, of ik graag zieken ver pleeg?" vroeg ze. Hij knikte bevestigend. Het eane oogen blik verlangde hij er naar, haar wat rust te zien nemen; het volgende moment snakte hij naar haar zacht verplegende band. Hij Lleef doorpraten, om haar naast zich te houden. „Ja," zei ze. „Ik hield van het werk. In St. Margaie'ts ziekenhuis wa3 het prettig werken en de andere meisjes waren zulke echt aardige en goede vriendinnen." Ze dacht terug aan Sue, aan Geraldine, aan Freda. Vooral aan Sue met haar pla gende voorspellingen. Haar voorspelling was uitgekomen. Ze had werkelijk den Telefoon 68646 GEBR. BIJ LOO In dir. verb. m. Groningen en Friesland. Vertrek dagelijks f siur. Adres: Schiedam, Oude Sluis 4 Telef. 68456. Amsterdam, Kloveniersburgwal 57 Telef. 45985. Schippers: J. C de Mos, F. W. Bon Jr. ©enigen man ter wereld ontmoet, aan wien m met haar heele wezen zou willen toebehooren. En die man lag daar en had haar liefdevolle hart in zijn handen ver brijzeld... v, Rohm babbelde verder. „Ik ben van morgen op verkenning geweest naar het zuidelijk deel van het eiland, maar dat heeft niet veel gegeven. Wat verderop ligt een moeras, dat wel een paar honderd meter breed is. Het scheelde maar weinig, of ik was in de zwarte modder wegge zonken." Haar hart stokte. Dus was haar angst niet ongegrond geweest. Haar hand beef de, toen zij die op zijn voorhoofd legde. „Dat moet je nooit meer probeeren, Ro bin I Beloof je me dat?" Hij deed, alsof het van weinig betee ken is wa« geweest Maar haar bezorgdheid vervulde hem met ongekende vreugde. „O, maar ik ben vlug ter heen. Zoodra ik den grond voelde wegzakken, nam ik een sprong en greep rao aan een tak beet. Ik trok me eruit. Ik geloof, dat mijn natte voeten oorzaak van mijn ziekte zijn." „Je voeten?" vroeg Gwynne, het dek van zijn voeten wegtrekkend. „En ik noem me nogal een verpleegster! Ik ben gewoon weg een sufferd 1" En onder het praten begon ze haastig Robin's doorweekte avond schoenen uit te trekken. Hij ging rechtop zitten. „Schei uit I" beval hg. „Dat kan ik beter zelf doen, en..." ÊQC0Q FIRMA A. GO OS, Spedaalhuis OOuOu in haarden en kinderwagens. G. Verboonstr. 21, t.o. Hav.Bank. R7R79 JACK HANSEN, ROTTER- 0/0/4 BAMSCHEDIJK 227. Herenmodes, Kamerjassen, Pyama's. CQOQQ PIET HENIGER^ UOOVJ I "eerenxuode-artikele I "Vraagt tel. zichtzending. Passage 1. 68159 "DE KROON"' Koemarkt 1. Lunches, Diners, Kegelbaan. LANGE HAVEN 5. v. Duinhoven, B. K. Laan 22. VertAlberr Heyermans' Stsmpalfsbriek - Bravaerrnrichticg CQ1G7 P. F. van den Ende, Drukkerij, O I CP Rotterdamschedijk 234. Schiedams' Goedkoopste Kan toorboekhandel £20011 Maltha's Lederhandel. 000 I I Broersveld 145 - 152 Leder-foumituren, Koffers, Actetasschen, Reparatièn RQAHfl A Fonü'jne, ö3tUÜ Boterstraat 28—32. (2 lijnen) Modern ingericht reparatiebedrijf N.V. A. Tieman, Hoofdstraat 39, Tarwebloem r- Tarwemeel Tarwe-afvallen. R7RRR Jac. v. d. Waal, Westmolen U I v sj U straat 25-27. Inkoop alle soortei oud papier en metalen. »i Verbetering van Sclioorsteentreki Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. Speciaalhuis voor alle Sport artikelen. Sporthuis Oiympia, Passage 10. Passage 8. Chablonen voor vaten en kisten, aumeroteurs, datum- stempels. Alle soorten gietvormen, graveerwerken. £"7090 Stoomververij en Chemisch» O ÖZÖ Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 5355. Veilihgmeesteis en be- eedigde. taxateurs. CQltZO Woningbureau„Schiedam-West" OÖ/J4 Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen. In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken, waarbij eenige wij zigingen worden aangebracht in de kin derbijslagwet, met ingang van 1 April a.s. De voornaamste wijziging betreft die van art. 