DE CONFERENTIE TE TOKIO Vrijdag 7 Maart 1941 Dienst aan de havens Tijd om te verduisteren BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) EERSTE BLAD 93ste iaargang No. 22725 POSTREKENING 5311 Overeenstemming bereikt na ontvangst van het Fransche antwoord Hei D.N.B. meldt uit Tokio: Een overeenkomst tusschen Thailand en Fransch Indo China, welke tot stand gekomen is door Japansche be middeling, is in een gemeenschappe lijke mededeeling van de vertegenwoor digers van Japan, Frankrijk en Thai land bekend gemaakt Verscheidene de tails, welke nog niet zijn opgehelderd, zulten binnen enkele dagen geregeld worden. In die omstandigheden gelooft men, Jat de wapenstilstand tusschen HJankrijk en Indo-China, welke he denmiddag afloopt, niet meer ver lengd behoeft te worden. De gemeenschappe'ijk© mededeeling over de regeling vermeldt, dat de Fransche am bassadeur tijdens zijn onderhoud van gis teren met Matsoeoka, den minister van huiten'aüdsche zaken, er kennis van heeft gegeven, dat de regeering te Vichy de voornaamste punten van het Japansche bemiddelingsvoorstel aanneemt De bizon- derheden voor de definitive bij legging van het grensconflict zullen langs den weg van onderhandcl-nnen in de komende dagen ge roeid worden Hiermede is het Japansche bentiddeÜT gsvoorstel door beide betrokken landen a-m-'aird, daar Thailand reeds kort geleden met het Japansche voorstel heeft ingestemd Henry bij Matsoeoka Minister Matsoeoka en de Fransche am bassadeur, Henry, zijn, naar verluidt, bij him onderhoud van gisteren ook ten aan zien van de bizonderheden tot volledige overeenstemming gekomen. Jjo. welingelichte kringen verklaart men,- dat de conferentie daarom als ''geslaagd kan worden be schouwd. In de komendte dagen moeten nog techniusche bizonderheden worden be sproken. Omdat vandaag de wapenstilstand tusschen Thailand on Indo-China afloopt, zijn gisteren, naar men verder verneemt, nog besprekingen gehouden over de maat regelen, welkle noodig zajla tot de onder- teekening van het vredesverdrag. Te dezen aanzien is, zoowordt medegedeeld, een „vriendschappelijk accoord" bereikt Matsoeoka en Henry zijn gisteravond op nieuw 'bijeengekomen teneinde nog enkele bizonderheden van de regeling met betrek king tot het Fransch-Thailandsche grens geschil te bespreken. Een hieromtrent uit gegeven oommunigué luidt: Op verzoek van den minister van buitenlandsche zaken Mat soeoka heeft de Fransche ambassadeur Ar- sen© Henry, gisteravond om 8 uur op nieuw een bezoek aan het ministère van 'buitenlandsche zaken gebracht ter hervat ting van de bespreking, die vroeger in den avond waren gevoerd. De onderhandelin gen over de zaak in kwestie hebben nog steeds voortgang. j De afbakening van de grenslijn De plaatsvervangende woordvoerder van de afdeeling perszaken, heeft heden in de dagelijksche persconferentie mededeeling gedaan van den geslaagden afloop der j conferentie tot regeling van het grensge schil tusschen Thailand en Fransch Indo- China. De tweemaal verlengde wapenstil stand tusschen Frankrijk en Thailand, wel ke vandaag afliep, behoeft niet opnieuw verlengd te worden. Beide partijen hebben een atooord bereikt op de principieele punten van de Japansche bemiddelings voorstellen, terwijl zoowel de troepen van Thailand als van Fransch Indo-China nabij het betwiste grensgebied volledig van de overeenkomst op de hoogte gesteld zijn. De woordvoerder deelde voorts mede, dat de nieuwe grenslijn tusschen Thailand en Indo China door een grenscommissie zal worden afgebakend, hoewel pas later be slist zal worden in welke capaciteit Japan aan het commissiewerk zal deelnemen Op de vraag, of alle mogelijke aanleidingen tot geschillen tusschen Thailand en Indo- China als gevolg van het resultaat