STILLE NO. 9 C? O lïlijn/uvzdtfeó Verplichte veelevering DASHIELL' HAMMETT Pag. 1 - No. 22722 TWEEDE BLAD DER SCHtEDAHSCMS COÖKAW Dinsdag 4 Maart 194f BINNENLAND Nederlandsehe arbeids dienst Kostwinnersvergoeding Deviezen-bekendmaking Hoofdpijn-Kiespijn? Verlengd totl Juli a.s. De zorg voor de natuurbescherming Onder departement van weten schap, opvoeding en cultuur bescherming De reorganisatie der lichamelijke opvoeding Gemengd Nieuws Burgerlijke stand voor Duitschers Kerkdiefstallen in Zuid-Limburg opgehelderd De dienst Amsterdam Lemmer Veerdienst Enkhuizen Stavoren I3!*l 11 11 JJ1S 44 U" HEBT BALDY CARSON GE- DOOD OM TE BELETTEN DAT HU IETS OVER „DE TOP" ZOU ZEGGEN. NTJ ZULLEN WIJ EENS PRATEN O IS GEEN l'fiANSCHMAN EN U IS GEEN DETECTIVE: WIE BENT D? DIE KAN IEDER- EEN NAMAKENI MAAK H1KR ZUN MUN PA PI Rf SN! MAAK. MONSLEOK. O VERGIST Dl Aan degenen, die op of na 1 Maart "T941 vrijwillig tot den arbeidsdienst toe treden, wordt van. rijkswege huisvesting, voeding en kleeding vérstrekt en daarbo ven nog een zakgeld van £0/25 per dag. Voorts wordt aan hen, die op 17 Fe bruari 1941 gehuwd warén, toegekend oen 'vergoeding voor onderhoud van. hun gezin bedragende £3.per dag, eventueel ver meerderd met f 0.30 per dag voor ieder wettig lcind van hen o£ van hun.echtgé- 'noote en voor ieder pleeegkind, voor zoo ver deze kinderen den leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt (gezmsrergoe- ding). Om aanspraak te kunnen maken op de "gezinsvergoeding moet de vrijwilliger zoo spoedig mogelijk aan den. commandant van het kamp waarbij hy is ingedeeld, overleg- - gen een door den burgemeester der ge meen te zijner inwoning afgegeven verkla ring betreffende bet gehuwd zijn en even tueel betreffende de kinderen beneden dén leeftijd van 18 jaar. Aan ongehuwde vrijwilligers, die op 17 Februari 1941 kostwinner waren, kan wor den toegekend een vergoeding, gelijk aan het bedrag, dat als kostwinner plachten 'tl te dragen met een maximum van. f 3 per dag. Als kostwinner wordt beschouwd hij, die bijdraagt tot het noodzakelijke lereoson dérhoud van: zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie, zijn andere bloed- en aanverwanten In den tweeden graad, zijn pleegouders of degenen in wier onderhoud hij ingevolge rechterlijk vonnis moet voor zien. Om aanspraak te kunnen maken op de laatstbedoelde vergoeding, moet de vrij williger zoo spoedig mogelijk overleggen, door den burgemeester der gemeente zijner Inwoning afgegeven bewijsstukken, waaruit do toekenning der vergoeding kan worden beoordeeld. Blijkens een bepaling van het deviezen- instituut is," ingeval een ingezetene, op wien de verplichting rust tot aangifte van buitenlandsche vorderingen en andere, niet in effecten belichaamde, buitenlandsche waarden, in het buitenland verblijft, zonder dat voor hem een wettelijke vertegenwoor diger hier te lande is aangewezen, iedere ingezetene, die het beschikkingsrecht over de waarden heeft of eenig recht daarop kan doen gelden, of eenige macht daar over kan uitoefenen, gehouden de verplich ting lot aangifte namens den eigenaar voor het geheel na te komen. Verten, papierfabrieken Van Gelder en Zn. Naar wij vernemen, zullen do Vereénig de Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder en Zonen aan do jaarlijksche vergadering van aandeelhouders voorstel len over het afgeloopen boekjaar een divi dend van10 procent (v. j. 8 pet.), op de gewone aandeelen, en 6.8 procent (v. j. 6.4 pet.), op de cum. pref. aandeelen uit te keeren. Tilburg heeft honderdduizend inwoners. Zaterdag beeft het inwonertal van Til burg do honderdduizend bereikt. De 100.000ste is Maria Gertruda Antonia van Gooi, dochter van het echtpaar Van Gooi Janssen. De burgemeester, mr. J. van de Mortel, heeft namens de gemeente een spaarbank boekje met honderd gulden aangéboden. Namens tal van firma's en particulieren werden geschenken aangeboden. Helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50ct Aflevering vogelzaad. Het rijksbureau. reared©. voedselvoorzie ning in o^.