jjjUIlEUSjljji VN! OS it V'E: TOESTAND IN ZUID-SLAVIE ONDUIDELIJK Tijd om te verduisteren Zaterdag 29 Maait 1941 Nieuwe regeering heeft nog een verklaring afgelegd De Kroaten hebben hun standpunt nog niet bepaald Winterhulp Nederland Geref Kerk Gemeenteraad Sluitingstijden van winkels S.R.B. 93ste Jaargang No. 22744 Anti Duitsche betoogingen te Belgrado Onzekerheid in de regeering De Kroaten en de nieuwe regeering Oproep van de nieuwe regeering Koning Peter II Prins regent Paul in Athene Engeland bereid te helpen Britsche strijdkrachten aan de Zuid-Slavische grens STADSNIEUWS De waardebonnen De vierde predikant Aanvullingsagenda per week 0.16 per kwartaal ff 2.EO Textielorganisaties voeren aparte regeling in Demonstratie en wedstrijd Ned. Herv. Kerk Zondagsdienst Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. prijs per kwartaal f 2.—; franco por post 2.50 Prijs per week: 15 cta. Afzonderlijke nummers 5 cta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen» Advertentiëu voor het eerstvolgend nummer moeten VÓÖr elf uur OM het Bureau bezorgd zijn, 's Zater dags vóór 0 uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd- SC K I 11MAI SC COURA OT BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN; EERSTE BLAD Prijs der advertenttën: van 15 regels f 1.55? iade re regel meer f 0.30; m het Zaterdagnnmmer 1—5 regels f 1.00, iedere regel meer f 0.35 Reclames f 0.75 per regel. Incassokosten 5 ets.; postkwitanties 15 ets Tarieven van advertentiCn bij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling K'eme AdvertentiCn opgenomen f 0.50 t/m 15 woorden, f 0 75 t(ni 25 woorden. Elk woord meer 5 eent tot een maximum van 30 woorden. 's Wotndags: Kleine AdvertioUtn tot 23 woorden f 0.25, mits vóór Dinsdagavond li nur aan hei Bureau bezorgd 's Zaterdags: KJerne Advertentien f 1.00, mdien met vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. POSTREKENING 5311 Het A.N.P. meldt uit Berlijn Naar wij van welingelichte zijde verne men, hetrachtte men gisteren in de Wil- helmstrasse de grootste reserve ten aan zien van de elkander tegensprekende be richten uit Zuid-Slavië en de problemen, die de toestand te Belgrado opwerpt. Men heeft van Buitsche zijde slechts verklaard, dat het tengevolge van de slechte verbin dingen moeilijk is den toestand in Zuid SilaVië te beoordeelen. Het overzicht wordt 'bovendien bemoeilijkt doordat de berichten elkander tegenspreken. £n antwoord op des betreffende vragen verwees men in de Wil- htelrnstrasse naar voorbeelden, zooals de 'berichten over excessen tegen buitenland stóhe diplomaten in Zuid-Slavië, onder wie den Zweedsehen gezant. Te bevoegder plaatse merkt men echter op, dat de Duitsche regeering de gebeurte nissen natuurlijk met belangstelling volgt. Ook tn politieke kringen te Berlijn behoudt men zich het bepalen van zijn standpunt voor. Slechts wordt naar voren gebracht, dat de verklaringen der nieuwe regeering te Belgrado in het geheel niet spreken over een standpunt (eri aanzien van het drienjogendhedenverdrag. In deze kringen is overigens belangstelling genekt door de opmerkingen van Churchill, Men kan, al dus wordt in de Wilhelmsirasse vernomen, nog niet overzien op welke wijze deze op. merk in gen als propagandistische stelling moeien worden opgevat. Naar aanleiding van verdere vra gen werd van Duitsche zijde verklaard, dat Duitse ht.ml geen stappen te Bel grado hreft ondernomen, vooral om dat het niet gebruikelijk is, dat een regeer n<? de verdragen. div door een voorgaande regeer'ng ge-loten zijn, overhoop gooit. In toonaangevende Duitsche kringen werd het vermoe den, dat men positieve berichten he*ft over excessen tegen Duits'h rs in Zuid Slavië, bevestigd. Daartegen