Pi PIRO0M De acties der Duitsche luchtmacht Het Italiaansche weermachtsbericht Opmarsch van Britsche troepen door Syrië? 67777 69109 68295 68932 68197 68886 68811 69440 Britsch-Chineesch militair accoord? 68535 68260 67976 68197 68735 68589 69899 68159 69400 Boterstraat 2832. 68484 68251 67556 68421 68826 68142 „Kofa"-Bertels, Dam 926. Stoomen-Yerven 67828 69651 68752 68976 67945 Maandag 3 Maart 1941 BUITENLAND TWEEDE BLAD DER. SCHiEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Het doel van Edens bezoek aan Ankara Algemeen lnstallatiebureau Bankiers Bedrijïsklceding Huis- en Decoratie-Schilder Kantoorboekhandel LEDERWAREN Boodschappendienst Machinefabriek Boter, Margarine, Vet Eden te Athene Chineesche troepen naar Malakka Carrosseriefabriek Corsetten-Dameskousen Damestasschen Expeditie Thailand en Indo China Glas Haarden en Kinderwagens Heerenmode - artikelen Hoeden, Petten (ook in laken) Hotel- Café - Restaurant Houtme'el en Zaagsel Meelfabrieken Papiervernietiging Schoorsteenvegen Sport Stempels Naamplaten Stoffen-Manufaeturen Vischhandel Yenduhuis Woningbureau Rookzaagse! - Grenenzaagsei Zagerij en Timmerbedrijf Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zondiag bekend!: Afzonderlijk vliegende gevech ts toes tellen hebben ondanks den ongunstige® weerstoe stand havenwerken en voor den oorlog belangrijke doelen aan de Britscbe Zuid- Oostkust doeltreffend met bommen be stookt hu Noord-Afrika zijn d!rie haveninstalla ties in Cyrenaica, benevens op d'on grond staande vliegtuigen met succes aangeval len. In den afgeloopen nacht zijn aanvallen van afzonderlijke vliegtuigen gericht op bewapenings i n sfallati es in en om Londen. Be vijand! is in den afgeloopen nacht met een vrij groot aantal vliegtuigen de Duitsche Bocht binnengevlogen, doch heeft op slechts enkele plaatsen in NoordAVest Duitschland! enkele brisant- en brandbom men geworpen. Er ontstond slechts geringe schade aan gebouwen. Nachtjagers en artillerie <ïer marine e'k een vijandelijk gevechtsvlieg tuig neer. De marine en het luchtwapen hebben den handelsoorlog tegen Engeland in Februari met zeer bizonder resultaat ge voerd. De vijand' verloor die maand in totaal 740.000 br.t. scheepsruimte der koop vaardij. van dit succes komt 550 000 br.t. op rekening van de marine en 190 000 br t. op rekening van het luchtwapen. Boven dien zijn 67 vijandelijke koopvaarders zwaar beschadigd. Verwacht kan worden, dat ook een deel van deze schepen verloren is. Het weermachtsbericht van gisteren luidt als volgt: Gevechtsvliegtuigen der gewapende ver kenning hebben gisteren twee koopvaardij schepen van te zamen 8000 br.t. tot zinken gebracht en drie andere schepen zwaar beschadigd. Lauge-afstandsverkenningsvlieg tuigen hebben in de late avonduren voor de Schotsche Oostkust twee konvooien aan gevallen, een kooovaardijschip van 8000 lrr.t. tot zinken gebracht en 5 groote schepen zoo zwaar getroffen, dat aange nomen kan worden, dat zij verloren zijn. Vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 1 op 2 Maart geslaagde aanvallen ondernomen op stra tegische doelen in Hull, Cardiff, Southamp ton en Great Yarmouth, alsmede op nacht- vlieghavens in Oost-Engeland', havenwer ken in Noord-Schotland en verscheidene havens aan de Britsche Zuid- en JZO.- kust. I Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met succes strategische doelen m de haven van Valetta op het eiland Malta met bommen van elk kaliber aangevallen. Op fortïfiea- tics en hichtdoelbatterijen werden bomtref- fers geplaatst en een ponton met twee ka nonnen werd! tot zinken gebracht. