Agenda Ontwikkelingswerk Notstandsbelhilfe D.O.K. Zoetwaren Mi ia J> Ik p*' IA'~ (Vervolg van pag. 1} Uit het jaarverslag 1940 Aan het jaarverslag over 1940 van. b Ontwikkelingswerk der gemeente Schiedam ©ntieenen we nog het volgende. Het grootste aantal der 1001 mannelijke cursisten was tusschen 31 en 40 jaar, n.l. 314 239 waren boven 40 jaar, 2SS 25 tot 30 jaar; 77 19 tot 24 jaar en 33 jon ger dan 19 jaar. Ete cursussen voor vrouwen geven on geveer hetzelfde beeld; geen der vrouwe lijke cursisten was echter jonger dan 19 jaar. Van de 256 deelneemsters waren 218 gehuwd; 14 kwamen uit Oversckie. De duurste cursus is die voor electrisch lasschen: de kosten per manuur zijn 70.9 cent; daarop volgen inlegwerk met 20.2 cent en aulogenisch lasschen met 18.1 cent; de goedkoopste cursus is die voor meubel teek enen, n.l. 5.9 cent per man uur. De cursus met ds meeste deelnemers waren timmeren (117), meubelteekenen '(116), schilderen (93) en plaatwerken (92). Het verloop was soms vrij groot, zoo daal de het aantal cursisten plaatwerken van 92 tot 3S; de cursus werf 20 April 1940 opgeheven; dal gebeurde ook met nog een 6-tal andere cursussen. De vier cursussen voor vrouwen werden alle op 27 Aprii j.l. opgeheven. Er werden drie excursies gemaakt, n.l. naar de tamelwerken, de njkssernmin- xichting en de Handelskamer, alle drie <e Rotterdam: twee filmvoorstellingen werden bijgewoond. Werkobjecten z.g. intellee- tueelen. Door z.g intelleehieele werkloozen werd de kiapper op de notarieele archieven van Schiedam over 18111S42 voltooid, daar na is men begonnen met de klapper over 17001811 en een klapper op de ingeko men stukken van B. en W. Aan deze objecten namen 13 personen deel. Sedert October j.l. zijn 5 werkloozen bezig met het maken van een supplement op de bestaaide roman catalogus van de gemeentel ibbliolheek en van een geheel nieuwe catalogus van de studiewerken. Jeugdige werkloozen. Gedurende 1940 waren 20 tot plm. 60 jeugdige werkloozen tewerkgesteld als hulp in de plantsoenen. Op 6 December 1940 moest het werk wegens gebrek aan jon gens worden stopgezet Centrale "Werkplaats. De Centrale Werkplaats begon met een kleine bezetting, mi. met 34 in Januari; in Waart werd de laagste stand bereikt, nJ. 30; daarna trad een lichte verbetering in; in Mei was-de gemiddelde bezetting 67; in Juni plotseling 124; de volgende maand cijfers waren 118, 109, 110, 128, 127 en 129. Het aantal jongens, dat in 1940 de Cen trale Werkplaats bezocht, bedroeg 432; af gevoerd werden wegens het vinden van werk 278, het aantal deelnemers aan het einde van het verslagjaar bedroeg 136. Aan het verslag van den algemeen lei der, dr. W. J. Smit, zijn verkorte versla gen van de leeraren toegevoegd. Wie in aanmerking komen Voor een uitkeering van de Notstands- beihilfe van den rijkscommissaris komen n aanmerking alle Schiedammers, die reeds K>r 10 Mei 1940 en -thans nog te Schie- nam woonachtig zijn, voor zoover zij een lager inkomen hebben dan per week: f 11.voor alleenstaande personen, f 20.voor gezinnen zonder kinderen onder 16 jaar. 120.voor gezinnen met 1 en 2 kin deren onder 16 jaar. f21,voor gezinnen met 3 kinderen onder 16 jaar. f 22.— voor gezinnen met 4 kinderen onder 16 jaar. f23.voor gezinnen met 5 kinderen onder 16 jaar. f24.voor gezinnen met 6 kinderen onder 16 jaar. f25.voor gezinnen met 7 kinderen onder 16 jaar. f26.voor gezinnen met 8 kinderen onder 1G jaar. f27.voor gezinnen met 9 kinderen ondtr 16 jaar. f28.— voor gezinnen met 10 kinderen en meer onder 16 jaar. (Gezinsmkomsten worden voor de helft bij het loon van den kostwinner bere kend). De aanvrager moet de volgende stukken medebrengen 1. Stamkaart. 