zal van Duitsrh'and uit geino'estecr 1 worden. Te Berlijn werd ook bevestigd, dat de nieuwe Zuid Slavische minister van buitenlandsrhe zaken e'-ri onderhoud met den Dnitschcn gezant gehal heeft. Op de vraag, of men bij dit onder houd tol vriendschappe'ij'.c overeen stemming was gekomen, werd van Duitsche zijde geantwoord, dat d> in houd der bespreking niet bekend is, zoodat een dergelijke versie van Ber lijn uit niet levesiïgd kan worden. Verifier werd gevraagd, of cl- Zuid Sla vische bandteek) n'ng ond>r he' drie mogend he 'en v. r 'rag not gerat f ce r 1 moet worden om het verdrag in wer king te dren treden. In antwoor 1 daar op verwees men naar het desbetref fende artikel van het verdrag, dat zegt, dat liet verdrag in werking treedt op den dag van onderteekening. Ra tificatie is dus n e' noodig om het verdrag in werking le doen treden. Het D.N.B. meldt uil Belgrado: In de straten van Belgrado is het Don derdag tot anli-Duitsche demonstraties ge komen, waaraan vooral werd deelgeno men door studenten, leerlingen van middel bare scholen en andere opgeschoten jon gelui. De demonstranten voerden behalve Zuid- Slavische, ook Engelsche vlaggen mode. Voor het Engelsche gezantschap, van waar uit vlugschriften werden uitgedeeld, wer den demonstraties gehouden. De betoogers vielen Builsehers aan, vernielden de étala ges van liet Duitsche verkeersbureau en de lokaliteiten van den Zwabiscli-Duit- schen Oultuurhond. De belangrijkste punten der stad wer den door militairen bezet, het Duitsche ge zantschap werd afgezet. Duitsche vrouwen en kinderen zijn in het gczanlschapsgebouw in veiligheid gebracht» Voor Donderdag avond werd het tappen van alcohol ver boden. Gedurende verscheidene uren wa ren de telefoonverbindingen in de hoofcf- stad verbroken. Het straatverkeer is nog gestremd. De Engelsche agenten blijven moeite doen om een antï-Duitsche stemming aan te wakkeren, aldus D.N.B. xn regeringskringen te Belgrado, aldus meldt het D.N.B., schijnt men nog altijd in bet onzekere te verkeeren omtrent de lijn van de politiek. De beraadslagingen gaan voort. Vooral wordt in politieke krin gen van de Zuid Slavische hoofdstad be sproken, of de Kroaten in de regcering zuilen blijven of niet. Men meent, dat dit er van afhangen zal, o-f niet slechts tie regeering, maar ook de koning de over-ten, komst TswetkowilsjMalsjek van 24 Augustus 1939 zal erkennen. Een gewoonlijk zeer goed ingelichte hoog geplaatste regesringspersoon heeft ver klaard, dat op de veel he-proken regeerings- verklaring op zijn vroegst hedenmiddag, waarschijnlijk echter pa-, over enkele da gen, gerekend kan word n De roge rug moet het namelijk nog over enkelvraag stukken eens worden en de situatie meet zich binnenslands ea naar bu'ten e-rst nog duidelijker afteek nen, voorat ook om dat de plaatsvervangende pmnieiVi'r.. Mat- sjek, die tot dusver nog stenl-, te A dram vertoeft en den banus van Kroatië, dr. Sjoebasjitsj, als zijn gemachtigde ter pri- iing van de situalie naar Belgrado herit gezonden, zelf niet naar do Zunl-SIa vise lie hoofdstad is gegaan. Bij het officieele lelegraafagentecbap Avala te Belgrado zouden ingrijpende ver anderingen in de redactioneel» bezoltng aangebracht zijn. De leiding zou argeznt zijn, gecommitteerd leider zou than-. z;ja de hoofdredacteur van de l'rawda, S'okitsj, die als pro-Engelsch beken 1 staal. Een reeks redacteuren, die sinds een'gen 'ij I op den achtergrond getreden wat en, zijn op de leidende posten gezet. De „Ilrvaski Dnevnik", het te Agtam verschijnende centrale orgaan van de Kroa tische boerenpartij, die wordt geleid door dr. Matsjek, tot dusverre plaatsvervangend minister - president, deelt mede, dal dr. Matsjek nog niet besloten