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met vrij sterke strijdkrachten op verschei dene plaatsen in West-Duitschland', vooral in het gebied rond' Keulen, brisant- en brandbommen geworpen. Op verscheidene plaatsen weiden woonhuizen verwoest. De schade aan militaire en voor de oorlog voering belangrijke doelen is onbeteeke nend. Onder de bevolking is een aantal dooden en gewonden, in hoofdzaak buiten de schuilkelders, te betreuren. Aan het Griek<=che front was, volgens het Italiaansche weermachtsbericht van Za terdag mets .belangrijks te melden. Een belangrijke vijandelijke vlootbasis is ge bombardeerd Tijdens een hevig luchtge vecht zijn negen vijandelijke toestellen neer geschoten. Vier Italiaansche vl'eglu g"n zijn niet teruggekeerd. In de Aegeïsche zee heeft op 25 Fe bruari een Engeisch expeditiecorps het kleine Italiaansche eiland Castelrosso be zet. Op 28 Februari zetten Italiaansche torpedolooten met medewerking an onze luchtmacht een ontsohepingsdetacbement aan land, dat snel het Engelsche garnizoen vernielde en opnieuw het eiland in bezit nam In Oost-Afrika is de felle vijandelijke druk ten Noorden van Mogadiscio voort gezet, vaar'egei verbeten veerstand wordt geboden door onze troepen De vijand heeft Asmara gebombardeerd Gisteren werd gemeld" Aan het Grieksche front te land geen actiwleit van Leteekenb, Onze luchtfor- malies hebben met bommen van zwaar kaliber kampemenien, verdedigingsver ken, lavitailleeringshases en verbindings vegen bestookt. Een belangrijke vijande lijke loot basis kreeg treffers met groote uitwerking. Vliegtuigen van bet Duitsche vlieger korps hebben met duidelijk zichtbare uil werking de haven van Valette (Malta) aan gevallen. Een groote, met twee kanonnen bewapende pont werd tot zinken gebracht In Oost Afrika zijn vijandelijke afdeeün- gen in den seclor van Arresa en in bet gebied van Sirgoli (ten Zuidwesten van Vsosa) op de vlucht gejaagd. liet D.NB. meldt uit Belgrado: Omtrent het eigenlijke doel van de reis van Eden, den Britschen minister van bui- tenlandsche zaken naar Ankara, bevat de Zondagsedilie van de Vreme, een eigen be richt uit de Turksche hoofdstad. Hierin wordt gezegd Naar wij in welingelichte pol.tieke krm gen vernemen, is het eigenlijke doel van de reis van Fden naar Ankara, de poli tieke voorwaarden te scheppen voor de be zet ling van Syrië door Engelsche troe pen en zoo de gewenschte verbinding tus- schen Egypte en Turkije voor den door- marsch van Britsche troepen tot stand te brengen Engeland acht de instemming van Turkije voor de verwezenlijking van dit plan onmisbaar. Deze instemming moet verkregen worden in ruil voor een En gelsche belofte, Syrië na beëindiging van den oorlog te ontruimen ren aan de Tur- over te laten. De tot dusver nog met uit den weg geruimde moeilijkheden, die zich gedurende den loop der bespre kingen hebben voorgedaan, bestaan hierin, dat de Turken dez" belofte op schrift ge steld willen zien, terwijl Engeland met het oog op den terugslag in Frankrijk, een schriftelijke formuleering wil vermij den. DE DAGELIJKSCHE VRAAGBAAK Fa. Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. (S LIJNEN) Arnsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36. Alle Bankzaken Assuranties. G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. v. Duinhoven, B. K. Laan 22, Vert.: Albert Heyermans' Stempelfabriak - Graveerinnchting P. F. van den Ende, Drukkerij, Rotterdamschedijk 234. Schiedams' Goedkoopste Kan toorboekhandel F. Rottgering, Hoogstraat 17, Grootst Speciaalhuis. Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 - 152 Leder-foumituren, Koffers, Actetasschen, Répara tien MEIJER's Zakentelefoon, Vlotte verzending. Alle boodschappen. Experts in telefoonreclame. HOOIKADE 2. Turksche scheep vaart,maat regelen ia de DattbuieHcn. Id schoep van rik n ugen te Islanhoel verin dt, dat de Turksche schee p vaart a u on te i f en bevolen hebben, 1 alle buitenlandsche schepen, uie door de Dardanellen willen varen, zich van te voren moeten melden en op een loods r -veten wachten. 