STADSNIEUWS VRE1J 3DE en ARBEID Agenda c De zandzakken-misère Groep verkoopbelangen textielhandelaren Specialiteiten Programma PASSAGE-THEATER WANDGEDIERTE R. C. „Schiedam" Muzieklyceum Omliggende Gemeenten k Handel en Bedrijf I Maart 1941 BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdag Het einde in 't zicht Feu zucht ran verlichting zal op. gaan in het politiebureau, de drie po- liheposten en de omwonenden van die gebouwen! De zandzakkon of wat eens zandzakken waren worden ver wijderd en daarmee wordt tegelijk een bron van ergernis bij velen weggeno men! De inspecteur van dienst en de afdee- ling kinderpolitie op het politiebureau aan öe Lange Nieuwstraat liebhen van Mei j.L af steeds bj lamplicht moeien werken, omdat de ramen gebarricadeerd waren. Die barricades van zandzakken waren in verzakking gekomen, de zakken zelf raak ten verleerd en lieten hun inhoud op straat rollen, waardoor een slordige boel ontstond. We hebLen eenigjan tijd geleden reeds gemeld, dal er gezocht werd naar een bevredigende oplossing. Die schijnt men nu gevonden te heb ben. Voor de vertrekken in het politiebureau •n de politieposten aan Groote Markt, Bui- tenbavenweg en Frarnjois Haverschmidt- laan, waarin dag en nacht iemand dienst doet, komen voor de ramen aan den bui ten zware stalen platen. Aan het politiebureau zijn deze reeds aangebracht; ze reiken ongeveer te halver hoogte van de ramen, zoodat iemand, die achter het raam staat, niet boven de be schermende plaat uitkomt. De inspecteur van dienst kan nu weer overdag bij zon licht werken, ofschoon hij nog geen uitzicht on straat heeft. Volgende week stichtings- vergaderieg Reeds eenigen tijd beraamt de Perma nente Commissie uit den georganiseerden middenstand plannen om te komen tot de •stichting van commissies voor verkoopbe langen voor verschillende branches. Oor spronkelijk werd! gesproken van vakgroe pen, maar daar deze naam verwarrend werkt, omdat vakgroepen als onderdeden van de landelijke vakbonden een geheel andere doelsfelling hebben dan slechts de behartiging van de verkoopbelangen, wordt thans gesproken van commissies voor ver koopbelangen. De eerste commissie zal gesticht worden voor <ïe textielhandelaren. Daartoe zal op 10 Maart een vergadering worden belegd in de Amstdbron voor alle textielhandelaren, die aangesloten zijn bij de drie Schiedam- sche middenstandsorganisaties, de R.-K. middenstands vereen. „De Hanze", de dhr. middens tan ds ver een en de Alg. midden- standsvereen. „Schiedam", aid. van den K.30I.B., daar uitsluitend georganiseerden bij de genoemde mïddenstandsvereeni- gingen lid' kunnen worden van een com missie voor verkoopbelangen. In deze ver gadering zal de heer Van Mansum uit Rotterdam, leider van de Rotterdamsche comissie voor verkoopbelangen, afd'. tex tiel, worden uitgenoodigd om uiteen te zetten op welke wijze in Rotterdam ge werkt word't en welke resultaten daar be reikt zijn. Daarna zal dan tot stichting van de groep verkoopbelangen textiel wor den overgegaan. Honden- en kattenbrood 'Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat van 1 tot en met SI Maart 1941 op bon no. 9 van de voederkaart voor honden beschikt baar wordt gesteld voor: Honden van groep 1 10 k.g. honden brood. Honden van groep 2 10 kg. honden- brood. honden van groep 3 8 k.g. honden