IDE MGOM ndcmm! 68589 68142 „Kofa"-Bertels, Dam 926. Stoom en-Verven RADSO NORGENT 68417 67777 69109 68886 69440 68976 68295 68811 68535 B8154 68260 69400 68484 68251 67556 67976 68107 68735 69899 68159 68421 68826 67828 69651 68752 67682 m Woensdag 19 Maart 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 BUITENLAND De aanvallen op Engeland De verliezen der Britsche koopvaardij Ierland en de oorlog De Amerikaansche steun aan Tsjoenking WAT BIEDT DE Accountancy Algemeen Instaiiatiebureau Bankiers Bedrijïskleedin Boodschappendienst Houtmeel en Zaagsel Huis- en Decoratie-Schilder Kunst en antiquiteiten LEDERWAREN Machinefabriek Boter, Margarine, Vet Bouwkundige iarrosseriefabriek Japansche luchtaanval op Tsjoengking Door ELlecmor Eliot Carroll Meelfabrieken Papiervern ietiging Schoorsteenvegen Damestasschen Expeditie Glas Haarden en Kinderwagens Heerenmode - artikelen Hoeden, Petten (ook in laken) Hotel- Café - Restaurant Sport Stempels - Naamplaten Stoffen-Manufaeturen Vendukuis Woningbureau Ijzerwaren etc. Ka een „betrekkelijk rustiger! nacht", zoo meldt Se Britselie berichtendienst, zijn gisteren in den loop van den dag vijande lijke vliegtuigen, boven een of twee plaat sen vair de Britselie eilanden, verschenen. Te Londen is er voor het eerst sedert ©enige dagen overdag weer luchtalarm ge geven. Nadere bi/.anderhedea werden ech ter niet gemeld. Het D.N.B. meldt: Sedert de vroege avond aren zijn weer Duitsche gevechtsformaties opgestegen voor aan vallijn op strategische doelen in Enge land. De reeds binnengekomen berichten Vuil de bemanningen der vliegtuigen be helzen, dat de doelen met goed' gevolg kenden worden gebombardeerd. Kaar het D.X.B. hedenochten i meldde, hebben sterke Duitsche afdeelingen in den afgeloopen nacht luchtaanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doelen in Mid den- en Zuid-Engeland. Men beeft groote branden en ontploffin gen waargenomen. De verliezen aan koopvaardijschepen in de week eindigende op 9 Maart worden door officieele Engelsche krmgen opge geven met twintig Britsche en vijf „geal lieerde" vaartuigen met een gezamenlijke tonnage van 9S.332 ton. Ku Lloyds gepubliceerd heeft, dat de door haar vastgestelde Britsche schecps- verliezen in de eerste achttien maanden van den oorlog 1245 eenheden hebben be dragen met een totalen inhoud van '4.902.257 tem, meldt Associated Press hier over nog, dat bij deze cijfers voor de eer ste maal ook de Engelsche verliezen bij den terugtocht uit Duinkerkenzijn inbe grepen. De Engelscben hebben hierbij 73 schepen met een inhoud van 230.556 ton verloren. Hun bondgenooten verloren 39 schepen met een inhoud van 169.348 ton. Hierbij zijn echter niet inbegrepen do jachten en visschersbooten die op den terugtocht zelf nog verloren zijn gegaan. Brilsrhe vliegtuigen boven Noord-Duilschland. In den afgeloopcn nacht, aldus verneemt het DN..B., waren de aanvallen der Brit sche luchtmacht in hoofdzaak gericht op twee havensteden in Noord-Daibciiland. Slechts in woonwijken werd eea geringe schade aangericht. De uitgehr*>k'::i bral den werden in den loop van dea nacht gebluscht. De Duitsche leveranties aan Frankrijk. De Oeuvre meldt, dat Duitschland reeds 25.000 ton ijzer en staal aan de Fransche industrie heeft geleverd alsmede 20.00U ton zware olie uit Du.tschevoorraden. Ver der levert Duitschland per maand 150.