toelichting op de melk- ELECTRISCHE KLOKJES DISTRIBUTIE STEM PELS »i Laatste Nieuws Minder vleesch, meer peulvruchten Hotel-Café-Restaurant JE KRO OH Strijd in Noord- Griekenland De Italiaansche operaties in Zuid-Slavië EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdag 18 April 1941 De aardappelvoorraad is ruim voldoende Gemengd Nieuws Schoenzooien van den Opbouw- dienst ontvreemd H. Th. V. d. VLERK BUITENLAND Overzicht Amsterdamsche Effecten beurs BEURS VAN AMSTERDAM 87, 37», 87,.- 7 27, 87.- Luchtaanvallen op Portsmouth Omsingeling- van de Grieksche troepen De aanval op het „Hart van het Empire" Von Papen te Berlijn In de heden te 's-Gravenhage-gehouden persconferentie beeft de regeringscommis saris, de heer H. D. Louwes, een toelich ting gegeven op de maatregelen, welke thans genomen moesten worden voor een behoorlijke voedselvoorziening. De heer Louwes wees er op, dat de toestanden zich in den loop der tijden zoodanig hebben ontwikkeld, dat we thans op zoo juist mogelijke wijze moeten ver deden, waarover we nog kunnen beschik- kem In de eerste plaats kwam spreker hier bij tot de met ingang van Maandag a.s. ingevoerde melkdislributie. Wanneer we nagaan, welk kwantum per persoon zal worden geleverd en daarbij ook rekening houden iet de grootere rantsoenen voor kinderen, voor vrouwen in den bevallings- tijd en voor hen, die zware arbeid verrich ten, dan komen we tot de conclusie, dat de hoeveelheid, welke nu op bonnen be schikbaar zal worden gesteld, niet zoo heel veel verschilt van het normale ver bruik. M.sschien is de toewijzing iets min der, maar dat zal dan slechts een klei nigheid zijn. Een amb-re kwestie is natuurlijk, dat wel het verbruik der beschikbare melk an ders verdeeld zal zijn, want op hetoogen- blik zijn er menschen, die veel moer melk gebruiken, dan ze voortaan zullen krij gen. Gevraagd zal wellicht worden: „Waar om is deze distributie van melk noodig?" Het antwoord daarop luidt, omdat we met onze melk zuinig moeten zijn, want door hot gebrek aan voldoende veevoeder is de melkproductie minder geworden. En mi tal van andere artikelen reeds onder de distributie waren gebracht, bestond er een algeme.® streven om voor de voed selvoorziening te vluchten in de artikelen, welke nog vrij waren. Daartoe behoorde ook melk. zoodat het gevaar groot was, dat de consumptie van melk aanzienlijk zou oploopen In verband echter met de melkproductie kon een dergelijke verhoo ging der consumptie niet worden toege staan, want dan zou er op een andere wijze weer een tekort dreigen. Want melk is de bron voor de vetvoorziening, ©n wan neer <fe geproduceerde melk maar onge limiteerd zou kunnen worden, ongebruikt, zon deze vetvoorziening in gevaar worden gebracht. Daarom mossten de aangekondigde maat regelen worden geiroffen, omdat ©en be paalde hoeveelheid der geproduceerde melk, welke dus niet voor de consumptie in omloop worden gebracht, noodig is voor de bereiding van vet, in het bizonder van boter. Want bij de vetvoorziening waren we steeds voor een belangrijk deel aangewe zen op de aanvoer van grondstoffen, dier lijke vetten en oliën uit het buitenland. Daarin is door den toestand verandering gekomen en zijn we aangewezen op onze eigen bodemproduclie. liet gevolg van deze noodzakelijkheid is, dat we wei voor een paar maanden, doch niet voor een geheel jaar, in staat zijn ons velrantsoen op peil te houden zoodat het beter is, thans tijdig in te grij pen dan te wachten tot een catastrofe. Ook het vetrantsoen moest dus iets wor den ingekrompen. In verhand hiermede, wees