brood. Honden van groep 4 5 k.g. honden- brood Honden van groep 5 4 k.g. honden brood. Honden van groep 6 3 kg. honden brood. Op bon no. 9 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde periode l'/a k.g. kattenbrood beschikbaar gesteld. Ka 31 Maart 1941 is feon no. 9 van genoemde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. Rijkspostspaarbank. Aan liet postkantoor en bet daaronder, behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Februari 1941 ingelegd f 18148,58 en terugbetaald 26302,02. Het laatste door dat kantoor uitgegeven hoekje draagt het nummer 35945. Notstandsbeihilfe Wie in aanmerking komen Yioor een uitkocring ran de Notstands bcdkilfe van den rijkscommissaris komen in aanmerking alle Schiedammers, die reeds voor 10 Mei 1940 en thans nog te Schie dam woonachtig zijn, voor zoover zij eau lager inkomen hebben dan per week: f 11.voor alleenstaande personen. £20.voor gezinnen zonder kinderen onder 16 jaar. f20.voor gezinnen met 1 en 2 kin deren onder 16 jaar. f21.voor gezinnen met 3 kinderen onder 16 jaar. f22.voor gezinnen met 4 kinderen ouder 16 jaar. f23.voor gezinnen met 5 kinderen onder 16 jaar. 124.voor gezinnen met 6 kinderen •onder 16 jaar. f25.voor gezinnen met 7 kinderen onder 16 jaar. 126.voor gezinnen met 8 kinderen onder 16 jaar. f27.voor gezinnen met 9 kinderen •onder 16 jaar. f28.voor gezinnen met 10 kinderen en meer onder 16 jaar. (Gezinsinkomsten worden voor de helft lij het loon van den kostwinner bere- ceud). f De aanvrager moet de volgende stukken medebrengen 1. Stamkaart. 2. Trouwboekje. 8. Laatstee belastingbiljetten. 4. Werkgeversverklaring, indien men in loondienst is (ook voor werkende kinderen moet een werkgevers vork lari n g worden overgelegd). 4b. Een verklaring voor kleine zelfstan digen, indien men zelf zaken doek (Ook voor werkende kinderen moet een werlcge- isersverklaring worden overgelegd). 5. Huurkaart. Formulieren voor werkgevers ver klaring (wit) on verklaring voor kleine zelfstan digen (blauw) zijn verkrijgbaar Dij de po li tie-bureaux. De inschrijving. Voor inschrijving komen thans in aan merking: Alle gezinnen met 5 en meer kinde ren beneden 16 jaar: op Woensdag 5 Maart a.s. van 917 uur, wier naam begint met de letters AK; op Donderdag 6 Maart a.s. van 9 17 uur, wier naam begint mot de let ters LZ. Het aanmcldingskantoor is gevestigd in den St. Joris Doele aan het Doeleplein. ShGw's Candida Opvoering van het Jong Rotterdamsch Tooneei Van de honderdduizend menschen, die bij het bomLardemcnt van Rotterdam dakloos geworden zijn, zijn reeds velen naar el ders geëvacueerd, terwijl tal van anderen te Rotterdam in oude woningen, noodwonin gen en nieuwgebouwde huizen onderdak hebben gevonden. In Rotterdam, Den Haag, Schiedam, Delft, Gouda, IJsselmonde en Hoek van Hollanü, zijn echter in diverse noodtehuizen in collectief verband vele duizenden ondergebracht, voor wie tot nn toe nog niet de mogelijkheid bestond voor eigen behuizing zorg te dragen. De heer mr. IJ. Willemse, inspecteur der Evacuatie- noodtehuizen, meldt hieromtrent het vol gende: „Men kaa nu zeggen, dat in samen werking met de instance's van het rijk en 'gemeente, nadat allerlei moeilijkheden zijn overwonnen, de bewoners der noodtehui zen wat betreft voeding, kteeding, dekking, legering en verwarming, goed verzorgd