2. Trouwboekje. 3. t aatste belastingbiljetten. 4. Werkgeversverklaring, in lien m'en in loondiens' is (ook voor werkende kinderen moet een werkgeversverklaring worden overgelegd). 4b. Een verklaring voor kleine zelfstan digen, indien men zelf zaken doet. (Ook voor werkende kinderen, moet een sverkge- versverklaring worden overgelegd), 5 Huurkaart. Formulieren voor werkgeversverklaring (wit) en verklaring voor kleine zelfstan digen (tlauw) zijn verkrijgbaar bij de po- L tie-bureaux. De inschrijving. Voor inschrijving komen thans in aan merking: Alle gezinnen met 1 kind of meer kin deren beneden 16 jaar: Op Dinsdag 11 Maart a.s. van 917 uur. Op Woensdag 12 Maart a.s. geen inschrij ving. Stenntrekfeeraden. Zij, die ïn de week van 24/21/3 1941 steunnïtkeoring ontvingen van Maatschap pelijk Hulpbetoon, dienen zich in het ge heel niet te melden, aangezien deze aan vragen direct door den Dienst van Maat schappelijk Bnlpbetoon worden gemaakt. Het aanmeldingskantoor is gevestigd in den St Joris Doele aan het Doeleplein. Gevonden voorwerpen Bc volgende in het tijdvak van 1 tot en met 7 Maart 1941 gevonden voorwer pen zijn op werkdagen tusschen 1 en 2 uur aan het politiebureau terug te be komen: Diverse sleutels; ceintuurs; handschoc- Jaarvergadering De ledenvergadering van de Vereeniging De Ambachtsschool, die Zaterdagmiddag an het schoolgebouw aan de St Liduina- straat werd gehouden, was, als gewoonlijk alleen bezocht door de bestuurstelen en de gedelegeerden van de gemeente. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter, ing. W. A, Hoek. Na de opening en de vaststelling van de notulen, werf het jaarverslag van den secretaris, mr. W. A. Hoek, aan de orde gesteld ei onveranderd goedgekeurd. Het belangrijkste uit dat verslag hebben we reeds opgeno men in ons blad van Maandag 24 Fe bruari j.l, De penningmeester, notaris A. Hoek, bracht het financieel verslag uit over het afgel-oopen boekjaar. De uitgaven bedroegen f 137.383.33; de inkomsten f 103 311.82. De fmancieele commiss.e, bestaande uit bestuursleden en de commissie voor het nazien der boeken, aangewezen uit de le den, hebben de boekei en bescheiden na gezien en in orde bevonden, wat blijkt uit hun handteeibaning in de boeken. De vo orzitter bracht dank aan den penningmeester, die veel werk belangeloos heeft verricht Het financieel verslag werf ook door de vergadering goedgekeurd De begrooting 1942 werf vastgesteld op ©en totaal van f 170.380 aan uitgaven, wat aanzienlijk meer is dan de voorgaande 'begrootingen. Voor 1942 wordt geraamd een rijkssubsidie van f105.035 en een ge meente-subsidie van f 45.015. Deze begrooting werf vastgesteld, even ais die voor het leeriingenste'sel, die ©en totaal van 1745 aanwijst, alleen voor on kosten bij de voorbereiding. Daarin zijn dus geen salarissen enz., begrepen. De gedelegeerde voor de gemeente, wét- houder J. Dinke laar vroeg, of het ge meentebestuur reeds op d|e hoogte is ge steld met de plannen tot invoering van het leerlingstelsel. De voorzitter zeïde, dat vóór offi cieel e stappen worden gedaan, het bestuur zich nog eens terdege moet beraden. Bat kan op de eerstvolgende bestuursvergade ring geschieden of wellicht is het mogehjk. een aparte bestuursvergadering aan dit vraagstuk te wijden. De directeur der. Ambachtsschool, de heer P. Klapwijk, deelde nog mee, dal een begroeting door de ledenvergadering moet zijia vastgesteld, alvorens verf ere stappen tot invoering van' het leerlingstelsel kun nen worden gedaan. Bij enkele carniidaatsteliing werden de aftredende bestuursleden, ir. C. E. Alexan der, ir. C. Hoek -Sn de beeren