20, waardoor zij, die uitkeeringen, berekend naar een verlies van arbeids- geschiktheid van 70 procent of meer, ont vangen volgens een der ongevallenwetten of de ziektewet, als arbeider in den zin der wet worden beschouwd. Bepaald wordt, dat artikel 23, tweede lid, der kinderbijslagwet zal worden gele zen als volgt: 2. Degene, die hetzij krachtens de ver plichte verzekering, geregeld bij de Onge vallenwet 1921, of de Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922, een tijdelijke uit- keering of ©en rente, berekend naar een verlies aan arbeidsgeschiktheid van 70 ton honderd of meer, ontvangt, hetzij kracb- „Mondje dicht en blijven liggen/" viel ze hem in de rede, zijn. vochtige sokken afstroopend. „Ik ben. de baas in de zieken kamer en ik zal een van die borstrokken, warmen en om je voeten wikkelen. Zorg jij, dat hij erom blijft zitten." Toen dit gebeurd was, boog ze zich be zorgd over hem heen. „Zoo beter? Is het warm genoeg?" „Ja, kleine tiran." „Dat ben je zelf 1" schold ze Jerug, maar er kwam een flauw glimlachje om haar mond, toen ze haar eigen legerstede weer opzocht Een grauwe morgen brak aan, met drei gende wolken in het Oosten. De hoornen dropen. De stortregen was veranderd in een. dichten motregen en hiet bulderen van de branding, vergrootte de trieste stemming. Robin lag doodstil en ademde v regel matig. -Gwynne legde haar hand op zijn hoofd en loosde een zucht van verlichting, toen ze voelde, dat het koel geworden was. De koorts was gezakt. Ze scharrelde rond in de nauwe hut, rakelde het vuur op, bracht water voor hem en zichzelf, aan den kook, en gebruikte een zakdoek als waschhandje. Eenig toilet maken, vond ze toch noodig. Robin had nu niet meer zooveel dek noodig. Het was drukkend warm in de hut geworden. Ze nam een linnen pak van hem weg en sloop ermee naar buiten, zondef hem te wekken. Haar keurige witte tens de Zee-ongevallenwet 1919, een uifc keering, berekend naar een verlies aaa arbeidsgeschiktheid van 70 ten honderd of' meer, ontvangt, hetzij krachtens de verplichte verzekering, geregeld bij de Ziektewet, ziekengeld ontvangt, en die tij dens zijn laatste dienstbetrekking arbeider was, of, indien deze wet toen reeds in werking getreden ware, arbeider zou zijp! geweest, wordt ook gedurende het genot van vorenbedoelde tijdelijke uitkeering, rente-u itbeering of ziekengeld als arbeider in den zin dezer wet beschouwd. Burg. Knappertlaan 2 Tel. 68100 rok was tot een oud vod verfomfaaid. Ze verwisSë!de hem voor een wit linnen wijde broek. „Ik ben benieuwd, hoe ik er in dit pak uitzie," mompelde ze met een vreugde loos lachje. Toen Robin een poosje later waktest werd, staarde hij verbluft naar de slanke gedaante in de mannnenkleeren, die de hut in en uit hep. Een'oogenblik verbeeldde hij zidh, dat -het een vreemde was, maar toen Gwynne haar gelaat naax hem toe wendde, riep hij jongensachtig vroolijki „Hallo, ouwe jongen! Als je andere haren had, kon je best voor een matroosje door gaan. Ik dacht het eerste oogenblik, dat we gezelschap hadden gekregen." Ze stak haar handen in de broekzak ken en nam een braniehouding aan. „Ik ben BiHy van de veerboot," ant woordde ze grappig. „Vergeet dat voortaan niet meer!" „Dan heet ik Bob," zei Robin, big, dat er blijkbaar wapenstilstand tusschen hen gestoten was. „Hoe is het weer, builen, maat?" „Meer dan rottig, schipper ("antwoordde ze spottend, tegen haar slaap tikkend bij wijze van saluut. „We hebben wind, aan stuurboord en het regent aan één stuk..." Ze zweeg plotseling en werd meteen weer de bezorgde verpleegster. „Hoe maak je het vanmorgen? Zijn die koude rillingen heelemaal verdwenen?" (Wordl vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6