-logstijld vestigt er de aandacht op, dat de in de bladen van Vrijdag 21 'Fe bruari 1941 verschenen bekarulrrtaking be treffende de aflevering van eenige soorten mengvoeders aldus gelezen dient te war den, dat vogelzaad wel afgeleverd mag Worden aan personen, die niet op een klantenlijst voorkomen. i Het geplaatst zijn op een klantenlijst is dus alleen vereischt ten aanzien van de aflevering van odhtendvoer en gemengd graan, het is niet veroischt bjj! aflevering Van oohtend voer en gemengd graan tegen ontvangst van een witten bestelbon. Reiniging natron-pap ter zakken. Volgens mededeeling van den secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart in de Ned. Staats courant van gisteren, treedt met ingang van 1 Maart 1941 voor het goheele Nederland sehe gebied een onderneming in werking voor het reinigen van gebruikte Nalrou- papierzakken. De firmanaam luidt: Reinigingsbedrijf voor Na.tron-papierzakken, Dordrecht, 's-Gravendeelschedijk. Onder gebruikle nalron-papierzakken zijn te verstaan zakken, die uit papier met min stens 40 pc. natron (sulfaat) celluloscgehal- te zijn vervaardigd en een oppervlakte van tenminste 2403 c.M.2 hebben. Hieron der vallen alle uit papier vervaardigde zak ken, als cementzakken, kalkzakker;, veevoe derzakken,meelzakken, suiberzakken, kunst- mestzakken en andere, die voor soortge lijk© doeleinden worden gebruikt. Ongereinigde gebruikte na'ron-papkrzak- Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt het volgende mede: De verplichte veelevering, welke met in gang van 25 November 1940 werd inge steld, voorzag tot 1 Maart in de vleesch- behoefle, waarbij rekening gehouden werd met een kleine reserve, Doar echter ook na 1 Maart een regel matige vleeschvoorzieuing oen noodza kelijke eisch is, kan ook na dien da tum een verdere duur vau de verplich te levering niet worden vermeden, Daarom is een verplichte levering in gesteld, welke zich uitstrekt tot 1 Juli 1941. Ten einde hierbij hot reeds geleverde rundvee volledig in rekening te kunnen brengen, is de verplichte levering zoodanig ontworpen, dat men haar moet beschou wen aJs loopende van 25 November 1940 tot 1 Juli 1941, waarbij dus de tot 1 Maart geleverde of uitgevoerde runderen in aftrek komen vari hét totaal dér doo-r den veehouder tof 1 Juli te leveren run deren. Als grondslag voor deze levering wordt uitgegaan van de op 24; November aanwe zige melk en kalf koeien j het hoogdrachlige jongvee (ten minste 7 maanden drachtig) en stieren van 1 jaar. én ouder, alsmedo van het mestvee, dat dé veehouder in z.ijn bezit had. Ito treffen de deze laatste categorie werd reeds vroeger gepubliceerd, dat de vee houders ten aanzien van dit vee voor het volle aantal volgens de gegevens der De- cernber-lelling 1940 zouden worden aange slagen. In de thans ontworpen regeling is dit principe doorgevoerd; terwijl in het al gemeen van de daar vóór genoemde cate gorieën 221/2 pet. zal dienen te worden geleverd in de periode van 25 November 1940 tot 1 Juli 1941. Veehouders inet.l of 2 runderen, mits niet voor de slacht geschikt, zijn in het algemeen van de verplichte veelevcring vrijgesteld. Bezitters van' 3 runderen van de bovengenoemde categorieën zijn niet vrijgesteld, liun verplichting om een rund te leveren zal worden beoordeeld naar den aard van him bedrijf en hun veestapel, terwijl, tevens de mogelijkheid beslaat, dat drie van deze veehouders worden aan- gewezen -OT!i te?ameu .