zijn en bet zelfs beter hebben, dan zij het zouden hebben, indien zij in eigen huis voor zichzelf dienden te zorgen. Maar welk een gemis staat daartegen over, ondanks de ijverige pogingen van de leiders der tehuizen om .wat gezellig heid in de noodtehuizen te brengen? Ve len voelen zeer sterk het gemis aan een huiselijken haard en zij, die met de lei ding van de noodtehuizen zijn belast, be seffen, dat dit ideëele tekort heel moeilijk kan worden opgeheven, doch zij streven er naar voor goede ontwikkeling en ontspan ning zorg te dragen. Het is echter een ar beid van langen duur, die veler medewer king en toewijding eischt, terwijl de finan ciën tevens een onderwerp van voortduren de zorg zijn". Het Jong Rotterdamsch Tooneei is sinds December j.l. reeds werkzaam voor de Rotterdamsche dakloozen in de verschil lende steden met gralis-voorstellingen van ox „De Spooktrein", Reijermans' „Brand in de Jongejan" en „Robert, Bertram Co." Daarnaast geeft het gezelschap ook openbare voorstellingen van Shaw's „Can dida", die door pers en publiek in de di verse steden enthousiast ontvangen werden. Op Donderdag 13 Maart zal dit gezelschap in het Passage Theater alhier om 7.15 uur de voorstelling ten fooneele brengen. Verschillende inslantie's, ,o.a. de Schie- damsche V.V.H., zullen b.v. door kaarten- onder persoonlijke leiding van ROD! RGETERS Donderdag 6 Maart, des avonds7.30uur verkoop hun medewerking verteenen om de voorstelling te doen slagen. Het Jong Rotterdamsch Tooneei heeft zich ook met den Schiedarosehen Kunstkring in verbin ding gesteld om te overwegen of deze organisatie bij de voorstelling van Candida rechtstreeks geïnteresseerd kan worden. Ook ten voorstelling voor gecvacucerden? Ook wordt nog overwogen een voor stelling te geven, speciaal voor geëvacueerden, maar liet aantal van hen, dat in het noodtehuis aan de Nieuwstraat is ondergebracht, is slecths gering, n.l. «enige tientallen. Vele honderden geëva cueerden hebben hier een woning betrok ken en leven als gewone burgers. Sprookjes? Het Jong Rotterdamsch Tooneei heeft zich om de mogelijkheid te overwegen hier een of meer oorstellingen te geven voor schoolkinderen, bij welke gelegenheid sprookjes zouden worden opgevoerd, in verbinding gesteld met den wethouder van onderwijs, den heer J. Binkelaar, die niet onwelwillend tegenover het denkbeeld stond. De bedoeling zou zijn tegen een zeer gering bedrag in het Passage Theater op te treden. Geslaagd. Voor 't te Utrecht gehouden examen van de Kat. Federatie voor de vakopleiding in de schoenmakerij en den schoenhandel diploma D, klaagde de heer B. P. II. Janse, pédicure, alhier. Passage Theater, half 3 en half 8: Een teven lang. Monopole Theater, 2.15 en 7.15 uur: De postiljon van Lonjumeau. (In het voorprogram: De volkstuin koningin). 6 Maart. Passage Theater, lialf 8. „Vreugde en Arbeid"; specialiteiten program. 6 Maart. Tivoli, half 8. Voorlichtings avond Winterhulp Nederland. 7 Maart. Tivoli, half 8. Openbare ver gadering N.S.B. Spreker: Van Kam pen. 8 Maart. Ambachtsschool, half 3. Jaar- lijksrhe ledenvergadering Vereen. „De Ambachtsschool voor Schie dam en omstreken". 13 Maart Passage Theater, 7.15 u. Jong Rott. Tooneei Candida. 15 Maart Volksgebouw, half 8. Seined. Arb. Toon eel vereen. Kunst na Ar beid: Hoogmoedswaanzin. 