Laatste Nieuws De Nederlandsche rijks radio-om roep Amnestie voor verzuimde belasting aangiften De termijn loopt tot 15 April a.s. Verwijdering van Joden uit het bedrijfsleven Het pachtprijs- opdrijvingsbesluit Duitsch Landgerecht Glasgow gebombardeerd Luchtacties aan het Grieksche front Pag. 3 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdag 14 Maart 1941 N.V. VERFPAKKU3S, BROERSViLD 24, TELEF. 679Q2 BINNENLAND Regeling voor de opgeheven omroep-organisaties Wijzigingen Rechtszaken Beleediging van den Führer Naar Engelschen zender geluisterd Valschmunterij Handel en Bedrijf GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN MAAKT BEKEND: Hinderwet BUITENLAND Luchtgevechten aan de Britsche Zuidkust Bombardementen op Britsche vfootbases Overzicht Amsterdamsche Effectenbeurs BEURS VAN AMSTERDAM V, 07, 27, 27* 47» 37. £7i« 7, Burgerlijke Stand Glas en Verfhandel Glazenmaker!] Kunslschilder-artikelen Vakkundige voorlichting Blijkens de gisteren ve-schenen verarde] ning van den rijikscommissar s voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende maatregelen op het gebied van den Neder, landschen radio.omrocp, geschieden de sa menstelling en de uitvoering van bet pro gramma van deze omroep en van de radiodistributie uitslui'end van rijkswege. Te dien einde wordt een staatsbedrijf m het leven geroepen, dat den naam van „rijOcsradi o_omroep'draagt, rechtspersoon lijkheid bezit en welks zetel te Amsterdam is gevestigd. Be secretarisgeneraal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten, heeft het toezicht over den rijks radio om roep. Artikel 2 bepaalt, dat de bestaande rar dlo.omroeporganisafces worden ontbonden en dat het aan deze toebehoorend© vermogen in eigendom overgaat van den rijiksradio.omroep, welk» ook alle civel- rechtelijllce rechten en verplichtingen van de radioomroeporganisat es overneemt. Aan de bij de radio.omroeporganisat es aangestelde leden van het beJrrjIfs- en ad- ministrat ef personeel, zoomede aan de daarbij aaS gestelde artisien, allen voor zoo ver zij daarbij op 1 Januari 1911 in dienst wanen en bij de samenstelling en de uitvoe ring der programma's hun eigenlijke dag taak vervullen, zal worden aangeboden in dienst van den rijiksradio.omroep te treden, voor zoover zij daarbij passende werk zaamheden kunnen vinden. De directeur generaal van den rijksradio- omroep stelt, zoo moge'ijk in ov ereens'em- ming met de belanghebbenden, de schade vergoedingen vast, welke aan de vroegere eigenaars en aan de personen, die net In dienst van den rijksrad o. omroep over gaan, worden toegekend. liet Verordeningenblad van gisteren be vatte oen verordening op komst, waarin amnestie wordt verleend voor bepaalde verzuimen ten opzichte van den fiscus. Artikel 1 schept een aangifteplicht voor alle tot nu toe verheimelijkte vermogens- bestaaddeelen en aan belasting onderhevige feiten. Daardoor wordt niet slechts een recht op amnestie, maar ook een plicht daartoe ingevoerd. Artikel 2 omschrijft den kring van de meldingsplichtige personen. Artikel 3 bepaalt de instanties, waaraan de aangiften moeten worden gericht. De meldingsplichtingen kunnen zelf niet uit maken, voor welke overige instanties de verschillende aan te geven vermogensbe- standdeelen en feiten nog van belang zijn. De aangewezen instanties zullen eventuceóe verdere instanties mededteeling doen. Artikel 4 bepaalt den termijn voor aan gifte, welke loopt tot 15 April 1941. Moge lijkheid