J. v. d. Kraan en J. van Vliet tot bestuursleden herbenoemd. Tet leden van 3e commissie voor het na- zaem van de rekening 1941 werden aange wezen de hoeren notaris H. B. E. Btlaissé, M. Germeraad en A. Hofman. De voorzitter constateerde, dat voor het besluiten tot wijziging van dje statuten en het huishoudelijk reglement, niet het veieischte s/j der leden aanwezig was, zoo dat dit punt in een volgende ledenvergade ring opnieuw aan de orde zal worden gesteld. Deze vergadering wordt Woensdag April a.s, gehouden. Na een toelichting, door den heer I. T, M. Nolet werf besloten tot het openen De Schiedamsebe H.B.S.-vereenigmg Onder Ons" is dit winterseizoen nog niet in het openbaar opgetreden; het thé- dansant van gistermiddag maakte aan dat „stilzwijgen" een einde en een prettig einde, want het was in Tivoli zeer genoeg lijk. Dat was voor het grootste deel te danken aan The Sound Diggers, die of schoon de band met voltallig was uitstekende dansmuziek hebben geprodu ceerd. Er werd een rijke afwisseling ge bracht iu de soorten dansen en enkele wedstrijdjes, b.v. het ballonnetje-dansen en 't Leertje-dansen, brachten den prijswinstcrs in het bezit van een doois boabons! Dat men zijn kruit niet te vroeg moet ver schieten, bleek ook nu, want hij een fox trot waren de serpentines reeds in zoo'n ruime mate door de zaal geslingerd, dat de voorraad nagenoeg uitgeput was, toen de wals kwam, waarbij zij feitelijk gebruikt moesten worden. De wensch van den voorzitter van „On der Ons" Krik van der Pant, bij het be gin van het bal uitgesproken, dat allen zich zouden arnuseeren, is wel in vervul ling gegaan. De vertegenwoordigers van zus ter ver- eenigingen werden welkom geheeten, even als de leden van de Commissie van toe zicht, de hoeren W. Temperman en A. Berg. BINNENLAND Vaardigheidsprosven voor aspiranten Dc Chr. Gymnastiek Vereen. D.O.K. zal in den komenden voor-zomer en zomer de gelegenheid verschaffen aan de adspi- ra.nten zich voor te bereiden voor de vaardigleidsproeveo, die het N.C.G.V. beeft ingosteld voor junioren meisjes en jon gens van 1016 jaar. Die proeven bestaan uit turnen, behencbghe.d, athleiek, wandelen en zwemmen. Er zijn drie leef tijdsgrenzen gevormd: 10 en 11 jaar; 12 en 13 jaar en 14, 15 en 16 jaar. Het is niet verplichtend zich aan alle 5 proe ven te onderwerpen; men kan zich ook bepalen tot alleen turnen, athletiek, of wandelen. Voor elk der groepen kan de geslaagde een afhangend lintje op zijn tum- trni of -blouse bevestigen; slaagt men voor de tweede maal voor een proef, dan ont vangt men een metalen cijfer 2; voor de derfe maal een 3 en voor de vierde maal een N C.G V.-schildje, dat gedragen wordt aan de uiteinden der linten. Nieuwe leden en D.O.K.-tenue. Er heeft zich een commissie gevormd uit D 0 K., bestaande uit mevr. J. v. d. StaayPijnacker, mej C van Schijndel en de heerea C Aleman en D van Wamelen, die de distributiemooilijkheden op het ge bied van turnkleedmg wil helpen oplossen. Ieder lid of oud-lid, dat iets wat tot de D 0 K.-k!feeding behoort, bezit en niet meer gebruikt, wordt door de commissie verzocht dit aan de vereeniging af te staan. Hier mede kunnen dan nieuwe ieden aan een D.O.K.