IDE BROOM Duitsche luchtaanvallen 3*JkDI0 HORGEN 67777 68295 69109 68886 69440 68932 68197 68811 69400 Boterstraat 2832. 68260 67550 67976 68107 68735 68589 69899 68159 68976 68484 68251 67556 68421 68826 68604 68142 „Kofa'-Bertels, Dam 9—26. Stoomen-Ycrven 67828 69651 68752 Dinsdag 4 Maart 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 BUITENLAND Engeland en Turkije Geen mobilisatie in Zuid-Siavië Geen Turksche stap Donovan te Londen Onderhoud Ribbentrop-Ciano Admiraal Darlan weer naar Parijs Gemengd Nieuws WAT BIEDT DE Algemeen Installatiebureau Bankiers Huis- en Decoratie-Schilder Kantoorboekhandel Bedrijïsklecdin Boodschappendienst Boter, Margarine, Vet Speurtocht naar een zilvervos met succes bekroond. C arrosserief abriek Corsctten-Da mesko usen LEDERWAREN Machinefabriek Meelfabrieken Dames tasschen Expeditie Glas Haarden en Kinderwagens Heerenmode - artikelen Hoeden, Petten (ook in laken) Hotel- Café-Restaurant Houtmeel en Zaagsel Papiervernietiging Schoorsteenvegen Sport Stempels - Naamplaten Stoffen-Manufacturen Venduhuis Vischhandel Woningbureau Zagerij en Timmerbedrijf Hot D.N.B. meldt: Vroeg ia den avond zijn gisteren zware Daitsche gevechtsvliegtuigen opgestegen voor een aanval op strategische doelen en voor de ravitaiileering belangrijke in richtingen in eon slad in Wales. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. voorts verneemt, ook stra tegische doelen aan de Noord-Eügelsche Oostkust aangevallen. Bizonderheden omtrent het resultaat der aanvallen, die nog aan den gang zijn, ont breken volgens dit bericht nog. Twee Britsche schepen van resp. 10.030 en 8QOO br.t. zijn Zondag in den loop van den dag op ongeveer 300 K.M. ten [Westen van de Hebriden, behalve de reeds gemelde vier schepen, door voltreffers van de Duitsche bommenwerpers tot zinken gebracht, terwijl een derde schip zwaar beschadigd werd. Dit laatste schip was 6COO ton groot. Het kreeg verscheidene treffers, zoodat het met zware slagzij bleef liggen. Naar alle waarschijnlijkheid is het 'dit schip niet meer gelukt de op 300 kilo meter afstand' gelegen kust nog te berei ken, zoodat aangenomen kan worden, dat het verloren is gegaan. De door Engelsche bladen opgestelde combinaties met betrekking tot Turkije worden in politieke kringen te Berlijn aan gemerkt als uitvloeisel van de typisch Brit sche mentaliteit. Dit geldt vooral voor de Engelscbe uitlatingen over de bondgenoot- schapsverplichtmgen van Turkije jegens Engeland. Deze verplichtingen, zoo vernam het A.N.P. in de Wdhelmstrasse, kent Duitschland' en kent de geheele wereld. Hel is niet aan twijfel onderhevig, dat het hoofdthema van de Turksche buitenland- sche politiek niet het belang van Engeland', maar dat van Turkije is. Verklaringen van toonaangevende Turksche kringen hebben dit voldoende bevestigd, naar men van Duitsche zijde betoogt. In politieke kringen te Belgrado worden de van Engelsche zijde verspreide berich ten over een z.g. mobilisatie in Zuid-Sh- vië op besliste wijze tegengesproken. In tegenstelling tot de in hot buitenland verspreide beweringen is, zoo verneemt hot A.N.P. van welingelichte zijde, gisteren in de Wilhelmstrasse medegedeeld', dat Tur kije als gevolg van het toetreden van Bul garije tot het drie-mogendhedenpact geen Üiplomatieken stap heeft ondernomen. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, is dte officieuze waarnemer van Roosevelt, kolonel Donovan, gisteren uit Lissabon te Londen aangekomen. Hij wil enkele Brit sche steden bezoeken, te Londen zelf ech ter niet veel langer dan een week blijven. Gibraltar thans een eiland. Het kanaal, dat Gibraltar scheidt van het vasteland en tot een eiland maakt is, ge reed gekomen. Het begint bij La Laguna en strekt zich tot de kust van de Middel- landsche Zee "uit. De diepte bedraagt 61/2 M. Het kanaal kan door een sluisinrïchting te allen tijde terstond met water worden gevuld. In Berlijnsche politieke