heeft, of hij tot do regeering zal toetreden of niet. De verwachte regeeringsverklaring is nog steeds niet bekend gemaakt, daar aan de formuleering nog worctl gewerkt. De politieke kringen te Agram nemen, volgens het D.N.B., een afwachtende hou ding aan. Tegen hedenochtend verwachtte men den terugkeer van den banus, dr. Sjoebasjitsj, uil Belgrado. Op grond van het resultaat dezer besprekingen zal, naar verluidt, dr. Matsjek het besluit nemen, of hij do hem aangeboden plaats als eerste plaatsvervangende premier in de nieuw© regeering zal aannemen of niet. Kenmerkend vooir de afwachtende hou ding is, dat zelfs de middagedities van de Agramsclie bladen van Donderdag nog niets over do gebeurtenissen te Belgrado meld den en radio-Agram eerst Donderdagmid dag om vijf uur hierover iets meedeelde. Naar Avala meldt, is gisteravond de mi. nislerraad bijeengekomen onder voorzitter, schajp van den minis ter.president, genet- raai Simowitsj. De Banus van Kroatië, lHviam Tsjoebatsjitsj, woonde do zitting bij'. Na dat deze zitting was afgeloopen, liceft ge neraal Simowitsj aan de pers de volgende verklaring verstrekt. In deze moeilijk© dagen heeft Zuid.Slavië zich verontrust gevoeld over de wijze waar op de openbare zaak werd behartigd. Het wantrouwen openbaarde zich in de laatste dagen met een zoodanige kracht, dat er gevaar ontstond voor de openbare orde. Onder den druk van deze beroering in de openbare meening zijn de tegenwoordige veranderingen tot stand gekomen. Op liet oogenbli'k, waarop zijne majesteit Peter II de macht op zich genomen heeft en een regeering v.an nationale eenheid van het Servische, Kroatische en Slovcensche volk gevormd heeft, besatat er geen reden meer voor deze onrust. Namens de regeering, waarvan ik de lei ding "heb, richt ik allereerst een oproep aan m'rjn medeburgers alsmede aan de auto riteiten om de koninklijke regeering bij liet volbrengen van haar eerste taak in deze uren, n.i. het handhaven van de orde en den vrede naar buiten, te steunen. Ik doe een beroep op de vaderlandsliefde der Znid.Slavisclie burgers om af te zien van liet houden van hetoogiingen die onze be trekkingen met onze buurstaten, waarmede wij eveneens in vrede en vriendschap wil len blijven leven, in gevaar zouden kun nen brengen. Ik verzoek u, u niet le laten verleiden tot ondoordachte stappen en geen gehoor to geven aan de "©en of andere influistering, van welke zijde zij ook moge komen. Een absolute orde en een correcte houding zijn de eerste voorwaarden voor het succesvol volbrengen van de opga/- ven, waarvoor wijl ons gesteld zien. Koning Peter II heeft bij zijn troonsbestij ging den rang van generaal bij het luclit- wapen gekregen. Hij heeft gisterochtend, in tegenwoordigheid van de leden der re geering den eeed afgelegd voor den Pa triarch der Scrvisch-orthodoxe kerk en de liooge geestelijkheid. Prins-regent Paul heeft gisternacht, naar liet Zuid-Slavische persbureau Avala meldt, met zijn gezin, op eigen verzoek, de Zuid- SJavisclio hoofdstad veriaten. Hij heeft zich naar Athene hegeven. Afgetreden ministers gearresteerd. Het D.N.B. meldt: Ter gelegenheid van den staatsgreep zijn de leden van de vroegere Zuid-Slavische regeering in den p-illen' ochtend van 27 Maart gearresteerd. EV Lomleusche radio wijst oi de uilla'in- gon aan Engelsche regeeringskringen, dat Groot-Biiüaonié bereid is Zuid S'avie te helpen en verklaart, dat hier nede de Zuid- Siaven ook au'omatisch de Amerikaansche hulp krijgen in hel kader van de wol op do sleunveilecniiig, doch dat de nieuwe Zuid-Slavische x-egffriiig zich nog niet beeft uitgelaten over haar buitenlandsclie politiek. Ecu dergelijke verklaring dient te worden afgewacht. lief D.N.B. meldt uit