éen rund te leveren; Ter gelegenheid van het eerste lustrum der Haagsehe Ballonclub is gehouden, waarbij een aantal oud- Vereenigin voor Luchtvaart werd in Den Haag een bijeenkomst ballonvaarders der Nederlandsehe gehuldigd. Tijdens een gesprek dor oud-ballon vaarders, van links naar rechts: A. J. Itooscboom, jkr. I. L. v. d. Bergch van Heemslede, vioo-voor- zilter der Nederlandsehe Vereeniging voor Luchtvaart, Chr. A. 0. Nell, secr. der aïd. Ballonsport van de Nederlandsehe Vereeniging voor Luchtvaart; dr. H. J. Cannegietcr, directeur van hetMeteorologisch Instituut te De Bilt, en H. C. E. van Ede v. d. Pais, directeur van. den luchtvaartdienst, (Polygoon). Do contactcommissie voor natuur on landschapsbesclierming deelt mede: Zooals indertijd is gepubliceerd, werd hij verordening no. 211/1940, do zorg voor de natuurbescherming gebracht onder het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming. Hiermede is tenslot e een einde gekomen aan de oude strijdvraag, welk departement de beliarliging van deze belangen dient te verzorgen. Verwacht mag dus worden, dat do uitvoering van reeds bestaande en eventueel© toekomstig© nieu we wettciijfke bepalingen op het gebied der na t uuriieseherming voortaan in hoofd zaak door boven genoemd departement zal geschieden. Aangezien echter, het- depart© terwijl in afwachting van d!o benoeming van een inspecteur als adviseurs van dén secretaris-generaal zullen optreden: Mr. dr. E. J. Boumer, voorzitter d'er cen trale commissie voor natuurbescherming} dir. J. A. van Steijn, directeur vau hei staatsboschbeheeir; mr. P, G. van Tien- hoven, waaxn. voorzitter dier contaot-oomr missie voor natuur- en landschapsbcschee- ming, tevens voorzitter der vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Neder land. ten, -die niet weder -overeenkomstig liuö.j in hun bézit zijnde mestvcè'zal echter I mout van onderwijs,..wetenschap en cultuur Z?rte"' het volle aantal- geleverd dienen tebescherming hiervóór thans nog niet vol- voortbrengers alleen aan het erkende rei nigingsbedrijf of aan erkende handelaren in oud papier afgeleverd worden. Erkende handelaren in oud papier mo gen ongereinigde natrón-papierzakken al leen afleveren aan het erkende reinigings bedrijf. Erkende tusschen- en groothandelaren in oud papier zijn verplicht alle nalron-pa- pierzakken in goed handgeklopten on dro gen toestand aan het erkende reinigings bedrijf uit eigen beweging te koop aan te bieden. doende'is geoutilleerd, moest allereerst wor den nagegaan hoe deze taak op de moest doeltreffende en economische wijiae ten uit 'Het grootste en modernste tankschip ter ^e haven van St. Nazaire binnen gebracht, logsreportcr. wereld is door de Dnitsche marine in Do tcekening is van een Duitsekcn oor- (Scherl). worden. 1 Hoewel deze verplichte levering den vee houders een zva.ren last oplegt, dient men niet uil het oog te verliezen, da,t zij zich! veer zou kunnen worden gebracht. In de uitstrekt over een periode van 7 maanden, zoodat de thans ontworpen regeling naar verhouding veel minder diep ingrijpt dan de thans in uitvoering zijnde regeling, welke immers loopt over drie maanden. I'M ingevolge deze levering te verkrijgen aantal runderen is bovendien absoluut noodzakelijk, zoowel ien aanzien van de vleeschvoorziening als uit het oogpunt van onze veevoederpositie. Ten einde verzekerd te zijn,' dat de vleeschvoorziening niet stagneert, doch te vens on. zooveel mogelijk (e voorkomen, dat te veel onrijp roe zal worden afge slacht, .is ©en regeling getroffen, waardoor een aanzienlijk aantal van deze dieren eerst nog voor de mest. en weid er ij bestemd lean worden. Naar wij vernemen verkeert do reorga nisatie van de lichamelijke opvoeding, dien zich ouder leiding van prof. J. van Da my den secretaris-generaal van liet departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming voltrekt, reeds in