-tenue geholpen worden. J aarvergadering. De jaarvergadering van D O.K. wordt Donderdag 29 Maart a.s. in het Volkskof fiehuis gehouden. Aan de orde komt o.a. voorjaars- en zomerearopagne. nen m wanten, jongenspet; kosteloos rij wielbelaslingmerk; brume hoed; embleem; varl 6011 debet rekening bij de Rotterdam^ dameshoed; textielkaart; eeu rol glaswoi; melkbus; bnl ia étui; rijwieltascbje; speel goed pistool; geld; kinderportemonnaie; ro zenkrans. Bij vinders Oorbel, C. v. d. Windt, Puttexshoeksche- straat 32; rood linnen broodzak, G. v. d. Tempel, Grofbaaa 101; 2 bonnen van de Winterhulp, J. L. Pluym, Brugman straat 32b; dameshandschoen, B. v. d Bout, Ploegstraat 5, tafelkleedje, L. r. d. Lin de, Julianalaan 92a. Kindertasehje met inhoud, J. Scholten, Taanderstraat 60b, Rotterdam; studie- schrift, "W. Kaptem, Van Swindensingel 58a; kindenvant, S. Schaap, Spoorstraat 46; shawl, D v. d'. Net, Snelliussingel 50a; alpinomuts, D. Kouwenhoven, Bosboom laan 6b; rozenkrans, J. Stout, Verploegh Chasseestraat 5 te Vlaarfingen; sleutel, F. G. vaa Mourik, Rotterfamschedijk 78b; wit te kat, G. Boets, Burgem. Knappertlaan 178; zilveren armbandje, G. J. Böling, Lek straat 80; portemonnaie mot inhoud, J. van Dijk, Puttershoekschestraat 55. lOrittenkaart (Apeldoorn Amsterdam Holier'noek, Singel 176; huissleutel, Nienw- straaten, Beijerlandschestraat 36; zakmes, W. van'"Zon, West Frankelandschestraat 135; portemonnaie met inhoud, H. van Hasselt, Julianmaan 44; rozenkrans in étui, G. Bergwerf, Da Costastraat 29a; kinder handschoen, H. Overhejl, Van Leeuwen- hoeekstraat 19; kindertasehje, D. Vierboom, Rijnstraat 24b; padvindersrïem, J. v. d. Schaft, Nieuwe Haven 31a, Kap van regenmantel, A. Verhaal, Hal- leystraat 27; rijwielbelastingmerk, B. van Dongen, Swammerdamsingel 47; bril met hoornen montuur, H. Speifer, Stationsstraat 31b; grijze damestasch met inhoud, J. A. Rademaker, Lange Haven 14b; wollen handschoen, N. de Jong, Noordvestlaan 16; huissleutel, Vollenbregt, \V. Frankelandsche straat 77b. Indien een gevonden voorwerp door den eigenaar bij den vinder is afgehaald, wordt mededeeling verzocht aan het politiebureau, tel. 68036 cn 68070. sche Rankvereenïging. De bedoeling is de mogelijkheid te scheppen dat onder bizotn- dere omstandigheden, gedurende korten tijid, geld zal kunnen worden opgenomen b.v. als salarissen moetan worden uitbetaald en het benoodigd egeld is nog net op de gewone wijze ter beschikking gesteld. De voorzitter bracht tenslotte den directeur, leeraren en overig ;;©~soneel dank voor hetgeen zij ook in het afgeloopen jaar weer voor de school en dus voor de ge meente en onze goede vaderland, hebben gedaan en waan an in dia eerste, plaats de jongens hebben geprofiteerd. Uitreiking der diploma's De uitreiking van de diploma's aan en de promotie van de leerlingen der Am bachtsschool is vastgesteld op Zaterdag 29 Maart a.s. Daar geen zaal beschikbaar is zal deze dubbele plechtigheid vermoe delijk wel in het schoolgebouw aan de St Liduinastraat moeten plaats hebben. SCHIEDAM Passage Theater, half 3 en half 8: De baas in huis. Monopole Theater, 2.15 en 7.15 uur: Hoera! Ik ben papa! 10 Maart. Bovenzaal Amstelbron, half 8. Stichtingsvergadering commissie verkoopbelangen textiel. Spieker: W. H. J. van Mansum. 13 Maart. Passage Theater, 7.15 u. Jong Rott» Toonee! Candida. 13 Maart Geref. Jeugdhuis, 32e Da Costa- avond. ROTTERDAM Bioscopen. Arena, 2.15 en 8 u. Raket Variété (Veer tien attractie's). Capitol, van 2 uur af doorloopend. Bismarck. Prinses, 2.15 u., 7.30 u. De glazen ko- gel. Ondernemersovereenkomst leverings- en betalingsvoor waarden In het zoetwarenbedrijf kwam een onder nemersovereenkomst betreffende lever mg s- en betalingsvoorwaarden tot stand. Het doei hiervan is de saneering van den han del in zoetwaren. De verschillende misstanden als - het af trekken van niet overeengekomen kortin gen, het niet of niet tijdig terugzenden van emballage, het niet of niet tijdig be talen, het zonder retoumearen van goe deren,- zonder dat dit krachtens overeen komst geoorloofd is, zullen hierdoor on der.