ZUID-SLAVIE AAN DE ZIJDE VAN DE SPIL Woensdag 26 Maart 1941 Tijd om te verduisteren BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAV£N) TEL. 69300 (3 LIJNEN) 93sto Jaargang No. 22741 POSTREKENING 5311 De toetreding tot het drie mogendheden- verdrag Geen doortocht van vreemde troepen Rede van Von Ribbentrop Toespraak van Tswetkowitsj Hitier ontvangt Tswetkowitsj Mr. Rost van fonningen president Nederlandsche Bank STADSNIEUWS Dr. J. Ris Dzn. 70 jaar Een verdienstelijk medicus en goed burger VANDAAG: 20.02 UUR MORGEN: 20.04 UUR ZONSOPGANG MORGEN 7.28 UUR De T Hgaat weer open Op een nader te bepalen datum Hitfer confereert met Ciano Matsoeoka zal den Paus bezoeken Bij prijsopdrijving is ook de kooper strafbaar Alarmeeringsstelsel politie Via Schied. Radio Centrale Schenkingen, erfstel lingen en legaten Delegatie van bevoegdheid aan B en W Kapperstarieven mogen niet verhoogd worden Deze ccmrant verschijnt degelijk», met mUondermg ven Zon- en Feestdagen. Prija per kwartaal f 2.—; franco per post 2.50 - Prijs per week; 15 ets. Afzonderlijke nazomer» 5 et*. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moe tan vóór elf Uur aan het Bore an bezorgd zijn, Zater dag» vóór 9 UUT- Een bepaalde plaats wn advertentiën wordt niet gewaarborgd. HIEDAMSCHE COURANT s EERSTE BLAD PHfs der advertentiën: van 1—5 regels f 1.55{ [ere «ffel meer f 0.30; in het Zaterdagnnmmer f L80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f 0.75 per regel. Incassokosten 5 ets.; postkwitantiea 15 ets. Tarieven van ad\*rtentiCn bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen f0.50 t/m 15 woorden, f 0.75 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. Woendags: Kleine Advertentifin tot 25 woorilcu f 0.25, mits vóór Dlnsdoifuvond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 'a Zaterdags: Kleine Advertentiën f 1.00. indien niet vóór Vr||dagavond 0 uur bezorgd. Tegen 14 uur waven gistermiddag de gasten der rijksregéering na elkander op liet terras van het slot Belvedere aange komen, waar een eereformatie der weer macht was opgesteld. Op de met bloemen versierde groote trap ran het kasteel be groette de rijksminister van builenlandsche aajkm de staatslieden en gezanten der vreemde mogendheden en geleidde hen naar de gele zaal voor de voltrekking der officieeie plechtigheid. Die rijksminister verklaarde vervolgens in eau toespraak, dat de koninklijke Zuid- Slavische regeering den wensch heeft uit gesproten toe ie treden tot het driemogend- hedenpact en dat de in het driemogendhe- deup&ct verbonden groote mogendheden en daarbij aangesloten staten overeenge komen zijn te voldoen aan den wensch van de Zuid-Slavische regeering. Ia aansluiting hierop werd het protocol pver de toetreding van Zuid-Sla bij het öriemogendhedenpact voorgelezen. Na de onderteekening van het protocol legde de koninklijk Zuid-Slavische minis- tjer-president, Tswetkowilsj, een verklaring van zijn regeering af. Die rijksminister be groette vervolgens Zuid-Slavië met har telijke woorden als nieuw lid van het drie- mogendhedcnpact. Gelijk met de onderteekening van het protocol over de toetreding van Zuid-Sla- vië tot het drie-mogendhedenpact, hebben de regeeringen van de spilmogendheden de volgende nota's aan de Zuid-Slavische ïegeering gericht: Mijnheel' de ministerpresident! Namens en m opdracht van de'Duitsche regeering heb ik de eer, Uwe Excellentie het volgende mede te doelen- naar aan leiding van het feit, dat Zuid-Slavië heden tot het drie-rnogendbedenpact is toegetre den, bevesHgl de Duitsche regeering haar besluit, de souvereinileit en de terrioriale onschendbaarheid van Zuid-Slavië altijd te eerbiedigen. Gelieve, mijnheer de minis ter-president, de verzekering van mijn groo te hoogachting te aanvaarden. w.g. Joachim von Ribbentrop. Mijnbeer