17 Maart. Geret Jeugdhuis, half 3. Ned. Chr. Vrouwenbond. W. A. J. Dialmayer- Onze Zondagsbeschou wing. ROTTERDAM 4 Maart De Kleine Comedte, half 8. Resi dentie Tooneei: Dertig seconden liefde. 6 Maart De Kleine Com cd ie, half 3 en half 8. Centraal Tooneeil: Held tegen wil en dank. 8 Maart. Koninglnnekerk, half 3, Matthaus Passion door Toonkunst. Bioscopen. Arena, 2.15 en 8 u. Raket Variété (Veer tien attache's). Capitol, van 2 uur af doorloopend. Tusschen Hamburg en Haiti. Prinses, 2.15 u., 7.30 u. Morgen gaat het beter. l Fa. W. VAN LOON STADHOUDERSLAAN 37 Het trainingstraject Kaar aanleiding van do eerste trainings- ritten, die de R. C. „Schiedam" Zondagmor gen tusschen 8 en 10 uur v.m, om de z.g, zandvlakte in het Volkspark heeft gemaakt deelt het bestuur van genoemde vereeni- ging ons mede, dat zfij ten zeers te ingeno men is met de getroffen regeling. Het aan gewezen traject is zeer geschikt, ook uit een oogpunt van beperking van de slijtage van het materiaal, speciaal van de banden. Deze zijn thans driemaal zoo duur als voor den oorlog en bovendien nog schaarsch. Wie nog wat reserve heeft aan renners- materiaal, is daarop zeer zuinig. Zondagmorgen werd slechts één band lek; bij trainingsritten buiten de stad kwam het meermalen voor, dat in een rit 6 ii 7 banden lek werden. In die geval en weid spoedig van baud verwisseld, maar thans is er met veel meer te wisselen. Daarom is het zoo prettig, dat het aange wezen traject slechts op 5 minuten af stand ligt van het clublokaal van de R. C. „Schiedam". Aan de nabijheid van het clublokaal ban ook een--nadeel verbanden zijn, want een renner heeft daardoor spoe dig de neiging om op te geven. Het meerencteel van de 45 renners van de R. C. „Schiedam" is echter nog jong en gopft daarom niet gauw op. Op het aangewezen traject kunnen de jeugdige renners veel leeren. Een wegrenner zal zich -op een houten baan niet erg thuis voelen, maar voor de Mathenesser Wielerbaan gelden de bezwa ren van het groote verschil in wegdek niet. Op die baan moet zelfs met een lager „verzet" worden gereden dan op den weg, een bewijs dus, dat de baan zwaarder loopt. Een geroutineerde wegren ner zal bij voldoende training niet voor een baanrenner behoeven onder te doen; de weg is de leerschool voor dea wielrenner. Leiding neodig. B$f de trainingsritten van Zondag bleek, dat verscheidene jeugdige leden een te hoog „verzet" hadden opgezet, misschien wel met het doel de „groote broers" den loef af te steken. Maar die vlieger ging niet op. Men moet ,na een lange periode van rust ,in het voorjaar met een klein verzet beginnen om niet te veel van zijn krachten te vergen. Velen, die zich in het voorjaar dadelijk verwoed in den strijd werpen, on dervinden in den loop van het seizoen ,dat hun tactiek niet goed is geweest. Zij kunnen in het begin wel eens een groot tegenslan- der slaan en daar prat op gaan, maar zak ken al spoedig af en verliezen hun „bewon deraars" en tegelijkertijd ook him zelf vertrouwen. Meermalen komt het voor, dat zoo'n renner zijn materiaal verkoopt, maar in 9 van de 10 gevallen begint bij het volgend voorjaar weer aan de wielersport Hij heeft dan iets geleerd en ofschoon de ondervinding de beste leermeesteresse is, kan men toch ook veel leeren van ouderen, die bij de beoefening der wieler sport leiding geven. Goede brachten. Dat