irsx ™.k ,.«a -if Laatste Nieuws u Actie in Noord-Afrika voortgezet Kunst en Wetenschap u Pag. EERSTE BLAD DER SCH1EDAMSCHE COURANT Donderdag 3 April 1941 BENMENLAND Ordening in de dans- wereld Dr. Goedewaagen over de taak der dansleeraren De organisatievorm Rechtszaken Duitsch Landgerecht Een brochure ten gunste van de joden Engelsche luchtaanvallen - Met auto in de Vecht gereden BUITENLAND Asmara ontruimd Matsoeoka uit Rome vertrokken BINNENLAND BEURS VAN AMSTERDAM Burgerlijke Stand Maatregelen tegen het ingooien van ruiten Speenhof gehuldigd in „De Kleine Comedie" te Rotterdam V. my2- 6 V, ME" s?a -J) f> t# w In een zeer druk bezochte bijeenkomst van Nederlandsche dansleeraren in Krasnapolsky te Amsterdam, heeft dr. T, Goedewaagen, de se cretaris-generaal van het departement van volks voorlichting en kunsten, gistermiddag, een uit voerige uiteenzetting gegeven van betgeen de overheid zich in de toekomst voorstelt te doen om ie komen tot een ordening op het gebied van den dans in- het algemeen en van den" gezelschapsdans in het bizonder. Elke cultuur, aldus dr. Goedewaagen, heeft haar eigen stijl van dans, van gezelschapsdans. Het strak maar armelijk rythme van de na- oorlogcche jaren openbaart een geest, die ook in andere vormen van knnst en samenleving tot uiting komt. Onze tijd, onze cultuurperiode is gekenmerkt door de overhecrsehing van de stedelijke civili satie over 'de historische traditie van het land. Er is een disharmonie ttisschen deze beide elementen van elke gezonde samenleving en daardoor is onze maatschappij scheefgegroeid en kreupel geworden. De gezelschapsdans heeft het contact met de levende waarden van het volkseh bestaan verloren en is daardoor ver armd. De gezelschapsdans putte zijn mogelijk heden liever uit de negereultuur en nit een brutaal, verhit en zielloos sexualisme, dan uit de edele traditie van eigen land en volk en stam. Zoo werd de dans een caricatuur van wat hij moest zijn, een pendant van de stijlloos heid, die men ook In andere vormen van onze cultuur kan waarnemen. De dansleeraren zijn voor dezen wantoestand eensdeels verantwoor delijk, andersdeels werden zij in de geestelijke afmatting en cul.areele onttakeling van de na- oorlogsche jaren meegesleept. Hieraan moet een einde komen. Het nationaal socialisme kan niet r dulden, dat een aan het volk vreemd interna tionalisme onze jeugd vergiftigt. Niemand zal zoggen, dat de jeugd van thans den dansvloer gebruikt op een wijze, die ge tuigt van veel adel, van veel voornaamheid. Dit is waarschijnlijk ook da reden, dat noch de muziek, noch het tooneel zich door den modernen dans kan laten inspireeren. De dans, ook de gezelschapsdans kan slechts bloeien, wanneer hij aan waarden van volk en ras gebonden blijft. Het nationaal socialisme erkent deze waarden en daarom heeft het ook een taak ten opzichte van den gezelschaps dans. Het kan daarom niet onverschillig zijn, welke, vormen hij aanneemt. Er is t.a.v. den gezelschapsdans een taak voor de overheid te vervullen. Hel is niet onbelang rijk, hoe het jeugdig geslacht zich weet te ge dragen en hoe de leeraren op dit terrein het weten te vormen. Lichamelijke opvoeding is een eisch des trjds, maar söjlrijke houding brj den dans is dat niet uuuder. De overheid kaft haar vormende en controlee- rendo taak evenwel niet tot een goed einde brengen, indien haar de instrumenten ontbre ken. In de eerste plaats wil zij een overzicht hebben van allen, die