de annexatie van kethel EN SPALAND Uil mm Zaterdag 19 April 1941 Tijd om te verduisteren EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTf HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) 94ste laargang No. 22760 POSTREKENING S3II STA nSFlïïTJWS Rotterdam en Schiedam krijgen elk 600 H.A. Een onderhoud met burgemeester mr. j. J. van der Lip, VANDAAG: 20.44 UUR MORGEN: 20.46 UUR MAANDAG I 20.48 UUR v 7 ii fr - ciJSSf. w. kéi SmmI ©ï'Jföi' feSKaföE y Twee vleeschlooze dagen in restaurants De toestand aan het Grieksche front Aanval op Tobroek Amerikaansch oorlogsmateriaal naar China Portugal voor de keus Noord-Afrika en de Atlantische Oceaan de belangrijkste oorlogstooneelen De bloesem op komst In de Over-Betuwe Twee boerderijen door brand verwoest De strijd tegen woeker en sluikhandel in België Botsing tusschen tram en vrachtauto co-rtBl venciiijnt .lagdijk.. mcl uitzondfrm; m 2im» Feaild*®"0» H, kwnrtM» £2.10; franco per post f 2.60 PriT«r«ek: 16 f. - Afzonderlijke nummers «X_Abo»nement«t«orden degelijke «wgenomen Advert en ti in wor het eerstvolgend nummer moeten as. «If uur »«n het Borean bezorgd zijn. 's Zatee- T. v«r 0 uur. - Een bepaalde plaats adverlentltn wordt niet gewaarborgd. Pry* der advertenti&x: van 1—5 regels f 1.60 iedere regel meer f 0,31; in het Zaterdagnummer 15 regels t 1.85, iedere regel meer f 0.36 Reclames f 0.77,per regel. Incassokosten 5 et*.; pos tkwi tan ties 15 ets. Tarieven van advertentiën bij abonnement rijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen k f 0.52 t/m 15 woorden f 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer O cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woorden 10.26, mits vóór Dinsdagavond uur «an bet Bureau bezorgd. Au Zaterdags: Kleine Advertentiën f 1.03, indien niet vóór Vr(/dagavond 6 uur bezorgd. „Officieel is mij nog niets bekend van een opheffing van de gemeente Kethel en Spaland, aldus de burge meester dier gemeente, mr. J. J. van der Lip, „maar de inlichtingen, die ik heb ontvangen laten geen twijfel, of het bericht over de verdeeling van Kethel tusschen Rotterdam en Schie dam is aanstaande." De gemeente Kethel is 1217 H.A. groot /a telde 1. Januari 1941- 2404 inwoners. Schiedam is 864 H.A. groot en telt 65.000 inwoners. Kethel is een zeer oude gemeente; reeds in de 10e eeuw, dus eeuwen vóór Schiedam werd gesticht, bestond het dorp Kethel reeds; meer dan 1000 jaar heeft de gemeente haar plattelandskarakter weten te bewaren, niettegenstaande de onmiddellijke nabijheid van de steden Rotterdam, Schiedam, Vlaar dingen en Delft, waaraan het grens of bijna grenst! - „Men hecht hier aan traditie, vervolgde de burgemeester. De oude kern bestaat uit geslachten, wier namen reeds in 1600 ge noemd worden; boerenfamilie's, die van vader op zoon op dezelfde stee wonen en soms familiewapens voeren, waarop zij terecht trotsch zijn! Die menschen voelen zich gelukkig en te vreden in onze dorpsgemeenschap en verlangen er heelemaal niet naar stads- menschen te worden." „Dus over 't algemeen wordt de annekatie van uw. gemeente door Rotterdam en Schie dam niet toegejuicht doof uw gemeente- naren?" vroegen we. „Zeker niet door de echte, oude bevolking van Kethel, die geen behoefte heeft getoond aan b.v. breede betegelde trottoirs en mo derne lichtmasten, maar zich in een knusse, dorpsche gemeenschap thuis gevoelt. Bij-dorp een mislukking. De zaak staat waarschijnlijk anders met de bewoners van Bij-dorp; daar huist een bevolking, die nagenoeg geheel op Schiedam is georienteerd; een sterk vlottende bevol king, die weinig contact heeft inet het eigenlijke dorp." Bij-dorp op zich zelf-is een groote mis lukking gebleken. Een vroeger gemeente bestuur van Kethel heeft, waarschijnlijk verleid door de gedachte aan een sterke uit breiding der bevolking, destijds zeer soepele voorwaarden aan bouwers