de minisfer-president! Met betrekking tot de besprekingen, •welke naar aanleiding van de heden plaats gehad hebbende toetreding van Zuid-Slavië tot het drie-mogendheden pact hebben plaats gehad, heb ik de ©ec Uwe Excellentie namens de rijks- regeering hiermede te bevestigen, dat de regeeringen der spilmogendheden en de koninklijke Zuid-Slavische re geering het erover eens zijn, dat de regeeringen der spilmogendheden tij dens -den duur van den oorlog Zuid- Slavië niel den eiseli zullen stellen, de doortocht of het vervoer van troe pen door het Zuid-Slavische staats- gebied toe te staan. Gelieve, mijnheer de minister-presi dent, de verzekering van mijn groote hoogachling te aanvaarden. w.g. Joachiin van Ribbentrop. Het protocol van de toetreding bevat de verklaring, dat Zuid-Slavië hef drie-mo- gendheden-verdrag is toegeireden. De tekst van dit verdrag is als supplement aan het protocol toegevoegd. De rijksminister ran huitenlandsche za ken, Von Ribbentrop, heeft de plechtigheid der onderteekening besloten met een toe spraak, waarin hij een overzicht gaf ran de ontwikkeling in den Ralkan. Het toetreden van Zuid-Slavië, aldus de minister, is echter voor ons in zooverre nog van Lizonaere beteekenis, daar ten eerste hierdoor nu in feite de geheele, tot dusver neulraJe Balkan zich in liet kamp der orde bevindt en ten tweede een staat naast ons is getreden, waarvan En geland nog steeds geloofde, dat het door inmenging in zijn binnenlandscbe omstan digheden zekere krachten van dezen staat voor de door Engeland opgezette inlriges tegen de nieuwe orde van Europa zou kun nen mobiliseeren. Nog in de laatste dagen zijn, naar ver nomen wonli, inmengingspogingen van den kant van Engelsche en Araerikaansehe in stall Lies in de politiek van dit laad onder nomen, die ongehoord moeten worden ge noemd en eenvoudig niet meer in over eenstemming gebracht kunnen worden niet den eerbied voor de soevereiniteit van een vrijen Europeeschen slaat. Wij juichen het derhalve des te meer toe, dat Zuid-Sla vië zich niet ontoegankelijk heeft getoond voor de noodzaak der deelneming aan een nieuwe vorming van de dingen in Europa en is toegetreden tot de jonge volkeren, die geroepen zijn deze nieuwe orde ten uit voer te leggen tegen elke inmenging van buiten af. Bizonder zegenrijk echter, zoo zeide Von Ribbentrop aan het slot van zijn rede, zal deze toestand op den Balkan blijken, die steeds een speciaal terrein van actie voor vreemde invloeden is geweest, waardoor hij maar al te vaak werd tot uitgangspunt van groote Europeesche conflicten. Dluifschland zelf, ik spreek dit hier plechtig uit, heeft op deze gebieden noch territoriale, noch politieke belan gen. Zijn onmiddellijke doel is slechts te verhinderen, dat een roemde mo gendheid zich meester maakt van dit gebied om vandaaruil de mogelijkhe den te vinden voor de voortzetling van den Europeeschen oorlog. Het zal echter zijn einddoel uitsluitend zijn, mede te helpen aan het tot stand brengen van een orde, die dit voor heel Europa zoo belangrijke gebied volgens rechtvaardige en verstandige beginselen pacificeert, zijn economi sche mogelijkheden daardoor ontsluit en-zoo dot profijte van allen doet ge dijen. i - Na de onderteekening heofl de Zuid- Slavischo premier een verklar nj a'gelegd, waarin hij o.a. zeide: Het voornaamste doel en bijna hel eenige doel der huitenlandsche polilick van Zuid-Slavië was en blijft, voor hel Zuid-Slavische volk den vrede te beda ren en zijn veiligheid te versterken. In den geest van deze politiek was ons stre ven in de eerste plaats steeds op de consolidatie van vreedzame en vriend schappelijke betrekkingen j"g"ns de nabu ren gericht, om den vrele aan de gren zen, de vrijheid, de onafhankelijkheid en de staalkundige eenheid te verzekeren. De vredespolitiek van