Belgrado: Waarnemeis aan de Zuid-Slavische grens hebben gisteren Britsche gemoto riseerde strijdkrachten aan de Zuid- Slavisch—Grieksdie grens waargeno men, Die Biilsche troepen werden ge zien tegenover het Zuid - Slavische grensplaateje GjcwgjcJoe aan de ri vier de Va 1 dar. Ook in Londen zijn de ijzeren hekken uil hel stadsbeeld verdwenen. Op Leieester Square werden zaj vervangen door lioulen staketsels. (Associated Pre-s, Zander). De aandacht wordt er op gevestigd, dat de waardebonnen van de W.il.N, welke tot ongeveer half Februari werden uitgegeven, tot en met 31 Maart a.s. geldig zijn. tiet is dus zaak, uiterlijk Maandag as.nog mkooperi op deze bonnen te doen. Do bunnen, welke nit half Februari zijn uitgegeven, gelden tot 30 April a.s. Op de bonnen zelf staat vermeld, tot wanneer zij geldig zijn. De collecte. Door het binnenkomen van nog enkele giften is de totaal opbrengst van de lijst- collecte f1955 gewordt n. Nieuwe toewijzing. Aan de gemeente Schiedam is weer een nieuwe toewijzing gedaan, waarvan de juiste grootte echter nog niet is bepaald. Om weer even verder te kunnen met Je uitbeeringen, is op voorschot daar van een bedrag van f 2000 ontvan gen Hiervan kunnen dus weer esn 250-ta! gezinnen een uitkeenng krij gen. Ds. W. v. d. Graaf deelt in het Schio- damsrhe Kerkblad mele, dat Zon lag j.l. twee bedragen van f10 werden ontvan gen voor een „fonds tot het bsroepmvan een vic-rdon predikant" bij de Geref. Kerk alhier. Ds. De Graaf oppert 't denkbeeld, datde kerkeraad nu deze zaak t"r hand za! nenrn en b.v. een gemeente-vergadering belegt, waarin de aangelegenheid van de vierde preuikantsplaats kan wordei besproken. Voer de raadsvergadering op Maandag dag a.s. is 'n aanvullingsagenda verschenen 10. Voorgedragen worden tot benoeming van een onderwijzer aan school E in de Dwarsstraat, de heeren J. Bijloo, \V. Ver- hart en AI. A. Huber, allen tijdelijke onder wijzer, alhier. Punt 5 moet als volgt gelezen worden: Voorstel tot liet opnemen van tijdelijk kasgeld in hot 2e kwartaal 1911, tot een maximum-bedrag van fl.000 090. 8bis. Voorstel tot goedkeuring van de rekening over 1939 en de begrooting voor 1941 van de Vereeniging „Schiedamsch Vo'ksbadhuis". 14. Voorstel tot het vaststellen van een nieuw profiel voor het gedeelte van de Burgemeester Kuappertiaan lussehen Alei- dastraat en den Vlaaruingerdijk, en tot het verleenen van een crediet van f 58.000. ten behoeve van de wijziging van het pro fiel van voornoemd straa [gedeelte, alsmede van een crediet van f4.000.ten behoeve van de verbetering van het rijwielpad van de Ary Prinstaan. 15. Voorstel tot het verleenen van een crediet van f5.030,ten behoeve van de verbetering van het voetpad nabij liet Pompslalion van den Rotterdamschetijk naar het Boc-rhaveplein en iiet maken van een Irestrating ten behoeve van de tram passagiers. 16. Voorstel tot hel verleenen van een crediet van f 1.503.voor het aanschaf fen van een iichtgasinslallatie ten behoeve van twee vrachtauto's van den dienst van Ge meen te werken Ingekomen Stukken, B. en W. adviseeren, naar aanleiding van het adres van vier bij de Qpenb. Leeszaal en Bibliotheek tewerkgestelde werklooze hoofdarbeiders, do tijdelijke toelage van 6 pet. op do loonen van het lager bezoldigd gehuwd gemeente-personeel mede op hen van toepassing te verklaren. De Commissie uit den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente tot behartiging van den Diaconessenarbeid, verzoekt hel tekort op de exploitatie-rekening over 1940 ad f4S4,22, te willen voldoen. Daar sedert 1 Januari 1941 ook van de dagbladen OMZETBE LASTING wordt geheven, zijn de Nederlandsche dagbladen bij bindend besluit van de Neder landsche Dagbladpers d.d. 25 