tot verlenging is in afzonderlijke gevallen mogelijk gemaakt. Artikel 5 behelst de uitwerking van de amnestie. De amnestie biedt zesr verstrek kende vooxdPelen om daardoor een ieder terugkeer tot eerlijkheid zoo gemakkelijk mogelijk te maken en wel: 1. Vrijheid van. straf (ook van tucht straffen), 2. Verstrekkende bevrijding van bijbeta- lingsplicht, 3. Verbod van onderzoek naar van nu af aan fiscaal niet meer belangrijke ge beurtenissen, teneinde daardoor zooveel 'mogelijk met het schaamtegevoel rekening te houden. Artikel 6 sluil de gevolgen der amnestie algeheel uit, wanneer de aangifte niet vol ledig is. Gedeeltelijke amnestie doet zich in dit geval niet voor. Verder is bepaald1, dat de amnestie in zooverre niet in wer king treeat, als den aangifteplichtige of den meldingsplichtige Teeds mededeeling heeft gedaan, dat bevoegde instanties van hun verzuimen kennis dra-.en. Artikel 7 bepaalt bk ovp .reding van den aangifteplicht een verdubbeling van de op zichzelve reeds toepasselijke straf en in hei geval van bedreiging met vrijheidsstraf subsidiair boete een vrijheidsstraf in elk geval. Hierin komt het beginsel tot uit drukking, dat het staatsgezag in de toe komst zonder pardon tegen die fraudeurs zai optreden, die ook deze gelegenheid en plicht tot algeheele schoonmaak niet ge- «i uiteen en zich daardoor ook thans nog buiten de sociale gemeenschap houden. Artikelen 8 en 9 bevatten bepalingen over de uitvaardiging van uitvoerings- en Mnvullingsbepalingen, alsmede over het in werkingtreden van de verordening, n.l. op den dag van haar afkondiging. r Het Verordeningenblad van gisteren be vat een verordening van dan rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende de behandeling van onder nemingen, welke aangegeven dienen te worden. Daarin wordt o.a. bepaald, dat goedkeu, ring is verescht voor: 1. Hot oprichten van een onderneming, welke aangegeven-d ent te worden; 2. het aanbrengen van veranderingen in bestaande onderneming, waardoor een die onderneming komt te vallen onder de verplichting tot aangf.o. 3. Het verzoek om goedkeuring moet wor den ingediend door hem, die het oprichten der onderneming of het aanbrengen der verandering beoogt Goedkeuring is voorts vere'scht voor: 1. Het vervreemden, verhuren, verpach ten, liquideeren of st Heggen van een der gelijke onderneming; 2. het vestigen van een recht van vrucht gebruik; 3. het aanbrengen van veranderingen .'aardoor de gronden, waarop de verplich ting tot aangifte berust, wegvallen. Maatregelen, welke reeds getroffen zijn in den tijd tusschen 9 Mei 1940 en den dag van het in werking treden dezer ver ordening, dienen achteraf goedgekeurd te worden. Misbruik van formeele of materieel» rechtsvoorschriften van burgerlijk recht karn niet tot gevolg hebben, dat de verplichting tot het verkrijgen van goedkeuring ont doken wordt. Bevoegd tot het verlemen der goed keuring is de rij'kscomm ssaris voor het bezette Nederlandshe gebied (commissar.s. generaal v-oor financien en ecomorn sche zafcen). De goedkeuring moet worden aange vraagd voor het treffen der maatregelen, of voor reeds getroffen maatregelen bin nen een maand na het in werking treden dezer verordening. Wordt de goedkeuring geheel of ten deele geweigerd, dan bepaalt de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris generaal voor financien en economische zaken), of en op welke Wijze de getroffen maatregelen ongedaan dienen te worden gemaakt, dan