kringen is gis teren, zoo meldt het A.N.P. naar aanlei ding van de besprekingen tusschen den rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop en den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Giano de meening uitgesproken, dat hierbij practi- sche vraagstukken van de spilpolitiek ter sprake zijn gebracht. Het D.N.B. meldde gisteravond: Admiraal Dorian zal morgen te Parijs aankomen voor bet voeren van nieuwe besprekingen. De algemeen gevolmachtig de der Fransche regeering in het be/ette gebied, ambassadeur De Brinon, biedt een lunch aan, waaraan admiraal Darlan en Laval zullen deelnemen. De volksstemming in Roemenië. In een officieel communiqué betreffendo de volksstemming in Roemenië, wordt meegedeeld, dat op 2 Maart 1.163.093 ja stemmen en 1.513 neen-stemmen zijn uit gebracht. Het percentage der ja stemmen bedraagt derhalve ongeveer 99,9. Be stem ming wordt tof morgenavond in liet ge heele land voortgezet. Ai rcstaües in Roemenië. Da Roetneensche autoriteiten hebben on geveer 240 personen, waarvan ongeveer zestig in Boekarest, gearresteerd. Zij wor den verdacht voor Engelscbe instanties le werken of met dergelijke instanties in con tact te staan. De gearresteerden zijn naar een speciaal concentratiekamp in de buurt van Tareu-Jiu overgebracht. Onder de ge arresteerden bevinden zich Grieken, Tur ken, Armeniërs en enkele Roemenen, als mede enkele journalisten. Do Engelsche gezant bij den Bnlgaarschen honing. Die Engelsche gezant te Sofia, is, naar llians hekend wordt, Zondag door den ko ning in audiëntie ontvangen. Het onder houd duurde anderhalf uur. Naar verluidt vormde do j olifiehe toestand onderwerp van bespreking. In de omgeving van den Engelschen gezant heeft men vernomen, dat hij na de audiënfie, „zeer terneerge slagen" was. Door Elleanor Eliot Carroll 83) Hij verwijderde zich met opgericht hoofd en'rechte schouders. Hij floot zelfs een deuntje! Maar toen hij eenmaal hui ten hec gezicht was van de tengere ge daante in de deuropening der hut, nam hij den rok onder zijn arm vandaan en streelde hem met zijn gebruinde hand. Die hand trilde en de spieren van zijn gelaat vertrokken zich krampachtig. Alleen achtergebleven, zocht Gwynne naar een of andere bez.igheid. Het vuur brandde flink en daardoor was het be nauwd warm in de hut Ze ging naar b.d- ten en zette zich neer op een gevallen boomstam. Brokstukken van het oude, geliefde liedje, ontsnapten aan haar lip pen: „Waar zijn de vreugde en vroolijkheid, Die het leven een hemel op aarde maak ten? „Och, met jou zijn ze weggevlucht, Robin Adair!" Haar hoofd zonk voorover. Ze bedekte haar gelaat en liet den vrijen loop aan haar tranen, die ze zoolang ingehouden had. Onder de struiken vandaan kwam een klein wollig dier gekropen en keek met blikkerende oogjes naar het voor hem Daitsche schip breekt blokkade. De pers te Rio de Janeiro maakt, volgens een D.N.B.-berieht, met vee! ophef mekling van de aankomst van het Duitsche schip Lech (3303 b.r.t), dat met materiaal, vooral pharmaceutisehe pro ducten, aan boord Bordeaux verlaten had en zijn reis zonder incidenten heeft kun nen maken. De bladen spreken in dit ver hand van een zwokke, niet meer effectieve Engelsche blokkade. Slachtoffer der duisternis. Uit de kade nabij de Spijkerbrug te Mid delburg is opgehaald het lijk van den 40-jarigen P. Buys, die op 22 December van het vorige jaar door de duisternis misleid te water was geraakt. Onder een auto gedood. Gistermiddag is in de Brouwersstraat te AlkmaAr de vijf-jarige zoon uit het gezin Koopol door een groote zes-wielige vracht auto overreden. De knaap was op slag dood. WOENSDAG S MAART 1941 Dihcrsum I, 413 M. Nederlandsch programma, NCRV". 7.30 Guunofoon. 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Giamofoon. 8 00 Schriftlezing en Med il a lie. 8.15 Gewijde muziek (gramo- fcon). 8.20 Ochtendgymnastiek. 8 30 ANP 8.45 Gramofoon. 10 30 Morgendienst. 