BEWAREN VAN LEVENS- MIDDELEN (STEMPELS Isa»! Centrale keuken i- èr Donderuoy 1/ April 1941 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 STADSNIEUWS Leerzame causerie door mevr. L. Lotgering—Hiüebrand VRIJZ.-GODSDIENSTIGE PREDIKING Ds. S. H. N. GORTER, Hedenmorgen officieel geopend Jubileum Het prijzen van goederen Vlaardingen Oost— Vijfsluizen De nieuwe weg De brandweer in actie Blokhut van de padvinders uitgebrand Loos alarm Stille Omgang Op Zondag 27 April Q-s* Voor bijna 30 loden van de Ncd. Vereen, van Huisvrouwen, die gistermiddag in Mai- son Westhuis waren bijeen gekomen, heeft onze medewerkster, mevr. R. Lotgering Hi He brand, nit Amsterdam, die de rubriek „Huishoudelijke vraagstukken in oorlogstijd" in ons Zaterdagmimmer ver zorgt, veie behartigingswaardige opmerkin gen gemaakt over hot bewaren, opknappen en vervangen van levensmiddelen ea over het zuinig daarmee omgaan. Veel van wat mevr. Lotgering mee deelde, is ook reeds in ons blad behan deld, maar zij droeg hetgeen zij te vertel len had, zoo vlot voor, dat de aandacht van de dames voortdurend gespannen bleef, wat bleek nït de vele interrupties en korte vragen, die tijdens het betoog ge steld werden. De kunst van bewaren. Spr. merkte op, dat de kunst om le vensmiddelen te bewaren, door de mo derne huisvrouw is verleerd, omdat de JevcrancieT van thans een groote service biedt; elk artikel kon voor den oor log meestal k la minute geleverd wor den. Aan ec' bewaarplaats voor levensmid delen moeten enkele algemeene eischen worden gesteld zij moet droog zrjn; voor de meeste artikelen bovenden koel; voor sommige donker, vooral voor vetten, groen te, olie, enz.; zij moet frisch zijn, dus goed geventileerd kunnen worden ei niet toegankelijk zijn voor muizen en insecten. Een beetje schimmel op kaas, rook- vleesch of worst, is niet erg. die kan mak kelijk verwijderd worden. De voorraad le vensmiddelen moet regelmatig gecontro leerd worden en zij moet rouleeren, d.w.z. de oudste pakjes er van moeten het eerst gebruikt worden. Suiker. De één kan met de toegemeten hoeveel heid suiker gemakkelijk toekomence.i an der komt te kort. Dat hangt van per soonlijke factoren af. Suiker moet in een bus of fiesch bewaard worden, 0111 voch tig worden te voorkomen. Zijn klonten ont staan, dan moet de, suiker in de zou ge droogd worden en met een deegro' of sehoone fiesch, die ak zoodanig gebruikt wordt, bewerkt worden. Tegen nat wor den en wegsmelten van de suiker moet gewaakt worden. Het is voed voordeeliger suiker mee te koken in de pap, dan apart suiker over de pap te strooien. Men kan ook bezuin'gen, door suiker in het thee- of koffiezeefje te doen, in plaats van in het kopje Een laagje suiker, dat in het kopje achterblijft, wordt weggewasschea. Ook kan men gebruik maken van suiker stroop. Zoetstoffen, die men ook wel leugen suiker noemt, hebben geen waarde als voe dingsmiddel en werken ook niet conserve©- reno. Bij het bereiden van jam b.v. lei- den ze vaak tot teleurstelling. Wel kan glueosestroop als conserveeringsmiddel dienst doen, waarbij V/2 maal zooveel glu- cosestroop als suiker moet worden ge bruikt Een uitstekende strooisuiker voor aard beien, bessen, frambozen, enz., levert op een ons melksuiker plus 2 lepels poeder suiker en. 10 fijn gestampte zoetstof-ta bletjes. Gecondenseerde melk met suiker kan uitsteki-nd dienst doen in rabarbermoes enz. Een voortreffelijke combinatie vor men gedroogde pruimen en rabarber. Boter en vet Boter zal men langer kunnen bewa ren. naar mat" de conserveeringsmelhode beter is geweest. In 't algemeen blijft boter, die door een fabriek is ingemaakt, langer goed dan zelf geconserveerde boter. Zij moet koel en op een donkere plaats