een ver gevor derd stadium. Een dezer dagen, zal over gegaan worden; tol den oproep van consu lenten, die bij de uitvoering een belang rijke taak to vervullen krijgen. Volgens een nieuwe verordening, opge nomen in het Verordeningenblad van "gis teren, zullen voor Duitschers-niet-Joden hier te Lande eenige bureaux voor den burgerlijken stand worden geopend. Do ambtenaren in die bureaux zullen huwelij ken van Düitsclie mannen kunnen, sluiten en zullen de registers van den burgerlijken stand volgens de Duilsche voorschriften bijhouden. Voor huwelijken van DuitsChe mannen met Nederlandsehe vrouwen kan de rijks commissaris dispensatie verleenen voor wat betreft de inachtneming van de voor geschreven termijnen. besprokingen, die daaromt;e:it srijin gevoerd, heeft onze waarn. voorzitter, mr. I5. G. Tienhoven, een belangrijk aandeel gehad. liet bestuur der coutac'.-commissie spreekt zijn groote vreugde uit over liet tot sla.nd komen van deze regeling. Zoolang dc na- tuurlcschermings vercenigingen bestaan is bepleit en in'tlaatsle 10-ial jaren sedert de oprichting v,an de contact-commissie in steeds sterkere mate dat do regeering zelve de zorg voor de natuurbescherming op actieve en vooruitstrevende wijze ter hand dient te nemen. Thans is dit slreven met succes bekroond en het bestuur spreekt de hoop uit, dat nu ook spoedig de noodige maatregelen mogen volgen, opdat beter dan voorheen zal kunnen worden gewaakt voor hel behoud van do schoonheid van ons vaderland. Het bestuur der commissie is thans in staat nadere medcdeclingen te doom om trent de regeling, die tot stand is gekomen. Het ligt in de bedoeling, dat het staats- boschbeheer, dat in den loop d'er jarén een groote ervaring in cle uitvoering van maatregelen in het belang van het natuur schoon heeft verkregen en dat vertakkin gen bezit over het goheele land', als voor heen volledig zal worden ingeschakeld door het aanstellen van een deskundig ambtenaar aan de afdeeling natuurbescher ming en wetenschappen en voorts oen in specteur voor de natuurbescherming, die de schakel zal moeien vormen tussclion het departement en andere overheids lichamen. Ln de instelling van een ambtenaar op het departement is reeds voorzien door de benoeming van ir. W. G. van der Kloot, thans wetenschappelijk assistent, tevens adj.-secretaris van onze contactcommissie, Gedurende de laatste dagen zijn in de kerken te Sckinimert, Geulle, Urmond', Beek, Grootgenhout en Neerheek de offer blokken geforceerd en geledigd. Te Geulle werden déze inbraken onmiddellijk opge merkt, omdat het dé aandacht had getrok ken dat een onbekend1 persoon op ver dachte wijze de kerk uitvluchtte. Er werd onmiddellijk aangifte gedaan van déze dief stal, welke door de brigade der Boeker rnarechaussée thans is opgehelderd; Zekere B. teGeleen werd te Book (L.) aangehou den en bleek inderdaad de dader te zijn..- Ln ruim 17 kerken in Zuid-Limburg heeft; hij ingebroken. B. is voor don officier van justitie te Maastricht geleid en in arrest gesteld'. ilet stoomschip „Friesland" van de N.V". Réederij Koppe te Amsterdam, dat alleen den overtocht AmsterdamLemmer heeft ondernomen, kwam óm 16.30 uur te Lem mer aan. Volgens mededeeling van den: kapitein, derr heer Bolhuis, ging de tocht goed en zonder noemenswaardig last Ia hebben van ijs, tot ongeveer 12 fc.m. van Lemmer. Daar raakte de hoot vast in een bijna' k.m. breede, dikke ijslaag. Na ongeveer een uur vast te hebben gezeten, gelukte het; tenslotte toch met voel manoeuvre©- ren de boot weer los te krijgen en door te varen naar Lemmer. Dc WOlk heden hervat. veerdienst EnkhuizenStavoren, wa« geslaakt, is met ingang vaar GESCHt.EVEN DOOR teekeningen van ALEXANDER RAYMOND La. y.AI, D LLES VER. TELLEN....

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5