11.00 Spaarne sextet en gramofoon. 1215 Gramofoon. 12.42 Almana^, 12 45 ANP. I.00 Gramofoon. 1.25 Consonanten en gramofoon. 3.00 Chr. lectuur. 3 30 Zang met piano en gramofoon. 4.10 Gramo foon. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramo foon. 5.15 ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Schoepvaart. 6.03 Ber 6.05 Or gel. 6.42 Almanak 6.45 Reportage of giamofoon 7.00 Brabanlsch praatje, ANP. 7.15 Gramofoon. 7.30 Ber. Engelsch. 7.45 Orkest, (opn.). S.OO ANP. 8.15 Gra mofoon. 8.30 Ber. Engelsch. 8.45 Utr. Sted. orkest (opm). 9.15 „Aldelaers Erf", causerie. 9.35 Orgel. (opn.). Hier na: Schriftlezing. 9.45 Engelsche ber. i ANP. 10.00 ANP en sluiting. Hilversum II, 301,5 M. VARA. 7.30 Giamofoon. 7,45 Ochtendgymnas tiek. 7.55 Gramofoon. 8.20 Ochtendgym nastiek. 8.30 ANP. 8.45 Gramofoon. 10,00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Gramofcion. II.00 Declamatie. 11 20 Zang met piano en gramofoon. 12.00 Ber. 12.15 Esme ralda. 12 45 ANP. l.OO Harmonie-orkest 1.45 Gramofoon. 200 Voor de vrou wen. 3.00 Orgel 3.30 Utr. Sted. or kest. 4.35 Gramofoon. 5.00 VPRO: Cy clus „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 ANP. 5 30 Esmeralda en solisten. 6.15 Grain of a on. 6.45 Reportage of gramofoon. 7.00715 ANP en slui ting. I I i Dt DAGELIJKSCHE VRAAGBAAK Fa. Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. 12 LIJ.VUX) Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36. Alle Bankzaken Assuranties. F. Röttgering, Hoogstraat 17. Grootst Spedaalhuis. IvlEIJER's Zakentelefoon. Viotte verzending. Alle boodschappen. Experts in telefoonreclame. HOOIKADE 2. vreemde schepsel. Gwynne zag het diertje niet. Intusschen had Robin zijn gebruikclij- ken voorraad voedsel geplukt en op een hoop hijeen gelegd en was nu bezig naar den top van den zwaaienden, maar toch sterken, buigzamen palmboom te klim men, die een heel eind boven zijn soort- genooten uitstak. In den waaiervormigen top gekomen, sloeg hij zijn beenen stevig om den stam heen en stelde den door hem moegebracht-en kijker zoo scherp mogelijk. Daarmee speurde hij aandachtig zee en land af Van dien boomtop uit had hij een prach tig, maar toch ook angstwekkend uitzicht. Verweg in den oceaan wierpen torenhooge golven hun witte schuimkoppen ten hemel, om tot kieino rimpeltjes aan het strand tc vervloeien. Nergens was ook maar een spoor van eenig vaartuig te bekennen. Hrj zag, dat ze ongeveer op de uiterste punt van het eiland aan land waren ge spoeld. Hij richtte zijn aandacht op het Zuidelijke deel. Daar bevond zich een on doordringbaar boseh, zonder dat ergens een open plekje to zien was. Hij kende reeds het bestaan van het ondoorwaad bare moeras, dat als een snodderrivier van het Oosten naar het Westen het eiland doorsneed, en in twee ongelijke deden splitste. Jammer, dat hrj en Gwynne niet aan den anderen kant waren aangespoeld, waar hij een breed strand en minder dichten plantengroei kon onderscheiden. En die hoogten waren houten loodsen! En zag hij daar niet een menschelijke gedaante langs het strand loopen? Enkele weken geleden werd in een bont zaak in het centrum van Amsterdam een zilvervos ter waarde van ongeveer 250 gulden ontvreemd. De eigenaar van de zaak miste het kostbare stuk bontwerk nadat hij bezoek had gehad van twee mannen. Hij deed' aangifte brj de politie en inspecteur L. Visser van de centrale recherche stelde met de rechercheurs Pot en Vergunst een onderzoek in. Het bleek een moeilijke affaire omdat de dieven zich op den achtergrond hiel den en aanvankelijk hun buit niet op de markt schenen te brengen. De recher cheurs bloven echter elk spoor volgen en na eenigen tijd! kwamen zij tot de ontdek king dat de zilvervos ver beneden don prijs was verkocht aan een caféhoudster. Een tusschenpersoon lia/I de vos aan de vtouw aangeboden. Het was de 20-jarige fietsknecht L., die handlangersdienslen had verricht en dus als heler gezocht