als dansleeraar optreden. Zij wil den waarborg hebben van vakkundigheid eenerzijds en moreele waarborgen anderzijds. Zij wil de_ .ontwikkeling van den dans inspec- teeren. Zij wil ook op dit terrein de opleiding der jeugd slechts opgedragen weten aan hen, die geheel van Nederlandschen en Germaan- schen bloede zijn. Als bij de dansleeraren het dansen in het bloed zit, is het ook van belang uit welk bloed zij gesproten zijn. De oyeriieid wil concentratie van idle dansleeraren in een ''organisatie en wel zoo, dat niemand daarbui ten bevoegdheid heeft, dit terrein te betreden. Vervolgens heeft het hoofd van de afdeeling innaai nn ilnna trnn liruinr\ t iron «rAlIro. Voor het Duitsehe Landgerecht hebben dezer dagen terecht geslaan een 57-jaripe gepensionneerde burgemeester uit Indie, M. van D., wonende te Deventer en een 25-jarige chemiker, L. E. B, destijds leer ling aan de middelbare koloniale landbouw school aldaar. Beiden bevinden zich sinds 30 November .in voorarrest. Brj zijn verhoor zeide beklaagde Van Dt, dat op een avond een pak met ongeveer 300 brochures brj hem werd thuisbezorgd. Door de duisternis heeft hij niet kilnnen zien, wie de brenger daarvan was. De brochures richtten zich tegen de behande ling van de Joden in Nederland en zij beiatten een aansporing aan de ambtena ren, om alvorens te voldoen aan het ver zoek om medewerking bij de vaststelling van de identiteit der Joden, eerst hun ge weten te raadplegen. Na lezing van de brochure heeft be klaagde Van D. zich met de algemeene strekking naarvan kunnen vereenigen, om dat zij geheel zijn gedachten weergaf, en, aangezien aan het slot een beroep op de legers werd gedaan om deze brochure ver der te verspreiden, heeft beklaagde ge meeud, dat hij als Nederlander en als chris ten daaraan .gevolg moest geven. Na dit besluit te hebben genomen, heeft hij be klaagde B. hij zich laten komen en de zen verzocht de brochure 'onder de leer lingen van de koloniale landbouwschool uit te deelen. Die rechter, de heer Joppich, wees naar aanleiding van deze uitlatingen den be klaagde er op, dat in de brochure zeer hatelijke opmerkingen voorkomen over het Duitsehe rijk, over den rijkscommissaris en over de door dezen genomen maatregelen. Nu beklaagde zegt zich met deze brochure te kunnen vereenigon, kan worden aange nomen, dar hij deze hatelijkheden onder schrijft en ze, door de verspreiding der brochure te bevorderen voor zijn rekening heeft genoanen. Beklaagde ontkende, dat de brochure beschimpingen bevat. Wel staan er harde waarheden in, welke, wanneer beklaagde de brochure zou hebben geschreven, wellicht iets zachter omschreven zouden zijn, maar in het consiateeren van deze waarheden heeft beklaagde geen optreden of ophit sing tegen het Duitbohe rijk of tegen den rijkscommissaris gezien. Beklaagde B. gaf eveneens toe .het met den inhoud der brochure eens geweest te zijn en daarom heeft hij de versprei ding ervan op zich genomen. Van deze verspreiding is echter niet veel gekomen, want, nadat eenige collega's -hadden ge weigerd daaraan mede' te werken, is het meerendoel der brochures vernietigd. De generas I aalsan welt, dr. Koblitz, be-1 titelde in zijn requisitoir deze actie als zeer ernstig. In deze brochure wordt ge zegd, dat het bijna te laat is voor den - - tweedon slag," hetgeen beteekent, dat het om waakzaam te zijn, aangezien het an ders te laat zal zijn om nog tegenstand te kunnen bieden. In dit geschrift wordt