wel of zij rechts geldigheid m'ssen. Daarbij kan lirj bin dend beslissen omtrent de daardoor ont stane rechtsverhoudingen; zoodanige be slissingen zijn bok bndend voor organan der rechterlijke en uitvoerende macht De onderneming kan op haar kosten on der bewindvoering geplaatst worden. De bewindvoerder is bevoegd tot het verrichten, zoo in als bu ten rechte, van alle rechts handelingen en anderszins, wel ke de bedrijfsvoering de onderneming met zich brengt. De bewindvoerder staat onder toezicht van den rijkscommissaris (comm. ssaris ge neraal voor financiën en eeomom sche za ken) is dezen alléén verantwoording schub dig en heeft recht op teruggave van zijn werkelijke onkosten en redelijke vergoeding voor zijn bemooiïngetn- Bij beschikking van de secretarissen- generaal van het departement van land bouw en. visscherij en van justitie zijn nadere regelen getroffen betreffende gras- en hooiverkoopingen, het inschalen van en het pachtprrjsopdrijvingsbesiuit 1940. Verkoopingen van gras (al of niet op stam), hooi (anders dan per gewicht), hooi- landverpachtïngen en. mseharing van vee, worden voor de toepassing van dit be sluit als verpachtingen beschouwd. Het is voortaan verboden een pacht- zigmg of aanvulling van een pachtover eenkomst te sluiten, indien de bedongen overeenkomst of een overeenkomst tot wij- pachtprijs hooger is dan die, welke voor het verpachte gold in het jaar 1939 vóór of op 1 September. Voorts is het verboden zonder goed keuring \an het bevoegde pachtbureau: a. Vee in een weul-n ler inscharmg aan te nemen of gras of hooi, als bedoeld in de tweede alinea, te verkoopen of ten verkoop aan te bieden; b. een. inscharingsovereenkomst aan tie gaan; c. eenige vergoeding terzake van in- scharen aan te nemen; d. aan een overeenkomst, ais bedoeld onder a en b, welke gesloten is vóór de inwerkingtreding van deze beschikking, uitvoering te geven. Het Duitsch landgerecht heeft behan deld de zaak tegen den 42-jarigen thans werkloozen bedrijfsleider D. V., die op 4 Januari j.l. zich in een café te 's Gra- venhago tegenover een onderofficier van de Duitsche weermacht op bebleedigend© wijze heeft uitgelaten over den Fuhrer. Beklaagde zeide dronken te zijn ge weest en niet te hebben geweien wat hij zei, doch hij wilde aannemen, dat de- gang van zaken, zooals de onderofficier dien als getuige uiteen had gezet, juist is geweest. De Gencralslaatsanwalt, dr. Kcbhtz, wees er op, dat beklaagde de beleedigende uit drukkingen eerst kort geleden heeft geuit, niettegenstaande uit de couranten toen reeds herhaaldelijk was gebleken, dat de bezettende overheid dergelijke uitlating >n niet kan dulden en dat daarvoor hooge straffen worden opgelegd. Dit alleen ueds had voor hem een ernstige waarschuwing moeten zrjn Anderzijds wilde spr er re kening mee houden, dat beklaagde een goeden indruk heeft gemaakt, terwijl ook in zekere mate in aanmerking tan wor den genomen, dat hij onder invloed van sterken drank is geweest. Met het oog hierop vorderde dr. Koblitz 9 maanden gevangenisstraf. De rechter, de heer Joppïch, nam even eens verzachtende omstandigheden in aan merking en veroordeelde beklaagde tot een g e v a n geard sstraf van 6 nmanden, met af trek van liet voorarrest Op 5 November van het vorig jaar ver schaften twee rechercheurs zich toegang tot een woning aan den Burgwal te Haar lem, omdat zij vermoedden, dat de be woners naar den Engelschen zender luister den. Toen zij de woonkamer