Het kind als schakel tusschen de ouders Gerechten van schapenvleesch fc t' fe" „Hasscm De betes*e slager B O S M i N N.V. PIETERSEN Co's VC4| lM ininaakfyias M. REESE-HOOGSTRAAT60 FA. RIJNBENDE V A N 15 K ZEEPDISTRIBUTIE Koolraap, smaakt best? Pag."3 TWEEDE BLAD DER SCH1EDAMSCHE COURANT Vrijdag 18 April 1941 41.' Si* RASIOGOED! RADIO-CENTRALE Fa. Wed. C.VAN DER MOST Ook Uw vriendin koos 'n ^xAwna) Dames Camisoles en Fa. KRUIJ'iR-RIS ST. LIDUINASTRAAT 94 - Tel. .68335 ZGEK HiT Elf Huisvrouwen, vreest Seep Kwiekschoou, spaart zeep Voor de wasch en vaatwerk Chemische industrie Azinoi, Schiedam SCHIEDAM product van de n.f. vereenigr«le glasfabrieken sctiieclani van Niet populair, omdat men de bereiding niet kent Soep van >chapenvleesch Gestoofde schapenlappen Schapengehakt Vermoeide oogen en toch geen zorgen over mijn wasch. GORIS' Wasscherijen - Tel. 6-8-6-7-5 Van restjes zijde of wol een fleurig kussenovertrek #4 N 'i. Bat het voorteelt) een der belangrijkste factoren bn de opvoeding is, daarover was men het ai eens lang voor er van de toe passing der moderne pacdagogiek sprake was. Goed voorgaan doet goed volger zei der! onze voorouders reeds. Er wordt dan ook terdege rekening met dai- goede voorbeeld gehouden. Bij ver standige ouders vaJt in hel bijzijn van de kinderen geen onvertogen woord Vader en moeder zijn het eens in hun oordeel legen over het vaak moeilijk handelbare kind. Zij vormen een onverbrekelijke eenheid. Helaas zijn wij allen eehler slechts men schon en kampen derhalve met onze men- sehehjke zwakheden. Daarom is die een heid vaak schijn. Verschil in aanleg en temperament zijn oorzaak dat vader het in sommige opzichten lang niet met moeder eens kan zr|n, en omgekeerd natuurlijk evenzeer. Alleen terwille van de opvoe ding zullen zij 't in het bijzijn der kinde ren verzwijgen. En nu komen wc op een moeilijk punt. Is dal de juiste manier? Misschien is uw eerste opwelling een volmondig „ja", want wanneer vader en moeder zich openlijk in hun verschil van meening gaan verdiepen, mist het kind zijn houvast en richtsnoer. Inplaats dat hem wordt aangegeven hoe hij in dal geval wel of niet moet hande len, blijft hem niet anders over dan het debat van zijn ouders te beluisteren, iets wat hij veelal mei groote belangstelling doen zal. Ilij zal in zijn har! voor een der heiden partij kiezen en onwillekeurig wor den er twee tegenover elkaar staande fron ten gevormd, die ieder hun eigen meening aanhangen, inplaats dal 'de ouders, zooals toch ongetwijfeld wenschelijk is, samen het kind opvoeden. Hiertegen is weinig in te brengen. Doch dan moet die eenheid ook geen schijn zijn, geen soort van wapenstilstand, maar eerlijk en zuiver aanwezig zijn. „.la maar", zegt u ongetwijfeld, „dat is de theorie. De practrjk brengt zijn moeilijk heden met zich mee. Wanneer twee men schen verschillend geaard zijn, dan denkt en beoordeelt de een eenzelfde feit nu eenmaal anders dan de ander. Terecht 1 Maar men behoeft iemands zienswijze niet geheel tc deelen om er toch begrip voor te kunnen hebben. En op hel onderling begrijpen, komt het aan, want dit begrip is het cement, waar mee de eenheid tusschen de beide ouders gemetseld is. Ontbreekt dat, dan kunnen we nog zoo ons best doen om naar buiten toe een te schijnen, deze comedie zal tegenover de kinderen niet vol te houden zijn. Zij voelen de juist verhouding als