bewaard blijven. In sommige geval'en b.v. als zij door een goede fabriek in blik is geconserveerd kan men hau een jaar en langer bewaren; in andere gevallen smaakt zij na 6 a 8 maanden reeds minder goed. Een vrij eenvoud'ge con=ervecrmeÜio te is de volgende: Men legt de vvrscbe pak jes boter, die "gewikkeld zijn in z.g. vet vrij papier, in een verzadigde zoutoplos sing (3Vj ons zont op een liter water). Men kan die boter b.v. op deze wijze in een emmer bewaren 0.1 er vóór zor gen, dat er steeds een laagje pekel van pl.m. 8 c.M. op de bovenste laag blijft staan. De pakjtjs kunnen gewoon in de emmer met pekel worden opgestapeld. Vlee-sch en vlersehwaren. Vleesch, vieeschwaren en viseh kan men coüservoeren door sterilisatie, of door dro gen en rooken. Vleesch is een moeilijk artikel om lang goed te houUen. Bij biet sterilisecron kan de huisvrouw geen hoogere temperatuur dan 100 graden bereiken; in fabrieken, die daarvoor speciaal3 zijn ingericht, wor den daarom ook betere resultaten bereikt bij het verduurzamen van vleesch. FksSchen, waarin gesteriliseerd vlce.-eh wordt bewaard, moeten slechts voor 2/3 gevuld worden; gummi kan niet tegen de inwerking van vet Na Mei 1940 is geen vleesch meer in blik geconserveerd, zoodat men verstandig doet zijn voorraad van dit artikel thans op te maken. Gehakt, leverpastei, kleine ham me! jee in blik kan men echter jaren lang bewaren. In leverpastei zat vroeger 40 pet. vet, zoodat dit een uitstekend vervangingsmid- de! is voor boter. Zalm en sardientjes in blik zijn bij hooge temperaturen gester 1 s ©rd en kun nen dus lang in voorraad gehouden wor den. Spek bewaart men het best in z g. spek- kisten, met om beurten een laag zout en één of meer zijden spek. Ook doet men tusscben het te bewaren spek wel haver- stroohakscl: haverdoppen of koolasch. Worsl waarop schimmel is gekomen moet men afpoetsen en dan insmeren rr.iet een beetje vet op een lapje; hard rook- vleesch kan men uitstekend raspen of in water met wat zout 24 uur laten weeken. Gerookte ham, bewaard in b.v. een sloop, kan men den zomer over houden. Kaas. Kaas dient koel, maar niet al te droog te worden bewaard. Men doet verstandig de kaas in panier te wikkelen, maar zoo, dat ecnige ventilatie mogelijk blijft Schim mei kan behandeld worden als bij harde worst; men kan, om schimmelvorming tegen te gaan ook kaarsvet gebruiken Harde kras kan men één nacht in water met wat zout zetten; harde kaaskorsten zullen, na aldus bewerkt te zijn, nuttig kunnen worden aangewend in een stamp- potl Melk. Melk in blik kan men in tegenstel ling met wat daaromtrent onlangs is mee gediekl jaren bewaren. Men verkrijgt een liter melk door 125 gram volk* melkpoeder te mengen in 9 d.L water; 100 gram taptemelkpoedrr en 9 d.L. wafer leveren een liter onder- melk op. De op deze wijze verkregen melk is niet geschikt om te drinken, maar n'tstekend bruikbaar voor soep, pap, stamppot, enz. Eieren. Eieren kunnen geconserveerd worden, als in ons blad van Zaterdag j.i. in de rubriek Huishoudelijke vraagstukken in oorlogstijd is uiteengezet, n.l. door ze een behandvhng met ovennangaanzure kali te doen ondergaan. Grutterswaren. Maïzena, custandpoeder en andere zei- mee! soorten kunnen-jaren goed gehouden worden. Alleen moet men tegen duf wor den waken. Bloem, havermout, griesmeel en mac- caroni kunnen echter niet langer dan 5 maanden in reserve worden gehouden. Mijt kan men verwijderen door de bloem enz. in een dun laagje in een pan lang zaam te warmen, onder voortdurend roe ren. Gort en rijst kan men ook lang goed houden. In rijst komen wel eens kleine zwarte torretjes voor, z.g. meeèters, die men moet verwijderen. Peulvruchten. Peulvruchten dient men bij voorkeur