ÖO0 ton steenkolen. Wat de voedselvoorziening betreft: Duitschland heeft al 100.000 ton aardappe len ter beschikking van Parijs gesteld en '450 000 ton zal nog geleverd worden, waar van een deel voor het niet-bezetle gebied bestemd is. Verder hebben de Duitsche militaire autoriteiten 1.125.000 ton graan, dat in beslag was genomen, teruggegeven. an welingelichte zijde verneemt het A.N.P. te Berlijn: Het feit, dat de Iersche minister-presi dent, De Valera, den laatsten tijd vaker een standpunt heeft bepaald ten aanzien van de politieke problemen van dea d.ig, wordt in Duitsche politieke kringen ge weten aan een steeds toenemende druk op Eire. bi de Wilhclmstrasse hoor-le men gi,-te ren de opvatting uitspreken, dat Londen zeer klaarblijkelijk tracht Ierland iu een si tuatie te dringen, waarin De Valera en zijn volk niet willen geraken. Ierland zal niet tot oorlogsgebied woelen, dat is de duidelijke wil van De Valera, welke van Duitsche zijde tegenover de historische bo- geerigheid van Engeland steeds als ge rechtvaardigd en volstrekt begrijpelijk is beschouwd. Beweringen, die er van spre ken, dat Duitschland van zijn kant druk uitoefent op Eire, draaien opzettelijk do situatie om, zoo wordt hier in politieke kringen in de rijkshoofdstad aan toege voegd. D. ze beweringen zijn klaarblijkelijk af komstig uit een bron, die van oudsher belang had bij een misleiding der openbare meening in de wereld, nd. uit Lenden zelf. Kaar de meetiing van den te Tokio te ruggekeerden generaal Tosjizo Kisjio, die opperbevelhebber van het Japansche ex- peditieleger in China is geweest, kan van Amerikaansche hulp aan het Tsjoengking- bewind geen sprake zijn. Kaar een der officieren van den staf zeide, is het de meening van bijna alle vooraanstaande mi litaire waarnemers, dat ook de hulp, wol- j ke Amerika aan Engeland zon willen vei'- j kenen, geen praclische uitwerking kan J hebben. Hij wec-s er op, dat in verband met ue blokkade van de Chineesche kust1 door de Japansche marine het door Ame rika gezonden materiaal Tsjoenking niet zou kunnen hereiken. Darlan naar Yichy vertrokken. Het D.N.B. meldt uit Parijs: Admiraal D ad an is gistermiddag naar Vichy teruggelee rd. DONDERDAG 20 MAAftï 1941 Hilversum I, 414.4 M. Nederlandse!) programma. 6.45 Gnunofoon. 6.50 Gymnastiek. 7.00 Giamofoon 7 45 Gymnastiek. 7.55 Gra- mofoon. S.00 Dagopening. 8.10 Gramo- foon. 8.30 AKP. S.15 Gramcfoon. 10 40 Haagsch matrozenkoor (opnA 11 00 Voo de vrouw. 1121 O'estaensemb'e 12.C0 Orkes! en solid. 12 42 Airrum ik. 12 45 AXL'. 1.00 De Romancers en sol ste (1.30 1.50 Gramofoon). 2.10 Voor dc vrou wen. 2.39 Orgel 3.00 Voor de vrou wen. 3.15 Res. Orkest. (-1.00—4 20Gra mofoon). 5 00 Gramofoon. 5.15 AKP. 5 30 Salonorkest (6.006.15 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoeding".) 6.42 Alma nak. 6.45 Reportage of graraofocn 7.00 Vragen van den dag, AKP. 7.15 Gra mofoon. (7.30—7.15 Berichten, Eng.). S.00 AKP 8.15 Gramofoon. 8.30 Be richten (Fng.). 8.45 Concert Duitsche weermacht. 9.30 Gramofoon. 9.45 Eng. berichten ANP. 10 00 AKP en striding. Hilversum II, 301.5 M. Nederiancheh programma. 