weliswaar niet aangespoord tot verzet met liet woord gevoerd. Na eenige maanden voorarbeid, aldus spr, is het thans duidelijk géworden waar uw taak ligt en hoe die vervuld dient te worden in de toekomst: niet in verdeeldheid onderling, maar in vakbroederschap en eendracht, in een ge sloten eenheid met daarboven de beschermen de en ordenende bevoegdheid vaii een over heid, die uw taak en uw rol in de cultuur gemeenschap begrijpt en daarom juist ook zorgen zal, dat gij sociaal en cultureel, met al die waarborgen, wordt omringd, waardoor gij u in de uitoefening van uw vak veilig kunt voelen. Die veiligheid zal u worden geboden door uw opneming als lid van de Nederland sche cultuurkamer. Het theatergilde zal het groote lichaam zijn, waarin gij als vakgroep zult opgenomen wor den in een autonome groepeering van bona fide gezelschapsdansleeraren, met uitsluiting van alle amateurisme en beunhazerij. Uw vak groep wordt een beschermde associatie, met publiekrechtelijke bevoegdheid, waarin alleen deskundigheid e« onderwerping aan moreele normen 'bij het onderrichten het dansvermaak zullen gelden. In uw vakgroep zult gij tevens het middel vinden de sociale en economische positie van de erkende dansleeraren. veilig te stellen, het geen een eerste' eisch van sociale rechtvaardig heid is. Ten aanzien van het beteugelen van uitwas sen en ongerechtigheden in het onderricht en op moreel gebied zal de oprichiing van een landelijke en gewestelijke dansinspectie u hel pen en de puhliokrechte'ijke bevoeedh'id uwer associatie zal h"t mogelijk maken strafmaatrege len bij overlreding door te voeren. De leider wordt benoemd door den voorzitter van het gilde en deze leider zal het recht verkrijgen zijn medewerkers te kiezen. De vak groep zal onderverdeeld kunnen worden in zooveel gewestelijke groepen als noodzakelijk blijkt en de voorzitters van de gewestelijke groepen worden automatisch leden van den raad van advies rondom den leider van de vakgroep. 9veT,. Engelsche luchtaanvallen is gelnkkig mets bizonders te melden. Wol vlogen enkele Engelsche vliegtuigen boven ons land en wer den eenige hommen afgeworpen, doch persoon lijke ongelukken kivanen niet voor en schade werd niet aangericht. Hoofdinspecteur-adviseur lieha- inelijkc opvoeding. Tot hoofdinspecteur-adviseur voor de lichamelijke opvoeding is -benoemd de heer R. IJzer, en tot inspecteur de heercta Th. J. H. van "t Lam ia Dein Haag, P. J. Ripipe" te 's-Hertogenbosch en Al A, Lamberts te Groningen. de wapenen, maar wei tot politieken tegon stand en tegenwerking bij de uitvoering van door de bezettende maeht noodig ge oordeelde maatregelen. Een dergelijke propaganda, welke ge heel verschilt met de tot dusver hier be- liandelde, noemde dr. Koblitz zeer gevaar lijk voor het Nederlandsche volk, dat nuch- ter de in de brochure vervatte bewerin gen aanneemt, te meer omdat het geschrift den schijn heeft een zakelijken inhoud inhoud te hebben. Maar de strekking van de brochure is verderfelijk en in strijd met de werkelijkheid. Want daarin wordt het Jodenprobleem voorgesteld als een christelijke zaak. Dat is niet juist. Het Jo denvraagstuk is -een wereldprobleem en een polilieb probleem, dat door Duitsch- land is opgelost en waarover thans niet nveer te oïsenssieeren valt. En nog min der kan de bezettende overheid kritiek toelaten, op maatregelen, welke zij in ver band met het Jodenvraagstuk ook hier noodzakelijk ach! en het is dan ook de plicht van