Zuid-Slavië is volledig in overeenstemming met de le vensbelangen en de diepe gevoe'ens van ons volk. Alle politieke verdragen, even als de economische, die de laatste jaren door ons land zijn onderteekend, zijn be zield door den wii tot verwezenlijking van een beteren en beter georganiseer- den vrele in dit gebied van Europa. Op den huldigen dag,' nu Zuid-Slavië toe treedt tot het drie mogendheden pact, ge beurt dit met de bedoeling zijn vreedzame toekomst in samenwerking met de landen van het drie mogendheden-pact, Duitsch- land, Italië en Japan, te verzekeren. Door dat het zijn deel bijdraagt in de orga nisatie van het nieuwe Europa, vervult het op deze wijze den hoogstcn plicht evenzeer jegc-ns zich zelve als ook jegens de Europeesche gemeenschap. Gisteren is te Weenen het volgende communiqué uitgegeven: De Führer heeft in tegenwoordigheid van den rijksminister van huitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, den koninklijk- Zuid Siavischen m'n ster-president, Tswet kowitsj, en den koninklijk-Zuid S'avischen minister van huitenlandsche zaken, Cin- car Markowitsj, ontvangen. De bespreking van vraagstukken, die voor beide partijen van belang zijn, ver liep in den geest van de fradilioneele vriendschappelijke belrekkingen tusscben Duitsehland en Zuid-Slavië. Le Het rijkscommissariaat maakt kend De rijkscommissaris voor bezet Nederland, rijksminister Seyss In juart, heeft op grond van zijn verordening nr. ICS1940, par. 1, over bizon- dere bestuursrechtelijke maatregelen mr. M. M, Rost van Tonningea tot president der Nederlandsthe Bank be noemd. De bec'ediging vond heden door d n rijkscommissaris, In tegenwoordigheid van den commissaris generaal voor fi nanciën en economie,: minister dr. II. Fischböck, plaats. Tegelijkertijd heeft d| rijkscommissaris voor bezet Nederland, rijksminister Seyss Inquart, op grond van zijn verordening nr. 31940, par. 1, over de uitoefening van do regeeringsbevoegdheden in bezet Nederland, in verband met verordening nr. 1081940, par. 3, (4e verordening os er hizondere bestuursrechter;ijke maatregelen' den directeur-secretaris abij de Nederland sche Bank, mr. J. J. Wederman iïol- stijn, eervol ontslag verleend met toeken ning van pensioen. In zijn plaats benoemde de rijkscom missaris rijksminister Seyss Inquart, den procuratiehouder van de Nederlandsch In dische flande'sbank te Amsterdam, den heer J. Robertson, tot direcfeur-seciela- ris bij de Nelerlanftsche Bank cn droeg hem tevens de functies op van plaats vervanger van den president in dei zin van par. 21 al. 1 der statuten van de Nederlandsche Bank. Van bevoegde zijde wordt hierbij nog opgemerkt, dat de lienoem'ng van mr. Maandag 31 Maart hoopt dr. D. Ris Jzn., rustend geneesheer te Voorburg, zijn ze ventigsten verjaardag te herdenken. Geboren te Sriiiedam bezocht hij aldaar de 11.13 S. om vervolgens in 1S88 le Leiden medicijnen to studeeien. Op 21 MM 1895 behaalde Lij zijn arts diploma, waarna dr. Ris do geneeskundige praktijk achtereen vol. gons uitoefende te Maassluis ea Maarland, waarna hij zich op 1 Januari 1897 in zijn geboorteplaats vestigde als opvolger van dr. Lavcrge. Dr. D. Ris Jzn. (Archief toll. Ct.). Rost van Tonningen niet aan zijn poli tieke gezindheid ontspruit, doch dal de kwaliteiten van mr. Ro,t van Tonn'ngon op "financieel gebie! ze-r h4c-nl zijn en doze in71 xi terheid bij z'jn benouning op de bedoelde plaats den doo-sl'g gegeven hebben. Gedurende de ruim 41 ja ten, dat dr. Ris te Schiedam werkzaam is gewest, wast bij zich op velerlei terrein verd enstelijk te maken. Zoo was Wij" o.a. voorzitter van de tandheelkundige kliniek, bestuurslid van het Volksbadhuis en directeur van de genees kundige sociëteit „Eendracht maakt maclit" De maan komt morgenochtend op te 7.21 uur en gaat morgenavond onder te 