in zakjes te bewaren; men voege geen dub belkooDure soda toe bij het koken, omdat daardoor een vitamine onwerkzaam word! gemaakt. Als men peulvruchten voor de so'"' wil gebruiken en het koofcproces wil tekorten, kan men ze malen. Het verdient veel aanbeveling bij een maaltijd" van peulvruchten toch altijd ook. aardappelen te voegen, omdat deze twee elkaar goed aanvullen De presidente, mevr. A. C. E, Go os- se n svan Eek heeft mevr. Lotgering ingeleid en haar aan het slot dank ge bracht voor haar vele nuttige wenken. Mevr. Babterman herdacht- Op verzoek van de presidente werd bij het begin van de samenkomst een oogen- blik staande stilte betracht ter nagedach tenis van wijten mevr. 3. C. Bubberman Sanders, oud-bestuurslid der afdoeling, die zich o.a. voor de leesportefeuille en voor de handwerkmiddagen bi zonder heeft ge inter-sseerd. De sluitiagsmiddag. Men verzoekt ons mee te dealen, dat in het Maandbericht abusievelijk wordt vermeld, da- de sluitingsmiddag op 24 April is vastgesteld. Dat moet zijn Dins dag 29 April Kerk Ned. Prot. Bond Westvest 90 ZONDAG 20 APRIL, vooral. 10.30 uur Dg., Rotterdam, Het was de bedoeling in Februari j.l. reeds de Centrale keuken, die op het ter rein van de gasfabriek aan de Hoofdstraat is gebouwd, te openen, maar dit bleek onmogelijk; eerst belette de vorst het verder bouwen en daaittia moesten moei lijkheden overwonnen worden bij het aan- scliaffen van de ivemlaris. Ofschoon die ook heden nog niet geheel compleet was, is toch de Centrale kouken vandaag in bedrijf gesteld. Omstreeks kwart vóór elf is zij officieel geopend door overste J. B. de Jongh, chef van de aideeling Centrale keukens van het rijksbureau voor de voedselvoor ziening. Daarbij1 waren o.a. aanwezig de burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren, wethouder J. Dinkelaar en echtgcinoote; mr. N. J. Bost, gemeente-secretaris; de raadsleden P. de Wagen aar, G. J. Smit en H. Kornfeld; de heer J. Doets, direc teur der Technische Bedrijven, die belast is met de leiding van den Centrale keuken; dr. P. J. v. Endt, directeur van dein vleesdikouringsdienst; de hoeren J. Buntjer commies ter gemeente-secretarie, die be last was met de administratieve voorbe reiding; B. Loer, commies ter gemeente secretarie, heiast met de zorg voor de geëvacueerden, die voortaan hun warmen maaltijd in plaats van uit de Huishoud en Industrieschool uit de Centrale keuken zullen betrekken; mevr. E. M. Castend ijk Jansen; de heercia Rob Wentges, direc teur en J. R. van Diiesscin, adjunct-directeur van de .Centrale keukens te Rotlerdam, do heer M. Smits, van de firma Gebr. Smits, die den keuken bouwde ein enkele anderen. Rede overste De Jongh. De heer J. B. de Jongh, deelde mee, dat in ons lan 1 55 Centrale keukens zijn of worden gebouwd en voorts nog 33 keukens voor arbeiders, werkzaam bij1 de wer kverruim i ngsobj ect-en. Het plan Centrale keukens in te rich ten, is in Juli 1940 opgekomen bij den tegenwoordigen directeur generaal voor de voedselvoorziening. Het deel van deze keu kens is op zoo efficient en economisch mogelijke wijze de bevolking in staaf te stellen zich warme maaltijden te verschaf fen, waarbij'rekening is gehouden met de moderne eischen van de voedingsleer ten aanzien van voedingswaarde en vitaminen. De inrichting dei keukens is eenvoudig en hygiënisch. liet personeel is gerecruteerd uit gepen- sionneerden, op wachtgeld gestelden en oorlogsinvaliden, via het bureau voor over- heidspersoneelsvoorziening. Er is gezegd, dat door bet instellen van centrale keukens het dehiet van don klein handelaar Inkrimpt. Men moet echter, al dus spr., niet overdrijven. Er is iets op den prijs gelegd, waardoor eenfondsje wordt gevormd