het gerecht om diegenen, die het Jodenvraagstuk gebruiken als middel om op te wekken lot politieken tegenstand streng te straffen, waardoor hnn verhin derd wordt ook anderen in de gevangenis mede te sleepen. Thans reeds, heeft be klaagde Van D. de schuld, dat ook zijn jongere kennis B, in de gevangenis te recht komt. Opdat het gebeurde voor ieder een goede les en een ernstige waarschu wing moge zijn, vorderde dr. Koblitz tegen beide beklaagden een gevangenisstraf van twee jaren en zes maanden. De raadsman der beklaagden, mr. Wije- kerheld Bisdom, merkte in zijn pleidooi op, dat de christelijke naastenliefde in Nederland steeds zeer groot is geweest en altijd hoog is gehouden. Daarom noemde pleiter het ook verklaarbaar, dat de maat regelen tegen de Joden in het vrijheidlie vende Nederland pijnlijk zijn ontvangen. Want he} betreft hier, aldus pleiter, geen ophitsing tegen Duitschland, doch zuiver een geestelijk vraagstuk en daarom heb ben beklaagden gemeend aan de versprei ding van de brochure te moeten mede werken. Volgens pleiter heeft beklaagde Van D. geenszins aangespoord tot tegen stand. In dit licht bezien noemde pleiter de gevraagde straf ongehoord zwaar en hij vroeg daarom clementie. Nadat beklaagde Van D. nog uitvoerig zijn zienswijze als christen had uiteenge zet, heeft rechter Joppich 'vonnis gewe zen en daarbij Van D. veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar cn zes maanden en beklaagde B. tot één jaar, voor beiden met aftrek van het voorar rest. In zijn motiveering van dit vonnis wees de rechter er op, dat geschriften als de onderhavige zeer gevaarlijk zijn voor de orde en rust in een bezet gebied. Het Jo denvraagstuk is in het nationaal socialist! sche Duitschland eens en voor goed opge lost en het is een groote fout in het bui tenland geweest, dat men nooit geprobeerd heeft zich vertrouwd te maken met de grondslagen van het nalionaal-sociahsme en dat men zich nimmer heeft verdiept in de beteekenis van het Jodenvraagstuk, Dit probleem is geenszins een religieuzo kwestie, zooals het helaas nog al te vaak en ook thans nog weer, wordt voorgesteld maai het is een rassenvraagstuk, dat drin gend om oplossing vroeg en door Duitsch land tot oplossing is gebracht. Daarnaast heeft dit vraagstuk internationale beteeke nis en daarom is het vanzelfsprekend, dat ook in de bezette gebieden de verderfelijke invloed van hel internationale Jodendom wordt tegengegaan. Daarvoor waren de ge nomen maatregelen noodzakelijk en wie zich daartegen verzet of tot tegenstand aanspoort, stelt zich" aan ernstige straffen bloot. Beklaagden hebben door de ver spreiding der brochure daaraan mede ge werkt, waarbij nog komt, dat het geschrif! verschillende hatelijke opmerkingen oier Duitschland en den rijkscommissaris bevat. Do rechter noemde een dergelijke actie betreurenswaardig, omdat zij slechts on rust kweekt Men bereikt met zulke pro paganda niets, doch draagt er slechts toe bij, dat daardoor de algemeene pontic van het eigen volk wordt verslechterd. Hooge straffen zijn hier dan ook op haar plaats, doch hij de bepaling van de strafmaat heeft de rechter ten aanzien van beklaag de D. ditmaal nog in aanmerking willen nemen, dat brj dezen een gewetensvraag heeft voorgezeten, terwijl ten opzichte van beklaagde B. met zijn jeugd rekening is gehouden. Die rechter uitte ten slotte de hoop, dal deze zaak voor anderen een ernstige waar schnwing moge zijn, want in de toekomst zal