de heer Louwes er nog eens op, dat het standpunt der Duitsche autoriteiten steeds is geweest, dat, wat onze voedsel voorziening betreft, we niet zouden komen beneden de rantsoenen in Duitschland, maar daar ook niet zouden boven uitgaan. Dit was tot dusver wel het geval met de vetvoorziening. Wanneer nu het wekelijks rantsoen vet wordt teruggebracht tot 203 gram per week, zooals is aangekondigd, dan zullen we daarmede komen op onge veer hetzelfde rantsoen, dat in Duitsch land geldt l Vee moet gespaard worden De heer Louwes deelde voorts mede, dat het noodzakelijk is om onzen veestapel zooveel mogelijk te sporen, mede met het oog op het feit, dat we later ook vee te onzer beschikking zullen moeten hebben. De toestand is thans zoo, dat we slechts beschikken over veel mager vee, jn hoofd zaak hoogdrachtige kooien. Het zou met het oog op de toekomst jammer zijn, thans te veel van dit mager vee voor de slachtbank te bestemmen, want door te sparen kan worden bereikt, dat we zooveel mogelijk vleesch en vet behouden voor later. Daarom zal minder vee worden afge slacht ,en als gevolg daarvan zal ook min der vleesch voor de consumptie beschik baar kunnen worden gesteld. Het ligt daar om in de bedoeling voortaan de periode der vleeschbonnen te verlengen tot 16 dagen, waarmede men tevens hoopt te- voorkomen, dat in sommige plaatsen, de aangewezen bannen niet zullen kunnen worden ingewisseld. Door het kleinere kwantum vleesch, dat beschikbaar zal komen, zal ook de hoe veelheid eiwit voor onze voedselvoorzie ning kleiner worden, en om dit tekort aan ei-.vit weder aan te vullen, is besloten om met ingang van Maandag a.s. opnieuw peulvruchten verkrijgbaar te stellen en wel in een hoeveelheid van 1 pond per drie weken. Wat de voedselvoorziening in het alge meen betreft, merkte de heer Louwes nog op, dat zeer veel bereikt kan worden als er slechts medewerking van het publiek bestaat Tot dusver zijn de voorzieningen behalve dan hg de vleeschdistributie, in het algemeen zeer goed verloop-en en heeft het publiek zich rustig gedragen. De geruchten over een z,g. aardappelgebrek Thans doet zich echter iets onaange naams voor en dat betreft de geruchten over een z.g aardappelengebrek. Derge lijke geruchten noemde spreker vreemd en onbegrijpelijk, want dezelfde hocvee'hedcn zijn tot dusver steeds naar de centra ge zonden en zoo noodig zal er nog meer naar toe .worden gezonden. Sommige men schen hebben zich echter in het hoofd gezet, dat er geen aardappelen zijn en dat is voor velen, die dat hooren, een reden om meer dan gebruikelijk in te slaan, met liet gevolg, dat anderen daar van de dupe worden. Uitdrukkelijk gaf de heer Louwes de verzekering, dat de aanvoer van aard appelen normaal is en zelfs nog iets bo ven normaal. Wanneer ieder niet meer dan het noodige neemt, is er voor allen voldoende. We zouden, aldus spr., de voorz.ien:ng ook kunnen regelen door een strafte distributie, maar dal willen we juist niet. Bij aller medewerking is de toestand normaal en daarom waarschuwde spreker met Idem tegen het ontstaan van een angstpsychose, waarvoor ge an enkels reden aanwezig is. n—n a Schiedam® HEIJERMANS VAK OUWERKERK 11 PASSAGE 8 TELEFOON 68604g Bij de afwikkeling van de loopende za ken van de tuchtklasse van den voormali- gen opbouwdienst, welke gevestigd was in de Koning Willem III kazerne te Nieu- werslute, kwam men tot de ontdekking, dat niet minder dan 239 paar nieuwe schot nzooien ontbraken De geraden tepoli- tie stelde, in samenwerking mét de mare chaussee, een onderzoek in Men ging