1 Volgens een herieht van het D.N.B is de Britsche minister van buitenlandsche zaken, "Anthony Eden, gisteren te Athene aangekomen. Servio, Westmoienstraat 4. Engros detail. en Carrosserie, wagenbouw alle reparatien. ARY TGEDAANS, Hoofdstr.34 ClCCn N.V. EMADA, Roltei-d.dijk 199? U »jyu Ruime sorteermg en steeds het nieuwste- F. REISS, BROERSVEST 21. Speciaalzaak in: Damestasschen, koffers en alle soorten lederwaren. Reparatie-inrichting. De Bulgaarsche minis ter-president pref. Bog- dan Filol'f endertcekent te Sofia het Bulgaarseh- Hongaarsche eultuurver- drag. Links de Hongaar- seh e minister van onder wijs, Baiint Uomann. (Associated' Press, Zander) Doox Ellecmor Eliot Carroll 32) „lederen avond heb je nog verhooging," zei ze, als had ze het tegen een eigen wijs kind. „Fn het is beslist noodig, dat je droge en wanne voeten houüt. Wees nu toch verstandig en denk een beetje om mij ook. Wat zou ik moeten beginnen als je nu eens ernstig ziek werd, meen ik," voegde ze er haastig aan toe, uit vrees, 'dat hij haar woorden verkeerd zou uit leggen. Want hij dacht feitelijk aan niet an ders dan aan haar. Dat was de voornaam ste oorzaak van zijn onrust Als een ge kooid wild dier kon hij uren achtereen in hun nauwe hut heen en weer drentelen. De gedwongen werkeloosheid werd een knel ling, evenzeer als hun gekunstelde verhou ding Als ze zich volkomen verzoend had den, ats hun jonge liefde weer hersteld was geweest, dan zou Robin alle - onge makben graag verdragen hebben en zou hij dankbaar zijn geweest voor de gelegen heid, om de vrouw, die hij lief had, in alles van dienst te kunnen zijn. Nu ver vloekte hij het lot, dat hen zoo dicht bij eengebracht had en toch zoo ver geschei den hield. En hij sloot zijn lippen, die brandden van verlangen, eei verklaring te geven van zijn gedrag en alles ronduit met haar te bepraten. Op andere oogenblikken verwenschte hij zichzelf om dat dwaze verlangen. Was hij dan niet flink genoeg, om een nederlaag te erkennen en te aanvaarden? Kende hij dan het oude gezegde niet, dat, „als liefde komt tot haat, dan is het duïvel's kwaad"? Die oude spreekwoorden waren maar al te waar! Gwynne had geen gre'n- tje gevoel meer voor hem over... Als ze ooit iets cm hem gegeven had nu deed ze dat zeker niet meer. Zelfs hun vriendschapsband was zoo teer, dat oen onbewaakt woord dien verbreken kon Dan zouden ze eikaars tegenwoordigheid niet meer kunnen uitstaan En zoo werd hij, zender te beseffen, welk een wanhopigen strijd Gwynne moest voeren om baar ware gevoelens te verbergen, prikkelbaar en somber Ilij bracht uren door in stilzwij gen, sneed stukjes hout tot figuurtjes en beeldjes, om zo even later in het vuur te gooien. Het meisje, dat hem had gade geslagen zonder iets te zeggen, kwam daar tegen op. „Nee maar, dat is veel te schattig!" riep ze uit, zich bukkend om een keurig gesneden scheepje uit het vuur te redden. Hij keek niet eens op en zij s'opte hei scheepje stilletjes weg in een der broek zakken van haar matrozenpakje, dat ze droeg m'd de zwierigheid van een echten zeeman. „Waarom zou je niet eens probeerem, een paar borden en schalen voor ons te maken?" stelde ze hem schuchter voor. „Overal ligt schors en hout in overvloed. Waarom zou dat niet gaan?" Hij keek plotseling op en zijn blauwe Uit onbegrijpelijke vrees voor de Zui delijke politiek van Japan en voor eea aanval op Hongkong en Singapore, heeft Engeland, aldus meldt de Tokio Nitsji Nitsji uit Sjanghai, een militaire overeen komst gesloten met Tsjoengking. Enge'and is verder voornemens een militaire samen werking aan. te gaan met de Ver. Staten, NederJandsch Indiö en Australië, ten be hoeve van de omsingeling van Japan. De