der conferentie zijn weggenomen, antwoordde de woordvoerder bevestigend. Parijsch pers over accoord van Tokio De aanvaarding van het Japansche be middelingsvoorstel door Frankrijk en Thai land wordt door de Parijteehe bladen toe gejuicht. De Petit Parisien noemt de overeenstem ming van Tokio een overwinning van het gezonde men schenverstand en van den zin voor werkelijkheid. Het accoord is een felicitatie waard, hoe onaangenaam ook de concessies voor de Fransche eigenliefde mogen zijn. Vergeleken met hetgeen een mislukking der onderhandelingen met z ch meegebracht zoja hebben, zijn zij waar schijnlijk betrekkelijk. Dank zij.den wijden blik van de Fransche regeering .komt de.„inAugustus 1940 tus schen Frankrijk en Japan begonnen samen werking ongeschonden uit deze neleligo pauze te voorschijn, c.i dat is een belang rijk punt. Reis van Matsoeoka naar Europa? Domei meldt uit Tokio, dat aan den woordvoerder van de afdeelmg voorlich ting heden m de persconferentie vragen gesteld zijn naar aanleiding van geruchten over de komende reis van den Japan- schen minister van buitenlandsche za ken, Matsoeoka, naar Euiopa De woord voerder antwoordde hierop het volgende: „Er zijn verscheidene geruchten m om loop. Ik kan ze echter niet bevestigen." Op een tweede vraag omtrent do geruch ten over een reis van den Duitschen am bassadeur, Ott, naar Berlijn, antwoordde de woordvoerder- „Ik weet het niet". De nieuwe bonnen Worden voortaan eerst Zaterdag bekend gemaakt De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt be kend-, dat in den vervolge die aanwijzing der nieuwe distributiebonnen niet meer in de avondbladen van Vrijdag, maar in die van Zaterdag gepubliceerd1 zullen wor den. Het is gebleken, dat een belangrijk ge deelte van het publiek reeds op Zaterdag, den winkelier tracht te bewegen distributie- goederen te leveren tegen afgifte van de eerst op Maandag ingaande bonnen. Ten einde dit euvel tegea.te gaan is die boven genoemde regeling getroffen. De nadteelen, welke hieruit voortvloeien voor personen, die aangewezen zijn op plaatselijke bladen, welke niet dagelijks ver schijnen, wegen niet op tegen d'e voor- doelen welke de nieuwe regeling mede brengt. f De plaatselijke distrLbutiediensten zullen zich evenwel in het algemeen tijdig in ken nis kunnen stellen van de onderscheiden bormummers, zöodat de 'gegevens voor de bedoelde categorie van personen aldaar te verkrijgen zijn. Vonnis voltrokken Een Jood, die te Amsterdam biljetten, waarin tot staking werd opgewekt, aan plakte, werd op heeterdaad betrapt en ge vangen genomen. Door het Krijgsgerucht te Amsterdam werd hij ter dood veroordeeld. Het vonnis is gistermiddag met den ko gel voltrokken. Kinderbijslag geldt in sommige gevallen niet als loon Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken zijn. STA DSN 1 EU TVS Van de Roode Kruis Transportcolonne la het begin van dit jaar hebben we een oproep van de Schiedamsche Reddings brigade geplaatst, waarm medewerking werd verzocht om langs de binnenhavens 's avonds een veiligheidsdienst te kunnen organiseeien. Het was de bedoeling ge oefende zwemmers bijeen te brengen, die om beurten dienst zouden doen en wier werk zou bestaan tijdens de donkere avon den langs de binnenhavens te patrouillee ren. Voor dit plan werd door hen, die het zouden moeten uitvoeren, met veel ge voeld geen enkele geoefend© zwemmer heeft zich bij het secretariaat van de S.R.B. aangemeld voor deelname aan den palrouilledienst Het moet erkend worden, dat van de deelnemers ook wel extra veel gevergd zou worden l Thans bestaat een ander plan om personen, die 's avonds in de binnen havens te water zijn geraakt, zoo mo gelijk hulp te verkenen. De Roode Kruis Transport Colonne heeft n.l. het voornemen