na, weike personen van de tuchtklasse belast waren geweest met het vervoer van ver schillende goederen en had toen aanlei ding zich in verbinding te stellen met de recherche te Amsterdam en te 's-Graven- hage. Te Amsterdam werden daarop twee arrestaties verricht, terwijl ook een Hage naar werd aangehouden. Bij een huiszoe king te Amsterdam vond men enkele schoenzooien, een nijptang en een schoen makersmes, welke voorwerpen eveneens uit de tuchtklasse ontvreemd werden. De buit in Den Haag was aanzienlijker, want hier vond men 29 paar nieuwe schoenzooien. Nadat tegen het drietal pro ces-verbaal was opgemaakt, werden zij, in afwachting van het onderzoek, voorloopig op vrije voeten gesteld. Boerderij afgebrand. Gistermiddag onlstond brand in de kapi tale boerderij van de paters Trappisten te Lilbosch (gemeente Echt, Limburg). In kor ten tijd nam hot vuur zulke afmetingen aan, dat een groot deel van de stallen en schuren, gevuld met hooi en stroo, af brandde. Met moeite kon de veestapel ge red worden. Dank zij het krachtige optre den van de brandweer kon een groot gedeelte vai) de boerderij behouden blij ven. Voor enkele weken woedde er even eens een brand in de boerderij, tengevolge van brandstichting. De SO-jarige dader kon toch worden gearresteerd. A.N.AV.B.-blocsemtocht. De dooi den A.N.W.B. te organiseeren „rij- wieltocht door da bloeiende Beluwe" welke op eea der bomende Zondagen zal worden ge tiouden, vindt in geen geval plaats op 20 April a.; doch waarschijnlijk op 27 April of 4 Mei Hierdoor is de termijn van inschrijving verlengd tol an met 21 April v.m. 12 uur. Do vruchtboomen staan nog niet in bloei, echter zat dat, als het warme lenteweer aan houdt, vermoedelijk iu de tweede helft van de volgende week wel het geval zijn. Moderne wit-metoa! uitvoering vanaf fl. 13.95 Rotterdamschedijk 268 - Telefoon 67593 Decdelijk ongeval in de mijn te Kcrkrade. Gisteren is do 21-jarige ongehuwde mijn werker C. Crombach in de Dominate mijn te Kcrkrade, om het teven gekomen. Hel doodelijk ongeval is nog niet geheel en al opgehelderd. Men vermoedt, dat die man is doodgedrukt Blinde man verdronken. Die zoo goed als blinde 52-jarige B. II., te Dieren, is sinds Dinsdagmiddag spoor loos verdwenen. Alhoewel dreggen in den IJsel nog geen resultaat heeft gehad, wordt aangenomen, dat hij jammerlijk is verdronken, daar hij bij de rivier het laatste werd gesignaleerd. lederen Zaterdag en Zondag MUZIEK in Koemarkt 1 Telefoon 68159 Aanbevelend, G, v. d. BROEK Duitsch weermachtsbencht Onzekere stemming In de effectenbeurs schijn! weer een fase van inactiviteit te zijn ingetreden. Wegens ge brek aan affaire openbaart zich een stemming van lusteloosheid. Vandaag was er op de lo cale markt over het algemeen weer weinig te doen. Op vrijwel alle afdeelingen werd op een lichtelijk verlaagd koerspeil gehandeld In do meeste rubrieken werden verliezen geleden. De Amerikaansche waarden lagen bepaald on geanimeerd in de markt Het aanbod bad de overhand. Op de locale markt was een van de meest opvallende verschijnselen de vrij sterke reactie van HVA's. Het toonaangevende suikcraandeel moest vergeleken met de vorige slotnoleering nog een goede tiental punten afstaan. Op de rubberafdeeling zakten Amsterdam rub ber na ongeanimeerden inzet nog een vijftal punten in De tabaksafdeeling was zeer stil. De affaire in olie's was van kalmen aard met onbeteckenende schommelingen De handel in industrieelen was niet groot. Aku's konden zich goed handhaven. Ook de Philins aandeden bleven vergeleken met het vorige slot tame lijk goed op peil. Unilevers waren iets lager. Dcf handel in scheepvaarfaandeden was van beperkte proporties. Evenals de laatste dagen waren de Nederlandsche beleggingsfondsen goed gedisponeerd. KOERSEN OP 18 APRIL 1941 Medegedeeld door de Amsterdomschf Bank N.V. Bijkantoor Schiedam OBLIGATIES V.K. HEDEN Stssatsleeningen Nederland 4% Ned. '41 4% 4% 4% 3% 3% '40 1 '40 11 '40 II mbf. '36 '37 '38 977, a 9y 967,. 