gesteld, die wilden gaan bouwen tusschen den overweg en de Halve Maan. Pleizier heeft Kethel daar nooit van gehad, want alles is veel te primi tief opgezet: de huizen zijn verzakt, de rio- leering deugt niet en sommige zijstraten ia Bij-dorp zijn eigendom van particulieren, die niet al te veel zorg besteden aan het onderhoud. Destijds is wel eens sprake geweest van uitbreiding van Schiedam naar het Noorden; het zou zeker van den kant van Kethel op niet al te veel bezwaren zijn gestuit, als Bij dorp en omgeving was overgegaan aan Schiedam. Nu is echter een veel radicaler plan ont worpen, waarbij het gedeelte van Kethel ten Oosten van de spoorbaan Schiedam Delft aan Rotterdam komt het gedeelte Westelijk van de spoorlijn aan. Schiedam Elk 600 H.A. Die spoorlijn: snijdt de gemeente na- 'genoeg in twee gelijke deelen, zoodat ongeveer 600".H.A. bij elk der twee ge- meenten, wordt gevoegd. Het meerendeel der 2400- inwoners is evenwel gehuisvest in het westelijk gedeelte en komt dus bij Schiedam: het dorp Kethel, waar dé "Hervormde kerk en het raadhuis staan en ook Noord-Kethel, met de R.K. kerk. Zij die tusschen de voormalige halte Kethel en de brug over de Schie aan het eind van den Ouden dijk wonen, worden binnenkort Rotterdammers. ZONSOPGANG MORGEN 6.32 UUR ZONSOPGANG MAANDAG6.30 ÜUR D« inoan xomt morgenochtend op te 4.12 uur en. gaat morgenmiddag onder te 14.30 auf. Maandag: op 4.40 uur. onder 15.35 uur Het motief voor de opheffing. Het motief, waarom Kethel als zelfstan dige gemeente moet verdwijnen is twee ledig: i°. moet er ruimte komen om wonin gen te bouwen, dié de 27000 woningen uit dé Rotterdamsche binnenstad, welke in Mei j.l. verdwenen zijn, moeten vervangen en 2°. heeft men toch ook ingezien, dat Schie dam, als men deze gemeente haar zelf standigheid laat, een kans moet hebben zich uit te breiden. Vóór echter gebouwd zal kunnen worden door Rotterdam, zal er toch wel het een en ander moeten gebeuren om den grond bouwrijp te maken. Vroeger heeft de ge meente Rotterdam wel eens plannen gehad den Oostabtspolder, gelegen in het ooste lijk deel der gemeente Kethel, te gebruiken als bergplaats voor specie, die bij het graven van havens te Rotterdam vrij kwam. Dat is toen niet gebeurd, zoodat die polder nu nog erg laag ligt als vroeger! Een vlugge, procedure. De annexatie van Kethel door Rotterdam en Schiedam -zal vermoedelijk heel vlug haar beslag krijgen, misschien reeds over eenige maanden. Binnen een dag of 1014 zal de raad van Kethel wel opgei oepen worden om zijn oordeel over de plannen uit te spreken. Hoe dat oordeel zal zijn,is gezien de opvatting van de burgerij, niet twijfelachtig! Maar meer dan een formeele kwestie zal het uitlokken van. een uitspraak niet zijn, want men kan niet verwachten, dat. de plannen, die zijn ontworpen, zullen worden opgeborgen, als'de gemeenteraad van Kethel en Spaland verklaart afwijzend tegenover opheffing der gemeente te staan! Sommige personen zullen misschien wel voordeel hebben van de annexatie; de loonen zullen vermoedelijk iets stijgen en ook de normen van werkloozenuitkeeringen enz. Met de gemeente Delft heeft Kethel een contract met een langen looptijd voor de levering van electrischen stroom. Dat con tract was eerst onvpordeelig voor Kethel dé burgerij betaalde 38 cent per KWU! maar in de 7 jaar, dat mr. v. d. Lip burge meester is, is daarin veel verbetering ge komen. O.a. is in 1936 een vastrecht in gevoerd en in drie jaar tijd is toen het ver bruik verdubbeld. Eigen bedrijven* heeft de gemeente niet. ook geen bezittingen, met uitzondering van enkele woningen. Ongeveer 42 pCt. van de bevolking is R.K. Wat er met het gemeente-personeel zal gebeuren, is nog onbekend; het ligt echter in de lijn, dat het lager personeel over zal gaan in dienst van de annexeerende gemeente. Wegen. Omtrent de ceintuurbaan, waarvan