19.25 uur Het ANE meldt- Opvoorstel van den secretaris generaal van het departement voor opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming, hoeft de rijkscommissaris rijksminister Seyss Inquart den rector der Technische Hoogeschool te Delft gemachtigd de Hoogeschool op een door hem nader te bepa'on datuin en in zoover hij het voor nuttig houdt, onder be paalde voorwaarden weder te openen. De rijkscommissaris heeft den rector te vens medegedeeld dat bij de geringste in cidenten, die zich opnieuw iti eenigerlei vorm tegen de Le/etlingsautontellen rich ten, met de allerstrengste maatregelen te gen de studenten zal worden opgetreden en onder bepaalde omstandigheden met de blijvende sluiting der Hoogeschool ge rekend zou moeten worden. Het ligt dus aan de studenten zelve of zij de gelegen heid hun studie te beëindigen en de mo gelijkheid om de eenige Technische Hooge school van het land voor hun volk te be houden, zullen welen te gebruiken, ja dan neen. Te Weenen is gisteren het volgende com muniqué gepubliceerd: De Fiilirer heeft in het hijzijn van Von Ribbentrop, Ciano voor een uitvoerige be spreking ontvangen, die zich in den geest van de oude vriendschap tusscben Duitseh land en Ilalië ontwikkelde. Aan deze be spreking namen ook deel de Ilaliaansche ambassadeur te Berlijn, en de Duitsche ambassadeur te Rome. Het A.N.P. meldt uit Vaticaanstad: Het Jiericht, dat de Japansche minister van huitenlandsche zaken, Matsoeoka, een bezoek zal brengen aan den paus, wordt thans in VafiBauschl kringen bevestigd. De audiëntie is vaslgesteld op 30 of 31 Maart, doch hierin kan nog wijziging gebracht worden. terwijl hij voorts zitling had in. het bureau voor medische sj ortkeuring. Dat juist hij hiervoor was aangezocht is des te liegrïfpebjker, als men weet, dat dr. Ris oen groot sportliefhebber is en jaren lang voorzitter nas \au iïermes.D.V.b. Bo vendien had de muziek steeds zijn volle belangstel'ing; hij was een Irouw bezoeker van goede concerten. Ook op politiek terrein heeft dl. Ris zich bewogen en zoo bad hij als vertegen woordiger van de Liberate Staatspartij' van 10 Juli 1900 lot eind 1918 /iff ng in den Schiedamschen gemeenteraad. Hoezeer dr. Ris in breedeu knng gezien was, bleek overduidelijk uit de groolsclie huldiging, welke hem op 24 Mei 1935 biji gelegenheid van zijn veertig.jarig arts- jubileum werd gebracht. Op 1 Augustus 1938 legde dr. Ris zijn praktijk neer om zich te Voorburg te vestigen. Zijn praktijk werd toen overgenomen door zijn zoon dr. J. Ris. Ook thans nog oefent de beer D. Ris Jzn. zoo n;u en dan de pracl'ijk hier ter stede uit om een collega te assistceren. De strijd tegen den sluikhandel beoogt in de eerste plaats de bescherming van den consument. Zoolang er echter nog koo- pers te vinden zijn, die bereid zijn voor levensmiddelen veel te hooge prijzen te betalen, zal de sluikhan lel winstkansen blijven l.ehouih n Echter ook liet koopen voor te ho. ge prij/.en is strafbaar. Art. G van he pry's- beheerschingsbesluit verbiedt imm t- *>ok de deelneming aan ovorrd ng van prijs- voor-'chriften. De inspecteur voor de prijs beheerseh ng te 's-Fertogenl osdi, heeft dezer dagen en kele tuchtbeschikkingon gewiz n, waarbij lieden werden gestraft, die de.i sluikhan del in de hand hebben gewerkt. De winkelier L. H. K. le Horst, be taalde f 2 per k g. voor varkensvleescli Hij was zooals hij ter zitting verklaarde bereid te koopen, wat hij maar krij gen ken. Deze koop komt hem echter te slaan op een boete van f150. De hotelhouder A. J. J., wonende (e Horst, kocht eveneens vleesch tegen een te hoogen prijs. Hij liet verstek gaan bij de zitting, waarin zijn zaak werd behan deld er hem werd een boete opgelegd van f 500. A. J. M. de L, onderwijzer te Horst, verdacht van een overeenkomstig feit, was wel