binnenkort misschien reeds tijdens de eerstko mende periode van donkere avonden aan de Nieuwe Haven en aan de Lange Haven vaste posten te station- neeren, die zullen worden onderge bracht in de brugwachtershuisjes van de Oranjebrug en Koemarktbrug Elke po«t zal uit minstens twee man is gevolgd, maar dat is nu *n stijgende lijn geworden. Dtat is het werk van de collectan ten, waarvoor spr. hum dank bracht. Over de bedragen, die Den Haag tot nu toe aan Schiedam ter beschikking voor uitdeel ing heeft gesteld, mogen we zeker niet ontevreden zijin, aldus spr. Tot niu toe zïj'a 381b verzoeken om hulpi binnengekomen en dagelijks komen daar thans nog emkele bij Deze week zal het aantal op-geroepenen de 3650 bereiken; pl.m. 3350 gevallen zijn vakomei afge daan; vooral do controle vergt groote nauw keurigheid; zij is absoluut onpartijdig en de toewijzing van de uitkeeringen geschiedt naar vaste richtlijnen. Aan 2565 gezinnen is reeds een uitkea- ring verstrekt, tot een totaalbedrag vani f27.900; begin der volgende week zal het geheel© bedrag, dat beschikbaar is gesteld, a.l. f30.500 zijn uitgekeerd aani pLm. 2800 gezinnen. Dtaarna zal nog uit gedeeld kunnen worden wiat van de laatste drie collecten voor Schiedam bestemd is; dat wordt dan de tweede ronde, waarbij ook weer volgens bepaalde richtlijnen te werk zal worden gegaan. Hier ter stede is in totaal ruim f 13.000 bijeengebracht Een van de ambtenaren van het plaatse lijk W. H. N.buxeau,- de heer A. E. Th de Groot, zong met een uitstekend tenorge luid, tweo liederen: 0 Soiomio en 'kHou van Holland, op de piano begeleid door den heer J. G. Rakkert, die met zijn zuster mej. M. Rakkert, viool, zich meermalen deed hoor en, ook op liet orgel. VANDAAG) 19.30 UUR MORGEN: 19.31 UUR De maan kamt op om 13,54 uur en qaa< onder te 4.52 uur d.o.v in de invaliditeitswet, de ongevallenwet,bestaan en dienst doen van het oogenblik, de land- en tuint, ouwonge vallen wet en de dat het donker wordt tot bij middernacht, ziektewet wijzigingen ^aangebracht, waar- Deze Roode Kruisposten zul en vanzelf bij wordt bepaald, dat als loon volgens sprekend in de eerste plaats geneeskundige die wetten niet geldt de kinderbijslag, wel- hulp verkenen, als die gevraagd wo-rdt, -ken. de verzekerde onf.r>-gt JngejQlge. de b.v.' door toepassing van-kunstmatige adem- kinderbijslagwet of ingevolge een kinder- haling, verbmden van gewonden, enz. Als bijslagregeling, welke a's bizondere rog©- öen dienstdoende Roode Kruisman met toevallig een geoefend zwemmer is en weet hoe hij een drenkeling uit bet water ling in den zin dier wetten is erkend1. De Duitsche luchtactie boven Engeland moet halen, zal hij evenwel van den wa! af zooveel mogelijk hulp verkenen De posten worden met eenig poJdingsmatoriaal De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat de uitgerust, o a. met reddmgslatten. Deze Duitsrbe activiteit in de lucht zich van- blijken in de practijk uitsteken 1 te vol nacht in hoofdzaak bepaald heeft tof het doen. Een reddingslat bestaat uit een lange gebied van de Noord-Oostkust. Londen lat, waaraan op bepaalde afstanden dwars- heeft gisteren in tolaa! driemaal luchtahrm latten zijn aangebracht, die als „liandva gehad. ten" door een drenkeling kunnen worden gebruikt. Nieuw spoorboekje op 10 Maart Aan de lat is een touw bevestigd, waar- Naar wij vernemen zullen de Neder- door d<? verbinding met den wal wordt Iandsche Spoorwegen op 10 Maart een onderhouden, als de reddmgslat naar den nieuw, geheel bijgewerkt, spoorboekje uit drenkeling geworpen is geven. Dit zal het laatste zijn voor het ver- De d:x"Tlsl aan de havens van de Roode Kruis Transportcolonne wordt georgani seerd door adjudant A. v. d Berg. schijnen van de zo-merdienstregeling. Overstroomingen