sprake was in het be richt, dat wij Woensdag j.l. publiceerden, vernamen we, dat het de bedoeling is een weg op verhoogd niveau aan te leggen, die Rotterdam, Schiedam, het tegen woordige Overschie, Kethel en Vlaar- dingen omsluit en dus loopen zal van de Maas in oostelijk Rotterdam met een wijden boog naar het noorden tot on geveer den Nieuwen Waterweg be oosten Vlaardingen. Deze weg wordt noodig geacht om een snelle rechtstreek- sche verbinding te verkrijgen, geheel vrij 'van het verkeer in de steden Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen. Daarnaast is er dan nog altijd Rijksweg No. 20 in aanleg, die van. Hoek van Holland naar Rotterdam zal loopen en gereed is tot bij Vlaardingen. Deze weg zal de Polder vaart ongeveer ter hoogte van de Halve Maan kruisen en dan ongeveer de spoor baan VlaardingenSchiedamRotterdam volgen aan de (van Schiedam uit gerekend) buitenzijde. Die weg zal ongeveer bij het begin van den Parallelweg de Schie kruisen en bedreigt daardoor het complex sport velden aan den Laanslootscheweg. Een derde weg, die reeds het verst ge vorderd is, is tenslotte die, welke Schiedam, westelijk Delft met 's-Gravenhage Zuid zal verbinden. Daarvan is onder Kethel reeds ongeveer 3 km gereed. Vlaa rdinger-AmbacM. Behalve Kethel en Spaland zal binnen kort ook wel de gemeente Vlaardinger- Ambacht worden opgeheven, dat af gezien van een klein stukje in het Noorden, Gezicht op dc Zuid-Slavische haven Spa lano (Split), die het doelwit van Italiaan sehc luchtaanvallen is geweest. 1 (Associated Press, Zander) Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, ligt het in het voorne men om per week twee dagen aan te wijzen, en wel de Dinsdag en de Vrij dag, waarop in restaurants geen vleesch zal mogen worden verstrekt. Naar Reuter meldt, wordt in een offi cieel Britsch communiqué gezegd, dat, n:el het oog op den Duitschen druk, die dage lijks sterker wordt, de Grieksche <n Brit sche strijdkrachten aan hef Noordelijke front stap voor stap terugtrekken op eon kortere verdedigingslinie. De woordvoerder van 't Grieksche minis terie voor het perswezen, beeft, naar uit Athene gemeld wordt, medegedeeld, dat de Grieksche troepen in. Albanië tengevolge van den druk van machtige Duüsehe strijd krachten teruggetrokken.zijn op nieuwe stellingen, - Naar het D.N.B. verneemt, hebben Duit- sche stuka's, gesteund door Iialiaansche duikbommenwerpers en begeleid doorDuit- sche en Italiaansche jagers, Donderdag do haven van Tobroek met goad succes aan gevallen. lievige ontploffingen in de E11- gelsche stellingen en verscheidene zware branden in de brandstofvoorraden werden waargenomen. Een fort ten Zuiden van Tobroek kreeg drie voltreffers. In de bat terij stellingen van den vijand ontstonden verscheidene branden, die nog van de golf van Bomba uit te zien waren. Vanochtend vroeg hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen de haven opnieuw met succes aangevallen. Op de haven-inslaila ties werden voltreffers geplaatst. Bij beide aanvallen zijn alle vliegtuigen op hun ba ses teruggekeerd. Volgens een bericht van „Associated Press" heeft president Rcosevelt op zijn persconferentie verklaard, dat hij zijn pro gramma voor holpverleening aan andere staten in hef kader van de leen- en pacht wet zal uitbreiden, zoodat de Vereanigde Staten ook naar China oorlogsmateriaal zullen kunnen zenden. hetwelk bij Schipluiden komt bij Vlaar dingen zal worden gevoegd. Tusschen het vergroote Schiedam en het vergroote Vlaardingen zal dan ook wel een grenswijziging tot stand komen, want tusschen Kethel en Vlaardingen-Ambacht loopt de grens zeldzaam grillig! Een billijk verlangen. „En zijner, als toch aan de zelfstandigheid van Kethel en Spaland een einde komt, nog bizondere wenschen ten aanzien van de toekomst?" vroegen we burgemeester van der Lip. „Ja", antwoordde deze, „wat