betraden, was het radiotoestel juist uitgeschakeld. De De hoofdbewoner, de 39 jarige mandenma ker A. H. erkende echter, dat men naar een Engelsche uitzending had geluisterd. De man stond gisteren voor de Haarlem- sche rechtbank terecht wegens overtreding van verordening no. 35 van den rijkscom missaris betreffende het luisteren naar ver boden zenders. Hij verklaarde, dat hij slechts had willen hooren wie tot president der Vereenigtle Staten gekozen was. De eisch luidde een maand1 gevangenis straf. Op 27 Maart zal de rechtbank uit spraak doen. Voor de Rotterdamscbe rechtl ank heeft terecht gestaan de 31-jaiige J. C. van E, wien het uilgeven van valsch geld was ten laste gelegd. Op 12 September j.l. had verdachte in een café te Rotterdam voor een Diuitschen soldaat een briefje van tien gulden gewis seld en hem vier valsche rijksdaalders ge geven. Een vriend van verdachte bad la ter betaald eveneens met valsche rijks daalders. Den volgendert'dag kwam de Diuilsche so-ldaat zich beklagen. Nadat de politie in den arm ""genomen was, werden beide mannen gearresteerd. Da rijksmunt- meester, Van Meeleren, verklaarde als ge tuige, dat er in September 1940 1154 valsche rijksdaalders waren binnengeko men. Het O.M. achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte tegen Van E. drie jaar gevangenisstraf. Tegen den 45-jarigen koopman B., die eveneens valsch geld had uitgegeven, eischte de officier vier jaar en zes maanden gevangenisstraf. De 35- jarige vrouw A. E. nit Dordrecht, die met Van E. had samengewerkt, hoorde een jaar gevangenisstraf tegen zich eischea. Rooilijnen voor bouwblok Gerrit Ver- boonstraat Lange Nieuwstraat Wcslvest en voor Griffioens-traat, De Burgemeester van Schiedam; "maakt BEKEND. dat heden ter gemeentesecretarie (afd. Algemeene Zaken, Stadhuis) voor een ieder ter inzage is gelegd het ontwerp van een besluit met bijbehoorende teekeming - tot vaststelling van vomgevelrooilijicn voor het bouwblok, begrensd door de Gerrit Verboonslnat, de Lange Nieuwstraat en de Weslvest, zoomede voor de Griffioen straat. Schiedam, 14 Maart 1941. De Burgemeestea van Schiedam, VAN HAAREN. Kennisgeving De Burgemeester van Schiedam, Bcbonwingsi oorschriften Gerrit Verb o on - straat (Westzijde) en omgeving. dat heden ter gemeente secretarie (afd. Algemeene Zaken, Stadhuis) voor een ieder ter inzage is nedergelegd hot ont werp van een Verordening houdende be bouw ings voorschriften, enz. voor de Ger rit Vcrboonslraat (Westzijde) en om geving. Schiedam, 14 .Maart 1941. De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN. Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij him besluit van 13 Maart 1941 de beslissing op het verzoek! van W. VAN RIEL (Handelsonderneming „Tro pica") om vergunning tut u.tbreiding van de inrichting voor het opslaan en 'branden van grondnoten, koffieboon-tin en cacao, boon*ni in het pand Westerkade 14, VER DAAGD, aangezien het desbetreffend on derzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 14 Maart 1941. 1214 62 Berlijn, 14 Maart. (D N.B.). Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend Het Duitsche luclilwapen heeft ook van nacht den vijand opnieuw geduchte slagen toegebracht Sterke formaties geveehtsvlieg tuigen deden met groot succes aanvallen •op het scheepsbouwcentrum Glasgow. De aanvallen waren gericht op inrichtingen van havens en wei-ven, op opslagplaatsen van grondstoffen en levensmiddelen, en werden ondernomen tijdens volle maan en helder uitricht. Zij duurden verscheidene uien. Er ontstonden tal van. groote bran den, die in den loop van den nacht tot een vlammenzee samensmolten. Tevens bombardeerden andere sterke formaties ge vechtsvliegtuigen in Liverpool en llull be- drijien v an de levensmiddelenindustr e, ver. zorgmgsinrichtingen van allerlei aard en. opslagplaatsen wan grondstoffen, in Liver pool wezen nog oude branden ,dio van de aanvallen uit den vorigen nacht afkomstig waren ,den gevechtsvliegtuigen, den weg. Andere geslaagde aanvallen waren ge richt op belangrijke militaire doelen in Zuid- en Midulen-Engeiand. Twee verken ningsvliegtuigen deden overdag een aanvat op een groot tankschip in het Kanaal van Bristol en beschadigden het ernstig door voltreffers. In den loop van den dttg ontstonden er aan do Britsche Zuidkust weer herhaalde lijk luchtgevechten, waarbij de vijand zes jachtvliegtuigen van het type Spitfire ver loor. Hierbij onderscheidde zich vooral een afzonderlijk vliegend verkenningstoestel, dat een Spitfire-jager uit een formatie van vijf vijandelijke jachtvliegtuigen wegschoot, de overige aanvallers dwong terug te kecren en zelf behouden de thuishaven weer be reikte. In den afgeloopen nacht deed de vijand aanvallen op verscheidene plaatsen in Noord'-West-Duitschland, vooral op Ham burg. De schade aan industrie- en haven inrichtingen is niet aanzienlijk. Daaren tegen werden in woonwijken weer ver scheidene gebouwen, o.a. twee ziekenhui zen door brisantbommen verwoest, of zwaar beschadigd. Onder de burgerbevol king ontstonden verliezen aan. dooien en gewonden, vooral in de ziekenhuizen. Naditjagers, luchtdeelartülerie en maxine- arfillerie schoten negen der aan vallende Britsche vliegtuigen neer. Ergens in Italië, 14 Maart. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 280 maakt het ïtaliaansche opperbevel het volgende bekend1: In den sector van het elfde leger aan het Grieksche front plaatselijke actie van infanterie en artillerie. Talrijke ïtaliaan sche luchtformaties bombardeerden zonder ophouden de vijandelijke verdedigingswer ken en troepen. Bovendien werd' een be langrijke Grieksche vlootbasis gebombar deerd-. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden door een formatie ïtaliaansche jachtvlieg tuigen neergehaald. Drie van onze toestel len zijn niet teruggekeerd. In den ochtend1 van 13 Maart tracht ten vijandelijke torpedovliegtuigen ïtaliaan sche schepen aan te vallen, welke gemeerd lagen in de haven van Valona. Als gevolg van de hevige luchtafweer dei' koninklijke marine, konden slechts twee vijandelijke vliegtuigen den aanval uitvoeren, d-och zij werden beide neergehaald'. De bemannin gen werden gevangen genomen. Slechts één schip werd beschadigd'. Een Duitsche luchtformatie heeft in den nacht van 12 op 13 Maart vijandelijke lucht- en vlootbases in Noord-Afrika be stookt. Op den beganen grond' staande vliegtuigen, gemotoriseerde strijdmiddelen en verscheidene andere inrichtingen wer den vernield'. Vijandelijke vliegtuigen ondiernamen een nachtelijken bomaanval op Tripolis en brachten lichte schade aan. Onze lucht formaties bombardeerden de luchtbases op het eiland' Kreta. In den nacht van 12 op 13 Maart wierpen Britsche vliegtuigen brand- en brisantbommen op eenige d'or- pen en op een klooster van het eiland Rhodos, waarbij twee bewoners gedood' en twee andere gewond werden. Er werd eenige schade toegebracht aan woonhui zen. In