9ü 32'/, 87% 90'/. 20 V, 20% 64% 89% 22 2S%, 9 16"/,. 45»- S% 13'/,, 3", Ned. Oost-lndië 3% Ned.-Indië 1937 3% Ned.-Indië '37 A AANDEELEN Industr. Ondern. (B i n n e n 1 a n dj Alg. Kunstzijde Unie 189% Van Berkel 46% Philips .Gloei! 0. B. 239 Le ver Bros Unilever isa (Buitenland) Am. Car Foundry Anaconda Bethlehem Steel General Motors Intern. Nickel Kennecott Copper Nort. Am. Aviation Republic Steel U.S. Steel Corp. Electr. Ondern. (Buitenland) Cities Service North Am. Comp; Radio Corp Petroleum Kon. Petr. Mjj. 258% (Buitenland.) Gont. Oil Mid. Cont. Petr... Phillips Petr Shell Union Tidewater Ass. Oil Rubber Amsterdam Rubber 283% Deli Batavia Rubber 218 (Buitenland) Intercont. Rubber.. U Suiker Handelsver. A'dam 460% Javasche Cultuur Ned.-Ind. Suiker Unie 265 Ver. Vorst. Cultuur 136 Tabak Deli Batavia207% Deli Mij. 276 Senemhah 226% Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn., 121 K.N.S.M. Nat. Bez, 158 Kon. Paketv.-Mij..2e 9% Ned. Schoepv. Unie 186% Rotterd. Lloyd 160% Stoomv.-Mij, Ned... 148% Spoorwegen (Amerika.) Baltimore Ohio.. 3 Illinois Central 6% N.-Y. Central Railr. g% Pennsylv. Spoorweg 20% Southern Pac. 7'%. South. Railway Cy. (Canada), Canadian Pacific 81/, 97%,- 98% 97 98% 83 37%- 89% 87% 128%— 46% 233%— 129 81 30% 6 197*- 20'/, 197,— 20 82 8% 89 20 27%- S% lf/,.- 44 13»/, 249 52 16 9% «0%, 97, 7% 15'/, 9% 80 97,- 7% - i»/ lil -271 6 445 55 250 123 201 271 220 6 6 4 1 119 154 248 182%- 147 145 21 - 2 '7,6- 5»/„- 9%. 20%- 7 %- 10 f 18 Berlijn, 18 April. (D.N.B.). Het opperbe vel der Duitsche weermacht maakt be kend: Naar reeds in een extra-bericht bekend gemaakt is, heeft de geboete Servische weermacht, voor zoover zij nog niet ont wapend was, gisteravond gecapituleerd, De strijd in Zuid-Slavië vindt daarmede van daag om 12 uur zijn einde. De aantallen der gevangenen en de hoeveelheid buit zijn nog niet bij benadering op te geven. Do bezetting van de laatste deelen van het Servische gebied door Duitsch-Italiaansche troepen is bijna voltooid. Aan de Dalmatijnsrhe kust hebben Ita- liaansche troepen Ragusa (Dubrovnik) en Mostar, henevens bij den opmarsch van hef Zuiden Cettinje bezet. In Noord-Griekenland hebben de ge vechten zich ondanks uiterst moeilijke ter rein- en atmosferische omstandigheden, be nevens talrijke verwoestingen van de we gen, ook verder succesvol ontwikkeld. M er dan 17.000 gevangenen werden gemaakt en talrijke stukken geschut, waaronder 25 zware, buitgemaakt. Twaalf Engc!sche_ gepantserde verken- ningsauto's konden worden vernietigd. Bij een aanval op de Britsche Zuid- oost-kust hebben snelbooten naar reeds be kend gemaakt is, van een konvooi vier ge wapende vijandelijke koopvaarders van 13.000 b.r.t., in totaal tot zinken gebracht en een ander schip zwaar beschadigd. net luchlwapen heeft in den afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten, bestaande uit gevechtsvliegtuigen, de oorlogshaven Portsmouth nogmaals oen zwaren slag toe gebracht. Door het uitwerpen van vele ton nen brisant- en brandbommen bij goed zicht, ontstond aanzienlijke schade in het havengebied en in de dock-insfallaties. Vol treffers veroorzaakten