de be woners van mijn gemeente bizonder op prijs zouden stellen en wat hun de over gang naar de groote-stadsgemeente minder moeilijk- zou maken, zou het stichten van een hulp-secretarie zijn, opdat de burgers niet voor elk officieel papiertje naar Schie dam behoeven te gaan; hetzij om een jong geborene aan te geven; hetzij om distributie bescheiden, een jachtacte enz. enz. te halen. Als Schiedam door Rotterdam geannex eerd werd, zouden wij als Schiedammers vermoedelijk een dergelijke wensch als die van den burgemeester van Kethel, zeer billijk achten! (Vervolg rubriek Stadsniews pag. 2). Onder het opschrift „Hel hart van Por tugal", verklaart het officieuze orgaan vati do Spaansche regeering Arriba" in een artikel over Portugals verhouding tot En geland en Spanje, dat hot een veel ver beide vergissing is aan te nomen, dat het Porlugoescho volk liefde on genegenheid jegens Engeland gevoelt. Om de ware ge voelens van een volk te loeren kennen, moet men niet bij bankiers en goudgok kers informeeren, maar eens praten met boeren, handworkers en zeelui. Waar cham pagne toch whisky een rol speelt, zal men nooit genegenheid voor Engeland vindon, doch een gevoel van terughouding als de gezonde uitdrukking van rasbewustzijn. Tot slol schrijft do „Arriba", dat Portu gal met het oog op den snellen loop van de huidige gelreurlcnisson een beslissing moot nemen. Hot hoeft do keus tusschen een politiek van trouw aan do jonge al liantie met Spanje of van solidariteit met Engeland, dat van Portugal verlangt, dat hot zijti gebied als militaire en diploma tieke spr.ngpkink beschikbaar stelt voor een oorlog op het Pvreneesche schier eiland en in de Middellaiulsche zie. Dc Britscho ambassadeur te Washington, lord Halifax, heefi gisteren oen conferentie gehad met staatssecretaris Huil,tijdeus welke de. militaire siLualie in Noord-Afrika werd besproken. Na I10L onderhoud gaf de Britsclie ambassadeur tegenover ver tegenwoordigers van de pers uitdrukking aan de opvatting, dat Noord-Afrika belang rijker is dan de gevechten op den Bal kan. Hij noemde den toestand op den Balkan critiek, doch gaf ten aanzien van Noord-Afrika uildrukkirig aari de hoop, dat het don Engelschen zou gelukken het op dringen der spiJniogendheden tot slaan te brengen. Op do vraag, of de Vereenigde Staten den Engelschen in Noord-Afrika terstond eenigerlei hulp konden doen toekomen, ant woordde lord Halifax, ontwijkend, dat de Vereenigde Stalen reeds veel hulp heb ben verleend door dc- Roode Zee voor Amerika ansche schepen bevaarbaar te ver klaren. Do ambassadeur zeide ten slotte, dat ondanks de successen van de spil op den Rolkan en in Noord-Afrika de At lantische Oceaan, het voornaamste oorlogs toon eel blijft. Da V.V.V. Over Betuwe schrijft ons: In de Over Betuwe, bet land tusschen Rijn en Waal, slaan do knoppen der fruit- boomen op springen. Het is uiteraard niet op den dag af te zeggen, wanneer de knoppen los zullen breken, maar wanneer hel weer van doze dagen aanhoudt, dari mag men met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijkheid zeg gen, dat Zondag 27 April de eerste bloe sems te bewonderen zullen zijn. Vooral de krozen- en kersenboomen heb ben nog maar enkele zonnige dagen noo dig om in vollen luister te staan, enooit de pruimenboomen slaan er uitstekend voor. „Wind en weder dienende" verwacht men in de Over-Betuwe oen vrij lange bloe semperioap, zoodat het niel onmogelijk is, dat we dit jaar twee bloesem-Zondagen zullen kennen. In dezen tijd Zondag 27 April ol 4 Mei houdt de A.N.VV.B. een rijwiel- tocht mei onbekende bestemming in deze omgeving en op Zondag 4 Mei wordt-er een wandeltocht door de bloeiende Over: Betuwe gehouden. liet algemeen secretariaat van de V.V.V, Over-Betuwe IJelmichstraat Huissen, ver schaft gaarne inlichtingen omtrent den juisten sfanrl van zaken met betrekking tot de