Üost-Afrika werd een vijandelijke aan val in den. sector Gheren afgeslagen. In den Opper Soedan bombardeerden onze vlieg tuigen gemotoriseerde strijdmiddelen en troepen. VRIJDAG, 14 Maart. Officieele noteermg van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 23.50 per ILL Zonder fust en zonder belasting. Niet officieel. Bir.nen'andscbe spiritus: Melasse lOOo/o f 29.per ILL. Ruwe 50»/o f 14.50 per H L. Export (vrijblijvend) f36.per II D. Zonder fusi en zonder belasting. Spoeling f 1.50. Do handel waes wederom van zuor g> ringe afmetingen. Voor Amer kanen heorschte een lusteteoze stemming, Ook de locale markt kenmerkte zich door groot gebrek aan affaire. Olies ojendeai zwakten het verdere verloop gat geen herstel te zien. In Cultuurfondsen was bijna niets te deen en de koers beweging was on regelmatig. H. V. A.'s waren lager. De Scheepvaart lag stil. Voor Jhduslrioe'en. bestond bijina geen belangstelling. Reteg- gingsmarkt was eveneens ongeammrerd. Prolongatie 2",4 pCt. KOERSEN OP 14 MAART 1941 Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N V. Bijkantoor Schiedam OBLIGATIES V.K. 97'/, 98 98 957» 917/e 797, 857, Staatsleenlngen Nederland 4% Ned. '41 4% *40 1 4% '40 II 4% *40 11 mbf. 3% '36 3% '37 3-3£% *38 Ned. Oost-lndië 3% Ned.-Indiè 1937 877, 8% Ned.-Indiê '37 A 85l/a AANDEELEN Industr. Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie 967, Van Berkel Philips Gloeil. G. B. 1891/, Lever Bros&Unilever 1037, (Buitenland) Am. Car Foundry Anaconda Bethlehem Steel General Motors Intern. Nickel Kennecott Copper Nort. Am. Aviation 11 237, 627, HEDEN 977,- 977, 817, 95 917, 797, 857,- 877,, 857, 297, 27!7„ 797le 50 20 35 57„ 17 5"/,, 2167, Republic Steel U.S. Steel Corp. Elèctr. Ondern. (Buitenland) Citi^p Service North Am. Comp. Radio Corp. Petroleum Kon. Petr. Mij (Buitenland.) Cont. Oil 177, Mid. Cont. Petr..... 12'/, Phillips Petr.82s/. Shell Union 12 Tidewater Ass. Oil.. 97, Rubber Amsterdam Rubber 2607, Deli Batavia Rubber (Buitenland) Intercont. Rubber,47, Suiker Handelsver. A'dana 3967, Javasche Cultuur Ned.-Ind. Suiker Unie 237 Ver. Vorst. Cultuur 1087, Tabak Delï Batavia 1771/, Deli Mij2261/, Senembah 188 Scheepvaart HoU.-Amenk, Lijn.. 108 K.N.S.M. Nat, Bez. 1401/, Kon. Paketv.-Mij..222 Ned. Scheepv. Unie 166 Rotlerd. Lloyd 1837, Stoomv.-Mij. Ned... 1847, Spoorwegen (Amerika.) Baltimore Ohio.. Illinois Central N.-Y. Central Railr. Pennsylv. Spoorweg Southern Pac. South. Railway Cy. (Canada). Canadian Pacific 957,- 487, 182' ff— 101 287,- 277,»- 77*?.- 497,, 257, 847,— 14»/, 237,,- 61 177, 67, 210 177, 127,, 327, li 7u 9"/te 2577,- 199 57, 7, 9 V, 8Vi, 894 236 1087,- 1757,— 9V„ 157, 247 Wfu 147, 226 1877j- 1067,- 1407, 228 1647,- 184 134 5 9 14'7«, 217,- 107, 14 57, 47, 4n/i, SCHIEDAM. Geboren: 12 Maart. Theodora Hermina, dochter van H. Tli. de Raaij on C. M. van Doo- ren, Heerenpad 17. 13 Maart. Jan, zoon van I. v. d. Hul en C. G. J. Bonefaas, Dwarsstraat 19. .Ondertrouwd: 13 Maart. J. F. Cordemans, 22 jaar en. F. P. Degenaar, 17 jaar. P. Niemamts- verdriet, 27 jaar on E. Klein, 28 jaar. D. van Gulik, 26 jaar en N. W. de Raad, 20 jaar. J. A. Steens, 31 jaar en C. G. M Limburg, 26 jaar. W, de Wit, 19 jaar en A. Kreft, 19 jaar. P. J. AL Maltha, 29 jaar en M, W« van Dorp, 25 jaar. Gehuwd: 13 Maart. H. G. Dal, 24 jaar en W. M. van Vliet, 21 jaar. Overledeni 12 Maart. E. Bentem, 1 jaar, Nassaiu- laaa 75.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3