Britsche militaire attaché te Tsjoengldng heeft Tsjang kai sjek ujtgonooJigd een deel der öOQ.OOö man omvattende jonge lich tingen. van het Chineesche leger in Zuid west China naar Malakka te zenden, waar ze zullen medewerken aan de verdediging van de Britsche bezittingen. Het Engelsch- Cbineesche accoord bepaalt, dat Engeland dé voor Malakka bestemde Chineesche troe pen zal bewapenen en bezoldigen. Daar mede, zoo schrijft het Japansche blad, ver nedert "Tsjoengking zijn soldaten tot huur lingen van Engeland en de Ver. Staten. (D.N.B Naar de „Jomioeri Sjimboen" uit Hanoi meldt, heeft de gouverneur-generaal van hido-Gbina, Decoux, na uitvoerige bespre kingen met de militaire bevelhebbers een onderhoud' gehad met generaal majoor Soe- V. d. MOST, LANGE NIEUWSTRAAT 23 Alle expeditie en zware transporten N.V. Van Katwijk's Glashandel. Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. FIRMA A. GOOS, Speciaalhuis in haarden en kinderwagens. G. Verboonstr. 21, t.o. Hav.Bank. R7C77 JACK.. HANSEN, ROTTER- 0/ü/£ DAMSCHEDIJK 227, Heerenmodes, Kamerj'assen, Pvama's. PIET HENIGER, Passage Heerenmode-artikelen. Vraagt tel. zichtzending. .„DE KROON", Koemarkt 1. Lunches, Diners, Kegelbaan. (2 LIJNEN) Modem ingericht reparatiebedrijf N.V, A. Tieman, Hoofdstraat 39, Tarwebloem Tarwemeel Tarwe-afvallen. Jac. v. d. Waal, Westmolen straat 25-27, Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. Borraai. Alléén Lange Achterweg 33. Speciaalhuis voor alle Sport artikelen, Sporthuis Olympia, Passage 10. Rilfifld Heyermans en van Ouwerkerk, UOUUt Passage 8, Chablonen voor vaten en kisten, aumeroteurs, datum stempels. Alle soorten gietvormen, graveerwerken. Stoomververij en Chemische Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstxaat 71 CQjGO A. Fihekes, Hoogstraat 81. UUIUU Specialiteit in versche en ge bakken visch. Dagelijks versche aanvoer. Fa. Kruyne en Jonker, Broersvest 53—-55. Veilingmeesters en be- eedigde taxateurs. Wonmgbuream.Schiedam-West»* Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen. (2 LIJNEN! Zaagmeel A.C.H. DE JONG, Noordvest 10 A. H. FRANSEN - SCHIE 2 Zaag- en Timmerwerken voor handel en industrie oogen flikkerdon. Haar gemaakte vtoo- lijkheid werkte op zijn overspannen zenu wen aanhankelijk, hulpbehoevend, ver- trouwent op zijn hulp? Zelfs een huil bui zou hem liever geweest zijn, dan deze zelfheheersching, deze superieure nou- ding. Ze behandelde hem feitelijk, of hij een klein, stout kind was, dat bezig ge houden moest worden, omdat het re gende 1 Toch zag dat smalle, emslige gelaat er zoo bleek en verdrietig uit, dat het een snaar in zijn binnenste roerde. Heel even zag hij achter dat masker van rust de ziel van een hopeloos, verliefd jong meisje, dat met ongeevenaarden moed haar best deed, zich goed te houden. En hij, die toch als man sterk moest zijn, hij gaf het op? Hij balde zijn vuisten, zoodat de nagels hem diep in de hand palm drongen. „Dat is een prachtidee!" zei hij, op staande en zich uitrekkend. „.Tij vormt het denkend deel der natie! Voordat we weer gaan eten, zal ik zorgen, dat webor den hebben. Waar heb je het materiaal gezien?" Ze wees hem de plek en volgde hem met haar blikken, toen hij erheen ging. Ze dacht aan den eersten keer, dat ze Robin lee in de spreekkamer van het ziekenhuis gezien had. Aan zijn blauwe oogen, die haar zoo doorvoxschend had den aangekeken; aan 'zijn schitterend witte tanden, als hij glimlachte; aan zijn bos geelblond haar, dat over zijn voor hoofd viel op de eenige manier, waarop het, volgens haar meisjesidealen, vallen mita, wien hij dé resultaten zijner confe renties mededeelde. Men neemt te Hanoi aan, aldus dé Japansche correspondent, dat Indo China tot concessies jegens Thailand1 heeft besloten om nieuwe vijandelijkheden