6.45 Gramofoon. 6 50 GymnasFek. 7.00 Gramofoon. 7,45 Gymnastiek. 7.55 Gra mofoon. 8.30 AKP. S.45 Gramofoon. 10.00 Morgend'en-t. 10 20 Chilli, kwar tet. (10.40-11.00 De.-lamat'e). 11.20 Orkest 12 00 Berichlen. 12.15 Kerkor gel. 12.15 Berichten AKP. 1.00 Orkest en solisïen 2.00 Cello en piano. 2.45 F.smrra'.d r. 3.30 Declamat"© 3.50 Gramo foon. 4.20 Trio „Munodi". 5.00 Chr. lectuur. 5.15 AKP. 30 Melodisten en sohsien 6.00 AVkeanwhc liedjes met ■orgel. 6 20 Melodisten en solis'en. 6.45 Reported© of gramofoon. 7.00 Pe-sover- ziclit ANP 7.15 Concertgebouw-orkest en soliste S.00 ANP en sluit ng. G. Botterman, Tumlaan 114b Accountant en belastingconsulent Lid Ned.' Inst. v. Bel. Cons. Alle boekh. en belastingadviezen (2 LIJVEN) Fa. Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend nstaliateur. Uw adres bij 'er- huizingen. Na 6 uur tel. 67879. Amsterdamsche Bank N'.V. Bijkantoor Westvest 36. Alle Bankzaken Assuranties. F. Röttgering, Hoogstraat 17. Grootst Speciaalhuis. MEIJER's Zakentelefoon. Vlotte verzending. Alle boodschappen. Experts in telefoonreclame. Zaagmeel *2 jlijneln A« C. H» DE JONG, Noordvest 0 G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Kaïitccrboekhanaei CQ1 Q7 P F- van den Ende, Drukkerij, U J O I Rotterdamschedijk 234. Schiedams' Goedkoopste Kan toorboekhandel fJOQ'JO v. Duinhoven. B. K.Laan 22- UOu«j£ Veft.: Alben Heyermans' Stemsslfabriek - Graveerinrichtinjj CQ791 Kunst- ea antiekhandel v.h. „De Ui» l I Deiftsche Poort". Restauratie. In- en vetkoop, taxau'e. Lange Haven 8 J. Wouters Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 - 152 Leder-foumituren, Koffers, Actetasschen, Repacatien HOOIKADE 2. Servio, Westmolenstraat 4. Engros detail. Beëedigd Taxateur van Onroe rende Goederen, J. Bokhorst, Overschieschestraat 106 Donovan terug. De speciale ambassadeur van Roosevelt, kolonel Donovan, is gisteren van zijn reis door Europa te New-York teruggekeerd. '40) (Slof). „Onze tuin van Eden," fluisterde hij. „Wil je wel geiooven, dat het me echt spijt, Jat ik dit eiland waarschijnlijk voor het laatst zie?" „Het paradijs is overal, waar je liefde vindt," fluisterde zij terug en nestelde zich dicht tegen hem aan. XXVI. Hun trouwdag. Een v eek later werd in Havanna het huwelijk tusschen Gwynne en Robin ge sloten. Neef Ambrose stond er we! ver baasd ever, maar vroeg toch geen nade ren uitleg. De verloving tusschen zijn dochter en Robin Lee moest om een of andere reden verbroken zijn, dat was dui delijk, maar verdere bizonderheden zou hij nooit te weten komen. Wel drong hij, evenals zijn vrouw, er bij het jonge paar op aan, de plechtigheid uit te stellen, tot ze in San Francisco terug waren. Want ze hadden besloten, hun tocht naar New York niet door te zeden. Robin liet zich echter niet van zijn plannen afbrengen. Met een knipoogje naar Gwynne zei hij„Binnen een paar weken gaan we naar Europa en vandaar een De militaire dienst in Canada. Volgens een Lc-richt van Associated Press Tsesjikce, uit Ollawa heeft de CanadeescUe minister \cor deu nalionaien krijgsdienst, Gardi ner, de Kamer een nieuw plan voorge legd, volgens hetwelk de militaire oplei ding van deiiig dagen zou worden vervan