bij Breda De Mark buiten haar oevers getreden In overall. De groote, anderaards-che gewelven vani Yere Bit» bij Is tanboel, die in den volks mond de „gewelven der 1GÖ1 builen" worden genoemd, worden als schuilkelders in gericht.' Hiertoe worden talrijke bootea verzameld, want deze gewelven staan per manent onder water. (Associated1 Press, Zander) De leden van de Roode Kruis Trans port Colonne doen geen dienst meer in uniform. Om hun kleadmg te bescherm'-n, zullen ze, ook als ze de posten bij Oranje- brug en Koemarktbrug betrakken, gebruik maken van een blauwe overall., De dis Nadal in de afgeloopen dagen de water- tinctieven, die den rang aanduiden, zullen stand reeds onrustbarend was gestegen, op een der mouwen bevestigd worden is het gisteren opnieuw tot overstroomm- Om den commandant van de Roode 1 gen in de omgeving van Breda gekomen. Kruis Transport Colonne gemakkelijker te Vroeg in den ochtend is de drjk van de kunnen herkennen, vooral in het donker, Aa bij de Batenburglaan te Princenbagezal dr. J. A. H. v. d. Berg gebruik ma- doorgebroken. Men heeft getracht liet gat; ken van een witte of licht gele overall te stoppen met betonringen, hetgeen ech ter-u-et is "gelukt, met- het gevolg, dat groot© oppervlakten weilanden en tal, van boerderijen zijn overstroomd. Aan de Orahjelaan is een groote kweekerij' van den lieer -Speet met- vier groote waren huizen en 500 broeikassen geheel onder- geloopen. In de Oranjeboomstraat spuit het water uit de rioleering omhoog. Gister morgen is nabij de kerk in de Oranjeboom straat de kade op een tweede plaats door gebroken, en gistermiddag dreigde boven dien een doorbraak bij de Verlaatbrug, waarmede de woonwjjk van Boeimeer ge vaar loopt Reeds is het Van Sonsbeeckpark in Boei meer geheel ondergeloopen. De rivier de Mark heeft men tot gistermiddag voor wat het stadsgedeelte van Breda betreft, nog in bedwang bunnen houden, doch het water stond" slechts enkele centimeters onder den kruin van den dijk. De bouwput van' de nieuwe brug over de Baronielaan, die dezen winter al eens onder water is geloopen, loopt weer ge vaar, evenals de Pastoorstraat en de om geving te Ginniken. Ten Zuiden van Breda is d© Mark opnieuw buiten haar oevers getreden, zoodat zich hier een groote water vlakte uitstrekt. Voorlichtingsavond Winterhulp Nederland Het grootste deel van het corps vaste collectanten voor Winterhulp Nederland had gisteren aan de uitnood ig ng om in TSvoli een gezelligen z.g. voorlichtingsavond i-jij te wonen, gehoor gegeven. Met den burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaien .waren o.a. aanwezig de heerem Felix Donders, hoofd van do afdeeling scho ling en vorming van Winterhulp Nederland en Bouke Veltman, chef van de afdeeling propaganda en voorlichting van het provin ciaal bureau Zuid-Holland van W. H. N-> de leider van het plaatselijk bureau, de heer J. v. d. Griend en «en aantal van z.ijln medewerkers, eenig!© leden van de plaat selijke werkgemeenschap en ongeveer 150 collectanten. Wat reeds gedaan is. De burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren zeide in zija openingswoord, dat wat de opbrengst van de collecten W. H. N. betreft aanvankelijk ongeveer een rechte lijn Scholing en vorming. De heer Felix Donders, bracht na mens de centrale leiding van W. H. N. har telijk dank voor hetgeen hier ter stede is gepresteerd en huldigde in het bizonder den burgemeester, wat de vergadering met applaus onderstreepte. Hier ter stede is reeds 'n vrij groot corps collectanten, maar dat dient nog uitgebreid te worden. De laak van de afdeeling scholing en vorming, waarvan spr. aan het hoofd staat, beeft tot taak de collectanten geestelijk te wapenen voor hun moeilijke werk. Daar voor