BE PIROOM HUISHOUDELIJKE AANGELEGENHEDEN IN OORLOGSTIJD Aardappelen koken of stoomen. Ranzig spek Weeken van waschgoed 67777 69109 68886 69440 6853.5 88260 68197 68932 68811 67976 68107 68735 68589 67672 69899 Bleekpoeder-gaatjes 68976 68295 68484 68251 67556 68421 68826 68142 „Kofa"-Bertels, Dam 926. Stoomen-Verven 67828 69651 68193 68752 67945 Zaterdag 8 Maart 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 37) föE ÖjfGEUJ((SCHE;VRAAGBAAK Algemeen Installatiebureau Bankiers Be drijf sldeedinj Boodschappendienst Boter, Margarine, Vet Carrosseriefabriek Kantoorboekhandel Kunst en antiquiteiten LEDERWAREN Machinefabriek Meelfabrieken Corse tten-Dameskouseu Damestasschen Expeditie Glas Haarden en Kinderwagens Heerenmode - artikelen Hoeden, Petten (ook in laken) Eenvoudige middelen ter voor koming Hotel-Café-Restaurant Houtmeel en Zaagsel Huis- en Decoratie-Schilder G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Papiervernietiging Schoorsteenvegen Sport Stempels - Naamplaten Stoffen-Manufacturen Venduhuis Tischhandel Woningbureau Zagerij en Timmerbedrijf De aardappelen trekken den laats ton tijd sterk de belangstelling van allen, die zich met de voeding bezig houden. Een van onze lezeressen schrijft dat het haar is opgevallen, dat Wrj in deze rubriek ■wei steeds spreken over het koken van aardappelen met weinig water, doch niet over het stoomen van aardappelen. 2rj vraagt wat daarvan de reden is. Bij het stoomen van aardappelen gebruikt men gewoonlijk een vrij groot» hoeveelheid water, die aan den kook moet w orden ge bracht om voldoende warmte te krijgen voor de bereiding, voor het gaar worden van <fe aardappelen. Deae hoeveelheid is in elk geval grooter dan het beetje water, dat we „een bodemp je" noemen. Er is méér tijd en meer brandstof voor noodig om deze hoeveelheid water aan don kook te krijgen. Dat wil dus zeggen: méér brandstofverbruik, grootere uitgaven aan geld en kans om niet binnen de perken van het toegestane brandstofrantsoen te Wijven. Er is meer tijd noodig om de aardappelen gaar te maken, d.w.z. dat het vitamine C, gedurende tan geren tijd dan hoogst nood- rakelïjfc is, wordt blootgesteld aan de in werking van zuurstof en warmte tege lijkertijd. Beter zal oi. het stoomen van aardappe len dus nooit kunnen zijn, maar zoo heel veel slechter is het óók niet dan het koken ia weinig water. Wat het verloren gaan van voedingsstof fen betreft, waarvan de vragenstelster meent, dat zulks bij stoomen lodh nog min der voorkomt dan bij bet koken met weinig water, moet ons die herinnering aan de laatste zinnetjes van een dergelijk voor schrift nog even uit de pen. „Er mag niet méér water op de aard appelen worden gedaan dan esr in pl.m. 25 minuten op kan verkoken". Bij deze wijze van kok-en kan er dus óók niets verloren gaan. Ons lijkt het koken met weinig wiaier dus 'beter dan het stoomen van aardappelen. Melkpoeder en ged geworden spek. Een andere lezeres schrijft over melk poeder en is big met de wenken op dat gebied. Zij gebruikte melkpoeder, om, toen de melk maar heel zuinig werd gedistribu eerd, taptemelk van te maken, die werd gebruikt voor al tel doeleinden, waarvoor anders versche taptemelk werd gebruikt. Zij heeft meteen oen vraag en wol over Spek, dat geel is geworden en niet lekker meer smaakt. Wij zouden haar willen voorstellen om het spek, waar mogelijk, op te gebruiken in sterk smakende gerechten, zooals stamp pot van boeren kool. Het ©enigszins sterke smaakje zal daar, mee,nan wij, niet zoo hinderlijk in zijn. Als het gebrek nog niet zoo beel ernstig is, dan kan ook het verwarmen, dus ko ken of hakken al even' helpen. Probeert u dit gele spek met kond water op te zet ten, het aan den kook te brengen en ver volgens af te gieten. Het afgego'en water wordt natuuriïpc niet weggegooid; Ukunt het koud laten worden, vet afscheppen even controleeren of het bruikbaar is en later verwerken, eveneens in