Maart verplicht met ingang van 1 April a.s. den abonne mentsprijs te verhoogen. In verband hiermede zijn de prijzen van ons blad met ingang van 1 April a.s.: Naar men ons mededeelt, hebben de drie organisaties van textielhandelaren besloten lot invoering van een rege ling betreffende de sluitingstijden in deze branche. Dit besluit, dat Maan dag 31 Maart a.s. reeds van kracht zal worden, behelst de volgende be palingen op Maandag ge-loten tot 13 uur; van Dinsdag tot en met Vrij dag sluiting 18 uur; Zaterdag sluit,ng 20 uur. Wij waren reeds eemgen tijd geleden op de hoogte gesteld van het voornemen van Botterdam om tot een dergelijke re gel. ng l<- komen, doch wij hebben gewacht op de mededeeling, dat xle Schkdamsche leden van de textielorganisaties zich daar bij zouden aansluiten. Dit is thans geschied, zooaal zoowel in Rotterdam ais hier thans de gelegenheid voor bet publiek om manufacturen, stoffen, kkeding ed. tekoo- pen, beperkt wordt. Deze regeling is afwijkend van die in andere vakken, waar de winkets met het lengen der dagen zijn overgegaan tot wij ziging van den sluitingstijd op een later tijdstip, namelijk zeven uur, half acht en zelfs acht uur. Binnenkort zullen waar schijnlijk vele branches wel terug Le tcu tot de aiht uurs-sluit ng. liet kruidentersltedrijf heeft Les'otenom zeven uur te sluiten en 's Zaterdags om acht uur. Deze regeling is o.i. meer in overeen- temming met de eischen van hiet publiek, dan die, welke de textielbranche heeft getroffen, hoewel hier toch ook weer de practijl' zelf we! zal uitmaken of inder daad niet aan deze eischen tekort gedaan wordt. Afgezien nog van de kwestie of men het al of niet eens is met de regeling, zal lief toch «el zaak zijn, dat alle leden van de branch'» zich strikt aan de vastgcste'de tijden houden, zoo lat niet de goeden on der de kwaden lijd-n. VANDAAG: 20.08 UUR MORGEN: 20.09 UUR MAANDAG: 20.11 UUR ZONSOPGANG HORGEN 7.21 UUR ZONSOPGANG MAANDAG 7.19 UUR De maan komt morgenochtend op te 8.33 uur en gaat morgenavond onder te 23.01 uur. De maan komt Maandagochtend op te 9.01 uur en gaat Dinsdagmorgen onder te 0.01 uur. Het bestuur der S.U.B, is voornemens een actie te voeren teneinde het leeren zwemmen liet reddend zwemmen in het algemeen, hier ter stede zooveel mogelijk te bevorderen. Hiervoor is reeds toestemming verkregen van B, en W. Een der middelen, welke deze actie moet steunen, is het houden van ecu demonstratie in de Westerhaven, met daaraan verhonden een 500 M wedstrijd in gekleed zwemmen voor eiken Schiedammer «elke daarvoor interresse heeft. Aan elke zwemster of zwemmer, die de 500 M. zwemt, wordt een diploma uitgereikt. Deze demonstratie en wedstrijd u'ordt ga- houden in de eeiste «'eken van Juni. In de „Zondagsbede" wordt meegedeeld, dat van de 327 te verhuren plaatsen in de banken van de Groote Kerk, er 181 verhuurd zijn en van de 332 stoelen slechts 89. De prijzen der plaatsen in de banken varieeren van f3.50 to f 4.van de stoelen van 2.50 tot f 7.50. Er zullen pogingen wordeen aangewend om het aantal verhuurde zitplaatsen op te voeren. Morgen nemen voor spoedgevallen de volgen de geneeskundigen den Zondagsdienst waar: v. d. Berg, Lange Nieuwstraat 175; v. d. Willem de Zu'ijgerlaau 23; Nijenhuis, Burge meester Knappertlaan 154 en Ormel, Singel 76. Morgen is geopend de apotheek van den heer Backer, St. LiduinaStraat 58, die ook tot 5 April den nachtdienst waarneemt, «'elke om 7 uur 's avond ingaat. N.C.G.O.V. De afdeeling van de N.C.G.O.V. houdt Maan- dagaavond in het Volkskoffiehuis, Lange Ha ven 33, een samenkomst met de nieuwe leden tier Ned. Herv, gemeente. (Vervolg rubriekStadsn iews pag. 2).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1