zullen meerdere avonden worden be legd, waar verschillende zaken betreffen de W. li. N in gemoedelijken trant zul len worden behandeld met de collectanten. Spr. schefste in 't kort de organisatie van de W.H N. de centrale leiding met een directeur generaal aan het hoofd, en voorts afdeeiingen voor organisatie, propaganda, scholing en vorming en financiën, alles overkapt door een eere-comité, dat con trole uitoefent en advies geeft. Daaronder komen dan de provinciale en tenslotte plaatselijke organisatie's. In de naaste toekomst zal er moeten komen een organisatie van permanente vrijwilligers, op wie de burgemeester al tijd een beroep kan doen. Om rustig te kunnen werken is het noodig iti de grootere, gemeenten een ver deeling in districten, wijken en blokken, elk met een eigen hoofd, tot stand te brengen. Deze zullen een nauw contact met de collectanten moeten onderhouden en deze meei dan tot nu toe in het werld inscliakelen door hen o.a. ook de bevoegd heid te verkenen hulp te vragen voor stilte armen, die zij in hun blok kennen. Het dool van W.'H.N. is veel grootscher, dan nu reeds blijkt en om het gestelde doel te bereiken zijn o.a. .„kameraad schapsavonden" noodig. Spr. gaf nu reeds eenige wenken aan collectanten. Woriit men afgesnauwd, laat men dan bedenken Ik collecteer niet voor mij zelf, maar voor het Nederlandscha volk. Men loom steeds een blijmoedig ge zicht, trede positief op; ga niet debatteeren op straat en men eollecteere zoo moge lijk samen met een kameraad. Hulde bracht spr. aan het manifest, door den burgemeester aan alle inwoners 'van: Schiedam gericht. - Niet bij' wijze vaiï aalmoes, maar om dat zij er recht op hebben, wil W.H.N. degenen, die teven van een bestaansmi nimum 'iets meer levensvreugde brengen. De W.H.N. heeft heel wat tegenwerking ondervonden, maai' er zijn, ook sympto men, dat daarin verbetering kopal. Het mooiste zou zijn, dat de Schiedamscho burgerij geheel zou zorgen voor haar eigen behoeftigen. - - Dat hier reeds 3500 aanvragen zijn af gedaan, heeft spr. gefrappeerd. Als band tusschen de collectanten wordt elke maand een scholingsorgaan uitgege ven, waarvan het eerste exemplaar, aart alle bezoekers werd uitgereikt. 1 Het, mooie van W.H.N is, volgens spr., dat haar werk buiten elke politieke steer en buiten religieuze opvattingen wordt ge houden. W.H N. moet alle geschillen over bruggen en zij kan het cement zijn, dat 'het Nefterlandschc volk tot één. geheet samenmelselk Nadat men onderling nog eeqigen tijd gezéllig had gesproken, sprak de.lieer Fe lix Donders een slotwoord. (Vervolg rubriek Stadsnieuws - pag. 2) D«m cod rant wichijnt dagelljVi, met nitxondermg •van Zon- en Feestdagen. Prijs p«r kwartaal f 2 franco per post 2 50 pnj« per week 15 eta. Afzonderlijke nummert 5 ets.Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advert en tiBn voor het eerstvolgend nummer moeten VÓÓr elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, *s Zater dags vóór 9 uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prtfs der advertentiën: van 1—5 regels f 155; Iedere regel meer f 0.30tn bet Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, ieder© regel meer f 0.35 Reclames f 0.75 per regel. Incassokosten 5 ota.; postkwitanüea 15 ets. Taneven van advertentiën Dij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kicine Advertentign opgenomen f 0.50 t/m 15 woorden, f 0.75 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden 'a Woendags: Kleine Advertentiën tot 25 woorden i 0.25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd. Zaterdags' Kleine Advertentiën f 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond uur bezorgd. ZONSOPGANG HORGEN: 8.12 UUR

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1