geen clementie meer mogelijk zijn en zullen hoogëre straffen moeten worden op gelegd. Een 36-jarige Amsterdarnsche ingenieur heeft zïcih voor de Utrechtsche rechtbank te verantwoorden gehad, omdat hliji op 18 December, des avonds om half tien met zijn auto op den weg van Amsterdam naar Utrecht geslipt was, waardoor de auto te water raakte en zijn medepassagier ver dronk. Daar verd. wist, dat de weg was op gevroren, reed hij1 in de bochten zeer voor zichtig. In den bocht voor het kasteel Nijenr-ode te Breukelen, waar geeln hoornen stonden cin waar de weg uiterst glad was, kwam verdachte met zijn auto te slippon. Hij .reed in volle vaart in de Vecht. De auto ging onder water, doch verdachte kon rich via een raampje naar buiten werken. De heer C. J. van der B. nit Amsterdam was niet bij' machte uit de auto te komen en verdronk. Uit het getuigen-verhoor kwam vast te staan, dat verdachte geen grove schuld had aan dit ongeluk, waarbij hij zich uiter mate moedig heeft gedragen. Niet zoodra was i hijzelf uit het water gekropen, of hij had zijö jas uitgetrokken en dook onver vaard in het koude water 'om te trachten zijn reisgenoot te reddeln. Dit was hem niet gelukt. In totaal werden zes getuigen gehoord, die ieder op hun beurt verklaarden, dat verdachte niet zeer snel had gereden ei dat Wij waarschijnlijk misleid geworden was door het opengedeelte van den weg. Alle getuigen prezen ten zeerste het móedig optreden van verdachte, die met gevaar voor eigen leven had geprobeerd z'ijn mede passagier te redden. De offiqier van justitie eischte veerLig gulden boete sübs. tien dagen wegens het in gevaar brengen, van da veiligheid van het verkeer. De rechtbank zal Donderdag 10 'April uitspraak doen. Berlijn, 3 April. (D.NB.). Het opperbe vel van d<e Duitsehe weermacht maakt be kends De achtervolging der in NoorJ-Afrika bij Marsa el Brega door Duilsche en Italiaan- sche formaties-bestookte Engelsdien weird op 2 April voortgezet. Agedabia is inge nomen en Zuetina bere kt. De vijand be vindt zich ijlings op den aftocht in Noor delijke richting. Het aan'.al gevangenen en de buit aan gepantserde er ongepantser de voertuigen is aanzienlijk. De eigen verliezen zijn buitengewoon gering. italiaansch weermachtsbericht gegevens vond voor zijn beste liedjes, heeft ik-n dichter zanger Speenhoff en zijn vrouw, ter ©ere van zijn veertigjarig jubi leum gehuldigd. Hij zong er ook nu weer voor een dankbaar publiek, in „Da kleine Comedie', drie van zijn meest bekende itotterdamsche liedjes, n.l. „Roe-een op den Brrgsehen plas", „De RoLterdamsche schut ters" en „Varen, varen", waarop nog volgde een nieuw lied „Koppen op". Mevrouw Speenhoff zong uit den ouden lijl het „Herdersliedje" en „Do wijsgcr <n het fabrieksmeisje". De familie Spoie.ihifi was wel vertegenwoordigd op dit foe t, want net alleen zong Cecsje Speenhoff n paar liedjes, maar ook 'Coos Speenhoff was aanwezig en zong, mot steun van zijn vrouw, zijn ouders een huidigings iel toe. Ergens in Italië, 3 April. (Stefani). Het Italiaan-sche hoofdkw art er publiceert het 300ste communiqué: Aan het Grioksclie front activiteit d~r wederzij;!sclie artillerie. Onze formaties luchtstrijdkrachten bebten de vloo'ba-is Volos en het belangrijke txoepenoenlrum Fiorina gebombardeerd. Tijdens luchlge vechten werden twee vijandelijke vEegtuï gen neergeschoten Drie onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In het Oosten der Middellalndsclie Zee hebben