te voorkomen. Decoux, aldus zegt men, heeft een lang 'telegram naar Vichy ge- zondeti en de Fransche regeering een tege moetkomende houding aanbevolen. In Hanoi is men van mecnjng, dat er in den toe stand' een aanzienlijke ontspanning is ge komen. De toestand van de vredesconferentie te Tokio werd Zaterdag van welingelichte zij de als volgt gekenmerkt: 1. Thailand heeft het Japansche bemidde lingsvoorstel aangenomen. moest Heimelijk had ze hem „Robin Adair" genoemd, naar den held uit het oudeler- sche liedje, zoo vaak door haar geneuried, ats ze aan hem dacht. Ze beet zich op de lippen om zich goed te houden... Hrj kwam terug. Ze moest haar rol blij ven spelen. Er zat niets anders op. Hij was nu eenmaal Robin Lee, de verloofde van Inez Malt land, die op dit oogenblik ongetwijfeld in wanhoop naar hem zocht, om hem dood of levend terug te vinden. Hij was niets voor Gwynne Cameron. Zelfs geen trouwe vriend, al hielden ze zich ook zoo. Dien nacht draaide de wind naar het Noorden. Op haar bed van mos in den anderen hoek der hut, achter een scherm van bamboestengels en palmbladeren, lag Gwynne te luisteren naar het ruischen der palmbladeren achter de kleine hut en zond een gebed van dankbaarheid ten he mel op. Morgen zou het helder weer zijn en zouden ze de kans wellicht krijgen, de aandacht van een voorbijvarend schip te trekken. Ze hadden alle mogelijke sprokkelhout verzameld en tot een hoogen berg op het smalle strand opgestapeld. Dit was slechts flink honderd meter in de lengte en ein digde in een strook moerassige® grond. Zoodra ze een schip bespeurden, wilde Robin dien- atapel aansteken. Het diende nergens toe, dit te doen, voordat ze met hun kijker een schip ontdekt hadden. Brandstof verspillen, zou in hun om standigheden onverantwoord zrjn. Hun 2. Een positief antwoord van Vichy is tot dusver niet ontvangen, 3. Vichy heeft de Fransche delegate te Tokio opdracht gegeven te streven naar wijziging van het voorstel en heeft dien overeenkomstig tegenvoorstellen gedaan of- scnoon .gezegd wordt, dat de Japansche xegeering bij1 mislukken van de bemiddeling reeds voor 2 Maart een speciale conferentie van bet departement van buitemlandüuhe zaken, de weermacht en het ministerie m koloniën wil houden, ten einde te beraad slagen over den nieuwen toestand, zal Ja pan ,naar de „Yotnioeri Sjimboen" meldt, in zijtn rol van bemiddelaar geen ultima tieve eischen stellen. voorraad was niet onuitputtelijk. De zon kwam in een rooden gloed op en al spoedig baadde het geheele eiland in een wonderbaren glans. Robin's afge zakte stemming veerde op. Ze gebruikten hun primitieve ontbijt van broodvruchten, bananen en kokosmelk, en toen ze klaar waren, zei Robin opeens, dat hij uitging. „Ik wou dien grooten kokospalm eens in klauteren, dien ik je laatst heb aan gewezen," zei hij tegen het* meisje. „Ik heb zoo'n idee, dat ik van daaruit het heele eiland kan overzien." „Maar zou dat niet gevaarlijk zijn? Het is een heele klim," vroeg het meisje ang- slig en teleurgesteld, omdat hij alleen ging. Maar hij scheen het zoo te willen en zij durfde hem haar gezelschap niet opdringen. „Ik zal heel voorzichtig zijn," beloofde hij haar. „Maar zeg, zouden we een van die witte jasjes kunnen missen? Om bo ven in dien boom te binden, snap je? Bij wijze van vlag om de aandacht te trekken, mocht er iemand in de buurt komen." Ze dacht aan haar bedorven witten rok «n kwam daarmee aandragen. Hij rukte hem bijna uit haar hand. „Nog veel beter! Die is zoo licht, dat hij in don wind wappert, wat zoo'n stijf linnen jas niet zou doen. Ik blijf niet lang weg en ga niet zóó ver, dat je me niet kunt beschreeuwen. Roep dus, als je me hebben moet, maar ik denk niet, dat het noodig zal zijn." Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6