hel ware bij intuïtie aan. Uw bijval of verbod missen die fijne nuance die er overtuiging aan zou gegeven hebben, indien u het er diep in uw bin nenste mee eens ^geweest was. Nu blijft het maar een holle phrase. In het belang van de goede zaak zul len we dus de noodzaak inzien, elkaar, ondanks karakterverschillen, dichter te na deren en te begrijpen. Daarom bindt niets ter wereld twee men- schen zoozeer als het bezit van een kind. Eerst dan wordt de eenheid van het ge/in volkomen gevoeld, nu er een wezentje is, waarvan het levensgeluk van ons beider zorgen, ons beider goede wil afhankelijk is. Dan is hel niet meer moeilijk eigen be lang of gekrenkte trots terzijde te stellen en de ander te zoeken en te begrijpen. Wanneei die wil daartoe er is, ach, dan komt het begrip er tenslotte ook wel. De jaren, die we naast elkaar door brengen, geven ons gelegenheid genoeg de scherpe kantjes van ons karakter aan el kaar af te slijpen. Alleen de wil tol begrijpen kan ons bren gen op dat punt, waarop we één lijn kun nen trekken, zonder dat het slechts ter wille van het decorum is. En omdat de evenwichtige ontwikkeling van ons kmd hierbij op het spel slaat dat immers in een onharmonische omge ving moeilijk tol een evenwichtig mensch kan opgroeien daarom zullen we die goede wil van ganseJk r harte betrachten. MAAR DAN STOfUNGVRIJ VAN DE LANGE HAVEN 107 - TELEF. 67770 Vraagt Uw leverancier PRODUCTEN van Zuivelfabriek en Melkinrichting Westerkade 18 Telefoon 68434 Bekend door HOOGSTE kwaliteiten VOOR UW GEZIN Broersveld (hoek Heerenpad) Tel. 68342 99 CERRIT VERBOONSTRAAT 21 TEGENOVER HA V-BANK SCHIEDAM TELEFOON 68589 I 11 in wol en zijde Manufacturen, Tricotages, Kousen, etc. HOOGSTRAAT 28 Tel. 67501 (Zonder bon) Frigidaire, Bosch, A.E.G. en Siemens electrische huishoudkoelkasten en verdere aanverwante betere electrische huishoudelijke artikelen Broersvest (h. Singel), Tel. 69904 ROTTERDAM Nieuwe Binnenweg 71-77, Tel. 35290 AUTOMOBIELBEDRIJF IN HET DAMES-HOEDENMAGAZIJN VINDT U een moderne hoed voor elh seizoen VERMAKEN MODERNISEEREN (Voorheen Korte Hoogstraat, over Passage R'darrs) HOOGSTRAAT 32 ANNO 1889 TELEFOON 63011 LOOPERS, TAPIJTEN, GORDIJNEN, VAKKUNDIG STOFFEERWERK Wij hebben er belang bij te zorgen dat U tevreden bent. Dat zegt alles! 9*9 Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad deelt bet volgende mede: liet gebruik van schapenvleesch. Nu het weer mogelijk is schapenvleesch te verkrijgen, is het aan te raden, dat de huisvrouw er ook gebruik van maakt De voedingswaarde van het schapen vleesch is gelijk aan dat van andere vleeschsoorten. Desondanks worden sciia penvleesch en lamsvleesch in ons land weinig gebruikt. Deels komt dit uit voor oordeel, deels omdat men de goed© berei ding niet kent Het schapenvleesch heeft een aparten smaak,maar bij een goede behandeling is het smakelijk fe rnaken. AJs vet bij het braden kan schapenvet dienst doen. Smakelijker is het echter om hiervoor ander, 'zacht vet, boter of mar garine te gebruiken, daar schapenvet spoe dig stolt. Om dezelfde reden gebruikt men wanne borden bij den maaltijd. Het schapenvel kan dan dienst doen voor het braden van ruudvleesch en gaat zoo doende niei verloren. Door op de/e wijze te werk te gaan, heefl men bovendien min der last van den smaak van het vet Xu volgen eenige recepten voor de be raiding van schapenvleesch, berekend voor 4 peisonen. In de recepten kan men inplaats van de foelie, peperkorrels en laurier! lad ook gemengde vlecschkiuiden nemen. 