onze hemman-werpers en torpedo Wethouder L. de Groot sp ak daarna namens let huldigingscomité uit de bur gerij esn overhandigde den jubilaris een cmelopp met inhoud Voorts wvr.i nog het woord gevoerd door den heer L. Evers, directeur van het „Uotterdamsch Nieuwsblad", waaraan Speenhoff ook al 25 jaar medewerker is, en name is het Rotterdamsche studentencorps. Spöt-nhoff bedankte op de hom eigen manier om voegde aan het gezegde, dat hij zou zingen tot zijn dood toe, dat hij alte aanwezigen over t'en jaar terug hoopte to zien in den trotschen Schouwburg van het lorberen Rotterdam. In do foyer van De kleine Comedie werd ten slotte eon receptie gehouden. Aan liet programma werkten, behalve jo Speenhoffs, o a. nog mole mevrouw Ma rie van F.ijsdcmVink, die door do Rot terdammers ook nog geenszins vergelen bleek te zijn. Zij speelde in haar ojntja liegtuigen eon krachtig geëscorteerd vij1-- een van Speenhoffs eerste gewteskindo- andelijk konvooi aangevallen. Ondanks het felle vuren van het luchtafweergeschut "wer den Vijf groote schepen getroffen en tot zinkein gebracht. Al einze vliegtuigen keer den terug naar huw basis. Vliegtuigen van het Duitsehe vliegerscorps vielen een twee de konvooi van dein vijand aan ten Westen van Kreta; een schip van SOOO b.r.t. werd in brand gewo-rpcin en sonic, een tweede sdrip van 8090 ton werd ook getroffen door twee bommen van zwaar kaliber en is waarschijnlijk eveneens gezonken. Oost-Afrika Met het doel nog meer vijandelij1 e bombardementen op Asmara, waardeur reels honlerdm slachtoffers wa ren gevallen onder de inlandsche en Ery- threesche bevolking, te vermijden, is de stad Asmara door onze troepen ont ruimd. De slag is bezig opnieuw te ont branden bij een nieuwe stelling. Noord-Afrika: Het succes der gemccha- niscyriV Italiaansche en Duitsehe troepen i"S uitgebreid voorhij Marse al Brega. De f Italiaan?! he en Duitsehe luchtmacht heb ben met prachtige resultaten vijandelijke colonnes, die zich naar Agedabia terug trokken, aangevallen. Rome, 3 April (D.N.B.). De Japan- sche minister van buitenlandsche zaten, Matsoeoka, is vanochtend te 10 uur uit Rome vertrokken. Op het station was o.a. aanwezig de Italiaansche minister van bui tenlanasche zaken, Ciano, en de Duitsehe ambassadeur, Von Macksensen. Kort voor het vertrek had. hij nog oen gesprek met Ciano. ren, de ©enactor „De kus", welke zij veer tig jaar geleden ook ten doop had ge houden. Rotterdam seh Philharnxealsch Orkest. Het Laatste middagahonnementscancert van het R. Ph. 0 zal plaats vinden op a.s. Zaterdag 5 April, om 3 uur, in de Konin- ginnekerk te Rotterdam, onder leiding van Eduard Flipse en met medewerking van het pianoduo Tho van der PasMarinus Flipse. liet programma zal als volgt luiden: 3e Symphonie van Willem Pijper, Concert in C voor 2 piano's van Joh. Sob. Bach, Treurinarsc.li uil de opera „Tïjl" van Jan van Gilse, Concert in Es voor 2 piano's van Mozart en tenslotte Charfreitagszau- ber van Wagner. KOERSEN OP 3 APR.ll 1941 Medegedeeld door de Amsterdamschc Bank N.V Bijkantoor Schiedam OBLIGATIES Staatsteeningen u«?ru?u Nederland HEDEN 4% Ned. '41 97 SCHIEDAM. Geboren: 31 Maart. Enoch, z. v. J. Punt en E. Vroon, Boerhaveiaan 1. Een als levenloos aange geven kind van P. W. A. Soomers en J. P. v. d. Spek, Dr. Noletstraat 1. 1 April. Neeltje Gijsberta, d. v. H. B. de Smits en G. J. de Bruin, Beierlandschestraat 35. Een als levenloos aangegeven kind van R. Voerman en M. G. v. d. Drift, Groene- iaan 43. 