en daaruit zullen bedragen beschikbaar worden gesteld aan. hen, die kunnen aantoonen, dat zij door de Cen trale keuken schade hebben ondervonden. Spr. droeg tenslotte de exploitatie van de keuken aan het gemeentebestuur over en sprak namens den directeur-generaal voor de voedselvoorziening de hoop uit, dat de bevolking van Schiedam het nut van de Centrale keukeu zal ervaren. Dank van den wethouder. Wethouder Dinkelaar zeide, dat toen het gemeentebestuur hoorde van het voor nemen centrale keukens in den lande te "dichten, het er als de kippen bij was en spr. opdroeg in verbinding met de betref fende instantie in Den Haag te treden. Ner gens is spr. zoo vriendelijk en tegemoet komend ontvangen als op het bureau van overste De Jongh. Voor diens tegemoetko mende houding bracht spr. den heer De Jongh dank. Diank werd eveneens gebracht aan de heeren' J. Doets, J. Buntjer en Gehr. Smits. Zich richtend tot den chef van de keu ken, den heer P. v. d. Berg, zeide spr., dat het personeel voor een belangrijke taak wordt gesteld. Alles moet bier prompt in orde zijn; aan hygiënische eischen moet worden vol daan en op het eten mag niets aan te merken zijn. Op 5 November 1917 werd in Schiedam ook een centrale keuken geopend; op November verscheen reeds een ingezonden stuk in de Sehiedamsche Ct., waarin eri liek op deze instelling werd uitgeoefend en den volgenden dag klaagde een in gezonden stukken-schrijver, dat... er vleesch in het eten was, zoodat vegetariërs niet van de Centrale keuken konden profi- teeren. Ook op het werk van eten heer v.d. Berg zal wel crïtiek komen, maar als deze voor zijn geweien verantwoord is, adviseert spr. hom zich daar weinig van aan te trekken. Tiet gemeentebestuur neemt met volle liefde de keuken over en zal alles doen om haar in het belang van de Sehie damsche bevolking aan haar bestemming te doen beantwoorden! Het eerste „brouwsel". Aan de aanwezigen werd een proefje van het eten vain deö eersten dag: stamppot, bestaande uit aardappelen, zuurkool, witte boonen en vleesch, geserveerd, dat goed smaakte. 1 We zeiden boven reeds, dat de "In richting van de keuken nog niet compleet is. Daarbij doelden we op een meng- apparaat, dat wel is gearriveerd, maar vandaan niet meer gemonteerd kon worden. I HEIJERMANS VAN OUWERKERK g (PASSAGE 8 —TELEFOON 6 8 6 0 4 g Daarom moost de stamppot inderdaad ge stampt worden, waarmee zich een 5-tal leden van het persdneel belastte. Den eersten dag waren er reeds klachten. Er zaten n.1. heele aardappelen, die hard waren in den stamppot. Men is daarover komen klagen en besloten werd, heden mid - om 5 uur aan de KI» a is gratis zullen hedenmiddag om 5 uur voor de klagers worden uitgereikt. Zoo mogelijk zal morgen reeds perso neel belast worden met het pitten van de aardappelen, waarbij ongeschikte aard appelen zullen worden verwijderd. Daar door hoopt men te voorkomen, wat van daag aanleiding gaf tot klachten. Voor den eersten dag waren 93S porties besteld. De keuken is berekend op 6000 porties per dag, maar dan moet tweemaal gekookt worden. Er is gelegenheid tot nog eenige uit breiding, maar als er veel vraag mocht komen naar eten uit de Centrale keu ken, zou er een tweede keuken gebouwd moeten worden, waartegen in principe geen bezwaar is. Het is wel te verwachten, dat er een druk gebruik van de keuken zal worden gemaakt, want men is voor betrekkelijk weinig geld verzekerd van eon goed en voedzaam maal. Tegen bet afstaan van de helft van de boter- of vet- kaart zien huismoeders, naar ons gebleken is„ nog al op, maar zij krijgen voor hun gezin veel meer aan vet terug, dan z'ij in bonnen afstaan, omdat de Centrale keuken een z.g. hoteltoewijzi- ging ontvangt, dus meer vet