0>>ze zijn in busjes in den handel. 150—200 gr. schapenvleesch of 100 gr. vleesch, wat beentjes, 1 1/2 L. water, ui, ©en wortel, selderij, peterselie, een flinke eetlepel rijst of gort, zout, aroma. Het vleesch en de beentjes met wat zout met koud water- opzetten, aan de kook bren gen en 2 uur laten trekken. Na 1 1/2 uur het vet van de soep scheppen, dit echter bewaren en na het afkoelen bijv. voor het braden van rundvleeseh, voor groente of stamppot gebruiken. Indien men beentjes gebruikt, de bouillon zeven. Het laatste half uur do gesnipperde ui, wor telen, selderij toevoegen met de gewas- schen rijst Alles nog een hall uur zachtjes laten koken. De soep op smaak afmaken met wat aroma en de fijngehakte peter selie toevoegen. De soep op vooraf ver warmde borden scheppen. Gebruikt men in plaats van rijst gort, dan wordt deze vooraf in een weinig water gaar gekookt. Wie do soep dikker wil hebben, kan deze met wat bloem binden. 300 gr. schapenlappen, vet, boter of mar garine om in te hakken, zout, gemengde vleeschkruideu, zoo mogelijk wat toma'en- puree of een versche tomaat, aardappel meel. Het vleesch schrappen en met de krui den en hel zout inwrijven. De lappen in de boter of liet vet bruin bakken. Een wei nig water en de tomatenpuree of de in stukken gesneden lomaal toevoegen. De lapnen gaar laten sloven. Do jus op do gcwenschte hoeveelheid brengen met wat waler en binden mei aardipoelmml. 250 gr. schapenvleesch, wat oud brood, beschuit of gekookte aardappelen, wal ei of melk, een weinig peper, nootmuscaat, Icruidnagclgruis, gemalen foelie, geraspLe uit, zout, vet, boter of margarine om in te maken. Hef vleesch wasschen, fijnmalen en ver mengen met het ei of de melk, het ge weekte, goed uitgeknepen brood, de be schuit of de fijngemaakte koude aardappe len,'do ui, de kruiden en het zout. Een bal er van maken, deze door wat beschuit kruim of paneermeel wentelen en aan alle zijden bruin hakken. Wat water toevoegen en het gebakt gaar stoven. Vermoeide oogen kunnen verschillende oorzaken hebben. Bh/ven de oogen onop houdelijk vermoeid, dan kan er iets ha peren aan het gezichtsvermogen en is een bril op medisch advies nood g. Natuurlijk kan ook de oorzaak gelegen zijn in het gestel era ook dan is advies van den g' meesheer noodig Zonder dat er iets ernstigs aan de hand is, lean het echter wel voorkomen dat de oogen, door langdurig" lezen of schrijven of borduren, do-or een verblijf lla een roo- kerige ruimte of door schel licht venneo-ó zij'n. Wanneer wij na een inspannende dag- tank des avonds uit moet, kan het voorko men, dat onze oogera zoodanig vermoeid zijn, branden en steken,* dat wij eigenlijk maar hel liefst in een dónker hoekje zou den gaan zitten Een oogbad helpt 'dan vaak op wonderbaarlijke wijze. Veelal wordt door leefcen hiervoor boor water in 3 pCt. oplossing aanbevolen. Maar boorwater is lang zoo .onschuldig niet a's velen denken die ten onrechte meenen dat het een middeltje tegen at'es is. Veel verstandiger doet men, de oogera een bad te geven met gekookt water en dit met schoone watten, zoo warm als men verdragen kan, "op de pogledera te betten. Tien minuten plat gaan liggen in een don kere kamer, met watten in warm gekookt water gedoopt op de oogen, brengt rust