diende te worden. L. bleek echter zoek en het kostte moeite hem te vinden. Door het taaie volhouden van beide rechercheurs, die uitstekend werk verrichtten, gelukte het toch den heler te vinden, waardoor men ook de dieven, twee oude bekenden van de politie, kon achterhalen. De drie mannen zijn opgesloten in het hoofdbureau. De caféhoudster is op vrije voeten ge bleven De vos is door de politie in be slag genomen en zal aan den eigenaar wor den teruggegeven. Ja, dat was een manl Robin verloor door den schok van vreugde, die dit ge zicht hem gaf, bijna zijn evenwicht. Niet veel meer dan een mijl van hen ver wijderd heerschte ean zekere beschaving, hoe gering die wellicht ook wezen mocht. Hij liet zich uit den boom omlaag glij den, vergat zijn proviand, die er toch vlakbij lag en rende naar het hutje op de open plek in het woud. XVIII, Een gevaarlijke tocht. Gwynne was haar verdrietige huilbui wat te boven gekomen en stond builen de hut, toen ze Robin tegen de helling zag" oprennen.. Alleen haar roode oogen en nu en dan een hijgende borst verrieden iets van den toestand, waarin ze verkeerd had. In haar zeemanspakje zag ze er als een slanke jongen van 'n jaar of zestien uit Ze had met haar beperkte middelen zoo goed mogelijk toilet gemaakt en haar roodgouden haren glansden in het zon licht en vormden als 't ware een aureool om haar smalle, verfijnde gelaat. Zoo zag Robin haar toen hij snel naar boven geklauterd kwam. En bij dat ge zicht kreeg hij_weer een brok in zijn keel en werd bet mistig voor zijn oogen. Hij zwaaide met een lap, die hij in de hand droeg en keek plotseling verwonderd. Het was. haar witte japon 1 Hij had totaal vergeten, die als vlag uit te hangen. Gwynne zag het onmiddellijk en snelde hem tegemoet. COCOC Servio, Westmolenstraat 4. OöüOvl Engros <Sc detail. Carrosserie, wagenbouw alle reparatiën. ARY JORDAANS, Hoofdstr.34 v. Duinhoven, B. K. Laan 22, Vert.: Albert Heyennans' StsBspalfabriBk - Srsvaemriehtiisj P. F. van den Ende, Drukkerf', Rotterdamschedijk 234. Schiedams' Goedkoopste Kan toorboekhandel Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 - 152 Leder-foumituren, Koffers, Actetasschen, Reparatiën te lijnen) Modem ingericht reparatiebedrijf ea N V. EMADA, Rotterd.diJk 199» Ruune sorteering en steeds hert nieuwste- F. REISS, BROERSVEST 21. Speciaalzaak in: Damestasschen, koffers en alle soorten lederwaren. Reparatie-inrichting. v. d. MOST, LANGE NIEUWSTRAAT 23 Alle expeditie en zware transporten N.V. Van Katwijk's Glashandel. Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. FIRMA A. GOOS, Spedaalhuis in haarden en kinderwagens. G. Verboonstr. 21, t.o. Hav.Bank. G7G79 JACK HANSEN, ROTTER- O/O/A DAMSCHEDIJK 227. Heerenmodes, Kamerjassen, Pyama's. PIET HENIGER, Passage 1. Meerenmode-artikelsn. Vraagt tel. zichtzending. „DE KROON", Koemarkt 1. Lunches, Diners, Kegelbaan. (2 IJJ.N"EN( Rookzaagsel - Greneazaagsel Zaagmeel A. C.H. DE JONG, Noordvest 10 N.V. A. Tieman, Hoofdstraat 39, Tarwebloem Tarwemeel Tarwe-afvallen. Jac. v, d. Waal, Westmolen straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. SpeeiaaLhuis voor alle Sport artikelen. Sporthuis Olympia, Passage 10. Heyermans en van Ouwerkerk, Passage 8. Chablonen voor vaten en kisten, numeroteurs, datum- stempels. Alle soorten gietvormen, graveerwerken. StoomververiJ en Chemische Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 Fa. Kruyne en Jonker, BroersveSt 5355. Veilingmeesters cn be« eedigde taxateurs. COI QO A. Fillekes, Hoogstraat 81. Specialiteit in versche en ge bakken visch. Dagelijks versche aanvoer. Woningbureau„Schiedam-West" Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen. C7Q/LC A. H. FRANSEN - SCHIE 3 0/3 I Zaag- en Timmerwerken voor handel en industrie Van hel dolt gevallen. Gistermiddag is op de Weteringschans te Amsterdam bij het Weteringplantsoen een ernstig ongeluk gebeurd'. Een twaalf-jarige jongen was met