er bij de R. C. "Schiedam" goede krachten zrjln, bleek Zondag weer. Het tra ject om de zandvlakte, lang 850 M., werd in 1 min. 34 sec. gereden, waarbij do renners bij de bochten moesten inhouden, om daarna weer aan te zetten. Met een gerust 'hart gaat de R. C. „Schie dam" het seizoen 1941 tegemoet. Het is de bedoeling op 2en Paasch- dag de eerste wedstrijden op de Ma then as- ser WxelerMaan te orgamseeren. De leden van de R. C. „Schiedam' 'hebben nu Zon dagsmorgens een mooie gelegenheid zich c|pj dien wedstrijd voor te bereiden. Dat de renners dit waardeeren, is reeds gebleken; Zondag werd geen wanklank ge hoord; de uitkijkposten deden hun plicht en waarschuwden de voorbijgangers; de E. H. B. O. had gelukkig niets te doen. In de 5 jaren, dat de R. G. „Schiedam" bestaat, fs nog geen der leden wegens een overtreding van de regels van het verkeer ,met de poiitio in aanraking geko men en zoo hoopt men het te honden. De Mathenesser Wielerbaan. Even als het vorig jaar is de aarden baan van de Mathenesser Wielerbaan eeni- g© centimers gezakt, zoodat o.a. een ope ning is ontstaan tusschen'de houten schut ting en de baan. Voor op 2en Paaschdag gereden kan worden, zijn eenige voorzie ningen. noodig. Rijcke Trek Loten Eten advertentie in dit nummer vermeld bizonderheden omtrent de gehouden beido trekkingen van de Rijcke Trek Verloting, In vete plaatsen waren de loten sedert begin Februari al uitverkocht, hetgeen mede een reden voor het Comité der Ver loting heeft gevormd een derde serie ook op korten termijn te doen trekken en wel op 21 Maaxt Deze verloting biedt even eens een hoofdprijs t.w.v. f6000, en een serie diverse prachtige prijzen, Dlo loten zijn reeds verkrijgbaar. ItijwidLdief. Door de recherche is gisteren aangehou den de 25 jarige C. B. K., die wordt verdacht van diefstal van een rijwiel. Hij is in bewaring gesteld. De oud-directeur A. Smalbroek Met ingang van 1 Maart j.l. heeft de heer H. Smalbroek zijn werkzaamheden als viodü- teeraar aan het muzieklyceum van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst beëindigd. De heer Smalbroek was 36 jaar aan de school van Toonkunst hier ter stede ver bonden en was daarvan gedurende 16 ja ren directeur. Blij de reorganisatie, onge veer 2 jaar geleden, werd de heer Smal broek als directeur gepensidnneerd, maar hij bleef nog als viooiteeraar werkzaam. Aan die werkzaamheid is thans een einde gekomen. In zijn plaats zal geen andere leeraar worden benoemd, omdat de school met vier leeraren voor viool wal wat op een groeten voet leefde. In de vacature van mevr. Nederbragt van Delden als piano-leerares is nog niet voorzien Thans zijn drie sollicitanten aan bet proefwerken. Door draad verwond Gistermorgen om kwart voor 'tien, had de 28-jarige betonwerker L. P., die werk zaam is aan de schuilkelders nabij het station, het ongeluk om met zijn linker voet tegen een dunne betondraad te trap pen. De draad drong door zijn rubber laars in den voet,, tengevolge waarvan deze vrij ernstig werd verwond. Nadat de man door een dokter was behandeld, is hij per politie-auto naar zijn woning in Rotterdam vervoerd. Gevonden voorwerpen De volgende in het tijdvak van 22 t.m. 28 Februari 1941 gevonden voorwerpen zijn op werkdagen tusschen 1 en 2 uur aan het politiebureau terug te bekomen. Diverse