en verkwikking era het vermoeide, wegge trokken gevoel zal zeer snel verdwijnen. Marline Wittop honing schrijft ons: Er wordt nogal eens geklaagd over den „sterken" smaak van de koolraap, en dat is des to meer jammer, omdat deze groen te ons zooveel gt>eds heeft tc brengen, dat nu door den niet gewenschten smaak van zelf maai weinig kans heeft om tc wor den aanvaard. Hei gehalte am kalk, b.v. en aan de vitamines B en f .s in do kool raap zeker voor onze gezondheid de moeite waard. Wij moeten dus trachten den sterken ra pensrraak weg fe nemen. En nu zult u iets verwonderlijks booren: we doen dat niet door de groente in ruim water op te zetten en af le koken, maar... we be reiken ons doel juist door ze met slechts een bodempje water vlug gaar te maken en geen druppel van het water weg te doenl Eigenlijk is de verklaring van dit raad selachtige voorschrift heel eenvoudig. De koolraap beval veel suiker; suiker is In water gemakkelijk oplosbaar ea zal dus des te volkomener aan de groente warden ont trokken, naarmate we ze met meer water or zetten era ze een langcren kooktijd geven. Die suiker echter overheerscht den minder gewenschten rapensmaak: probeert u het maar aan een rauw stukje koolraap, dat in 't volle bezit van zijn zoelheid even goed smaakt als b.v. een rauw worteltje. Trouwens menige huisvrouw heeft de ge woon Ie om de al gekookte, niet meer lek ker smakende koolraapslukjes af te maken met een paar schepjes suiker en ze op die manier tenminste eetbaar te maken. Een vreemde handelwijze, immers eerst onttrekken we de suiker aan de groente en dan roepen we den suikerpot te hulp; voordeeJig is dit zeker niet! Bovendien zullen ook andere besland- deefen in het water oplossen {kalk, ijzer, vitamines); alleen de rapensmaak blijft en 't resultaat van al de pogingen om dien te doen verdwijnen is dus negatief en brengt zelfs een grooten achteruitgang mee in de waarde van onze groente. Hoe we wèl met succes te werk kunnen gaan, leeren ons de beide volgende recep ten: Koolraap „als worteltjes (4 personen). I middelmatig groote koolraap (ongeveer l k.g.), 30 gr (1 1/2 afgestreken eetlepel) boter, snuitje zout, 1 afgestreken eetlepel gebakte peterselie. Snijd de koolraap in gelijke plakken schil ze vrij dik zóó, dat het houtige gedeelte geheel verwijderd wordt leg eenige plakken op elkaar en snijd die in gelijke reepjes, ongeveer zoo groot als wor teltjes. Zet ze op met een bodempje water en een ietsje zout (vooral héél weinig); breng ze vlug aan de kook en laat ze op een zacht vuur gaar en tegelijk droog wor den (20 k 30 minuten). Schud er ten slotte de boter en de peterselie door. Koolraap met een melksausjo (4 personen). 1 middelmatig groobe koolraap (ongeveer 1 k.g.), 1/4 L. melk, 20 gr. (1 afgestreken eetlepel) boter, 20 gr. (2 afgestreken eet lepels) bloem, snuifje zout, wat geraspte nootmuskaat Bereid de koohaap voor op de wijze, die in het vorige recept is beschreven, kook ze ook met slechts een bodempje water en een ietsje zout gaar (20 a 30 minuten). Verwarm mtusschen op een zacht vuur loerende de boler met de bloem tot een gelijk papje, verdun dit scheutje voor scheutje met do melk en laat het sausje even dooikoken; roer het door de gare koolraapslukjes en stiooi er op de schaal wat nootmuskaat over. Vermeng, wanneer ge b.v. beschikken kunt over een moeilijk te snijden restje van uw