twee vriendjes in een der onbewoonde huizen, welke hier staan, binnengedrongen. Zij hadden aan de achterzijde een raam open geschoven, waardoor zij toegang kregen tot een der kamers. De jongens liepen het heele huis door en kwamen op zolder; dhar kropen zij door het raam naar bui ten op het d!ak. Na eenigen tijd' wilden zrj jv "oor het dakraam naar binnen gaan. Twee van hen gelukte het zo. j: kleer scheuren het zolderkamertje te beredben, maar met den derde liep bet minder goed' af. Door het wegglijden van enkele dak- „Knn je niet in dien boom komen?" vroeg ze, hijgend naar adem. Hij schudde het hoofd en grinnikte spot- Jpnd ondeugend als een kwajongen, die een geheimpje wil stil houden. „We hebben toevallig geen vlag meer noodig Ik heb groot nieuws, kameraad. Ik heb entdekt, dat we ons op de uiterste Noordelijke punt van het eiland bevinden en dat de Zuidelijke punt niet veel meer dan een mijl hier vandaan ligt, maar dat we, om daar te komen, door een dichte en vermoedelijk ondoordringbare wilder nis zouden moeten gaan. Zooals je weet is ons strandje slechts heel kort en..." „Ja, ja," viel ze hem ongeduldig in de rede, „dat weten we nu allebei al. Maar, wat is je groote nieuws? Toe, vooruit, vertel het gauwi" „Nu goed dan. Het is dit. Ik ben in den hoogsten palm geklommen en beb den heden omtrek kunnen zien met behulp van den kijker. En het Zuidelijke deel is bewoond! Wacht even," ver volgde tjj, toen zij een kreet van vreugde uitstiet. „Er komt nog meer. Ik heb een man op het strand zien loopen. Ik kon hem heel duidelijk zien. Wat zieg je daar nu wel van?" „Robin! Het is toch niet waar?... Ben je er wel heel zeker van?" vroeg ze op- gelogen. „Volkomen zeker. Het was een mensche- lijk wezen zonder den minsten twijfel. Netjes in de kleeren, en, naar ik hoop, goed bij zijn verstand. Ik kon zelfs on derscheiden. dat hij een zwarte broek en een wit hemd droeg, waaruit op to ma- pannen verloor de jongen zijn evenwicht Hij stortte van de vierde verdieping op, een binnenplaats. Zijn hevig geschrokken vriendjes riepen om hulp naar voorbijgangers, die op hun beurt doktoren en politie waarschuwden. De geneeskundige dienst vervoerde den jongen in ernstigen toestand' naar het Bin nengasthuis, waar een schedelbasisfractuux en een polsfractuur werd' geconstateerd. Vloer van een Romeiusche kerk ingestort In een dier kerken van Rome is tijdens een begrafenisplechtigheid; de vloer van het kerkgebouw ingvstort, zoadat dte lijk kist met dien doode en twintig kerkgangers in het keklergeweJf stortten, waarbij acht personen verwondingen opliepen. ken is, dat hij tot de beschaafde wereld behoort. Hoewel, voor ons zou het er niets op aankomen, al was hl een Indiaan, wel? We moeten in ieder geval in aanra king met hem zien te komen. Maar hoe? Dat is de groote vraag 1" „Nou, daar zal toch wel een weg op, zijn?" „Zoo?" vroeg hij lachend. „Wijs jij me dien weg dan maar eensl Heel aantrek kelijk Irjkt mij die weg niet, want hij moet door een moeras en een rivier heen gaan. ik zou er natuurlijk wel alleen heen kunnen trekken, maar ik voel er toch erg weinig voor, jou hier aan je lot over te laten, terwijl ik op weg ben." „Nee, ik ook niet," zei ze beslist. „Daar om ga ik met je mee. Wat beteekent een mijl loooen voor* mij, die in mijn leven wandelingen van tien, twintig mijl per dag gemaakt heb? Zoo'n klein eindje kan iedereen immers loopen?" „Ja, maar niet op avondschoentjes met hooge hakken," zei hij met een blik op haar totaal versleten schoeisel, dat eens, evenals haar japon, keurig wit was ge weest. „De jouwe zijn geen snars beter," ant woordde Gwynne, op zrjn bemodderde en kapotte avondschocnen wijzend. „Als jij daqrop voort kunt, dan kan ik het ook. Laten we maar meteen op weg gaan. We verliezen onzen kostbaren tijd." Ze wendde zich, om naar de hut en wenkte hem met aandrang, mee te ko men. (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6