sleutels, ceintuurs, handschoenen en wanten, steenen kruikje, bruine portem. met inhoud, reclame broche, heerenhoed', psalmboekje, rijwielbel met blauw koordje, ruitenwisscher, gymnastiekschoenen. Bij vindersBlauwe handschoen en want, T. Hoveraier, Amaiia van Soimsstraat 25a; pakje scheermesjes, W. Willemse, Rozen- burgerplein 5; portem. met inhoud, J. Vel- kers, Parallelweg 170; rijwielbelasting- merk in étui, L. Ubben, Van' 's-Grave- sandestraat 12; zilverbon, A. Hersbach, Sin gel 133; doublé armbandje, II. Stolk, hoofd bureau van politie; beursje met inhoud1, D. 0. Wessels, Prof. Kam. Onneslaan 158; zllverbon, N. Butter, Broers vest 100a; rij- wielbelastingmerk ia étui, J. J. Stuijvesant, Julianalaan 30; glacé dameshandschoe®, W. Loch, Nieuwe Maasstraat 22b; huissleutel, II. Scheper, Galileistraat 64. Rijwielbelastingmerk, J. Schoneveld, Ha- vendijk, 134a; kinder-armbandhorloge, Herfst, Lange Nieuwstraat 171; dames- handschocn, J, Koning, Van Marumstraat 25c; damesportemonnaie met inhoud, J. Meijer, J. A. A!b. Thijmstraat 52b; porte- monnaie en beursje, beide met inhoud, B. C. M. Dries. Vlaardingcrdijk 77a; dames handschoen, W. Balvers, Korte Achterweg 17-8; wollen dameshandschoen, A Bal, Nieuwe Haven 285; rozenkrans, L. de Jong, Wattstraat 38b; lederen étui met foto's, P. Vendelbos, Sclxie 62; wollen da- mesiianlschoen, W. van Zön, Frankeland- sehestraaf .135; dames vulpen, H. van Linn, Aleidnstraat 22a; kinderportemoonaie met mhoud, G. Krabbendam, Hoogstraat 196; zwarte gladharige hond, H. H. van Maanen, Rotterdamschedijk 12a; nappa handschoen. T. Kap, Paulus Potterstraat 22b; kinderbril, Bonman, West Franke- landschesdnat 132. Portem. met inhoud, P. L. Timmers, Tob Jeostnaat 18a; grijtze wanten, L. A. ran Gel ave, Tielman Oemstraat 22; kinder schoentje, R. v. d. Water, Prof. Kamertingh Onneslaan 18c; stormlantaarn J. Schra, Zwartewaalschestraat 3; wol ten kinderwant, M. Dijkman, Vlaardingerdijk 339b; zilveren' rozenkrans in étui, T. Vröij, Mariastraat 85a; grijze handschoen, D. v. d. 'Net, Snel- liussingel 50a; tasch met boekje.en een beenbeschermer, C. Harre wijn, Boerhaven laan 110; zllverbon, J. Ligtbart, Rotterdam schedijk 53b; autoped met luchtbanden, E. van D'ijck, Broersvest 7; zilverbon, A. van Hoof,. Nieuwstraat 12; lage beeren- schoen, C. Vollemans, Paulus Potterstraat 53b; een beursje met broodbonnen, H. Vroo men, Aleidastraat 47. Indien een gevonden voorwerp door dei eigenaar bij den vinder is afgehaald, wordt mededeeling Verzocht aan het politie-'bureau tel. 68036 en 68070. Geref. gemeente. Bij de Geref. gemeente is beroepen tot voorganger ds. H. Ligtenberg te Kampen. 1 DINSDAG, 4 MaarL 1 Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 23.50 per H.L. Zondei fust en zonder belasting. Niet officieel, Binnenlandsche spiritus: Spoeling f L50. Melasse 100<>/o f 29.per H.L'. Ruwe 50°/o f 14.50 per H.L. Zonder fust en zonder belasting. r gteL' SCHIEDAM Toegang voor werkloozen i fO ct. Kaartverkoop op vertoon bewijs lidmaatschap N.V.V. en stempelkaart Woensdag 5 Maart 7.308.30 uur, aan het adres Tuinlaan 50. Verkoop gewone kaarten lederen dag, eveneens Tuinlaan 50 en Donderdag aan de zaal van 14 en 's avonds van 6.307.30 uur. SCHIEDAM Zuiveraars van Gebouwen en Schepen VLAARDINGEK p

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2