-an gen worden Fabrikanten en grossiers zijn op boete verplicht op te geven aan het zoetwaren bureau, wie niet of niet tijdig aan zijn verplichtingen voldeed. De bestaande achterstal'ige vorderingen moeten thans door fabrikanten en gros siers, binnen een maand worden opgege ven -aan' het zoetwarenbureau. Het zoet- warenbüreau zorgt dan voor de incasso van deze vorderingen. Eventueel treft zij een betalingsregeling met in gebreke ge bleven afnemers Het zoetwarenbureau kan bij niet-nale- vïng van de overeenkomst sancties tref fen, om. in den vorm van uitsluiting van levering van een bepaalden afnemer. Het is dus in het belang van iederen afne mer strikt aan zijn verplichtingen te vol doen. Verbod van levering van zoetwaren Tevens is thans een regeling vastge steld, waarbij het den fabrikanten en gros siers in zoetwaren verboden is, te leveren aan hen, die voor 10 Mei 1940 niet han delden in zoetwaren en is het aan gros siers en detaillisten verboden te betrekken van hen, die voor 10 Mei 1940 geen zoetwaren fabriceerden, behoudens toestem ming van het zoetwarenbureau. Deze regeling werf getroffen teneinde te bevorderen, dat bij de huidige goederen- schaarseLte zooveel mogelijk de bestaande industrie en handel in zoetwaren intact kan blijven. Vereeniging van Bijbel- vorschers opgeheven Men deelt ons van bevoegde zijde mede: Dp grond van een -verordening van den rijkscommissaris van 29 Mei 1940 heeft het hoofd' der veiligheidspolitie de inter nationale vereeniging van Bijbeivorschers in Nederland opgeheven. Voorts heeft hij in beslag neming en verbeurdverklaring van de bezittingen dier vereeniging en van haar nevenorganisaties („Wachttoren" en Bijbel- tractaatvereèn iging-en) gelast. De internationale vereeniging van Bijbei vorschers in Nederland en haar neven organisaties voeren in woord1 en 'geschrift onder "den dekmantel van zoogenaamd wetenschappelijk Bijbelonderzoek oen on miskenbare „hetze" tegen alle staats- en kerkelijk© instellingen. Terwijl deze vereeniging beide instanties als OTganen van den Satan beschouwt, on dergraaft zij de grondslagen van het ge meenschapsleven van het volk en tegelijk ook de autoriteit van den staat in anarchis- tischen zin. Het voortbestaan van deze ver eeniging zou db openbare veiligheid en orde ernstig fn gevaar hebben gebracht Verbetering Centraalstation Utrecht Het Utrechtsche Centraal Station heeft een niet onaanzienlijke verbetering onder gaan, die oppervlakkig bezien van weinig beteekenis lijkt te zijn, maar het reizend' publiek in niet geringe mate gerieft. Woie vroeger op een spitsuur wel eens het tweedte perron heeft willen verlaten om zich naar het eerste of naar den uitgang te begeven, zal toen hebben opgemerkt, dat de beperkte accomodatie van de trap- pen zeer hinderlijk was voor de dichte sfcroomen reizigers, die van de tunnel, welke dteze twee perrons verbindt, gebruik moesten maken. Het gevolg was, dat, of schoon op de trappen rechtshouden was voorgeschreven, het minst timide gedeelte van de reizigers van de linkertrap gebruik maakte, waarfoor den reizigers, die zich' in tegengestelde richting bewogen weer last berokkend werf. Ir. S. van Ravesteijn, die de verbouwing van het Ctentraai Station ontwierp, heeft ook een plan gemaakt om aan dezen ver keerden toestand een einde te maken. En zoo werf de opgang van de tunnel, in d!e - richting van den uitgang, op de dubbele breedte gebracht, terwijl zij een vloeiend beloop kreeg, dat sterker in de richting van den uitgang gaat den vroeger het ge val -was. Wanneer de reizigers, die door de tunnel komen, zich naar de trap van den uitgang begeven, ontmoeten zij nu