gen door een dienstplicht van vier maan den. Deze dienstplicht zou gelden voor alle ongehuwde mannen en kinderlooze weduwnaars tusschen 21 en 45 jaar. De Gaulle te Gibraltar? Te Gibraltar is een viermotorig vlieg tuig geland, dat behalve den piloot en den waarnemer drie officieren aan boord had. Kaar het heet, waren dat Fransche militairen. Volgens onbevestigde geruchten zouden het De Gaulle en zijn adjudanten ?.ljp geweest. Dc winsf der Amerikaansrüe bedrijven. De Amerikaansche minister van handel, Jones, deelt mede, dat die winst der Ame rikaansche ondernemingen in het jaar 1940 naar schatting vijf milliard dollar heeft be dragen. Het jaar 1940 was voor het zakenleven het beste jaar sedert 1929. Bizondier groot was de winst in industrie en mijnbouw. hi twee afzonderlijke operaties der Ja- j pansche marineluchimaeht is Tsjoengking heiig gebombardeerd. Niet alleen Ts-oeng- j king ward gebombardeerd, ook de stad 15 kilometer Westelijker ce legen en vooral het vliegveld van die stad, is bestookt Terwijl de Japansche vliegtuigen anders onmiddellijk na hel wer pen der bommen tcrugkecren, hieven zij brj den aanval op Tsjoengking bijna een uur hoven de stad'. Fabrieken, vliegvelden en andere militaire installaties wer Ion ge- bombardeer!, terwijl ia seheervlucht ma ch in egeweeraan vollen werden gedaan. Tot luchtgevechten is het niet gekomen, door dat de Chineezen zich tot afweervuur be perkten. Amerikaansch vlootbezoct aan Sydney. De Australische minister president-ad-in terim, Fadden, heeft medegedeeld, dat mor gen zeven Amerikaansche oorlogsschepen, die een oefentocht maken, te Sydney zul len aankomen. Het parlement is tot de volgende week Dinsdag verdaagd, opdat de ministers en afgevaardigden kunnen deelnemen aan de ontvangsten ter eere van de Amerikaansche marine. Het eskader staat onder hevel van schout hij nacht Newton en bestaat uit de krui sers „Chicago" en „Portland", vier torpe dojagers en den flottieJjeleider „Clark". en Carrosserie, wagenbouw alle reparatiën. ARY JORDAANS, Hoofdstr.34 A. Fontijne; Boterstraat 2832. (2 lijnen) Modem ingericht reparatiebedrijf N.V. A. Ticman, Hoofdstraat 39, Tarwebloem Tarwemeel Tarwe-afvallen. Jac. v. d. Waal, Westmolen- straat 25-27. Inkoop alie soorten oud papier en metalen. F. REISS, BROERSVEST 21. Speciaalzaak in: Damestasschen, koffers en alle soorten lederwaren. Reparatie-inrichting. v. d. MOST, LANGE NIEUWSTRAAT 23 Alle expeditie en zware transporten N.V. Van Katwijk's Glashandel. Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. FIRMA A. GOOS, Speciaalhuis in haarden en kinderwagens. G. Verboonstr. 21, to. Hav.Bank. reis om de wereld maken, met San Fran cisco als eindpunt. Dat is nu eenmaal afgesproken." Margaret paste zich aan de omstandig heden heel handig aan en stond erop, voor den uitzet der jouge bruid te zor gen. Het had er werkelijk veel van weg, of ze in die dagen niet genoeg voor de bruid kon doen Onvermoeid ging ze met haar uit winkelen. Wat Ambrose de op merking onllokte, dat ze, naar zijn mee- niitg. de O'Reilley en de Obispo Straat tot in alle hoeken en galen kenden. Sport klei ren, avondjaponnen, hoeden, schoenen en kousen wérden bij dozijnen gekocht. Stap'-ls zijden ondertekenen. Gwynne