vete grootc en tal rijke kleine branden op de staatswerf ©ri in andere voor don oorlog belangrijke doe len ter stede. Vliegtuigen van de gewapen de verkenning bestookten overdag in een scheeraanval een fahrieks-inslalla'ie aan do Oostkust van Schotland doeltreffend met bommen van zwaar kaliber en brachten in de monding van de Theems een vrachtboot van 2000 b.r.t. tot zinken. Jachtvliegtui gen schoten aan ie Kanaalkast een Brïtsch gevechtsvliegtuig van het type Bristol- Beaufort noer, LuchldoeJarliilerie vernie tigde twee jagers van het type Spitfire. In Noord-Afrika sloegen de Duitsche en Ilaiiaansche troepen verscheidene vijande lijke aanvallen op Solloem en uitvalspogfn- gen uit het omsingelde Tobroek af. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeer den in de avonduren de haven La Vatetta op het eiland Malta. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op verscheidene plaatsen in Noord-, West en Midden-Duitschland lukraak brisant- en brandbommen laten vallen. Ondanks de waarschuwing, die het Duitsche luchtwapem in den afgeloopen nacht door den gewel digen vergeldingsaanval op Londen had gegeven drongen vrij sterke strijdkrachten weer tot aan de buitenste luchtdoelaxtille- rieversperringen om Berlijki door. Slechts afzonderlijke vliegtuigen slaag den er evenwei in door den vuurgordel tot het centrum van de stad door te dringen. Hier werd hun door krachtig af- weervuur belet hun bommen welgemikt uit te werpen. Vier openbare gebouwen, waar onder weer de staatsbibliotheek, benevens omstreeks tien woonhuizen, kregen schade. Het aantal gekwetsten is gering. Ook in het overige Duitsche gebied is de schade onaanzienlijk. Bij deze aanvallen zijn zes vijandelijke vl cgtuigen vernietigd, waarvan vier door luchtdoelgeschut, een door nacht jagers en een door marine-artillerie. In de pcrido van 16 April tot den ochtend van den 18en zijn 24 vliegtuigen van het Bnt- sche iucktwapen neergeschoten en een vrij groot aanlal andere vliegtuigen op den grond vernield Alleen al in de luchtgevechten van 16 April overdag boven het gebied van het Kanaal scho ten Duitsche jagers 9 Britsche jachtvliegtuigen omlaag. In dezelfde periode werden 10 eigen vliegtuigen vermist. Luitenant-kolonel Mueldcrs heeft 16 April zijn 64ste en 65ste, luitenant kolonel Galland op 15 April zijn 59ste en 60ste luchtoverwinning behaald. Bij den aanval van snelbooten op de Brit sche Zuid-Oost-kust hebben luitenant ter zee tweede klasse Moentzen als commandant van een snelboot zich bizonder onderscheiden. Italiaansch weermachcsberlcht Ergens in Italië, 18 April (Stefani). Het Ilaiiaansche weermachtsberichl nummer 310 luidt als volgt: In Zuid-Slaviti hebben de gemotor.seer- do colonnes van het tweede legercorps, na Mostar te hebben bezet en den laatst en weerstand van den vijand te Metkowitsj te hebben gebroken, Ragusa en Dubrov nik bereikt, en zijn samengekomen met snelle troepen, komende uit Albanië, die Cettinje en Catlaro hebben bezet. Aan hot Grieksche front is de onsiu- gelingsmanoeuvre legen de vijandelijke le gers tusschen Oum en de zee in volledige ontwikkeling Premeti, Arirocastro en l'orlo alermo, zijn in onze handen. Die vijand, ach tervolgt door onze troepen, beslookt met rnitrailleurvunr en bommen door onze luclit- eeniieden, trekt in wanorde terug en Iaat talrijke krijgsgevangenen en materiaal van allerlei aara in onze handen achter. In den afgeloopen nacht heblxm Ita liaansche en Duitsche vliegtuigen de viool basis La Yaktta, op Malta, gebombardeerd. In den nacht vaat 16 op 17 April