on handen zij.ndo hlocsemp riode. Gistermiddag omstreeks vijf uur ont stond brand in de boerderij, bewoond door den landbouwer Th. van den Akker te MaviahouL onder de gemeente Lieshout. liet vuur breidde zich snel uit en tastte ook de in de onmiddellijke nabijheid staan de boerderij van den landbouwer Th. van. Rooy aan. Beide panden gingen geheel in vlammen op. Hel vee en het grootste ge deelte van den inboedel kon worden ge* red. De molorspuit uit Nuenen verleende assistentie en slaagde er in du omliggende woningen to behouden, evenals de ernstig gevaar loopende boerderij van den land bouwer II. van den Heuvel, bij wien mi stal nog in vlammen opging. Vcr/elmring dekt slechts gedeeltelijk do schade. De oorzaak van den brand is vermoedelijk hel feit, dat kinderen met lucifers speelden. tiet invoeren van de administratieve recht spraak in België heeft een nieuwe tasc inge leid in den strijd tegen woeker en sluikhandel in België. In tegenstelling met vroeger is het thans niet meer mogelijk pnfeessen om alle mogelijke redenen weken en maanden te trai- neeren. Ook zijn de straffen buitengewoon ver scherpt. Zoo zijn verscheidene boeren, die hun plicht tot levering niel wilden nakomen en die verscheidene tonnen aardappelen en an dere levensmiddelen hielden opgeslagen om ze tenslotte tegen woekerprijzen van de hand to doen, veroordeeld tof een boete van 50.000 francs en inbeslagneming der goederen. In ver band met deze hoogo boeten heeft de districts commissaris in Gent gewezen op de noodzake lijkheid om zonder égards op te treden tegen de systematische - saiioteurs van de ravitail leering des lands. De door woekeraars en prijsopdrijvers tot dusver uitgeoefende dictatuur moet onder alle omstandigheden en met alle middelen in het belang van het land worden gebroken. Het tot een ware landelijke plaag geworden hamsteren is in België zelfs zoo schaamteloos geworden, dat werkloozen hebben afgezien van hun ondersleuning ora. zich ge heel aan; den sluikhandel te kunnen wijden. Zoo hebben zich heele colonnes gevormd om op die wjze hun bedriegelijke zaken eenvoudi ger en rationeeler te kunnen drijven. Op den Huizerstraatweg te Kaarden heeft een hevige botsing plaats gehad tusschen een met steenkolen heiaden vrachtauto 'en een loco motief van de Gooische tram. De auto kwam uit de richting N'aarden en de bestuurder wilde op den Huizerstraatweg een zijweg van een kweekerij inrijden, waartoe de trambaan moest worden overgestoken. Toen de auto op de rail3 was, bemerkten de beide inzittenden, dat uit de richting Hui zen reeds op zeer korten afstand een locomo tief met eenige wagons naderde. Tot grooten schrik van de inzittenden sloeg do motor van de auto midden op de tram baan af. De twee mannen konden niets anders doen dan zoo snel mogelijk uit de auto sprin gen en nauwelijks haddon zij het voertuig ver laten of do anto werd gegrepen. De wagen sloeg eenige malen over den kop werd een eind modegesleurd en bleef onder de wielen van de locomolief geheel vernield liggen. De bestuurder van de auto had de tram niet zien naderen, doordat een rij boomen het uit zicht op de tramhaan belemmert. Botsing; van vaartuig-en in hel Mcr wede-kanaal. fn het Menverlefcanaal tusschen Maars- sen en Weesp kwam vermoedelijk door de sterke zuiging- van een juist pas see rond' motorschip, een sleepschip, in aanvaring met een motorschip, waardoor de sleep kabel afknapte. Door den schok vielen drie op bet dek van dc sleep spelende kinderen o-verboord, terwijl op bet motorschip liet seliippers- knechijc van bet dek viel. Twee roeibootjes van passeerende sche pen werden terstond losgemaakt en spoe dig waren de drenkelingen weer Imbouden aan boord. Het schippers knechtje had en kele verwondingen opgeloopen. De schade tengevolge van de botsing was slechts 0

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1