krijgt dan zij nominaal aan bonnen inlevert De schade vergoeding Naar aanleiding van de opmerking van overste De Jongh over sclxade aan den detailhandel toegebracht, die haar debiet ziet inkrimpen naar mate het aantal door de Centrale keuken geleverde porlie's stijgt, kunnen we meedeelen, dat drie plaatselijke commissie's zrjn gevormd voor den aankoop van vleesch; groenten en aardappelen en voor peulvruchten en winkelwaren. De leden van die commissie's zijn aan gewezen op voordracht van de Meelcen trale. Die „vleesch-cotnmissie" bestaat uit do leden van -de z.g. toewijzigingscommissie, welke reeds geruimen tijd geleden werd gevormd. Daarin hebben zitting de heeren L. Ostermevcr, A. J. A. v. d. Water, ,1 Noordergraaf, J. P. G van Dorp, allen van hier on II. Uilenbroek, te Hillegersberg. De commissie voor groenten en aardap pelen bestaat uit de heer P. N. vau Eyk, voor de grossiers, en de heeren J. v. d. Hoeven en A. Leenderts, voor den klein handel. De wmfce'iciseotmrussie uit de heeren: J. Mak, P. Bijloo en een vertegenwoor diger van D.E.S. De ingrediënten voor de maaltijden moe ten volgens een vast contract geleverd wor den teger. den winkelicrsaankoopprijs, waar bij per 100 k.g. aardappelen fl extra wordt gerekend; per 100 k.g. peulvruch ten f5 en voor de groenten 1/2 cent per k.g. Deze èxtxa bedragen wordetf in een fonds gestort, waaruit eventueele schade aan winkeliers, groentehandelaren en slagers rol worden betaald. De heer A. Gommers, aanvankelijk cor respondent bij de Mij. voor Scheeps- en Werktuigbouw Fijenoord N.V., thans chef van de buitenlandsche correspondentie af- deeling van WiltonFijenoord, herdacht vandaag het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van het bedrijf. De jubilaris, vergezeld van zijn echt genoot® en zijn zoon, ontving hedenoch tend in de directiekamer, waar de adjunct- directcur ir. F. Muller, hem namens de directie toesprak, een geschenk ender cou vert Bh heer Muller pracs de toewijding en de werkkracht van den jubilaris. Het personeel bereidde vervolgens den heer Gommers een hartelijk© ontvangst, waarbij verscheidene chefs van afd ©1 ngen het woord voerden en ©an vrouwelijk lid hulde in dichtvorm bracht. Enkele geschenken werden aangeboden, oa. een fototoestel van het technisch en administratief personeel en verscheidene bloemstukken. De heer Gommers heeft tenslotte in har telijke bewoordingen dank gebracht voor de ontvangst en de cadeaux, en bracht daarna den dag in huiselijken kring door. Het is gebleken, dat nog niet alia wink© liers hier ter slede doordrongen zijn van hun verplichting, er voor zorg te dragen, dat op alle goederen, die in him eta'age's zijn uitgestald, of in den winkel voor rechts treek sche verkoop zijn gereed gelegd, op duidelijk leesbare wijze de prijs is ver meld. Nog gedurende korten tijd zal.hier tegen waarschuwend worden opgetreden, doch nadien zal tegen de overtreders pro ces-verbaal worden opgemaakt Gilt voor W.H.N. Bljkens een gespecificeerde opgave van giften aan Winterhulp Nederland, heeft de N.V. Cacao- ©n Chocoladefabriek „Baro nie" een bedrag van flÖ3 geschonken. De werkzaamheden, noodig om een reoht- streeksche verbinding tot stand te bren gen tusselven Vlaardingen Oost en de Vijf- sluizen, vorderen in een snel tempo. Thans is reals duidelijk het beloop van het nieu we dijklichaam te zien. De boerderij van den heer Ilaim is verdwenen. De grond om de stallen is reeds weggograven; omdat het 's nachts nog koud is, heeft men de koeien zoo lang mogelijk hun stallen wil len laten houden, maar dit is nu niet lan ger mogelijk, zonder het werk te slagnet ren. Bovendien ontstaat er water-bezwaar want het water tusschen den ouden en den nieuwen djk