2 April. Johanna Mijntje, d. v. J. Bogerd en M. W. Hegkoop, Lekstraat 81. Gehuwd: 2 April. A. de Regt, 25 j. en D. Vleghert, 20 j. Overleden: 1 April. H. v. d. Vooren, 78 j. Vlaardinger- dijk 47. H, v. d. Beek, 85 j. Lange Kieuw- straat 125. 's-Gravmhag-e, 3 April. Ja verban'! met de omstandigheid, dat herhaaldelijk uit pio- litieke motieven vernielingen van venster ruiten voorkomen, heeft de hooger© S.S, en politieleider, commissaris genera oJ voor de openbare veiligheid, op grond vain de ver ordening aln den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsdhe gebied beref- femde het opleggen vajn prestaties (veror dening no. 71941) bepaald, dat ter be strijding van dit euvel, de door deze wan daden veroorzaakte schade, nadat de ver goeding zal zijln voorgeschoten uit de ge meentekas, zal worden verhaald op de daders. Bij gebreke van bekende daders blijft de schadevergoeding ten laste der 'gemeente, behoudens dat de burgemeester bevoegd zal zijn, die vergoeding te verhalen op personen, die het inwerpen van venster ruiten Invorderen of goedkeuren, of van wie op grond van hun daden of van hun uitlatingen, mede in verband mal hun beleende politieke gezindheid, aan te nemen is, dat zij handelingen als die waardoor de schade is aangericht, bevor deren of goedkeuren. Degenen, hij wie ruiten mochten wor den vernield, behooren hiervan onverwijld aangifte te doen bij de dichtstbijzijnde Ne derlandsche polilie-instantie. Deze regeling wordt geacht met ingang van 20 -Februari jj. in working te zijn getreden. Ook Rotterdam, de stad, waar hij veem tig jaar geleden voor het eerst optrad en succes had, de stad, die hem wel het naast aan het hart ligt en waar hij, de 987* 967, 987, 93 847, 90"/« 9J7, 89 4% '401 4% '40 II 4% '40 II mbf. 3% '86 3% '37 8-3J%„ *38 Ned, Oost-lndië 8% Med.-lndië 1937 8% Ned.-Indië '37 A AANDEELEN Industr. Ondern, (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie 1297, Van Berkel«ö1/, Philips Gloeil. G. B. 2187, Lever Bros Unilever 136'/, (Buitenland) Am. Car Foundry Anaconda Bethlehem Steel General Motors Intern. Nickel Kennecott Copper Nort. Am. Aviation Republic Steel 977,— 98'/, 977, 15/ '18 92'/, 847, 897»903/, 91 89' 1267,- •487, 218 25 8 267, 25«/„ 767, 47 257, 32»/s 14 207m 47, 16 67, 2867, 177, U.S. Steel Corp. Öd'/i, Electr. Ondern. (Buitenland) Cities Service North Am. Comp. Radio Corp Petroleum Kon. Petr. Mij. (Buitenland.) Cont. Oil Mid. Cont. Petr^/ïe Phillips Petr.32 "Shell Union 107, Tidewater Ass. Oil.97, Rubber Amsterdam Rubber 305l/a Deli Batavia Rubber 240 (Buitenland) Intercont. Rubber.il/u Suiker Handelsver. A'dam 485 Javasche Cultuur 284 Ned.-Ind. Suiker Unie 285 Ver. Vorst. Cultuur 137 Tabak Deli Batavia 218 Deli Mij2977, Senembah 285 Scheepvaart Holl.-Amerik^Lijn.127 K.N.S.M. Nat. Bez, 1707, Kon. Paketv.-Mij... 2597, Nea, Scheepv. Unie 193 Rotterd. Lloyd 1557, Stoomv.-Mij." Ned..159 Spoorwegen (Amerika.) Baltimore Ohio.. Illinois Central N.-Y. Central Raïlr. Pennsylv. Spoorweg Southern -Pac South. Railway Cy. (Canada). Canadian Pacific 47, 180 267,- 2,7*- 757,- 47 26 887,- 127, 20"/,,-. 577,- 41E/„- 16V, 57„- 67, 7Ve 67, 77.' 17* 272 85 177, 12 837, toj/a- 17, 293 - 304 2317, 47 »- 475 89 279 20 286 17 987, 215 82 1217,- 164 253 1887,- 1617, 152 6 6 93 47e 77e 137,, 247., 9'/» 117, 4 /ie— 5 8'/,- 7s 13 - 7g 287,- 4 97e- 107e 137, 47

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3