stamppot. Hel water kan daarna worden weggedaan. Is het vet een beetje sterk, dan kan het verwarmd worden en steeds geroerd, tot het min of meer gaat bakken. Daarbij gaat veel van de onaangename smaak verloren. Ook het spek kan door bakken en steeds roeren, zoodat het uitlucht, nog wat worden opgeknapt. Kan het Spek door een van beide metho den nog weer goed worden gemaakt, dan zou het vermoedelijk de moeite waard zijn om de stukken, die niet dadelijk kun nen worden verwerkt, te steriliseeren. Na ze I1/2 uur op 100 gr. C. te hebben gesteriliseerd, zijn de stukken spek in in- maakflesschen nog geruimen tijd te bewa ren. Diit is geen ideale methode van spek bewaren, maar in dezen tijd mag mets norden weggegooid en dus kan het ©m redmiddel zijn. Mocht iemand uit ervaring een beter middel weten voor het opknappen van der gelijke ongelukjes (waarvan er ons vee ter oor© komen) dan houden we ons aanbe volen voor bericht Door Ellecmor Eliot Carroll Het was hem, evenals Robin, gelakt een slak wrakhout van het jacht te grijpen en daaraan had hij zich met Inez gedu rende dien verschrikkelijken nacht vast geklemd. Bij het aanbreken van den mor gen waren ze op een vedaten strook zand aangespoeld, dicht bij een aantal bouw vallige hutten. „Ik ben ervan overtuigd," zei de dokter, „dat dit eiland indertijd door visschers en jagers gebruikt werd, maar dat ze het hebben verlalen, wegens vaak voorko mende overstroomingen. Bij hoog water komt de zee al tot vlak bij die hutten. In een daarvan vond ik een paar onde blikken bussen, een gedeukte teil en een hoop ge scheurde M versleten viséhnptten. Ik heb uren besteed aan het herstellen van een dier netten en heb -er veel nut van gehad, lederen morgen ving ik een zoodje visch en daarvan hebben we geleefd en tevens van de vruchten, die we in het bosch vonden. Gelukkig had ik een doosje luci fers in mijn zak. Die heb ik gedroogd en zoo konden we vuur maken," „Dal hebben wij - ook- gedaan," zei Gwyrne. „Maar ik, heb vuur gemaakt zon- De wasch. De wasch is ook nog altijd een heel moeilijke kwestie. Misschien is het goed er nog eens de aandacht op te vestigen, dat er middelen bestaan, die het mogelijk maken om veel vuil los te weeken uit vuil waschgoed, zonder dat het waschgoed daarvan lijdt. Men noemt dez» jn weekmiddelen" orga nische weekmiddelen. Zij zijn in den handel onder verschillende fabrieksnamen. Hun bi- zondere eigenschap is dat zijl verontreini gingen van organ is eb «n aard doen op lossen. Zoo maken zij de vlekken, door transpi ratie ontstaan, bloed vl ekken, huidvet (en andere vetvlekken) enz. tot in waler oplos bare verbindingen. Als na het weeken het waschgoed dus goed wordt uitgeknepen en uitgespoeld, dan is een groot deel van het ruil reeds uit het weefsel verdwenen. In sommige gevallen, als het gaat om lieht verontrei nigde stoffen, is een nawasscben met zieep niet eens meer noodig. Tot nog toe zijn deze soort stoffen buiten distributie verkrijgbaar. Neem er dus n,u eens een proef mee en vraag er uw leverancier eens naar. In de meeste gevallen staat op de ver pakking aangegeven, op welke wijze de wasch moet worden behandeld en welke weefsels er niet in mogen' geweekt. Opschriften en voorschriften goed na lezen vóór het gebruik is tegenwoordig zéér noodzakelijk, niet alleen voor deze waschmiddelen, doch voor alle nieuwe ar tikelen, die men koopt. Wissel-bannen. Zoo voor en na hoort mea huisvrouwen, die in haar huishouding ongelukjes mee maken met de distributiehonnetjes. Afge knipte bonnetjes raken op onverklaarbare wijze zoek, ze geraken in de keuken achter kastjes of in kieren, kortom de kostbare papiertjes gaan te loor. der lucifers, is het zoo niet, Robin?" Een norsch gegrom was het eenige ant woord. Ze wou haar geliefde zeker eens duidelijk aan het verstand brengen, hoe handig ze toch wel was. Maar reeds het volgend oogenblik schaamde hij zich over die gedachte. En hij zei eerlijk: „Ze is