is een Italiaansch konvooi, dat mater aal naar Noord-Afrika transporteerde, aangevallen door een machtige formatie vijandelijke kruisers en torpedojagers. Tijdens het ge vecht dat hierop volgde, werd de Engel- sclte torpedobooljager „Mohawk" tot zin ken gebracht en andere bodems waarschijn- lijk beschadigd Een van onze torpedobootcn, die baid- nekkig het konvooi hebben beschermd, is tot zinken gebracht en de beide andere zijn beschadigd. Twee stoomschepen wer den in den grond geboord en de andere beschadigd. Een groot deel der beman ningen werd gered. In Noord-Afrika wordt de omsingeling rondom Tobroek steeds meer aangehaald. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aan val ondernamen op Derna en Tripo'is. Er vielen eenige gewonden en er werd lichte schade aangericht. Te Derna hebben onze jachttoestellen een Blenheim neergescho ten, In Oost-Afrika versterkt de vijand zijn druk in den sector ten Zuiden va.n Ces sie, maar wordt dapper tegengehouden door onze troepen. Pogingen om binnen te dringen langs de rivier de rivier de Omo en in de'zóne van Dembidollo zijn afge slagen. In ©en artikel, dat 'ot opschrift heeft: „Gevaren, waaraan het hoofd geboden moet worden", schrijft de Londensche „Ti mes", o.a.De Duitsche aanval op de verbindingswegen van Engeland, vooral op zijn verbindingen in den Atlantischen Oceaan, beteekent ©en aanval op hot „hart van het empire", zonder hetwelk zijn le vensbloed niet naar de afgelegen deelen gepompt kan worden. De strijd van Enge land, thans en in de toekomst, is een moei zame strijd, die grootere offers vereischt, dan tot dusver van Engeland zijn gevergd. Die toestand in Egypte is radicaal veran derd en ook op den Balkan heeft de nieu we situatie onbetwistbaar teelijke aspec ten. De groote gevaren op beide oorlogs terreinen mogen geenszins onderschat wor den, De „New-York Times" wijst op den ent- stigen toestand, waarin Engeland door dca duikbootoorlog is gekomen. Dat de Engel- sche scheepsverliezen nu nog slechts eens per maand gepubliceerd worden, bewijst, dat de slag op den Atlantischen Oceaan in derdaad het beslissende moment in dezen oorlog is. Ook in den wereldoorlog is En geland overgegaan tot een maandelijksche publicatie der verliezen en het Engelsclie volk heeft zeer wel bemerkt, dal dit ge schiedde op een oogenblik, dat die verlie zen zoo hoog gestegen waren, dat Enge land bijna op de knieën was gedwongen. Istanboel, 18 April. (D.N.B.). De Duitsch© ambassadeur Von Papon is een dezer da- gen uit Ankara hier aangekomen. Ilij be vond zich per vliegtuig op weg naar Berlijin. De ambassadeur is intusschen weer ia Ankara teruggekeerd. 5e TREKKING HAIGHTON CO. Wettige Premleleening 1912 2e KLASSE, 3e U}ST TREKKING VAN VRIJDAG 18 APRIL 1941 HOOGE PREM1ËN t 400.— 8999 100.— 1239 12899 PREM1ËN VAN 30.— 29 378 440 522 1273 1317 1426 2723 2905 2940 2967 3164- 3244 3282 8809 3873 3975 4151 4180 4246 43Ü3 4318 464;0 4784 5082 5424 5834 5857 5887 636'i 6413 6430 7247 7332 7725 7970 8248 8472 3614 8679 8092 9101 9374 9406 9594 9722 9940 10144 10338 10474 10631 10808 11154 11655 12115 12301 12541 12544 12688 12730 12834 12978 J3963 14363 14807 18672 15755 16052 16068 16134 16180 10268 16269 16312 16831 18925 16955 16994 17037 17187 17431 17443 17825 17998 18067 18245 18552 180-15 19117 19258 19647 19885 19960 20050 20577 20654 20718 ONGECORRIGEERD Verbeteringen 2e klasse, 2e lijst. Premiên van f 30.1701 ontbreekt; 3315 moet zijn 3350; 16483 moet site» 16383: 17199 moet zijn 17JJ9,

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3