pro'este'-rde legen zooveel buiten sporigheid, naar Margaret was niet te overreden, min Ier te bestellen. „Ik mo»1 mijn dankbaarheid toonen, lieve kind," zei ze. Het is een soort zoen offer. Robin is heel zijn leven min of meer een zoon voor me geweest en ik hoop zoo, dat je veel zult willen vergeten al was het alleen ter wille van hem. Misschien komt er nog eens een dag, dat je zelfs van mij gaat hou den." „Dat doe ik al," antwoordde Gwynne oprecht gemeend." „Is alles vergeven, Gwynne?" „Toe nou Margaret!" Ze duwde haar handje kinderlijk, zonder een spoor van wrok, in die van Margaret En zoo spra ken ze zwijgend af, dat over het ge beurde nooit meer een woord zou ge sproken worden. Toen ze op den trouwdag hun hotel ver lieten, om naar de Trinity-kerk te gaan, straalde de zon in vollen luister over het jonge paar. Ambrose Maitland geleidde de bruid naar het altaar. Met omfloerste oogen keel hij naar het verheerlijkte ge zichtje onder den kanten sluier, terwijl ze stonden te wachten op de eerste tonen van den Hochzeitsmarsch. „God zegene je, Gwynne," mompelde hij. „Hij beware je voor alle verdriet, je hele leven lang!" Ze fluisterde iets terug, maar ze wist zelf niet, wat ze zei, want op hetzelfde oogeribli! zette het orgel in en betraden ze het kerkgebouw. Het kleine gezelschap in de reusachtige kathedraal bestond niet voor haar Ze waren daar slechts met hun beiden alleen, als bevonden ze zich weer op wa eenzaam eiland midden in den oceaan Alleen was de toestand nu zoo heel anders. Toen waren ze mijlen ver van elkaar verwijderd. Nu stonden ze op het punt voor tijd en eeuwigheid ver- eenigd te worden. Ze keerden terug naar het hotel, waar Gwynne zich zou verkleeden. Zij had wil len trouwen in haar keurige reiscostuum, dat ze met die bedoeling had gekocht, maar Robin had erop gestaan, dat ze in een bruidsjapon zou trouwen. „We trouwen slechts eens in ons leven," liad bij beslist gezegd. „En dat wil ikrnet alle mogelijke plechtigheid doen. Zóó, dat onze kleinkinderen het er nog over zullen hebben De boot naar New-York zou in dm namiddag afvaren en ze hadden dus niet C7R79 JACK. HANSEN, ROTTER- 0 O Z DAMSCHEDIJK 22 Heerenmodes, Kamerjassen, Pyama's. PIET HENIGER, Passage Heerenmode-artikelen Vraagt tel. zichtzending. 1. „DE KROON", Koemarkt 1. Lunches, Diners, Kegelbaan. Verbetering van Schoorsteenfxek. Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. Speciaalhuis voor alle Sport artikelen. Sporthuis Olympia, Passage 10, C C fM Heyermans en van Ouwerkerk, U O U U t Passage 8. Chablonen voor vaten en kisten, mmeroteurs, datum stempels. AJIe soorten gietvormen, graveerwerken. Stoomververij en Chemische Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 Fa. Krtiyne en Jonker, Broersveat 53—55. Veilingmeesters en be- eedigde taxateurs. Woningbtueau,, Schiedam-West" Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen. Huishoudelijke artikelen, ijzer waren en gereedschappen. Post Co. - Korte Dam 8-10. Faillissementen, Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. cl. Gtaaf en Co. N.V., Amsterdam. In de week van 3 tot ©n met 8 Maart 1941 werden in Nederland 17 faillisse menten uitgesproken. Gedeponeerde uitdeolingslijsten: J. W. Jansen, Schoonhoven, koopman, handelende onder den naam „Dia Nieuw© Bockhandel", t© Rotterdam. Geëindigd door het verbindend worden der ©enige uitdee- al te veel tijd meer over. Mevrouw Mait land en Rachel hielpen Gwynne, maar Inez, die de trouwplechtigheid niet had bijgewoond, liet zich ook nu niet zien. Maitland met zijn vrouw en Julian Faust vergezelden de jonggetrouwden naar de boot en bleven op den steiger staan wui ven. tot het schip afvoer. Het laatste wat Gwynne zag. was Julian, die met zijn hoed stonc te wuiven. Ze wierp hem met beide Landen kushandjes toe. „Ku al aan het flirten, mevrouw Lee?" vroeg Robin met voorgewend© verontwaar diging. Hij kon zich nu een grapje ver oorloven. Ze behoorde hem nu immers geheel toe I „Met Julian blijf ik altijd flirten," zei Gwynne tot haar echtgenoot. „Daar moet jij je maar op voorbereid houden Buiten de haven gekomen, begaven ze zich naar hun met bloemen versierde hut cn daar vonden ze ©en pakje en een ver zegelde enveloppe, geadresseerd aan: „Den Heer en Mevrouw Lee—Camron". Gwynne scheurde den brief open en las hem hardop voor. „Robin en Gwynne, Van ganseher harte wenscb ik jullie beiden het geluk toe, dat zoo volop ver diend is. En ik hoop, dat jullie m© zult kunnen vergeven. Hierbij ©en klein ge schenk als teeken mijner diepe oprecht heid. Inez." Robin maakte het pakje open. Er zat ©en gouden met diamanten bezette siga rettenkoker in, met Robin's monogram lingslijst. Uitkeering nihil aan eoncurreeren- de crediteuren. I J. C. Gulden, zaadhandelaar, IJsselmosn de. Idem. Uitkeering 0,374 pet. Vennootschap o.d. Firma Stoomververij en Chemische Wasscherij „De Nijverheid", gevestigd te Rotterdam. Idem. Uitkeering nihil aan concureerende crediteuren. P. H. Verhoeff, vennoot der Venn >of- schap o.d. Firma Stoomververij en Chemi sche Wasscherij „De Nijverheid", wontude te Rotterdam. Idem Uitkeering 0,3249 pet. Verder een prachtige, dof gouden arm band met saffieren voor Gwynne, met aan de binnenzijde het inschrift: „Verdiend gelukbrengt zegen." Zwijgend staarde Gwynne lang op die enkele woorden. Robin echter schoof beide geschenken minachtend van zich af. „Zullen we ze aan haar terugsturen?" vroeg hij. „Dat is mijn idee tenminste. Hoe denk jij er over?" Gwynne sloeg haar armen om zijn hals heen. „Zij heeft alles verloren, wat ik gewon nen heb, lieve jongen en ik heb medelij den met haar. We zullen haar geschen ken houden, en haar een dankbetuiging sturen... F.n dat doet me aan nog iets denken. Help me onthouden, dat ik, zoo dra we in New-York aan wal zijn, een prentbriefkaart stuur aan ©en vriendin van me." „Wie is die vriendin?" vroeg hij nieuws gierig. „Een verpleegster in St. Magaret s Hos pitaal. Sue Dalton. Zij voorspelde me, dat ik... ik meen, dat ze zei, „den eensn en ©enigen man" op deze reis zou ontmoe ten, Ze beweert, dat ze het verleden, het tegenwoordige en de toekomst kan lezen." „En hèb je hem ontmoet?" vroeg Robin, haar gezichtje opheffend om haar diep. in de oogen te zien. „Zeker," antwoordde ze onmiddellijk. „Allerliefste!" zei Robin en verborg zijn gelaat in haar roodgouden krullen. „Het is dat alles waard geweest, nuhet zóó L'"

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6