een geweldig handig en behulpzaam ding, Fausll Ik ben bovendien nog erg lastig geweest, door ziek te worden." „Dat is niet waar," riep Gwynne even eerlijk. „Hij heeft alleen maar een beetje vethoogino gehad, dokter. Het heeft een paar dagen geduurd, langer niet. En om - dat het zoo regende, hebben we binnen moeten blijven. Ik heb hem een flinke dosis kinine gegeven en toen is de koorts gezakt." „Kinine0" heb je die haald Die je, wel?" Gwynne vertelde hem toen van de ge vonden scheepskist, die aan het strand was aangespoeld en Robin vertelde van zijn scheermes en zijn stuk zeep. Zijn stemming was heel wat verbeterd, toen hij Gwynne „dokter" tegen Faust hadhoo- ren zeggen. Misschien waren ze dus toch niet verloofd l Ais hij zich. maar niet on ophoudelijk dat ellendige gezegde moest herinneren: „Rohm Lee is nooit iets voor mé geweest. We hebben maar een heetjê gespeeld. lïrj was wel aardig." Als die woorden hem maar niet telkens voor den geest kwamen, scheen de hoop. vroeg Faust verbluft „Waar in vredesnaam vandaan ge had je toch zeker niet bij „Doe die kleine dingen in. een postzegel doosje" ned ons laatst -een dame. „Neem er een klein étuitje voor, zooals vroeger de zakétuitjes voor postzegels wer den gemaakt", was do raad van een ander. „Geef manlief een omslagje mee voo-r zijln reisbonnetjes, want anders raken ze in zijn beurs of portefeuille in het ongereed»' „Zorg, (Lit hij „ranh>oen"-bonnet]-es heeft", zegt een ander, „want die verloop-en niet. 1 De laatste raad hoeft betrekking op wis sel bonnen en bonnen, die met zijn gebon den aan tijd. Een bon voor 1/1 K G. boter kan b.v. wor den omgezet in 50 bonnetjes van 5 gram. De eerste bon an Vi K-G.) verloopt op ge zette tij Ion; de wissel bonnetjes mot en dus Iran het reizend deel van de familie dergelijke bonnetjes lang in gebruik houden. Voor andere artikelen zijn „ranlso-en"- bonnen als wissel bonnen en reisbormen te gebruiken. „Een rantsoen vleeschwaren" b.v. is met aan deze week of een volgende week gebonden. Blijft er in meneers porte feuille een bonnetje over van de reis, dan kan hij zich daarmee een volgende week redden. Een hotelier of een winkelier, als hij in het bezit is van dit soort wissel bonnen, zal u vermoedelijk wel willen hel pen aan het gevraagde. Zuinigheid niet vlectriciteit ca gas. Hebt u zich de zuinigheid op electriciteit en gas reads aangewend Gebruikt u spoarlichtjes op alle plaatsen, waar geen verlichting noodig is, waarbij u moet kunnen lezen of schrijven? Er zijn in huis véél plaatsen, bij een kap stok, in de gang, op een W.C. ed., waar te sterke lampen zijn geplaatst. Zij dateeren uit een lijd, dat w© genist konden voldoen aan onzen, zéér begrijpelijkan, wensch naar goed licht. Nju het noodig is om te bezuiirgen, ook daarop, kunnen een paar z wakkere lampjes electriciteit sparen, zonder dat het h.n- derlijk is. Gas, dat niet zóó gemakkelijk wordt aan- en uitgedaan voor verlichting, kan worden gespaard door in een gang e.d. ruimten gebruik te maken van een flinke zak- of handlantaren. De lantarens, die door handbeweging worden opgewekt tot lieh'gevolg xiji voor zulke gelegenhelea In eik geval poractisch en zuinig, want zij verslijten geen batterij tjes ook. Misschien hebben de lezeressen van deze rubriek óók zelf bijdragen cpi liet geb.ed van zuinigheid in de huishouding. Zouden zij die niet, tot nut van het al gemeen, willen inzenden? Zij helpen er mogelijk weer veie anderen mee. Bij voorbaat hartelijk dankl R. L.H. IS LIJNEN) Fa. Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36. Alle Bankzaken Assuranties. F. Rottgering, Hoogstraat 17. Grootst Speciaalhuis. MEIJER's Zakentelefoon. Vlotte verzending. .alle boodschappen. Experts in teiefoonreclame, HOOIKADE 2. Servio, Westmolenstraat 4. Engros detail. P. F. van den Ende, Drukkerij. Rotterdamschedijk 234. Sduedanis' Goedkoopste toorbockhandel Kan- v. Duinhoven, B. K. Laan 23, Vert.: Albert Heyermans* Stempelfabriek Gravaennnehtiag eQ791 Kunst- en antiekhandel v.h. „De O*? I £ml Delftsche Poort". Restauratie, In- en verkoop, taxatie. Lange Haven 8 J. Wouters Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 - 152 Leder-fournituren, Koffers, Actetasschen, Reparatiën fiQdflfl Fonüjne, Uw rllU Boterstraat 2832. (2 lunen) Modem ingericht reparatiebedrijf en Carrosserie;, wagenbouw alle reparatiën. ARY JORDAANS, Hoofdstr.34 e 7 C C ft N.V. EMADA, Rotterddijk 199? U/uwU Ruime sorteering en steeds het nieuwste- F. REISS, BROERSVEST 21. Speciaalzaak in: Damestasschen, koffers en alle soortenlederwaren. Reparatie-inrichting. V. d. MOST, LANGE NIEUWSTRAAT 23 Alle expeditie en zware transporten N.V. Van Katwijk's Glashandel. Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. FIRMA A. GO OS, Speciaalhuis in haarden en kinderwagens. G. Verboonstr. 21, t.o. Hav.Bank. JACK. HANSEN, ROTTER- DAMSCHEDI K 227. Heerenmodes, Kamerjassen, Pyama's. Wij hebben, indertijd de resultaten be schreven van een door den rrjksvezeldienst ingesteld onderzoek naar de mogelijkheid, in de huishouding te wasschen zonder zeep. Daaibii werd gewezen op de gevaren van bleeken met bleekpoeder, namelijk dat on opgelost gebleven korreltjes bleekpoeder (chloorkalk) in het waschgoed gaatjes bij ten. Van de zijde- der bleekpoederfabrikan- ten verzocht men ons er de aandacht op te vestigen, dat dit gevaar op gemakkelijke wijze kan worden voorkomen. Wanneer men het bleekpoeder vóór het gebruik op lost in een kleine hoeveelheid water, en dit voldoenden tijd laat staan, zinken lang nog niet verloren. In het bosch was ze een oogenbhkje weer bijna geheel de oude voor hem geweest. En ze had geen hekel aat hem. Dat had ze zelf gezegd. Hij' trachtte belangstell.ng te toonen in wat Faust vertelde, en na een poosje kwa men ze het bosch uit en bereikten bet strand, waarop een rij armzalige hutten stond. De dokter wees naar de achterste, „Daar is Inez, Robin," zei bij zoo ge woontjes, als was de jonge man bran dend vin verlangen, om zijn verloofde te ontmoeten. „Ion terug te zien, zal haar meer goed doen, dan alle medicijnen van de heelu wereld. Ik zal even vooruit gaan om haar er op voor te bereiden, want als je zoo maar ineens naar binnen liep, kon de schok wel eens te groot vóórhaar zijn." Gwvnue zei dadelijk met verdachte gre tigheid- „Ik ga even mee. Robin zal hier wel wachten, tot we haar op de hoogte gebracht hebben." Over haar schouder heen glimlachte z» ridderlijk tegen den. grimmigen man, die haar stroef aankeek, en zijn gevoelens achter een strak masker verborg. 25e stak haar arm door dien van Julian Faust heen en terwijl ze door het mulle zand vooriploeterden, kwamen hun hoofden dicht bij elkaar en het zilveren lachje van Gwynne trilde over het strand en trof den eenzamen wachter als leien schicht in de borst. „Ze houdt van hém. 25e voelt zich nu pas gelukkig 1" dacht Robin. „Maar Inez PIET HENIGER, Passage Heerenmode-artikelen, Vraagt teL zichtzending. 1. CQ1 CQ „DE KROON", Koemarkt i. OO 1 3ïJ Lunches, Diners, Kegelbaan. Rookzaagsel - Grenenzaagsel Zaagmeel A.C.H.DE J ON G, Noordvest 10 k2 LIJNEN N.V. A. Tieman, Hoofdstraat 39, Tarwebloem Tarwemeel Tarwe-afvallen. Jac. v. d. Waal, Westmolen straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V» L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. Speciaalhuis voor alle Sport artikelen. Sporthuis Olympia, Passage 10, COCf|4 Heyermans en van Ouwerkerk, WOUUt Passages. Chablonen voor vaten en kisten, aumeroteurs, datum- stempels. Alie soorten gietvormen, graveerwerken. Stoomververij en Chemische Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 Fa. Kruyne en Jonker, Brocrsvest 53—55. Veilingmeesters en be- eedigde taxateurs. A. FiUekes, Hoogstraat 81. Specialiteit in versche ea ge bakken visch. Dagelijks versche aanvoer. W'onïngbufeaUjjSchiedam-West** Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen. A. H. FRANSEN - SCHIE 2 Zaag- en Timmerwerken voor handel en industrie alle onopgelost gebleven bestanddeelen naar den bodem en vormt zich boven het neerslag een heldere, geconcentreerde op lossing van chloorkalk. Door voorzichtig af te schenken, zoodat het bezinksel achter blijft en vervolgens de oplossing tot de juiste sterkte te verdunnen, krijgt men een vloeistof, waarmee het waschgoed zonder gevaar voor gaatjes kan warden, gebleekt. Men moet daarbij rekening houden met de omslandigheid, dat het neerslag niet snel bezinkt. Minstens enkele uren voor het gebruik moet daarom de oplossing wor den gemaakt. Bij voorkeur op den avond voor het wasschen. Heeft men verzuimd Maitland moet zich nu toch niet verbeel den, dat ik nog iels van haar streken verdragen zal. Ik zal eens met haar pra ten en de zaak voor ééns en voor altijd uitmaken. En wat er dan verder met mie gebeurt, kan me geen snars mieer sche len 1" Dokter Faust duwde een wankele deur open, die aan een enkel roestig scharnier hing en wees zwijgend op een donkeren hoek van de hut. Gwynne sloop over den leemen vloer heen en keek vol medelij den neer op de vrouw, die daar op een. hoop dorre bladeren lag uitgestrekt. Do vroegere schoonheid was nauwelijks meer te herkennen. Inez was een inge vallen, vermagerd wrak geworden. Haar oogen waren dicht en haar verwarde, aaneen geplakte haren hingen in slierten over haar voorhoofd. Haar lippen waren paars en blauw. „Inez," riep Julian zachtjes en zoo vriendelijk mogelijk, „wordt eens wakker en kijk eens, wat we gevonden hebben lik heb groot nieuws voor jel" Langzaam opende ze haar zware oog leden. Ze zag het meisje niet naast haar staan, Ze zag alleen den dokter en wendde zich nukkig van hem af. „Je vindt telkens van die onzinnig nut teloos© dingen op dit verschrikkelijke eiland," mokte ze. „Waarom maak je me nu eigenlijk wakker, Julian? Ga toch weg en laat me slopen. Ik heb geen zin om te praten." de oplossing tijdig te maken, dan kan Jut gevaar voor het ontstaan van gaatjes aan zienlijk worden verminderd door het bleek poeder in een dicht geweven lapje te bin den en dit zakje door het water been en weer to bewegen, dus op dezelfde wrjzef als waarop men blauwselwater maakt. Dial eerstgenoemde methode is 'echter beterj men vindt haar dan ook veelal in de ge bruiksaanwijzing op de pakjes vermeld. 1 Met betrekking tot de te gebruiken hoe veelheid bleekpoeder, kan nog worden ver meld, dat een pakje met 65 gram. bleek poeder voldoende is voor het maken van; plm. 4 emmers bleekvloeistof. I Hij boog zich over haar heen en schudde haar zachtjes door elkaar. „Maar ditmaal is het heel iets anders, Inez. Ik wil je graag een schok besparen. We ziin niet de eanigen, die na deschip- breuk van het jacht gered zrjn. Er zijn nog meer overlevenden. Daar ben ik zoo even achter gekomen en nu heb ik een groote verrassing voor je. Hier-is..." Maar voordat hij klaar was, had Gwynne zich reeds tussclien hen in geschoven en knielde naast haar nicht neer. „Ik lx-u het, Gwynne, schat," zei zei zachtjes. „Inez, ik kom .voor je zorgen!, je verplegen, je weer gezond maken. Toef, wil je geen woordje tegen me zeggen?" Weer openden zich de zware oogleden, maar ditmaal bleven ze verschrikt open gesperd. De droge koortslippen bewogen zich om iets te zeggen. En eindelijk zei ze met zwakke stem: „Ben jij het? Waar kom je vandaan, Gwynne Cameron? Waarom ben je hier? Ga weg! 'Laai mé alleen! Ik haat je gezicht..." Ze duwde do kleine hand, die over haar voorhoofd streek, weg en Gwynne richtte zich on willekeurig op, als had ze een slag inbaar gezicht gekregen. „Je bent buiten jezelf, lieve meid," zet ze geduldig. „Maar dat komt wel weer spoedig in orde. Ik zal het je in een paar minuten wat gemakkelijker maken en je iets vertc-llen, waar jé heel blij mee zult zijn. Er wacht nog iemand anders buiten! om bij je..." (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6