verschenen. Hij verklaarde wei te weten, dat hij een te Imogen prijs had betaald, en zag nu wel in, dat hij ver keerd had gehandeld. Hij werd veroor deeld lot f300 boete. De builcngen ore omstandighe len ei-eben de bi/oiulere aandacht \oui' verschillende onderwerj en op, dan wel zijn zij .aanleiding, dat zaken, die in voorbereiding zijn, sj oedig hun beslag krijgen. Dit is o.m. het geval met de alarintcring van liet politiepersoneel. Ter zake beslaat nog geen regeling die in spoedgevallen de uoodige voorziening geeft. Deswege wordt het thans uiterst noodza kelijk geacht, dat een systeem van opiroe- ping wordt ingevoerd, waardoor het mo gelijk is te allen tijde liet personeel vacii de polilie op le roepen. Verschillende stel sels zijn hiertoe nadar aan een beschou wing onderworpen en het gevolg hiervan is geweest, dat zoowel om redenen vani finaucieeleii aard als op grond van de over weging dat een snelwerkend en groote ze kerheid bieden systeem gewenscht is, de voorkeur moet worden gegeven aam een technische inslallatie, waardoor iedere po. lltie.amblcmiar direct op te roepen, is oni wel door middel van een verbinding tus scben zijin woning ern het- politiebureau. Dit ia mogelijk en kan worden tot slaad gebracht door de Scliiedamsclie Radio Cen trale, die door gebruikmaking van een spe ciale lijn een aansluiting op in de betrok ken wo'.ii'gen te plaatsen luidsprekers kan maken, zoodal de waarschuwing of oproep langs dezen weg ten spoedigste alle po- 1 itie.am bteu aren bereikt. De totale aansluitingskoslen bedragen, oor eenmaal f 325. Verder zijn de kosten: wegens huur van de luilsprekers, abonne menten eu luisterbijdragen te ramein op f3900 per jaar .De mogelijkheid is groot dat van de betaling van de luisterbijdrage ontheffing zal kunnen worden verkregen, zoodat alsdan per jaar f1170 minder zal behoeven te worden uitgegeven. Waar voorloopig hiermede nog geen re kening gehouden mag worden, stellen ft. en W. voor ten behoeve van liet tot stamd. brengen van hel alarmeeringsstelsel een! predict to verbenen over het tijdvak van 1 Maar! tot en met 31 December; 1941 van f3575. In de raadsvergadering van 11 December 1940 werd besloten B. en W. op grond van art. 212 der Gemeentewet te machtigen tof aanvaarding van schenkingen aan de ge meente ten behoeve van enkele met namat genoemde instellingen en diensten, onder voorwaarde, dat de gemeente geenerled bh zoudere verplichtingen op zich behoeft te nemen. in een schrijven doelen Gedep. Staten! van Zuid Holland echter mede, dat zlij' het wensclielijk achten, dat genoemd raadsbe sluit wordt aangevuld met een bepaling nhoudende, dat B. en W. van elk door Gedep. Slaten goedgekeurd besluit tot aan vaarding van een schenking aan den raad mededeel in doen ©n voorts, d,at in het raadsbesluit een termijn van ten hoogste vijf jaren wordt opgenomen, gedurende wel ken de overdracht van bevoegdheid zal gelden. B. en W. stellen den raad voor hc-t raadsbesluit in dien geest te herzten en de delegalio uit te breiden tot de aanvaarding van erfstellingen en legaten. (Vervolg rubriek Sladsniews pag. 2). Een aantal kappers te Ellen bad in Fe bruari gezamenlijk een advertentie ge plaatst it een plaatselijk weekblad, waarin zij bekenu maakten, dat hun tarieven voor scheren, kirippen en andere diensten wa ren verhuogu. Zij hadden blijkbaar geen re kening gehoulen met het feil, dat dit een overtreding is van het prijsbcheerschings- besluit. Zij werden opgeroepen door den inspec teur voor de jirijshehoerscliiug te 's-Her- logenboseh, die elk van hen veroordeelde tot een gelijke boete van vier gulden, waar bij hij er rekening mede hield, dat zij hun advertentie terstond hadden herroepen zoo dra hun duidelijk was geworden, dal zij in overtreding waren.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1