ka,n niet meer afvloeien. Over ongeveer 14 dagen zal de firma Vol kers, die het werk uitvoert, beginnen met het opspuiten van het terrein tussclien beide dijken. Het overtollige water zal door een electrisehe pomp-installatie ver wijderd worden. Bij den houw van het nieuwe kantoor gebouw van Vlaardingen-Oost, is'destijds reeds gerekend op een wijziging van het wegprofiel. Gistermiddag is tengevolge van „vuurtje" stoken" door enkele kwajongens brand ontstaan in de blokhut van de Voortrekkers van het Schotsche Vendel aan den spoor wegovergang in dein Laanslootscheweg. Waarschijnlijk door verkeerde inlichtingen gealarmeerd, verscheen ©en tweetal wagrjos van de Rotterdamsclie brandweer, waar mede men echter niets kcin uitrichten, omdat het materiaal van deze wagens uit sluitend is bestemd voor aansluiting op de waterleiding. Daarna is m'ddels de Sehiedamsche politie, de Sch ©damsche bi and weer gewaarschuwd, die met de kleine autospuit uitrukte. U'.t de sloolen in den omtrek werd water opgepompt, en met twee stralen tastten de brandweer lieden het vuur, dat reeds een groot deel van het houten huisje verwoest had, aan. D© blusscbingspogingein konden toen niet meer haten. De blokhut brandde geheel uit en uit de resten was niets meer te redden. Veel schade is niet aangericht, omdat de hut niet meer gebruikt werd en er geen bizonder .waardevolle inventaris aan wezig was. - f ?V. Gisteravond te ongeveer half negen reed de brandweer nogmaals dezelfde richting uit, maar ditmaal niet de groote spuit en den ladderwagen en even later kwam zelfs de uitrukwagen van de politie. Er was na melijk alarm gemaakt voor eon uitslaan- den brand in het pand Parallelweg 130, doch daar was niets te zien. Onder lei ding vaa den brandweercommandant, ir. C. E. Alexander, werd in enkele huizen e©n onderzoek ingesteld, dat evenwel niela opleverde, zoodat de brandweer na kor ten tijd onverrichterzake terugkeerde. De politie stelde daarna onder leiding van den hoofdinspecteur, den^heer Dieck- man, een onderzoek in, dat tot de ontdek king leidde, wat nu eigent jk de reden was geweest van de alarmeering. Een der be woners van den Parallelweg, IL B., had in. een tuintje aan den achterkant van de huizen een hoeveelheid oud stroo ver brand en de geweldige rookontwikkeling gaf den indruk van een groeten brand, zoodait iemand, die blijkbaar nogal zenuw achtig is uitgevallen, maar meteen een uitslaanden brand fantaseerde. De" St. Liduina Stille Omgang wordt dit jaar gehouden op Zondag 27 April a.s. Voor de verschillende parochie's is 4© ve gende regeling getroffen Frankelandsche kerk: Samenkomst voor de kerk te kwart over zes; H. Mis zeven uur. HavenkerkSamenkomst ac ter in de kerk te kwart voor zeven; li- Mis t© nalf acht. Gorzeakerk: Samenkomst voor de kerk te zes uur; H. Mis te zeven, uur en Singelkerk: Na de H. >s v zeven uur, dat is kwart voor acht De route is weer Broersvest, Lange Kerk straat, Kmi polstraat, Boterslraat, Groote Markt, Lange Kerkstraat Oude Kerkte Nieuwstraat, Laan, Lange Achterweg, Hoog straat en Koemarkt. Tnunbotsing. BH het Roode hek is gisteravond halt 8 een tramwagen van de RET, die jms van de Koemarkt was vertrokken, achter op eon andere tram gebotst, die, na ©ven te hebben gestopt, weer in beweg ng was gekomen. Vermoedelijk was do rem van de tram, die het laatst van de Koemarkt vertrok, defect. De voorruit en een zijruit van laa-st bedoelde tram werden vemial.1; voor zoo ver kon worden nagegaan, werd niemand bij dit ongeval gewond. Door personeel van de RET is de defecte tramwagen later op doodspoor op de Broersvest gebracht; het tramverkeer on dervond een half uur vertraging.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2