kausrautsoen, de saus op het laat ste oegenblik met een paar lepels van de tevoren geraapte kaas; voor menigeen is dif wegens den piitigen smaak een welkome toevoeging. c Wanneer u mog een Lapje en wat kleu- rigb draden overhebt, dara bunt u die restjes prachtig voor het makera vara ecra kussenovertrek gebruiken. Zoo'n gezellig kleurig kussen is ia de rieten tuinstoeltjes of ito de luie strand stoel een welkome, verzachtende omstan digheid. Dit keer willen we het ons eens gemak kelijk maken, daarom kozen we voor dit patroon het terecht zoo populair geworden doorstopwerk, dat ons met groote stappen naar het doel voert. Het kussen wordt in vlechtsteek bewerkt, welke vlechtsteek over een verschillend aantal draden wordt gemaakt era wel over 7, 6 en 3 draden, waarvoor als volgt te werk wordt gegaan:' Draad aan de linkerkant van de stof in steken ver wordt van links naar rechts gewerkt) en aan dein bovenkant doorhalen. Dan 7 draden tellen boven de plaats, waar de draad uitkwam. Druk op deze plaats de draden van de stof iets uiteen, zoodat de plek te onthouden is. Neem nu 2 draden van de stof op, vanaf de plaats die werd aangemerkt. Doorhalen en daarna 2 dradein opnemen aan den onderkant naast den draad. Aldus doorgaan, afwisselend 2 draden opnemen naast den draad aan den onderkant, daarna 2 draden verder aan den bovenkant opnemen. De steken over 6 en 3 draden worden precies zoo gemaakt, maar men telt resp. (5 en 3 draden boven de plaats, waar de Iraad uitkomt Benoodigd materiaal: 56 maal 56 c.M. dweilsfof, b.v. terra, 2 c.M. voor naslag rekenen, zwarte, gele era blauwe .resten zijde en wol. Precies in het midden vaia de stof van links naar rechts met zwarte wol een lijin in vlechtstrëek over 6 dradeto maken. Daarna van boven naar heneden in het midden deze lïjto aanbrengen, eveneens met zwart. Dan met een lichten draad een vierkant inrijgen, dat dient om veel passen en meten te besparen. Drie draden boven el'ke reeds gewerkte lijn van het kruis een lijn geel werken in vlechtsteek over 7 draden. Daarna 3 dra den overslaan en een lijin zwart werken in vlechtsteek, over 7 draden. Vervolgens 4 draden overslaan en een blauwe ijn in vlechtsteek werken over 3 draden Tela slotte 5 draden overslaan era met geel een lijn werken over 3 draden. Nu gaat het ingeregen kruis goede dim sten bewijzen Langs den rijgdraad in het ecne blok ran l%tks naar rechts, in het andere van boven naar beneden, een lijn in vlechtsteek over 7 draden werken met zwart. Daarna 3 draden van de stof over slaan naar dein biutemsten rand van de stof tot langs eiklo zwar.e ,'ijri. Een h,n in geel werken. Yleohltteek over 6 draden. Nu vier draden tellen aan den anderen kant van de zwarte lijin (naar het midden toe dus) en hier een hjta in blauw aanbren gen in vlechtsteek over 3 dralen. Ten slotte langs do b'auwe lijn 5 draden verder tellen en een gc'e liji aanbrengen in vlechtsteek over 3 dralen. De draad van het ingeregen vierkant wordt thans verwijderd en ten slotte wordt nog in het eonc blok van 1 'inks naar rechts, in bet andere van boven naar beneden, een zwarte lijn aangebracht, vlechtsteek over 7 dradeto, welke zwarte hju 8 c.M. vanaf dein buitera sten rand van do stof verwijderd is in elk! blok. Na gereedkomen wordt het kussenover trek met zorg gestreken op den verkeerden kant. »ÖSV!

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 7