een trap, die twee meter breeder is dan de tunnel, welke zes meter breed is. Vroe ger was de trap twee meter smaller. Bestemming der melk In werking is getreden het zuivelbesluit 1941 (bestemming der melk). Dit besluit, dat het ingetrokken crisis- zuivelbesluit 1940 (bestemming der melk) vervangt, opent o.m. de mogelijkheid, dat in daarvoor in aanmerking komende geval len, door de landbouw crisis-organisatie op aanwijzing van den provinda'en voedsel- commissaris, die daaromtrent overleg pleegt met de Ned-eriandsctie zuiveloentrale en met daartoe benoemde provinciale commis sies van vertegenwoordigers uit het be drijfsleven, regelend kan worden opgetreden, ten aanzien van de afleveringen van melk door veehouders en de ontvangst daarvan door daartoe aan te wijzen producenten' van zuivel- en melkproducten. Voorts ver leent dit besluit aan de Nederlandscbë zui- velcentrale de bevoegdheid, aan producen ten van zuivel- -en melkproducten verplich tingen op te leggen ten aanzien van de verwerking der melk en de bereïd'ng valf bepaalde producten in bepaalde hoeveel heden en soorten Dooi* de centrale kunnen eveneens re gelen worden gesteld ten aanzien van de door de producenten aan hun melklevt> ramcicrs terug te leveren ondermelk. De reeds bestaande bepaling, dat decen trale een producent van zuivel- en melk producten kan verplichten de door hem ontvangen melk niet te verwerken, doch aan bepaalde afnemers te leveren, is mede in het nieuwe besluit overgenomen Dit be sluit verplicht voorts degenen, die op grend van die bepaling zijn aangewezen om ntók van producenten van zuivel- en melkpro ducten te betrekken, die melk te koopeji en in ontvangst te nemen en binnen een door de centrale eventueel te bepalen ter mijn te betalen. Nieuwe Amsterdamsche wethouders De regeeringscommissaris van Amstev dam, burgemeester E. J. VofLte, heeft do volgemdé wethouders benoemd! ©n hun heè beheer der achter hun namen vermelde., af- deelingen opgedragen: De heer Jae. Rustige, die op uitdrukke lijk verzoek van den -regeeringscommissaris zich bereid heeft verklaard het wethouder schap voorloopig te blijven vervullen: fi nanciën, bedrijven en handels inrichtingen. De heer J. H van der Bend: openbare gezondheid, ziekenhuiswezen, bevolkingsre gister, burgerlijke stand en voorts een deal van maatscbappelijken steun (gemeentelijke verzorgingsbuizen voor ouden van dagen, het weduwenhof, het burgerweeshuis, de inrichting voor stadsbestedelingen en de bank van leening) en de keuringsdienst voor waren, die tot nu toe onder afdee- ling levensmiddelen ressorteerde. Ir. 0. J. Neiszen: publieke werken en volkshuisvesting. Dar. J. Smit: onderwijs, kunsten en weten schappen, terwijl dr. Smit tijdelijk zal waar nemen de afdeelingen arbeidszaken, statis tiek, levensmiddelen, (behalve de keurings dienst van waren), wasch- en schoonmaak-,., bad- en zweminrichtingen, marktwezen, maatschappdijken steun (behalve, het deel dat den heer Van der Bend is toegewezen) ■en de commissie voor de werkloosheids bestrijding. Burgemeester Voute zal de afdeelingen algemeen© zaken; politie en brandweer be* heeren. Dr, "Van Rappard naar de "Waffen S.S. Tiidens een hedenmiddag in het Volksge bouw te 's-Gravenhage gehouden vergade ring van den kring Den Haag van de N.S.N.A.P. heeft de leider van deze partij dr. E: H. van Bapparf, naar ons wordt medegedeeld, bekend gemaakt, dat hij zisli als vrijwilliger heeft gemeid voor de Waf fen. S.S., dat hij hiervoor is goedgeurd en dat hij hedenavond naar Duitschland zal vertrekken. l ■S»" If |v Iff p4 W&f" isf^ fes- V- SP-f A'^l

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2